GAAN KAPERS NOOIT LATEN Molukkers: weinig heil van stembus Verhoudingen in Bovensmilde lopen door gijzeling deuk op Treinkapers schieten op helikopter rijkspolitie elam b.v. Den Uylgisteren na afloop van kabinetsberaad: Democratie kan weinig indoen tegen terreur BINNENLAND BOVENSMILDE (SP/ANP) - Het was een tafereel, dat de woede voedde. Tegen een blinde muur van de blinde school stond een vrouw. In doodsangst. De handen voor het gezicht. Ze was door de honderden politieman nen gedrongen en zo maar naar de bezetters gelopen. Vlak bij de deur was ze, toen de schoten klonken en ze zocht de muur op. Na een tijd - door de kijker kon je haar radeloosheid zien - kroop ze naar een fietsenhok. Daar ging ze op de grond zitten, soms voor zichtig om de hoek kijkend. Twee politiemannen in onder goed haalden haar op, liepen door toen er nog een schot viel. Justi- tievoorlichtster Toos Faber zei la- -ter dat de vrouw afkomstig was van een psychiatrische inrichting in Den Dolder. En al die tijd zat verderop, aan de zoom van de Molukse wijk, een grote groep kinderen en ouderen op de hekken. Als gold het een voorstelling. De vrouw in doodsangst, de "blan ke" wijk achter hekken wegge houden, en de open Zuidmolukse wijk vol beweging. Honderd of meer Zuidmolukkers die keken wat er gebeurde. Dat heeft diep geprikt. Zoals de hele situatie verkillend werkt. Achter de school staat het wijk- gebouw van de Zuidmolukkers en ook tijdens de schietpartijen, die de wanhoop bij de moeders elke keer doet stijgen, zaten op het gebouw Zuidmolukse jonge ren rustig te kijken. De uitleg is er, snel voorbarig. "Natuurlijk komt de politie niet in die wijk, dat durven ze niet". Hoe het ook zij: het contrast tus sen de twee delen van Bovens milde is in vele opzichten groot. Maar dat opgewonden kijken naar de schietende broeders zette veel kwaad bloed. Burgemeester De Noord van Bo vensmilde bevestigde later dat als gevolg van de gijzelingsactie de verhoudingen in het ddrp op nieuw een deuk hebben opgelo pen. Juist terwijl die weer iets verbeterd waren sinds de afloop van de gijzelingen in Wijster en Amsterdam. Maar de burgemee ster zei er vertrouwen in te heb ben dat er toch voldoend 'span kracht' zal zijn om de relatie tus sen de twee bevolkingsgroepen weer op peil te brengen. Verbazingwekkend is het ook om te zien hoe de dagelijkse praktijk hand in hand gaat met een situa tie, die regelrecht banden onder houdt met de dood. Terwijl de schoten klonken, metselde de buurman rustig door aan zijn muurtje in de tuin. Alsof hier al maanden wordt geleefd met de wetenschap dat er met echte wapens wordt geschoten, dat de kogels, die op verschil lende punten al zijn ingeslagen, het einde kunnen meedragen. De kinderen achter de eerste rij huizen spelen journalistje, poli tieman en schooltje. De woorden van minister Van Agt, hoe. voorzichtig ook, over een mogelijke vrijlating van de kinderen gisteravond, joegen de verwachting hoog op. Iedereen was stil en keek uit de ramen, of stond zachtjes met el kaar op straat te praten. Maar de stilte bleef en voorde 105 kinderen brak de tweede nacht opschool"1 meesters' n0g steeds Slechts in ondergoed geklede politieman nen leiden de vrouw weg bij de school in Bovensmilde waar zij, na door DEN HAAG/VRIES/BOVENSMILDE (ANP) - Het kabinet heeft gister middag de eisen van de Zuidmolukse overvallers van de school in Bovens milde en de trein bij De Punt besproken, maar van de regering is daarover nog geen uitspraak te verwachten. Premier Den Uyl heeft dit gisteravond na het beraad bekendgemaakt. „De zorgvuldigheid die betracht moet worden om ons doel - de bevrijding van de gegijzelden - te bereiken verplicht ons ertoe geen mededelingen te doen over de preciese opstellingen van het kabinet ten aanzien van de door de kapers geformuleerde eisen", aldus premier Den Uyl. De bezwaren van te grote openheid noemde hij „levensgroot". Den Uyl onderstreepte de beleidslijn dat kapers nooit zal worden toege staan naar het buitenland te vertrekken. Geringe aandacht voor hun problemen in meeste verkiezingsprogramma's DE PUNT (SP) - Er is gisteren ver schillende keren contact geweest met de treinkapers. Over die con tacten zijn verder geen medede'in- gen gedaan. Van de kant van het beleidscentrum werd het contact grotendeels onderhouden door psychiater dr. Mulder. Een keer is er vanuit de trein ge schoten op de helicopter van de rijkspolitie, die een verkennings vlucht boven de trein uitvoerde. De heli verdween onmidaelijk. Gistermiddag hebben twee recher cheurs met een werkwagentje van de Nederlandse Spoorwegen eten naar de trein gebracht. De kapers hadden geëist dat dat precies om twaalf uur zou gebeuren, 's Och tends was men een half uur te laat geweest, met het gevolg dat de Mo lukkers het voedsel hadden laten staan. Maar ook rond twaalf uur leek het mis te gaan. De recher cheurs hadden uiteraard van de po litie toestemming om met het wa gentje naar de trein te gaan. Maar de landmacht had daarvan nog geen bericht gehad. De militairen wei gerden aanvankelijk de recher cheurs door te laten. Op het laatste moment kwam die toestemming toch. Bij zijn terugkomst vertelde één van de rechercheurs: „Het eten is in ontvangst genomen door een jon geman die zijn wapen losjes om zijn schouder had hangen, terwijl een vrouw ons met een mitrailleur on der schot hield. Ik schat ze beiden op twintig a 25 jaar oud. Er is weinig gesproken. Nee, ze hebben ons geen eisen meegegeven of bedrei gingen toegevoegd. Sommige ra men van de trein stonden half open. Uit de trein, dat konden we duide lijk horen, werd door andere kapers geroepen: „praat niet met ze". Ruim zevenhonderd man van poli tie, marechaussee, landmacht en spoorwegrecherche zijn betrokken bij het cordon dat rond de overval len trein in Vries ligt. Dat cordon werd gisteren opnieuw versterkt met tanks, pantserwagens en prik keldraadafzettingen. Alle toe gangswegen in de wijde omgeving zijn versperd. De binnenste ring wordt gevormd door militairen, die mannetje aan mannetje liggen. Ook in het bos, dat vlak bij de trein ligt. is een grote concentratie van mili tairen en politie bijeen gebracht. Daar zou zich ook de bijzondere bijstandseenheid van het leger be vinden. Vooral het afsluiten van de rijks weg Groningen-Assen leidde met name in de ochtend- en avondspits tot kilometers lange files op de oude rijksweg bij Vries. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN - Tweede Kamerverkie zingen 1977. De strijd tussen de "Grote Drie" is in volle gang. Avond na avond wordt er in roke rige zaaltjes en voor de televisie ge sproken en gediscussieerd. Over al lerhande onderwerpen, van abor tus tot en met de STER-reclame. Maar over de problemen van de Zuidmolukkers wordt niet gespro ken. Daar heeft toch niemand inte resse voor. En bovenal: je wint er geen stemmen mee. Dan is het maandagmorgen 22 mei. Nederland wordt opgeschrikt door twee Molukse terreuracties: de ka ping van een trein en de gijzeling van ruim honderd schoolkinderen. En ineens wordt er nergens anders meer over gesproken: het probleem van de Zuidmolukkers staat gedu rende de laatste twee dagen van de verkiezingsstrijd in de volle be langstelling. De politici op het beeldscherm moeten wijken voor beelden van de school en de trein. De belangrijke plaats die de