Nog nooit zoveel winst voor een partij HET TWEEDE LEVEN VAN D'66 CDA verliest li Alphen Wat zijn in vredesnaam Zuidmolukkers Uit in de Randstad Niemand weet raad met de situatie in Noord-Drente 11 DONDERDAG 26 MEI 197' PAGINA 7 HILVERSUM (SP) - Vlak voor de felle lichten in de verkiezingsstudio van de NOS doven, staat Jan Ter louw in gedachten verzonken. De zachte, blauwe ogen lijken niets van de roezige menigte in Studio 6 te zien. Het is even na middernacht. Zes zetels had D'66. Acht zijn het er nu. Twee zetels winst voor een par tij die op sterven na dood was. Het is ongelofelijk, kennelijk ook voor de sympathieke Jan Terlouw. Wie de laatste vier jaar van D'66 in herinnering roept, raakt onthutst door de feiten. In september 1974 is ruim de helft van de aanwezigen op het congres in Amsterdam voor het opheffen van de partij. Niet genoeg voor het realiseren van de wens van deze meerderheid, omdat daarvoor instemming van tweederde van het congres voor nodig. In de lente van 1975 halen de democraten bij een enquete niet eens voldoende aan hang voor één kamerzetel. In de Tweede Kamer werkt D'66 op een zacht pitje. De fut is er uit. Jan Teflouw bijvoorbeeld, schrijft wel een boek over de Oosterschelde, maar is niet aanwezig bij commis sievergaderingen waar het al dan niet afsluiten van deze zeearm aan de orde komt. Een paar keer per jaar put Hans van Mierlo zich uit in een diepgravend betoog over de buitenlandse politiek. De ommekeer komt in 1976, het jaar voor de verkiezingen D'66 maakt zich wat los van de PvdA, besluit onafhankelijk de strijd om de kie zersgunst aan te gaan. Men noemt zich "het redelijk alternatief'. Een alternatief voor de politiek daklo zen. Op het nippertje schrijft partij voorzitter Jan Glastra van Loon een programma bij elkaar. Een pro gramma dat aan de kiezer wordt gepresenteerd, zonder dat. zoals vroeger gebruikelijk bij D'66, het uitentreure is doorgepraat. Hoe Jan Terlouw lijsttrekker van D'66 is geworden, is een verhaal ap^art. Eigenlijk wilde Terlouw, die prima blijkt over te komen bij het publiek, helemaal niet. En zeker wilde hij geen fractievoorzitter worden van een partij die na de verkiezingen niet meer dan een splinter belooft te worden. In okto ber 1976 besluit Jan Terlouw er van af te zien. Een maand'later. tijdens een congres in het Utrechtse Tivoli stampen en klappen achthonderd mensen onder het scanderen van Terlouw's naam net zo lang, totdat deze naar het spreekgestoelte snelt en toegeeft. Als eis stelt hij 66.666 handtekenin gen en 1666 nieuwe leden. De hand tekeningen komen er en op dit moment heeft D'66 vier keer zo veel leden als Terlouw vroeg. Zijn be doeling: via deze actie de partij op nieuw op te bouwen, te laten herle ven. Is de winst die D'66 gisteren boekte, hieraan te danken? Jan Ter louw gelooft dat niet. "Een paar ze tels wel misschien. Maar niet alles. Het komt denk ik doordat we ons onafhankelijk hebben opgesteld. Wij vulden een gat. Er is enorm hard en met idealisme gewerkt. We zijn drie jaar weggeweest. Nu zijn leid" Jan Terlouw kan niet echt blij zijn met de winst. De situatie is daar niet naar. Zoals gisteren in de ver kiezingsstudio van de NOS de hele avond vreugde over verkiezings winsten niet wordt geuit. De sfeer is sober. Direct nadat Wibo van der Linde de einduitslag bekend heeft gemaakt, gaan de lichten in Studio 6 uit. De hand van Jan Glastra van Loon valt op de schouder van Terlouw. Deze schrikt uit zijn gepeins op. "Ga je mee nog één pilsje drinken", vraagt Glastra. Samen lopen ze weg. Het tweede leven D'66 is be gonnen. LEIDEN - De grote verschui vingen die de uitslagen van de verkiezingen van gisteren te zien geven, zijn ook terug te vinden in de Leidse en Alp- hense regio. Toch zijn er een paar opmerkelijke verschillen te constateren. Landelijk boekt het CDA een lichte winst. Dat is ook het geval in de Bollenstreek en het kustgebied met uitzon dering van Rijnsburg en Lisse. Ook Leiden en Leiderdorp la ten een kleine