Meer winst voor de PTT Oud-burgemeester Yan Hall overleden Psychologiestudie nu onder één dak Communisten Joegoslavië steunen Eurocommunisme Haagse weduwe wil beslag leggen op de hulp voorcuba Weinig politiek in bej aardentehuizen Proces gestart tegen artsen abortuskliniek WOENSDAG 25 MEI 1977 DEN HAAG (SP) - De PTT heeft vorig jaar een winst ge maakt van 608 miljoen gulden. Dat was 143 miljoen gulden meer dan in 1975. Het verlenen van diensten leverde de PTT 384 miljoen gulden winst op. De overige 224 miljoen gulden werden verkregen uit rente op belegde fondsen en reserves. Dit blijkt uit het jaarverslag. Het betere bedrijfsresultaat werd behaald doordat de winsten bij postgiro, rijkspostspaarbank, tele grafie en telefoon toenamen terwijl het verlies bij de post terugliep. De duidelijKe daling vna het verlies van de post is het gevolg van een meevallende toeneming van de omzet met 19,6 tot 2069 miljoen gulden en een toeneming van de lasten met slechts 12,6% tot 2106 miljoen gulden. Het verlies van 141 miljoen gulden in 1975 werd daar door teruggebracht tot 37,1 miljoen gulden in het verslagjaar. De postgirodienst maakte een winst van 66 miljoen gulden, een duidelijke verbetering ten opzichte van 1975. De telefoon leverde de PTT 257,6 miljoen op. Iets minder dan in 1975 toen een resultaat van 278,3 miljoen gulden werd behaald. In 1976 wer den 569.000 nieuwe telefoons aan gesloten, maar ook 297.000 opgehe ven zodat er in totaal 272.000 aan sluitingen bijkwamen. Aan het eind van 1976 telde Nederland in totaal 3.612.000 telefoonaansluitin gen. Voorkeur van scholieren gaat uit naar VVD, PPR en D'66 Kostbaar verlies NUENEN (ANP) - Een 42-jarige Turkse zakenman heeft gisteren in Nuenen bijna 100.000 gulden verlo ren. Het geld zat in een tasje. Na een aantal inkopen te hebben gedaan legde de man het tasje op het dak van zijn auto teneinde de gekochte spullen in te laden. Hij reed weg zonder aan het tasje te denken. Toen hij daar wel aan dacht was het tasje inmiddels van de auto geval len. DEN HAAG (ANP) - De voorkeur van scholieren gaat, in sterkere mate dan die van ouderen, uit naar de WD, PPR en D'66 en relatief minder naar CDA en PvdA. Dit blijkt uit een enquete die Keesings onderwijsbladen onder bijna 220.000 Nederlandse scholieren heeft gehouden. Volgens de laatste Nipo-enquete zou het CDA vandaag tussen de 43 en 51 zetels krijgen. De 213.845 scholieren die een geldige stam uitbrachten, gaven het CDA 37 ze tels, evenveel als de PvdA die er in de Nipo-enquete tussen de 44 en 52 krijgt. De WD daarentegen, volgens het Nipo goed voor tussen de 25 en 31 zetels krijgt ervan de scholieren 36, de PPR 11 (Nipotussende2en7)en D'66 17 (Nipo tussen 5 en 12). Voorts beantwoordden 142.831 scholieren een vraag, wie minister-president moet worden. Premier Den Uyl kreeg 36.2 pro cent van de stemmen, de CDA- lijsttrekker Van Agt 22,2 procent. Hans Wiegel 19,5 procent en Jan Terlouw 8,4 procent. De „stembus" werd afgelopen maandag gesloten. Na speciale verkiezingsnummers van de door Keesings uitgegeven schoolbladen vroegen 1074 scholen stembiljetten Het overgrote deel van de scholieren-stemmers, 90.810, be stond uit leerplichtige jeugd van 12 tot 15 jaar. AMSTERDAM (SP) - Oud-burgemeester Van Hall van Am sterdam is zondag op 73-jarige leeftijd overleden. Dit is gisteren pas bekend geworden. AMSTERDAM - Ondanks het gijzelingsdrama zijn de verkiezingen vandaag gewoon doorgegaanPremier Den Uyl bracht vanmorgen samen met zijn vrouw Liesbeth zijn stem uit in Amsterdam. DEN HAAG (SP) - De in Den Haag wonende Spaanse we duwe Isabel Pineiro-Gonzales (33) heeft via haar advocaat mr. A. L. Chr. M. Oomen beslag laten leggen op het ontwikke lingsgeld (15 miljoen per jaar) dat Nederland aan Cuba geeft. De president van de Haagse rechtbank heeft het verzoek om beslag te mogen leggen toegewezen. Het ministerie van Ontwikkelingssamen werking, dat door de actie van de weduwe volledig werd ver rast, heeft de landsadvocaat