Het gezin aan Tafel esmnsns» En toch is het weekend een bijzonder aardige uitvinding. Pa pakt Parade. Bijbel in eenvoudig Nederlands Kerk in China was verwaterd" Ultimatum aan lama's IN KERKJE YAN NUENEN Diensten mensen onderweg Kinderarts geeft "roer" in Boskoop node uit handen GEIT NOG STEEDS NIET ZWANGER Antiek in Keuken hof VRIJDAG 20 MEI 1977 Lutherse leken dit jaar klaar Het gaat goed met de lekenoplei- ding in de Evangelisch-Lutherse Kerk in ons land. Dit najaar zullen de eerste cursisten hun opleiding afronden. De synode van deze kerk heeft nu een aantal richtlijnen vast gesteld voor wat er nu verder gaat gebeuren. De opgeleide leken krijgen een soort beoordeling op grond waar van zij voor bepaalde taken in ge meenten kunnen worden aange steld. Er is ook voorzien in een ver dere begeleiding van deze mede werkers. die. al dan niet gehono reerd. eigenlijk een nieuwe functie in de kerk gaan bekleden. Door vorming van gemeenteleden iri het algemeen en deze lekentrai- ning hoopt men de kerk minder af hankelijk te maken van predikan ten. waarmee vooral streken met heel weinig lutheranen gediend kunnen zijn. Het Nederlands Bijbelgenoot schap gaat gericht hulp bieden aan bepaalde bevolkingsgroe pen. Doel is deze mensen een bijbel of bijbelgedeelte in han den te geven in een taal die zij het best kunnen verstaan en in een vorm die zij het best kun nen gebruiken. Nog dit voorjaar verschijnt ..Samuel en Saul", een vertaling in eenvoudig Nederlands van de eerste helft van het boek I Samuel. Deze geheel nieuwe vertaling is speciaal gemaakt voor beginnende lezers. Het bijbelgenootschap wil door deze uitgave kinderen tussen zeven en tien jaar in staat stellen de bijbel zelf te gaan lezen, het zij thuis of op school. Er zijn in Nederland tientallen kinderbijbels voor deze leef tijdsgroep. maar daarin wordt het bijbelverhaal naverteld en soms geromantiseerd. Het Bij belgenootschap probeert ech ter de bijbeltekst getrouw over te zetten in een taal die door deze lezersgroep gemakkelijk kan worden begrepen. Het hoopt dat deze vertaling ook ge schikt zal zijn voor zogenaamde ..taalarmen" Daarbij wordt ge dacht aan mensen met lees- moeilijkheden. maar ook aan mensen die onze taal nog niet goed beheersen, zoals Mol uk- kers. Surinamers en Antillia- nen. en ook buitenlandse werk nemers. De tweede bijbeluitgave, die in het najaar zal verschijnen, richt zich op de Friezen. Op verzoek van de Friese kerken hebben het Nederlands Bijbelgenoot schap en de Katholieke Bijbel stichting samen de bijbel op nieuw in het Fries laten verta len. De Friese kerken hebben dit werk ook grotendeels be kostigd. Dit was nodig omdat in de ver taling die in de jaren dertig ver scheen de nieuwste ontdekkin gen op taalkundig en archeolo gisch gebied nog niet waren verwerkt. Een nieuwe Friese bijbel moest toch gedrukt wor den. omdat de spelling van de Friese taal ingrijpend is gewij zigd. Het is de bedoeling dat deze nieuwe bijbel voortaan in alle Friese kerkdiensten, zowel rooms-katholieke als protes tantse. zal worden gebruikt. Protestants. Nuenen in Brabant heeft tot nui toe aan de Neder landse geschiedenis nauwelijks iets anders bijgedragen dan dat dominee Van Gogh er woonde en werkte en dat diens zoon Vincent een aantl hervormden - pachters van de Maatschappij van Wels tand - aan tafel schilderde onder hel eten van aardappels. Maar negentig jaar nadien maakt - Nuenen opnieuw geschiedenis met een wel wat andere Maaltijd. De protestantse gemeente - her vormden en gereformeerden sa men - heeft haar eerste gezins avondmaalsdienst gehouden. Jongeren en kinderen, die geen openbare belijdenis hebben afge legd. vierden het avondmaal sa men met belijdende leden. Tegen de regel Dr. Maris in platenboek: Het Chinese communisme is duide lijk uit Rusland afkomstig. Er is in principe geen verschil. Dat schrijft dr. J. C. Maris (De Bilt) in zijn voor woord van een platenboek over wreedheden in Rood China, dat een groot aantal reprodukties bevat van tekeningen van de naar Taiwan (Formosa) uitgeweken Chinese kunstschilder Ch'en Yung-Sheng. Dr. Maris vindt het dan ook niet verstandig. Rusland aan China te spiegelen, of omgekeerd. De Internationale Raad van Chris telijke Kerken (postbus 80 De Bilt), waarvan dr. Maris secretaris is, zorgde voor de verschijning van het boek. Vrijwel alle reprodukties zijn in kleur. Men vindt er verder een vluchtverslag van Ch'en in en een korte verklarende tekst bij de pla ten. De reprodukties hebben alle be trekking op de Chinese "culturele revolutie" van 1966. toen alles wat aan de oude culturen herinnerde moest worden vernietigd. Ch'ens beeldverhaal beperkt zich tot ge vallen die hij zelf heeft meege maakt. "Een verbijsterende illus tratie van de geest die aan het communisme ten grondslag ligt", aldus Maris, die hoopt dat het ver haal veler ogen mag openen. "Het behoort immers tot de strategie van het communisme, zowel in Oost- Europa als in China, zijn misdaden te ontkennen of te verbloemen, om zo zijn misleidende propaganda in de vrije wereld te kunnen doordoe- theologische seminaries. 21 bijbel- scholen. 18 christelijke universitei ten en meer dan 70 christelijke zie kenhuizen. De totale indruk van dat christen dom als tegenkracht tegen het communisme is, volgens het oor deel van dr. Maris, niet gunstig. Vrijzinnigheid en moderne theolo gie hadden de fundamenten van het geloof in ernstige mate onder graven. Maris' conclusie is. dat zulk verwaterd christendom met zijn "sociale evangelie" een invalspoort voor het atheïstisch comr blijkt te zijn. "Het in Chir.a ge strande schip moge voor het chris tendom in andere landen een baken "Gezins-a vond maal" is een betere naam dan het vaak gebruikte "kinder-commune", al klopt ook die betere naam niet helemaal, omdat de helft van de bevolking niet in gezinsverband leeft. Maar goed. in beide kerken is dit "gezins-avondmaal" tegen de of ficiële regel. De Hervormde Kerk heeft op het ogenblik een praktijk die lijkt op: wie niets vraagt, krijgt ook geen nee te horen. De synode van de Gereformeerde Kerken kwam er vorig jaar niet uit en legde aan de kerkeraden en plaatselijke ker- "J J ken de vraag voor wat zij ervan vinden. Voor die bezinning ligt er een rapport op tafel met argu- ir en tegen satie of de school zijn bereikt met hun ouders speciaal zijn uitgeno digd. Welkom Naast deze "gerichte" dienst zijn er in Nuenen meer diensten van "Woord en Tafel".. Jongeren worden daarvoor niet apart uit genodigd. Ze zijn gewoon wel kom. want men beschouwt in dit Brabantse dorp het belijdend staan van de gemeente in deze wereld niet alleen als een aange legenheid voor volwassenen. In Nuenen vallen denken en doen nu samen. Men vindt hier. datje niet "zomaar" aan het avondmaal kunt. Er is een cateehetische voorbereiding voor nodig. Wie boven de 12 is. krijgt die op de catechisatie, waar het dit jaar toch al speciaal over het avond maal ging. Kinderen in de basisschool-leeftijden krijgen een of twee keer per jaar op vier middagen na schooltijd "avond- maalscatechese". waarbij op ze ker twee middagen ook'de ouders vvorden uitgenodigd. Na deze vier middagen wordt - nu dus voor het eerst - een gezins avondmaalsdienst gehouden, waartoe alleen die ia de catechi- "Invalspoort" Mans komt ook tot de vraag, in hoeverre de kerk in China een dam heeft opgeworpen tegen de rode vloedgolf. In 1950 waren er. ver spreid over heel China, nog 11.470 plaatselijke kerken. 7500 evangeli satiecentra. 1 miljoen gedoopte christenen. 200 geordende predi kanten. 10.500 evangelisten. 