Woningwetwoning niet te koop voor bewoners Personeel gaat niet zonder akkoord met sluiting v. d. meer Berg Betoncentrale blijft een heet hangijzer „Bejaarden hebben wel degelijk behoefte aan inspraak" •altémum< VERKIEZINGSAVOND STADSGEHOORZAAL Huurwoningen nodig bij renovatie „Eerst met cijfers op tafel komen Leiden - Alphen: treinverkeer hervat LEIDEN In verband met de gijzeling in Drente hebben de organisatoren van de verkiezingsavond die vanavond in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden besloten de eventuele uitzending van de voetbalwedstrijd op het grootbeeld scherm afhankelijk te stellen van de ontwikkelingen die zich vandaag voordoen. Ook de rest van het programma zal zonodig aan deze ontwikkelingen worden aangepast. LEIDEN - De gemeentelijke commissie voor de Volkshuisvesting heeft gisteravond in meerder heid geadviseerd, dat in Leiden voorlopig geen woningwetwoningen aan bewoners moeten wor den verkocht. CDA-er Ham onthield zich op dit punt van stemming, terwijl WD-er Langerak akkoord ging op voorwaarde, dat wanneer de stadvernieuwing in Leiden een flink eind op streek is, een onderzoek zal worden ingesteld, wat dan de mogelijkheden zijn van verkoop van woningwetwoningen. een soort experiment. Beijen (PPR/D'66) vond het "een beetje goedkoop om nu te zeggen: laten we een uitzondering maken". Want welke argumenten heb je dan straks om anderen, die de zelfde wensen hebben te weige- De kwestie kwam gisteravond aan de orde naar aanleiding van een recent verzoek van bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat en de Anna van Saksenstraat om enige woningen, die in beheer zijn van de Leidse Woningstichting (LWS), te mogen kopen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de commissie op dit punt verdeeld was in twee onverzoen lijke kampen. Aan de ene kant Beijen (PPR/D'66) en mevrouw Passchier (PSP), die zich fel te gen de verkoop verzetten. Aan de andere kant CDA-er Ham, die vond dat de negatieve aspecten in het concept-voorstel aan de raad wel erg benadrukt waren, als mede WD-er Langerak, die vond dat niet alleen deze belang stellenden, maar ook andere Lei- denaren in de gelegenheid ge steld zouden moeten worden om een huurwoning, waarin men al jaren woont, te kopen. Na een uitvoerig betoog van ambte lijke zijde, waarin onder meer werd gewezen op de nadelige ge volgen van verkoop voor de stadsvernieuwing bleek CDA-er Ham alsnog bereid de kwestie in zijn fractie te bespreken, terwijl Langerak genoegen nam met de toezegging, dat er te zijner tijd een onderzoek zal worden inge steld. In eerste instantie had CDA-er Ham zich afgevraagd waarom voor de bewoners van de Waldeck Pyr montstraat en de Anna van Sak senstraat geen uitzondering ge maakt zou kunnen worden, als Mevrouw Passchier (PSP) vond dat er gezien de woningschaarste geen enkele woningwetwoning verkocht zou mogen worden. En wethouder Verboom: "Als er een schaap over de dam is dan komen er ongetwijfeld bewoners van meer Leidse straten, die ook hun huurwoning willen kopen. En we willen juist de goedkoop ste woningwetwoningen kunnen toewijzen aan de laagstbetaal den". Problemen Van ambtelijke zijde werd gewezen op een aantal grote problemen dat zich rond de volkshuisvesting in Leiden voordoet. Zo zijn er nog altijd teveel mensen met hoge in komens die in woningwetwonin gen zitten en is er op vele plaatsen sprake van een grote gezinsver dunning. Door een gebrek aan al ternatieven blijft een echtpaar vaak ook nadat kinderen al uit huis zijn in een grote woning zit ten. Tenslotte werd kritiek gele verd op de gebrekkige huurhar- monisatie waardoor zich in Lei den grote verschillen in huur voordoen. Wat betreft de verkoop van wo ningwetwoningen aan bewoners worden in het pre-advies aan de raad onder meer als voordelen opgesomd: de bevordering van het eigenwo- ningbezit onder de lager betaal den; een waarborg voor de goede on- derhoudstoestand van de wo ning; het kopen van een pand tegen veelal matige prijs; de bewoner het al vele jaren de huur heeft betaald kan het mee ste recht doen gelden op aankoop van die woning. Als nadelen worden gesignaleerd: de voorraad woningen met be trekkelijk lage huren wordt ver minderd, waardoor doorstro mingsmogelijkheden worden beperkt; 9 voor de beste woningen zal de