vooruitgang voor het CDA zien. Maar ten oosten van Leiden en in de Alphense regio leidt het CDA verlies. Ook hier is een uitzondering: Nieuwveen. Voor dit merk waardige regionale verschil is geen voor de hand liggende verklaring te vinden, ook niet als men let op de godsdienstige samenstelling van de gemeen ten. Het is dus niet zo, dat het CDA in overwegend katholieke gemeenten zou winnen en in meer protestantse gemeenten zou verliezen aan bijvoorbeeld SGP en GPV. Het blijft voorlo pig een raadsel waarom het CDA in de Leidse regio winst behaalt terwijl in de omgeving van Alphen verlies wordt gele den. Net als in het hele land zijn de kiezers in cte regio massaal naar de stembus getrokken. In Rijn- saterwoude bracht maar liefst 947c van de kiezers zijn stem uit.. De laagste opkomst werd geno teerd in Katwijk en Warmond, maar ook daar brachten verge leken met de vorige verkiezin gen zeer veel kiezers hun stem uit. Traditioneel heeft met name de PvdA baat bij een hoge opkomst, wat een gedeelte van de winst van deze partij kan verklaren. De PvdA gaat dan ook in de re gio sterk vooruit, al haalt zij nog nergens het landelijk percenta ge, behalve in de gemeente Lei den. Vergeleken met de rest van de regio werd forse winst ge boekt in Zoeterwoude en Kou dekerk. Voor Koudekerk kan een verklaring liggen in het feit dat het (herkozen) PvdA- Kamerlid Molleman in deze gemeente woont. In Rijnsburg en Benthuizen was de winst voor de PvdA nogal klein. In hoeverre in Benthuizen de moeilijke bestuurlijke situatie een rol in deze verkiezing heeft gespeeld valt overigens niet met zekerheid te zeggen. Wel is een feit. dat de WD vooral in Benthuizen flink is gegroeid: van 15.57c naar 24.37c. Ook in de Haarlemmermeer en in Rijnsaterwoude won de VVD aanzienlijk. In de rest van de re gio volgde de WD-winst het landelijke beeld: de winst schommelde rond de 4 procent. Alleen in Voorhout slaagde de WD er niet in winst te boeken: de aanhang van de WD bleef hier gelijk. Mogelijk komt dat door de sterke vooruitgang van D'66 in Voorhout. Het is trouwens op vallend dat D'66 in de meeste overloopgemeenten van Leiden erg goede verkiezingsresulta ten behaalde. Dat geldt bij voorbeeld voor Leiderdorp en Oegstgeest. D'66 boekte in alle andere gemeenten, behalve in Waddinxveen, winst. Wad- dinxveen is daarmee één van de zeer weinige gemeenten in het land waar D'66 een achteruit gang laat zien. De winst van vooral WD en PvdA is ook in de regio ten koste gegaan van de kleine linkse en rechtse partijen. Ook in de regio kan daarom van een politiek driestromenland wor den gesproken. Een voorbeeld van deze ontwikkeling is, dat de PPR zelfs in de woonplaats van haar lijstaanvoerster, Ria Be ckers, een fors verlies heeft ge leden. DEN HAAG (ANP/SP) - Sinds de invoering van het algemeen kiesrecht in 1918 heeft nog nooit een politieke partij zoveel winst geboekt als de Partij van de Arbeid bij de kamerverkiezingen: 10 zetels. Dit becijferde staatssecretaris Mar cel van Dam, de man die vroeger de verkiezingsuitslagen voor de tele visie analyseerde. Ook is de Partij van de Arbeid met het percentage van 33,8 de grootste partij gewor den die ooit heeft bestaan. Aan bet eind van de jaren '50 haalde de KVP het hoogste percentage: 31,9. Bo vendien is het de eerste keer dat zowel uiterst links als uiterst rechts zware verliezen hebben geleden. In het verleden was het altijd zo dat verlies van uiterst links naar uiterst rechts ging en omgekeerd, aldus Van Dam. Vooraanstaande politici hebben opgelucht gereageerd op het mis lukken van de pogingen van de Ne derlandse Volksunie van Joop Glimmerveen om in de Tweede Kamer te komen. „Dat de Volksunie in Nederland niet aanslaat, vind ik een goede zaak", zei PPR-minister Van Doorn van CRM gisteravind bij het verla ten van het crisiscentrum in Den Haag. Ook de partijvoorzitter van de PvdA, mevrouw Ien van den Heuvel, constateerde opgetogen dat de stemmen op de NVU „verlo ren stemmen" zijn. Glimmerveen