Excelsior: 75 jaar zuiver amateurisme Asopos en Njord blijven achter in roeimarathon „Als je wringt en forceert gaat het fout" Herenturndub vol bezetenen doorstond alle stormen R C L ZWART WIT '28 VRIJDAG 27 MEI 1977 WrH1# PETER JEHEE traint bij de andere? Jehee: „O, maar ik zie Excelsior niet als doel op zichzelfHet is een mid del, een middel om de jongens- en herenturnerij op hoger peil te brengen Misschien zou je dan een andere organisatievorm moeten vinden". Op dit antwoord past de vraag of een dergelijk plan bij de Excelsior-bezetenen in goede aarde zou vallen. "Ik denk het wel. Je mag dat afleiden uit het feit dat Excelsior dolgraag een kringtraining voor jongensIhe- ren terug wil zien". Als daar van deze kant toch enige twijfel over blijft bestaan, zegt Peter Jehee ten slotte met vederlichte glimlach: .Ach,mis schien kun je aan mij horen dat ik niet van kindsbeen lid van Excelsior ben" Achteruit Wat heeft naar zijn idee de aan sluiting van de Turnkring Lei den bij Leidsenhage voor de Leidse gymnastiekverenigin gen betekend? Jehee: Jk krijg de indruk dat de contacten tussen de Leidse ver enigingen onderling er op ach teruit zijn gegaan. Ik ga nu af op wat ik hoor hoe het vroeger was. Daarentegen is de weds trijddeelname sterk gestimu leerd, vooral op a-b-c niveau". Tot slot: haalt Excelsior 1984? Jehee: >fJa, hoor, zoals het nu gaat, zal dat best lukken. Maar dat vind ik niet het meest inte ressante. Veel belangrijker is of we een rationeel beleidsplan van de grond krijgen dat nieuwe impulsen geeft". Bezoek de belangrijke voetbalwedstrijd Aanvang: 15.00 uur Deze advertentie is aangeboden door de supportersvereniging van R.C.L. Trainer Peter Jehee: Het bestuur van Excelsior (Hans Pannekoek, Gé van Duyn, Emiel van der Hoeven, Hennie Sieval, Ton Niehot, Jacques Pommer, Paulv. d. Hoeven) recipieert ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan op zaterdag 4 juni van twee uur tot half vijf in het centrum "De Mens wording" in Leiderdorp. Aan de receptie vooraf gaat een reünie van oud-leden (van één tot twee uur). In "De Menswording" is ook te bezichtigen een kleine tentoonstelling van documenten die betrekking hebben op de geschiedenis van Ex celsior. Precies op de datum van oprichting van Excelsior verschijnt een door Emiel van der Hoeven samengesteld jubileumwerkje. LEIDEN - Op 3 juni 1902 kwam cle Leidse herenturnvereniging Excelsior ter wereld. Een be jaard lid van die club heeft, ja ren geleden, verteld hoe dat precies in zijn werk ging. Een stel jongens was bij elkaar gekomen voor de oprichtings vergadering. „Stoelen had je natuurlijk niet, als jongen zat je altijd het lekkerst op je klomp". Nadat iedereen gepeinsd had dat het kraakte, produceerde Jan van Stralen (later raadslid in Leiderdorp) de naam van de vereniging: Excelsior. Hij bezat ook de rijkdom van een stompie potlood en daarmee werd, op een gescheurde suikerzak, het belangrijkste gedeelte van het reglement geschreven. Artikel 2: "Hij die verzuimt tijdig zijn contributie van 2lh cent per week te betalen, wordt onmid dellijk geroyeerd". In de 75 jaar die inmiddels zijn verstreken, is veel veranderd. De huidige voorzitter van Ex celsior, Hans Pannekoek, zit thuis niet op zijn klomp, maar in een geriefelijke fauteuil. Ach, en die 2lh cent kan ons alleen nog ontroeren. Er zijn nu héél andere proble men aan de orde. Zoals iedereen