Mo lukkers dezer dagen innemen in de aandacht van heel Nederland staat in schril contrast met de plaats die zij innemen in de verkiezingspro gramma's van de politieke partijen, die vandaag aan de verkiezingen deelnemen. Alleen de Boerenpartij, het GPV en de SGP erkennen volmondig de Nederlandse verplichtingen ten opzichte van de Zuidmolukkers. In het urgentieprogram van de Boe renpartij wordt gepleit voor "er kenning van de rechten tot onaf hankelijkheid der Zuid- Molukken". Het Gereformeerd Politiek Ver bond zegt in het verkiezingspro gramma "Ons land dient elke mo gelijkheid die zich voordoet te be nutten om het recht van de Repu bliek der Zuid-Molukken interna tionaal te bepleiten en te bevorde ren. De regering zal ook elke kans moeten aangrijpen om tot bemid deling in deze zaak te komen. De regering mag het gevaar van een verkoeling van de verhouding met Indonesië hiervoor niet uit de weg gaan". De Staatkundig Gereformeerde Partij zegt: "De vreemdelingen in onze poorten mogen niet vergeten worden. Zij moeten - voorzover zij dat wensen - als volwaardige Ne derlanders behandeld worden, zonder gelijkgeschakeld te worden. Voor hun opvattingen en bedoelin gen dient alle begrip en respect te bestaan. Dit geldt in het bijzonder voor de Zuidmolukkers, tegenover wie wij een ereschuld hebben". Dit zijn de woorden van drie kleine partijen. Maar hoe staat het met de grote drie? Zeggen ze zich ook in te willen zetten voor de zaak van de Zuidmolukkers? Nee, dat zeggen ze niet. Twee grote partijen zeggen in hun verkiezingsprogramma's zelfs helemaal niets over de Zuid molukkers. Partij van de Arbeid en VVD wijden geen letter aan dit on derwerp. Voor die partijen vormen Na aanvankelijk stilzwijgen waarin de overvallers in school en trein zich hulden is er gisteren langzaam maar zeker enig contact tot stand gekomen. „De psychiater dr. D Mulder is er in geslaagd om de be zetters is ieder geval aan het praten te krijgen en dat is heel wat meer dan maandag toen de Zuidmoluk kers geen enkel contact wensten", zo verklaarde minister Van Agt van justitie gistermiddag in het be leidscentrum in zijn ministerie. Al ligt het bij de treinkapers een stuk moeilijker, toch is ook daar volgens de bewindsman een lichte verbete ring te bespeuren. Gistermiddag om twee uur bij het laatste contact eisten de kapers dat „binnen enkele uren" het stand punt van de regering bekend ge maakt zou worden op de eisen in de Zuidmolukkers blijkbaar geen probleem. Het CDA zegt er nog iets oven "De Nederlandse bevolking moet worden geïnformeerd over de cultuur- en leefgewoonten van de in ons land verkerende minder heidsgroepen, waaronder buiten landse werknemers, Surinaamse Nederlanders en Zuidmolukkers". Ook bij DS'70 komt het woord Zuidmolukkers voor in het verkie zingsprogramma, en wel in dit ver band: "Hoewel moet worden voor komen, dat Nederland een immi gratieland wordt, hebben hier aan wezige Molukkers, Surinamers, buitenlandse arbeidskrachten e.d. gelijke aanspraak op de welzijns zorg als Nederlanders". De PPR zegt er het volgende over: "Het beleid zal uit moeten gaan van de feitelijke aanwezigheid van de Molukkers in ons land. Het richt zich op hun welzijnsvraagstukken, met begrip voor de in de Molukse gemeenschap voorkomende poli tieke opvattingen en idealen. Dit beleid mag niet geschaad worden door de vrees voor verbreking van (goede) relaties met de Republiek Indonesia". Tenslotte de PSP: "Minderheden met een eigen cultuur horen ook de mogelijkheid te hebben deze cul tuur te beleven. Het "integreren in de Nederlandse samenleving" mag niet betekenen dat Surinamers, buitenlandse arbeiders, Zuidmo lukkers