achter tap vandaan Van twee zijden zien te voorkomen dat in Alphen nare dingen gebeuren Gehandicapten helpen mens te zijn Wimv.d. Neut: scherp schutter Kind wordt wakker van zware rooklucht Jeugdsozen strijden om voetbalcup PAGINA 4' STREEK WOENSDAG 25 MEI 1977 Zuidmolukse secretaris na ingooien van ruit in West: ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wij Zmamolukkers hier in Alphen aan den Rijn betreuren unaniem hetgeen is gebeurd in Onnen en vooral in Boven Smilde. Het is heel erg jammer, dat zulke kleine kinderen dit verschrikkelijke lot ondergaan. Voor ons gevoel is dat helemaal fout, dat mag helemaal niet plaatsvinden." Dit zegt W. Sopacua, secretaris van de stichting Capitan Jonker (wel- zijnsstichting voor Zuidmoluk- kers in Alphen) en woordvoerder van de Zuidmolukse Alphena- ren. "Dat de Nederlanders ver ontwaardigd zijn begrijpen wij, wij zijn het ook. We zijn alleen maar bang, dat er mensen zijn, die de emoties niet de baas kun- "Om de steen zat een briefje, daarop stond, dat Hollanders om één uur zouden terugkomen. Het briefje was ondertekend met "Rode Jeugd". We hebben toen het zekere voor het onzekere genomen, gezegd: dit is gebeurd. We hebben de politie geraadpleegd en met onze jon gens gepraat. We hebben ze ge zegd niets te doen, niet te reage- wij zijn blij, dat ze geluis- Wij van onze kant proberen er alles aan te doen, dat onze jongeren niet provocerend optreden. We hopen, dat van de andere kant hetzelfde gebeurt. We moeten met beide partijen, Hollanders én Zuidmolukkers, proberen te voorkomen, dat er hier in Alphen nare dingen gebeuren." Maandagavond, de eerste dag van de Zuidmolukse acties in Drente, len. werd by één van de ZuidmolUk- "Ik kan begrijpen, dat ze zich niet terd hebben.' Onrust Dat er na die steen onrust onder de bevolking in de wijk ontstond kan Sopacua zich goed voorstel- kers in de Alphense wijk West omstreeks half elf een ruit inge gooid. veilig voelden, dat ze wakker wilden blijven, de zaak in de ga ten wilden houden. Ik ben alleen maar gelukkig, dat ze naar ons ouderen hebben willen luisteren en niets gedaan hebben om de spanning te verhogen. Want spanning, bezorgdheid en afkeer over hetgeen in Drente is ge beurd en nog gebeurt leven ook bij ons", aldus Sopacua. Ook gisteravond werden de Alp hense Zuidmolukse jongeren weer geïnstrueerd door oudere wijkbewoners om vooral elke provocatie achterwege te laten. Sopacua hoopt dat ook Hol landse Alphenaren hun zinnen zullen bewaren en zich niet laten verleiden tot daden als schelden, telefonisch dreigen of stenen smijten. Sopacua: "Ik ben bereid om met wie dan ook van buiten de wijk een gesprek aan te gaan als dat mee kan werken om spanning te breken of emoties weg te ne- Ongebluste kalk houdt Katwijkers tijdlang binnen KATWIJK - Tijdens het lossen van een tankwagen ongebluste kalk gistermorgen bij de Kalk- steenfabriek langs de Sandt- laan in Katwijk is één der hoge- drukslangen losgeschoten. Het kalkpoeder, dat bij mensen irri tatie aan de ogen kan opleveren, werd de lucht ingeblazen. Door de zuid-oosten wind dreef de gevaarlijke wolk richting Mo lenwijk, in de omgeving van de Zonnebloemstraat. In overleg met de brandweercommandant besloot de politie van Katwijk de bewoners van deze wijk per geluidswagen op te roepen hun ramen voorlopig dicht te hou den en kinderen niet buiten te laten spelen. Toen de kalkwolk na korte tijd was neergedaald, werd de ongebluste kalk door openbare werken van de ge meente Katwijk weggeveegd. De staatssecretaris (links) bekijkt één van de vele hulpmiddelen die in Waddinxveen worden tentoongesteld. VOETBAL - Franz Beckenbauer is gisteren afgereisd naar New York, waar hij voor de club Cosmos gaat spelen. Zondag speelt Becken bauer zijn eerste competitieweds trijd tegen Tampa Bay Rowdies. Staatssecretaris Mertens opent expositie over aangepast wonen ALPHEN AAN