Arabieren tegen olie embargo YS Pa zegt dat de verkiezingsuitslag hem niks verbaast. Pa pakt Parade! Schnabbels leggen Fords geen windeieren Nixon noemt Woodward en Bernstein „tuig Lezers schrijven Andrew Young veegt Russen en Zweden op één hoop Spaarrentetot CUBANEN INETHIOPIE *>r> Kroonprins Fahd: Tribunaal Schmidt heeft de grondwet gesehonden DONDERDAG 26 MEI 1977 NEW YORK (SP) - Gerald Ford en zijn gezin gaan in de komende jaren rond drie miljoen dollar verdienen aan de 29 maanden dat ze in het Witte Huis hebben gezeten. Dit schrijft Jerry Terhorst in het blad Free Enterprise Magazine. Terhorst was Fords eerste perschef. Hij nam onmiddelijk ontslag toen d e president algehele gratie gaf aan zijn voorganger Richard Nixon voor diens aandeel in het Waterga- teschandaal. "Het is bijna schaamteloos zoveel geld als ze vragen", zo zegt in dit artikèl Fords advocaat Dean Burch over de agenten, die namens die Gerald en Betty Ford ex-president onderhandelen met publiciteitsmedia en andere instan ties. Ford krijgt in de eerste plaats een miljoen dollar voor een paar keer optreden voor de televisie in de komende vijfjaar. Daarbij zijn twee documentaires. Zijn vrouw Betty verdient een half miljoen dollar aan twee speciale televisieprogram- Daarnaast krijgt het presidentiële echtpaar een miljoen dollar voor af zonderlijke memoires. Gerald Ford beurt ook een salaris van 35.000 dollar als lid van een ad viesgroep van een privé- onderneming. Vervolgens krijgt hij 50.000 dollar per jaar als voorzitter van een commissie voor studie beurzen. Hij gaat tien lezingen houden op universiteiten en dat brengt nog eens honderdduizend dollar binnen. Buiten deze "schnabbeltjes" heeft Ford natuurlijk zijn presidentieel pensioen van 96.5000 dollar per jaar met daarboven op een toeslag van ongeveer 600.000 dollar voor het aanhouden van een persoonlijk bu reau met staf en auto's, een recht dat elke oud-president van de Ver enigde Staten toekomt WASHINGTON (UPI/Reuter) - Oud-president Richard Nixon heeft het Amerikaanse journalistenkop pel Bob Woodward en Leonard Bernstein 'tuig' genoemd en geïnsinueerd dat hun boek „the final days" ertoe heeft bijgedragen dat zijn vrouw Pat getroffen is door een beroerte. Nixon deed dat in zijn vierde en laatste interview met David Frost, gisteravond te zien op de Ameri kaanse tv. Woodward en Bernstein gaven met hun journalistieke graafwerk voor de 'Washington Post' de beslissende stoot tot het ontrafelen van de Watergate-affaire die Nixon uiteindelijk tot heengaan dwong. In 'de laatste dagen', handelend over de periode vlak voor het aftreden, schilderen de auteurs mevrouw Nixon af als een van haar man vervreemde, eenzame vrouw die zwaar dronk. Nixon zei bitter dat hij „Woodstein" (samentrekking van de namen van de journalisten - red.) deze schildering nooit zal vergeven en noemde hen tuig. Wat de beroerte van zijn vrouw precies heeft veroorzaakt weten de medici niet, vertelde Nixon. „Maar", vervolgde hij, „ik zeg alleen dit: mevrouw Nixon las het boek en drie dagen later kreeg ze een beroerte". Hoewel Nixon fel tegen „Woodstein" van leer trok, bevestigde hij de waarheid van een scène waarin hij huilend neerknielt om samen met Henry Kissinger, toen minister van buitenlandse zaken, te bidden. Nixon vertelde dat hij Kissinger later heeft gebeld met het verzoek deze pijnlijke episode niet buiten te brengen. Gezien het boek is dit echter toch gebeurd. In het afrondende Frost-interview vertelde Nixon ook dat hij het generale pardon - hem verleend doo zijn opvolger Ford - in eerste instantie heeft willen afslaan omdat hij er een „schuldbekentenis" inzag. Naar zijn zeggen heeft Nixon overwogen de „lijdensweg van een proces" te aanvaarden, maar er toch van afgezien omdat hy fysiek en mentaal „murw" was. Hij betwijfelde voorts of hem wel een rechtvaar dig proces wachtte. Nixon brak ook een lans voor zijn eerste vice-president, Spiro Agnew, die in 1973 moest aftreden omdat hij in een vorige functie steekpenningen zou hebben aangenomen. Door een typisch Amerikaanse juridische schikking voorkwam Agnew dankzij zijn aftreden een strafvervolging. Volgens