,Veel heb ik niet meegemaakt' Deze mensen komen in Tweede Kamer Staat be taalt het radioproces /'Windsurfer Windglider show Coen Butjes 't Oude Vierde komt weer in Doelenkazerne bijeen coen rotjes Conducteur gekaapte trein: VVD in Aiphen boekte wél winst vPOLAROID v Tijdelijk gratis Polaroid geschenken Werkgroep: woningen Stevenshof niet nodig Dixons DONDERDAG 26 MEI 1977 VARIA PAGINA 15 ZOETERMEER - „Ik ben er nauw bij betrokken geweest, maar niet meer dan dat. Ik ben opgelucht, dat het voor mij zo is afgelopen, maar het moet voor die mensen in de trein verschrikkelijk zijn". Douwe Bargerbos (45), hoofdconduc teur van de door Zuidmolukkers gekaapte trein, die maan dag op weg was naar Groningen, is weer aan het werk. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Huiten heeft verklaard dat de Nederlandse staat de kosten van het proces voor haar rekening zal nemen, dat de Stichting Communicatie Belangen Nederland tegen de Nederlandse staat heeft aan- „Veel heb ik niet meegemaakt en van wat ik heb meegemaakt, mag ik niets vertellen. Dat zijn mijn in structies en daar houd ik mij aan", aldus de Zoetermeerder. Uiterlijk zit hij er kalm bij, hoewel een ner veus trekje af en toe verraadt dat de emoties niet geheel aan hem voor bij zijn gegaan. „Het was een nerveuze toestand", zegt hij, „in feite ben ik ook veel emotioneler dan het misschien lijkt. De opvang van de machinist, Ter Woord uit Zwolle, en mij is erg goed geweest. Daarom heb ik ook gezegd: Ik wil zo snel mogelijk gaan beginnen, toen men mij dat vroeg" Fiets De maandag was zoals gebruikelijk vroeg begonnen. Door prive- omstandigheden draait de heer Bargerbos bij de spoorwegen al leen vroege diensten. Per fiets was hij naar het station Driemanspolder gegaan en vandaar naar Den Haag. Treinstel 747 stond daar klaar om ondernummer 521 naar Groningen te vertrekken. Voorbij Assen kwam de trein tot stilstand. De machinist en ik zijn in de richting van Assen gelopen langs de spoorlijn. We zijn nog in Groningen geweest en later zijn we met de bus naar Assen gegaan. Daar hebben we wat gegeten en met de machinist zijn we naar Zwolle gereisd. Ik ben toen verder gegaan per spoor naar Den Haag". Collega's vingen hem daar op en een collega en diens vrouw brach ten hem per auto naar Zoetermeer. „Die belangstelling heb ik heel fijn gevonden. Het geeft een gevoel van vriendschappelijkheid", aldus de spoorwegman-in-hart-en-nieren. Zoons Wim (16), Daan (14) en Peter (12) zijn ook door de collega en diens vrouw opgevangen. „De jon gens wisten van niets", zegt de heer Bargerbos, „ik ben ook niet opge beld of zo. Ze zaten op school en het had geen zin ze ongerust te maken". „Het was wel lastig", zegt hij, „mijn tas met al mijn spullen, zeg maar mijn gereedschap, staat nog in de trein met mijn sleutels en mijn dienstpet. Ik moest eerst in Den Haag nieuwe spullen halen en mijn fiets staat nog op slot bij het sta tion". „Vergeten zal ik het niet zo gauw", aldus de Zoetermeerder, „als ik al leen maar denk aan wat die mensen in de trein doormaken.Ik had ge lukkig geen psychische hulp nodig, al had ik die wel gekregen als het nodig was, maar ik heb fijne reac ties gekregen van collega's en ken nissen. Dat heeft mij goed gedaan, want ik ben echt geen held. gespannen om zendvrijheid voor de MC-radiopiraten te krijgen. Dezer dagen za, de Raad van Europa, die de zaak in behan deling heeft, beslissen over de vraag of de klacht van de ra diopiraten, dat de Nederlandse staat in strijd met het