48 Alles wijst erop. dat alleen als we bereid zijn te delen, er toekomst is. Delen met minderbedeelden in ons land. in Europa, in de ontwik kelingslanden. maar ook delen met de nog komende generaties". De Oegstgeester werkgroep "Nieuwe levensstijl" zegt dat in een in het interkerkelijke Oegstgeester Kerkblad opgenomen verklaring. "Dat betekent voor ons in feite dat we naar een eenvoudiger levenspeil toe moeten. In ieder geval zullen we ons moeten voornemen, niet steeds opnieuw mee te doen aan de nieuwe behoeften die geschapen worden". De werkgroep wgkt op. op 25 mei bewust te kiezen. "Welke partij staat voor een beleid dat wil de len?" En dan: "Kiezen om te delen kunnen weals individu in ons dage lijks gedrag ten opzichte van an dere mensen en als consument: als werknemer of werkgever door onze invloed aan te wenden op het so ciale en economische gedrag in verband met produktie en arbeid; als kiezers op een politieke partij, waardoor we meebeslissen wat er Oost-Duitsland De leiding van de acht evangeli sche kerken in Oost-Duitsland die deze week in een gezamenlijke sy node bijeen waren, heeft het bij monde van haar algemene presi dent. bisschop Schonherr. "een groteske toestand" genoemd, dat de politieke ontspanning nog geen zichtbare gevolgen heeft voor de ontwapening. Ook wijzen de ker ken, die samen 8 miljoen protes tantse christenen omvatten, op de discriminerende houding van de Oostduitse staat tegenover diens tweigeraars die plaatsvervangende dienst doen in bouw-eenheden. Zij vinden het onbillijk, dat deze jonge mensen niet verder mogen stude ren. en zijn bezorgd over de hoge gevangenisstraffen voor absolute dienstweigeraars (jonge mannen die ook plaatsvervangende dienst in bouweenheden weigeren). De evangelische kerken zien deze dienstweigering als een van de mo gelijkheden tot christelijk vredes- getuigenis. De synode besteedde grote aan dacht aan de problemen van iiet christelijke getuigenis in Oost- Duitsland in verband met de ak koorden van Helsinki en de ver volgconferentie van Helsinki in Belgrado. Haar kritiek op de staat verhindert overigens niet, dat de kerk als zodanig bereid is om te werken binnen het socialistische systeem, ondanks verschil van me ning met de officiële atheïstische politiek. Over het gesprek met het secreta riaat voor kerkelijke zaken zei de bisschop, dat "verschillende moei lijkheden" waren opgelost. Hij keerde zich tegen Oostduitse chris tenen die liever het land te verlaten dan in een atheïstische maatschap pij te moeten leven. Laatste kans De geschorste Franse bisschop Lefebvre heeft vorige week een strikt geheim gehouden bezoek aan Rome gebracht, waar hij sprak met twee Vatikaanse "gemachtigden", een Belgische jezuiet en een Zwit serse dominicaan. Volgens een be trouwbare Vatikaanse bron heeft de ongehoorzame bisschop "zijn laatste kans voorbij laten gaan". Een van de woordvoerders beves tigde op een bijeenkomst van een traditionalistische gemeenschap te Albano (Italië), dat het gesprek tus sen zijn leidsman en de twee Vati kaanse theologen op een misluk king was uitgelopen. Toch wordt een hernieuwde ont moeting tussen beide partijen niet geheel uitgesloten geacht, maar, zo zeggen welingelichte kringen, de kans op goed resultaat is nu wel voorbij. CIA beschuldigd De bisschop van Sao Felix do Ara- guaia in Brazilië, mgr. Pedro Casal- daliga, heeft de Amerikaanse ge heime dienst CIA ervan beschul digd. dat deze vooruitstrevende priesters van buitenlandse her komst uit Latijns Amerika probeert te verwijderen. De CIA - aldus de bisschop, die zelf van Spaanse her komst is - probeert die priesters in een kwaad daglicht te stellen. Mgr. Casaldaliga behoort tot de groep van vooruitstrevende bis schoppen in Brazilië en bevindt zich op één lijn met zijn internatio naal bekende collega Dom Helder Camara. Hij is op zijn beurt door de rechtse senator Eurico Rezende er van beschuldigd een "in bis schopsgewaad gestoken commu nist" te zijn. Volgens de senator is de bisschop voorstander van de so cialistische klassenstrijd en pro beert