Rel rond duiventil in nieuwe Yernèdepark I.ISELITKE EXPOSITIE IN LEIDEN PUBLIEK President komt tot rust in Oegstgeest Ingetogen viering Vlaggetjesdag in Scheveningen aan voor Alphense Boys Rami jak naar AZ Uur der waarheid breekt STREEK VRIJDAG 27 MEI 1977 VOORSCHOTEN - J. J. van den Assem uit Voor schoten mag in de tuin van zijn huis aan de Leids- eweg geen duivenhok bouwen. De heer Van den Assem woont in een van de eerste nieuwbouw woningen in het Vernèdepark en de gemeente Voorschoten wil in de tuinen in die wijk géén duivenhokken. Gisteren plofte daarom in de gloednieuwe brievenbus de ge meentelijke sommatie om het hok zo snel mogelijk weer af te breken. Dit tot verbazing van de heer Van Assem, die al sinds jaar en dag dui- venhouder is en bij zijn oude - in middels afgebroken - woning altijd al een duivenhok heeft gehad. Overigens is Van den Assem niet de enige, die in het oude Vernèdepark huisdieren in zijn tuin hield. Bij vrijwel elke woning kwam men hokken voor kippen, konijnen of duiven tegen. Vandaar dat hij zich geen moment afvroeg of er bij de nieuwe woningen andere bepalin gen zouden gelden. Hij timmerde op zijn schuurtje een hok, verfde dat in de kleuren van de woning en dacht het allemaal keurig voor el kaar te hebben, ook al omdat de Christelijke Woningbouwvereni- Vierde nacht van Koudekerk KOUDEKERK - De vierde Nacht van Koudekerk - een voetbalfestijn bij uitstek - is ei genlijk op 16 mei al begonnen. Maar vanavond vindt die Nacht z'n hoogtepunt in het traditio nele 24-uurs-gebeuren op en rond het terrein van de voetbal vereniging Koudekerk. Om zeven uur geven school- kinderen uit Koudekerk door het oplaten van ballonnen het startsein voor de voetbalmarat hon, waaraan 94 elftallen deel nemen. Van klein tot groot zijn ze tot zaterdagavond zeven uur bezig met het afwerken van toernooien. Sportief hoogtepunt van de Nacht van Koudekerk is het toernooi met de standaardelf tallen van Alphia, Alphen, Ber- nardus, Hazerswoudse Boys, Woubrugge en Koudekerk. Oorspronkelijk zaten daar ook Alphense Boys en ARC bij, doch deze verenigingen moeten verstek laten gaan i.v.m. competitie-voetbal. Dat stan- daardtoernooi is zaterdagmid dag rond twee uur gepland. Rond middernacht zal burge meester Swaan van Koudekerk op het veld de trekking komen verrichten van een loterij ten bate van de organiserende ver eniging. Noord wij ker verongelukt ii havenwerk ging, de eigenaresse van de wonin gen, geen bezwaar tegen het hok had. Het verbod van de gemeente Voor schoten komt dan ook als een don derslag bij heldere hemel. Direc teur W. Bedet van gemeentewerken Voorschoten kan zich dat best voorstellen. „Maar er gelden hier nu eenmaal voorschriften en daar moet men zich aan houden." Er had dus officieel een bouwver gunning moeten worden aange vraagd; niet door de huurder maar de eigenaresse van de woning. In dat geval hadden er afspraken ge it J. J. van den Assem bij zijn duiventil. maakt kunnen worden over zaken als duiven-, kippen- of konijnen hokken. „Anders wordt het alle maal maar een rommeltje", aldus de directeur gemeentewerken. van een duiven- of ander hok. Die buurtbewoners zullen nauwelijks bezwaren maken omdat het me rendeel zelf ook allerlei hokken in hun tuin hebben staan, zij het dan Overigens heeft Bedet al laten dat die voorlopig nog niet zyn ont- doorschemeren dat men in dit ge- dekt. val geen boeman wil zijn, maar, zo- Voorzitter ir. J. Franken van de lang er geen regeling is getroffen