Duidelijke meerderheid PvdA, PPR en D'66 Bewoners in Merenwijk geen bus door buurt Actie bejaarden tegen hoge servicekosten „In AZL geen functie voor mej. Olivier" elam b.v. Als het raadsverkiezingen waren geweest DONDERDAG 26 MEI 1977 LEIDEN - De kans dat Leiden, na de volgend jaar te hou den gemeenteraadsverkiezingen, opnieuw een program- college krijgt dat steunt op de PvdA, PPR en D'66 is vrij groot. Zeker als de verkiezingen zo uitvallen als gisteren voor de Tweede Kamer. Immers volgens deze resultaten zullen de drie partijen kunnen rekenen op een meerderheid van 21 in een raad die 39 leden telt. vierduizend kiezers die de PPR ir 1972 nog had, waren gisteren ge slonken tot ruim 1700. D'66 daaren tegen wist na het dreigende faillis sement toen bij de statenverkiezin gen niet meer dan 886 Leidenaars GOOII feest op D'66 stemden, weer een flinke stemmenwinst te boeken: 5155 of wel 7.9 procent. contrast met de 62.9 bij de gemee nteraadsverkiezingen in '74. De Leidse raad krijgt er namelijk volgend jaar twee leden extra bij gezien het feit, dat het inwonertal van de stad weer boven de 100.000 gestegen is. Uitgaande van de re sultaten van gisteren zou de PvdA in de Leidse raad vertegenwoor digd zijn met 17 leden. Dat zijn er twee meer dan op dit ogenblik. Het CDA zou de negen zetels, die het nu bezit weten te behouden. De WD-fractie die nu zeven leden telt, zou worden uitgebreid tot acht, en D'66 zou in plaats van één raads lid drie personen mogen "leveren. De PPR moet volstaan met éen raadslid en datzelfde geldt voor de CPN, die er op dit ogenblik overi gens ook maar één heeft Van het politieke front in de Leidse raad zouden verdwijnen de vertegen woordigers van de PSP en die van de SGP/GPV. Het toeval wil, dat beide partijen juist onlangs een nieuw raadslid hebben gekregen in de Leidse raad. Voor de PSP is dat mevrouw Passchier en voor SGP/GPV, de heer Van dér Meij. Terugval Hoe groot de terugval van de kleine partijen in Leiden is geweest mag blijkén uit het volgende feit: Zelfs wanneer SGP/GPV samen gegaan zouden zijn met de RPF - hetgeen in de lijn der verwachting ligt - dan nog zou men in de Leidse raad geen zetel hebben gehaald op basis van de uitslag van gisteren. Bekijken we de uitslagen van de verschillende partijen dan valt op de grote stemmenwinst die de PvdA heeft behaald. In 1972 kreeg men er van de bijna 60.000 ruim 20.000, en nu van de ruim 65.000 meer dan 27.000. Het verschil is nog groter ten opzichte van de raads verkiezingen in 1974. Toen waren er maar 16.730 PvdA al moet worden gezegd, dat de opkomst toen aan zienlijk lager was. Van de coalitiepartijen van de PvdA, zagen PPR en PSP hun aan hang drastisch verminderen. De Een sterke teruggang was er voor de CPN, die in de afgelopen vier verkiezingen de aanhang zag terug lopen van 6.4 via 4.7 en 4.0 naar 2.4 procent. Kleine stijging CDA Bekijkt men de resultaten van het CDA in Leiden dan is er ten op zichte van de kamerverkiezingen in 1972, toen KVP, AR en CH nog af zonderlijk meededen, een kleine stijging, namelijk van 20.1 tot 21.1 procent. Vergelijkt men de resulta ten echter met de gemeenteraads verkiezingen van 1974 dan is er een toch wel opvallende achteruitgang met 2.3 procent. Een gevoelig ver lies was er voor de partijen SGP en GPV in Leiden. Kon men bij de laatste verkiezingen steeds reke nen op een gezamenlijke aanhang die boven de duizend lag, bij de verkiezingen van gisteren kwam men niet boven