Carter: Israël moet Jordaanoever afstaan Rus kaapt vliegtuig en landt in Men Jeugdleider krijgt hoge post in Kremlin Leerstoel van Kissinger zaait onrast Lockheed gaf meer smeergeld PROTEST AAN ADRES 'n merk als Lowicy^ vindt u bij MVexciusief VRIJDAG 27 MEI 1977 STOCKHOLM (AFP/DPA) - Een Rus heeft gisteren een Russisch lijnvliegtuig gekaapt en de be manning gedwongen hem naar Zweden te brengen. Het toestel een AN-24 die alleen op binnenlandse lijnen vliegt, had 18 personen aan boord en een be manning van vier leden. De tweemotorige machine met turbine-propelleraandrijving werd gesignaleerd bij het Zweedse eiland Gotland in de Oostzee. Via een ander Russische vliegtuig verzocht het om toestemming voor een landing op de interna tionale luchthaven Arlanda op 30 km van Stockholm. Twee jacht vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht begeleidden de AN- 24 naar de luchthaven. Zodra het toestel om 17 uur was geland, sprong de ongewapende kaper naar buiten en gaf zich over aan de Zweedse politie die de lan dingsbaan had omsingeld. Tweemaal De Sowjet-autoriteiten hebben sinds 1970 melding gemaakt van twee vlietuigkapingen. Twee Russische studenten maakten zich in dat jaar meester van een klein vliegtuig, waarmee zij naar Turkije uitweken. Na hun uitle vering werden zij door een Sowjet-rechtbank tot forse ge vangenisstraffen veroordeeld. In datzelfde jaar kaapten een vader en een zoon uit Litouwen een toe stel waarmee zij naar Turkije vlo gen. Zij werden in Turkije ver oordeeld. Nadat zij gratie hadden gekregen reisden zij naar Ame rika ln 1975 zouden er, volgens onbe vestigde berichten uit Moskou, twee kapingspogingen zijn mis lukt. De daders zouden daarbij zijn doodgeschoten. Volgens de Zweedse politiecommissaris Rune Heiwe is de kaper een 37- jarige man uit Riga. Hij werd nog Matiging door de Zweedse politie onder Uitlevering BUITENLAND BURBANK - Het Amerikaanse vliegtuigconcern Lockheed blijkt in de jaren 1970-1975 een groter bedrag aan steekpennin gen te hebben betaald dan aan vankelijk was gezegd. Blijkens een rapport van een commissie van onderzoek van het bedrijf werd in de genoemde zes jaar meer dan 30 miljoen en mogelijk zelfs wel 38 miljoen dollar aan smeergeld uitgegeven in plaats van de 24 miljoen die tot dusver was genoemd. In het rapport dat gisteren in Bur- bank werd gepubliceerd, worden geen namen genoemd van be gunstigden. Wel wordt meege deeld dat het grootste deel van de dubieuze betalingen in Saoedi- Arabië is gedaan. De commissie heeft geconstateerd dat de betaling van steekpennin gen destijds is aangemoedigd door de toenmalige president directeur Daniel Haughton en diens plaatsvervanger Carl Kot- chian, die vorig jaar zijn afgetre den. Employés die kritiek oefen den op dit beleid, waren door de directie gestraft. De leden van de raad van bestuur waren over het algemeen niet op de hoogte van de on wettige betalingen. Volgens het rapport zijn binnen de Ver enigde Staten geen steekpennin gen betaald. In de jaren 1970-1975 gaf Lockheed in totaal voor commissie in het buitenland 165 miljoen dollar uit, waaronder de steekpenningen. In totaal leverde dit beleid con tracten op met een totale waarde van circa 2.6 miljard dollar. Het rapport zal worden gezonden aan de Amerikaanse beurscom- missie. Vertegenwoordigers van Lockheed proberen te voorko men, dat deze commissie volge nde maand het uitgebreide rap port, waarin ook de namen van de begunstigden voorkomen, gaat publiceren, zoals zij eerder heeft aangekondigd. De raad van be stuur van Lockheed is tegen pu blicatie van de namen, omdat de belangen van het concern hier door ernstig zouden worden ge schaad. WASHINGTON (UPI/AFP) - President Jimmy Carter is nog steeds van mening dat vrede in het Midden-Oosten pas mogelijk is na vertrek van Israël uit bezet Arabisch gebied op de westelijke Jordaanoever. Hij zei dat gisteren op een pers conferentie in Washington. De conservatieve Likoed-partij, winnaar van de Israëlische verkiezingen is daar geen groot voor stander van. irder dat de Verenigde