„ACTIE EN GEBED HOREN BIJEEN" ,OP WEG NAAR DE EENHEID' JUMELAGE MET KREFELD Driekwart /jy LEIDEN: miljoen voor Pieterskerk Studenten willen mensen zelf iets laten doen aan geschiedschrijving @1SBSEDS1S Waal: geen kantoren EARTH FIRE Roekeloos Kritiek Owen op EG VRIJDAG 27 MEI 197' "Groepen die zich wijden aan rechtvaardigheiddie protes teren tegen onderdrukking en werken voor betere maat schappelijke en ook kerkelijke structuren, worden geïrri teerd door wat zij als eenzij dige gebedspraktijk" zien. bijvoorbeeld bij charismati sche groepen. Zij kunnen daardoor verleid worden om het gebed niet belangrijk te vinden. Daartegenover staan mensen die het gebed hervinden, met de vruchten daarvan voor het persoonlijke leven van zich zelf en anderen. Als groep be perkt men zich tot het genezen van de onderlinge verhou dingen. Tot structurele ver anderingen voelt men zich n iet geroepenMen wordt zelfs afgeschrikt, omdat de groe pen die zich hiermee bezig houden te weinig zouden bid den". Die situatieschets geeft de Nij meegse theoloog P. Schoonen- berg in een uitvoerige be schouwing over Gods geest en zijn werking. De rk bisschop pen hebben deze beschouwing hun priesters aangeboden ter gelegenheid van pinksteren. Volgens Schoonenberg mag er tussen de twee stromingen geen sprake van een tegenstel ling zijn. Ze vullen elkaar "Als ieder op zijn eigen houding eerlijk en open doordenkt, is er een kans dat zij die gerech tigheid willen bewerken, zich voor de Geest openen om van eigen onvermogen en verbor gen zelfzucht bevrijd te wor den.en dat zij die bidden zich tot een steeds radikaler inzet geroepen voelen". Volgens de Nijmeegse theoloog kunnen gebed en activiteit niet zonder elkaar. Pinksterboodschap van Wereldraad-voorzitters Hoe absurd zijn onze verdeeldhe den! Dat is een kreet van de voorzitters van de Wereldraad van Kerken in hun pinksterboodschap 1977. We zijn niet langer geschokt omdat we ons hebben veroor loofd, eraan gewend te raken. Er is, zo geloven de Wereldraad- voorzitters, reden God te dan ken voor het betere begrip tus sen de kerken vandaag. Toch blijven na vele jaren van vurig gebed en geduldig werken onze verdeeldheden bestaan. Het is bijna alsof de kerken bang zijn voor de doeleinden die zij na streven. Er is echter geen terug keer mogelijk. Wij moeten tot het einde toe de weg afleggen waarop wij ons gewaagd heb ben. Niemand van ons zoekt een eentonige en kleurloze eenvor migheid. Waar we naar verlan gen, is de gemeenschap in Geest en in waarheid. Vandaag, nu de toenemende onze kerheid omtrent de toekomst ons er gemakkelijk toe kan ver leiden, in onze gescheiden schulpen te kruipen, elkaar te verlaten om voor onszelf te zor gen, hebben wij, meer dan ooit, een gemeenschap nodig die toont dat onze solidariteit dwars door alle menselijke hin dernissen en over grenzen heen gaat. Smeekbeden De voorzitters, die de christenen oproepen om op dit pinkster feest de Heilige Geest ruimte te geven „in ons en onder ons, in onze harten en onze geesten", blijven niet in het abstracte hangen. Ze geven ook een paar suggesties tot verwerkelijking van de rol die iedere gemeente en elke christen hierin kan spe len. "Waarom vandaag niet besluiten, iemand die lid van een andere kerk is - en een vreemde voor u - thuis te nodigen? "Waarom vandaag niet besluiten, aan een godsdienstoefening in een naburige kerk deel te nemen en op die manier het weder zijdse begrip te verdiepen? Waarom niet uw openlijke steun tonen aan iemand die in zorg zit om zijn of haar geloof? Waarom geen concrete smeekbe den in uw gebeden opgenomen namens kerken die de hulp van God bijzonder nodig hebben: kerken die vechten voor een rechtvaardige behandeling van verdrukten, kerken wier vrijheid om van hun geloof te getuigen wordt bedreigd, ker ken die hun eerste liefde hebben verloren en wanhopig een her nieuwing door de Heilige Geest nodig hebben?" "Laten wij", zo besluiten de voor zitters van de Wereldraad hun boodschap de Geest om ver beeldingskracht en vindin grijkheid vragen om ons voort te bewegen op de weg