de 800, ondanks het erg hoge opkomstpercentage dat voor Leiden op 86.8 lag. Een schril Bij de overige kleine partijen was er weinig reden om feest te vieren. DS'70 dat in '72 in Leiden nog ruim 3800 kiezers voor zich wist te win nen kwam nu niet verder dan 679. Partijen met toch een zekere Leidse binding kwamen evenmin ver. Het Verbond tegen Ambtelijke Wille keur met een Leidse lijsttrekker kreeg niet meer dan 58 stemmen en de SP die in 1974 nog 1.5 procent van de Leidse stemmen kreeg viel nu terug naar 0.7 procent. Het min ste succes in de sleutelstad hadden DAC en KEN, beide partijen kre gen niet meer dan 18 stemmen. Wat de Leidse randgemeenten be treft valt op, dat de VVD in Leider dorp de grootste partij is geworden en daarmee de PvdA heeft ont troond en dat in Oegstgeest de grootste drie partijen alle drie hun positie versterkten. Ook in Voor schoten is de VVD de grootste par tij geworden, terwijl men in Wasse naar zelfs ruim 44 procent van de stemmen vergaarde. Tenslotte leed het CDA in Zoeterwoude een flink verlies waarvan zowel de PvdA als de WD duidelijk profiteerden. Leids beeld: kleine partijen verliezen meer dan landelijk LEIDEN - In Leiden hebben de kleinere partijen een relatief zwaarder verlies geleden dan landelijk gezien. Het analyse centrum van de universiteit becijfert dat voor een deel (na ast de tendens tot afbrokkeling van de laatste jaren) dit verlies toe te schrijven is aan de grote opkomst. De CPN, als meest opvallende voorbeeld, heeft in haar bolwerken Noord en De Kooi forse verliezen geleden: een terugval van 5% tot 1,8%. De constante kern CPN-kiezers viel daarbij dit keer in het niet tegenover het massaal opge komen kiezerscorps. Verder kenmerkt Leiden zich door een glorieuze winst van D'66: hoger dan het landelijk gemiddelde. Deze winst komt vooral uit het noordelijk en zuidelijk deel van de binnens tad en het Boerhaave-district. De uitslagen in het Boerhaave-district bieden een merkwaardig beeld. De winst van D'66 is daar groter dan in enig ander district, er is eve neens de grootste winst binnen Leiden voor de VVD, terwijl de PvdA maar liefst 14% achter- I blijft bij het gemeentelijk ge middelde. De WD en D'68 waren ook in de Pieterswijk de grote trek kers. De PvdA is daar eveneens behoorlijk in de gratie van de kiezers gestegen. Het meest frappante hier is het verlies ten opzichte van de verkiezin gen van 1972 van het CDA (2%). Eveneens een verlies ten op zichte van dat jaar boekt de WD in Levendaal-Oost. Hier is de PvdA dc onbetwiste winnaar, aangezien ook het CDA verloor. beeld van een verlies voor de PvdA! Naast een stabiel CDA is het hier de WD die enorm in kracht heeft gewonnen (14%). Over de binnenstad in zijn ge heel is te zeggen dat er vrij veel jonge kiezers wonen die D'66 aan winst helpen. Het stemge drag van studenten is daarbij echter niet meer zo opvallend dan in voorgaande jaren. In de Kooi, Noord en Groenoord en het Haagwegkwartier zijn het vooral de PvdA-ers die tevre den kunnen zijn. In de Kooi kregen de socialisten meer dan de helft van de stemmen. De WD komt er in deze wijken niet aan te pas. Het CDA ver liest er een enkel procent. Terwijl de Merenwijk vroeger een redelijk afspiegeling in de uitslagen te zien gaf van de hele stad, is de WD er nu om- hooggeschoten: 6% boven het gemiddelde. Ook D'66 blijft er boven: 3%. Ten koste waar schijnlijk van de PvdA die er 5% onder blijft. Zuid-West biedt geen opval lend beeld. Het