plan zijn een rege- Carter zei ve Staten niet ling aan de "landen Midden-Oosten op te leggen. Het Amerikaanse beleid zal inhaken op resoluties van de Verenigde Naties, die oproepen tot permanente vrede in het gebied, veilige grenzen voor Israël en oplossing van het Pales tijnse De Russische consul-generaal die naar de luchthaven kwam, noemde de kaper een "terrorist" die dienovereenkomstig moet worden behandeld. In Stock holm houdt men rekening met de mogelijkheid dat Moskou zijn uitlevering zal vragen. De be manning van de AN-24 verhin derde Zweedse politiemannen het toestel binnen te gaan. Het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Russi sche ambassadeur inmiddels ge antwoord d-at er "geen enkele conventie bestaat krachtens welke de kaper moet worden uit geleverd". Meegedeeld is dat na het politieverhoor zal worden be sloten of de kaper over de grens wordt gezet, dan wel in Zweden voor de rechter moet verschijnen. Aangaande de passagiers van het gekaapte toestel heeft de Russi sche ambassadeur te horen ge kregen "dat degenen die terug willen daartoe verlof zullen krijgen", aldus een functionaris van Buitenlandse Zaken in Stockholm. Overigens werden Likocd-leider Menachim Begin en de door hem tot minister van Buitenlandse Za ken benoemde Mosje Dajan het gis teren eens over matiging van het standpunt van Likoed om de weste lijke Jordaanoever niet prijs te ge ven. Een beslissing wordt uitge steld tot na eventuele onderhande lingen met Arabische staten. Bo vendien, zo stelden Begin en Dajan in hun overeenkomst, is het aan het Israëlische parlement en met aan de regering om te beslissen over de toekomst van de westelijke Jor daanoever. Storm Zoals bekend heeft de benoeming van de oud-minister van Defensie, Mosje Dajan in Israël een storm van protesten ontketend. Een coalitie van Likoed met "De democratische beweging voor hervorming" (Dash) van Jadin zou nu ook definitief van de baan zijn. De Veiligheidsraad heeft gisteren het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in het heuvelgebied van Golan tot 30 no vember verlengd. Het besluit om de vredesmacht nog een halfjaar in het grensgebied tus sen Israël en Syrië te handhaven, werd genomen met 12 tegen nul stemmen. Evenals vorige keren namen Benin, China en Libië niet aan de stemming deel. Salt Op zijn persconferentie in Was hington ging de Amerikaanse pre sident Carter ook in op de SALT- besprekingen in Genève. Dat over leg over beperking van/de strategi sche bewapening toont volgens Carter aan dat de Sowjet-Unie "op recht streeft" naar het begrijpen van het Amerikaanse standpunt over een tweede akkoord. Carter voegde enig "vlees" toe aan het skelet van de toekomstige on derhandelingen. Het verdrag dat zou lopen tot 1985 en dat simpelweg het akkoord zou bevestigen dat al in 1974 in Wladi- wostok is bereikt. Moet Carter ook "reducties van betekenis" inhou den. Mosje Dajan verlaat met een monter gezicht zijn woning i van Tel Aviv, nadat hij het aanbod van Menachim Begin on Buitenlandse Zaken te worden, heeft aanvaard. ADVERTENTIE als Lowrey uw nieuwe orgel wordt, koopt u nooit meer een derde! Wat is dan anders aan de Lowrey? Alles! De klank rijkdom en het aantal mogelijkheden. Alles is anders, beter, vollediger en ook kostbaarder. Een Lowrey laat zich niet omschrijven. U moet het instrument zien en horen. Laat u de Lowrey voorspelen of beter nog, speel er zelf eens op. Bij M V vanaf 5990,- i Leidsenhage Weigel Tel. 070-274583 vijk/Zoeterm 14 Leidschendam. in/Groningen/Leidschend, MOSKOU (Reuter) - Het hoofd van de jeugdbeweging in de Sowjet- Unie (Komsomol), de 49-jarige Jewgeni Tiazjelnikow, is benoemd tot leider van de propaganda- afdeling van het centrale partijco mité. Over het algemeen wordt hij be schouwd als een beschermeling van partijleider Leonid Brezjnjew, die hem in 1968 naar Moskou had gehaald om leider van de Komso mol te worden. Tiazjelnikow was daarvoor secretaris van de partij organisatie in Tsjeljabinsk, stad in de Oeral. Dat hij hoofd de propaganda-afdeling van het centrale