Podgorni stapt uit Politbureau Reden vertrek Podgorni nog onduidelijk Links Frankrijk verdeeld ondanks algemene staking Dat was schrikken aantLagoMaggiore. Raadsels in Sowjet-Unie Verdrag Spanje- Portugal opnieuw bekeken Ontslag van adjunct hoofd redacteur Daily Mail De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. PAGINA 11 MOSKOU (AFP/Reuter) - President Nikolai Podgorni van de Sowjet-Unie is ontheven van zijn lidmaatschap van het politbureau. Dit meldde de Russische radio gisteren na afloop van eendaagse zitting van het centrale partijcomité. Podgorni, 74 is staatshoofd sedert 1965. MADRID (Reuter) - President An tonio Ramalho Eanes van Portugal heeft gisteren in Madrid de gronds lag gelegd voor een nieuw soort Iberisch militaire samenwerking. Generaal Eanes, ook hoofd van de Portugese krijgsmacht, confe reerde gisteren op zijn officiële be zoek van vier dagen aan Spanje met luitenant-generaal Manuel Gutier rez Mellado, Spanjes eerste vice- premier voor de defensie, over her ziening van een pact van vóór de Tweede Wereldoorlog dat beide partijen sterk verouderd vinden. Het verdrag, „Iberisch pact" gena amd, is een verdrag van vriend schap en wederzijdse non-agressie, voornamelijk opgesteld om Spanje en Portugal buiten een oorlog te houden. Het pact voorziet niet met zoveel woorden in militaire hulp een opstand tegen het gezag plaatsheeft, maar wel in het op de hoogte brengen van de an dere partij wanneer een der partijen van mening zou zijn dat de veilig heid van het Iberisch schiereiland wordt bedreigd. Toen in april 1974 het rechtse be wind in Portugal door een linkse militaire beweging ten val werd ge bracht, dacht geen der partijen aan het in werking stellen van het pact, hoewel het vier jaar tevoren was vernieuwd. Sinds 1974 hebben Spanje en Por tugal zelfs geen gemeenschappe lijke oefeningen gehouden. Officiële kringen verklaarden dat de besprekingen van gisteren de eerste stap vormden op weg naar vervanging van het pact. Een Spaanse zegsman omschreef het overleg als „zeer positief, zeer op bouwend". Hij zei dat hoewel de besprekingen in eerste instantie gingen over bila terale zaken, ook de NAVO ter sprake is gekomen. Portugal is lid van het bondgenoot schap en de vraag of Spanje er zich ook bij zou moeten aansluiten brandt nu onder de Spaanse leger leiders. Concorde mag nog steeds niet in New York landen NEW YORK (Reuter) - Een hof van beroep in New York heeft gisteren het tijdelijk verbod op vluchten van de supersonische Concorde op de Newyorkse luchthaven Kennedy verlengd tot 1 juni. Dan zal een be roep worden behandeld dat het ge zagsorgaan van de havens van New York en New Jersey, waaronder de luchthaven ressorteert, heeft inge steld tegen een enkele dagen gele den gedane uitspraak van een la gere rechtbank die de Concorde een proeftijd van 16 maanden heeft toegestaan. Zolang het hof van appèl geen uit spraak heeft gedaan, blijft het oor spronkelijke landingsverbod van kracht. Air France wil op 20 juni met haar diensten op New York be ginnen. Om dit te kunnen moet zij op 31 mei met proefvluchten star ten. Dit kan echter volgens een woordvoerder nog wel een paar da gen worden opgeschoven. Het bericht van radio Moskou luid de: "De voltallige vergadering van het centrale comité van de commu nistische partij van de Sowjet-Unie heeft vandaag kameraad Podgorni ontslag verleend als lid van het po litieke bureau van de communisti sche partij." Op de voltallige vergadering van het centrale comité waarop Pod gorni werd ontslagen, is kennis ge nomen van een rapport over een nieuwe ontwerp-grondwet voor de sowjet-Unie van de hand van partij leider Leonid Brezjnjew. Waarom Podgorni uit het politieke bureau is gezet, is niet bekend. Desgevraagd veronderstelde de Sowjetrussische gedelegeerde bij de Verenigde Naties. Oleg Troia- nowski.dat vanwege de leeftijd van de president was. Deze mogelijk heid werd ook geopperd door Sow jetrussische journalisten die bij de Verenigde Naties zijn geaccredi teerd Derde man Sinds het midden van de jaren zes tig gold Podgorni als de derde man in het regeringsdriemanschap in het Kremlin, naast partijleider Brezjnjew en premier