Plan voor studenten stop in elf vakken Kabinetsformatie Pinksteren na op gang bedoelen m Afscheid van Samkalden SHETLAND PONYPARK SLAGHAREN een wereld van plezier! Nederlandse haringvloot vaart dinsdagmorgen uit Tito Gobbi niet in Holland- Festival voor SgSSïttSR Virtuoos pianospel Christopher Sager Volgende week adviezen aan Koningin Beste Joop VRIJDAG 27 MEI 1977 VARIA PAGINA 19 In 5Duivenvoorde9 DEN HAAG (ANP) - In het ko mend studiejaar 1977-1978 moe ten er studentenstops zijn voor elf studierichtingen, te weten voor geneeskunde, tandheel kunde, diergeneeskunde, biolo gie, farmacie, Frans, Engels, ge schiedenis, kunstgeschiedenis en Nederlands, en aan de land bouwhogeschool te Wageningen voor de natuurwetenschappe lijke studierichtingen. Dat zijn de voornemens van staats secretaris Klein van Onderwijs en minister Van der Stee van Landbouw. Van één en ander is gisteren melding gemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. Voor het thans lopende studiejaar 1976-1977 golden studentenstops voor zes studierichtingen, name lijk geneeskunde, diergenees kunde, tandheelkunde, farmacie, biologie en geschiedenis. Het definitieve standpunt inzake de studentenstops wordt volge nde week woensdag bepaald. Voor dertien studierichtingen worden in het komend jaar de plaatsingscommissie gehand haafd. Dat is noodzakelijk om de studentenstroom te reguleren. Het betreft de studierichtingen geologie, fysische geografie, so ciale geografie, pedagogische en andragogische wetenschappen, psychologie, culturele antropolo gie en niet-westerse sociologie, sociologie, politicologie, rechts geleerdheid, Duits, Spaans, Sla vische talen en muziekwetens chap. Bij het vaststellen van het voorne men zijn de adviezen van de aca demische raad voor de meeste studierichtingen en instellingen gevolgd. Slechts bij de studie richtingen geneeskunde en Ne derlands aan de meeste instellin gen, en bij de studierichtingen Frans, Engels en kunstgeschie denis aan de rijksuniversiteit te Groningen is afgeweken van de adviezen van de raad. De Italiaanse zanger Tito Gobbi kan niet naar Nederland komen om de hoofdrol te zingen in Puccini's "Gianni Schicchi, een produktie van de Nederlandse Operastichting in het kader van het Holland Festi val. De rol wordt overgenomen door de Fransman Frantz Petri. Gobbi's Londense impressario Gorlinsky heeft laten weten dat de beroemde 61-jarige bariton van de Italiaanse autoriteiten zijn land voorlopig niet mag verlaten, in ver band met een politiek schandaal waarin zijn dochter is betrokken. In haar flat in Rome heeft de politie wapens aangetroffen die naar wordt aangenomen bestemd zijn voor een groep Italiaanse terroris ten. AMSTERDAM - Burgemee ster Samkalden van Amster dam heeft gisteren officieel af scheid genomen van de Amster damse gemeenteraad. Namens de hoofdstedelijke wethouders overhandigde de heer Verheij (rechts) hem een gouden legpen ning. De heer Samkalden werd gisteren tevens bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van de Nederlandse leeuw. De hoge koninklijke onder scheiding werd hem uitgereikt door de commissaris van de ko- ningin in Noord-Hollayid, drs. R. de Wit. Deze verving minister De Gaaxj Fortman die door de gijzelingen verhinderd was bij het afscheid aanwezig te zijn. u.etsen/sprin|enoptj;^ hotsebotsen °P «°Ddeair.walk'letterberg l| ^anb^enji- Ja-«*«inreUis doen,doen,d mQUPER CAMPING heb- (01751) 1M1Ï VOORSCHOTEN - Een zeer geïnteresseerd publiek bezette gisteravond de Marotzaal van Duivenvoorde. Daar speelde op de Steinway-vleugel de van oorsprong Amerikaanse pianist Christopher Czaja Sager. Hij maakte een sympathieke indruk. Zo ook zijn spel, dat voor alles virtuoos, maar zeker niet pronkerig of ijdel is. Hij spéélt maar, geweldig knap en toch eenvoudig. Christopher neemt ook niet de moeite, tussen twee nummers te verdwijnen; hij vangt na een enkele minuut opnieuw aan. Zijn pedaalgebruik is beheerst en berekend op een vrij droge en heldere klank, waarover niemand in het onzekere hoeft te verkeren en er evenmin door kan wegdromen. Sager weet alles van de voordracht af, maar hij vangt de expressie in de vorm. Zijn kleurenpalet en gevoelens- verscheidenheid zijn niet erg rijk. Een "patetico" is bij hem niet diep- innig, doch veel meereen formele aangelegenheid. Door zijn bewonder enswaardige techniek lijkt dat wel eens bedriegelijk op een echte zielebe- wogenheid, zoals de romantici dat verstonden. Ik vond deze grote virtuoos het allerbest in snelle delen, die hij dan ge woonlijk