Politieke rel om omkooppraktijken British Leyland "Israël hinderpaal vrede" Mondale had gesprek met John Vorster SALT-gesprek een dag verlengd Momenten om samen te delen. De kleuren van Kodak komen nu a la minute uit de nieuwe Kodak Instant camera. Engeland weer in beroering VRIJDAG 20 MEI 1977 BUITENLAND klikken LONDEN (SP) - Maken Engelands minister van industrie Eric Variey en lord Ryder, voorzitter van de nationale ondernemingsraad (een raad van advies voor de regering over het bedrijfsleven) nu om bestwil de ene leugen na de ander of is het dagblad The Daily Mail schuldig aan de publikatie van een vals document. Dat is de inzet van een nieuwe voornamelijk politieke rel, die in Engeland de gemoederen weer danig in beroering heeft gebracht. De Mail publi ceerde gistermorgen in grote opmaak de fotokopie van een brief, waarin lord Ryder het gebruikmaken van steekpenningen door het staatsautomo- bielbedrijf British Leyland erkent en ook dat zowel de minister van indus trie Varley als de bank van Engeland daaraan op de hoogte zijn. De minister en de lord ontkennen echter ook maar iets van het be staan van de brief af te weten en ook de man aan wie de brief gestuurd is, de Levland-directeur Alex Park, bestrijdt de authenticiteit van het document, waaronder volgens de Mail toch echt de handtekening van lord Ryder staat. Hoe moet dat nu? Wel, de regering-Callaghan, pijnlijk getroffen zo kort na de topconfe rentie waarin ook Engeland bij het Midden-Oosten en met name de afzet van Leyland Land- en Range Rovers in Saoedi Arabië. In die pe riode van 1975 en 1976 zou het zijn gegaan om een totaalbedrag van ruim 50 miljoen gulden. Voor het huidige financiële jaar zou er zelfs sprake zijn van aanzienlijk meer dan het dubbele. Rustig Door Haye Thomas monde van zijn premier Callaghan zich volledig akkoord verklaarde met de bestrijding van illegale han delspraktijken, heeft haastig een diepgaand onderzoek aangekon digd van de beschuldigingen die The Daily Mail zo spectaculair heeft gelanceerd. Die beschuldigingen betreffen vooral het betalen van forse bedragen aan zogenaamde contractagenten, als tussenperso nen van het in de wacht slepen voor de zo fel begeerde exportorders. Rechtstreeks Die betalingen zouden rechtstreeks zijn geschied in de British Leyland-kantoren, waar volgens de Mail bepaalde tussenpersonen met tassen vol geld zijn weggegaan. Andere betalingen liepen via een bankrekening in Zwitserland. Niet sinds in augustus 1975 de Lock- heedaffaire aan het rollen werd ge bracht, zijn er zulke overtuigende bewijzen geleverd voor bedrijfs- corruptie, op grote schaal, aldus de Mail, die zijn beschuldigingen ver der baseert op de inhoud van een omvangrijk intern rapport van Bri tish Leyland zelf. De steekpenningen zouden vooral betrekking hebben op zogenaamde tussenpersonen voor de export in De Britse zakenwereld heeft de onthullingen nogal rustig opgeno men. De voorzitter van Engelands buitenlandse handelsraad sir Fred Catherwood stelde zelfs zonder blikken of blozen dat aan het beta len van tussenpersonen vaak niet te ontkomen valt en dat minstens een derde van de Britse exportbe drijven daarbij betrokken is, waar bij het dan nog vaak om aanzienlijk hogere bedragen gaat. British Ley land, de nog altijd wankele auto mobielreus, is echter voor 95 pro cent staatseigendom en derhalve blijft de regering er uiteindelijk verantwoordelijk voor de' gang van zaken. Vandaar de intensieve be moeienissen van lord Ryder van de nationale ondernemingsraad met het grote zorgenkind van de Britse staatsindustrie. Onmiddellijk na de publikatie van gisteren ontstond er dan ook grote opwinding in de ambtswoning van 10 Downing Street. Na koortsachtig vergaderen met de sleutelfiguren van zijn ka binet besloot premier Callaghan dat er op korte termijn een dras tisch onderzoek moet worden inge steld. Minister Varley zelf deelde dat mee in het roerige Lagerhuis, waar met name de conservatieven schreeuwden om het hoofd van lord Ryder Van vakantie De minister ontkende evenals de haastig van vakantie teruggeroe