FACELIFT KOMT STEEDS MEER IN Asperge-festival Verkoop deodorants daalde in 1976 Parijse couteriers berekenden te veel Vrouw kan langer achter het stuur zitten Kleine kook boekjes Bouquinistes zijn aan het verdwijnen MAANDAG 23 MEI 1977 Wanneer in de komende weken de oogst van de asperges van de koude grond haar hoogtepunt bereikt, zullen ook de prijzen voor deze nog altijd wat exclusieve groente op een wat hebbelij ker niveau liggen dan vandaag nog het geval is. De aspergeteelt in ons land is voornamelijk geconcentreerd rond het Noordlimburgse Grubbenvorst. De teelt van asperges in het Westland en rond Bergen op Zoom is nauwelijks belang rijk meer te noemen. Meer dan de helft van de asperge-oogst in ons land (vorig jaar ongeveer 30 miljoen kilo) wordt geëxporteerd. De Noordlim burgse asperge heeft namelijk in de ons omringende landen zo'n goede naam aat de vraag naar deze groente steeds groter wordt. Chef-kok Van Ham van „De Hamert" heeft in de afgelopen jaren een indrukwekkend repertoire van aspergegerechten opge bouwd en daaruit heeft men op Schiphol een keuze gemaakt. Dat daarbij ook de fameuze cocktail Prince Alexandre behoort is geen toeval want met die creatie heeft men in „De Hamert" al sinds jaren veel succes geoogst. Het recept van die cocktail geef ik u pas aan het einde van mijn aspergeverhaal. Want over deze kostelijke groente valt nog veel meer te vertellen. Het is een bijzondere groente en bij vrijwel ieder gerecht speelt het de hoofdrol. Asperges met verse kreeftjes, met tarbot, met zwezerikken, met quennelles van Gelderse ham, met gerookte zalm en roerei.... De asperge blijft de hoofdtoon voeren. De asperges die u in deze tijd in de meeste vooraanstaande restaurants geserveerd krijgt, zijn van een kwaliteit die men helaas niet bij iedere groentehandelaar tegenkomt. Dat is heel jammer, want deze kostelijke groente - die tot St. Jan (23 juni) geoogst wordt - verdient eigenlijk nog veel meer waardering. Trouwens de asperges die wij hier in de Randstad kunnen ko pen zijn ook niet altijd even kersvers. Vandaar dat Pieter Smits mij aanraadt de groente alvorens te koken een etmaal in vers water te leggen en pas dan met een zgn. dunschiller te schillen. Het water waarin u de groente legt dient u wel enige malen te- Men kookt de asperge - gebonden in bosjes van acht a tien stuks - nooit langer dan 20 minuten. Zelf prefereer ik een kooktijd van 12 tot 15 minuten. Doorde asperge te lang te laten koken verliest u veel van de smaak terwijl de groente er beslist nietzachter- door wordt. De asperges zet u op in ruim kokend lichtgezouten water. U mag er best een flinke theelepel suiker aan toevoegen maar nodig is dit niet. Cocktail Prince Alexandre: 300 gram gekookte asperge in stukjes van 2 cm., 2 sinaasappelen in partjes (zonder velletjes), 200 gram gekookt kippevlees in blokjes gesneden. Dit alles verdelen over zes cocktailglaze- n of glazen bakjes. 2 dl. mayonnaise vermengen met wat sherry, wat gembernat een tikkeltje kerriepoeder en twee eetlepels opgeslagen ongezoete) De saus over de cocktailvulling gieten en de glazen garneren met een partje sinaasappel op de rand. Bij aspergegerechten passen vele witte en sommige rode en rosewijnen. In Hilton Schiphol serveerde men bij een menu dat vier aspergegangen bevatte een frisse Muscadet de Sevre et Maine 1974 van het huis Louis Metaireau. Een combinatie die het bij een aspergelunch uitstekend doet. Ook by u thuis kunt u uw aspergemaaltijd heel goed omlijsten met een dergelijke mu scadet. Deze frisse, soms wat tintelende wijnen (de kwaliteiten „sur lie") zijn by uw wijnhandelaar vaak tegen zeer redelijke prijzen verkrijgbaar. Kookboeken, het schijnt een goede handel te zijn. Bij iedere lading nieuwe uitgaven die onze redactie bereikt zitten er wel een paar. Je zou denken dat de mogelijkheden nu toch wel eens uitgeput zouden zijn. En dat is natuurlijk ook wel een beetje