Kostbare collectie bij Sotheby geveild (9ut¥)lu "ASTERIX VEROVERT ROME" TMJtFitL VERBORGEN TEMPEL" VRIJDAG 20 MEI 197 Vorige week werd in Krakov in het bijzijn van enkele duizenden geestverwanten de Poolse student Stanislaw Pyjas begraven. U hebt er beelden van op de televisie gezienmen trok niet zwarte vlaggen door de straten, een on gekend schouwspel voor een land achter het.ijzeren gordijn. Pyas kwam door een ongelukkige val in dronkenschap om het leven, meldde de politie, maar de rest van Polen gelooft stellig dat Pyas door de politie.of de geheime poli tie, in elkaar geslagen is, want hij was al een paar keer bedreigd nadat hij een brief mede had on dertekend waarin een onderzoek werd geëist naar het optreden vaii de politie. De politie verhinderde dat enkele leden van het Comité voorde Ver dediging van de Arbeiders van uit Warschau naar Krakov reis den om de uitvaartmis bij te wo nen. Toevallig had ik, toen ik dal las net „Geweldige jaren" van Reiner Kunze gelezen die een soortgelijke situatie in Tsechos- lowakije beschrijftKunze is een Oostduitse schrijver, die kort ge leden naar het Westen werd gede porteerd. Nobelprijswinnaar Heinrich Böll heeft gezegd dat je ,iGeweldige jaren'' langzaam moet lezen, langzaam moet in ademen om de satire te verstaan die zich in deze verbeelding van de werkelijkheid aandient, maar ik heb het toch niet kunnen laten om deze literaire documentaire van Kunze in één adem uit te le zen Ik citeer nu voor u „de begra fenis", dat als motto meekreeg: ,JDit is de tijd van de stilzwijge nde teraardebestellingen. (Een Praagse burger)". Begrafenis ,De begrafenis vindt vandaag om zeventien uur plaats". De anonieme opbeller hangt op BegrafenisVan Wie? Je over weegt wie je zou kunnen opbellen en krijgt te horen: A. is gestorven. Crematorium Motol. Zij die in Motol iconen begeven zich om zestien uur op weg. Ze we ten: als een man als A. gestorven is. is het niet verstandig dat ie dereen tegelijk de straat opgaat. Dal zou de politie wel eens ver keerd kunnen interpreteren. Maar voor degenen die aan het andere eind van de stad wonenis het lastiger om Motol te bereiken, zodat zij pas later arriveren De politie heeft de weg afgesloten en leidt alle auto's die naar het crematorium willen om over voorsteden en dorpen. Bzal het woord voerenMen heeft hem vijf minuten toegestaan. B. heeft gezegd: Goed, dat is genoeg. Voor de ingang van het. cremato rium krijgt hij te horen: één mi nuut maar! B. zegt: Goed. dat is genoeg.Bij de Iijkkist zegt h ij: ,A is gestorven. Ik verzoek u van uw stoel op te staan". En dan: Jk dank u". Precies een minuut. Maar het is niet gebruikelijk dat men van zijn stoel opstaat. Als de nabestaanden uit het cremato rium komen, kunnen ze geen hand voor ogen zien. Men heeft de verlichting van het kerkhof niet ingeschakeld. Het pad loopt heu velafwaarts en nu en dan komen er een. twee treden. Maar het wordt omzoomd door mensen. Ie dereen die ter hoogte van een tree staat, zegt: tree. Zodat niemand Charisma Een jaar of zeven geleden woonde ik in Brussel het Congres van de Russische joden bij. In het con gresgebouw ontstond opeens be roering. met name onder de aan wezigejongeren .joden uit de hele wereld. Zij verdrongen zich om iemand die ik niet kon zien, om dat hij te klein was om boven zo n kluwen mensen uit te torenen. Ik drong me als goed journalist naar voren. Het bleek Menachim Begin te zijn.de man die door de een als de grote verzetsheld wordt beschouwd.de Tito van Israël zal ik maar zeggenen door de ander als een soort Westerling. En dan spreek ik alleen nog maar over de joden zelf. Hoe dan ook. de ogen van zijn jonge geloofsgenoten schitterden, Menachims aanwe zigheid stuwde het bloed in hun aderen kennelijk met verdub belde snelheid voort, en toen ik hem later hoorde sprekenzonder dat ik er een woord van verstond, begreep ik dat Begin een van die zeldzame mensen met charisma was. Wat is charisma? Ik heb geen idee. maar zoek het nu even voor u op in Van Dale: ..bovennatuur lijke gave: bijzondere gave van de H. Geest om de uitbreiding van het rijk Gods te dienen". Tjonge, dat liegt er niet om'. Laten we het er op houden dat Menachim Be gin iets bijzonders uitstraalde. Zijn Likoed-partij heeft nu de verkiezingen in Israël gewonnen. Israël krijgt nu dus een premier met charisma. En iedereen houdt zijn hart vast, naar het schijnt. NICO SCHEEPMAKER AMSTERDAM (SP)-Voorgoed buiten het bereik van zelfs de rijkste verzamelaars, prijken de begeerlijkste oude schilderijen in grote musea. Het