„Oegstgeest heeft te weinig huizen voor arbeiders" Nepbom ontploft in Wassenaar Wassenaarse kamermuziek meer dan de middelmaat Weidse agenda Ruim tweeduizend wandelaars bij avondvierdaagse in Voorschoten „Beveiliging Utrechtse Jaagpad en omgeving" Maat£chappelijkWerk Zr. Thérèseline A. GORDIJN OVERLEDEN (63) overleden Sociale raadsvrouw Scholieren bekennen tassenroof PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 25 MEI 1977 WASSENAAR - In het kader van de culturele weken gaven het Was senaars Kamerkoor, het Wassena ars Kamerorkest en nog «enkele in strumentale medewerkers een concert in de (redelijk goed bezette) Dorpskerk. Deze eigen teelt gaf een mooi exposé van wat Wassenaar aan beoefenaars van hogere muzi kale kunst in huis heeft. Het was ook waarlijk niet gering waarmee die (amateur-) zangers en speellieden hun denkelijk bekend en luistergraag publiek verrasten. Nu moet mij al dadelijk van het hart, dat zo'n stemmige kerk, al is de akoestiek dan ook vrij goed, ei genlijk helemaal niet geschikt is voor al de intieme kamermuziek, die we hoorden. De ruimte is te groot en de sfeer niet in overeens temming met het merendeel ^er uitgevoerde werken. Ik moet zeggen, dat beide ensem bles onder de nauwkeurige artis tiek verantwoorde leiding van Jan van Biezen, in vrijwel gelijke mate voor het welslagen van de uitvoe ringen hebben gezorgd. Spel en zang klonken beheerst en be schaafd, als regel bovendien wel luidend. Een uitglijder hier en daar bij het instrumentale ensemble be tekende bijna niets in vergelijking met het goede gemiddelde. Dat is al heel wat. Mijn bezwaren betreffen alleen de voordracht. Zo meen ik, dat de twee Sinfonia's (heel waarschijnlijk opera-voorspelen) van de Italiaanse renaissance-meester Emilio de Ca- valieri toch bewogener moeten worden gespeeld en de vier Engelse madrigalen van om en bij 1600 menselijker, minder abstrakt, voorgedragen. Ze stonden zo ver weg, vond ik. Echte muziek blijft door de tijden heen levend. Wat dat betreft, had de bekwame bespeler van het virginaal, Norbert Roozen- burg (tevens koorlid) het met een Praeludium en Fantasia van Wil liam Byrd (nog zo'n Engelse mee ster uit dezelfde periode) het toch iets beter door. Hij voerde duidelijk de spanning met het kleiner wor den van de noten óp. Van het overigens fraai gezongen „Het minnenet" van de Haarlem mer Padbrué moet ik hetzelfde zeggen. De inhoud kwam niet sterk genoeg over. Beter slaagde „Parasti mensam" van Leopold Mozart, maar Scarlat ti's „Exultate Deo" liep iets te traag en had nadrukkelijk moet uitko- Swannie Wielenga en (dirigent) Jan van Biezen speelden voortreffelijk clavecimbel (o.a. samen in het Con cert voor twee clavecimbels met orkest van Bach. Swannie begeleide knap de vlotte, muzikaal gevoelige fluitist Hans Wolf in een sonate van Handel. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Scheidende voorzitter Buitenlust OEGSTGEEST - Tijdens een receptie komende vrij dagmiddag in het gemeentecentrum in Oegstgeest neemt de heer E. J. Massink afscheid als voorzitter van de woningbouwvereniging „Buitenlust". Een functie die hij gedurende 25 jaar heeft bekleed. Als ere voorzitter zal hij nog bij het werk in de vereniging betrokken proberen te blijven. In 1852 werd de eerste woning bouwvereniging opgericht, met het doel een einde te maken aan de erbarmelijke woonomstan digheden van vele arbeiders, die een voortdurend gevaar op leverden voor de volksgezond heid en de levering van gezonde arbeidskrachten aan de indus trie in de weg stonden. In 1925 werd de woningbouw vereniging "Buitenlust" opge richt. Massink werd in '36 lid, toen hij als gemeentewachter naar Oegstgeest kwam. "Ik betrok toen een woning van "Buitenlust" waardoor het lid maatschap