Reconstructie van Breestraat toch uitgesteld Foto Lindhout koopjes Binnenstad van Leiden in beeld Foto en Film Door nieuw AZ wellicht geen woon wijk in Stevenshof verbouwingsopruiming Projectgroep brengt volgende week nota uit Wel aanleg riolering 77 VRIJDAG 27 MEI 197 De PV De Rijnklievers hield twee wedvluchten. Uitslag van de vlucht vanaf St.-Chislain (in concours 271 oude duiven): 1-5 J. v.d. Wal: 2-6 P. van Griensven; 3-4-7-8-10 Gebrs. Kok; 9. Zwaan den Oude. Uitslag van de vlucht vanaf Noyon waaraan 286 oude duiven meede den: 1-10 J. v.d. Wal; 2-7 P. van Griensven; 3-4-5- Gebrs. Kok; 6. J. C. Pracht; 8. P. Veelenturf; 9. J. van Alphen. ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 Haarlemmerstraat 102 Leiden LEIDEN - "Berichten uit de binnenstads winkel". Dat is de titel van een tussennota die volgende week wordt uitgegeven door de projectgroep binnenstad. Deze project groep is in opdracht van de gemeente bezig met de voorbereiding van een structuur plan voor de Leidse binnenstad. De nota zal tientallen kaarten van het centrum van de sleutelstad bevatten waarop aangegeven welk gebruik ervan wordt gemaakt, hoe het centrum ruimtelijk ingedeeld is en welke bewegingen er plaatsvinden. Op een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal werd gisteravond een toelichting gegeven op de hoofdlijnen in het rapport door ir. K. P. Post, hoofd-ingenieur van de afdeling Stadsontwikkeling van de gemeente. Hij' constateerde onder meer, dat de binnenstad wel een flink aantal groen voorzieningen kent, maar dat een deel niet toegankelijk en een ander deel slechts be perkt toegankelijk is. Voorbeelden: de be graafplaatsen langs de singels en Hortus Botanicus; een groot deel van de woonfunctie in de binnenstad en met name in de winkelstra ten zich afspeelt op de eerste verdieping en veel minder op de begane grond; een belangrijk deel van het centrum nog altijd niet aangesloten is op rioolwaterlei dingen, maar het afvalwater loost op de dichtstbijzijnde singel of gracht; de Breestraat een aantal drukbezochte zij straatjes heeft, maar dat die vanuit de Breestraat onvoldoende herkenbaar zijn; het in Leiden weliswaar zwart ziet van de monumenten, maar dat er ondanks dat toch ontzettend veel verandert in de binnenstad; het een nadeel zou zijn wanneer een aantal karakteristieke hoge gebouwen in Leiden (bijv. Pieterskerk) aan het gezicht onttrok ken zou worden door ontsierende nieuw bouw; en dat het zakencentrum bij het station en het winkelcentrum de neiging hebben uit elkaar te groeien, terwijl ze elkaar zouden moeten versterken. Aan de totstandkoming van de nota is onder meer meegewerkt door ruim 500 nieuwe Leidse studenten die een groot aantal plaat sen in de binnenstad beoordeeld hebben op diverse punten: zoals rumoerig of stil, mooi of lelijk, onderhouden of verwaarloosd. Op die manier is gebleken dat bijvoorbeeld de Pieterswijk een hoge waardering heeft. Een ander onderzoekje dat in de nota is ver werkt betrof een enquete onder Leidato- bezoekers. Zij werden verzocht op papier een beeld te geven van de stad. In die teke ningen (180 in totaal) kwamen het centrale deel van de Haarlemmerstraat, de Maars- mansteeg, de Donkersteeg en de Hoog straat steeds weer terug. Opvallend is dat een tekening, waarop een voetgangerstel ling in beeld is gebracht diezelfde straten als de drukste weergeeft. Ir. Post: „Als zo veel mensen dat deel van het centrum als „de stad" beschouwen moet je erg voor zichtig zijn om daar al te rigoreus verande ringen aan te brengen". De nota is ook bedoeld om een zakelijke dis cussie over de bereikbaarheid van de bin nenstad en de noodzaak aan nieuwe par keerplaatsen tot stand te brengen. De nota bevat een kaart waarop de parkeervoorzie ningen staan aangegeven binnen een be paalde straal. Zo bevinden zich binnen een straal van 300 meter rondom de Hoogstraat (het centrale punt van Leiden) in totaal 585 parkeerplaatsen, De