DEN RIJN - In de rust van de wedstrijd Alp hen 'All Stars' - Regionale voetbaltrainers werd door de topscorers uit de verschillende afdelingen gestreden om de penalty-bokaal, beschikbaar gesteld door het Alphens Dag blad. Deelnemers waren namens de LVB (zaterdag) Jan Dorrepaal, van Rohda, namens de LVB (zondag) Wim v.d. Neut van Es- to, namens de KNVB (zaterdag) Fred Wagenaar van Koude kerk en Gerard Gesman van ARC namens de KNVB (zon dag) Gerrit Wit van Kickers 69 en Kees Bader van Altior. Doelman was Pim Doesburg, net terug van een vierdaagse trip met Sparta door Tsjecho- Slowakije en naar eigen maat staven 'niet in vorm'. Winnaar van de penalty bokaal werd Wim v.d. Neut van Esto, die vier van de vijf strafschoppen raak schoot. Gerrit Wit en Kees Bader scoorden elk drie maal, Jan Dorrepaal 2x en Fred Wage naar en Gerard Gesman: lx. Van de in totaal 30 genomen strafschoppen werden er 14 raak geschoten; 4 belandden op de paal of lat, Pim Doesburg stopte er 6, en 6 keer verdwe nen de ballen naast of over het doel. Saillant detail: in de eerste ronde misten de eerste' vijf deelnemers allen; uitslui tend Gerrit Wit scoorde in deze ronde. Keuken brandt uit: ROELOFARENDSVEEN - Kort sluiting in de bedrading van een koelkast was er vannacht de oor zaak van dat eerst een gasfornuis en even later delen van de keuken in de woning Van der Veldenstraat 27 in Roelipfarendsveen vlam vatten. Toen de'bewoners omstreeks kwart over elf naar bed gingen was er nog niets aan de hand. Om kwart over één werd één van de kinderen wak ker door een scherpe rooklucht die doordrong in de slaapkamer. Dit kind maaktè snel zijn ouders wak ker, die, na het ontdekken van het vuur, de brandweer alarmeerden. Zij bluste met enkele stralen de vlammen. WADDINXVEEN - Niét minister Boersma (Sociale Zaken), maar zijn staatsse cretaris Mertens was giste ren naar Waddinxveen ge komen om in het gebouw van de Stichting Bouwvoor- lichting Midden Holland een tentoonstelling over aangepast wonen te openen. Een expositie die volledig is gericht op de zelfstandig heid van de gehandicapte. Mertens verontschuldigde zijn „baas", die, evenals enige andere bewindslieden, in het crisiscen trum in Bovensmilde was waar Zuidmolukkers 105 schoolkinde ren gegijzeld houden. Uit de informatie, die vooraf werd gegeven, bleek, dat er al twee jaar geleden over was gesproken een dergelijke tentoonstelling in te richten. De staatssecretaris zei dat hij na uwelijks kon spreken van de expo sitie met „vreugde" te openen. "Dit woord komt me nu heel moeilijk over de lippen. Maar ja, het normale werk moet nu eenmaal doorgaan". Mertens moemde het een belang rijke zaak dat er voorlichting wordt gegeven aan gehandicapten welke mogelijkheden er voor hen zijn. Daarom had hij de taak van Boersma graag overgenomen. "Het is noodzakelijk", zo hield de staatssecretaris de aanwezigen voor, "dat we de gehandicapte hel pen weer mens te kunnen zijn. Ook hij moet een normaal bestaan kun nen leiden. U toont hier wat moge lijk is bij het aangepast wonen. Ik vind, dat we hiermee een stuk op de goede weg zijn om de maatschappij te revalideren. In het verleden", al dus Mertens. "moest de mens zich maar aanpassen aan de statische maatschappij. Gelukkig is daarin verandering gekomen". Verder zei de staatssecretaris dat de werkloosheid in de bouw een flink stuk is teruggelopen. Dit is vooral te danken dat er veel huizen wc den gerenoveerd, maar ook de w ningbouw aantrekt. "Veel bou' vakkers kunnen toch niet meer 1 recht in de bouw. En de werkgevers kunnen geen personeel vinden. De oorzaak hiervan is de verandering die er plaats vindt. Klein, en niet meer groot wordt er gebouwd. Werknemers, die een nieuwe scho ling nodig hebben, krijgen alle steun van Sociale Zaken. "Want", zei de staatssecretaris, "vooral voor het bouwen van aangepaste wo ningen heb je goed geschoolde mensen