haalde 33.268 stem men. Dat is ongeveer 22.000 tekort voor een Kamerzetel. Vooral in de grote steden bleek de NVU, die ij vert voor een „blank Nederland", op een behoorlijke aanhang te kunnen rekenen. Joop Glimmerveen, de lijsttrekker van de Nederlandse Volks Unie noemde zelf de uitslag van de ver kiezingen „teleurstellend". Hij weet het slechte resultaat voor zijn partij aan een „ongelukkige" op merking over het recht van Zuid- molukkers op een eigen republiek van hem zelf in een televisie uitzending van zijn partij. Ook wees hij op de krachten die tegen zijn partij aan het werk waren. Desge vraagd zei hij met deze „krachten" de media te bedoelen. Glimmer veen vertelde op drie zetels voor zijn partij gehoopt te hebben. Er is volgens hem geen sprake van dat de partij wordt opgehven. „Inte gendeel, we zullen doorstrijden om over het dode punt heen te komen en de partij verder uit te bouwen. We hebben tenslotte een ideaal", aldus de lijsttrekker van de NVU. De rijksschatkist is door de giste ren gehouden Tweede- Kamerverkiezingen ruim een ton rijker geworden. Een groot aantal partijen, dat, om aan de verkiezin gen te kunnen deelnemen, een waarborgsom van duizend gulden per kieskring waarin aan de verkie zingen werd deelgenomen, gestort had, is het geld kwijt geraakt omdat geen enkele Kamerzetel verworven werd. Met minder stemmen heeft de PPR meer zetels in de nieuwe Tweede Kamer gekregen dan de CPN. Dit is een gevolg van de lijstverbinding van PvdA, PPR en PSP. De PPR behaalde 140.662 stemmen en kreeg twee Kamerzetels. De CPN had een stemmentotaal van 143.420 en kreeg twee zetels. Aan de lijstencombinatie PvdA-PPR-PSP konden direct 54 zetels worden toegewezen. Van de zes restzetels, die na de eerste toewijzing aan alle lijsten nog verdeeld moesten wor den, vielen drie toe aan de combi natie PvdA-PPR-PSP. Een van deze drie ging naar de PPR. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 29 mei, 13.30 en 2015 uur, het Nationaal Ballet, 30 mei, 20.15 uur. Publiekstheater met "Medea"; 31 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Lorenzaccio". Carre: 27, 28 en 29 mei, 20.15 uur, Jasperina de Jong "Jozefien en Jasperien". Frascati: 27 t/m 31 mei (beh. 30 mei), 20.15 uur, Funhouse "After eight". Klein Bellevue: 27 t/m 31 mei (beh. 30 mei), 20.30 uur, Frans Halsema "Ik, ik en nog er's ik", 1 en 2 juni, 20.30 uur, Guido Lauwaert "Lijmen". Nieuwede la Mar: 27 t/m 31 m Tingel Tangel: 2.7,28 en 31 m "Afscheidstoernee I". ROTTERDAM De Doelen: 27 mei, 20.15 uur, BBC Symphony Orchestra, Beetho- venconcert, 28 mei, 15.00 uur, Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland en het Scapino ballet, 1 juni, 12.45 uur, koffieconcert, 2 juni, 12.45 uur, orgelconcert door Arie J. Keijzer, 2 juni, 20.15 uur, concert door The King's Singers. Luxor Theater: 27 t/m 31 mei en 1 juni, 20.15 uur, André van Duin "Lach om het leven". Hofpleintheater: 27,28 en 30 mei, 20.15 uur, Theater van de Lach met "Inpakken en wegwezen", komedie van Peter Feldman, 1 en 2 juni, 20.15 uur, cabaret Don Quishocking "Afscheidstoernee I". Piccolo Theater: 27 en 28 mei, 20.30 uur, de Grupo Rajatabla uit Caracas met "El Senor Presidente", 29 mei, 14.00 uur, kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Wiedus en Willem". De Lantaren: 27 en 28 mei, 20.30 uur, het Projecttheater met "Het staat in D Groot Piemel", 31 mei, 20.30 uur, het Onafhankelijk Toneel met "Wachten op Godot" van Samuel Beckett. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 27.28 en 29 mei, 20.15 uur. Haagse Come die met "Lorenzaccio" van Alfred de Musset, 30 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans, 31 mei, 20.15 uur, "Bitter lemon" van Dimitri Frenkel Frank. HOT-Theater: 27 mei, 12.45 uur, Hollands Drama, Haagse Comedie "Het raam" van Adriaan Venema, 27 mei, 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Fietsen in het donker" en "Vingers van de macht" van Kees Holierhoek. Congresgebouw: 27 mei, 20.15 Noorder "Den Haag vergist zich niet" Theater in de Steeg: 27 en 28 nv "Nieuwe avonturen", 29 mei 20.30 i Openluchthteater Zuiderpark: 30 n juni, 14.00 uur, toneelgroep Passe-Partout met "Ploef, de domme boef'. Toneelgroep Rondom de sn "Oliebollen". 