bedoeling is om via de nota zoveel moge lijk reacties uit te lokken van individuele burgers, verenigingen, actiegroepen en wijkcomité. Om die ontwikkeling te active ren zullen over enkele weken door de pro jectgroep Binnenstad een aantal inrich- tingschetsen worden gepubliceerd, waarin wordt vastgelegd door de projektgroep, hoe het in de toekomst in de Leidse binnenstad zou kunnen. In de maand september, en eventueel okto ber, zullen de definitieve reacties binnen moeten zijn zodat de projektgroep met de inventarisatie kan beginnen. in de LEIDEN - Het college van B en W heeft vanochtend beslo ten de reconstructie van de Breestraat voorlopig op te schorten. Dit in verband met de schorsing van de twee bijbehorende verkeersmaatregelen door de Raad van State gisteren. Wel zullen de rioleringswerkzaamheden normaal worden uitgevoerd. Daarbij zullen de huidige verkeers maatregelen op het Rapenburg voorlopig worden gehand haafd. Het is nu niet meer mogelijk, zoals het laatste plan was, het werk in ploegendienst uit te voeren. De rio leringswerkzaamheden zullen naar verwachting wel vóór de bouwvak vakantie worden afgerond. Gis termiddag nog wilden B en W de reconstructie gewoon doorzetten. De schorsing van de twee ver keersmaatregelen is uitgesproken op verzoek van het Leids City Cen trum. De in het LCC verzamelde winkeliers hebben nog een tweede beroep lopen bij de Kroon waarin om vernietiging gevraagd wordt van het totale reconstructieplan. De schorsing blijft net zolang van kracht tot de Kroon over dit tweede beroep beslist heeft. De Raad van State acht het "niet onaanneme lijk" dat "binnen afzienbare tijd" door de Kroon wordt beslist. In zijn overwegingen voert staats raad Kan nog eens de bezwaren aan van het LCC, dat onmiddellijke in voering van de omstreden ver keersmaatregelen "niet of nauwe lijks te herstellen schade" kan be rokkenen aan de bedrijven in de binnenstad, en dat "onderzoeken naar de noodzaak en doeltreffend heid van de verkeersmaatregelen nog niet zijn afgerond". Daarop merkt staatsraad Kan op dat bij de mondelinge behandeling voor de Raad van State niet is ge bleken dat de uitgesproken vrees voor schade "grond zou missen". En "dat evenmin is gebleken dat, zoals overigens in de experimen tele opzet reeds min of meer lijkt te zijn opgesloten, een afwachten van de resultaten van de onderzoekin gen uit een oogpunt van ver- keersbelangen op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten". Met dit laat ste wordt gedoeld op bijvoorbeeld het verkeersplan voor heel Leiden en de parkeernota menteel nog gewerkt wordt. Staatsraad Kan meent dat het wachten op de resultaten van deze onderzoeken mogelijk is. en brengt dit in verband met het feit dat de reconstructie van de Breestraat toch ook een proef is voor een half jaar. Twijfel Tenslotte spreekt de staatsraad zijn twijfel uit of de twee verkeersbe- sluiten wel op grond van het juiste artikel uit het Reglement verkeers regels en verkeerstekens zijn ge nomen. Het strijdpunt daarbij is of het tijdelijke maatregelen zijn of niet. De door de gemeente al genomen verkeersmaatregelen (bijvoorbeeld op het Rapenburg) moeten worden teruggedraaid. Dit totdat de Kroon beslist heeft over het al dan niet verwerpen van het totale recon structieplan voor de Breestraat. Verontwaardigd Op een gisteren inderhaast belegde persconferentie toonde wethouder Waal zich verontwaardigd over de schorsing. Volgens hem hebben niet zozeer juridische argumenten een rol gespeeld maar beleidsmati ge: hiermee zou de staatsraad zich hebben ingelaten met politiek. "Hij is op de stoel gaan zitten van poli tiek gekozen figuren". Hij memo reerde dat democratisch gekozen organen als de gemeenteraad en Gedeputeerde Staten nu opzij wor den gezet door iemand die aan nie mand verantwoording verschul digd is. Hij wees er verder op dat minister Westerterp al zijn goed keuring aan de uitvoering van het werk