zo. Veel nieuwe recepten zijn variaties op al bestaanden. Het ene boek geeft het wat over zichtelijker dan het andere maar de ervaring leert dat als je 20 kookboeken hebt staan je toch steeds weer naar bepaalde werkjes teruggrijpt Erg handig vind ik zelf de boekjes die steeds een bepaalde groep behandelen b.v. soepen, salades sausen vooral als er eens iets speciaals op tafel moet komen en het niet te veel tijd mag kosten. De grote boeken met totale menu's blijven in de kast tot er eens twee dagen zijn om boodschappen te doen en uitvoerig te koken. Want echt vlug even iets koken blijft toch neerkomen op blikjes opentrekken, geen kookboek heeft daar nog verandering in kunnen brengen. Wat de laatste tijd opvalt is het grote aantal uit het Duits ver taalde kookboeken. Bij Van Dishoeck kwamen er onlangs weer drie uit: Het Salade boek Annette Wolter) De beste sau zen uit eigen keuken (Hannelore Blohm) en Zelf keukenkruiden kweken (Helga Fritzsche). Overzichtelijke werkjes waar veel kookenthousiastelingen goed mee uit de weg zullen kun nen. Voorzien van mooie kleu renfoto's. Het is alleen jammer dat de boekjes niet wat steviger in elkaar zitten. Bij veel gebruik zullen ze snel een wat "ver frommelde" indruk maken. Prijs 820. Het zoveelste complete bakboek verscheen in de Luithing gourmet-reeks, ook al uit het Duits vertaald. Meer dan 300 bakrecepten afkomstig uit de kookstudio van het blad "Für Sie" met een vertaling van Jean van Helbergen. In het boek kom je hoofdzakelijk gebak en taart tegen. Geen wonder want veel Duitse huisvrouwen hebben al tijd hun eigen feestelijke taar ten gebakken. Voor de "Kaffee mit Kuchen", zo tegen een uur of vijf, lopen ze zelden bij de ban ketbakker binnen, dat is echte huisvlijt. Een boek dus voor echte snoepers of dat nu zoet of hartig is. f 19.90. HENRIETTE V. D. HOEVEN 9 en het "bijwerken" van een neus in 10 a 12 minuten. Een paar jaar geleden betekende een face lift een operatie van zeker vier uur en nog een verblijf van een paar dagen in het zie kenhuis. Dr. Franklyn die zijn operaties uitvoert in zijn "beauty pavilion" aan de sunset strip in Hollywood, kan zijn patiënten nog de zelfde dag genezen, dat wil zeggen "verbe terd", naar huis sturen. "Het is theoretische mogelijk dat een meisje hier om 9 uur komt en om 10 uur wegwandelt met fraaiere borsten," aldus dr. Franklyn. In de praktijk moeten de pa- tienten nog enige uren in de kliniek blijven ter observatie. Het gemak en de snelheid waarmee de operaties worden uitgevoerd hebben ertoe bijgedragen, aldus dr. Franklyn, dat de pa- tienten er al veel jonger aan beginnen. Zeer populair is de "mini-lift" die vooral is ge richt op het "ophalen" van de wangen. Veel actrices laten dit veel doen. "Lo gisch," aldus dr. Franklyn, "want op je 37ste zie je er niet zo best uit als wanneer je 25 jaar bent." De snelheid waarmee de operaties kunnen worden uigevoerd hebben tot resultaat dat zich er minder zwellingen en verkleurin gen voordoen waardoor de periode van herstel veel korter wordt. Niet alle chirurgen schijnen even snel te kunnen werken als dr. Franklyn, dr. Richard Cavanaugh uit Beverly Hills heeft voor een facelift bij vrouwen tenminste twee uur nodig. Bij een man duurt het, wegens de baardgroei, langer. Een op de tien van zijn face-lift-patienten is een man. Na de behandeling zendt dr. Cavanaugh zijn patiënten een dag of twee naar een privé-rusthuis "voor de goede na zorg". Sommige chirurgen geven er de voorkeur aan te werken in ziekenhuizen, maar steeds meer prefereren dit te doen in parti culiere klinieken. Die zijn uiteraard veel fraaier, veel "huis elijker" en "minder steriel", aldus dr. Ca vanaugh, dat neemt bij veel patiënten de angst als zij die nog hebben mochten, ge makkelijker weg. Een ding is al die jaren niet veranderd en dat is, aldus dr. Franklyn, dat zij die be handeld zijn er niet of nauwelijks met an deren over praten. Vooral in