20.30 uur, cabaret Vangrail r, folkgroep King's Galliard. 1.15.00 uur, Peppi en Kokki, 1 LEIDEN LAK-Theater: 27 mei, 20.15 uur, de vakgroep Engels met "Out town" van Thornton Wilder. Leidse Schouwburg: 30 mei, 21.00 uur, optreden van de popgroep Alquin. K. en O.-gebouw/Schouwburg: 30 mei. 15.00 uur, Pinksterfeest. Stadsgehoorzaal: 27 mei, 20.15 uur, Beethoven concert door het Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. James de Preist, m.m.v. Kaja Danc- zowska, viool en Daniel Wayenberg, piano. Microtheater, Vestestraat 40: 27 en 28 mei, 20.30 uur, toneelgroep Imperium met "Terug naar af'. GROESBEEK - Mevrouw Van Agtechtgenote van de CD A-lij sttrekker bracht gisteren niet allen voor haarzelf een stem uit maar ook voor haar man, die in verband met de gijzelingszaken zijn eigen hokje niet rood kon maken Vlakbij de gekaapte trein heeft het Rode Kruis een noodhospitaal ingericht waar de gijzelaars bij vrijlating kunnen worden opge vangen. De leiding heeft de arts R. Nijman (rechts). GLIMMEN/ASSEN/BOVENSMIL - "Wat moeten we hier nou mee aan", verzuchtte een marechaussee - op wacht bij de overgang vlak bij de gekaapte trein in Glimmen - na dat er niets was gebeurd bij het af lopen van het ultimatum, gisteren om twee uur, dat de kapers van de trein en de overvallers van de lagere school in Bovensmilde hadden verbonden aan hun eisen. Inder daad weet eigenlijk niemand in het noordelijk deel van Drente wat men met de situatie aan moet en het gevolg is dat zich bij de direct be trokkenen - de ouders van de kin deren in de school in Bovensmilde en familieleden van de gijzelaars in de trein - een groeiend gevoel van wanhoop en machteloosheid afte kent. Steeds groter wordt de vrees dat het allemaal nog weken kan du ren vóór de acties van de Zuidmo- lukkers teneinde zullen zijn. Door Hans Meijer Noord-Drente maakt zich intussen op voor een wekenlange "noodtoe stand". Rond de trein verschijnen steeds meer pantserwagens, twee van hen houden vanaf de overweg de trein voortdurend onder schot, het aantal wachtposten is verdub beld en de eerste prikkeldraadver sperringen zijn aangelegd. Parke ren in de wijde omgeving van de trein is onmogelijk gemaakt om de belangstelling van het publiek tot een minimum beperkt te houden. Toch loopt het storm, met als ge volg dat er overdag een vrijwel permanente, kilometerslange file voortschuift over de oude rijksweg tussen Assen en Groningen - de enige rechtstreekse wegverbinding die nog niet is afgesloten. Het dagelijks leven in Glimmen, Haren, Assen en Bovensmilde is zeer ontwricht. Kinderen hoeven voorlopig niet naar school uit vrees voor meer acties als in Bovensmil de: in Assen en wijde omgeving zijn helemaal geen hotelkamers, na uwelijks vrije telefoontoestellen en slechts een enkele parkeerplaats te vinden; het grote aantal bussen, dat het treinverkeer tussen Assen en Groningen heeft overgenomen maakt het verkeer aanzienlijk drukker op een moment dat Assen toch al overstroomd wordt; politie toezicht is er nauwelijks, want na genoeg iedere agent uit de wijde omtrek houdt zich bezig met bewa king van de trein en de school en het gebied rondom beide objecten. In Noord-Drente zijn sinds enkele dagen nieuwe mogelijkheden ont staan om geld te verdienen. Zij die in het bezit zijn van een telescoop of een nachtkijker geven belangstel lenden voor vijf gulden per keer de kans een nadere blik op de trein te werpen; de prijzen van blikjes frisdrank en ijs stijgen vrijwel per uur en het gemiddeld tarief voor een kamer in een huis of boerderij inde buurt van de trein of de school is - mits men een goed uitzicht kan garanderen - gestegen tot driedui zend gulden. Wanhoop Wanhoop en angst maken zich met het vorderen van de tijd steeds meer