grootste belangstelling bestaan, waardoor de minder aantrekke lijke overblijven; na verkoop zijn de woningen niet meer beschikbaar voor "over blijvers" van wijksaneringsmaat- regelen; complexen worden verbrokkeld. Het beschikbaar houden van zoveel mogelijk huurwoningen wordt noodzakelijk geacht in verband met de stadsvernieuwing. Voor de bewoners die bij hernieuw- bouw niet meer naar hun oude wijk kunnen terugkeren zullen goedkope woningwetwoningen beschikbaar moeten zijn. Boven dien zijn voor hernieuwbouw en renovatie wisselwoningen nodig. Verkoop aan bewoners zal zo ver tragend werken dat de planning van 600 woningen per jaar in Lei den zeker niet gehaald zal wor den, aldus het advies aan de raad. Vast staat inmiddels ook dat de Fe deratie van Leidse woningbouw verenigingen afwijzend tegen over verkoop van woningwetwo ningen aan bewoners staat. "Nu de federatie heeft gezegd, wij doen het niet, moeten wij als ge meente nu met de LWS toch doordrammen!", zo vroeg men zich van ambtelijke zijde af. De kwestie over de verkoop van huurwoningen zal nog voor het zomerreces in de Leidse gemee nteraad ter sprake worden ge bracht. LEIDEN - De raadscommissie die zich o.a. met sport bezig houdt, is gisteravond in grote lijnen akkoord gegaan met het plan voor een overdekt recrea- tiebad op de hoek van de Bos- huizerkade en de Telderskade. Er zullen alleen nog financiële gegevens op tafel moeten komen. Een niet onbelangrijk punt overigens omdat het geld voor dit zwembad wordt onttrokken aan de reserves van de Leidse Duinwater Maatschappij en hierover is in het verleden veel te doen geweest. Het zwembad is trouwens acht ton duurder ge worden (namelijk 4,6 miljoen) dan aanvankelijk was ge raamd. Het nieuwe bad krijgt een 25-meter bassin,een instruc- tiebad, een cafe-restaurant en nog enkele ruimten die gebruikt zouden kunnen worden voor bowling en sauna. Foto: de hoek Boshuizerkade-Telderskade met op de achtergrond de 5-Mei hal. LEIDEN - Het personeel van de vleeswarenfa- briek v. d. Berg en Co B.V. zal zich niet zonder meer neerleggen bij de aangekondigde sluiting van het bedrijf. De directie zal eerst met meer cij fers op tafel moeten komen, voor dat men een definitief standpunt ten aanzien van de voorgenomen plannen zal innemen. De tot nu toe verstrekte informatie vindt men onvoldoende. Deze conclusie kan worden ge trokken uit de gistermiddag ge houden vergadering van het pers oneel van de vleeswarenfabriek, die op initiatief van de Voedings bonden was belegd. De bonden hadden het personeel van de met sluiting bedreigde fa briek bij elkaar geroepen om een standpunt te bepalen ten opzichte van de plannen van de directie, die het bedrijf wil afstoten. Volgens het bedrijf is de produktie van vleeswaren voor de export naar Engeland (waar het bedrijf op ge richt is) door de scherpe concurren tie niet meer rendabel). Men heeft dan ook besloten de produktie bin nen enkele maanden te stoppen. Voor het voltallige personeel van ongeveer dertig mensen zal ontslag worden aangevraagd. Voor het personeel zijn deze maat regelen niet als een verrassing ge komen. "We hebben het al twee jaar lang zien aankomen", aldus één van de aanwezigen, "en het werd hele maal duidelijk toen er in januari van dit jaar vijftien mensen ontsla gen werden." Ook uit de woorden van anderen viel af te leiden, dat het bij v. d. Berg al veel langer een aflopende zaak is geweest: "De familie v. d. Berg heeft gewoon geeen zin meer om met die fabriek door te gaan. Dat blijkt overal uit. En dat brengen ze op ons over." Dat laatste bleek ook gistermiddag. Districtsbestuurder Wim Meere van de Voedingsbonden FNV die de mogelijkheid van een eventuele bedrijfsbezetting opperde, kreeg niet veel bijval, en zijn collega L. Jabaay van de Voedingsbond CNV merkte zelfs op: "Ik tref hier een stemming die ik maar zelden mee maak." Het personeel van v. d. Berg heeft het bedrijf echter al zo lang zien "afzakken", zoals één van de werk nemers opmerkte, dat hen iedere lust om het bestaan van de onder neming nog langer te rekken in middels is verdwenen. Bovendien bleek bij een aantal personeelsle den de vrees te bestaan, dat er geen geld meer zou zijn voor een behoor lijke afvloeiingsregeling, wanneer de produktie nog langer zou wor den voortgezet. Anderzijds was