nodig. Steeds meer zie je dat gebouwen aan de gehandicapte worden aangepast. Tenslotte heb ben zij ook het recht te komen waar ze willen en daar te werken waar zij het naar hun zin hebben. En als de gehandicapte met openbaar ver voer wil reizen, moet dat mogelijk zijn". De regering heeft hiervoor al een paar miljoen gulden beschikbaar gesteld om openbare gelegenheden begaanbaar te maken voor de ge handicapte. HAZERSWOUDE - Eerste pink sterdag (zondag 29 mei) organiseert Pleyn 68 uit Hazerswoude voor de vijfde maal een voetbaltoernooi. Inzet van dit gebeuren, waaraan veertien jeugdsocieteiten uit Ha zerswoude en van elders meedoen, is de Football Meeting Cup. De teams die vanaf's morgens acht uur in de weer zullen zijn: algemene jeugdsocieteit Zoetermeer, 't Feter- tje uit Boskoop. KPJ uit Zoeter- woude, De Crael uit Hazerswou- de/Koudekerk, Pleyn 68II, Pand 81 uit Haastrecht, Michelshuis uit Ha zerswoude, Goudse Jeugdsociëteit, Piperbag uit Hazerswoude, de Ba ker Street Jazz Band uit Leiden, Pleyn 68 I, Ons Stekkie uit Hazers woude, De Hoek uit Koudekerk en Ridderhof uit Koudekerk. Genoemde formaties strijden te vens om de sportiviteitsprijs die beschikbaar is gesteld door de voetbalvereniging Bemardus. Op de terreinen van deze club worden de wedstrijden gespeeld. Onder normale omstandigheden produceert de rondborstige zestiger Bert Aniba een vlotte babbel. Zéker op de momenten dat hij de scepter zwaait ach ter de bejaarde tapkast in zijn Leidse café op de hoek van de Herenstraat/Witte Singel. Dan praat hij net zo makkelijk als er bier uit de tap vloeit. Maar deze week zal hij wat min der vlot uit zyn woorden kunnen komen en hy geeft dat graag toe. Zijn excuus is dat hij toch wel met een be scheiden hoeveelheid lood in de schoenen is begonnen aan zijn paar laatste horecadagen. Afscheid Ruim veertig jaar heeft hij het daar vol gehouden, meer dan de helft ervan terzijde gestaan door zijn vrouw Sari. En om dan afscheid van je klan ten te moeten nemen, daar kijkt ook de goedlachse Leidse kastelein als een berg tegen op. Afgelopen maan dagavond schoten al wat brokjes in de keel toen wat trouwe cafébezoekers hem en zijn vrouw de hand kwamen drukken. En de week is nog lang niet ten einde. Aniba. Een huiscafé met een nog vooroorlogs sfeertje van jongens-schuif-'s-bij. Waar aan het interieur de laatste vijftig jaar geen sikkepit is veranderd. Waar studenten een fuif geven, waar een ver tegenwoordiger een snelle kop koffie drinkt, waar een professor tien over rood speelt met een bouwvakker. Waar ménig vereniging de age nda doorworstelt in een gezel lig bejaard achterzaaltje. Sari en Bert Aniba: met e achter de tap. i brok in de keel verlaten ze hun plaats Waar de werkdag al weer vroeg begint voor wie laat on der de wol is gekropen. Vaak 's nachts rond half drie zit ten Bert en Sari nog in hun cafeetje. Aan de leestafel. Alle lichten gedoofd, een glaasje cognac binnen handbereik. Uitpuffend van een ver moeiende dag. Een praatje en dan gaan slapen. Dikwijls slaat de klok dan al drie. "We gaan dikwijls gekraakt naar bed", zegt de kastelein. "Als dat zo door gaat valt er voor ons over een tijdje weinig meer te genieten. Dus waarom zouden we wachten tot we de 65 halen. We hebben er samen niet voor niets ver schrikkelijk hard voor ge werkt". Aniba. Bekend om de maandagmorgen-discussies tussen toen nog fervente Feyenoord- en Ajax- supporters waarbij, kastelein Bert als partijdig Ajax-man het vuur altijd bekwaam wist op te porren. Aniba. Zo'n acht jaar geleden. Paniek rond en achter de tap. Een felle brand had het na astgelegen grachthuis in lich terlaaie gezet. Zou het café ook verloren gaan? De brandweer rukte uit. Onder de bezielde leiding van Leidenaar Harteveld. Toeval lig ook een stamgast. Kwam vaak in Aniba een pilsje drin ken. Die avond kwam 'ie voor wat anders. "We komen ons café redden