verdrag van Straatsburg waarbij de radio-piraterij aan banden werd gelegd, ontvankelijk is. De radiopiraten menen dat er geen enkele reden is om ra dioverkeer op de 27 MC-band tegen te houden, dat gebruik van die band geen storing ver oorzaakt in het overige ra dioverkeer. Dat namelijk is een van de gtonden waarop radio-piraterij verboden is ge steld. ALPHEN AAN DEN RIJN - De VVD heeft wel degelijk winst ge boekt in Alphen. In onze ochten deditie publiceerden wij dat de li beralen het niet zo best in Alphen hadden gedaan. Dit is echter niet juist. De VVD boekte in deze ge meente zelfs meer winst dan het landelijk gemiddelde, dat op 3,5 procent ligt en in Alphen op 5,4 procent. Het CDA daarentegen leed in Alp hen wel verlies. Dit in tegenstel ling tot de berichtgeving waarin over een geringe winst wordt ge sproken. De christelijke partijen incasseerden een verlies van 3,5 procent vergeleken met de verkie zingen in 1972. Onze excuses voor deze fouten in de berichtgeving. DEN HAAG (ANP) - De methode-De Hond voor het analy seren van opiniepeilingen heeft zijn waarde bewezen. Dit is de conclu sie van drs. Maurice de Hond, die de laatste maanden in samenwerking met NIPO en VARA opiniepeilin gen voor de verkiezingen heeft ge publiceerd. "De uitslag heeft de laatste prognose bevestigd", aldus gisteren een zeer tevreden De Hond. Naar zijn mening is nu duidelijk bewezen dat zijn methode van ana lyseren beter is dan de traditionele. De systematische correctie die De Hond toepast - niet alleen verwer- De Hond: „Mijn methode bleek goed" ken "wat gaat u stemmen", maar ook "wat heeft u de laatste keer ge stemd" - heeft gewerkt. "Natuur lijk is er ook door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) goed gewerkt", aldus De Hond, "maar ik was de eerste die ervaringscijfers heeft verwerkt. Dat is juist gebleken". Volgens De Hond is er geen sprake van dat zijn regelmatig (iedere maand een prognose, gedurende ruim een halfjaar) rapporteren over de pölitieke stand van zaken het stemgedrag heeft beïnvloed. "Als het stemgedrag werkelijk was beïnvloed", aldus De Hond, "zou de uitslag niet zo dicht hebben kun nen liggen bij de laatste prognose". Hij voorspelde toen binnen zekere marges slechts enkele zetels te weinig voor PvdA en enkele te veel voor CDA. ADVERTENTIE LEIDEN - Naar schatting ruim driehonderd reünisten van het Vierde Regiment Infanterie - bij genaamd 't Oude Vierde - zullen volgende week zaterdag opnieuw bijeenkomen in de Leidse Doelen- kazerne. De reuniecommissie on der voorzitterschap van de reserve luitenant-kolonel der Jagers, J.G. Crabbendam heeft voor die dag een uitgebreid programma opgesteld ter viering van het 163-jarig bestaan van het 4de RI. Dat begint 's middags om twee uur met de aankomst en de begroeting van de deelnemers op het kazerne terrein. Er is dan voor de oud gedienden een uur lang de gele genheid om weer eens sterke verha len uit de mobilisatie- en oorlog stijd op te halen en hun "slapie" te ontmoeten. Van drie tot vijf uur brengen de reünisten een bezoek aan het Le germuseum in Leiden. Daar is een speciale tentoonstelling ingericht ^iverjietvierdej-egm Teruggekeerd in De Doelen wordt daar een show verzorgd door het Leidse muziekkorps Kunst en Ge noegen. Traditioneel na het borreluur in de kantine is de "snertmaaltijd", die verzorgd wordt door het personeel van de Leidse Koksschool. Ter af sluiting van de reünie is er 's avonds een optreden van het Christelijke Leidse toneelgezelschap de Mu- Ta-lai's