LEIDSCH DAGBLAD KAPERS STELLEN HUN EISEN van ooy Aantal gegijzelden is nog niet bekend "Veroordeelden vrijlaten en vrije aftocht per Boeing" ....zoniet dan zullen er vele doden v Ultimatum tot morgen twee uur RUNDLEDEREN ZITMEUBELEN Jeans met rechte pijp is in CENTRALE VERWARMING DINSDAG 24 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35249 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) - De Zuidmolukkers die in het plaatsje De Punt een trein met naar schat ting tussen de 45 en 70 passagiers bezet houden en in Bovensmilde in een school 105 kinderen en zes leerkrachten gijzelen, hebben vanmorgen geëist dat 21 Zuidmolukkers die wegens acties in de gevangenis zitten, worden vrijgelaten. De overvallers willen twee geblindeerde bussen die hen en de gegijzelden naar het vliegveld Eelde moeten brengen. In Eelde moeten twee veertigpersoons vliegtuigen klaar staan, op Schiphol een Boeing 747. De Molukkers hebben deze eisen - die binnen 48 uur moeten zijn in gewilligd - neergelegd in een brief aan de NOS. De brief was niet on dertekend. Bij het ministerie van Justitie is dezelfde brief vanmor gen rond tien uur via de PTT aan gekomen. De Molukkers wier vrijlating wordt geëist, zijn betrokken geweest bij de eerdere gijzelingsacties in Wijs ter en in Amsterdam en bij het plan om de koningin te gijzelen. De ei sen luidden de tweede dag in van de Molukse acties nadat de autoritei ten gisteren in het duister hadden getast over de precieze verlangens van de overvallers. De nacht verliep betrekkelijk rustig. Er deden zich voor zover waarneembaar geen bij zondere incidenten voor. Wel wer den vanmorgen rond negen uur een aantal Tnalen schoten afgevuurd door de Molukkers in de schpol in Bovènsmilde. In groepen De Molukse overvallers eisen dat de gevangenen in drie groepen van zeven worden overgebracht. Twee groepen moeten naar Eelde. Daar moeten twee volgetankte vliegtui gen klaar staan om Molukkers en gijzelaars naar Schiphol te vliegen. De derde groep van zeven gevan genen moet rechtstreeks naar Schiphol worden overgebracht. In de brief zeggen de overvallers ver der: „Wij eisen dat de diverse vlieg velden vrij zijn van politie, terreur- bestrijdingsgroepen en dergelijke. Nadat wij de vliegtuigen op even tuele valstrikken hebben gecontro leerd moeten jullie de groepen zon der begeleiding naar het vliegveld laten komen". Ultimatum De brief stelt het ultimatum op morgen twee uur. De Molukkers schrijven: „Met deze daad willen wij ook de politieke eisen bena drukken die gesteld waren tijdens de acties in Wassenaar, Wijster en Amsterdam. Wij eisen dat alles binnen 48 uur geregeld is, zo niet dan zullen er veel doden vallen. Woensdag om twee uur is de tijd om. Mochten er tijdens de acties maatregelen en/of repressailles, uitgevoerd van de zijde van de re gering en/of bevolking tegen de in Nederland en elders woonachtige Zuidmolukkers woeden getroffen, dan zullen wij ook doden maken". Het contact tussen het crisiscen trum in Assen en de bezetters van de school is langzaam maar zeker beter aan het worden. De psychia ter dr. Mulder is er in geslaagd om de bezetters in ieder geval aan het praten te krijgen. En dat is heel wat meer dan gisteren toen de Zuidmolukse actievoerders geen enkel contact wensten. Dit heeft minister Van Agt rond half drie op het beleidscentrum in Den Haag meegedeeld. Volgens de minister ligt het bij de treinkapers een stuk moeilijker. Toch is ook daar een lichte verbe tering te bespeuren, aldus de heer Van Agt. Het laatste contact was om twee uur. Toen hebben de ka pers geëist, dat nog deze middag - binnen enkele uren - bekend wordt wat het standpunt van de regering ten opzichte van de eisen is. "Beslist geen nieuw ultima tum", aldus minister Van Agt, "maar de kapers willen wel duide lijk weten hoe de zaken staan. In de openbare kleuterschool op ongeveer vijftien meter afstand van het geblindeerde schoollokaal, waarin de gegijzelde kinderen en leerkrachten zich bevinden zouden zich vanmorgen zes man in militair tenue bepakt en bewapend, hebben verschanst. De politie wilde dit niet bevestigen. doos met lunchpakettente wachten tot toestemming Tv wijzigt programma HILVERSUM - AVRO en KRO zullen vanavond niet zoals het plan was de televisiezendtijd op beide netten samen opdelen. De KRO verschijnt op Nederland 1 en de AVRO op Nederland 2. Het grote politieke debat is af gelast. De AVRO begint na het journaal van 19.00 uur met