Padden krijgen "veilige weg" Forse aanval op beleid wethouder 0=i eidse agenda Burgerlijke stand Plan Centrum in discussie Wilbert Drummers vieren koperen jubileum K en O toont werk in "Wijckerslooth" Opnieuw plakkers gepakt VRIJDAG 20 MEI 1977 Artsen VOORSCHOTEN - Voorschoten krijgt een oversteekplaats voor padden, Langs de Admiraal de Ruytersingel zullen binnenkort waarschuwingsborden komen te staan om au tomobilisten te wijzen op het feit dat paringslustige padden daar soms met honderden tegelijk de weg oversteken. OEGSTGEEST - "De creatieve cursussen van K. en O. Oegstgeest zijn enorm populair, blijkens de honderden deelnemers", aldus K. en O. voorzitter professor Lands meer in een toespraak bij gelegen heid van een expositie van werk stukken van cursisten in het ver pleegtehuis "Wijckerslooth". "De enorme inzet van Margo Daems - die dit alles leidt - is zonder meer voorbeeldig!" Wethouder O. C. van Belle (fina nciën en culturele zaken) onder streepte dit en bood mevrouw Daems een boekwerk aan met te vredenheidsbetuiging van B. en W. De opdracht luidde: "Voor de vele diensten geleverd aan het cultureel-educatieve werk in Oegs tgeest". Professor Landsmeer ging nader in op het cursuswerk en bedankte vele medewerkers die aan de tot standkoming van de expositie hebben meegewerkt, in het bijzon der broeder Donkers, de heer Levie (civiele dienst) en de heer Van den Akker (technische dienst) van het verpleegtehuis. De expositie toont resultaten op het gebied van schil deren, kantldossen, macramé, pot tenbakken, poppen maken oude stijl, wandkleden en kledingstuk ken. Hoe dat bord eruit moet zien weet nog niemand. "Je hebt een drie hoekig waarschuwingsbord met een eendje erop om automobilisten voor overstekende eenden te waar schuwen, maar ik bem bang dat men het niet serieus zal nemen wanneer we zo'n zelfde bord, maar dan met een pad erop, neer gaan zetten, "aldus gemeentesecretaris Oosterbaan van Voorschoten. Obstakel Eigenlijk is het allemaal begonnen met de bouw van de wijk Noord- Horland. Die maakte de aanleg van de Admiraal de Ruytersingel nood zakelijk; een plotseling obstakel in de tot dan toe zeer rustige weg die de padden afleggen tussen het Bos van Berestein en de polders. De padden overwinteren in het bos. maar komen daar in het voorjaar uit om zich van nakomelimgenschap te verzekeren. Dat gebeurt in de polders achter de sportvelden aan de Admiraal de Ruytersingel. Het gaat om een paar duizend pad den die in enkele weken in het voor jaar de singel oversteken. Daar de pad natuurlijk een oneerlijke strijd voert tegen het snelverkeer delft hij het onderspit. Jaarlijks worden er honderden padden doodgereden. Klaar-over Buurtbewoners wilden daar een eind aan maken. Geruime tijd vormden zij een soort klaar-over- dienst voor de padden - veel van de diertjes werden opgepakt en door de dierenliefhebbers naar de over kant van de weg gebracht. De buurtbewoners stelden het gemee ntebestuur daarom voor hekken en korven langs de weg te plaatsen. De bedoeling was dat de padden in de korfjes vielen, waar ze dan vervol gens door omwonenden uitgehaald zouden kunnen worden om aan de overkant van de weg gebracht te worden. De gemeente Voorschoten twij felde niet alleen aan het effect van een dergelijke voorziening, maar vond de oplossing bovendien te duur. Zo kwam men uiteindelijk tot de conclusie dat het plaatsen van borden waarschijnlijk het meest zinvol is. Bruin Er zit echter een probleem aan vast. Het merendeel van de padden ver plaatst zich 's nachts en daar een ordentelijke pad bruin van kleur is valt het te betwijfelen of de borden van enig nut zullen zijn, want zelfs een gewaarschuwd automobilist zal nauwelijks in staat zijn in het donker een bruine pad op de weg te onderscheiden. W. B. Driessen