pen lord elke betrokkenheid bij de corruptie en stelde kort en bondig Onderzoek Nederland HILVERSUM (ANP) - Minis ter Stemerdink van defensie laat onderzoeken of British Leyland mogelijk ook steek penningen kan hebben gege ven. Dit heeft de heer J. Que- rens, plaatsvervangend di recteur voorlichting van het ministerie van defensie, gis termiddag in NCRV's Hier en Nu-radiorubriek meege deeld. Eerder op de dag had het CDA-tweede kamerlid mevrouw Hannie van Leeu wen in Hier en Nu al de wens elijkheid van een dergelijk onderzoek bepleit. Aanstaande dinsdag zal Ste merdink de eerste Landrover voor de Koninklijke Land macht officieel in ontvangst nemen bij de vestiging van de Britse automobielfabriek in Gouda. dat zijn regering fel gekant is tegen praktijken zoals die nu door de Mail worden weergegeven. Zo kort na de beroering over de benoeming van de premier zijn schoonzoon Peter Jay tot de nieuwe Britse ambassa deur in Washington is dit alles een nieuwe pijnlijke ontwikkeling voor de regering-Callaghan. Dat is nog maar net de rel te boven over de beschuldigingen dat zij opzettelijk een lastercampagne tegen de ren en alom gerespecteerde diplo maat sir Peter Ramsbothan in Was hington begonnen, om zyn pijn lijke vervanging door de schoon zoon van de premier mogelijk te maken. Trouwens, de minder heidsregering van James Callag han heeft al zorgen genoeg n laatste opiniepeiling de Conserva tieven in populariteit een duide lijke voorsprong van meer dan 20 procent geven op de socialisten, wat bij snelle algemene verkiezin gen een daverende overwinning voor de Torries zou kunnen bete kenen. Vandaar dat premier Cal laghan er voorlopig alles aan gele gen is om elke storm, hoe zwaar ook, toch het hoofd te bieden in de hoop dat voor hem in de Labour- partij in de komende maanden het tij ten goede keert. DAMASCUS (UPI/AFP) - De overwinning van de "haviken", de Likoed-partij van Menachem Be gin, kan de hoop op vrede in het Midden-Oosten de grond inboren en tot een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten leiden. Deze Syri sche reactie op de Israëlische ver kiezingsuitslag werd woensdag avond uitgezonden door radio- Damascus. "Het gebied koerst in de richting van een oorlog. Likoed- leider Begin wijst het idee van een Palestijnse staat af. en verwerpt elke terugtrekking uit bezet Ara bisch gebied", aldus radio- Damascus. Het regeringsblad Al Baath kens chetst Likoed als "fanatiek inzake de Palestijnse kwestie, en de zaak van bezet Arabisch gebied". Mena chem Begin is volgens de krant "een extremist en een terrorist". Begin speelde een leidende rol in de Irgoen, een joodse onder grondse guerrillagroep in de Israë lische onafhankelijkheidsoorlog. Zijn groep was onder meer verant woordelijk voor de aanslag op het koning David-hotel, waarbij een honderdtal mensen om het leven kwam. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft geen "zorgen" over de regeringswisseling in Israël. Hij is van mening dat hij ook met de nieuwe Israëlische leiders zaken kan doen. Dit is gisteren verklaard door Carters perswoordvoerder, Jody Powell. Volgens Carter is de relatie tussen beide landen gebaseerd op de al ja ren bestaande vriendschap tussen de volkeren van de Verenigde Sta ten en Israël. Het officiële Sowjetrussische pers bureau Tass zegt dat Israëls rechtse Likoed-partij "aanzienlijke ver antwoordelijkheid draagt" voor de crisis die de Arbeiderspartij uit de macht hielp verdrijven. VS en SU willen dit jaar conferentie Midden-Oosten GENEVE (Reuter/UPIy - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn het er over eens dat nog dit jaar, in de herfst, in Genève een conferen tie over het Midden-Oosten moet plaatsvinden. Een Amerikaanse woordvoer der die dit gisteren meedeelde, zei dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, en diens Russi sche collega Andrei Gromiko, van mening waren dat de uit komst van de verkiezingen in Israël "geen crisissfeer" heeft geschapen. De twee bewindslieden kwa men tot deze conclusies tijdens hun besprekingen in Genève. Indirect weerspraken zij