hij de Braziliaanse regering in een slecht daglicht te plaatsen. Ook in dit zomer-seizoen worden op een aantal plaatsen in ons land korte zondagmorgendiensten ge houden voor mensen onderweg. Hier volgt een overzicht. Appelscha: Trefkerk 'De Klokkes- toel' in Oud-Appelscha, aan de weg Smilde-Drachten. Van Pinksteren (29 mei) tot 28 aug. om 9 uur; van 3 juli tot 7 aug. tevens om 10 uur. Blauwkapel: aan de oude weg Utrecht-Hilversum; tot begin om om 10 en 11 uur. In juni en juli te vens om 9 uur. Met op de eerste zondag vn elke maand interkerke lijke avondmaalsvieringen. Heerenveen: Rotondekerk nabij verkeersplein ten noorden van Heerenveen (richting Tjalleberd). Van Pinksteren (29 mei)-28 aug. om 9 30 en 10.30 uur. Hoog Soeren: kapel aan de weg Amersfoort-Apeldoorn. Van 5 ju- ni-28 aug.. Twee halfuurdiensten: om 9 uur en half 12. Huis ter Heide: Witte Kerkjeaan de weg Utrecht-Amersfoort, tot 15 okt. om 9 uur. (Ruimschoots gelegen heid tot parkeren). Nulde: in wegrestaurant 'De Postil jon' aan rijksweg A 28. Amersfoort-Zwolle. afslag strand Nulde, tot 25 sept. OM 10 UUR. Sneek: in recreatiegebouw op star- teiland (Kolmeersland) aan het Sneekermeer (indien over land: be reikbaar via recreatiecentrum 'De Potten"). 29 mei-31 juli om 9.30. Spaarndam: in hervormde kerk, tot 11 sept. Om 9 uur: 40- minutendienst met medewerking van muzikaal solist; koffie na. Zwijndrecht: Pietermankerkje, aan rijksweg 16 van Rotterdam- Dordrecht. tot 25 sept. 20- minuten-diensten om 10 uur; in ju ni, juli en aug. om 9 uur én om 9.45; nagesprek met koffie. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. In Boskoop had men er aanvankelijk een hard hoofd in toen kinderarts mevrouw Stellingwerff-Marissen in februari 1976 als loco-burgemeester voor onbe paalde tijd de plaats innam van baron Van Dedem, die zich voorlopig had teruggetrokken omdat de voortdurende politieke spanningen in zijn dorp hem teveel waren geworden. Terwijl de baron in zijn Zwit serse chalet wat op krachten kwam moest de kinderarts in het bomendorp orde op zaken stellen. En dat zagen er veel niet zo zitten. Immers, de plaatsvervangster had pas anderhalf jaar in de raad mee gedraaid en was nog veel korter wethouder. Een „groentje" dus die met haar schamele bestuurservaring moest zien te klaren met een ruzie-achtige raad. We zijn nu ruim een jaar verder en Boskoops eerste vrouwe lijke loco doet nog steeds met veel plezier haar werk. vindt het zelfs jammer dat ze per 1 juni a.s. de touwtjes moet overgegeven aan de pas be noemde burgemeester J. H Reinders uit Willemstad. ..Het besturen van een dorp als Boskoop is me erg goed be vallen", zei ze mij. ..Nu ik alles eens op een rijtje zet zeg ik: als ik geen kinderarts zou zijn had ik graag het beroep van burgemeester gaan uitoefe nen. Het aantrekkelijke is dat je met zoveel i Hoewel het met tot zijn belangrijkste taken behoort bekommert burgemeester Bonnike van Noord- wijk zich ook bij tijd en wijle om de dieren in zijn dorp. Zoals bijvoorbeeld nu het geval is met de twee la ma's in het gemeentelijke hertenkamp aan de Van de Mortelstraat. De twee zijn destijds in Wasse naar door de burgemeester persoonlijk aange kocht met het geld dat een plaatselijke bank ter gelegenheid van een jubileum aan de gemeente had geschonken. Voor de twee lama's werd in het hertenkamp een rij duur nachtverblijf neergezet, waarna het duo naar de badplaats werd getransporteerd. Wel met de Oedoeling dat zowel de geit als de bok hun best zouden doen voor nakomelingen te zor gen, voor zover dat uiteraard in hun vermogen lag, maar tot nu toe zijn er bijna twee jaar verstreken (de lama-dracht is veertien maanden) en nog steeds geen baby-lama Wel zijn er aanwijzingen dat de geit drachtig is. maar zekerheid heeft men niet. omdat het vaststellen van een zwangerschap bij deze zwaarbehaarde Zuidafrikaanse viervoeters