Christelijke Woningbouwvereni- met de woningbouwvereniging, ging heeft officieel nog geen weet moet men zich aan de voorschriften houden, meent Bedet. Het toekennen van een vergunning hangt ondermeer af van de overlast, die de buurtbewoners ondervinden van het verbod van de gemeente, maar inmiddels heeft hij al toege zegd de zaak zo snel mogelijk in een bestuursvergadering aan de orde te zullen stellen. Zelf is hij bereid in het conflict te bemiddelen, maar dan alleen wanneer de rest van de buurt geen bezwaar heeff tegen het timmeren van (duiven)hokken. JOOP PEETERS Eensgezind zet deur wijd open NIEUWKOOP - De muziekvereni ging „Eensgezind"' die door een aanzienlijke groei de laatste jaren als het ware uit haar behuizing is gegroeid en tot voor kort nog op het oude sportterrein was gevestigd, gaat een nieuwe ruimte in gebruik nemen. Door medewerking van het ge meentebestuur heeft de vereniging de beschikking gekregen over een van de schuren van de voormalige boerderij van de hr. v.d. Zon. Dit onderkomen is in „Bouwlust" blijven staan omdat men dit wil ge bruiken als ruimte voor culturele doeleinden. Waar destijds koeien, paarden en varkens hebben geleefd is thans een fraaie en optimaal te gebruiken ruimte gecreëerd. Met hulp van velen is men er in geslaagd om van deze schuur aan de Elle boogvaart een ruimte te maken die als muzikaal centrum in Nieuw koop dienst gaat doen. Omdat geld voor een echte receptie ontbreekt, wordt zaterdag 28 mei a.s. van drie tot zes uur een z.g. „Muziek-Loop-in" gehouden. Ie dereen die het gebouwtje wil ko men bezichtigen is welkom. Kla roenblazers, drumband, majorettes en het harmonie-orkest zullen nu en dan optreden. „Eensgezind" zet de deuren zaterdag wijd open. Op 28 mei 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - Zaterdagavond tegen acht uur zal bekend zijn of de Alphense voetbalgemeenschap een derde KNVB-ploeg heeft. Alphense Boys, kan zich dat recht ver werven, wanneer het door een overwinning op Meerburg, de Leidse KNVB-plaats van de zondagafdeling Gouda/Leiden weet op te eisen. De beslissing valt op het voet dat Esto nog ernstiger in de fout ging konden de mannen van Ben Nohlen (ex-Alphia) een marge van een punt overhou den. De tot dan vlotscorende ploeg van Meerburg zat muur vast tijdens de laatste duels. Alphense Boys-Meerburg, zoals we al eerder schreven een onbevredigend slot van de competitie, omdat er alweer (vorig jaar VTL) een van de twee balveld van VVOA in Oud Ade kampioenen moet afvallen. r de twee kampioenen van de afdeling elkaar om zes uur beginnen te betwisten Het is moeilijk om aan te geven welke Afvallen ten koste van de win naar van Esto-Stolwijk, het duel om de Goudse promotie plaats naar de KNVB. Esto, van deze twee favoriet is. Alp- nummer twee van de B-groep, hense Boys en Meerburg heb ben elkaar dit seizoen in de offi ciële competitie nog niet ont moet. Alphense Boys rekende in 26 wedstrijden af met de be kende rivaal VTL. Meerburg had in een andere groep con currentie van het Bodegraafse Esto, dat echter in de slotfase faalde. Bij Alphense Boys gelooft men in een overwinning, hoewel dat openlijk niet zo uitgesproken werd. Daar is ook een reden voor, want na alle blessure perikelen van dit seizoen, zitten de Alphenaren nu met de vraag of Cees van der Nieuwendijk van de partij kan zijn. Daarbij is men er van overtuigd dat het al of niet meespelen van de ge blesseerde middenvelder erg veel gewicht in de schaal zal leggen. Mèt