Alexei Kosi- gin. Moskou werd door de bekendma king over Podgorni's verwijdering uit het politieke bureau verrast. De president keerde pas twee maan den geleden terug van een reis naar Afrika tijdens welke hij probeerde sterkere banden aan te knopen met zwarte landen in ontwikkeling. Het sowjetrussische persbureau Tass maakte dinsdag voorts be kend dat Konstantin Katoesjew. de hoge functionaris in het Kremlin die de betrekkingen met aan de re gering zijnde communistische par tijen elders in de wereld regelt, van zijn functie als secretaris van het centrale comité is ontheven. Het triumviraat Brezjnjew, Kosi- gin, Podgorni kwam aan de macht in het Kremlin na de val in oktober 1964 van Nikita Chroesjtsjow. Veranderingen In zijn rapport over een nieuwe grondwet heeft Brezjnjew gezegd dat zij nodig was door de "grote veranderingen die zich in veertig jaar in ons land hebben voltrok ken". Hij legde de nadruk op de economische wijzigingen en zei: "De internationale situatie van de Sowjet-Unie is aanzienlijk veran derd en haar omsingeling door het kapitalisme heeft een einde geno men. Het grondwetsontwerp zal van grote betekenis zijn voor het interne leven van de Sowjet-Unie en voor de consolidering van de krachten van socialisme, vrede en vooruitgang in de wereld." Politieke waarnemers verwachten dat de nieuwe grondwet nog dit jaar - dat van de 60ste verjaardag van de Bolsjewistische revolutie - van is in voorbereiding geweest sind: 1959, toen ex-premier Chroesjtsjov verklaarde dat de grondwet vai Stalin uit 1936 verouderd MOSKOU (UPI) - De verwijde ring van president Nikolai Pod gorni van de Sowjet-Unie uit het politieke bureau zou de eerste stap kunnen blijken te zijn naar de onvermijdelijke overdracht van de macht door de bejaarde leiders in het Kremlin. In de officiële bekendmaking stond niet meer dan dat het cen trale comité van de communisti sche partij „Nikolai Podgorni van zijn functies als lid van het poli tieke bureau heeft ontheven". De gebruikelijke toevoeging „onder dankzegging voor de vele en ge wichtige diensten aan het land bewezen", was weggelaten. In diplomatieke boringen ziet men het besluit als de eerste stap naar pensionering van Podgorni. Hij is 74 en daarmee de oudste van het driemanschap dat de 258 miljoen Russen sinds twaalf jaar regeert. Of Podgorni vrijwillig heengaat, wellicht vanwege minder goede gezondheid, of zijn zetel in het vijftien man sterke Politbureau gedwongen heeft moet ontrui men, is niet bekend. De vraag of hij zijn grotendeels ceremoniele functie als staats hoofd behoudt, zou op 16 juni een antwoord kunnen krijgen. Dan houdt de Opperste Sowjet, 's lands parlement, zijn eerstvolge nde bijeenkomst. Gelet op de leeftijd van de hoog ste leiders van de Sowjet-Unie- partijleider Brezjnjew is in de cember 70 geworden en premier Alexei Kosigin is 73 - is een ver vanging aan het roer in de ko mende jaren onvermijdelijk. Uit Podgorni's pensionering - als het dat is - zöu moeten te zijn af te lezen wat Brezjnjews bedoelin gen zijn ten aanzièn van de over dracht van de macht aan een nieuwe generatie van Sowjetlei- ders. Al verscheidene jaren wordt ge speculeerd dat Brezjnjew zijn ei gen positie wil consolideren door naast de partijleiding de leiding van de staat op zich te nemen. Maar de partijsecretaris heeft de laatste maanden zelf een allesbe halve gezonde indruk gemaakt. Zijn gelaat is zichtbaar opgezwol len en hij beweegt moeilijk tij dens zijn optreden in het open baar. Het zou een verrassing zijn als hij ook nog eens de protocol laire verplichtingen op zich zou President Carter ontving gisteren prins Fahd van Saoedi-Arabië. Er bestaat geen twijfel aan dat Brezjnjew een dikke vinger in de pap zal hebben bij de aanwijzing van Podgorni's opvolger, zodat hij de man die hem eens zou kun nen opvolgen, een positie van macht verschaft. Diplomaten aarzelen met te spe culeren over de vraag wat de „machtsstrijd" - waarbij ook twee leden van het centrale co mité betrokken zijn, de ene klaarblijkelijk teruggezet en de Carter legt nadruk op bestaansrecht van Israël WASHINGTON (UPI) - toast tijdens een diner in het Witte Huis met de Saoedi-arabische