in een razend tempo speelt. Zo bijvoorbeeld in het geniale rondo van Beethovens Sonate nr. 21 (in C). Verder in het slot-Presto van de Sonate in fis van de klassieke muziekpedagoog Clementi, waardoor ie mand als Beethoven zeker beïnvloed is. Werkelijk een top-prestatie vol bracht Sager met "Wilde Jagd" van Liszt, waar hy zich in de wilde klan- kenstroom wonderwel thuis scheen te voelen. Christopher kon het, zonder uit de bocht te vliegen. Ook gaf hem Chopins Barcarolle niet de minste moeite. Maar ik miste hier toch wel de poëtische zangerigheid, die ijle boven werkelijke sfeer. De "Sechts kleine Klaviers- tücke" van Schönberg, in abstrakte telegramstijl waren een interessant kortdurend intermezzo. Het opgetogen publiek kreeg nog twee toegiften. Johan van Wolfswinkel. fea, Pappie heeft beloofd dat we met Pinksteren naar het Shetland Ponypark Slagharen gaan nog maar 3 nachtjes slapen! Tja, een groter plezier kun je ze niet doen en we gaan met Dagtocht 35, hoef ik niet te rijden ook Tel. 05231 -1596/1317 N.O. Overijssel. s DEN HAAG (SP) - De kabinetsformatie zal pas na het pink- sterweekeinde op gang komen. Ook als de gijzelingsacties daarvoor beëindigd zouden zijn. De nieuw gekozen fracties in de Tweede Kamer zullen vol gende week hun adviezen over de vorming van een nieuwe regering aan koningin Juliana meedelen. Verscheidene fracties hebben gis- nen zijn. Het moeilijke punt van de teren vergaderd. De PvdA deelde door het CDA verworpen „vrije" na afloop mee dat de verkiezings- abortus ligt immers nog onopgelost uitslag dermate duidelijk is dat een op tafel, snelle kabinetsformatie mogelijk en geboden is. Volgens een FvdA- woordvoerder hebben de kiezers BONN (DPA/ANP) - De West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft minister president Joop den Uyl gisteren telegrafisch gelukgewenst met diens "indrukwekkende stem busoverwinning". In het telegram, met de aanhef "Beste Joop", zegt Schmidt te betreuren dat de PvdA-winst wordt overschaduwd door de dubbele terreuractie in Bo- vensmilde en De Punt. Bonn, aldus Schmidt, volgt het ver loop van de affaire met belang stelling en medeleven. Minister Van Agt (Justitie), lijsttrekker van het CDA, is niet helemaal content over de ver kiezingsuitslag van woensdag. Het CDA behaalde 49 zetels. Van Agt: "Ik had min of meer op 50 zetels gerekend. Ik ben niet helemaal content". Verder commentaar had de CDA-voorman gisteravond na uwelijks. "Mijn kop staat heel ergens anders", zo zei hij. Hij heeft zich ook nog geen idee kunnen vormen over de kabi netsformatie, met PvdA of met VVD. Bovendien heb ik nog geen enkel contact gehad met fractieleden, zo zei Van Agt. CDA zich duidelijk uitgesproken voor De fractie van het CDA heeft lijst- voortzetting van het beleid van het trekker Van Agt unaniem gekozen kabinet-Den Uyl. De socialisten willen dat dit bij de kabinetsforma tie ook zo spoedig mogelijk wordt vastgelegd. Volgende week dins dag zal de fractie in nieuwe samens telling (53 gekozenen) vergaderen over de vraag hoe de voortzetting van dat kabinetsbeleid het beste Vorm kan worden gegeven. Informatie Premier Den Uyl, die ondanks de gijzelingen nog anderhalf uur tijd vond om de PvdA-vergadering bij te wonen, zal volgens de socialisten belast moeten worden met de for matie van een nieuw kabinet. Of er misschien eerst een informateur moet komen om de mogelijkheden van een tweede kabinet-Den Uyl van socialisten met christen democraten af te tasten laat men in het midden. De gijzelingen spelen in dit verband ook nog een rol. Als deze volgende week nog zouden voortduren is misschien dtn prakti sche redenen een informatiepe riode gewenst. Den Uyl ïclTr zich als premier naast de gijzelingen niet ook nog bezig houden met de kabi netsformatie. Ook zou een informateur om poli tieke redenen wel eens nodig kun- Rector van bezette school met verlof UTRECHT (ANP) - Rector A. J. Mulder van het Trajecten-college in Utrecht, zal vanaf maandag 6 juni op eigen verzoek voorlopig zijn functie niet meer uitoefenen. Maandag bezetten leerlingen de school. Zij vonden met hun ouders en een groot aantal leraren, de si tuatie op school onbevredigend. Via de bezetting wilden de leerlin gen een doorbraak in de impasse veroorzaken. Na bemiddeling van burgemeester H. Vonhoff kwam er dinsdag een einde aan de bezetting. B en W van Utrecht hebben thans besloten een onderzoekscommis sie in te stellen die moet nagaan hoe het gebrek aan een vertrouwensre latie tussen het lerarencorps en de rector heeft kunnen