Van der Nieuwen dijk is er duidelijk hoop bij de vastberaden ploeg van trainer Rien Tamerus. Dat zal voor een deel ook ko men door de nerveuze slotfase van Meerburg in het normale competitiedeel. Slechts door- en Stolwijk, nummer drie i de A-groep, bestrijden elkaar eveneens zaterdag. Dat gebeurt om zeven uur op het Floreant- terrein in Boskoop. Pikant Een pikant duel, omdat Stol wijk een van de zes Goudse clubs is die de Gouds/Leidse competitie heeft laten stranden, zoals deze week definitief is geworden. En omdat Esto juist voorstander van de samenwer king tussen Goude en Leiden is. Kan Esto nu gemakkelijk win nen van Stolwijk, dat o.a. de reistijden en duur als een be zwaar van de integratie ziet? Want in de KNVB worden die problemen toch minstens zo groot? Het lijkt niet waarschijn lijk en met zulke veronderstel lingen is Esto dan ook niet ge baat. De ploeg van Jan Goddijn, met de regionale topscorer Wim van der Neut in hun midden, zal zich daarom toch boven het ni veau van de laatste wedstrijden moeten verheffen om te win- KATWIJK/SCHEVENINGEN - onder de naam „Vlaggetjesdag". Scheveningen beleeft morgen toch Nu Nederland als enig EG-land in nog zijn - weliswaar ingetogen - juni 1500 ton haring mag vangen worden vastgesteld) zijn de sche- Christelijke muziekvereniging pen van de Scheveningse vloot, UNI uit Katwijk aan Zee. waar onder enkele uit Katwijk, met' Het programma ziet er verder het pavoiseren begonnen. Dat ge- kortweg als volgt uit: wielerweds- beurde vanmorgen Morgen is het trijden van 10 tot 12.30 uur vanaf de „Vlaggetjesdag" - de naam zegt het Strandweg; van 10.30 tot 16 uur ver- al: er zal onstuimig worden gevlagt toning van films over visserij in de - en op dinsdag 31 mei vaart de Visserijschool aan de Vissersha- vloot uit voor de traditionele harin- venweg 56 te Scheveningen (voor- grace. stellingen van één uur); van 10.30 Ter gelegenheid van deze dag - tot 16.30 is het Visserijmuseum aan waarop overigens de vlaggen door de Neptunusstraat 92 open; van 13 de te verwachten beperkte quote- tot 16 uur gratis haringhapjes op de ringen vermoedelijk niet helemaal or. Lelykade; op de Visafslagweg in top zullen hangen - heeft het rijdt van 13 tot 16 uur voor kinderen „comité Vlaggetjesdag volgens gratis een miniatuurtrein; om 22.30 traditie een veelzijdig programma uur vuurwerk op het strand nabij samengesteld. Eén van de onderde- de Palacestraat. Tot slot loopt om len is een muziekshow op de_Dr. 11.30 uur het hospitaal-kerkschip viering van de Dag van de Neder- (hoe de quoteringen de rest van het Lelykade van 14 tot 16 uur. Als „de Hoop" de haven van Scheve- landse Zeevisserij, beter bekend jaar zullen uitvallen, moet nog eerste groep treedt daar op de ningen binnen. bij AMSTERDAM/NOORD WIJK - De 31-jarige havenarbeider C.A.L. Wesseling uit Noordwijk is gisteren tijdens zijn werk in de Amster damse haven om het leven geko men. De man was in de Hornhaven bezig in het ruim van het Maleisi sche schip "Eva Maria" dat een la ding boomstammen naar ons land had gebracht. Tijdens het lossen raakte één van de vijf ton zware boomstammen aan het rollen en verpletterde de havenarbeider. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Een fris tot steenkoud onderwerp gaat er met deze warme dagen wel in, dacht ik. Vandaar vandaag iets over een expositie die zaterdagmiddag in de Doelen kazerne in Leiden wordt gehouden, met als thema de winter. Tien grote Nederlandse verza melaars, leden van de vier jaar geleden opgerichte verza- melkring „De Poolster", laten daar zien hoe in het verleden in sportief opzicht de winters in Nederland werderi beleefd. Prikslee Ieder heeft zijn eigen stand met „koud" materiaal. En dat va rieert van priksleeën en schilderijen met winterse landschappen, tot ouder wetse schaatsslijpblokken, Marker ijsklompen en ladin gen schaatsen. Naar Leiden (het is de eerste keer dat er een dergelijke ex positie wordt gehouden) komt bijvoorbeeld ook Joop Voorn uit Alkmaar, die in een molen woont, waarvan hij een gedeelte als schaatsmuseum wil gaan inrichten. Ook de man met de grootste Neder landse schaatsverzameling, Teun Sluit uit Venhuizen, is in de kazerne van de partij. Leiden wordt vertegenwoor digd door Gerard Mingelen, een 50-jarige rijksambtenaar, secretaris van De Poolster. Gerard. Mingelen toont een oude schaats, onderdeel van zijn verzameling van winter-materiaal. Zijn winterse verzameling mag er ook zijn. Wie zo links en rechts in zijn fiat wat deu ren opent ziet volop schilderi jen met winterse taferelen, grote dozen met onderbin ders van toen of slijpblokken. Tot in de gangkast aan toe. Bij Mingelen, op zes hoog, ver geet je even de warmte, krijg je prompt zin om met ge kromde rug over een toege- vroren poldersloot te krassen. Pas als je weer op de galerij staat en de zon in je ogen prikt, keert het 's zomers ge voel terug. Zijn verzamelwoede („toen ik eens op een winterochtend in een cafeetje achter de erw tensoep naar voorbij schaat sende mensen zat te kijken, zag ik zoveel soorten schaat sen dat ik ze prompt ben gaan sparen") heeft Mingelen on der meer een dikke honderd verschillende paren opgele verd. Zoals de Oude Linschoter, de Koninginneschaats (door de hofleverancier zo gedoopt omdat hij ze ontwierp op ver zoek van koningin Wilhelmi- na), de Zuidhollandse Zuid hollandse Korthals, de Oud- kerker, de Brennermoorsche schaats, de Bergambachter, de Friesche Doorloper. Met en zonder een krul, om on der de schoen te schroeven, met wreefsteun, om schoon mee te rijden, onderbinders, voor tochten, voor weds trijden, om over bevroren sneeuw mee te snellen. Er ontbreken er natuurlijk le gio. Bijvoorbeeld de be roemde Zwaantjesschaats, een glij-ijzer waarvan de krul de vorm van een zwanehals heeft. Vroeger hoofdzakelijk ondergebonden door de adel. Een soort éliteschaats dus. De variaties zijn talryk. Elke streek, elk dorp, had vroeger zijn karakteristieken. De schaats was toen nog het ge zamenlijk produkt van de dorpstimmerman en de plaatselijke smid. Gissen De schaatsenverzamelaars zit ten met één groot probleem. Ze hebben er honderden we ten te achterhalen bij anti quairs, op rommelmarkten en bil particulieren maar van de meeste schaatsen is niet be kend uit welk jaar ze dateren. Mingelen: „Een smid zette over het algemeen wel zijn merk teken in het staal maar geen jaartal. In de meeste gevallen is het nu gissen, vooral ook omdat er zo weinig documen tatie over bestaat. Aan de hand-van oude tekenin gen en schilderijen is nog wel wat te achterhalen, maar van, veel blijft de ouderdom en af komst vooralsnog onbekend. De verzamelkring blij ft ech ter speuren naar materiaal dat opheldering kan verschaffen. Luxe En natuurlijk zoekt men naar schaatsen. Maar die blijken toch erg dun gezaaid. Mingelen: „Met name in katho lieke streken hoeven we niet op grote vondsten te rekenen. En dat is wel te verklaren ook. Er woonden hoofdzakelijk grote gezinnen die