CDA zit iets boven het gemiddelde, de WD zit eronder (behalve in de duurdere buurten). De winst van de PvdA komt vooral uit de buurten rond de Boshuizer- kade. LEIDEN - Met luid gezang verwelkomden de leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereniging vanochtend mej. C.Monhemius, die na jarenlang aan de school verbonden te zijn geweest, binnenkort afscheid zal nemen. Het was tevens het begin van een groot dierenfeezt met een bazaar, die omstreeks het middaguur door burgeeester Vis en zijn vrouw werd geopend. Allemaal voor mej. Monhemius. Met EUROPA MEUBEL zit je altijd goed! Tissing I Home Center Haagse Schouw, I vanWaay Heereweg 148-154, Lisse. I Voorschoterweg 45-47, Valkenburg Z H. Dorpsstraat 70-74, Benthuizen. Mej. Olivier: ruim twee weken in hongerstaking LEIDEN - De 45-jarige hoofd verpleegster Tine Olivier, die nu ruim twee weken in honger staking is, zal geen functie kun nen krijgen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Wel houdt de directie een mogelijkheid open om haar eervol te ontslaan met recht op wachtgeld. Dat deelde drs. J.B.M. Verhey, algemeen directeur van het AZL, gisteren mee in een com mentaar op de zaak-Olivier. Volgens de directeur werd de Oegstgeestse hoofdverpleegs ter enkele jaren geleden nood gedwongen overgeplaatst van de kinderkliniek naar de afde ling algemene heelkunde nadat er in de kinderkliniek proble men waren gerezen. "Er waren vele klachten over mejuffrouw Olivier. En ook van haar kant waren er klachten. Dat leidde t.ot een onwerkbare situatie en dat is de reden geweest waarom :ze werd overgeplaatst", aldus Verhey. Toen ze vervolgens op de afdeling algemene heel kunde ging werken, onstonden ook daar moeilijkheden, aldus nog steeds de directeur, en meldde mej. Olivier zich ziek. "Intussen waren er brieven van heelkunde bij ons gekomen die van een dusdanige aard waren, dat wij haar in het belang van de patiënten hebben geschorst", aldus Verhey. Mej. Olivier ging zowel tegen de overplaatsing als tegen de schorsing in beroep bij de amb tenarenrechter en vervolgens bij de Centrale Raad van Be roep. maar verloor. Aangezien zij zich volgens Verhey nog steeds niet had teruggemeld van ziekteverlof, was de directie van het AZL krachtens het al gemene ambtenarenreglement verplicht haar aan een genees kundige keuring te onderwer pen. In dit geval werd het vol gens de directeur een psychia trische keuring, omdat zij, blij kens een mededeling van de bedrijfsarts van het AZL, onder psychiatrische behandeling stond. De conclusie van het psychiatrisch onderzoek was dat mej. Olivier arbeidsgeschikt was. Het AZL werd geadviseerd een functie voor haar te zoeken in het ziekenhuis. "We hebben toen pogingen in het werk ge steld om haar weer aan het werk te krijgen. Maar de afdelingen waarvoor ze in aanmerking kwam, hebben dat geweigerd", aldus Verhey. Volgens de directeur is er ver volgens op 14 april een gesprek geweest met mej. Olivier en haar advocaat om te bekijken "hoe we elegant afscheid van elkaar konden nemen". Vol gens de directeur heeft mej. Olivier toen nogal chaotische eisen gesteld, die de directie nooit zwart op wit heeft gekre gen. Nog tijdens het gesprek heeft mej. Olivier volgens Ver hey aangekondigd dat ze in hongerstaking zou gaan en is ze weggelopen. "Ze is toen niet in hongerstaking gegaan. Maar nu plotseling begrepen we uit de pers dat ze nu wel in hongersta king is gegaan. Wij hebben dan ook de huisarts van