ingeschakeld. Het ministerie wil voorkomen dat de fina nciële hulp aan Cuba wordt geblokkeerd. Mevrouw Pineiro zegt een vordering van één miljoen gulden op de Cubaanse staat te hebben. Haar echtgenoot, die chauffeur was bij de Cubaanse ambassade in Den Haag, over leed vorig jaar mei op 34-jarige leeftijd aan een hartverlam ming. Toen bleek dat de ambassade voor haar werknemer geen so ciale premies had afgedragen waardoor de weduwe geen aww-uitkering krijgt. De eis van één miljoen gulden betekent ongeveer 30 jaar aww-uitkering. Van Hall was burgemeester van 1957 tot 1967. Hij werd eervol ont slagen na relletjes rond het huwe lijk van prinses Beatrix en prins Claus en het oproer van bouwvak kers in 1966. Naar aanleiding van deze incidenten werden commis- sie-Enschede ingesteld die een on derzoek moest instellen naar de ge beurtenissen in die roerige zomer van 1966. Aan het eind van dit jaar verscheen het eerste rapport van deze commissie dat niet openbaar werd gemaakt. Van Hall vond dat hij aan moest blijven totdat het rapport in de openbaarheid zou worden ge bracht. De regering-De Jong vond dat Van Hall niet gehandhaafd kon worden omdat het rapport bezwa rend was voor zijn positie als bur gemeester. Op 16 mei 1967 werd in het staatsblad het eervol ontslag van Van Hall aangekondigd. De regering gaf als reden de "toe nemende moeilijkheden bij het be teugelen van ordeverstoringen en de kritiek die daardoor ontstond op de leiding van de politie, het ver trouwen in de gezagshandhaving door u als burgemeester in hoge mate hebben aangetast". Oproer In oude Elisabethziekenhuis LEIDEN - Het oude St.-Elisabethziekenhuis aan de Hooi gracht is weer in gebruik genomen, nu met een nieuwe bestemming. Gisteren had er de opening plaats van de nieuwe subfaculteit psychologie. Aan de buitenzijde is de architectuur onveranderd. De binnenhof en het klooster zijn nog in goede staat. Het nieuwe instituut biedt plaats aan 900 studenten met bijbehorende wetenschappelijke medewerkers en diensten. De opening werd verricht door P. van den Broek, dekaan van de fa culteit Sociale Wetenschappen. In een toespraak in de filmzaal van het instituut stond hij stil bij de ont wikkelingen bij ae faculteit psy- noemde de diverse behuizingen hier in de stad. Vanaf 1947 werd er ongeveer zesmaal verhuisd De ontwikkelingen van de wetenschap leidde uiteindelijk tot het gebruik i verschillende nogal ver uit el- chologie na de oorlog in Leiden. Hy kaar liggende instituten eh gebou- LEIDEN - Op de ramen van de Leidse bejaardentehuizen zijn weinig of geen verkiezingsaffi ches te vinden. Bij het merendeel van de bejaardentehuizen werd dat verschijnsel, blijkens een te lefonische enquête, toegeschre ven aan een verminderde be langstelling bij de bewoners voor de politiek. „Men komt aan ons of aan een nichtje dat op bezoek is, vragen op wie ze moeten stemmen"al dus luidt het commentaar van de leiding van een der Leidse be jaardentehuizen. „Op hogere leeftijd gaatje politieke belang stelling achteruit. De me willen met rust gelaten den". Een ander antwoordt: .Als ie mand mij zou vragen of hij iets voor het raam mag hangenzou ik zeggen, dat hij zich niet zo aan moet stellen". Of deze: Met is nooit ter sprake gekomen dus is het ook nooit een probleem geweest". Sommige bejaardentehuizen hebben als regel dat geen poli tieke affiches opgehangen mo gen worden o.auu. „c; „.u hetisch verantwoord is". Een aantal is bang dat het de uni formiteit van het tehuis zou ver storen. In een tweetal Leidse tehuizen zei men dat men juist de poli tieke belangstelling tracht te stimideren. Op 25 mei wordt er voor gezorgd dat men naar het stemlokaal kan gaan door het organiseren van vervoerTens lotte heeft een van de tehuizen het plan om bij volgende verkie zingen enkele politieke sprekers uit te nodigen. Tot nu toe is dat niet gebeurd omdat het bestuur daartegen nogal wat bezwaren had. Volgens gedeputeerde drs. Boone is elke bejaarde, die in een tehuis woontgerechtigd