is nu echter, alsof een van die musea een li quidatieveiling houdt. Op 9 juni gaat Sotheby Mak van Waav namelijk in de Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam een parti culiere verzameling veilen van uitzonderlijke kwaliteit: de col lectie van wijlen dr. Hans Wetz- lar. De zakenman Wetzlar woonde in de Roemer Visscherstraat, bij het Vondelpark in Amsterdam. In zijn eetkamer had hij selecte stillevens hangen: bloemstuk ken en „ontbijtjes" van Vlaamse en Hollandse meesters als Heda, Claesz, Van der Ast, de Bosshhaerts en Abraham van Beveren. Boven in het huis konden bevoorrechte gasten landschappen bewonderen en in de achterkamer beneden wa ren Noord-en Zuidnederlandse „primitieven" te zien, terwijl in andere vertrekken werken hin gen van 17de eeuwse meesters. De collectie omvat ook werken van Duitse meesters als Crana- ch, alsmede een aan Clouet toe geschreven werk. Het voorwoord van de volledig geïllustreerde catalogus 20) is geschreven door de directeur van het Museum Boymans-van Beuningen, die met dankbaar heid vermeldt, dat Wetzlar vele kunsthistorici in staat heeft ge steld, lange vakanties door te brengen in zijn villa aan het Lago Maggiore. De heer J.C. Ebbinge Wubben wijst er op, dat Wetzlar gedurende tiental len jaren het peil van de collec- ïn Jan Steen uit de collectie Wetzlar poseerde i Maria van Egmont. tie verbeterde door aankopen en door het ruilen van mindere stukken voor de verwerving van nog betere. Hij werd daarbij geadviseerd door Max Fried- lander. die hem voor vroege Duitse meesters wist te inte resseren en door de Amster damse handelaar Piet de Boer. De veiling omvat 134 nummers. In Londen. München en Brus sel zijn enkele tientallen top stukken geëxposeerd geweest als voorproefje van de kijkda gen, die van 31 mei tot 8 juni worden gehouden in de Nes 713-87 te Amsterdam. Er zijn werken, die voor de grote mu sea in ons land belangrijke aanwinsten zouden zijn. Die musea zullen echter ook van die stukken er vele met bloedend hart naar het buitenland zien gaan, want er worden zeer hoge opbrengsten verwacht. Maastricht Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur tnam. zondag 1-5 uur nam. Morsstraat 13. Foto-expositie Jolande Boer. Geopend gedurende de weekein den en op donderdagavond t/m 31 mei. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18, Leiden: Ronald Tolman exposeert bronsplastieken en etsen. De tentoon stelling _duurt tot en met 12 juni. Geopend: zaterdag- en zondagmiddag Openbare bibliotheek. Wijngaardenlaan 4, Voorschoten. Tentoonstelling Jan v. d. Heide - mediamiek ontvangen schilderi jen en tekeningen. Geopend ma. t/m vr. van 14-17.30 uur, di. en vr. ook van 19-21 uur, do. en za. 10-13 uur, t/m 14 juni. Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3, Leiden: Bettien Scherft (tek), Jan Bos (gouaches) en Ine van Oudenhoven (metaal plastie ken) van 19 april - 21 mei, dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur. Galerie De Ouden Rijn, Oude Rijn 40, Leiden: schilderijen en gouaches van Lucia Steinbach. Van 22 april t/m 25 mei. Openingstijden: di. t/m zat. 10.30 - 17.00, dond. 19-21.00 uur. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wassena ar. Tentoonstelling Wassenaarse be roeps beeldende kunstenaars. Geopend do. t/m zo. van 10-17 uur, woe. van 20-22 uur, t/m 29 mei. Galerie Pulchri Studio, Passage 10) Oegstgeest. Tentoonstelling W. H. Gis pen - grafiek Geopend dag. van 10-16 uur (zo. gesloten), t/m 26 mei. Galerie Van Zwieten, Hooftstraat 121, Alphen. Tentoonstelling Joh. Timmers - aquarellen, t/m 21 mei. Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoonstelling. Vine Snoek - ke ramiek, etsen, gouaches en teke ningen. Geopend di. en woe. van 12-16 uur, do. van 12-16 en 19-21 uur. Tot 15 juni. 20 mei 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Op de tentoonstelling van een- en tweejarige stieren van in- landsch ras, Dinsdag te Wou- brugge gehouden, hebben de volgende bekroningen plaats gehad: eenjarige stieren lste prijs,-aan den zwartblaar stier van W. den Hertog te Woubrug- ge; 2de prijs aan dien van J. P. Roderijs, te Ter Aar, eveneens zwartblaar; tweejarige stieren lste prijs, aan den zwart- witkop stier van J. Reineveld te Koudekerk, 2de prijs aan den grijsbonten stier van G. Dorre- paal Sr. aldaar. - Op de verkooping van schil derijen (oude school) in de Brakke Grond te Amsterdam hebben o.m. opgebracht: Albert Cuyp, De jonge herder f2310: Frans Hals, Mansportret en vrou wenportrettezamen f19,580: dezelfde. De goede vondst f9580; Melchior de Hon- decoeter. Vogelgevecht f 4950: Adriaen van Ostade, In een herberg f1870: Salomon van Ruysdael. Landschap bij het vallen van den avond f880.