Nixon was Agnew een 'eerlijk en moedig man' die niet bewust over de schreef is gegaan, maar die het slachtoffer werd van een 'eerzuchte' minister van justitie - Elliot Richardson - die „zijn kop en zijn baan wilde". Het interview bevatte één uitspraak over de buitenlandse politek en wel over de ondergrondse CIA- operaties tegen Salvador Allende, de toenmalige president van Chili. In opdracht van Nixon heeft de VIA in 1970 geprobeerd Allende's optreden als president te verhinderen. Volgens Nixon was die heimelijke actie gerechtvaardigd omdat Allende een „dictatoriaal regieme" wilde vestigen. Allende, zo betoogde Nixon, wilde Fidel Castro ook hulp bieden bij de uitzaaiing van het heel Latijns-Amerika. Nixon: Door hen kreeg Pat een beroerte" "Op 24 maart 1976, nam het leger de macht over in Argentinië van Isabel Péron. Van toen af aan is de demo cratie ondermijnd, het parlement ontbonden, politieke partijen ver boden, kwam de rechterlijke macht onder leiding van de Junta en wer den militaire rechtbanken geïnstal leerd. Nu, ruim een jaar later na de overname van de macht kunnen wij een trieste balans opmaken: binnen een jaar was er een inflatie van 350%, verminderde de koopkracht van de arbeiders met 51%, steeg de werkeloosheid tot 12% en was het aantal faillissementen groter dan ooit. In 1976 bracht een afvaardiging van Amnesty International een bezoek aan Argentinië en kwam geschokt terug. Een lid van Amnesty, het Amerikaans Congreslid Robert Drinan, zei: "De situatie is even erg als in Chili op het hoogtepunt van de onderdrukking". Hij kondigde aan het Congres een voorstel te zul len doen tot volledige stopzetting van de militaire hulp aan het land. Internationale organisaties hebben verklaard dat er ruim vijf tot zes duizend politieke gevangenen zijn, van wie een aantal vermoedelijk gevangen zit in concentratiekam pen. F.r zijn twintig- tot dertigdui zend mensen verdwenen. Sinds de staatsgreep zijn er meer dan 2.500 personen vermoord. De onder zoekcommissie van Amnesty In ternational k*vam tot de conclusie dat er systematisch wordt gemar teld op basis van wetenschappe lijke technieken. Ook de situatie voor de Latijns-Amerikaanse vluchtelingen is zeer kritiek; velen van hen vonden reeds de dood. Ondanks deze onderdrukking, die alle lagen van de bevolking treft, biedt het argentijnse volk verzet. Arbeiders in de auto-industrie staakten enkele weken lang, werk nemers in de elektriciteitscentrale ADVERTENTIE (de zachtere vieux) WASHINGTON (Reu- ter/UPI) - President Carter en kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië hebben gis teren verklaard, dat Saoedi-Arabië geen olie embargo tegen de Ver enigde Staten zal afkondi gen om een regeling voor het conflict in het Midden- Oosten af te dwingen. „Olie zal niet als wapen worden ge bruikt", zei de kroonprins tot jour nalisten na afloop van twee dagen overleg met Carter over het Midden-Oosten en militaire steun van Amerika voor Saoedi-Arabië. Carter deelde mee dat de kroon prins hem had verzekerd, dat de be richten als zou het rijkste olieland ter wereld wellicht een olie embargo afkondigen, „volkomen vals" waren. De president noemde het overleg .vruchtbaar'. Er was onder andere gesproken over „toe komstige olieprijzen". Carter ging hier niet nader op in. Naar zijn oordeel is er veel onze kerheid na de verkiezingen in Is raël. „Wij hebben invloed op Israël, maar wij hebben duidelijk geen controle over dat land", aldus Car ter. Fahd had hem gezegd dat een thuisland voor de Palestijnen de hoeksteen voor vrede in het Midden-Oosten moet zijn. Hieraan voegde de Amerikaanse president toe, dat zijn denkbeelden omtrent een Palestijns thuisland niet duide lijk omlijnd zijn. Volgens alle reso luties van de Verenigde Naties moet er echter iets dergelijks ko men, aldus Carter. Kroonprins Fahd zou ook hebben gezegd dat Saoedi-Arabië hecht aan de veiligheid van Israël. Vol gens Amerikaanse functionarissen heeft Saoedi-Arabië daarmee ken nelijk het recht van Israël op voort bestaan in vrede en veiligneid kend, hetgeen ze als een belang rijke doorbraak in het streven naar vrede in het Midden-Oosten be schouwen. en