naar de een heid in de Geest". PINKSTERACTIE VRAAGT VIER MILJOEN GULDEN Missionaris werkt aan verandering Bisschop Bluysse. De rk pinksteraktie "Week voor de Nederlandse missionaris" mikt dit jaar op 4 miljoen. Vorig jaar werd ruim 3,5 miljoen gulden bijeengebracht. Daarvan kwam 43 procent uit de kerkcollecten op pinksteren en 57 pro cent van giften op giro 676 van de "Week voor de Nederlandse missionaris" in Den Haag. Van de opbrengst werd ruim de helft besteed aan reis- en verblijfkosten van de 1200 missionarissen die elk jaar enkele maanden met verlof komen. Ruim 15 procent was voor cursussen en lectuur, ongeveer 18 procent voor pastorale hulpmiddelen, 5 procent voor uitzending van leken vrijwilligers, en 3 procent voor een "rampenfonds", dat missionarissen helpt die ernstige schade hebben geleden door natuurrampen, brand, diefstal of politiek geweld. Elke missionaris kan een bijdrage krijgen voor zijn levensonderhoud tij dens het verlof, voor reiskosten, ziekenfondspremies en andere sociale voorzieningen. Hij kan ook een aanvraag indienen voor kleine projekten, zoals catechetisch en liturgisch materiaal, een stencilmachine en het op knappen van een pastorie. Daarnaast financiert de pinksteraktie de Neder landse Missieraad, de "open hoven" die de bisschoppen voor missionaris sen met verlof organiseren en de missiesecretariaten van de bisdommen. In meer dan 100 landen waren, per 1 september 1976, 7107 Nederlandse missionarissen werkzaam: 3814 priesters, 1892 zusters, 1045 broeders en 356 leken-vrijwilligers. In een brief over de pinksteraktie zegt bisschop Bluyssen van Den Bosch, voorzitter van de "Week voor de Nederlandse missionaris": "Hun missie hun boodschap, is: de verlossing van de mensheid door Jezus Christus. Missionarissen werken aan de verandering van de wereld, zij helpen bij de opbouw van gemeenschappen waarin mensen zich beter kunnen ont plooien en menswaardiger leven. Zij stimuleren onderwijs, gezondheids zorg en sociale vooruitgang. Missionarissen zetten zich bij voorkeur in voor kleinen, armen, voor mensen zonder macht, voor misbruikte mensen, voor slachtoffers vap onrecht en geweld. En in deze inzet wordt het evan gelie herkend, dat de jonge kerken - steeds zelfstandiger - onder hun volken verkondigen". Zondagavond om half 8 houdt ds. G. Toornvliet in de Marekerk in Leiden een "blijde pinksterviering". Hij spreekt over: "Hoe kun je, als je zo rijk bent, zo arm leven?". Teke Bij- lsma zit aan het orgel en het ge reformeerd kerkkoor uit Kat wijk aan Zee verleent mede werking. Vanavond om half 9 wordt in de hervormde kerk in Zoeter- woude een "pinkster-retraite" geopend, dre tot zondagmiddag 3 uur duurt. De vaste elementen zijn de getijdediensten 's mor gens om half 8, 's middags 12 uur en 's avonds half 8. Zondag is er met de plaatselijke gemee nte een dienst van Schrift en Ta fel. waaraan fluiters en koper blazers meewerken. Na de dienst staat nog een ontmoeting in het bij de kerk gelegen ".Ons Huis" op het programma. Centraal bij deze retraite staat het verhaal van Paulus' omkeer en van de invoeging van de hei denen in de belofte van God voor Israël. De kosten van de hele retraite zijn voor volwassenen f30,- en voor kinderen f 15,-. Uit het jaarboek van de Gere formeerde Kerken Vrijge maakt blijkt, dat het ledental op 1 januari 1700 meer was dan het jaar ervóór. Deze kerken telden toen 93.769 leden. STUDIE'S GEVRAAGD OVER LEZEN BIJBEL Open huis Ds. B. Oosterhoff, geestelijk verzorger van het psychiatrisch ziekenhuis "Dennenoord" in Zuidlaren, is op 8 juni 25 jaar predikant. Hij werkte van 1952 tot 1957 binnen de gerefor meerde kerk van Leimuiden. Ds. P. P. J. Monster, hervormd predikant te Hierden, is op 6 juni veertig jaar dominee. Hij was van 1950 tot 1956 in Kat wijk aan Zee werkzaam. Zijn standplaatsen waren achte reenvolgens: Aalburg, Amers foort, Dinteloord, Bussum, Katwijk aan Zee, Gouda, Bur- neveld en Zwijndrecht. Sinds 1974 is hij predikant in het Gelderse Hierden. Youth for Christ houdt op za terdag 4 juni open huis in haar landelijke centrum in Drieber gen. Programma: 10 uur koffie. 