ontstaan. tot fractievoorzitter. Ook is er fractiepresidium gekozen, waar naast Van Agt de heren Aantjes, Kruisinga en Andriessen in zitten. Met de kabinetsformatie heeft het CDA zich gisteren niet bezig ge houden. Men achtte het onjuist om daar mee te beginnen in afwezig heid van lijsttrekker Van Agt, die als minister van Justitie niet weg kan uit het crisiscentrum waar hij de gang van zaken bij de gijzelingen nauwlettend in de gaten hield. In het gisteren gehouden WD- fractieberaad is Hans Wiegel op nieuw gekozen tot fractieleider van zijn partij. Een vertrouwd beeld in de tijd na. de verkiezingen: een komen en gaan bij paleis Soestdijk van politici om koningin Juliaxia te adviseren over de ontstane politieke situatie. Hier gaat Tweede Kamer-voorzitter Vondeling het paleis binnen. DEN HAAG (ANP) - De ruim veer tig schepen van de Nederlandse haringvloot zullen van dinsdag 31 mei acht uur 's morgens af mogen uitvaren naar de Noordzee. Re ders en vissers hebben dit onder ling zo geregeld. Verder zullen ze zich moeten hou den aan de EG vangstbeperkingsregeling, zoals die door het Nederlandse minis terie van landbouw en visserij het produktschap voor vis en sprodukten nader zijn vastge steld. Dat betekent onder meer dat er niet voor woensdag 1 juni haring mag worden gevangen. Nederland is, zoals gemeld, het enige EG-land dat van de EG- ministerraad in de maand juni in de Noordzee haring mag vissen, en wel maximaal 1.500 ton. De minister van landbouw heeft de medewerking van het produkt schap gevorderd voor de verde ling van die hoeveelheid en het produktschapsbestuur heeft daarvoor gisteren een regeling aanvaard. Schepen zonder diepvriesinstalla tie moeten, als ze 150 kantjes van honderd kilo hebben opgevist, hun vangst naar de wal brengen voor ze opnieuw mogen gaan vis sen. Voor kleinere schepen gel den maxima van 113 en 75 kan tjes. De haring moet gekaakt en gezouten zijn. Schepen met diep vriesinstallatie mogen per reis niet meer dan 16.500 kilo aanvoe ren, diepgevroren en/of gezou ten, als alles maar gekaakt is. Mocht blijken dat het quotum van 1.500 ton niet voor het eind van de maand juni zal worden volgevist, dan mag de voorzitter van het produktschap, nadat hij de des betreffende quoteringscommis sie heeft gehoord, de maxima per schip verhogen. Mocht daarente gen blijken dat de 1.500 ton al voor het eind van de maand bin nen is, dan kan de voorzitter de Noordzee-haringvisserij stopzet ten. Ontheffingen van de vastgestelde maxima per schip worden niet gegeven en alle aangevoerde ha ring moet voor menselijke con sumptie bestemd zijn. De aan boord van de schepen gezouten en diepgevroren haring mag van 1 juni afin ons land worden ver kocht. Het produktschapsbestuur wor stelde tijdens zijn discussie over de haringregeling met de vraag wat er het tweede halfjaar met de haringvangst in de Noordzee gaat gebeuren. Vice-voorzitter N. Parlevliet, voor zitter van de redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij, meende dat dat Nederland voor de maand juni meer dan genoeg heeft aan die 1.500 ton. Verder, zo verwachtte hij, komen er nog wel meer haringvangstmogelijkhe den in andere wateren. Voor de handel in maatjesharing hoeft men zich volgens Parlevliet niet zulke grote zorgen meer te maken, maar andere haringpro- dukten zullen misschien schaars en duur worden. Zelfde straf geëist tegen röntgenologen DEN BOSCH (ANP)-Tegen de twee röntgenologen uit Val- kenswaard, de 56-jarige P. N. K. en de 61-jarige F. C. W. E. van Z. heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr. A. J. Kalthoff, gistermiddag wegens het medeplegen van valsheid in geschrifte met de claraties negen maanden ge vangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar geëist. Dezelfde straf had de rechtbank in Den Bosch op 30 november 1976 opgelegd. Vier Brabantse ziekenfondsen zijn in 1972 volgens schatting van een rijksaccountant voor f117.664 benadeeld. Volgens mr. Kalthoff hebben de röntge nologen vergoeding voor meer röntgenonderzoeken bij de zie kenfondsen geclaimd dan in werkelijkheid waren verricht. Beide röntgenologen hebben dit ontkend. De röntgenologen werkten in het Sint Joseph-ziekenhuis in Eindhoven, dat hen in tijdelijke dienst nam nadat de zieken fondsen in januari 1974 de over eenkomst met de beide artsen als ziekenfondsmedewerkes- specialisten hadden beëindigd. Meteen n de uitsaak an de rechtbank ontsloeg het zieken huis beide röntgenologen op staande voet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19