of woonwagenbewoners cultureel worden onderdrukt". Al met al een schrale oogst. Helaas hebben wederom groepen Zuidmo lukkers de heilloze weg van de ter reuractie ingeslagen. Maar duide lijk is wel, dat zij van de stembus weinig heil te verwachten hebben. hun brief, die gisterochtend per post bij het ministerie van justitie binnenkwam. Volgens minister Van Agt was hier beslist geen sprake van een nieuw ultimatum maar wilden de kapers duidelijk weten „hoe de zaken staan". Er worden nog steeds pogingen ge daan om ook via de Molukse ge meenschap openingen voor over leg te maken. Ds. Metiary, die des tijds bij de gijzelijngsachties in Wijster en Amsterdam onderhan delaar was, heeft op verzoek op nieuw zijn diensten aangeboden. Ook is er op het beleidscentrum in Assen contact geweest met andere Zuidmolukker, de gebroeders Lili- pali resp. hoofdonderwijzer in Middelburg en sociaal werker in Arnhem, die willen bemiddelen. Ook de Zuidmolukse oud-leraar T. H. O Kuhuwael, die door de rege ring is aangezocht om te bemidde len bracht gisteren een bezoek aan Bovensmilde. Volgens justitievoor- lichter Van Leeuwen heeft de heer Kuhuwael ter plaatse gedurende ongeveer twee uur orienterende" gesprekken gevoerd met diverse Zuidmolukse gezinnen. Hi/wilde op die manier een beter beeld van de situatie krijegen, aldus van Leeuwen. Vandaag zou de heer Kuhuwael doorgaan met zijn ver kenning. Afkeuring Een groot aantal Zuidmolukse or ganisaties heeft gisteren zijn afkeu ring uitgesproken over de gijze lingsacties. De Zuidmolukse leer krachten in Nederland hebben verklaard „diep geschokt" te zijn door de gijzeling van de kinderen en leerkrachten in Bovensmilde. In een via het crisiscentrum van de RMS in Capelle aan de IJssel be kendgemaakte mededeling heeft een aantal van de leerkrachten zich aangeboden om de plaatsen van de gegijzelden, ook die in de trein, in te nemen. Volgens de leerkrachten is het zeer veel waard om voor het ei gen ideaal „zelfs het leven veil te hebben" maar is het eerloos om an deren (vreemden) het offer te laten brengen. De evangelische Molukse kerk, de christelijke Zuidmolukse jongere norganisatie en de vrije Zuidmo lukse RMS-jongeren (Pemuda Mas- jarakat) hebben zich achter deze verklaring gesteld. Ook de Pemuda Masarakan RMS, de vrije Zuidmo lukse jongeren, heeft zich van de acties gedistantieerd. Volgens deze organisatie schaden de acties de rechtvaardige strijd van de RMS. Onschuldig De Molukse evangelische kerk heeft gisteren samen met de vrou wenorganisatie van deze kerk en de jongerenorganisatie van de kerk in een verklaring een beroep op de Zuidmolukse overvallers van de school in Bovensmilde gedaan de gegijzelde kinderen vrij te laten. „Het zijn onschuldige kinderen die het recht hebben om verder te le ven. Moge god u de kracht geven het leven van deze kinderen te spa ren", aldus de gezamelijke verkla ring. De Molukse evangelische kerk is de grootste Molukse kerk in Nederland en telt 19.000 leden. Intussen is het na twee dagen nog steeds niet bekend hoeveel reizi gers er in de trein precies worden gegijzeld. Volgens een NS- woordvoerder is het „buitenge woon moeilijk" om het exacte aan tal aan de weet te komen. Bij de treinkaping in Wijster had de NS er twaalf dagen voor nodig. Dat kwam ook, aldus de NS-woordvoerder, omdat de kapers toen valse infor matie doorgaven. Volgens de NS kan het bij de heersende tempera- De Zuidmolukse oud-leraar Ku huwael is door de regering aange zocht als bemiddelaar. turen in de trein met de hitte nog meevallen, omdat de overvallers af en toe ramen open zetten en zij een groot aantal ramen met kranten hebben dichtgeplakt. ADVERTENTIE