10.45 tentprogramma met zang ends. P. Boomsma(Marken)als spreker, 12.15 lunch, 1 middag programma, 3 slotbijeenkomst met ds. A. Hellendoorn (Hat- tem) als spreker. Het thema van de dag is: "In Christus' op dracht verbonden". Ds. Pieter Boomsma treedt op 15 juni in dienst van de stichting Youth for Christ Nederland als algemeen directeur. Vertegenwoordigers van de grootste twee kerken in ons land (rk en hervormd) hebben de Raad voor contact en overleg betreffende de Bijbel gevraagd, twee nieuwe onderwerpen in studie te nemen. Mgr. dr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, zou graag zien dat de raad een antwoord zocht op de vraag hoe moderne men sen duidelijk gemaakt kan worden dat de Bijbel ook een boek voor hen is. En ds. G. Spilt, voorzitter van de synode van de Herv ormde Kerk, vroeg, in de bij bel week van 9 tot 15 oktober dit jaar de nadruk te leggen op de bevordering van de huis godsdienstoefening waarin bij bellezen en gebed een plaats hebben. Aan deze bijbelweek zal een groot aantal kerken deelnemen. Het thema ervan is: "De bijbel, een boek om te vieren. Een spe ciaal werkboek wordt gemaakt voor mensen die zich bezig houden met bijbel-overdracht. Ook wordt een map beschik baar gesteld, met wat dieper gravend materiaal, voor predi kanten, catecheten en leiders van bijbelkringen. Beroëpingswerk: Her vormde Kerk - beroepen te Schoonhoven W. Westland Veen, te Sleeuwijk I. Kandel Laren (Gelderland): bedankt voor Oldebroek E. J. Schimmel Harderwijk. Geref. Kerken: be roepen te Alkmaar R. Kiers Dronten; aangenomen naar Rotterdam-Hillegersberg A. L. Janse de Jong (Italië). Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Zaandam- Enkhuizen J. Melin Amster dam. Tweede protest Voor de tweede keer in en kele maanden heeft de Neder landse commissie "Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede) bij de Filippijnse president Marcos geprotesteerd tegen schending van de mensenrech ten op de Filippijnen. Mevrouw dr. M. A. M. Klompé, voorzitter de .vijst i haar brief naar het herderlijk schrijven van de Filippijnse bisschoppen van eind januari dit jaar en met name naar hun pleidooi daarin voor een legale behandeling van alle arrestan ten. Zij dringt er bij de presi dent op aan, dat hij zich inzet voor vrijlating van onschuldige mensen, uitbanning van hen die martelen, en herstel van de ge rechtigheid in het land. j LEIDEN - De raadscommissie cul tuur is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van B en W om f750.000 beschikbaar te stellen voor de eerste fase van de restaura tie van de Pieterskerk. Dat is dertig procent van de kosten die in die fase moeten worden gemaakt. Mo- numentenzorg draagt vijftig pro- cent bij, terwijl de rest van de be nodigde middelen beschikbaar "wordt gesteld door Gedeputeerde Staten en door de Stichting Pie- terskerk zelf. Frits van Oosten (PPR/D'66) ging akkoord onder de voorwaarde dat de Stichting Pieterskerk op korte termijn wat meer duidelijkheid ge eft over de bestemming van de Pie terskerk. Het raadslid was van me ning dat de positie van dit gebouw en de mogelijke culturele bestem ming, moeten wordefi afgewogen tegen de andere Leidse culturele gebouwen. De commissie cultuur ging voorts akkoord met het beschikbaar stel len van f 100.000 van het fonds her denkingstentoonstelling aan de overzichtstentoonstelling die het stedelijk museum De Lakenhal in het najaar van het volgend jaar rond Lucas van Leyden wil organiseren. Tevens werd akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van geld om vroegtijdig een meubelrestau rateur voor het museum aan te stel len. Dit om de nieuwe restaurateur de kans te geven ingewerkt te wor den door de twee huidige restaura teurs, die met pensioen zullen gaan. LEIDEN - In het kader van de ju- melage komen volgende week vrij dag een aantal Krefeldse groepen voor een driedaags bezoek naar Leiden. Aan het programma, dat is georganiseerd doorde sectie sport en cultuur van het Comité Interna tionale Uitwisselingen, wordt deel