partijcomité is geworden, bleek gisteren uit een bericht over een bijeenkomst die hij in zijn nieuwe functie had bijgewoond. Zijn nieuwe post was lange tijd on bezet geweest. De benoeming van Tiazjelnikow beschouwen westelijke waarne mers als een nieuw teken van de invloed van Brezjnjew. Eerder dze week werd in Moskou bekendge maakt, dat het 74-jarige staats hoofd, Nikolai Podgorni, uit het po litbureau is verdwenen. Algemeen wordt verwacht dat hij binnenkort ook zal aftreden als staatshoofd. Brezjnjew zou dan zijn plaats in nemen, in navolging van de situatie in communistische staten als Bul garije, Cuba, Mongolië, Oost- Duitsland, Roemenië, Noord- Korea, Joegoslavië en Tsjechoslo- wakije, waar de partijleiders tevens president zijn. Een en ander zou in Moskou zijn beslag kunnen krijgen onder een nieuwe grondwet die binnenkort van kracht wordt. Tiazjelnikow heeft in zijn ADVERTENTIE functie het toezicht op de media en op de voorlichting binnen de partij. Vandaag kwam het centrale comité van de Komsomol bijeen om een nieuwe leider te kiezen. Tiazjelnikow was al lid van het cen trale partijcomité. Hij volgde een onderwijzersopleiding en werd la ter hoofd van het pedagogisch in stituut in Tsjeliabinsk. Daarna ging hij zich aan werk voor de commu nistische partij wijden. De post hoofd van de propaganda- afdeling was vrij sinds 1970, toen Brezjnjew zorgde voor een reorga nisatie op het gebied van de mas samedia. De toenmalige leider van de afdeling, Wladimir Stepakow, ging toen als ambassadeur naar Joegoslavië. In de jaren dat Tiazjelnikow hoofd de Komsomol, is deze or ganisatie aanzienlijk gemoderni seerd. NEW YORK (Reuter) - Op de Columbia-universiteit van New York zijn de bittere herinnerin gen aan de oorlog in Vietnam nog niet verdwenen. Ze zijn zelfs sterker dan ooit opgeleefd naar aanleiding van het plan een leerstoel te geven aan de gewezen minister van buiten landse zaken Henry Kissinger. "Ik weet niet of ik mijn eigen studenten nog onder ogen kan komen als Henry Kissinger komt", zei dr. William Roff, die Zuidoóstaziatische geschiede nis doceert aan de Columbia- universiteit. Hij is een van de 145 hoogleraren en docenten die een petitie hebben onder- De studenten hebben een soor telijke petitie opgesteld en daaronder 1.400 handtekenin gen verzameld. De tegenstanders van de ex- minister vinden dat de rol, die hij in het Vietnamese conflict heeft gespeeld, het voor hem onmogelijk maakt les te geven aan de universiteit. Prof. Sey mour Meiman, die de leiding van de anti-Kissinger-beweging op zich heeft genomen, zei on langs tijdens een persconferen tie: "Nixon en hij zijn verant woordelijk voor het verlies van duizenden onschuldige mens enlevens. Zij hebben de moorddadige actieplannen op gang gebracht. Als het bestuur van Columbia Kissinger wil, waarom maken ze Nixon niet tot hoogleraar in de moraal. Wij willen de ziel van deze un- versiteit beschermen". De voorstanders van Kissingers benoeming beweren dat het andere kamp niet representa tief is voor de mening van de universiteitsbevolking. Ze zeg gen de faculteit van politieke wetenschappen, waar Kissin ger eventueel bij zou komen - vrijwel unaniem met slechts één stem tegen - voor de komst van de ex-minister heeft ge stemd. Ze zeggen ook dat de ondertekenaars van de petitie slechts een zeer klein deel vor men van de meer dan 4.000 hoogleraren en docenten. Een speciale commissie van vijf leden, uit andere faculteiten dan die van de politieks we tenschappen, heeft zich eve neens ten gunste van Kissinger uitgesproken. De commissie verklaarde in haar rapport dat zij zich niet kon opwerpen als moreel tribunaal voor de poli tieke daden van Kissinger, om dat dit een onzalig precedent voor de intellectuele vrijheid zou zijn. De rector van de universiteit William McGill, wacht nog op een positief teken van Kissinger alvorens hem de post officieel aan te bieden. Tot dusver heeft deze nog niet gereageerd maar volgens een van zijn vrienden zou hij graag naar New York komen. Op het ogenblik geeft Kissinger les in