Voor een betrouwbare occasion Haarlemmerweg 2»4 Leiden Telefoon 071-121210 i Mé-m anti I DEN HAAG (SP) - De regering heeft er nooit een geheim van ge maakt dat gijzelingen en terreur in Nederland nauwelijks te voor komen zijn. „Een democratische samenleving is kwetsbaar voor geweld. Zij dient de moed op te brengen kwetsbaar te blijven", zo schreven premier Den Uyl en minister Van Agt (Justitie) vorig jaar aan de Tweede Kamer na de gijzelingsacties in de trein bij Wijster en het Indonesische consulaat in Amsterdam. Het is een schrale troost voor de slachtoffers van het geweld. Maar wie de risico's tot het absolute minimum wil beperken, moet van Nederland een politiestaat maken waarin de ene helft agent en de andere helft verdacht is. Dat middel is - minister Van Agt heeft dat maandag herhaald - veel erger dan de kwaal. Een democratische rechtsstaat heeft geen tovermiddel tegen terreur. Daarom zei Van Agt kort geleden op een verkiezingsbijeenkomst nog een nadrukkelijk: „De rechtsstaat is niet iets voor bange men- Hoewel de mogelijkheden om „explosies van geweld" te voorkomen beperkt zijn, heeft de regering na „Wijster" en „Amsterdam" enkele anti-terreurplannen in het vooruitzicht gesteld: Er komt een klein landelijk recherche-team voor de opsporing en bestrijding van terroristische acties. Tegen het onwettig bezit van vuurwapens zal strenger worden opgetreden. De politie wordt drastisch uitgebreid en versterkt. Het beramen van plannen voor terreurdaden en gijzelingsacties („samenspanningen") wordt strafbaar. Vooral van het plan om het optreden van het anti-terreurteam tegen samenzweringen mogelijk te maken werd veel verwacht. Tot nu toe staat de politie vrijwel machteloos a.ls ze getipt wordt over een com plot om een trein te kapen of om een aanslag op Schiphol te plegen. Hoogstens kan ze het doelwit van de terrorististen extra scherp laten bewaken of de „boosdoeners" proberen te arresteren voor verboden wapenbezit. Om de terroristen een slag voor te kunnen zijn wilde minister Van Agt ook „het samenspannen tot ernstige delicten" strafbaar maken. Op grond daarvan zou het recherche-team eerder en doeltreffender kunnen optreden. In de Angelsaksische landen bestaat al jarenlang de mogelijkheid om in bepaalde gevallen „samenspanningen" te kunnen aanpakken, maar de ervaring heeft geleerd dat zoiets bijzonder moeilijk te be wijzen is. Tenzij men een loopje neemt met een van de hoekstenen van onze rechtsstaat dat iemand pas achter slot en grendel mag worden gezet als zijn schuld bewezen is. Maar in Nederland is het nooit zo ver gekomen. De plannen van minister Van Agt strandden in het kabinet, waar met name de PvdA-ministers zich er krachtig tegen verzetten. In PvdA-kringen vreest men dat dit te veel afbreuk doet aan de democratische rechtsstaat. Al in het Tweede-kamerdebat over de gijzelingsacties van Amster dam en Wijster opperde het PvdA-kamerlid Kosto grote bezwaren. „Wij vrezen dat zo'n regering niet zonder gevaar voor de burgerlijke vrijheden tot stand zal kunnen komen, het schampt al gauw langs de rand van politieke onverdraagzaamheid", zei hij. Ook van het strenger optreden tegen verboden wapenbezit is tot nu toe weinig terecht gekomen. Weliswaar heeft minister An Agt een nieuwe wapenwet die tamelijk ver gaat bij de Tweede Kamer inge diend, maar dit zal niet veel zoden aan de dijk zetten. Zolang het in onze buurlanden België en West-Duitsland zo gemakkelijk blijft om aan wapens te komen, staat de Nederlandse regering machteloos. Dan blijft het - zoals Van Agt vorig jaar zei - bij „dweilen met de kraan open".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7