om een biljet waarop hij of zij zijn politieke voorkeur laat blijken, op te hangen voor het raam. In een geval waar een bejaarde gedeputeerde Boone per briej meldde dat het ophangen van een biljet hem verboden was heeft hij dat in een brief aan de directie van het tehuis duidelijk gemaakt. wen. Een situatie die niet bevorde- lijk was voor de onderlinge contac ten die voor wetenschapsbeoefe ning noodzakelijk zijn. Het is, na deze opening, voor het eerst dat de verschillende vakge bieden in eenzelfde gebouw zijn ondergebracht. Professor van den Broek sprak de wens uit dat de di verse specialisaties, nu onder één dak samengebracht, tot meer een heid zouden komen. Tijdens zijn toespraak noemde de voorzitter van de subfaculteit psy chologie G. A. Kohnstamm de pro blemen die er bij de planning gere zen waren bij net ministerie, de universiteit en de gemeente; waar bij iedereen het eerst voor zijn ei gen belangen opkwamen. Hij ver telde verder dat de vestiging van het instituut juist in deze wijk van de stad de nodige reacties van de bewoners van Pancras-Oost had uitgelokt. Met name hebben de be woners bezwaren tegen de lang- parkeerder, die de nieuwevestiging opleverd. Er in daardoor langza merhand een nieuwe parkeersitua tie aan het ontstaan. Overdag staan er nu veel auto's die het laden en lossen voor de middenstanders in de omgeving belemmeren. Deze en andere nieuw onstane problemen zullen ongetwijfeld nog aan de orde komen als eind september, begin oktober een contactdag met de wijk gehouden zal worden. Meer renovatie LEIDEN - Het einde van de reno- 'vatie van Leidse woningen is nog lang niet in zicht. Dat bleek gister avond in de commissie voor de volkshuisvesting. Nu al komen de eerste aanvragen bij de gemeente binnen voor het opknappen van woningen, die na de Tweede We reldoorlog zijn gebouwd, en niet meer voldoen aan de hedendaagse eisen van wooncomfort. Tot dusver worden alleen wonin gen gerenoveerd, die dateren van voor de Tweede Wereldoorlog. Gast bij deze opening was de hoog leraar H. J. C. Duijker. Hij is ver bonden als psycholoog en docent aan een dergelijk instituut van de universiteit van Amsterdam. Hij vertelde over de wereldbeschouwe lijke problemen die, in de huidige maatschappij, de psychologen nog wel eens in conflict brengen met hun doelstellingen. Hij vertelde hoe in de geschiedenis de psycho logie in de eerste fase van zijn ont wikkeling laatdunkend, als "we tenschap der zieligheid werd beoordeeld. Over het streven van de nu onder éen dak gebundelde faculteit om de uitwisseling van de In het voormalige Elisabeth zie kenhuis heeft nu de sub-faculteit psychologie van de uriiversiteit een nieuwe behuizing gevonden. diverse vakrichtingen te bevorde ren, om zo de communicatie tussen studenten onderling en tussen de wetenschappers te stimuleren, dacht professor Duijker dat een dergelijk streven misschien wel gedoemd is een wens te blijven. Tijdens de na de opening gehouden receptie in de kantine bood de ar chitect de heer Kroneman namens het bouwteam, een versterker aan. bedrijf. Tijdens de Tweede Werel doorlog leidde hij met zijn later doodgeschoten broer Walraven het illegale nationale steunfonds dat uitkeringen verstrekte aan verzets strijders, onderduikers en aan de deelnemers aan de spoorwegsta king. IJ-tunnel Van Hall kreeg politieke bekend heid toen hij in 1956 lid van de Eerste Kamer voor de PvdA werd. Een jaar later werd h(j als burge meester van de hoofdstad opvolger van d'Ailly. Tijdens zijn bewind werd de Amsterdamse haven aan zienlijk uitgebreid en een begin gemaakt met de IJtunnel. Oud-burgemeester Van Hall, die ridder in de orde van de Neder landse leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau was, wordt deze week in alle stilte begraven. Oud-burgemeester Van Hall van Hall had het vooral zwaar te verduren bij het bouwvakkersop- roer op 13 en 14 juni 1966. Tijdens de rellen, die ontstonden naar aan leiding van moeilijkheden over het verzilveren van