LEIDSCH §Êk DAGBLAD ALLE KINDEREN VRIJ NIEUWBOUW AZL ACHTER HET STATION Yan Agt: "De natuur heeft een handje geholpen in ziekenhuis Geloogd Massief Eiken Nog kwart van scholiertjes HONDEN ZONGEN Niets veranderd bij gijzeling in trein Kinderen na afloop: "Niet slecht behandeld door de bezetters" goeie halsband, lange loodlijn juiste voeding, lekkere kluif, vacht verzorgd, vraag maar aan ♦S alles Vlieland Meubelfabriek Oisterwijk Mijnders Meubelen waar gezelligheid betaalbaar is. VRIJDAG 27 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35252 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Nadat gisteren al enkele kinderen ziek waren vrijgelaten, volgden vanmorgen eerst één voor één maar later mas saal, alle overgebleven kinderen. Ook een van de vijf gegij zelde onderwijzers mocht vertrekken. De vier onderwijzers die zich nog in de school bevinden zijn gezond. Ze lijden niet aan de infectieziekte, waarschijnlijk buikloop, die een groot aantal kinderen had opgelopen. i besmet- i goede be- ir hoeft te De Molukse kapers van de trein bij De Punt die vandaag hun eerder gestelde eisen hebben herhaald zet ten hun actie echter gewoon voort, evenals de bezetters van de school die nu nog vier onderwijzers, onder wie het hoofd van de school, Van der Vliet, in gijzeling hebben. In de trein bevinden zich 56 passagiers in gevangenschap, onder wie een zwangere vrouw, aldus de Spoor wegen. Absoluut vast staat dit aan tal nog niet. Per ambulance Een aantal van de vrijgelaten kin deren werd- vanmorgen per ambu lance opgehaald bij de school. Zij werden met twee tegelijk afge voerd. Nadat tegen zessen dit transport even was komen stil te liggen, draaide om half zeven een bus het schoolterrein op. De over gebleven kinderen kwamen nu naar buiten, begeleid door de 29- jarige onderwijzer Van Beetz uit Assen. Het aantal zieke kinderen was vol gens justitievoorlichts ter mevrouw Faber ongeveer 50. Dezen zijn over gebracht naar het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen, waarna er 24 na behandeling naar huis werden gezonden. De andere 26 zijn opge nomen. Zij verklaarde voorts dat hoewel de kinderen er ernstig toe zijn als gevolg v, telijke ziekte, er na handeling nergens worden gevreesd. In eerste instantie waren alle kin deren overgebracht naar het op vangcentrum van het Rode Kruis in de gereformeerde kerk in Bovens- milde. De gezonde kinderen wer den in het opvangcentrum in de openbare bibliotheek in Bovens- milde herenigd met hun ouders. De vrijlating kwam op gang toen de Zuidmolukkers om kwart voor vier de bezetters in het crisiscentrum belden met de mededeling: „Alle kinderen komen vrij, jullie kunnen voor transport zorgen Erg blij Minister Van Agt van justitie, die de gehele nacht heeft doorgebracht in het crisiscentrum in Den Haag, verklaarde voorde vrijlating van de kinderen, verscheidene keren con tact te hebben gehad met de be leidspost in Assen. De bewindsman zei vanmorgen erg blij te zijn met de vrijlating van de schoolkinderen, ook omdat de regering dit vanaf het begin had geëist als voorwaarde voor verdere onderhandelingen. Tussen half zes en zes uur zag het er volgens de minister even naar uit dat de vrijlating toch gedeeltelijk zou gaan mislukken. De bezetters stelden weer eisen. Het beleidscen trum wist hen er echter van te over tuigen dat het in verband met de Droog en zonnig Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Mi nima van 9 graden aan zee tot 3 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen van 17 graden aan de kust tot 22 graden in het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 MEI Zon op: 5.30 uur, onder: 21.46 uur Maan op: 16.02 uur, onder: 2.