prins Fahd heeft president Carter giste ren beklemtoond dat de Verenigde Staten zich sterk hebben verbon den aan "veiligheid en vreedzaam bestaan van Israël". De Saoedi's hebben dat goed begrepen. "Wij leggen de nadruk op het belang van een rechtvaardige duurzame vrede in het Midden-Oosten, aldus Carter. Carter sprak zijn waardering uit voor de 'vele malen' dat Saoedi- Arabië de Verenigde Staten zonder ophef behulpzaam is geweest. Fahd dankt Carter voor zijn 'realis- tiche visie op de Palestijnse kwes tie. Uw visie zal een impuls voor vrede geven'. Volgens een verkla ring van het Witte Huis hebben Car ter en Fahd gesproken over "het korte termijn-probleem van de Pa lestijnse vertegenwoordiging bij onderhandelingen en de kwestie van een Palestijns thuisland in een definitieve regeling". Volgens de woordvoerder van het Witte Huis bestaat geen overeenstemming over de Palestijnse vertegenwoor diging bij een hervatting van de conferentie van Genève. De Ver enigde Staten willen pas officieel contact opnemen met de Pales- tijnen als deze het bestaansrecht van Israël erkennen. Saoedi-Arabië vindt dat de PLO deelnemer aan de conferentie moet zijn. De bespre kingen tussen Carter en Fahd wor den nog voortgezet. andere bevorderd - zou kunnen beteken. „Het is niet zozeer het feit dat Podgorni weggaat dat mij heeft verrast", verklaarde een diplo maat uit het Westen. „Wij ver wachtten dat dit te zijner tijd ge beuren zou, maar het tijdstip". Podgorni, die in maart een veel eisende reis van twee weken door het zuiden van Afrika heeft ge maakt, leek de laatste tijd in be tere gezondheid te verkeren dan Brezjnjew en Kosigin. Het feit dat zijn verwijdering uit het politieke bureau plaats had op dezelfde bijeenkomst waarop het ontwerp van de nieuwe Sowjetrussische grondwet in laatste lezing werd besproken, heeft geleid tot de speculering dat er onenigheid over de grondwet is geweest. Wat de redenen ook zijn, Pod gorni is uitgeteld en zijn vertrek zou de weg kunnen banen voor de voorhoede van een nieuwe ge neratie. Soares wil niet praten over program LISSABON (Reuter) - De premier van de socialistische minderheids regering in Portugal, Mario Soares, heeft gisteren geweigerd met de twee andere niet-communistische partijen te praten over een program voor nationaal herstel. Dit vertelde de leider van de rechts van het centrum staande sociaal democratische partij (SPD), dr. Sa Carneiro, na een gesprek met de premier. Soares had hem gezegd dat het voorgestelde overleg "niet- opportuun" was. Vandaag spreekt de PSD-leider wiens partij de op een na grootste is, met prof. Diogo Freitas Do Ama- ral, het hoofd van de conservatieve centrum-democraten, die op de derde plaats komen. Het streven om tot een niet- communistisch topoverleg te ko men over de economische en fina nciële moeilijkheden in Portugal, kwam op gang toen president An tonio Ramalho Eanes op de derde jaardag van de revolutie van 25 april 1974 een beroep deed op de partijen om de onderlinge geschil len opzij te zetten en gezamenlijk de nationale problemen aan te pak ken. Soares die nu tien maanden met een minderheidskabinet regeert, heeft herhaaldelik gesteld dat de niet-communistische oppositiepar tijen hem maar ten val moeten brengen, als zij niet met zijn beleid instemmen. comité heeft het ontwerp goedge keurd en publicatie voor openbaar debat aanbevolen. Het ontwerp gaat nu naar het presi- politie-agenten, welke categorie van de Franse beroepsbevolking eigenlijk niet, deden gisteren mee aan protest-demonstraties overal in de opperste Sowjet. Het het land Frankrijk was verlamd door een algemene staking die nu al van historische betekenis wordt genoemd: voor het eerst sinds 1964 riepen de belangrijkste vakbonden gezamenlijk op het werk neer te leggen. De communistische CGT zowel als de sociaal-democratische Force Ouvrièr en de bonden voor hoger personeel. Het gehate "plan-Barre", genoemd naar pre mier Raymond Barre, had het on derlinge wantrouwen weggeno men. Barre lanceerde eind verleden jaar een soberheidsprogramma om de inflatie terug te dringen. Daarin zijn loonsverhogingen verboden die de stijging van de kosten van levensonderhoud