met het blijspel "Bloemen voor Barbara". Tijdens de reünie wordt er ook een grote verloting gehouden. Dat de reünies van het Oude Vierde steeds in Leiden worden gehouden heeft een duidelijk historische ach tergrond. Het in 1814 opgerichte regiment heeft sinds 1 mei 1861 tot aan de capitulatie van het Neder landse leger in mei 1940 onafgebro ken in Leiden in garnizoen gelegen. Manschappen en kader zijn ook„ac- tief opgetreden bij de grote spoor wegstaking in 1903 toen de baan- vakken bij Leiden, Delft en Haar- ADVERTENTIE a -> >Y T> >Y .Y >Y >Y a ,r|p a DIREKT-KLAAR FOTOGRAFIE a (waarde ca. 30,-) Polaroid foto's zijn direkt klaar. Even nadat u de opname hebt gemaakt, houdt u het resultaat al in uw hand: een perfekte zwart-wit of kleurenfoto! Dit unieke Polaroid direkt-klaar fotografiesysteem bestaat nu dertig jaar. Dit viert Polaroid met een aantal prachtige geschenken (t.w.v. ca. 30,-!) voor elke koper van een Polaroid direkt-klaar camera. Profiteer van deze tijdelijke jubileum-aktie. Uw fotohandelaar weet er alles van. Al vanaf 86,- lem voortdurend werden bewaakt en men er zorg voor droeg, dat de, voedselvoorziening van de bevol king niet in het gedrang kwam. Zag 4 RI de Eerste Wereldoorlog "over zich heen gaan", zeer nauw werd men betrokken bij de strijd van de meidagen in 1940. Het regi ment, dat in die dagen op volledige oorlogssterkte was gebracht, werd onder meer de verdediging opge dragen van het vliegveld Valken burg. Daar stond 4 RI voor de taak de aanvallen van de luchtlandings- torpen met bestemming Den Haag af te slaan. De troepen stonden in die dagen onder leiding van kolonel H.D. Buurman en voerden een aantal verbitterde gevechten om de plan nen van de Duitsers te verijdelen. Op 14 mei capituleerde Nederland en kwam er ook een einde aan de activiteiten van het vierde regiment infanterie. Na de bevrijding werd niet tot heroprichting van het regi ment besloten. In de jaren na de Tweede Werel doorlog besloten de oud-gedienden elkaar eenmaal in de vijf jaar op nieuw te ontmoeten om het lus trum te vierenAangezien het korps reünisten er bij het voortschrijden der jaren niet jonger op wordt, heeft men onlangs besloten de reünies in een wat hoger tempo te gaan hou den. Zo zal er nu eenmaal per drie jaar een reünie worden gehouden. Bovendieh is de datum verschoven van de winter- naar de zomermaan den. Overigens bestaat er grote onze kerheid waar de reünie in 1980 ge houden zal moeten worden. Eind 1978 zal volgens de plannen van ministerie van Defensie de Doe lenkazerne ontruimd worden en ter beschikking komen voor de nieuwbouw van de Leidse univer siteit en van de gemeente. Kort daarop zal ook de Morspoortka- zerne worden afgesloten. Op de reünie van zaterdag 4 juni zullen behalve de oud-gedienden van 4 RI ook allen die gediend hebben bij 28 RI, het vierde grensbataljon en de OVW-bataljons van 4 RI aanwezig zijn. LEIDEN - De requiemmis ter nagedachtenis van zuster Thérè- seline is niet om vijf uur vandaag, zoals gisteren bericht werd, maar om zeven uur. De misviering vindt plaats in de Antoniuskerk aan de Vijf Meilaan. 'UU Leiden (Standnr. 