genomen door een voetbalvereni ging, een fanfare, een dansgroep, een handbalclub en een tafeltennis- en badmintonvereniging. In Claren- steeg 40 paaltjes LEIDEN - B en W van Leiden heb ben besloten om veertig paaltjes neer te zetten in de Clarensteeg ter beperking van de verkeersoverlast in deze straat. Met de plaatsing zal de dienst gemeentewerken volge nde maand beginnen. Al in februari van dit jaar verzocht de projekt- groep Maredorp namens een groot aantal bezoekers van de Clarens teeg om tot plaatsing van paaltjes over te gaan. Ook bij de inspraak ronde over „Maredorp in de steige rs" is gebleken dat bijna iedereen last ondervindt van fout gepar keerde auto's, die de deuren van woonhuizen blokkeren. LEIDEN - De wens van de Pvd A'er Ranner om in het bestemmings plan voor de Haver en Gortbuurt "uimte te laten voor enige kantoor vestigingen leverde gisteravond in Je commissie voor ruimtelijke or dening een korte maar heftige dis cussie op. Wethouder Waal wees de suggestie van zijn partijgenoot re soluut van de hand: na^en langdu rige inspraakperiode is men nu zo ver dat er een bestemmingsplan door de raad goedgekeurd kan worden dat cok de instemming heeft van de buurt, nu moet men niet in dat bestemmingsplan op het laatste moment nog dergelijke in grijpende functieveranderingen aanbrengen. Wil men wel derge lijke veranderingen aanbrengen, dan neemt het college het plan te rug en moet de hele inspraakpro cedure opnieuw gestart worden. Ranner haalde toen bakzeil, maar de WD en het CDA bij monde van respectievelijk Kuijers en Ham grepen het incident aan om te plei ten voor kantoorruimte aan het Le vendaal in plaats van (zoals gep land) aan de Kraaierstraat. Terwijl de rest van de commissie uiteinde lijk akkoord ging met het bestem mingsplan, bleven zij volharden in hun wens. De ontvangende Leidse clubs zijn de afdeling Leiden van de KNVB, voetbalvereniging Roodenburg, Kunst en Genoegen, Csardas, Acaalay, Saturnus, tafeltennisver eniging "Docos" en badmintonver eniging "Veglo". De Krefeldse gasten komen volge nde week vrijdagavond om acht uur aan en worden door burgemee ster Vis ontvangen in de ijshal van Ton Menken aan de Vondellaan. In de loop van de zaterdag en zondag zijn er verschillende sportweds trijden en optredens van de deel nemende groepen en worden rond vaarten gehouden en bezoeken aan Scheveningen en Madurodam ge bracht. Zaterdagavond wordt in de Stads gehoorzaal voor alle betrokkenen een feestavond gehouden, waar onder meer het Leidse majorette gezelschap "Fourty Four Degrees zal optreden. Zondagmiddag om vijf uur vertrekt het gezelschap wederom vanaf de ijshal, naar Kre- feld. 'Op de fiets...' aangeboden LEIDEN - Van de vijfhonderd exemplaren van de gebundelde fietsroutes „Op de fiets geniet je voor niets!" zijn er inmiddels al 300 verkocht door de ENWB. Dit bleek gistermiddag toen wethouder Waal het (symbolische) eerste exemplaar aangeboden kreeg van dit boek werkje. Onder bovengenoemde titel ver schenen vorige zomer een elftal fietsroutes in het Leidsch Dagblad uitgestippeld door de Enige Neder landse Wielrijders Bond in samen werking met het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, dat na tuurbeschrijvingen verzorgde bij de routes. Vanwege de grote vraag naar de door de heer Dingjan ont worpen routes besloot de ENWB ze te bundelen. Het boekje met wege nkaart is voor nog geen vijf gulden in enkele Leidse boekhandels te koop. Het zal ook op de bijenmarkt, aanstaande zaterdag rond de Ster renwacht, te verkrijgen zijn. LEIDEN - De popgroep "Alquin" zal op de avond van tweede pink sterdag niet in de Leidse Schouw burg optreden. De groep meot het namelijk wegens ziekte van de slagwerker laten afweten. De or ganisatoren van het pinksterfeest hebben echter de formatie 'Earth Fire, bereid gevonden om de plaats van "Alquin" in te nemen. NEW YORK Reuter- George Willig, een 28-jarige New Yor ker, heeft gisteren een van de aluminium tweelingtorens van het wereldhandelscentrum in New York beklommen om re clame te maken voor een door hem ontwikkeld