te boven gaan. Opiniepeilingen tonen aan dat de Fransen geen geloof hechten aan de economische politiek van de rege ring, en geven de linkse coalitie een comfortabele voorsprong bij de parlementsverkiezingen van maart volgend jaar. Niemand gelooft meer dat de ruzieënden regerings partijen ervoor die tijd in slagen om eensgezind de strijd tegen links op te nemen. Links heeft nu een grotere kans dan ooit om het bewind c Als de coalitie van communisten, socialisten en links-radicalen er tenminste in slaagt om niet de zelfde fout te maken als de rege ringscoalitie en hun meningsver schillen aan de grote klok hangt. Net als bij de regeringspartijen dreigt nu ook in de oppositie de economische politiek een twistap pel te v/orden. Giscards onzekere gaullistische partners zien niets in het plan-Barre als een middel om kiezers te trekken, terwijl bij de te genpartij de socialisten niets willen weten van de communistische plannen met de Franse i na een eventuele linkse ning. Grootscheepse nationalisaties, snelle stijging van loon met 35 procent, stijging LONDEN (AFP) - De adjunct-hoofdredacteur van de Daily Mail, Stewart Ste vens, heeft gisteren zijn ont slag bekendgemaakt. Stevens is de schrijver van het artikel van vorige week donderdag over smeergeldbetalingen door de staatsautomobielfa- briek Leyland in het buiten land. Hij was daarbij groten deels uitgegaan van een ver valste brief die de directeur van Leyland, Alex Park, heette te hebben ontvangen van de president van de Na tional Enterprise Bdard, Lord Ryder, voor 95 procent aan deelhouder in Leyland. Volgens de vervalste brief zou de praktijk van de smeer geldbetaling op regeringsni veau zijn goedgekeurd en de bijval hebben gekregen van de nationale bank. Premier James Callaghan heeft gisteren een heftige aan val op de Daily Mail gedaan. „Deze zaak", zei hij, „heeft de journalistiek omlaag gehaald naar het laagste niveau dat ik me sinds lange tijd herinner". koopkracht van de salarissen met zeventien procent (nu gemiddeld vier procent per jaar) en de sociale uitkeringen met 35 procent en ver dubbeling van de vennootschaps belasting zijn slechts een greep uit de communistische plannen. Ze publiceerden die kort voordat Frangois Mitterrand, de leider van de socialisten en mogelijk de toe komstige president, vorige week op de televisie en debat ging met pre mier Barre. Het debat was geen beste beurt voor links: de communistische plannen met de economie werden de grond in geboord en Mitterrand stond met de mond vol tanden, ver rast omdat de communisten op ei gen houtje plannen hadden gepu bliceerd zonder de andere linkse partners daarin te kennen. Waarom hebben de communisten Mitterrand die kool gestoofd? Vol gens waarnemers wilden zij aanto nen dat de socialisten in de linkse coalitie niet de dienst uitmaken. En dat de PCF de enige partij is die zich het lot van de arbeidersklasse aantrekt. In elk geval is er nu een scheuring ontstaan in het linkse front. Daar doet de eenheid bij de algemene staking gisteren niets aan af. Kevers in kleur door Leif Lvne- borg, 28.50. Muussault's Üitg. B.V., Baarn. Kleding en mode in kleur 1550-1760 door Ruth M. Green 29.50. Moussault's Uitg B.V.. Baarn. Encyclopedie van de sociologie door Prof. Dr. J.M.M. de Valk Pa perback 19.50. Gebonden J 25.- Uitg. Elsevier Nederland B.V., A'dam. De Story van Youth For Christ door Jan van Capelleveen. Hans Eschbach. Piet Halma. Sipke van der Land en Jaap Zijlstra J 9.90. Uitg. J.H. Kok B.V. Kampen. ADVERTENTIE AfschuwelijkHoe 't kwam weet ik nu nog niet. At aar ik stond op die steiger, keek door tn 'n kijker en zonder enige aanleiding liet ik 'tn vallen, pardoes in het zeater. Spiksplinter nieuw was-ie. Snap je zeat er toen door me heen ging?" Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging van bagage. En ook nog voor minstens 250 gulden contant geld. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. En wat uw geld betreft, raden wij u aan alleen buiten lands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reis- cheques voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. *antie.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11