zich geen schaatsen konden permitte ren. Die waren vroeger een luxe. En als men wel een paar had gekocht werd dat totaal opgereden en weggegooid". De expositie zaterdagmiddag is voor het publiek geopend tussen 14.00 en 16.00 uur. ALKMAAR - Mladen Ramljak gaat naar AZ'67. Gisteravond tekende de Joegoslavische vrije verdediger, die het afgelopen seizoen wegens diverse blessures weinig voor Feyenoord in actie is gekomen, een tweejarig contract bij de Alkmaarse vereniging. Hans Kraay verklaarde via het aantrekken van Ramljak, wiens contract bij Feyenoord was afgelopen en die van plan was naar Joegoslavië terug te keren, wat meer routine in de ploeg van AZ'67 te willen brengen met het oog op de Europacup wedstrijden. In Voorschoten Een eenvoudige rijtjeswoning in de buurt van het nieuwe winkelcentrum in Oegstgeest. Gemakkelijk onderuit zittend op een ribfluwelen bank leest Johan Ferrier een boek. De president van Suriname ont spant zich. Staatsbezoek Vanaf 1 juni, tenzij de gijzelin gen een dramatisch verloop krijgen, brengt hij met zijn staf een 4-daags staatsbezoek aan Nederland. Een gelegen heid die hij aanpakt om er een korte vakantie in Oegstgeest aan vast te koppelen. Het is geen toeval dat de Suri naamse president juist hier vakantie houdt. In die be scheiden woning woont zijn De Surinaamse president Ferrier In een Oegstgeester tuin: 20-jarige dochter Kathleen. "Hier kom je echt tot rust" Zij volgde eerst een ovleidina aan het Leidse Visser 't Hoofd- lyseum en studeert nu Spaans aan de universiteit. Ze is eers tejaars. Blokt hard voor haar tentamens. Haar vader houdt haar een week of wat gezels chap. Ik was gisteren even te gast bij hem, onder de voorwaarde dat we er de politiek buiten zouden houden. Een daar hield ik me dus aan, al vielik wel een keer uit mijn rol door te vragen wat hij vond van de verkiezingsuitslag. Een vrij logische vraag die volgde op de mededeling van de president dat hij met be langstelling via de tv de ver kiezingen had gadegeslagen. Zijn antwoord op mijn vraag: "De opkomst was opvallend groot erl verder geen commen taar". "Laten we het maar over mijn verblijf in Oegstgeest heb ben", zei hij, „'andere andere zaken komen tijdens mijn staatsbezoek voldoende aan de orde". Dus hadden we het over Oegstgeest. "Hier woon ik liever dan in een chique hotel", vertelde de pre sident, "hier kom je echt tot rust. Het is al het derde jaar dat ik in Oegstgeest neerst rijk. En het bevalt uitstekend. Een omgeving waar je heer lijk kunt wandelen, fijne mensen en veel vrienden en kennissen in de buurt. En niet te vergeten een paar dochters die me vertroetelen" Een andere dochter van hem, de 23-jarige Joan, is pedagogie studente (4ejaars) in Utrecht Zij komt af en toe ook naar Oegstgeest, vooral als haar vader over is. "We verwennen hem dan", zegt Kathleen. "We maken lekker eten klaar en wandelen veel". De president van Suriname be nut zijn verblijf in Oegstgeest ook om wat staatszaken door te nemen en in dit geval om zich wat voor te bereiden op het staatsbezoek. Om telefo nisch niet al te veel te worden gestoord heeft hij een geheim nummer. Drukke dagen Hij gaat een paar drukke dagen tegemoet. Kranslegging op de Dam, kennismaking met de nieuwe burgemeester van Amsterdam, bezoek aan de bloedtransfusiedienst in de hoofdstad, een kijkje bij de visserij dienst in IJmuiden, een tocht naar Scheveningen, een concert in Den Haag, di ners.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4