-: Adriaen van de Velde. Christus met de doornenkroon f 561; Pie- ter Wouwerman. In een stal f 671Jan Wynans. Bergachtige landschappen f 880 Vijftig jaar geleden: - Op de lijn Kassel-Druseltal heeft zich een ernstig tramonge luk voorgedaanAan het station stond een geheel met passagiers gevulde wagen - waaraan aan hangwagens zouden worden gekoppeld - zonder bestuurder en conducteur voor het vertrek gereedtoen een jongen de rem losmaakte waardoor de wagen in beweging geraakte, de steile Brabanterstraat afreed en in een scherpe bocht uit de rails sprong. Daar kwam de wagen tegen een ijzeren stelling aan, waardoor het bovenste gedeelte geheel werd weggeslagen. Het onderste deel reed door en kwam in een gracht terecht. Uit de overblijfselen zijn tien doo- den geborgen en negentien ern stig gewonden. PANDA EN HET HELDERKIJKERTJE 10- 137 - Panda moest heel hard i Kuier niet aan te rijden - en het gegier t politieman hevig schrikken Ha-haltriep hij. ,.Eh .ik ga je opschrijven vi gebruik maken van de openbare weg. Wat is je i r het onoplettend Je jokt!" sprak een stem uit Panda's auto. Wantje weet heel goed datje zelf niet goed oplette en gevaarlijk deed. Ik zie dat heel duide lijk op je voorhoofdAgent Kuier keek onthutst naar binnen om te - zien wie de spreker was - maar hij zag alleen een televisietoestel waaruit een vreemd iemand hem streng aan keek. „W-wie is d-dat?" stamelde hij. „W-wie zei daar iets?" „Mijn televisie-apparaatlegde Panda uit. .Met praat zo nu en dan, ziet u?" Gebruik voor dit re cept uitsluitend de buitenste. stevige slabladeren. U hebt 8 nodig. Verwijder het vel van 200 g braadworst of sau cijsjes. Snijd 200 g varkenslever in smalle repen en maal deze in een vleesmo len. Vermeng worst vlees en lever en maak het mengsel aan met 1 heel licht gefruit, ragfijn ge snipperd uitje, 1 le pel tomatenpuree. 1 theel.salie, 1 theel. basislicum en wat knoflook. Als het mengsel door de le ver erg vochtig uit valt mengt u er nog een lepel bloem door. Vorm er vier porties Neem steeds twee slabladeren op elka&r en wikkel er portie van de vul ling in. Bind er een plakje ontbijtspek omheen en bak ze niet langer dan 10 in boter, boven tamelijk flink vuur. Geef hierbij aardap pelpuree of gebak ken aardappelen. WINA BORN kan ik heb helpen, als %n ik weten, dot het voor .haar dinerfcie ran vanavond De avonturen van Join nieke inderdados, die Flippos is zeer siimmos Hij alleen kan onzos p/annos -ft doen lukkos Bn nog dezos nachtos, in het donkeros ontvoeros iv] hem uit zijn huizos y Agenda Luxor - "The last tycoon", dag. 2.30, 7.00 9.30 uur, Hemelvaartsdag en zo. 2.00, 5 uur enz., 14 jaar. Camera - "Python 357", dag. 7.00 en 9.30 Kindermatinee: "Modern Times", woe. en zat. 2.30, Hemelvaarts- Nachtvoor- stelling - "Numéro deux", vrij. en zat. 12.00 uur, 18 jaar. Lido 1 - "Silver streak expresse", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, Hemelvaartsdag en Lido 1. 14 jaar. Lido 3 - "Merlijn de tovenaar", zelfde tijden als Lido 1. alle leeftijden Studio - "Het debuut", dag. zelfde tijden als Lido 1. 18 jaar. Trianon - "In Tirol gaat de ontucht nooit verloren", 2,30, 7 00 en 9 15 uur, zo. en Hemelvaartsdag 2.15, 4 30 enz 18 jaar. Rex - "In de klauwen van de tijger". 7 00 9.15 uur, 18jaar Kindermatinee "Pe en de vliegende autobus", zat. en >e. 2.30 uur. Nachtvoorstelling - "Por nobekentenissen", vrij. en zat. 11.30 uur, Ongevallendienst ■ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Kinderafdeling: dag. van 15.00-18 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks v 11.15-12.00 uur en van 14.00-14.45 uur vfin 18.30-19.30 uur. uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 vond bezoek uur 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling Sint Elizabeth-ziekenhuis: 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14 00-14 45 uur en van 1830-19 30 uur. Kraamafdeling: dag van 11.15-12 00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-i 9.30 uur. Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek ba byshow. Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag tlm vrijdag 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur. lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30: 13.30- 14.15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14 15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29