met "zijn" Wilbert Drummers, repeterend voor de jubileumshow van morgen. dig zorgde hij er echter voor dat ook niet-katholieke kin deren bij de Wilbert Drum mers kwamen: "Dat was mijn hele opzet, ik wilde de band voor iedereen toegankelijk maken". Het eerste jaar kwam de band niet op straat: "We zaten toen met allemaal leerlingen en nog zonder uni formen, dus ik ben eerst maar eens aan het lesgeven gesla gen. Een jaar later waren we zover dat we de straat op kon den". Willibrord De naam van de band doet nog wel in de verte aan de KJC denken: "Eigenlijk is het een verbastering van Willibrord, de man die je zo'n beetje de Oegstgeester Heilige zou kunnen noemen. Op een ge geven moment is iemand daar in de KJC mee gekomen en het sprak iedereen wel aan". VOORSCHOTEN - Drs. Meershoek (CDA) heeft woensdag in de commissie financiën en bedrijven van Voorschoten scherpe kritiek geuit op het financieel beleid van wet houder Oosterbaan (VVD). Meershoek verweet de wet houder geen werkelijk beleid te voeren en wilde inzicht in de financiële positie van de gemeente, vooral voor wat betreft de toekomst. Aanleiding tot de kritiek vormde de nota over de Voorschotense grondpo- litiek. Het heeft meer dan een jaar geduurd voor de opdracht van de commissie, om de nota gedeeltelijk te herzien. Meershoek merkte op dat met name hoofdambtenaren te weinig uren Op de secretarie doorbren gen en teveel met hun hobby's bezig zijn. Meershoek vroeg zich verder af wat de functie van^e commissie financiën en bedrijven is: "Soms krijg Laksheid Ondanks de verdediging van wethouder Oosterbaan, dat de secretarie onderbezet zou zijn, schaarde de hele commissie zich achter Meershoek. Men verweet de secretarie-afdeling laksheid en vroeg zich af hoe het mogelijk is dat geen enkel raadslid inzicht heeft in de financiële toe komst van de gemeente Voorschoten. Wethouder Oosterbaan beloofde tenslotte nog voor de vakanties met een overzicht van de financiële mogelijkheden van de gemeente te komen. (Die mogelijkheden werden op dat moment echter flink ingekrompen toen een van de bodes op het moment van die toezegging een blad met kopjes van de trap liet vallen.) Ir. Van Dalen (WD) kreeg van wethouder Oosterbaan verder nog de mededeling los dat Voorschoten zelf kabeltelevisie gaat vezorgen. Daar voor zal toch een mast op het MOC-terrein gebruikt worden Over een en ander is al contact met de PTT. Leiden - Stichting Gezinsverzor ging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp bejaarden, lang durig zieken en gezinsverzorging, ma. t/m vr. van 9-10 uur en van 13-14 uur. VRIJDAG Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time 7.45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, opensoos- Ten Katestraat, speeltiüingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 2-4.30 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Nieuwe Rijn 19, club voor alleenstaan den, weduwen en weduwnaars, 8 uur 't Breehuys, Breestraat 19, vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; Mirakelsoos, 8-12 uur nam. Troef, Noordemde 2a, Nederlands/Enge ls, 2-4 uur nam.; sport (sportzaal Lam- menschanspark), 6.30-8 uur nam.; open-soosavond 8-2 uur nam. Rehoboth, Rapenburg 10, ruilclub 7.30-10 uur nam. Stadsgehoorzaal, Beethovenconcert door het Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. James de Preist, 8.15 uur nam. Microtheater, Vestestraat 40, toneel groep Impenum met „Terug naar af', 8.30 uur nam. Jack en ik", 8.15 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, thea teravond, 8 uur nam. Tom Menken Ijsbaan, rommelmarkt, LEIDEN - Geboren: Martin, zv F. de Bruijn en W. Wagemaker; Arend, zv A. Vooijs en M. P. v. d. Spijk, Jacoba, dv L. K. v. Rijn en M. Ouwehand; Aylin en Atilla, dezv H. Bati en