49/50) geopend: 27 MEI t/m 5 JUNI werkdagen: 14.00 tot 22.00 uur,- za. zo., 2e Pinksterdag 10.00 tot 18.00 uur Het grootste assortiment: Windsurfer, windglider, wetsuits, accessoires erkende internationale windsurfschool Fokkerstraat 4-14, Reeuwijk.P* tel. 01829-3052^ PvdA: Drs. J.M. den Uyl, H. Wierenga, mevr. mr. R.M. Haas-Berger, dr. ir. A. Vondeling, J.T. Vellenga, A L. ter Beek, dr. W.F. Duisenberg, W. Meyer, drs. H. Rienks, mevr.S. Langedijk-de Jong, dr. J.A. van Ke- menade, ir. A.J. Voortman, W. Albers, drs. D.A. Th. van Ooijen, mevr. drs. H.M. de Boois, A. de Graaf, dr. H.J. Roethof, J.C.TH, van der Doef, drs. M.P A. van Dam, P. Danker, mr. A. Kosto, dr. G. Klein, drs. E. van Thijn, J.N.L. Schaefer, mevr. E.H.C. Salomens, drs. K. Kolt- hoff, drs. J.J. Voogd. mr. P.R. Stoffelen, mevr. drs. M. Epema- Brugman, drs. A. van der Hek, J.C. Kombrink, mr. M. van der Stoel, C. Laban, dr. D. Dolman, H.A.A. Molleman, drs. C. Poppe, H.H. Drenth, mr. K.G. de Vries, dr. S. Patijn, mevr. T.V. Giphart-Jabaaij, P A. Roels, drs. J .P. Pronk, H. Hartmeijer, mr. A. Stemerdink, M.J.C. Worell, M.J. Konings, W. Spieker, H.J. van den Bergh, F. Castricum, M.A.M. Wöltgens, mevr. G. Schaapman, vier kandidaten zullen loten om twee zetels. Het zijn H. Knol, A.P. Thomson, G. Niessen en mevr. M.A. Muller-van Ast. CDA: Mr. A.A.M. van Agt, mr. W. Aantjes, dr. R.J.H. Kruisinga, mr. P.H.J.J. Andriessen, mevr. J van Leeuwen, drs. G. van Leijenhorst. ir. P. A.M. Cornelïssen, drs. J. de Koning, T. Tolman, drs. P.R.H.M. van Linden, drs. J. Boersma. drs. D.F. v.d. Mei, drs. R.F.M. Lubbers, M-W. Scha kel, H. Wisselink. drs. Th. E. Westerterp. drs. M.W.J.M. Peijnenburg, P.J.A. van der Sanden, mevr. M.H M.D Gardeniers-Berendsen. mr. dr. A. Veerman. A.J. Hermes. drs. H.A.C.M. Notenboom, mr. H. v.d. Broek. mr. G.C. van Dam, drs. H. Eversdijk, mevr. G.M.P. Cornells- sen. ir. G.J.M. Braks, mr. A.P.J.J. van der Stee, W.G. Bremen, H.A. de Boer, mr. J.S.L. Gualtherie van Weezei, C.F. Kleisterlee, S.C. Weijers, P.H. van Zeil. drs. B. Beumer, drs. H.J B. Aarts. drs. C.P. van Dijk. mevr. J.G. Kraaijeveld-Wouters, Th.M. Hazekamp, J.J.P. de Boer, J. Hendriks, J. van Houwelingen, mr. G. van Muiden, mr. J.N. Schol ten, mr. S.J.M. Dijkman, F.G. v.d. Gun, drs. S. Faber, dr. A.G.W.J. Lansink, mevr. C.H. Evenhuis-van Essen. WD: H. Wiegel, drs. G.M.V. van Aardenne, L.M. de Beer, mr.dr. C. Berk houwer, drs. D.J.D. Dees, A.J. Evenhuis, mr. A. Geurtsen, mevr. mr. A. Kappeyne van de Copello, G.W. Keja, mr. H.E. Koning, A. Ploeg, mr. F. Portheine, mr. J.G. Rietkerk, drs. J.F. Scherpenhuizen, mevr. drs. N. Smit-Kroes, ir. D.S. Tuijnman, mevr. mr. E. Veder-Smit, mevr. drs. N. Ginjaar-Maas, drs. Th.H. Joekes, J.M. v.d. Ven, H.P.H. Waalkens, dr. R. Braams, L.M.L.H.A. Hermans, H.H. Jacobse, mr. H.Th.M. Lauxtermann, dr. W.F. van Bexelen, E.H.T.M. Nijpels, mevr. E.G. Verkerk-Terpstra. D'66: Dr. J.C. Terlouw, mr. L.J. Brinkhorst, mr. H.J. Zeevalking, drs. E. Nvpels, C. Mertens, drs. M.B. Engwirda, mevr. J. Lambers- Hacquebard, mevr. M.M. SGP: H.G. Abma, ir. H. van Ros CPN: M. Bakker, H.J. Hoekstra. DS'70: Dr. W. Drees. PSP: Dr. B. v.d. Lek GPV: Dr. A.J. Verbrugh. BP: H. Koekoek. Beek. LEIDEN - In een reactie op de de finitieve volkshuisvestingsnota van de gemeente bestrijdt de Werkgroep Milieubeheer dat be gonnen moet worden aan woning bouw in de Stevenshof. De Werk groep meent dat het college van B en W de bouwmogelijkheden op andere plaatsen in de gemeent€ onderschat. Zij verwacht dat bou wen in de Stevenshof niet nodig is vóór 1985; na 1984 wordt een vee geringe woningbehoefte verwachi door de Werkgroep "orndat de Onderbezetting De twijfel van Anne van der Zande over de onderbezetting van de poli tie in Leiden deel ik na het volge nde voorval. Een van rnijr. zoons is 19, ziet er alternatief uit en tekent. Liefst onkruid. Verdord onkruid. Fietsend