men het eens met de districtsbestuurders van de bonden, dat men eerst meer infor matie wil hebben, of zoals de heer Jabaay het zei: "Ik wil gewoon we ten waar de centen zitten, wanneer v. d. Berg de zaak wil sluiten. En ik wil ook weten hoe die centen ver deeld gaan worden: of de kapitaal verschaffers het allemaal zélf in hun zak kunnen steken, of dat er ook nog wat beschikbaar is voor de mensen die soms wel dertig jaar aan de groei van dat kapitaal heb ben bijgedragen." ZOETERWOUDE - De afgelopen nacht om één uur heeft de NS de kabel- breuk hersteld die gistermiddag vanaf half vijf treinverkeer tussen Alphen en Leiden onmogelijk maakte. De kabelbreuk ontstond doordat op de spoorwegovergang on de Omme- dijkseweg een kraanwagen de kabels raakte. Niemand werd hierbij ge wond. Het verkeer kon al snel weer gebruik maken van de overweg omdat de stroom op het traject uitviel, en er dus geen gevaar meer bestond voor het passerende verkeer. De gehele middag en avond heeft de spoorwegen bussen ingezet op het trgject Alphen - Leiden. Vandaag kon het treinverkeer weer normaal afgewikkeld worden nadat vannacht de breuk hersteld was. last, geluidsoverlast, stofoverlast e.d. aan wethouder Verboom over brengen. De buurtbewoners acht ten een hoorzitting met de wethou der op zo kort mogelijke termijn zeer wenselijk. Van de kant van de ambtenaren werd met nadruk ont kend, dat er een besluit m.b.t. de vestiging van de betoncentrale zou zijn genomen. Eén van de aanwezi gen had echter vernomen van o.a. Van Vliet- Wernink in Amsterdam, dat de grondtransactie tussen de gemeente en Wernink al rond zou zijn. De gemeente zou grond heb ben gekocht van Wernink om aan de betoncentrale door te verkopen. Zij zou daarvoor grond krijgen aan de Sumatrastraat, de Zoeter- woudse weg en de Haven. Churchillbrug Volgens een woordvoerder van de gemeente zal de betoncentrale op het Werninkterrein pas gevestigd worden na aanleg van de Chur chillbrug, die van de Churchilllaan naar de Lelylaan zal lopen. De aan leg van deze brug en het doortrek ken van de Dr. Lelylaan tot aan de Haagse Schouwweg zal de ver keerssituatie in het Morskwartier aanzienlijk doen veranderen. Zo zullen er drie ongelijkvloerse kruispunten worden aangelegd, o.a. op het kruispunt Lely- laan-Damlaan voor fietsers en voetgangers. Het huidige kruis punt voor autoverkeer zal in noord elijke richting worden verlegd. Buurtbewoners vrezen geluidso verlast van de nieuwe weg; dit zal nader bestudeerd worden. Alvo rens de aanleg van de Churchill brug is gerealiseerd, moet voor de Morsweg met name voor het vrachtverkeer een tijdelijke oplos sing worden gevonden. Om de Damlaan en (het smalle gedeelte van de) Morsweg van vrachtver keer te ontlasten, zijn de verkeers- deskundigen na een aantal proefrit ten tot volgend voorstel gekomen: vrachtwagens moeten vanaf het terrein van Wernink over de Mors weg tot aan het viaduct Mors- weg/Lage Morsweg via de Lage Morsweg en de Vondellaan naar de Plesmanlaan rijden. De Damlaan wordt voor vrachtverkeer afgeslo ten, de Morsweg ook met uitzonde ring van het laad- en losverkeer voor de middenstand. Nog smaller Daarmee zijn niet alle problemen opgelost; de firma De Nie aan het smalste gedeelte van de Morsweg zal zijn wagens voor laden en lossen aldaar moeten parkeren. In de her- bestratingsplannen is voorzien, dat het trottoir aan de overzijde (de on evenzijde) enigszins zal worden verbreed, hetgeen de Morsweg al daar nog smaller maakt. Mede in verband met de herbestra ting is een bewonerscommissie ge vormd, die zich nog zal beraden over de verkeerssituatie op de ge hele Morsweg. Daar zullen waar schijnlijk ook verschillende sugge sties, zoals parkeren aan de on evenzijde in plaats van aan de even zijde, en eenrichtingsverkeer be sproken worden. Eventuele plan nen omtrent eenrichtingsverkeer zullen bij de middenstand op heftig verzet stuiten; de winkeliers ver wachten hierdoor namelijk eeri aanzienlijke vermindering van hun omzet. LEIDEN - De eventuele vestiging van de betonmortelcentrale bij het terrein van Wernink aan de Mors weg bleek ook gisteren een heet hangijzer op de door de gemeente georganiseerde informatieavond. De buurtbewoners betreurden het ten zeerste, dat wethouder Ver boom niet aanwezig was. De ver- keersdeskundigen