klimtoestel. Het handelscentrum is het op een na hoogste gebouw ter we reld. Willig had drieëneenhalf uur nodig voor de 411 meter lange klim naar de top. Zijn stunt zal hem te staan komen op een strafvervolging wegens "moedwillige roekeloosheid". Vier mensen die hem zouden hebben geholpen zijn al door de politie opgepakt. LEIDEN - Vijf Leidse geschiedenisstudenten gaan in samenwerking met het Vrijetijdscentrum een projekt opzetten dat tot doel heeft Leidenaars "iets met geschiedenis te laten doen". Het plan is om "gewone mensen uit de wijken en buurten" zelf iets aan geschiedschrijving te laten doen over de periode van halverwege de vorige eeuw tot in deze eeuw. Als thema is voorlopig gekozen de textielindustrie met alles wat daar om heen zit, zoals het wonen, het onderwijs etc. Dit onder het motto "98.000 Leidenaars". "De textielindustrie, de hele industrialisatie, heeft een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van Leiden", zegt Gerard de Bruin, een van de initiatiefnemers. "Bovendien zal die periode van ongeveer 1850 tot in deze eeuw veel mensen nog wel aanspreken, omdat dat niet zo ver weg ligt. Er zijn misschien nog wel mensen, van wie de grootvader nog in een textielfabriek gewerktheeften van wie ze nog oude foto's hebben. En we denken ook aan foto's van het wonen in die tijd, of van een straatbeeld". Maar eerst willen de vijf studenten proberen contact te leggen met Leide naars die voor het projekt belangstelling hebben. Daarom zal er op 2 jun (aanvang 20.00 uur) een bijeenkomst worden gehouden in het Vrijetijds centrum (Breestraat), waar aan de hand van een lezing met lichtbeelden globale achtergrondinformatie zal worden gegeven over de Leidse in dustrialisatie uit de vorige en deze eeuw. De studenten - Gerard de Bruin, Maarten Versteegh, Erik Habold, Cor Smit en Sjaak van der Velden - zijn nu druk bezig om daarvoor informatie te verzamelen. De bedoeling is in september nog zo'n bijeenkomst te houden, die waar schijnlijk zal gaan over de crisisjaren. Het idee om het geschiedenisprojekt te organiseren, ontstond begin dit jaar. Uit de cursussen die in het Vrijetijdscentrum worden gegeven, bleek dat er wel belangstelling bestond voor de geschiedenis van Lei den. En dat leidde ertoe dat de vijf studenten zich begonnen te bezinnen op een methode om mensen actief te betrekken bij een stukje geschieds chrijving. Voor alles willen ze namelijk vermijden dat het projekt een loutere kenni soverdracht gaat worden. Daarom kozen de studenten voor z.g. monde linge geschiedschrijving: gesprekken met en materiaal over mensen uit de wijken en buurten. In Engeland is dit een veelbeproefde methode, die echter voornamelijk uit wetenschappelijk oogpunt wordt toegepast. En dat is persé niet de be doeling van de vijf Leidse studenten. "We denken eraan om het mate riaal bijvoorbeeld te gebruiken voor bijeenkomsten in buurthuizen en voor scholen. Maar eerst moeten hebben en dan ziei zijn die belangstelling voor dit projekt wel verder", aldus de studenten. HAMBURG (UPI) - De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, David Owen, heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek kritiek geuit op de landbouwpolitiek van de EG, die overschotten goedkoper van de hand doet buiten de gemee nschappelijke markt dan op die markt zelf. "Wij willen daar verandering in. Ik kan het niet vatten hoe iemand kan volhouden dat wij steeds hogere prijzen moeten betalen voor pro- dukten die overvloedig beschik baarzijn. Waarom moeten wij boter goedkoper aan de Russen verko- 3 eigen consumen- pen dan ten?" Owen sprak tegen dat Engeland het zwaartepunt van zijn buitenlandse politiek zou hebben verlegd van Europa naar de V.S. "Ik heb nooit de theorie aanvaarc r dat men zou moeten kiezen tussen Europa en Amerika op een gaullis tische manier. Ik meen dat beide mogelijkheden er zijn. Sterkere banden met Europa dan ik heb zijn nauwelijks mogelijk. Tegelijkertijd geloof ik vast in goede betrekkin gen tussen Groot-Brittannië en de V.S.".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21