meester van de ouders van de kinderen in Bovensmilde en fami lieleden van de gijzelaars in de trein. Deze laatsten worden opge vangen in de personeelskantine op de vierde verdieping van het sta tion in Groningen en onderge bracht in hotels in de stad. Daar zoeken de meesten steun bij elkaar: "We blijven hopen, maar bij vlagen vraag je je af of je dat niet tegen beter weten in doet. Het ergste is het gevoel dat je gedwongen bent om af te wachten, zonder zelf iets te kunnen ondernemen", merkte een ouder in Bovensmilde gisteravond op. In Groningen klampen betrok kenen vrijwel iedereen aan in de hoop dat er gunstige berichten te melden zijn. Onzichtbaar voor het blote oog hebben driehonderd mariniers en marechaussees zich intussen inge graven langs de trein in Glimmen. Op honderd tot honderd vijftig me ter afstand houden zy de trein voortdurend onder schot. Teke nend voor de zelfbeheersing van deze militairen, waarvan sommi gen al drie dagen letterlijk tot aan hun nek in de modder van het naast de trein gelegen moeras staan, is dat er tot nu toe nog niet eén schot door hen is afgevuurd. Zij, en ook andere militairen en po litiemensen, raken met het vorde ren van de tijd, steeds meer over tuigd van het feit dat de Zuidmo lukkers hun actie tot in de perfectie hebben voorbereid. By die voorbe reiding hoorden overigens ook oe feningen in de bossen rond de plaats waar nu de trein staat. Die oefeningen werden opgemerkt door een boomkweker, wiens kwe kerij grenst aan de plaats waar de trein staat. Hij meldde het aan de Asser politie. Die ging er niet op in. Overigens liggen in de weilanden en de moerassen rond de trein niet alleen militairen, maar ook fotogra fen ingegraven. Hun positie is nog onplezieriger dan die van de mili tairen, omdat zij slechts met de grootste moeite van voedsel voor zien kunnen worden. Soortgelijke taferelen spelen zich af in de Zuidmolukse wijk van Bo vensmilde, waar fotografen zich soms in de meterkast van huizen moesten verstoppen om te ontko men aan de scherpe blik van leden van de mobiele eenheden, die de wijk hermetisch hebben afgesloten en liever geen pers in de wijk zien. Het grootst is de chaos echter in het perscentrum in Assen, ingericht in een gereformeerd kerkgebouw waar de plaats van de dominee fi guurlijk is ingenomen door de mensen van het NOS-journaal, die in de kerkzaal een noodstudio heb ben gebouwd. nen brengen. Het merendeel van de Zuidmolukse gemeenschap meent echter dat er een gesprek op gang moet komen. "En daaraan doen daden als deze nauwelijks goed", is een veelgehoorde opmerking. Het moeilijkst te begrijpen is het voor de buitenlandse journalisten in en rond Assen, die maar nauwe lijks kunnen begrijpen dat deze gij zelingen voorlopig alleen maar tot doel hebben de bevrijding van Zuidmolukkers die eerder bij ka pingen of pogingen daartoe be trokken zijn geweest. De meesten var, hen - maar ook erg veel belang stellende Hollanders die naar de trein en de school komen kijken, zijn nauwelijks vatbaar voor de po litieke achtergrond van het pro bleem van de Zuidmolukkers. Een van de Engelse journalisten drukte het op de muur van het toilet in het perscentrum wel erg kernachtig uit "What the hell are South- Molluccans" (Wat zijn in vredes naam Zuidmolukkers?). "Wat zijn in. Voor het overige wordt het gebouw voornamelijk gebruikt door journa listen die, in afwachting van de komst van voorlichtster Toos Fa- ber, er iets eten. iets drinken en, zo mogelijk slapen. Het gebrek aan meer informatie is groot, wat een wat chaotische berichtgeving tot gevolg heeft. In tegenstelling tot vrijwel heel Noord-Drente wordt in de Zuidmo lukse wijk van Bovensmilde niet al leen afkeuring over de gijzelingen uitgesproken Er zijn Zuidmoluk kers die menen dat hun positie dermate moeilijk is dat alleen nog daden als deze een oplossing kun Zuidmolukkers in Bovensmilde bekijken belangstellend de gebeurtenissen rond de school.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7