zouden alle be zwaren tegen de vestiging van de betoncentrale, zoals verkeersover- Het personeel van de vleeswarenfabriek v.d. Berg in vergadering bijeen. LEIDEN - Afgelopen zomer werd tijdens een vergadering van de commissie sociale zorg de be handeling tegengehouden van de nota bejaardenzorg '75. Dat ge beurde door een groot aantal be jaarden, die naar het stadhuis wa ren gekomen en de commissiele den ervan probeerden te overtui gen dat de behandeling van deze nota pas aan de orde kon zijn, als de bejaarden zelf inspraak had den gehad. Bij de samenstelling van die nota was dat niet ge beurd. De commissie ging over stag voor de eisen en stelde de behandeling tot nader order uit. De Stichting Dienstencentrum Leiden ging daarop aan het werk. De Bejaarden bonden werd ge vraagd de leden te activeren om deel te nemen aan gespreksgroe pen, waar de wensen en vragen van bejaarden aan de orde kon den komen en ook veel bezoekers van de dienstencentra melden zich daar voor aan. In De Kooi, Tuinstadwijk, Morschwijk en Zuid-West gingen de gespreks groepen aan het werk. Het resul taat is dezer dagen duidelijk ge worden, met het verschijnen van het boekje ..Behoefte aan in spraak. wel degelijk". Hierin de weergave van de wensen die tij dens de gespreksrondes naar vo ren zijn gekomen. Tegen In vrij brede kring is men er op te gen voor bejaarden speciale re ducties of kortingen te geven, zoals bijvoorbeeld door een pas voor 65-plussers. De samenstel lers zeggen daardoor te veel het gevoel te krijgen een aparte groep te zijn en stellen een optrekking van de AOW voor, zodat de be jaarden over een „normaal" in komen kunnen beschikken, waardoor dergelijke reducties niet langer nodig zijn. De beleidsvisie van het ministerie om bejaarden zoveel mogelijk zelfstandig te laten wonen en niet meer zo snel op te nemen in een tehuis, wordt door de bejaarden onderstreept. Gesteld wordt ech ter wel dat dan voorzieningen voor thuis-wonenden (gezins zorg, geen wachtlijsten voor tele foonaansluiting e.d.) aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Bejaarden willen niet geïsoleerd in hofjes wonen (wel als daar ook veel jongeren wonen), maar kie zen voor een integratie in de ver schillende stadswijken. De grote concentratie van verzor gingstehuizen en bejaardenoor den in Zuid-West zien de bejaar den als een voorbeeld van hoe het niet moet. Een intensievere bege leiding van bejaarden die met re novatie te maken krijgen, wordt als zeer noodzakelijk gezien. Kritiek Duidelijke kritiek heeft het boekje op de zg. ..indicatiecommissie", die aan de hand van normen van het ministerie bepaalt wie wel en wie niet kan worden opgenomen in een tehuis. Men is het niet eens met de samens telling van die commissie, die louter bestaat uit functionarissen van gemeente-instellingen en waarin de bejaarden zelf niet ver tegenwoordigd zijn. Een resultaat van de gevoerde ge spreksrondes is de instelling ge weest van de „commissie ver nieuwd gecoördineerd ouderen beleid". Deze commissie heeft inmiddels per brief aan de leden van de commissie sociale zorg la ten weten het niet met de sa menstelling van de indicatie commissie eens te zijn. De commissie sociale zorg heeft die bezwaren echter naast zich neer gelegd en heeft geen reden gezien om de samenstelling te verande- De commissie ouderenbeleid zal op korte termijn opnieuw bezwaren formuleren en deze neerleggen in een brief aan de gemeenteraad. Het boekje „Behoefte aan in spraak, wel degelijk" zal samen met de nota bejaardenbeleid '75 in de commissie sociale zorg worden behandeld. De commis sie ouderenbeleid heeft zich on der meer tot taak gesteld erop toe te zien dat hetgeen in het boekje bracht, zoveel mogelijk gereali-. seerd wordt. De oude duivenvlucht van de PV Leiderdorp (155 duiven gelost) had als uitslag: 1-9 J. v. Laar; 2 H. Flip- po: 3 M- Reijersc: 4 J Zelvenhove; a. J. Brantenaar; 6-7 W. de Haas; 8 R.G. Slikkerveer; 10 S.J. v.d. Hoe- De LPC loste in Noyon 370 duiven bij heersende noorderwind. Uit slag: 1-5 F. Bink: 2 Van de Meijden; 3 J. Laterveer; 4-9-10 P. Landesber- gen; 6 P. de Haas; 7 N. de Groot; 8 W. van As. variabele mssssm kastenwandsysteem van interlübke Interieurverzorging bv -Jan Nieuwe Rijn 24 o Leiden Bentveld

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3