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.00 en 0.32 uur, laagwater te 7.21 en 20.10 uur. gezondheid van de kinderen nood zakelijk was dat ze werden vrijgela ten. „De natuur heeft een handje geholpen", aldus minister Van Agt. Bij de vrijlating werden door de au toriteiten 15 ambulances ingezet, terwijl er nog eens 15 achter de hand werden gehouden voor nood gevallen. Kort nadat de vrijlating van de schoolkinderen was afgerond, heeft het beleidscentrum in Assen weer contact,gehad met de kapers van de trein bij De Punt. Vermoe delijk is daarbij gesproken over voedsel want even voor half negen brachten twee rechercheurs brood jes en dranken naar de trein. Om één uur vanmiddag werden op nieuw broodjes en dranken naar de trein gebracht. Met een deken om zich heengeslagen loopt een groepje schoolkinderen gijzelingsdrama afgelopen vrijheid tegemoet. Voor hen is het ASSEN (SP, ANP) - Een meisje uit de vierde klas van de door de Zuidmolukkers overvallen school vertelde vanmorgen, dat de vier Mo lukse bezetters de kinderen altijd goed hadden behan deld en hen nooit hadden be dreigd. Wel hadden de bezet ters enkele malen in de lucht geschoten. „Daar waren we allemaal wel bang van, maar ze hebben nooit op ons ge schoten". Zij vertelde verder dat de school door vier Zuidmolukkers bezet werd gehouden. Eerder is melding gemaakt van zes terroristen. De kinderen werden maandag door de bezetters bij elkaar gehaald en mochten toen uit de klassen wat spelletjes en leesboeken halen. Daarna werden zij verzameld in het overblijflokaal en mochten alleen lopen, bijv. om naar het toilet te gaan, als zij toe stemming van de Molukkers hadden gekregen. De kinderen waren van de si tuatie toch wel overstuur en konden in het begin slecht slapen. „De eerste nacht sliep ik helemaal niet, de tweede een beetje, maar de derde heel goed. We hadden toen luchtbedden gekregen", vertelt het meisje. Overdag lazen de kinderen wat en deden spelletjes. „Maar ik begon me nu toch wel te ver velen want ik had alle spel letjes al gedaan. We keken ook naar de televisie". Over het eten zegt het meisje: „Dat was wel lekker, we kregen broodjes, gebakken aardap pelen met boontjes en nog een keer aardappelpuree". De 12-jarige Roelof Snippe kreeg vanmorgen in de ou derlijke woning aan de Hor tensiastraat in Bovensmilde na vier dagen gijzeling geen pannekoeken. Hij wilde niets liever en had er daver ende trek in. Maar hij zag wat bleekjes en moest met lichtere kost toe. Hij was best monter maar na vier dagen bijna alleen soep is pannekoek niet goed te ver teren. Dit vertelde vandaag opgeto gen de buurvrouw van de Snippes, mevrouw G. Blomsma-Van der Veen. Ze was..,wat blij dat Roelof ge zond en wel thuis was". Hij had gezegd dat er veel spelle tjes warnn gedaan in de school. Ook had hij uren lang mondharmonica kunnen spelen. De Zuidmolukkers „hadden niet lelijk tegen de kinderen gedaan". Maar dat hun wapens van ijslolly's waren gemaakt geloofde Roelof niet, aldus mevrouw Blomsma. Roelof was één van de eersten die weg mocht. Via de op vangpost in de gerefor meerde kerk ging hij naar de openbare bibliotheek waar zijn ouders hem kwamen af halen nadat de dokter had gezegd dat hij niets man keerde. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Er komt een volledig nieuw academisch ziekenhuis in Leiden achter het station. Het komt te liggen naast het Leger museum aan het Piet Paaltjens- pad en gedeeltelijk op het be staande ziekenhuisterrein. In de ministerraad is hierover over eenstemming bereikt. Het nieuwe ziekenhuis, dat wordt aangeduid met plan Z, gaat 400 miljoen gulden kosten. Er wordt naar gestreefd in 1978 met de bouw te kunnen beginnen; over tien a twaalf jaar kan het dan klaar zijn. Voor de gemeente Leiden betekent het kabinetsbesluit dat er op het zg. Leeuwenhoekterrein aan de Wassenaarseweg waarschijnlijk een woonwijk met 1800 huizen kan worden gebouwd. De be windslieden van onderwijs en wetenschappen willen in elk ge val de grond die daarvoor nodig is, terugverkopen aan Leiden zodra het nieuwe ziekenhuisplan is uitgewerkt. Het nieuwe plan Z houdt o.m. in dat het grootste gedeelte van het be staande academisch