hier mee de pessimistische uitlating van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, die eerder op de dag zei dat hij een hervatting van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten na de verkie zingsoverwinning van het Likoed-blok in Israël voor dit jaar niet meer zag zitten. WENEN (UPI) - De premier van Zuid-Afrika, John Vor ster en de Amerikaanse vice-president Walter Mon dale hebben gisteren in We nen meer dan zes uur van gedachten gewisseld over de mogelijkheden voor een vreedzame regeling in zuidelijk Afrika. De Amerikaanse VN-ambassadeur herhaalde dat zijn land voor Nami bië en Rhodesië een regeling door onderhandelingen tot stand wil brengen maar hij erkende dat het "een wedloop met de tijd" is en dat de guerrilla doorgaat. Hij waarschuwde dat de Verenigde Staten "bereid zijn nieuwe maatre gelen te nemen" als geen snelle voorgang (naar zwarte meerder heidsregeringen) wordt geboekt. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko schudt de hand van zijn Amerikaanse collega Vance na de ondertekening van de verlen ging van het Amerikaans-Russische verdrag voor samenwerking in de ruimte. De overeenkomst zou dit jaar verlopen, maar is nu voortgezet. GENÈVE (Reuter) - De besprekingen in Genève tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika en de Sowjet-Unie, Vance en Gromiko, over verdere beperking van de strategische kernwapens worden met een dag verlengd. Dit is gisteren gezegd door een Amerikaanse woordvoerder die weigerde nadere bijzonderheden te geven, maar die zei dat men zijn eigen conclusies kon trekken. De mededeling had onmiddellijke veronderstellingen tot gevolg dat er voortgang wordt geboekt bij de onderhandelingen die lang in het slop hebben gezeten. De onderhandelingen tussen Vance en Gromiko begonnen woensdag en zouden aanvankelijk vandaag worden afgesloten. Mdrgen is daar nu aan toegevoegd. Toen Vance en Gromiko in maart in Moskou voor het laatst over een nieuwe SALT-overeenkomst onderhandelden liep het gesprek vast. De Russen wilden niet ingaan op twee Amerikaanse voorstellen en de Ameri kanen weigerden een al bestaande overeenkomst eenvoudig te ratificeren. Gisteren, eerder op de dag, had VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim nog gesproken van grote verschillen tussen de twee partijen. Hij zei toen geen snelle oplossing te verwachten. Over de inhoud van hun bespre kingen is door de twee staatslieden niets bekendgemaakt. Zij hebben afgesproken daarmee te wachten tot na de slotzitting van vandaag. Mondale, die gisteren tweemaal te lefonisch ruggespraak hield met president Carter, vliegt vandaag naar Belgrado. In het middelpunt van het Weense overleg staan de kwesties Rhqde- sië, Namibië en de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, die. door de nieuwe Amerikaanse regering wordt afgekeurd. De Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young heeft gisteren op de VN-conferentie over Namibië (zuid-west Afrika en Zimbabwe (Rhodesië) de zwarte Rhodesiërs voorgesteld de blanke handelsin stellingen te boycotten, zoals de zwarte Amerikanen dat in de jaren zestig deden tijdens hun actie voor burgerrechten. Young zei tot de deelnemers aan de conferentie in Mapoeto in Mozam bique dat een dergelijke actie evenveel zou bijdragen aan het ver jagen van het blanke minderheids bewind als de guerrilla dat doet. Tijdens zijn 40 minuten durende toespraak tot de delegaties van 87 landen en zwarte bevrijdingsbewe gingen trok Young voortdurend vergelijkingen met de Ameri kaanse beweging voor burgerrech ten en legde hij de nadruk op zijn persoonlijke bemoeienis en die van president Carter. Er zijn 2 modellen: EK 4 ca. f 205,-, EK 6 ca. f 260,-, 3 jaar garantie. De nieuwe Instant camera van Kodak. Heel eenvoudig dank zij de electronische sluiter, automatische belichting en de instelcirkel voor afstandsregeling. Elke Kodak Instant fotocassette is goed voor 10 haarscherpe foto's met de kleuren van Kodak. Bezoek nu uw fotohandelaar voor een demonstratie.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9