de Filmwereld omdat men schijnt te denken dat je er na een facelift niet meer "echt" uitziet. Sommige patiënten willen alleen 's nachts of ver van huis of zelfs in het buitenland worden geholpen, 't moet "geheim" blijven. Wat bekende acteurs of actrices betreft, die mogen worden "verjongd" maar niet "veranderd". Zij moeten herkenbaar blijven bij "hun" publiek. In de "personality business", de show- wereld en de politiek, worden facelifts steeds belangrijker. "Die mensen kunnen het zich als regel niet veroorloven om niet-gracieuselijk te verouderen. Wat de politiek betreft, laten we zeggen dat er ie mand president van de Verenigde Staten had kunnen worden als hij een facelift had gehad". Hij bedoelde Ronald Reagan, Fords grootste Republikeinse tegenstan der bij de laatste kandidatuur voor het pre sidentschap. Je kunt op veel manieren aan recycling van blik doen. Door een ringetjes-jurk van bier en limonadeblikjes doet de Amerikaanse studente Sharon Wheet het. Wie hard spaart deze zomer zal zo rond carnaval onge twijfeld een "jurk" bijelkaar hebben. LOS ANGELES (AP) - De "facelift", het via een operatief ingrijpen verfraaien van een menselijk gelaat, komt er steeds meer Vroeger was de ingreep iets waartoe alleen maar vrouwelijke filmsterren durfden overgaan maar nu, aldus zei een bekende chirurg uit Hollywood dezer dagen, "is het net als naar de tandarts gaan". Niet be paald leuk, misschien, maar zeker niets De ingreep is aftrekbaar voor de belastin gen in de V.S. en dit is een van de redenen dat de facelift niet meer alleen is wegge legd voor rijken en prominenten uit de show business. Wat die aftrekbaarheid be treft, die geldt ook voor andere ingrepen die proberen het lichaam fraaier te makën: het fatsoeneren van de neus, de oren, de borsten en het afslanken van het lichaam bijvoorbeeld. "De plastische chirurgie is zo gewoon aan het worden als, bij een kind, de regulatie van zijn tanden." aldus dr. Robert Fran klyn die al meer dan 30 jaar in het vak zit is en ontelbare gezichten en figuren heeft verbeterd. "Wij hebben het drukker dan ooit tevoren dit is de tijd van de jeugd- en de schoon heidscultuur. De mensen zijn meer bevrijd en stellen meer belang in en zijn trotser op hun uiterlijk dan 30 of 40 jaar geleden." Er zijn geen gegevens beschikbaar over hoeveel facelifts en andere vormen van "cosmetische chirurgie" er in de V.S. wor den uitgevoerd maar, aldus zei een woord voerder van het genootschap voor plasti sche chirurgie in Chicago waarbij 1700 art sen zijn gesloten, "wij hebben allemaal de indruk dat het stellig toeneemt." De "hoofdsteden" van de "cosmetische chirurgie" zijn Los Angeles. Miami en New York maar zelfs chirurgen in kleine en on bekende steden verrichten de ingreep. "Het is een nationaal fenomeen" zei de woordvoerder. Het verfraaien of verjongen van een gelaat kan tegenwoordig als regel snel worden uitgevoerd en dat, aldus dr. Franklyn, heeft de ingreep zeer populair gemaakt. Met behulp van de plaatselijke verdoving kan de chirurg een facelift voltrekken in 30 minuten, een vergroting van de borsten in tje) speciaal ontwikkeld voor een gevoelige huid. De crème is wat ge kleurd; plein soleil een onge kleurde crème voor normale en vette huid. Beide crèmes(ff4.95 per tube van 60 ml) zy n ontwikkeld op basis van hydrix. De derde zonnebeschermer is de lait plein soleil op basis van harmo- line die minder bescherming biedt dan de crème op basis van hydrix. Tot slot een melk voor na het zon nebad. Deze beide laits worden in een flacon uitgebracht. De eerste kast kost 17,95 (150 ml). De tweede geeft 25 ml. minder voor dezelfde prijs. Ook van Lancóme is de deodorant-serie Bocage. Het opval lendste produkt in deze serie is de deodorant in poedervorm. De tot een compact-blok geperste poeder moet worden aangebracht met een poederdonsje. Prijs 9.95. Verder is er een crème-deodorant (tube van 50 gram 12,95 en een