met enig zicht op de sport weet, heeft het damestürnen in Ne derland zich tamelijk florissant ontwikkeld en is het herentur nen na de oorlog steeds verder bergafwaarts gegaan. Van de vele specifieke heren- turnclubs in Nederland zijn er nog maar vier over. Daarvan is Excelsior met een kleine 180 le den (waaronder veel jeugd) de grootste. De vereniging heeft de stormen, die vele andere clubs plat legden, getrotseerd door zijn hecht clubverband. Dat klinkt wat cliché-achtig, maar voorzitter Pannekoek zegt dat dat echt zo is. "Er zijn mensen die niet weg wilden uit Leiden vanwege Excelsior. Verhuizin gen zijn er om afgezegd. Het is geen fabeltje. De leiding heeft lang, heel lang, pro deo ge werkt. We hebben op zeker moment gezegd: dat kan en mag niet langer, we gaan ver goedingen geven. Heus, er zijn er bij die hun ziel en zaligheid aan Excelsior hebben ver kocht". Hans Pannekoek is pas de vijfde voorzitter van de Leidse turnclub. Jan van Stralen M. Galjaard (1902-1943), J. J. Pommer en L. Post gingen hem voor. (Dat is trouwens nog veel als je het vergelijkt met het aan tal penningmeesters dat Ex celsior in die 75 jaar versleet. Zegge en schrijve twee: J. J. Kettenis van 1902-1963 en H. J. Sieval). Ondanks dat hechte clubver band kun je je afvragen hoe lang Excelsior zich nog staande kan houden. Om de bekende vraag van de Russische schrijver Amalrik eens bij dit onderwerp te betrekken: haalt Excelsior 1984? Hans Pannekoek schrapt de twijfel die in deze opmerking zit, krachtig door. "Geen twijfel aan. Ik geef toe dat er een pe riode is geweest waarin we met een diepe inzinking te kampen hebben gehad. Op zeker moment zijn we zelfs weggeturnd door de herenafde ling van een andere Leidse ver eniging, DOS, wat nog nooit gebeurd was. Maar nu zijn we duidelijk weer aan het opko men. Onze jeugd en junioren spreken een woordje mee in de kring Leidsehage. Bij de Neder landse B-kampioenschappen voor de jeugd hebben enkele Excelsior-leden goede resulta ten behaald. Er zijn selectie- groepen gevormd en we moeten kijken of die stand houden. We proberen stap voor stap naar voren te komen, maar ik geef toe: we hebben nog een lange weg te gaan". Zijn er in Excelsior ooit stem men opgegaan om een fusie aan te gaan? Pannekoek: "Ja, dat is meermalen ter sprake geweest. Maar met wie hadden we dan een fusie moeten aangaan? Er was geen andere specifieke herenturnvereniging in Leiden. Zou die er geweest zijn dan was samengaan zeker nuttig ge weest. Je krijgt dan o.a. meer kader ter beschikking. Maar zoals de zaken er in Leiden voorstonden en nog voorstaan had een fusie betekend dat we een gemengde vereniging wa ren geworden. Nu sluit ik dat niet uit, Ik ben daar echt niet principieel tegen. Maar het zou de problematiek van het heren turnen niet oplossen. Je zou er alleen een hoop werk bij- krijgen". Pannekoek geeft toe dat er sinds de Turnkring Leiden is opgegaan in de kring Leids ehage er in Leiden zelf op turn- gebied niet veel meer gebeurt. Er zijn weinig belangrijke wedstrijden en het aantal uit voeringen is zeer gering. Pannekoek is van mening dat een uitvoering in de Stadsge hoorzaal thuishoort, "maar die is de laatste jaren te duur voor de gymnastiekclubs gewor den". Geld dus als de grote spelbreker? "Nee, dat is zeker niet de enige factor. Het inzak kende turnpeil heeft er ook toe- de rug toe en gaan een team sport