erg moeilijk is. Burgemeester Bonnike heeft nu een soort ultima tum gesteld. Of op korte termijn komt er zeker heid over het zwanger zijn óf de geit of bok wor den. volgens afspraak met de verkoper, gewisseld tegen een wél vruchtbaar exemplaar. tact komt. Zowel onder ple zierige als onder nare om standigheden. Het regelen van bestuurlijke zaken kan daar op een pret tige manier mee worden ge combineerd. Het burgemee sterschap hoeft dan geen ob- cessie te worden. Het is net hoe je je in dit vak opstelt". „Misschien dat ik als voordeel heb gehad dat ik veel mensen al ken door mijn kinderart spraktijk. Je staat dan al een beetje tussen de inwoners van je dorp. Al moetje wel deksels goed oppassen dat de twee beroepen gescheiden van el kaar blijven". „Van het begin af aan heb ik er geen moment tegenop gezien in Boskoop de scepter te.moe- ten zwaaien. Ook niet toen augustus vorig jaar bekend werd dat baron Van Dedem niet meer op zijn plaats zou terugkeren en ik voorlopig nog loco-burgemeester zou blijven. Ik heb echt plezier gehad in mijn werk" „Toch besef ik dat de combina tie .loco-burgemeester kinderarts Voor mij op den duur een te zware belasting zou zijn geworden. Het feit dat ik vaak voor de gemeente op pad was heeft nogal wat aanpassing gevraagd van de wijkverpleging in Boskoop en Leimuiden en ook voor mijn gezin werd het weer tijd dat ik een hoofdbaan heb". Als loco-burgemeester heeft de Boskoopse ook nog kans ge zien haar studie sociale ge neeskunde bij te houden. Momenteel neemt ze het theoretische deel voor haar rekening. Over een jaar of vier is ze dan specialiste. Ze blijft haar functie als wet- loco-burgemeester. „Wat mij betreft" zegt ze. ..mo gen ze me nog eens een jaartje laten invallen". ADVERTENTIE (de zachtere vieux) Restaurant houder Oude Koningshuis stapt naar Kret over koopgerucht Kramer van het restaurant 't Oude Koningshuys in i heeft een gesprek aangevraagd met burgemeester an leiding van diens uitlatingen tijdens een dinertje i i het Daaruit kreeg ik de indruk", zegt Kramer, „dat de gemeente Sas- senheim plannen heeft met het 350 jaar oude Koningshuys. Sn aangezien mijn restaurant daarin is gevestigd en ik een contract van dertig jaar heb lopen, wil ik weten waar ik aan toe ben". De restaurant-eigenaar (ingeseind dooreen oplettende ober) had uit- de woorden van de burgemeester zelfs de indruk gekregen dat er plannen bestaan om het monument aan te kopen. Een gedachte die overigens niet wordt bevestigd door de gemeente Sassenheim En ook met door Sassenheimer Dusoswa, de grootste aandeelhouder van een in Zwitserland zetelende beleggingsmaatschappij die 't Oude Koningshuys in eigendom heeft. Hij zei mij: .Jiet gemeentebestuur heeft mij nog niet benaderd over aankoop. En ik geloof ook niet dat er enige aanleiding is om dat te doen Maar mócht men interesse tonen dan hou ik niet de boot af Als zakenman zeg ik maar zo weg is weg, winst is winst". Overigens bestrijdt restaurant-exploitant Kramer dat zonder zijn toestemming de gemeente Sassenheim een eventuele eigenaar van het monument zou kunnen worden Jk Heb een contract waarin staat vermeld dat ik de eerste keuze van koop heb als hel zover zou In de benedenzalen van het kasteel Keukenhof in Lisse wordt vanaf morgen tot en met der tig mei antiek tentoon gesteld. Veel bekende Nederlandse an tiekhandelaren hebben er een stand. Onder meer de dochter van Rita Reys en Pim Jacobs, Leila Jacobs. Zij komt naar Lisse met een col lectie 17e, 18e en 19e eeuwse juwelen en sieraden uit En geland en Frankrijk. Er is een stand met klokken, één met oude prenten, topo grafie en decoratieve grafiek en een stand met voorname lijk Hollandse tegels, hoofd zakelijk uit de 17e eeuw. De verkoopexpositie is dage lijks geopend van 14.00 tot 22.00 uur en op de laatste dag, 30 mei. tot 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27