had gegeven vooruitlopend op een beslissing over mogelijke subsidie. Het college wil proberen zoveel mogelijk verder te gaan met de ei genlijke reconstructiewerkzaam heden. Zeer zwaar weegt daarbij het feit dat de aannemer net de af gelopen dagen bereid is gevonden het werk in ploegendiensten uit te voeren. Als elke werkdag van 's morgens vijf tot 's avonds tien uur gewerkt zou worden, zou het werk in één maand geklaard kunnen worden. Komende dinsdag was als begindatum gepland: voor de bouwvakvakantie (4 juli) zou men dan klaar zijn. Een dergelijke ploe gendienst is een suggestie geweest van het LCC. Deze planning zou door de schorsing volkomen onze ker worden. Verder zouden volgens het college andere werkzaamheden in het gedrang komen zoals het her stel van de marktenroute, en het Kort Rapenburg en het vernieuwen van de walmuren van het Rapen burg tussen Academie en Kanton gerecht. Ambtenaren hebben gisteren tot middernacht gewerkt aan het zoe ken van oplossingen. Nagegaan werd wat de consequenties zouden zijn van het doorzetten van de re constructie zonder gebruik te ma ken van de nu geschorste ver keersmaatregelen. Bij het uitvoe ren van civieltechnische werken (zoals het leggen van de riolering in de Breestraat) mogen wel tijdelijke verkeersmaatregelen genomen worden. Men kan zo de geschorste verkeersmaatregelen handhaven onder het mom dat het hier gaat om tijdelijke verkeersomleggingen. Van belang is daarbij dat het recon structieplan in het raadsbesluit ge koppeld is aan "beschermende maatregelen voor de Pieterswijk en het Rapenburg". De voorzitter van het LCC Van Egmond kende vanmorgen nog niet de overwegingen van de staats raad die tot de schorsing hebben geleid en wilde daarom nog geen commentaar geven. De pleitbezor ger van het LCC mr. dr. M. Teekens toonde zich gisteravond in ieder geval al bijzonder verheugd: "De eerste stap hebben we gewonnen. Ik denk wel dat de gedeeltelijke af sluiting van de Breestraat daarmee voorlopig van de baan is". advertentie 25€ (Vervolg van pagina I) LEIDEN - Het besluit van de mi- nisterraad om achter het station een compleet nieuw academisch 10 ziekenhuis te bouwen, zou wel ,n. eens tot gevolg kunnen hebben [0^ dat er niet gebouwd gaat worden [j. in de polder Stevenshof, het ge- -1bied achter de Rijndijk tussen de jp Vink en de Haagse Schouw. K Tot dusver was het de bedoeling van B en W in 1983 200 woningen 1 in dat gebied te bouwen en in 1984 nog eens 600 woningen. Nu e" echter het kabinet de gemeente Leiden de gelegenheid geeft in de Leeuwenhoek aan de Wassenaar- e" seweg een woonwijk van 1800 huizen neer te zetten, is het mis- le schien niet meer nodig om ook in de polder Stevenshof te gaan li- bouwen. a- De Werkgroep Milieubeheer in e- Leiden heeft zich altijd tegen bouwplannen voor Stevenshof 3 verzet vanwege de grote land er schappelijke waarde van dit ge il bied. Overigens gaat een woonwijk met 9 1800 huizen in de Leeuwenhoek j, de verwachtingen van B en W ver te boven. Het college rekende er tot nu toe op dat er 1100 wonin gen konden worden gebouwd, indien er bij het station een ver nieuwd academisch ziekenhuis zou komen (plan D). Overeenkomstig het kabinetsbe sluit is het de bedoeling dat het AZL en de universiteit een nieuw ontwerp voor het plan Z gaah maken op basis van dezelfde voorwaarden die golden voor eerdere bouwplannen. Hierover moet overleg worden gepleegd met het College voor Zieken huisvoorzieningen. Een belangrijke voorwaarde bij het nieuwe plan is dat de afdelingen van het ziekenhuis rechtstreeks verhuizen van de oude naar de nieuwe behuizing. Een andere voorwaarde is dat er geen nieu we, tijdelijke voorzieningen meer op het AZL-terrein mogen wor den gebouwd. Het lijkt daarom waarschijnlijk dat de tijdelijke nieuwbouw voor de orthopedische afdeling, de vrouwenkliniek en de afdeling heelkunde, die zeer onlangs in gebruik werd genomen, binnen twaalf jaar weer moet worden