automatisch volgde. In '47 werd ik 2e voorzitter en in '52 voorzitter. Het eerste bouw plan van "Buitenlust" omvatte 27 huizen en het tweede 55. Die plannen waren al uitgevoerd toen ik hier kwam. In die 25 jaar is het huizenbestand van 100 woningen gegroeid tot 700. Daarnaast zijn er ook 800 niet- bewoners lid", aldus Massink. Vindt U dat er voldoende wo ningen voor de laagst-betaalden zijn in Oegstgeest? Mooie gemeente "Ja, kijkt U eens hier, Oegs tgeest is een mooie gemeente. Ook in 't verleden woonden veel mensen die dat betalen konden in een (duur) huis in Oegstgeest, terwijl zij elders werkzaam wa ren. Dat is nog steeds het geval. Voor de arbeidersklasse waren en zijn er te weinig woningen in Oegstgeest. Het initiatief tot de oprichting van „Buitenlust" werd destijds genomen door mensen van de tram, N.Z.H. U weet. de tram liep van Leiden via Katwijk naar Noordwijk en terug". "De vereniging heeft altijd hoofdzakelijk in de woning wetsector gebouwd. Het is be langrijk in deze sektor de huren zo laag mogelijk te houden. Bui tenlust is niet aan koopwonin gen begonnen. Dat wordt te on overzichtelijk. De één wil een tegeltje hier, de ander een muurtje daar. Nu dient iedereen zich te houden aan de voor schriften van de vereniging. De in aanbouw zijnde bejaarden flat van de vereniging valt in de premiesektor. Wat betreft reno vatie: wij hebben in totaal 37 woningen gerenoveerd. Dit werk is bijna klaar. In het uit breidingsplan Haaswijk gaat de vereniging ook een aantal wo ningen bouwen. De woningbouwvereniging heeft te maken met drie instan ties: gemeente, provinciale di recties en ministerie. Hoe ver loopt die samenwerking in het algemeen? "Je moet in de eerste plaats we ten wat de gemeente wil. Als de gemeente niet wil zit je vast. Destijds hadden we het plan voor de bouw van de bejaarden flat "Heemwijk". De gemeente zei: "Waar halen jullie al die be jaarden vandaan?" We hebben toen een enquête gehouden in de gemeente en wat bleek, we konden er wel 4 flats neerzetten.' Hoe kijkt u tegen hoogbouw "Ja, dat moet groeien, het besef dat we het niet redden zonder hoogbouw in Nederland. Stelt u zich eens voor: iedereen een huisje met een tuintje...." De heer Massink wil de politiek er liever buiten laten. Hij zegt: Je moet de bewoners zien. Het Of 2 i wit bloed hebben, rood bloed of zwart bloed, ze moeten allemaal in een - betaalbaar - huis. Dwars Een ding zit hem dwars: hij had graag gebouwd in da«Kamphui- zerpolder, maar hij heeft dat niet kunnen volbrengen. Het rijk wilde destijds geen toe stemming geven vanwege hec agrarische karakter van de pol der. Nu bouwt veiling Flora er Gestart werd bij het Cultureel Centrum. VOORSCHOTEN - Ruim twee duizend wandelaars (welgeteld 2.055) begonnen gisteravond in Voorschoten aan de eerste dag van de avondvierdaagse. De or ganisatie wordt verzorgd door de w.s.v. SVLV, die in de loop der jaren kans gezien heeft om een aantrekkelijk programma samen te stellen. De routes zo wel van de 5, 10 en 15 km. gaan door het nog steeds aanwezige vele groen. Het merendeel van de wande laars loopt de 10 km. Alle basi- scholen van Voorschoten met uitzondering van de „Noorder hof" nemen deel met hun school en het onderwijsteam. Dit jaar loopt er ook een groep „Apotheek Voorschoten" rrpo Vijftien werkers uit de apot heek proberen de eindstreep te halen. De eerste dag bracht weinig ex tra moeilijkheden voor de wan delaars. Prima weer en een mooie route langs de Korte Vliet deed de weinige blaren vergeten.. De start was traditie getrouw weer vanuit het Cultureel Cen trum. Gisteravond mocht nog iedereen binnen, vanavond is het Cultureel Centrum stembu reau en zullen de deelnemers op de voorplaats ontvangen wor den. Vrijdagavond zal de Lau- rentiusharmonie de laatste ki lometers met muziek iets lich ter gaan maken. Door Sonja Haverkate "Als veiling Flora er mag bou wen mogen wij het ook", is de conclusie van de scheidende* voorzitter. De heer Massink doet tenslotte nog een oplossing aan de hand voor het probleem van de ge scheiden mannep die hun wo ning moeten verlaten. "Zet ze allemaal in een bejaardenflat. Daar zitten ze lekker rustig met de pantoffels aan en moeder de vrouw blijft met de kindertjes thuis". De heer Massink was vanmorgen actief in het stembureau Hofwijk. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen vah 20 tot 27 mei, door. Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur narti. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werk- avond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 168, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefd rukken, volksdansen, jazzballet, astro logie, pottenbakken, tekenen en schil deren, alle groepen vanaf 8 uur nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 8 uur nam. Buurthuis Op eigen wieken, Merenwijk, open-huis, 10-12 uur vm. Gebouw De Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp, expositie werkstukken, 10-11.30 uur vm., 14-15.30 en 20-22 uur. Stadsgehoorzaal, verkiezingsavond, 7 Minerva, verkiezingsavond. Vrouwencafé, Nieuwe Rijn 20a, verkie zingsavond, 8 uur nam. Donderdag WASSENAAR - De leerlingen van het St. Adelbertcollege in Wassenaar zijn vanochtend in allerijl naar huis gestuurd na dat er op de school een bommel ding was binnengekomenKort na het bomalarm - om kwart voor elf - ontplofte er met een luide kiial een nepbomdie te gen een muur van het schoolge bouw (foto bovenaan de Wieg- manweg was gelegd. Direct daarop zetten de politie het ge bouw af omdat gevreesd werd dat er nog meer explosies zou den volgen. Al spoedig kon ech ter worden vastgesteld dat het gevaar geweken was. Er werd een wekkertje gevondendat nog stevig doortikte. Er werd geen schade aangericht. Bij het ter perse gaan van dit nummer kon de politie in Wassenaar nog geen nadere mededelingen doen. Bewoners in brief aan B en W Pieterskerkstraat 1, werkgroep diens- tweigeren, 8-9.30 uur nam. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra- tis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel. 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, thealerwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café-avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur nam., tel. 01717- 3309. Vrijetijdscentrum, voorlichtingsavond over sterilisatie, 8 uur nam. Gebouw De Sjelter, Heemraadlaan 67. Leiderdorp, expositie werkstukken, 10-11.30 uur vm., 14-15.30 en 20-22 uur. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal, presentatienola "Be richten uit de Binnenstadswinkel", 8 uur Gebouw Leidse Schoolver., Ncordein- de, bazaar, 12.15 uur nam. Dienstencentrum, Tuinstadswijk. Her- Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijlweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond-Zr. R. Koster, Helmstraat43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst. teiefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. LEIDEN - Bewoners van het Utrechtse Jaagpad hebben er bij B en W met klem op aangedrongen veiligheidsvoorzieningen aan te brengen ter hoogte van de Ket tingstraat. Volgens de bewoners is er door het toene mende verkeer naar en van het Waardeiland een gevaarlijke situa tie ontstaan. "Meermalen moest worden vastge steld dat door gebrek aan vol doende ruimte, motorvoertuigen, speciaal zware vrachtwagens, over het trottoir heenrijden. Niet denk beeldig is dat de veiligheid van voetgangers en fietsers hierdoor groot gevaar loopt. Dit gevaar geldt speciaal voor de in deze buurt spe lende