mej. Olivier laten waarschuwen", aldus Verhey. Overigens bevestigde de direc teur van het AZL dat de zieken huisdirectie door de advocaat van mej. Olivier gedaagd is om op 6 juni voor de Haagse recht bank te verschijnen. De advo caat, mr. Oomen uit Den Haag, wil via een kort geding recht op arbeid vorderen. Mej. Olivier liet vanochtend we ten dat ze zich rustig moet hou den. Wat ze gaat doen als ze het kort geding verliest, wist ze nog niet. ADVERTENTIE Voor een betrouwbare occasion Haarlemmerweg 2»4 Lelden Telefoon 071-121210 LEIDEN - Ruim 130 bewoners van de buurt "Werven en Wallen" in de Merenwijk hebben bij B en W en de gemeenteraad bezwaar gemaakt tegen de busroute die via de Dron- temeerlaan dwars door hun buurt loopt. De bewoners wijzen erop dat gemotoriseerd verkeer door hun buurt in strijd is met de "planbe doelingen". Zij hebben het college, en de raad om een gesprek ge vraagd waarin ze hun bezwaren kunnen toelichten. Bovendien hebben de bewoners met klem ver zocht de busroute via de Dronte- meerlaan te staken. Wethouder: geen propaganda in advertentie LEIDEN - Er is door het college geen politieke propaganda bedre ven in de gemeentelijke medede- jlingenadvertentie, die afgelopen ivrijdag in deze krant verscheen. Aldus een reactie van wethouder Van Dam (voorlichting) tijdens de gisteravond gehouden verkie zingsavond. Van Dam ging desgevraagd in op de vragen die de WD-fractie naar aanleiding van deze advertentie aan het college heeft gesteld. De WD-fractie was van mening dat het college in haar oproep om te gaan stemmen, had aangegeven dat de stadsvernieuwing in Leiden en ook de bouw van zwembad De Zijl en de restauratie van de schouw burg mogelijk zijn geworden door de financiële ruimte die het kabinet Den Uyl daarvoor had gegeven. De WD vindt dat de eer niet alleen het kabinet Den Uyl toekomt, maar ook voorgaande kabinetten, die "veel voorbereidend werk hebben gedaan". Hans van Dam stelde echter dat in de advertentie alleen is aangegeven dat een regeringsbeleid van groot belang is voor gemeenten en dat in de advertentie dé naam van het ka binet Den Uyl niet is gevallen. ADVERTENTIE VERKOOPEXPOSITIE KUNSTEN ANTIEK 1977 KASTEEL KEUKENHOF LISSE van 21 t/m 30 mei dagelijks geopend van 14 tot 22 uur Bewonerscommissie in Zuid-West: schrikbarende stijging LEIDEN - De bewoner sies van een vijftal bejaardencen tra in Zuid-West gaan gezamen lijk actie voeren tegen de manier waarop besturen van sommige tehuizen exploitatietekorten doorberekenen in de servicekos ten. Met name de bewoners van Haagwijk, Rosenburch en Van der Wiiligenhof hebben bezwa ren tegen de "schrikbarend ge stegen kosten", die in hun ogen in geen enkele verhouding staan tot de normale kostenstijgingen. Hun. verzoek aan de besturen om inzage te krijgen in de exploita tierekening is afgewezen. In sommige tehuizen is het contact tussen de bewonerscommissie en het bestuur geheel verbroken, in andere is het "ronduit slecht", al dus de inmiddels opgerichte Overkoepelende Bewoners commissie bejaardenoorden Zuid-West. Het meest uit de hand gelopen lijken de servicekosten die het bejaardencentrum Rosenburg aan de Vijf Meilaan berekent. Bij de opening van het tehuis in '75 bedroeg de huur inclusief de ser vicekosten, zo blijkt uit gegevens van de bewonerscommissie, f410 per maand. Op 1 april van dit jaar was dat' zowel door verhogingen van servicekosten als door wette lijk toegestane huurverhogingen al opgelopen