de havens bielden stiptheidsac- ties. In tal van andere bedrijfstak ken vinden sabotages plaats. Om bovenstaande feiten meer be kendheid te geven en tot actieve so lidariteit te komen, organiseert het SKAN (Solidariteits Komitee Argentiniè-Nederland) morgen een Tribunaal: "Aanklacht tegen de Volkenmoord". Tijdens dit Tribu naal zal de schending van de rech ten van de mens door de militaire Junta worden onderzocht. Het Tribunaal zal worden gehou den in de Aula van de Vrije Univer siteit, de Boelenlaan 1105, Amster dam; vanaf 9.30 uur tot 23.00 uur. Voor dit Tribunaal komt een be langrijke delegatie van het C ADHU (argentijnse commissie voor de rechten van de mens) naar Neder land. Onder hen zijn: dr. Roberto Guevara, advokaat en broer van Ché en Lilia Massaferrc. Andere getuigen en aanklagers zijn o.a.: dr. Enrique Erro, ex-minister van industrie en handel van Uru guay, dr. Raül Laguzzi, ex-rector van de Nationale Universiteit van Buenos Aires. Leden van het Tribunaal zijn o.a.: W. van Bennekom, advokaat, An ton Constandse, C.H. Koetsier, Raad van Kerken, Sjef Theunis, al gemeen secretaris van NOVIB, Klaas Wellinga, Universiteit van Utrecht, J.H. van Wijk, advokaat en ex-le kamerlid PSP. Inlichtingen bij Chili Front. Leiden, Apollolaan 480, tel. 763522. Marja van Starrenburg (SKAN) Ed van der Veen (Chilifornt Lei den). ■k Kroonprins Fahd. LONDEN (Reuter) - De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young heeft gisteren bij zijn aankomst in Londen gezegd dat in Groot-Brittanië de oude koloniale mentaliteit nog steeds vaardig is, dat de Russen 's werelds ergste en de Zweden "vreselijke racisten" zijn en dat Zuid-Afrika alvorens ineen te storten nog reactionairder zal worden. Young sluit in Londen een elflandenreis af die op 10 mei begon en zeven zwarte staten in Afrika en Zuid-Afrika omvatte. Toen de am bassadeur in zijn vliegtuig boven de Afrikaanse woestijn vloog, zei hij tegen journalisten dat hij "ten zeerste gespannen" was geweest tijdens zijn ontmoeting met zwarte studenten in Johannesburg afge lopen zondag, "omdat ik wist dat ik sprak met lui die morgen dood zouden kunnen zijn". Volgens hem probeerd de Zuidafrikaanse overheid al achter de na men van die gesprekspartners te komen. Hij heeft ze hun expres niet gevraagd, zei hij. Hij zei ook te hebben geweten dat zich onder zijn gehoor twintig zwarte rechercheurs van het Bureau voor de Staatsveiligheid had den bevonden. Over zijn besprekingen met de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen, verklaarde Young desgevraagd in Londen dat hij niet geloofde dat hij deze zou moeten aanporren (Young heeft in het verleden kritiek geoefend op de Britse aanpak van de problemen in het zuiden van Afrika). "Ik geloof niet dat dit nodig is. Ik geloof dat hij van zijn kant erg gedreven is", zei hij. Hij voegde eraan toe dat hij de indruk had dat Owen een "nieuw soort Brit" was. "Ik hoop tenminste dat hij niet gevangen zit in die oude koloniale mentaliteit. Die is hier nog erg sterk", aldus Young. Ambassadeur Young heeft Groot-Brittanië begin dit jaar beschul digd van racisme. Later verontschuldigde hij zich bij ae Britse am bassadeur bij de V.N., Ivor Richard. In het vliegtuig zei Young dat iedereen, hij zelf ook, racist is, "want het is de erfenis van een ieder die in deze eeuw is geboren. Maar de ergste racisten in de wereld zijn de Russen, want zij hebben geen enkele ervaring opgedaan omtrent het oplossen van problemen die daarmee samenhangen". Over de rassenverhoudingen in Zweden zei Young in antwoord op een vraag: "De Zweden hebben een ideologie die hen erg humaan en liberaal doet zijn maar wanneer puntje bij paaltje komt heeft de zwarte het er te verduren zoals die in Queens (het New Yorkse stads deel waar men ?ich zijn etnische afkomst ten zeerste bewust is). De Verenigde Staten hebben volgens Young naar alle waarschijn lijkheid het meeste gedaan aan het overwinnen van het racisme, maar van Israel moet de wereld leren hoe men met verschillende culturen naast elkaar kan bestaan. "De Israëliërs doen in tien jaar waar wij een eeuw voor uit trekken", zei hij- ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8V2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8V4%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Buitenlandse zaken VS: WASHINGTON (Reuïer/AP) - Een maren naar Ethiopië hebben ge- woordvoerder van het Ameri- stuurd, maar al onze mensen in Et- kaanse ministerie van Buiten- "10Pie staan te boek als diploma- landse Zaken heeft gisteren be- personeel kendgemaakt dat bevestiging is Ook ^^e Castro niet zeggen hoe- verkregen van het bericht dat zich veel Cubaanse soldaten gedurende in Ethiopië ongeveer vijftig Cu- de burgeroorlog in Angola in dat baanse militaire technici bevinden. aanwezig waren. Hij voegde eraan toe dat het minis- Hij verklaarde dat de soldaten na terie een versterking van enige om- aRoop van de oorlog werden terug- vang van deze aanwezigheid als getrokken, maar dat dit proces ge- zeer ernstig zou beschouwen. staakt werd toen Frankrijk en Ma- De technici zijn volgens de woord- rokko troepen zonden naar Zaïre, voerder onlangs in Ethiopië aange- Castro zei deze zaak noe te bestude- komen. Hij zei niet te weten of de Cubaanse leider Fidel Castro van plan was het aantal te versterken of gevechtseenheden naar Ethiopië te sturen. De Washington Post heeft uit Mo- gadisjoe vernomen dat spoedig tussen de vier- en vijfhonderd Cu banen naar Ethiopië zullen worden gestuurd. Hierop inhakend zei de woordvoerder van Buitenlandse Zaken dat als dit bericht juist zou blijken te zijn, gesproken zou kun nen worden van een "ernstige ont wikkeling". Volgens welingelichte kringen in Washington heeft Cuba zich bereid verklaard met de Amerikaanse re gering te spreken over de omstre den rol die Cuba in Afrika speelt. President Fidel Castro van Cuba heeft in een gisteravond uitgezon den vraaggesprek met de Ameri kaanse omroepmaatschappij ABC gezegd dat de in Ethiopië aanwe zige Cubanen diplomaten en artsen zijn en geen soldaten. "Er zijn daar geen militaire adviseurs of zo", zei hij. De Cubaanse leider is vorige week in Havana geïnterviewd. Een ge deelte van een programma van 60 minuten dat op 9 juni zal worden uitgezonden is gisteren al uitge zonden, enige uren nadat het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken had meegedeeld dat in Ethiopië Cubanen de linkse re gering aldaar bijstaat bij het be strijden van opstandelingen. Ca stro wilde niet zeggen hoeveel afge zanten zijn regering in Addis Abeba had. Hij had gezegd dat "wij diplo- i omdat hij een bedreiging 1 Angola vreest. Zelfs hoewel hij slechts diplomaten en artsen naar Ethiopië had gezon den, wilde dit volgens Castro niet zeggen dat hij het recht had opge geven militairen te sturen voor de opleiding van soldaten wanneer de Ethiopische regering hem dat ver zocht. "Ik heb de waarheid gezegd, maar ik wil waarschuwen dat dit niet im pliceert dat wij niet bereid zijn in structeurs te sturen", aldus Castro. KARLSRUHE (DPA) - Het West- duitse constitutionele hof in Karls ruhe heeft vastgesteld dat de te genwoordige bondskanselier Hel mut Schmidt in 1973 in strijd met de grondwet heeft gehandeld, toen hij als minister van financiën twee miljard mark besteedde zonder toestemming van het parlement. Het geld was overgebleven van de begroting voor 1973. Volgens het hof mag een dergelijk overschot niet worden besteed ponder de goedkeuring van de Bondsdag. Regeringswoordvoerder Klaus Boelling zei in Bonn dat zelfs de christen-democratische oppositie die de zaak in Karlsruhe aanhangig had gemaakt, niet bestreed dat de gedane uitgaven noodzakelijk wa ren. De twee miljard mark werd aan het eind van 1973, kort na de olie crisis als gevolg van de Arabisch- Israëlische oorlog, gebruikt voor overheidsinvesteringen om de economie aan te zwengelen. Oppositieleider Helmut Kohl noemde de uitspraak van het hof een overwinning van het parlement en de belastingbetalende burger op de regering. De CDU- afgevaardigde Walter Althammer die namens zijn partij de zaak aan hangig^ had gemaakt, gaf als zijn Bondskanselier Schmidt mening dat Schmidt aan wie pers oonlijk de grondwetsschending ten laste was gelegd, moet aftreden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9