jeugd", aldus de bewoners van de panden Utrechtse Jaagpad nummers 77a tot en met 90a. De bewoners vragen zich af of de gemeente Leiden eventuele schade voor haar rekening neemt als zo'n bord van de muur wordt gerukt. Het plaatsen van palen zou dit ge vaar tot een minimum terugbren gen, aldus de bewoners in hun, van handtekeningen voorziene brief aan B en W. LEIDEN - In het crematorium Oc- kenburg in Den Haag is gistermor gen de heer A. Gordijn gecremeerd. Hij was gedurende 50 jaar lid van het NVV en gedurende 25 jaar be stuurlid onder meer van de plaat- seljke afdeling van de Industrie bond N W. De heer Gordijn was lid van de SDAP en later van de PvdA, zat in de bewonerscommissie van bejaardencentrum Van der Willi- genhof, was lid van het bestuur van de Stichting Dienstencentrum en secretaris van de algemene bond op de woning Utrechtse Jaagpad Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoge- ndorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 i bejaarden. Hij werd 74 jaar overleed vorige week na een brom fietsongeluk. Om aan de gevaarlijke situatie een eind te maken, denken de bewo ners aan het plaatsen van betonnen palen op en in de openbare weg, •speciaal op de hoek van de Ket tingstraat en het Utrechtse Jaag pad, aan beide kanten. Ook wijzen de bewoners erop date 83, verkeersborden zijn aange bracht zonder dat de bewoner daar vooraf van op de hoogte is gesteld. LEIDEN - Op 63-jarige leeftijd is gisteren zuster Thérèseline overle den. Zij is geboren Leidse en ver vulde diverse functies in het on derwijs. Tussen '54 en '66 was zij hoofd van de Barbara ULO aan het Levendaal. Later werkte zij nog op een ULO in Voorschoten en in het Elisabeth Ziekenhuis. Zr. Thérèse line trad in '34 toe tot de orde van zusters van de voorzienigheid in Amsterdam. Morgenavond wordt in de Antoniuskerk aan de Vijf Mei laan om vijf uur een gezongen Re quiemmis opgedragen. Vrijdag is om elf uur de uitvaart in Huize Bosbeek in Heemstede, waarna om twee uur de crematie plaats heeft in Driehuis-Westerveld. Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur,Noord,vanHogendorpstraat36,ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buuit- huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDEN - De Leidse politie heeft twee veertienjarige scholieren uit deze stad in de kraag gepakt, die enkele malen op tasjesroof zijn uit geweest. Het tweetal heeft bekend zaterdag j.l. een 86-jarige wande laarster in de Leidse Hout van twee handtassen te hebben beroofd en vorige week zondag een 69-jarige Leidse in de Kagerstraat haar tas te hebben ontfutseld. Ook heeft het per brommeT opererende duo ge poogd in de Johan de Wittstraat een vrouw te beroven. Beide jongens, die op signalement zijn aangehou den, hebben een volledige beken tenis afgelegd. Insluiper De 16-jarige Leidse jongen die begin deze week heeft bekend veer tien insluipingen in Oegstgeest te hebben gepleegd blijkt ook in Lei den op dievenpad te zijn geweest. De jongen heeft tegenover de' Leidse politie tenminste drie diefs tallen toegegeven. Hij bekende 3000,- uit het kantoor van een ga ragebedrijf, 1300,- uit het kantoor van een zweminrichting en 1200,- uiteen woning in Leiden te hebben weggenomen. Gewond Een 31-jarige onderaannemer uit Gouda raakte gewond toen hij gis termiddag op een bouwwerk aan de Ketelmeerlaan een lege specie- kruiwagen boven op zich kreeg. De kruiwagen viel door tot nog toe on bekende oorzaak van een bouwlift. De man kreeg een sleutelbeenfrac tuur en inwendige kneuzingen. Hij is door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. -Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro Telefoon: 071-144941. 'Nabezorging, van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2