K. Ozatan; Anita, dv P. de Vries en J. D. Jellema; Sandra, dv P. de Vries en J. D. Jellema; Sandra, dv M. T. H. Brussee en J. Timmerman; Jeronimus, zv A. C. Vreeburg en H. J. P. Uitendaal; Hillina, dv J. P. v. Duijn en G. M. v. d. Plas; Rob, zv C. Favié en A. P. Ruigrok. Gehuwd: W. F. A. Koet en C. E. de Boer; A. J. v. Noort en E. M. Kastermans; G. F. baron Thoe Schwartzenberg Hohen- lansberg en E. A. M. v. d. Laar; L. Beijen en M. C. A. Verdegaal; G. J. J. Zwartjes en A. C. M. Velthuizen; A. v. Zegveld en A. A. Wijntjes; W. J. M. Bertels en G. T. Nieuweweme. Overleden: E. M. L. Wilshaus (1899) g.g.m. P. J. Schreuder; A. Monteba (1895) m; C. Broekhof (1899) m. VOORSCHOTEN - Ophaaldienst grof vuil 25 mei: Boschgeest, aan de Papelaan tussen Rouboslaan en Veurseweg), J ohn F. Kennedyplantsoen, Oranjekade, Nar- cissestraat, Tulpenstraat, Hyacintstraat, Van Kempenstraat, Bijdorpstraat, Wil lem de Zwijgerlaan, Burgemeester de Kempenaerstraat, Pauwenstraat, Cro- cusstraat, Wijngaardenlaan. (zuidzijde) Veurseweg, Essenlaan, Rouwkoplaan, Peppellaan, Wilgenlaan, Kniplaan, Laan van Duivenvoorden en Haagwijk. 26 mei. Noord Hofland, aan de Hofweg (het gedeelte tussen Voorschoterweg en de Leidseweg(, Leidseweg (het gedeelte tussen Voorschoterweg en de Vinkweg), LEIDEN - Een 23-jarige Leicienaar is op de kruising Steenstraat-Mors singel met zijn bromfiets in botsing gekomen met een auto. Dit ge beurde tijdens een manoeuvre, waarbij de bromfietser, rijdend in de richting Stationsweg, de Mors singel in wilde slaan. De brom fietser werd gewond aan vingers, hoofd en rug. Hij is overgebracht OEGSTGEEST - Met een grote show, morgen in de Apollo- hal, gaan de Oegstgeester Wilbert Drummers hun kope ren jubileum vieren. Het jeugdtamboerkorps is op dit moment zestig man sterk. Vij fenveertig daarvan komen ook daadwerkelijk op straat, de anderen zijn nog in oplei ding. Twaalf en een half jaar geleden maakte drumbandinstruc teur W. B. Driessen zich boos over de opmerking dat er "in Oegstgeest nooit wat kon". Dat resulteerde uiteindelijk in de oprichting van de jeugdband. Waarmaken "Er was op dat moment be hoefte aan", aldus Driessen, "want de muziekvereniging Triumph was toen net ter ziele en ik maakte me er ver schrikkelijk kwaad over dat er nooit wat van de grond kwam, hier in Oegstgeest. Zodoende heb ik me toen op die drumband gestort". Ook het aspect jeugdwerk speelde bij de oprichting een WASSENAAR - De kotter Vlieringen 48 heeft woensdag vrijwel de gehele dag vastgeze ten op het Wassenaarse strand. Het schip was in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens het vissen te dicht bij het strand gekomenwaardoor het bij laag water niet meer naar zee kon. Het duurde tot 's middags half vijf voor de Scheveningse red dingsboot Bernard van Leer", die een lijn naar de kotter had overgeschoten, erin slaagde het vissersschip met enige moeite los te trekken rol: "In die tijd had iedereen erg veel kritiek op de jeugd. Ik liep me af te vragen of ou deren daar niet eens wat aan moeten doen. Nou zo'n uit spraak moet je dan ook waarmaken". Driessen kreeg steun van de Katholieke Jeugd Centrale, die ook hielp bij de aanschaf van uniformen. Al vrij spoe- met K en G en de Katwijkse band DVS in de Apollohal, maar daar blijft het bij. Geen feest: "Want dat laten de fina nciën gewoon niet toe". WASSENAAR - De commissie Technische Diensten uit de ge meenteraad buigt zich maandag avond over het ontwerp- bestemmingsplan „Centrum". Het streven is er op gerciht het plan in maart 1978 aan de gemeenteraad ter vaststelling voor te leggen. LEIDEN - Een tweetal plakkers is woensdagavond aangehouden op de Willem de Zwijgerlaan. Donder dag werden een jongen en een meisje in de de Pelikaanstraat op gepakt omdat ze politieke affiches