spray (150 gram 14,75. Max Factor De Ultralucent-serie van Max Fac tor heeft er weer enige produkten bijgekregen. Erg fijn om mee te werken is het oogschaduwpotlood met twee nuances van een kleur 8.95). De puntenslijper die er bij hoort kost 2,95, deze is ook te ge bruiken voor het lippotlood. Een waterbestendige mascara, op basis van polymer kost 14,95. Hierbij is het wel uitkijken geblazen want niet iedereen kan tegen polymeer. Heeft u gevoelige ogen dan is het beter van dat waterproef af te zien. De oogschaduw in de ultralucent- serie is ook watervast en erg zacht in gebruik. Op basis van tricelunol is er tevens een gekleurde dagcrè- Samenstelling Henriëtte van der Hoeven Pijproken is altijd hoofdzakelijk een mannenbezigheid geweest. Het is heel normaal dat vrouwen sigaretten roken, een sigaar geeft al bedenkin gen maar een pijp Bah wat mannelijk"is de reactie als je je er eens aan waagt. "Als je het maarniet buitenshuis doet hoor"zegt je familieEn ook al denk je een klein niet zo mannelijk pijpjeop de kop getikt te hebben, de misprijzende blikken blijven. Misschien brengt daar het Emmy-pijpje verandering in. Het is speciaal voor vrouwen ontworpen door Emmy Ette- ma. Door de onmiskenbare vrouwelijke belijning zullen de mannen het wel uit hun hoofd laten zich zoiets aan te schaffen DEN HAAG - Er zijn geen indica ties dat de Nederlandse cosmeti- camarkt dit jaar een ander totaal beeld te zien zal geven dan in 1976, toen deze markt stabiel was. De verwachting is wederom een sta- beil volume, waarbij de omzet in geld een stijging van gemiddeld acht pet niet te boven zal gaan. De verkoop van de duurdere artike len zal groeien, daar de drogisteri jen en de parfumeriebranche zich meer en meer zullen gaan concen treren op de kwalitatief betere arti kelen, aldus het jaarverslag van MEPACIS, de Algemene Vereni ging van Fabrikanten, Importeurs, Alleenvertegenwoordigers en agenten in de Parfumerie-, Cosmetische- en Toiletartikelen- branche. Door verbetering van de inkomens in de lagere inkomensgroepen, vol gens. MEPACOS de grootste ge bruikers van cosmetica, laat het zich aanzien, dat er kwaliteitsbe wuster zal worden gekocht. Hier door zal vermoedelijk ook de gang naar de drogisterij en de parfume rie worden bevorderd. De in 1975 waargenomen tendens om het marktpotentieel gunstig te beïnvloeden door verbetering van de kwaliteit van de produkten heeft zich in 1976 voortgezet. Het streven om de markt te vergroten door het opvoeren van de nominale inhou den is vrij wel tot stilstand gekomen daar in 1976 bleek dat de vraag naar cosmetische produkten vrij inelas- tisch is. Volgens de MEPACOS valt een groei waar te nemen voor duurdere tandpasta's, terwijl de markt voor haarverzorgingsprodukten, met uitzondering van shampo's, zyn verzadigingspunt heeft bereikt. Bij de populaire verzorgingscosmeti- ca, zoals hand- en lichaamscremes milks en lotions, moet van een stagnerende markt gesproken worden met een neiging tot af brokkeling. De deelmarkt voor deodorants staat onder zware druk. De verkoop van spuitbussen is met ongeveer 25 pet teruggelopen en werd slechts te dele opgevangen door de groei van deodorantartike len niet verpakt in spuitbussen. Chanel Omdat het niet iedereen gegeven is een "bruin-worden-tripje te ma ken in het voorjaar, heeft ook Cha nel een bruin-zonder-zon artikel op de markt gebracht; teint soleil. Het preparaat, moet over een basis crème worden aangebracht. Het kan ook worden gebruikt "om het gezicht een betere vorm te geven zoals rouge. Prijs 25,- per doosje. Daarnaast is er een verzorgings- produkt Masque Vivifant uitge bracht. Een transparant "niet op drogend masker, dat na 3 minuten weer met lauw water, zonder erg veel knoeien kan worden afgewas sen. Het heeft een mentholgeur. Deze crème moet het vochtverlies van de huid afremmen en het vocht in de bovenste lagen vasthouden. Betrix Ellen Betrix brengt een lipgloss