een documentaire over Noorwegen, toegespitst op de componist Grieg en vervolgt na het jour naal van 20.00 uur de serie „Mo- zes de wetgever". Voor later op de avond staat een herhaling van de uitzending over de gita rist Harry Sacksioni met Her man van Veen op het program ma. AVRO's Televizier Maga zine zal samen met de NOS- journaaldienst het actuele nieuws verzorgen. Dit kan eventueel een groot deel van de uitzending in beslag nemen. De KRO zendt vanavond op Neder land 1 het volgende programma uit 19.05 uur Piste, 19.55 uur journaal, 20.30 uur herhaling van de produktie 'Een Urker vist in Afrika', 21.20 uur natuur film Survival, 21.30 uur journaal en daarna een concert met wer ken van Tsjaikowksi. UTRECHT - Het was vanmorgen nog steeds niet zeker hoeveel reizi gers zich precies bevinden in de gekaapte trein in De Punt. Op het lijstje staan momenteel tussen de zeventig en tachtig namen, maar volgens een woordvoerder van de NS worden er nog steeds wijzigin gen in aangebracht. Ook vandaag belden mensen op. die nadere ge gevens meenden te kunnen ver strekken. Daarom is het volgens de woordvoerder nog te vroeg om te kunnen spreken van een betrouw bare lijst. Onder de gegijzelde treinpassa- giers bevinden zich een aantal in woners van Alphen, Waddinxveen, Zoeterwoude en Bodegraven. Di verse gegijzelden, hebben volgens mededelingen van de NS dringend behoefte aan medicijnen. Die me dicijnen werden rond het midda guur, gelijk met een aantal voeds elpakketten naar de trein gebracht. Bij de openbare lagere school in Bovensmilde zijn vandaag onge veer honderd man ter bewaking ge stationeerd, te weten zeventig rijkspolitiemannen en een bijzon dere bijstandseenheid, eveneens van de rijkspolitie. Intussen hoefden de schoolkinde ren in en rond Assen vandaag niet naar school. Dit in verband met de ties. Staking legt Weinig verandering Frankrijk lam Zonnig, maar in het noorden van het land mogelijk enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 7 graden, maxima van 16 gra den In het Waddengebied tot circa 21 graden in het binnenland. (opgemaakt om 11.15 uur) 25 mei Zon op: 5.53 uur; onder 21.42 uur. maan op; 12.22 uur; onder 1.44 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.41 en 21.12 uur, laag wa ter om 4.20 en 16.42 uur. PARIJS (Reuter) - Een 24-uurs sta king, die voor vandaag door de Franse vakbonden is afgekondigd, heeft het land volledig lam gelegd. Ruim 5 miljoen arbeiders legden het werk neer, de elektriciteitstoe voer is afgesneden, het openbaar ligt stil en scholen, banken fabrieken zijn gesloten. (Zie ook pagina 17). r nog andere gijzelingsac- Een Molukse gemeenschapsleider en de gouverneur van de Molukse eilanden in Oost-Indonesië hebben vandaag de acties in De Punt en Smilde veroordeeld. "Dit is werke lijk walgelijk en brengt onze ge meenschap in discrediet. Wij ver oordelen het", zo verklaarde de Mo lukse leider Jan Ielupessy. In de Molukse hoofstad van Ambon zei gouverneur Hassan Slamet dat de acties niet rechtvaardig zijn. "De mensen hier veroordelen het". Minister Van Agt van justitie wil uitgezocht zien. of te weinig aan dacht is besteed aan tips, die bin nenkwamen over Zuidmolukkers, die bij Bovensmilde oefenden. De bewindsman heeft dat vanmorgen in een radiointerview gezegd. Hemzelf was over de tips dat Zuidmolukkers uitgebreid oefen den niets bekend. Gijzeling twee journalisten? AMSTERDAM (ANP) - rechter-commissaris bij de a dissementsrechtbank in Amster dam, mr. Van Schaardenburg Louwe Kooijmans heeft de gijze ling bevolen van de 53-jarige L Leijendekker en de 42-jarige F. J.G Hulskorte, respectievelijk hoofd redacteur van De Stem en de Lim burger. Dit omdat de twee journa listen weigerden de bron te men, waaruit zij de bewering had den geput dat het Kamerlid Bram van der Lek op de zogenaamde 'KGB-lijst' zou staan. Het hangt nu van Van der Lek af of de gijzeling ook in de praktijk wordt toegepast. In een kort geding had hij verzocht in plaats van een gijzeling een dwangsom op te leggen. Dat ver zoek is vanmorgen afgewezen. Van der Lek overweegt nu in hoger be roep te gaan. Zuidmolukse schijnoverval benzinestation AMERSFOORT lANP) - Vij] Zuidmolukkers hebben gister avond bij wijze van grap een schijnoverval uitgevoerd op een benzinestation aan de Rijksweg Apeldoom-Hoevelaken bij Amersfoort. Eén Zuidmolukker sprong uit een Volvo en liep met een jas over het hoofd in de rich ting van het kantoortje, terwijl een