over De Sitterlaan zag hij in de middenberm een verdorde plant, die zijn begeerte opwekte. Hij stapte af, trok de plant uit en wilde deze als kunstobject meene- Terstond stopte een surveillan ceauto, rnijn zoon werd met harde hand in de auto geduwd, fiets ach terin, mee naar het bureau. Het meisje waar hij mee was, fietste, als een razende achter de auto aan daar zij van de hele affaire niets begreep en niet bekend is in Leiden. Voorde ingang van het bureau Zonneveld straat werd ze weggesnauwd, zon der inlichtingen te kunnen krijgen. "Als ze niet opdonderde zou ze ook opgepakt worden". In het bureau werd mijn zoon opge sloten, zijn riem en veters werden afgepakt. Naar het toilet ging een agent mee, die het gebeuren bij open deur gadesloeg. Hij werd tweemaal verhoord, proces-verbaal werd opgemaakt. (Waarschijnlijk staat er ergens voor altijd genoteerd dat hij zich aan gemeente eigendommen heeft vergrepen, en wordt dit, zonder dat hij er idee van heeft, in zijn nadeel gebruikt). Na vier uur vastgehouden te zijn mocht hij naar huis. Onderbezet ting? Ach. I. Hilgevoord-de Ruyter Lorentzkade 40 LEIDEN VOOR W SCHSATIC RAAR HAARLEMMERSTRAAT 122 LEDEN 071123448 kwantitatieve woningnood dan als grotendeels opgelost kgn worder beschouwd". De discussie over al dan geen wo ningbouw in de Stevenshof - de polder achter de Rijndijk tussen de Haagse Schouw en De Vink - is be gonnen toen de gemeente verleden jaar een ontwerp- volkshuisvestingsnota uitbracht. Daaruit bleek dat in de Stevenshof gebouwd zou moeten worden om in het begin van de jaren tachtig in de woningbehoefte te voorzien. In haar definitieve versie van de volkshuisvestingsnota heeft de gemeente wel een aant?l suggesties van de Werkgroep Milieubeheer overgenomen, zo constateert de Werkgroep nu, maar de gemeente concludeerde wel dat het nodig is nu met het opstellen van plannen voor de Stevenshof te beginnen. Als nu met de plannen begonnen wordt kunnen de eerste woningen mogelijk in 1983 opgeleverd wor den. "Dat er volgens B en W nog steeds behoefte is aan een-zij het in de tijd verschoven - bebouwing van de Stevenshof, komt voor een deel door de slechtefasering van de bouwstroom: er komen in de pe riode 1977-1980 circa 1900 wonin gen meer klaar dan voor de Leidse behoefte nodig is", schrijft de Werkgroep. Nog steeds wordt een aantal bouwmogelijkheden niet ten volle onderkend of ten onrechte weinig zeker genoemd, merkt men verder op. De werkgroep heeft een vergelij king opgesteld waaruit blijkt dat de gemeente in haar voorlopige nota verleden jaar de bouwmogelijkhe den op ruim 4700 woningen schat te; in de definitieve nota zijn dat er nu 11.116 Geworden. Dat is een aantal dat de Werkgroep Milieube heer indertijd al geraamd heeft. Door meer woningen in bepaalde plannen als Roomburg, de Leeu wenhoek, en de Mors te bouwen en te onderzoeken of niet dichter langs toekomstige wegen als de Gooi meerlaan en de verlengde Leiylaan gebouwd kan worden, wil de Werkgroep nog meer ruimte win- AIs al die bouwmogelijkheden ver geleken worden met de door net college van B en W wenselijk ge achte bouwstroom, dan moet het volgens de Werkgroep mogelijk zijn de woningen die de gemeente in 1983 en 1984 in de Stevenshof wil bouwen, elders te bouwen. Of er na 1984 nog behoefte aan woning bouw in de Stevenshof bestaat zal een nieuw onderzoek moeten uit wijzen. De werkgroep verwacht in die jaren in ieder geval een geringe vraag naar woningen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15