bedrijven. Om in de turnerij wat te berei ken zijn heel wat jaren intens ieve oefening nodig. Vereist dat een hardheid en een volharding die in deze tijd niet meer zo ge makkelijk wordt opge bracht?" Peter Jehee gelooft niet dat je het zo moet bekij ken. "Het hangt er zo van af wie er voor die jongeirs staat. Hoe introduceer je de stof, hoe maak je er iets leuks van. De manier waarop je die li chaampjes hard maakt, daar gaat het om. Ik vind het niet zo belangrijk dat een jongen een wedstrijd wint, wél dat hij de oefening waar hij voor staat goed doet. Als je te snel boven hun niveau grijpt, als je door duwt en de jongens zich moeten forceren, ja, dan zijn ze gauw vertrokken Ik vrees dat daar in het verle den, in het algemeen gesproken, nogal wat fouten mee zijn ge maakt. Handhaaf je dat speelse element dan hoefje ook niet me teen zo'n zwaar woord als "vol harding"" er bij te halen." Jehee is wel van mening dat turnen iets anders vereist dan bijv.voetbalof volleybal. "Het is een individuele sport. Je kunt je moeilijk schuil houden, wat in een teamsport gemakkelijker kan." Er zijn meer individuele spor ten waarvoor dat geldt, maar die mogen zich toch in een grote populariteit verheugen. Neem tennis. Associaties Jehee: ,J)at is zo. Maar dan gaan vaak de associaties wer ken die zo'n sport oproept. Bij tennis denk je niet alleen aan de sport, maar ook aan de zon, niet-onaardige vrouwen, een drankje op het terras. Dat heeft een zekere aantrekkingskracht. En bij turnen denk je niet veel anders dan aan een gymna stiekzaal". Om het heren- en jongensturnen uit het slop te halen zou er naar Jehees mening om te beginnen wat ruimer moeten worden ge dacht. Verenigingen zijn over het algemeen nog wat chauvi nistisch. Die houden een kleine jongens- en herenafdeling aan die niet veel meer dan een geïso leerd bestaan leidtDie jongens zouden eigenlijk naar ons moe ten komen om te trainen. Van die ruimere mogelijkheden kan een veel grotere stimulans uit gaan. Begrijp me goed, ik wil daar mee echt niet zeggen dat ze al lemaal lid van Excelsior zouden moeten worden". Maar zou het niet vreemd zijn als een jongen lid is van de ene vereniging en vrijwel altijd Door Ruud Paauw Een tableau vivant vaii Excelsior-turners uit de jaren twintigBeeld uit de tijd van de plichtsbetrachting Peter Jehee (25 jaar, m.o. licha melijke opvoedingvierdejaars student andragogiede leer in zake de vorming van volwasse nen) is trainer van Excelsior. In die functie krijgthij als eerste te maken met het probleem dat al jaren de ontwikkeling van het herenturnen blokkeert: hoe blijf je jongens van 12 jaar en ouder enthousiast houden voor tur nen. In al te veel gevallen keren ze op die leeftijd de gymnastiek HANSPANNEKOEK bijgedragen dat je er niet meer mee kwam". Excelsior wil enigszins in de leemte voorzien door allerlei wedstrijden naar Leiden te ha len. Onlangs werden hier de Nederlandse B-kampioenschappen gehou den, daarvoor was al een be langrijke jeugdwedstrijd geor ganiseerd. Voor volgend jaar heeft men de organisatie van de Nederlandse A-kampioenschappen aange vraagd en men mikt tevens op het kampioenschap van Leids ehage. Maar ook daarbij kampt men met een tekort aan ac commodatie. "De 5-Meihal is te druk bezet, vandaar dat vele kringwedstrijden in Den Haag worden gehouden". Voor de nabije toekomst heeft Hans Pannekoek tal van wen sen;» de belangrijkste