ander achter de auto zat deed of hij een wapen hanteer de. Een automobilist zag dit e waarschuwde de politie i Amersfoort. Onmiddellijk we den omliggende politiekorpsen gealarmeerd. Het lukte enkele van de tien surveillancewagens die aan de zoekactie deelnamen op de Stichtse rotonde onder Amersfoort de auto met de Zuidmolukkers klem te rijden. De daders kwamen uit Barne- veld, Vaassen en Nijverdal. Ze waren tussen 21 en 24 jaar oud. Uitgebreide sortering w o. chesterfields, zie afbeelding Levendaal 80 - Leiden 071-144345 Verkrijgbaar in 2- 3- en 4-zitsbank KOOREMAN Periodemeubelen Nieuwe Rijn 9 - Lelden Telefoon 071-122144 Wij hebben ze van LEVI, LOIS, WRANGLER en MUSTANG. LANDLUBBER Breestraat 39 Leiden Herengracht 1a Den Haag Rechtsstaat in geding De lafhartige acties van de Zuidmo lukse terroristen blijken zorgvul dig voorbereid en het heeft ook onbemerkt kunnen gebeuren. Kennelijk zijn de informatieka nalen van BVD en justitie naar die groeperingen toe afwezig of onvoldoende. Dat is een griezelige zaak. Het is nu niet het moment om wie of welke instantte dan ook ver wijten te gaan maken De levens van de mensen die nu in handen zijn van de van de politieke wer kelijkheid vervreemde jongelui, dienen de enige zorg van de rege ring te zijn. De situatie is honderd keer gecom pliceerder dan destijds in Wijster en Amsterdam. De ouderen, die hun schimmige idealen in elk ge val met praten en overreden ver tolkten, hebben hun greep op de- heethoofden verloren. Nil de ter-- roristen zelfs van alle schijn van - heroïek afzien en zich van weerlo- - ze kinderen bedienen bij hun- koortsige dagdromen, wordt van- de bewindvoerders in het rege-- ringscrisiscentrum een bijna bo venmenselijke kalmte, voorzich tigheid en wijsheid gevraagd. Vanmorgen zijn de eisen van de kapers bekend geworden. Het is onmogelijk in een rechtstaat als Nederland dat daarop wordt in gegaan. Het zou de weg vrij ma ken voor het argument van de ter reur. Rampzalige gebeurtenissen zoals nu zouden zich alleen maar veelvuldiger gaan herhalen. Er mag dan ook geen sprake van zijn dat deze dolgedraaide lieden het Nederlands territoir verlaten. vakkundige montage ook bouwpakketten ombouw van olie- naar gas c.v. warmwatervoorziening uitbreiding of wijziging van bestaande installatie 40% subsidie voor65-plussers en invalidën op c.v. installatie s Vraag GRATIS informatie en prijs opgaaf per brief zonder postzegel bi) Cévé Leiden, Antw. numpier 713, Leiden of bel (071) 765500. t leiden ar Gerrit van der Veenstraat 59-65, Leiden Zuid Showroom geopend: maandag t/m vri)dag 8.30-16 30 uur l donderdagavond 19.00-21.00 uur. Beste Dries, Hans en Joop De campagne zit er op. Nu geen gehakketak meer. De kiezers maken morgen wel uit wie het wordt! Vergeet de polarisatie en drink bij ons een sherry of een lekker glas wijn. Da s gezellig en wie weet groeit er een coalitie uit. Evert P.S. We hebben ook fijne hapjes. 't Vattegat Joq Wijn en Sherry Bodega Garenmarkt 16. Leiden, naast Party Shop. Behalve zondags, dagelijks ge opend van 16.00-20.00 uur. PURMEREND-De tegen abortus strijdende pater Koopmans heeft vanmorgen de toren van de Koepel kerk in Purmerend bezet. Met een megafoon riep hij de inwoiiers op op bepaalde politieke partijen te stemmen. Auto tegen boom: 4 doden BODEGRAVEN - Vier vrouwen uit Den Haag kwamen gisteravond om bet leven, toen hun Morris Mini na het inhalen van een vrachtwagen op rijksweg 12 ter hoogte van Bodegraven door tot nu toe onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom vloog." De slachtoffers waren allen familie van elkaar. De 81-jarige mevrouw A. van Weert-Weijnschenk overleed ter plaatse. De andere drie - de 74- jarige mevrouw M. Schrijvers van Zenden-Weijnschenk, het 18-jarige meisje A.M. Schrijvers van Zenden en de 57-jarige mevrouw A.C. David-Van Weert, die de auto bestuurde - overleden op weg naar of in het ziekenhuis. ww uitkering of goede toekomst? 200.000 jonge mensen doen deze maand examen. Hun grootste angst: geen baan krijgen. Tachtigduizend jongeren beneden de 25 zijn al werkloos. Juist voor jongeren is dat een nachtmerrie. Geen baan. geen ontplooiing. Geen ontplooiing, geen levensgeluk. Ons land heeft een andere regering nodig TJ beter beleid. Een stem op de VVD M is Uw enige kans dat beleid tot stand te brengenA morgen heeft u die kans: stem VVD. Koninginnegracht 57. Den Haag. 070-614121

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1