Bert", riep hij luidkeels tussen het slangen uitrollen door. En zo ge schiedde. Aniba werd gered. Alleen het biljart liep wat wa terschade op. "Ja, over mijn klanten heb ik geen klagen", zegt de schei dende kastelein. „En ik hoop zij ook niet over mij. Ik heb altijd geprobeerd er een café met karakter van te maken. Van excessen hield ik niet. Daar hield ik strak de hand aan. Natuurlijk zakte er hier wel eens iemand door, en ik heb ook wel vrouwen met een kluitje het riet ingestuurd als ze het café opbelden om te in formeren of manlief er was. Kijk, zo'n Pietje Precies was ik ook weer niet. Maar ik pro beerde het wel gezellig te houden". Bert en Sari Aniba („zij mag best eens een flinke pluim op de hoed gestoken krijgen") hebben alle „stamgasten, bil jarters, gelegenheidsbezoe kers, kaartspelers, vergader aars, liefhebbers koffie- klanten, leveranciers, familie léden, relaties, bewonderaars, innemers, geheelonthouders, bevriende instanties, sceptici en sportvrienden uitgeno digd voor de afscheidsrecep tie op dinsdag 31 mei in de Utrechtzaal van Holiday Inn. Bij die gelegenheid zal men ook kennis kunnen maken met de opvolgers, een jong echtpaar uit Scheveningen. „Fijn geweest" Ik zei het in het begin van dit verhaal al, het afscheid zal zwaar vallen. Bert Aniba („als er gejankt moet worden ben ik van de partij") heeft alvast maatregelen getroffen voor als het hem teveel zou wor den. "Ik heb een ceremoniemeester aangesteld die het van me over moet nemen als ik vol raak. Ik zal nog wel proberen een toespraakje te houden. Maar dat hou ik erg kort. Zoiets van „Hartelijk dank, het is fijn geweest en hier zijn mijn opvolgers". KASTEN MET REDDINGS MATERIAAL VERVANGEN De badgasten die dit jaar in Noordwijk een stukje strand opzoeken tussen het einde van de zuidboulevard en de Langevelderslag zul len tevergeefs uitkijken naar één van de twintig reddingskastjes die jarenlang langs het strand opgesteld hebben gestaan en waarin wat spullen zaten om drenkelingen te hulp te kunnen schieten. De Noordwijkse reddingsbrigadedie die kastjes destijds plaatste, heeft ze stuk voor stuk weggehaald omdat er uit werd gestolen en ook regelmatig werden vernield. Er zat o.m. een zwemvest in, een haspel en een dik nylon koord, variërend in lengte tot 200 meter. Secretaris Star van de reddingsbrigade: „Door die baldadigheid zijn we over moeten stappen op ander materiaal, dat moeilijker mee naar huis te nemen is. Over dezelfde strandlengte gaan we nu, tussen hoog- en laag waterlijn, in totaal 36 redstokken plaatsen. Die zijn zo'n zes meter lang en voorzien van houten klosjes en een rol met ongeveer 25 meter nylonkoord. Is er een drenkeling dan gaat er één met de stok de zee in, de ander blijft met de nylon rol in de branding staan. De drenkeling pakt één van de klosjes beet en kan zo uit zee worden getrokken" De reddingsbrigade had gehoopt dit jaar twee snelle boten (10 pk-50 km) te kunnen aanschaffenHandelbare vaartuigjes diesnel in zee kunnen worden gebrachtzonder dat daar eerst vervoer per trailer aan te pas moet komen. Maar die aankoop kan niet doorgaan. Star: „We konden van de gemeente wel een geldlening krijgen maar die moest dan wel besteed worden aan de eveneens noodzakelijke uitbreiding van ons materiaalgebouw aan de Boschweg". Bollenteelt zoekt het in populaire tulp-namen De tijd dat in de Bollenstreek nieuwe tulpensoorten exoti sche namen kregen toebe deeld (Queen of the Night, Black Beauty, Red Matador) lijkt definitief voorbij. Het vak heeft gekozen voor een wat populairdere benade ring. Onder meer de André van Duin-tulp, de monseig neur Zwartkruis-tulp en de zer dagen zag het licht de (hoe verzinnen ze het) Hend rik Jan de Tuinman-tulp. Donkerrood van kleur, een lange steel. Frans Roozen in Vogelenzang is de kweker. Hendrik-Jan .donkerrood, lange steel

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4