aan het aanplakken waren. Op het Rapenburg pikte de politie een Engelsman, in de kuif, die een affiche met de tekst: "Stemt op de partij die het meest aanstuurt op de richting van Gods herstellingsplan. Stem daarop op een partij die Christus niet ontkent, maar Hem boven alles centraal stelt", aan het opplakken was. Later werd op de Steenstraat een jongen uit Rotterdam aangehou den die affiches met dezelfde tekst probeerde aan te plakken. De plakkers konden met lege han den verder gaan, nadat proces ver baal was opgemaakt en de affiches waren afgenomen. Er zijn sinds het voor-ontwerp van mei 1976 een aantal wijzigingen in het plan aangebracht. Zo heeft het gebied bij de Luifelbaan een geheel andere opzet gekregen. Het plan bevat nu een strook waarin vier dagwinkels of kiosken kunnen komen, met bijbehorende luifel- lijnen en verder een bebouwings oppervlak voor meergezinshuizen in twee en drie lagen aan de nu nog onbebouwde zijde. Verder is nieuw dat aan de oos tzijde van de Van Hogendorpstraat, tussen de Van Limburg Stirum- straat en het Tuinpad een gebou wenblokje kan worden geplaatst met winkels of kantoren. De moge lijkheid voor woningbouw aan de Reyerlaan is geschrapt. De be staande winkels aan de Windlust- weg, het Molenplein en de Kerk straat hebben in plaats van een zui vere woonbestemming de be stemming „eengezinshuizen, win kel toegestaan" gekregen. In het noordelijk deel van de Langstraat wordt het mogelijk winkelpassages te bouwen langs de voetpaden, die tussen de Langstraat en het gepro jecteerde parkeerterrein tussen kerkstraat en Gang zijn gepland. LEIDEN - In het kader van het 50-jarig jubileum van de Leids Poli tie Sportvereniging zal morgen, za terdag 21 mei, een trimdag gehou den worden. Iedereen zal aan de wandel- en fietstochten deel kun nen nemen. Er zijn wandelroutes van 5 tot 10 km uitgezet geschikt voor ouders met kinderen. Daarna ast is er een lange route van 25 km. Fietsers kunnen kiezen uit 25 of 50 km. Start tussen 10 en 12 uur, Leidse Hout Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnens tad tot Cityring en Groenoord): M. J. H. van Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; Wijk II (Kooi en Meren- wijk): P. L. Tan, de Sitterlaan 57, tel. 132227; Wijk III (Waard, Profess oren wijk en Tuinstad wijk): S.Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van za. 10 uur vm. tot zo. 8 uur vm.: F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347; van zo. 8 uur vm. tot zo. 24 uur; A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 762115. Leiderdorp - D. Hennink en O. de Ry van Beest Holle, Mauritssingel 168, tel. 894135 (za. en zo. spreek- uurtje van 12.30-13.00 uur). Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten - C. Meyer, Chopin- laan 16, tel. 2493 (zaterdag); A. Meiman, J. W. Frisolaan 13, tel. 2493 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - A. De Gijzel, Oranje Nassaulaan 10, tel. 10854. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 20 tot 27 mei, door Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel.'154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. Looyen, Merel laan 22, Sassenheim, tel. 02522-11454. Gezinsverzorging 7-12 uur nam. ZATERDAG Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur v.m. - 5 uur nam. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse Jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 3-5 uur nam. Micro-theater, Levendaal 150, „Socra tes", solotoneel door Julien Schoena- erts, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, "Variété in televi sieland", voor kinderen van 4-12 jaar, 3 Jeugddorp, Voorschoterweg, verras singsprogramma, 10.30 uur v.m. - 2 uur Ons Buiten, W. de Zwijgerlaan, jeugd kampioenschappen bloemschikken, 1 Sportzaal Broekplein kluts-toemooi vol leybalclub Merenwijk, 7.30 uur nam. Apollohal, Oegstgeest, jubileumshow Wilburt-drummers, 8 uur nam. Tom Menken IJsbaan, rommelmarkt, 10 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. -Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Calimero Het burgerlijke kuikentje Ca limero en het radicale beertje Colargol brengen morgenmid dag samen een programma in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Een programma vol muziek, komisch goochelen, clownerie en buikspreken on der de titel "Variété in televi sieland". Leuk voor kinderen van vier tot twaalf jaar, die van drie tot vijf uur in de schouwburg terecht kunnen. Voetbal (1) In Zoeterwoude wordt van avond een Leidse voetbal derby gespeeld. In het door SJZ georganiseerde nederla- gentoernooi hebben UVS en Roodenburg de Zoeterwoude- naren een evengrote nederlaag weten toe te brengen. Om acht uur vanavond gaan zij probe ren tot een beslissing te komen en zo een einde te maken aan het nijpende probleem wie de Guus v.d. Geest-trofee dit jaar in de kast mag zetten. Er gaan sterke geruchten dat Jayne Mansfield vanavond de aftrap verricht. Op Haasbroek. Voetbal (2) Ook zondag is het Zoeter woudse sportpark Haasbroek het nerveuze centrum van sportieve activiteiten. Dan gaan de veteranen de wei in. (Willen die dames daar bij de cornervlag ophouden met dat gegiechel?) In een toernooi wordt gestreden om de Zandgeest-trofee, georgani seerd andermaal door SJZ. Prestatieloop Maar ook in de Leidse Hout kan zondag het overtollige vet worden gedeponeerd. De atle tiekvereniging AV Holland houdt daar een prestatieloop, zondag om twaalf uur. Deel nemers kunnen kiezen uit drie afstanden: 2V2 5 en 7Va km. In schrijving is mogelijk vanaf elf uur. De start is op de sintel- baan in de Leidse Hout, een baan waar Leiden trots op mag zijn. Want waar vind je in Ne derland een sintelbaan waar op gelopen kan worden? Wie de prestatieloop volbrengt kan boven de schoorsteenmantel thuis een herinneringstegel ophangen. Chili Ernst nu. Chili. Nog steeds el lende daar. Een fascistische generaalsregime sinds 11 sep tember 1973. De Chilenen noemen de generaals 'goril la's', maar doen dat niet al te hardop. Het verzet is georgani seerd in illegale politieke par tijen, vakbonden en andere or ganisaties. Dit verzet heeft steun nodig. En daarom houdt het Chili Front Leiden morgen een collecte, een bevrijdings collecte. Er is ook een giro nummer beschikbaar: 3374086 t.n.v. penningmeester van het Chili Front Leiden. Baarmoederhals Dames, opgelet, vooral die in het Leidse Morskwartier. In het club- en buurthuis Morschwijk aan de Topaas laan wordt maandag om acht uur een voorlichtingsavond gehouden over het baarmoe- derhalskankeronderzoek. Dat is een woord van 29 letters; al leen daaruit blijkt al hoe be langrijk deze avond is. Me vrouw P. Rietveld- Scheffers van het Leids Cytologisch La boratorium zal aan de hand van dia's vertellen over baar moederhalskanker en het tij dig ontdekken van deze ziekte. Een Leidse huisarts leidt de avond in. Ook zullen de wijk verpleegkundigen van de Morswijk aanwezig zijn. MEB De gepensioneerden van de Marine Bedrijven aan de Haar lemmerstraatweg in Oegs tgeest kwamen woensdag weer eens een kijkje nemen bij hun vroegere bedrijf. De plaatsvervangen directeur van de MEB, ir. Van Hoogen- doorn zorgde voor de ontvan gst en shetste de ontwikkeling van het bedrijf. Na de rond gang werd de gepensioneerden een maaltijd aangeboden waar de korporale koks Heerbaart en Van der Mey hun uiterste best op hadden gedaan. En 's middags werd een bezoek aan de dierentuin te Wassenaar gebracht. G. Sira had alles ge organiseerd. En onze corres pondent meldt dat iedereen tevreden was.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2