ziekenhuis geleidelijk aan wordt gesloopt. De faculteit sociale wetenschap pen, die de universiteit altijd in de bestaande gebouwen van het AZL heeft willen huisvesten, zal daarom elders moeten worden Jack Buiterman (67) overleden AMSTERDAM - De dirigent componist Jack Buiterman is in de afgelopen nacht in een Amster dams ziekenhuis overleden. Hij be reikte de leeftijd van 67 jaar. Hij kreeg bekendheid door liedjes als "Mijnheer de baron is met thuis", "Een huis met een tuintje" en "Het boemeltje van Purmerend". ondergebracht. Gedacht wordt aan bestaande bebouwing in de binnenstad. In het nieuwe ziekenhuis komen 850 bedden, exclusief psychia trie. Het complex krijgt een totale vloeroppervlakte van 95.000 vierkante meter. Met het plan denkt het kabinet een compro mis te hebben gevonden voor de veelbesproken plannen C (nieuwbouw Wassenaarseweg) en D (vernieuwbouw bij het sta tion). Zie verder pagina Leiden Nieuwe Rijn 50. Tel r- Oerdegelijk onderhoud aan al uw gasapparaten 1 'fp gasapparaten servicGdienst mm nederland Aardgasdienst Nederland B V. VOOR STORINGEN 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR BOVENSMILDE (SP) - Van de 105 vrijgelaten schoolkinderen lig gen er nog 26 in het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen. Zij hebben de meeste last van de virusinfec tie, die zich uit in overgeven en diarree. Volgens de artsen zullen alle kinderen herstellen. De vrij gelaten onderwijzer is op eigen verzoek ook naar het ziekenhuis gegaan om bij de kinderen te blijven. De kinderen, die niet in het zieken huis hoefden te worden opgeno men. werden naar het eerste- hulpcentrum van het Rode Kruis in het gereformeerd centrum in Bovensmilde gebracht. Daar zijn ze door zes artsen en dertig ver pleegkundigen onderzocht. De scholiertjes zagen er bleek uit, tnaar maakten het verder redelijk goed. •Na het onderzoek werden de kinde ren met hun ouders herenigd. Steeds werd een ouderpaar van uit het opvangcentrum in de bi bliotheek naar de Rode Kruis post gebracht. In het halletje kre gen de ouders enkele adviezen. Hun werd aangeraden te doen alsof de kinderen een mislukt schoolreisje met slecht eten en drinken achter de rug hadden. De kinderen zouden na een bad in bed moeten worden gestopt. Ze mochten niet veel eten, maar wel wat drinken (geen prik). Buitenlandse pers looft Nederlanders DEN HAAG (ANP/DPA/Reuter) - De buitenlandse pers is over het al gemeen zeer lovend over het stem gedrag dat de Nederlandse bevol king, ondanks de gijzelingsdra ma's, heeft vertoond. De Italiaanse kwaliteitskrant Cor- riere de 11a Sera schrijft in een commentaar op de verkiezingen: "Er was geen nieuwe golf van ra cisme. De Nederlanders die een nieuw parlement kozen, lieten zich niet door de toorn overmannen. Zij beheersten de emoties die het gij- zeldrama had opgeroepen. De Ne derlandse samenleving heeft een groot begrip voor de burgerrechten getoond". De Neue Zürcher Zeitung noemt de verkiezingen een demonstratie voor democratie en de rechtsstaat. "De regering heeft nu de vrije hand met grotere vastberadenheid en geduld de terroristen te behande len". Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. Verkoop uitsluitend in onze eigen 10 toonzalen Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 1 16 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 2 I uur. 2e Pinksterdag geopend van 9 -18 uu r eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigendroog- kamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uit sluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Lange Gracht 5 (aan de City Ring) Tel. 071-121645 Parkeerplaats bij molen De Valk. LISSE ZWANENBURG BOVENSMILDE (ANP) - Om kwart voor zeven vanmorgen kwam een einde aan een van de meest dramatische aspecten van de Zuidmo- lukse acties: de gijzeling van 105 kinderen in de openbare basisschool in het Drentse Bovens milde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1