daarvan is: een zaal geschikt voor weds trijdsport, met toestellen die aan de eisen voldoen. Entree Volwassenen f 4, Kinderen van 4-12 jaar f2,50 Tal van attrakties om naar te kijken èn zelf te doen kreeg met panne te kampen en verloor daardoor op de Zijl he laas een half uurtje. Het laatste rukje van Leiden naar Delft viel de roeiers erg zwaar. Des te groter was de voldoeiiingdat het toch lukte. De vijf aanwezige artsen hadden gelukkig weinig anders te doen dan het behandelen van blaren: iedereen kon moe, maar gezond uit de boot stappen bij het gebou w van Laga, waar ook bondsvoor zitter Suermondt van zijn be langstelling blijk gaf. Winnaar Proteus had een snelle tijd neergezetLaga legde vorig jaar de 100 km in 8 uur 52 mm. af, nu deed men 2 uur minder over 92 km. Asopos eindigde op de vijfde plaats, na heel wat ploegen inge haald te hebben, in 7.06.57. Njord volgde als achtste in 736.23 vlak vóór Willem III, dat een vete raan van 41 jaar aan boord had! Volgend jaar weer? Njord-roeier Cees Jansen, die als enige nu én vorig jaar meedeed: "Wel ja, waarom niet?"Niet iedereen was dit met hem eens. KEES DE RUIJTER DELFT- "Dat was eens, maar nooit weer!", sprak een van de deelne mers aan de 2de Ringvaart- Regatta na aankomst in Delft. Veel roeiers vonden de tot 92 km ingekorte tocht toch wel wat lang. De acht van Proteur-Eretes legde het traject het snelst af in 6 uur 53 BRUSSEL - Evenals in de zesde ronde tegen Letsjinski wist Oscar Verpoest ook in de gister in Brussel gehouden negende zitting van het toernooi om het Europees dam kampioenschap de aanval op zijn leiderspositie af te slaan. De Neder lander Jan de Ruiter kwam in een gelijk opgaande strijd tegen de Belgische kampioen niet verder dan remise en lijkft op twee punten achterstand. Mede aan de leiding gaat de Fransman Vigne, die door de Italiaan Fanelli van de winst werd afgehouden. Ideaal voor het hele gezin Een bemanningslid vaii de Proteus-acht: "We hadden een Asopos aan de start van de Tweede Ringvaart-IUrgmia, de nationale roeimarathon, bij de Kaagsocièteit. keer of tien geoefend. Nooit echt ver geroeid. Maar de boot liep me- teen al erg lekker. Dat kwam I doordat alle roeiers veel weds trijdervaring hebben en van goed Senior A-niveau zijn. Dan vaar je veel gemakkelijker, omdat je door je betere techniek je krachten be ter kunt verdelen." Nadat de ploegen op 50 km bij de Westemder een 10-minutenstop hadden gehouden, waarbij heel wat bouillon en druivesuiker naar binnen werd gewerkt, be sloot de wedstrijdleiding het tra ject te wijzigen. Het Braasse- mermeer bleek namelijk erg woe lig te zijn, zodat de gerechtvaar digde vrees bestond dat de boten vol zouden lopen. Lmmers, Triton was op de kaag al bijna volgelopen. De bemanning had toen met haar hoofddeksels moeten hozen. De routeverandering hield in, dat de tocht verder voerde over Oude Wetering naar de Kaagin plaats van over de braassem naar Alp hen en dan Leiden. In het doolhof van de Kaag raakte menige ploeg het spoor bijster, zodat heel wat tijdverlies werd geleden. Alleen Asopos deed het anders en sneed per ongeluk een stukje af, wat de ploeg straf se conden opleverde. De Njord-acht Er van 27 mei toten met5juni Openingstijden: werkdagen: 14-22 uur weekends en 2e Pinksterdag 10 -18 uur Menken Ijshal in Leiden (vlakbij het station)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15