tot f 655, terwijl per 1 juni een bedrag van f706 in de maand betaald moet worden. "Je hebt dat als bewoner maar te slikken, je kunt er niets tegen doen", aldus een lid van de com- In een commentaar op de verho gingen stelde beheerder Van Rhijn van Rosenburgh dat "de bewoners er weinig last van zul len hebben, omdat negentig pro cent onder de huursubsidierege ling valt" en voorts "dat de ex ploitatie van het tehuis is tegen gevallen". Door Ton van Brussel. De bewoners wijzen er echter op dat met de huursubsidieregeling niet alle gestegen kosten óp te vangen zijn en dat de overheid wel greep heeft op de stijging van de huurprijzen, mar niet op die van de servicekosten. Dat laatste is een zaak die de besturen zelf kunnen bepalen. In Rijn- en Vliet en de Parelvissers blijken minder grote stijgingen aan de orde. "Maar", zeggen de bewonerscommissies, "inzage in de exploitatierekening wordt niet gegeven en het is dus voor de bewoners onmogelijk na te gaan of de besturen, zoals dat bij stich tingen wettelijk geregeld is, in derdaad geen winst maken". De overkoepelende commissie wijt het slechte contact met de bestu ren aan het ontbreken van een wettelijke basis voor bewoners commissies. Weliswaar heeft Provinciale Staten zich al' voor een wettelijke regeling van de in spraak voor bejaarden uitge sproken en is een dergelijke rege ling ook een beleidsvoornemen van staatssecretaris Meijer van CRM, maar is er nu nog niets ge regeld. Begin deze maand maakte "Meijer nog eens duidelijk dat in de stich tingsbesturen eigenlijk alle be trokken partijen vertegenwoor digd moeten zijn. In zijn visie zou de helft van de bestuurszetels ter beschikking moeten worden ge steld van de bewoners en de an dere helft aan andere betrokke nen. Dit echter niet voor person-" eelsleden. Deze groep kan, aldus de staatssecretaris, inspraak hebben in het beleid via de on dernemingsraden. De staatssecretaris is er een voor stander van om de verplichting van een ondernemingsraad ook in te stellen voor tehuizen met minder dan honderd man pers oneel. In de praktijk blijkt dat de meeste tehuizen onder dit aantal blijven, waardoor kans op in spraak van het personeel ont breekt. Meijer wil een verlaging tot 25 personeelsleden. De Overkoepelende Bewoners commissie Bejaardenoorden Zuid-West wijst er tijdens een ge sprek op dat aan verzoeken van bewoners om zitting te nemen in het bestuur, tot nu toe in geen en kel geval is voldaan. Daarbij werd naar zeggen van de bewoners commissie in sommige gevallen aangegeven dat "bestuurswerk voor de bejaarden een veel te grote verantwoording zou bete kenen". Voor de Overkoepelende Commis sie is de maat inmiddels meer dan vol. Met name van bestuursleden en bewoners die in de conflicten betrokken zijn, blijft men echter schaars. "We moeten oppassen dat de situatie in de huizen niet ondraaglijk wordt, maar aan de andere kant kiezen we nu heel duidelijk voor openbaarheid. De mensen moeten weten hoe het hier toegaat", aldus de commis sie. In een brief aan de gemeenteraad is onlangs melding gemaakt van de problemen tussen bewoners commissies en de besturen. De brief stond op de lijst van inge komen stukken op een recente lijk gehouden gemeenteraads vergadering. Geen van de raads leden heeft echter om ophelde ring over deze kwestie gevraagd. Ook gesprekken met de wethou ders Verboom en Oosterman hebben nog geen concreet resul taat opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3