waar een penseeltje bij zit waardoor het glansje wat makkelijker is aan te brengen. Dat gepriegel met je vingers - want daar komt het dan toch meestal op neer - is ook niets. Ook nieuw is de lippencil, die ge bruikt kan worden als contouren potlood maar ook als lipstick. In de nieuwe oogschaduwserie van dit huis - veegvast en waterproof, veel goudkleuren. Voor het lieve sommetje van 56,- verkoopt Harriet Hubbard Auer de crème rehydratante double action. Volume is al een tijd het tover woord van de kapper. Maar om dat volume in je haar te krijgen moetje wel iets doen. Voor vrouwen die erg handig zijn en maar een hele lichte permanent nodig hebben omdat te bereiken is er de mini-vague van Poly-cosmetics. Deze wave houdt als het goed is drie tot vijf weken. Dit produkt is onder de naam Poly Lady Light Wave voor 8.95 te koop bij drogist, parfumerie, wa renhuis of bij de kapper. Biotherm Deze maand komt Biotherm met een reinigingscrème voor oogmake-up. Een tube van 40 ml. kost 9.95. Daarnaast is er van het zelfde merk een handcrème 50 ml. 9.95. Lancóme De nieuwe zonnebrandlijn van Lancóme bestaat uit vier produk ten premier soleil (het eerst zonne- Zal Parijs een van zyn be kendste toeristische attracties gaan verliezen? De vrees be staat van wel. De verkopers van boeken, kaarten en pren ten, die met hun kleine, in kis ten ondergebrachte stalletjes langs de Seine staan, zijn zach tjes aan het verdwijnen. Hun aantal, dat vroeger groter was, is thans geslonken tot tweeh onderd. Maar wat erger is: van die tweehonderd is de gemid delde leeftijd 60 jaar, en het schijnt dat er maar zelden jon gere „bouquinistes" naar een standplaats in weer en wind dingen. PARIJS - Tegen de Paryse mode koningen Pierre Card in en Ted La- pidus is een boete geëist van 50.000 francs (ongeveer 25.000 gulden) wegens onrechtmatige prijsverho gingen. In weerwil van een eind vorig jaar afgekondigde prijzenstop hadden beide couturiers de prijzen van be paalde artikelen, met name schoe nen en ceintuurs, verhoogd met marges tussen de 65 en 104 procent. Daarenboven waren de geëtaleerde artikelen in beide modehuizen niet geprijsd. Ook dat mag niet in Frankrijk. Cardin betoogde voorde rechtbank dat hij ter goeder trouw is geweest. „Als de wet ons extreme belastin gen kan opleggen", aldus de coutu rier, „worden we tot sluiting ge dwongen", iets wat naar zijn eigen zeggen jammer zou zijn. Bij het niet prijzen van artikelen in de vitrines, zei Cardin, hadden de etaleurs niet zozeer uit commercië le, dan wel ethische aandrift ge handeld. Medische onderzoekers hebben ontdekt dat er een groot verschil is tussen mannen en vrouwen achter het (auto)stuur. Dat verschil is dit de lijn die de manlijke prestaties aangeeft stijgt snel, maar daalt ook weer snel, als de kracht opgebruikt is. De vrouw komt langzaam tot haar maximale prestatie, maar kan als ze eenmaal in vorm is, die pres tatie heel lang volhouden. De auto-industrie - waar dit bericht vandaan komt - gelooft nu dat samen op reis gaan, de man met rijden moet beginnen. Na twee uur dient hij van plaats te verwisselen met "mevrouw", die als bijrijdster langzaam geestelijk op bedrijfs- temperatuur is gekomen. De onderzoekers hebben hun proefnemingen uitgevoerd met rijden 's nachts. De man bleek aan vankelijk veel beter te rijden dan de vrouw, maar na twee uur veran derde dat patroon. De vrouw bleek daarna in staat zelfs gemakkelijk de kritieke periode tussen twee en drie uur 's nachts door te komen. Ooit moest de opname voor een tv-reclame-spot 28 keer over. Dat is een rekord en het staat vermeld in een nieuwe bijgewerkte editie van het Groot Guinness Record Boek. De dame die dit recórd vestigde is de Britse comedienne Pat Coombs. Haar verklaring: "Elke keer dat we aan de reclamezin toekwamen, kon ik me met geen mogelijkheid meer de naam van het produkt herinne-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9