speciale seminaries aan de Georgetown-universiteit in Washington, terwijl hij ook werkt aan zii bij Voorts is hij adviseur vc ternationale betrekkingc.. de Chase Manhattan bank bijzonder commentator bij de omroepmaatschappij NBC. Men meent dat zijn memoires en zijn werk voor de NBC Kis singer in de komende jaren twee tot drie miljoen dollar zul len opbrengen. ADVERTENTIE voor voeten die vrolijk verder moeten! uitsluitend bij apotheker MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft haar eerste formele pro test op regeringsniveau aan China overhandigd sinds de dood van voorzitter Mao. Peking, zo staat erin, vergiftigt de Chinees- Russische betrekkingen, aldus is gisteren officieel meegedeeld in Moskou. De nota is op 19 mei door het Sow- jetrussische ministerie van Buiten landse Zaken afgegeven op de am bassade van de Chinese Volksre publiek. In de inhoud wordt protest aangetekend tegen de propaganda-aanvallcn vanuit Pe king op de Sowjet-Unie. China, zo heet het, schaart zich aan de zijde van het Westen in zijn be schuldigingen aan het^dres van de Sowjet-Unie, dat deze agressieve bedoelingen heeft en het gaat niet in op de pogingen van Moskou om de betrekkingen te verbeteren. Deze pogingen, aldus de Sowjet- nota, zijn beantwoord met nieuwe demagogie tegen de Sowjet-Unie. In de eerste zes maanden na Mao's dood heeft de Sowjet-Unie zich van aanvallen op de nieuwe leiders in Peking onthouden, klaarblijkelijk om te proberen tot betere betrek kingen te geraken, maar de aanval len uit China zijn altijd onverdroten doorgegaan. "Niet alleen de Chinese propaganda-organen, maar ook hoge autoriteiten gaan zich te bui ten aan vijandige verklaringen aan het adres van de Sowjet-Unie", al dus de inhoud van de protestnota, zoals onthuld door het regerings blad "Izvestia". "Dit alles strookt uiteraard bepaald niet met de algemeen aanvaarde elementaire normen waaraan sta ten, vooral wanneer zij diploma tieke betrekkingen onderhouden, zich moeten houden", aldus de no ta. Wat China met de eindeloze stroom kritiek op Moskou voor heeft, zegt zij, is zich bemoeien met de Binnen landse Zaken van de Sowjet-Unie. Hier kunnen gevaarlijke gevolgen uit voortvloeien en de belangen van het Chinese volk zelf zijn er ook niet mee gediend. TIJDELIJKE AANBIEDING In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder aantrekkelijke koortingen op de huidige modellen. OPEL KADETT en OPEL KADETT CITY (splinternieuwe auto's, model 1977) zolang de voorraad strekt! J Uw royale Opel dealer HET MOTORHUIS Henry Kissinger ADVERTENTIE BRIL58, monturen voor elkberoepen iedere leeStijd. Bril 58 biedt keuze. Voor iedereen. Want een vertegenwoordiger zet een andere bril op de neus dan de téchnisch-tekenaar. En een hip meisje peinst er niet óver om een montuur van oma te dragen. Zo heeft iedereen z'n eigen wensen. Bovendien zorgt Bril 58 vopr perfekt geslepen glazen, individueel afgestemd óp uw ogen. En dan de vakkundige begeleiding bij de ogèntest. Daarom is Bril 58 hét adres voor duizenden brildragers. Drie Spaanse gevangenen snijden zich uit protest polsen door MADRID (AFP) - Uit protest tegen de omstandigheden waaronder zij gevangen worden gehouden, heb ben drie verdachten zich gisteren in een rechtzaal in Madrid de aders van hun polsen doorgesneden. Carlos Iglesias, Daniel Pont en Eu- sebio Sanchez stonden terecht we gens een overval die zij zouden hebben gepleegd op een juwe lierswinkel in Majadahonda bij Madrid. Bij het begin van de zitting lazen de drie mannen een manifest voor waarin zij prostesteerden te gen de „onderdrukking" in de vier jaar dat zij in voorarrest hebben ge zeten en het ontbreken van waar borgen bij hun proces. Op een ge geven ogenblik riep het drietal: „vrijheid" en „fascisten". Direct daarop haalde Eusebio Sanchez een scheermesje voor de dag en sneed daarmee de aderen van zijn pols door. De twee andere verdach ten deden dit toen ook. De drie mannen zijn eerst naar een ziekenhuis en daarna weer naar de gevangenis gebracht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7