af gebroken. Met deze voorziening was een bedrag gemoeid van 30 a 35 miljoen gulden. LEIDEN - De bewoners van de Volmolengracht (zijstraat van de Langegracht) hebben gis termiddag aan wethouder Waal een plannetje aangebo den om hun straat te verbete ren (zie foto). Na de demping van de oor spronkelijke gracht in 1926 werd in het midden een rozen- perkje aangelegd met sierheg. Dit perkje met struiken en de bomen van de gracht werden tien jaar geleden weggehaald om ruimte te scheppen voor het vrachtverkeer van het bo dehuis Hogenes en de firma Hartevelt, die beide opslag plaatsen hadden aan de gracht. De twee firma's zijn nu ver dwenen, maar nog steeds ligt de Volmolengracht erbij zoals tien jaar geleden aangelegd. De bewoners willen hun straat nu anders indelen zodat er meer speelruimte komt en er enige orde komt in de parkeer- Bewoners willen hun straat verbeteren chaos. Eenrichtingverkeer is volgens hen gewenst om de vele ongelukken op de hoeken met de Langegracht en Oude Vest tegen te gaan. Op de tot hun ergernis ver krotte pandjes op de hoek van de Langegracht en Volmolen gracht hadden de bewoners enkele leuzen geplakt waarin om meer speelruimte en een minder grijze straat gevraagd Over de pandjes merkte Waal op dat kort geleden met de ei genaar gesproken is over mo gelijke aankoop door de ge meente. Twee van de pandjes staan op de monumentenlijst, maar staan nu op instorten. De bewoners wezen de wet houder gistermiddag verder op de vele geparkeerde auto's; volgens hen onder andere veel langparkeerders die werken op de Haarlemmerstraat. In hun eigen plannetje willen de bewoners 25 parkeerplaatsen behouden. Wethouder Waal stond niet onwelwillend tegenover de suggesties. Hij wees erop dat eerst het verkeer in de straat geregeld zou moeten zijn voor dat aan herinrichting begon nen kan worden. De Volmolen gracht ligt in het verlengde van de pas vernieuwde Vol- lersgracht. De bewoners beaamden de woorden van de wethouder: een goed voor beeld. Bommelding LTS was vals alarm LEIDEN - De portier van de Technische School aan de Haagweg kreeg gistermorgen omstreeks half negen de telefo nische melding dat in het schoolgebouw een bom was geplaatst. Het zogenaamde bommenteam van de Leidse po litie heeft kort daarop een uit gebreid onderzoek ingesteld, maar geen explosieven in de school aangetroffen. Men neemt aan dat het hier om een vals alarm ging. Zakennieuws LEIDEN - Aan de Rijnsburgersin- gel 11 is Profita Tapijt, een winkel in vloerbedekking gevestigd. - Aan de Hoge Rijndijk 16 is de pro jectontwikkelaar "Firmus bv" ge vestigd. - Aan de Corellistraat 22 is het ad ministratiekantoor Koorn geves tigd. - Aan de Stationsweg 2 is men bij Lieba Kleding met een opheffings uitverkoop begonnen. - Aan de Oude Vest 101 is het be drijfspand waarin de handel in ge bruikte auto's van F. Menken ge vestigd was, te koop. LEIDEN - Gewapend met een spandoek, een gitaar en zelfgeschreven lied op de melodie van Imca Marina's Vinoprotesteerden gistermiddag op het Stadhuisplein bewoners uit Noorderkwartier tegen de plannen, die wethouder Verboom met hun huizen zou hebbenHet gaat hier om woningen aan de Willemstraat, de Bronckhorst- straat, de Koningstraat, de Frederikstraat en een gedeelte van de Maresingel „Plan D"), waar de Nationale Woningraad in opdracht van de gemeente een kwaliteitsonderzoek heeft gedaan. Dit in het kader van het opstellen van een bestemmingsplan voor dit gebied. Omdat bij dat onderzoek een aantal gebreken zijn geconstateerd, vreesden de bewoners dat een deel van hun huizen afgebroken moeten wordenWethouder Verboom stelde in een commentaar dat over een dergelijke maatre gel nog niets bekend is en dat hij de definitieve resultaten van het onderzoek nog niet heeft gezien. Hij deed de toezegging dat de bewoners inspraak krijgen voor dat een beslissing over hun huizen genomen zal worden. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3