vakantiebonnen, kwam een bouwvakker om het le ven, naar later bleek door een har taanval. De bouwvakkers meenden dat hij was gedood door klappen van de politie. Massaal trokken ze naar het gebouw van De Telegraaf, die had geschreven dat het slachtoffer een natuurlijke dood was gestorven. De betogers staken enkele auto's van het ochtendblad in brand. De poli tie kwam veel te laat en burgemee ster Van Hall verklaarde toen dat de moeilijkheden geheel onverwacht waren gekomen. Bankier Gijsbert van Hall werd op 21 april 1904 in Amsterdam geboren. In~ 1928 slaagde hij voor zijn doctoraal examen rechten aan de Leidse uni versiteit. Tot zijn burgemeesters benoeming werkte hij in het bank- AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam is gisteren begonnen met het drie dagen du rende proces tegen de twee Am sterdamse artsen van de abortus kliniek "Het Sarphatihuis" in de hoofdstad, die in november 1974 door de justitie is gesloten. Het zijn de 48-jarige Laurens P.N. en de 53- jarige Paul D. De artsen waren tegen een eerdere veroordeling in hoger beroep ge gaan. In de kliniek van de twee artsen werd op 9 mei 1974 de 37-jarige Bel gische vrouw Elisabeth E.W.M.J, uit Turnhout, moeder van vijf kin deren, die meer dan drie maanden zwanger bleek, geaborteerd. Zij overleed nog dezelfde dag aan een bij de behandeling opgetreden complicatie (perforatie van de baarmoederwand) in het nabijgele gen Weesperpleinziekenhuis, waarheen zij was overgebracht. Begin juni 1976 werden de artsen in verband met de dodelijke afgelo pen abortus door het medisch tuchtcollege voor zes maanden ge schorst uit hun bevoegdheid als arts. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde hen in december van datzelfde jaar beiden tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een on voorwaardelijke geldboete van 10.000,- Als getuigen traden op de patholoog-anatoom, dr. J. Zelden- rust, en dr. F J. Biesenbeek, toege voegd geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Noord-Holland, die de klacht tegen de artsen bij het medisch tuchtcol lege heeft ingediend. Zij herhaalden in grote trekken de verklaringen die zij eerder voor de rechtbank hadden afgelegd, en die erop neerkomen dat de vrouw is overleden aan overmatig bloedver lies als gevolg van een perforatie van de baarmoederwand. Deze complicatie had kunnen worden voorkomen, zo meende dr. Biesen beek, als de artsen zich tevoren be ter hadden vergewist van de duur van de zwangerschap van hun pa- tiénte. Vraag om meer kantoorruimte aan Morssingel LEIDEN - „Dit is een heel slecht plan. De afweging tussen wonen en werken is weer in het voordeel van het wonen uitgevallen. Leiden laat daarmee een unieke mogelijkheid liggen om iets te doen aan het be vorderen van de kantorensector". Aldus het CDA-raadslid Bleijie gis teravond in de raadscommissie voor economische aangelegenhe den, tijdens de discussie over het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan Leiden Morssingel Volgens dit plan zou er aan de Morssingel nieuw bouw moeten worden gepleegd, met de nadruk op woningen. Vol gens de heer Bleijie is die plaats veel geschikter voor de bouw van kantoren. Hij werd daarin gesteund door Van Duyn (VVD), die ook niet erg gelukkig bleek met woning bouw aan de Morssingel. Wethouder Van Aken bracht hier tegenin, dat er op het ogenblik geen enkele gegadigde is voor bestaand kantoorruimte in Leiden. „Volgens de verwachtingen zouden zowel Den Haag als Leiden in 1976 al he lemaal vol zitten." aldus de heer Van Aken. „Maar de twee kanto renflats in de buurt van het station zitten nog steeds niet vol". Volgens de wethouder bieden het Schut tersveld en een deel van het huidige ziekenhuis-terrein in de toekomst voldoende mogelijkheden om aan een eventueel weer toenemende vraag te voldoen. BELGRADO (AFP) - Het "Euro communisme" is een "fundamen tele eis van deze tijd" en mag ge enszins betiteld worden als een "verraad aan het socialisme". Dat staat in een rapport dat Vladimir Bakaric, lid van het presidium van de Joegoslavische communistische partij, gisteren heeft uitgebracht aan het centraal comité. Het comité hield een bijzondere zitting ter ge legenheid van de 85ste verjaardag van president Tito. Het Eurocommunisme, aldus Ba karic, wordt op verschillende ma nieren beoordeeld. De bijeenkomst van Berlijn van de communistische partijen van Europa heeft er niet temin de weg voor geopend. Toch hoort men het Eurocommunisme wel veroordelen als een manoeuvre van het imperialisme, of min of meer als verraad aan het socialis me. Wij keuren dergelijke oordelen niet goed. De Joegoslaaf wees erop dat de westerse communistische partijen moeten kiezen tussen een verster king van het Sowjet-blok, en hun politiek daarop richten, of andere wegen in moeten slaan. Kiezen voor het Sowjet-blok betekent het opvoeren van de confrontatie tus sen de blokken en vermindert de kans op succes in eigen land, want de betrokken partij kan zich niet presenteren als een fundamentele kracht van de natie, en als ze succes heeft riskeert ze acties van het an dere blok. Daarom, aldus Bakaric, hebben de communistische parti jen van Italië, Spanje en Frankrijk voor een nieuwe grondslag geko zen, en zijn andere, kleinere, parti jen nog bezig hun politiek te formu leren. Het gaat hier niet om tacti sche manoeuvres, maar om een strategische beoordeling van de ontwikkeling, op grond waarvan men zijn politieke lijn vaststelt, ontwikkelt en vervolmaakt, aldus de Joegoslavische politicus. Op een brief van kardinaal Marty van Parijs, die hiermee een „laatste poging" ondernam om met de tra ditionele rooms-katholieken tot overleg te komen, heeft de geeste lijke leider van de behoudende groep, pastoor Ducoud-Bourget, nu geantwoord, dat alleen de oude misliturgie geldig is en dat de tradi tionalisten niet de kerk hebben ver laten maar er uit gejaagd zijn. De pastoor zegt in te stemmen met de teksten van het tweede Vati- kaans concilie voorzover ze geïn terpreteerd worden overeenkom stig de rk leer. Hij ontkent, dat hij een groep heeft gevormd. „De mensen zijn naar mij toegekomen, omdat de nieuwe kerk hen verdre ven heeft". De pastoor doet een beroep op kar dinaal Marty om een aantal kerken in verschillende wijken beschik baar te stellen voor de godsdiens toefeningen van zijn groep, „want", zo zegt hij, „dat u de pers hebt inge schakeld, heeft ons een groeiend aantal gelovigen gezorgd". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Nieuwerkerk aan de IJssel (buitengewone wijk- gemeente in wording) P. van Die Wolfaartsdijk (Z.), te Nederhemert J. den Dikken Benthuizen; aange nomen naar Wapenveld C. van Sliedregt Oude Tonge; bedankt voor Beverwijk-Heemskerk J. Vis ser Nieuw-Stadskanaal, voor Roodeschool H. P. v. d. Horst Oos- terhaule (Fr.). Geref. Kerken: beroepen te Am sterdam-centrum B. Borreman Emmen; aangenomen de benoe ming tot leraar aan de chr. scholen gemeenschap Amsterdam-Oost J. O. C. (Hans) Bouma Hilversum, naar Oenkerk H. J. Mulder Daarle, naar Utrecht-Noord L. van der Veer Oosterwolde (Fr bedankt voor Uithuizen C. Zeeman Birdaard, voor Klazienaveen S. B. van der Molen Maaswijk, voor Capelle aan de IJssel en voor Rinsumageest A. Medema Nijensleek. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be roepen te Rotterdam-Noord M. van Dooren Hattem; aangenomen naar Leerdam kandidaat P J. Trimp Kampen; bedankt voor Axel J. Bomhof Harderwijk, voor Mariën- berg R. Urban Goes. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Lisse J. van Dijken Dedemsvaart, te Amersfoort T. Harder Rozen burg; bedankt voor Woerden B. Bij- leveld Bussum. Geref. Gemeenten: bedankt voor 's Gravenpolder en voor Den Haag J. van Haaren Amersfoort. Vrijdagavond om kwart over 8 geeft Piet van Egmond een orge lconcert in de Adventskerk (de grote kerk in het centrum) te Alp hen aan den Rijn. Het programma bevat tien nummers, waar onder twee improvisaties.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23