Nixon: president mag onwettige dingen laten doen Verontrusting over oprukken muskusrat Lezers schrijven "Raad van State niet vertragend Westerterp wil extra brug bij Brienenoord VGA: in Leiderdorp zelfstandige scholengemeenschap? Verdrag tegen milien-wapens VRIJDAG 20 MEI 1977 VARIA PAGINA 23 DEN HAAG - Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) overweegt aan de westzijde van de Van Brie nenoord brug bij Rotterdam een nieuwe brug te laten bouwen op de bestaande pijlers. De aangebouwde brug zou ruimte moeten bieden aan vier rijstroken en een (brom)fiets- pad. Zodra de voorbereidingen klaar zijn en er voldoende geld is, zal met de bouw van deze „aan- bouwbrug" kunnen worden be gonnen. Zoals bekend vormt de Van Brie nenoord brug over de Nieuwe Maas bij Rotterdam een van de grootste knelpunten in het landelijk net van hoofdwegen. Voor de brug vormen zich dagelijks - vooral in de spitsu ren - lange files. De minister vindt, dat er zo langzamerhand een on aanvaardbare situatie is gegroeid. De maatregel om aan de westzijde een extra brug te bouwen is vooral bedoeld om het doorgaande ver keer beter te laten doorstromen en het sluipverkeer door de stad tegen te gaan. WASHINGTON (Reuter) - Oud-president Richard Nixon heeft in een gisteren uitgezonden televisie-vraaggesprek met David Frost gezegd dat een Amerikaanse president het recht heeft onwettige handelingen te laten verrichten als dat in het belang zou zijn van de nationale veiligheid of de binnenlandse rust. STOCKHOLM - Twee aanstaande moeders: koningin Sylvia van Zwe den (links) en haar schoonzusje Christina waren op de bijeenkomst die de „vrienden van het nationaal museum'' in het Zweedse koninklijke paleis hadden georganiseerd Toen Nixon werd gevraagd of hij bedoelde te zeggen dat presidenten zouden kunnen beslissen iets on wettigs te doen wanneer zij geloven dat het in het belang van het land was antwoorde Nixon- „Als de pre sident het doet betekent dit dat het niet onwettig is". Maar toen inter viewer Frost zei dat deze theorie ook van toepassing zou kunnen zijn op moord reageerde Nixon met,,nee, bepaald niet". Volgens hem zijn er nuances en moet elk geval op zichzelf beoordeeld wor den. De voormalige president ontkende opnieuw dat hij tevoren op de hoogte was van de inbraak bij Da niel Ellsberg, de man van de Penta gon Papers, met het doel materiaal te bemachtigen dat deze in diskre diet kon brengen. Maar hij zei dat hij er zeker mee akkoord zou zijn gegaan als hij het wel had geweten. ,.Ik zou gezegd hebben, ga je gang", aldus Nixon. Het standpunt van Nixon dat een president het recht heeft tót illegale handelingen is in strijd meteen uit spraak van het Amerikaanse hoog- Hij vertelde dat zelfs Henrv Kissin- gerechtshof, dat in 1974 bepaalde ger, die toen directeur een tragische vergissing is een der gelijke politiek te volgen zoals de gebeurtenissen dan ook op drama tische wijze hebben laten zien", al dus de president. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft intussen documenten vrijgegeven waaruit blijkt dat Nixon in 1973 in het geheim Noord-Vietnam 5 miljard dollar voor voedselhulp en wederopbouw heeft aangeboden. Hij had het aan bod echter al snel ingetrokken vanwege „flagrante schendingen" door de Vietnamezen van de kort tevoren ondertekende Parijse vre desakkoorden. In zijn derde vraaggesprek heeft Nixon lang uitgewijd over de irrita tie die de tegenstanders van de oor log in Vietnam en de verdwijning van geheime stukken bij hem op wekten. Hij zei dat zijn reactie op die tegenstand en die verdwijnin gen vergeleken kon worden met paranoia. „Noem het paranoia, maar paranoia voor de vrede is nog niet zo slecht" Oud-president Nixon KARELPRIJS VOOR SCHEEL Oucle Singel-Leiden Grondige reorganisatie van tehuis voor jongeren LEIDEN - Het gezinsvervangend tehuis voor jongens aan de Oude Singel 146 - officieel het ".Instituut voor Pedagogische en Socio- The rapeutische Adviezen en Begelei ding Intern/Extern" - wordt waar schijnlijk grondig gereorganiseerd. Zelfs bestaat er een kans dat het tehuis opgaat in een andere organi satie. In februari van het vorig jaar werd het tehuis door de toen twaalf be woners bezet uit protest tegen het beleid van de directeur, Andre E. Helder. De moeilijkheden begon nen toen een van de medewerkers, die zich niet met het beleid kon ver enigen, op staande voet werd ont slagen. De jongens eisten daarop dat het tehuis een stichting zou worden. Ook hadden ze nog een aantal andere eisen, die o.m. be trekking hadden op het financieel beleid en het overleg tussen staf en bewoners. Enkele maanden na de bezetting werd het tehuis een stichting. Maar sinds die tijd is het aantal jongens dat er geplaatst werd afgenomen, zo liet een woordvoerder van het Werkverband Integratie Jeugdwel- zijnswerk Nederland (WIJN) deze week weten. Het tehuis, dat al een financieel tekort had, is hierdoor vrijwel niet meer op particuliere basis te exploiteren. Het WIJN, dat zich bezighoudt met het voorzieningenbeleid op het ge bied van het jeugdwelzijnswerk. is nu door het gezinsvervangend te huis om advies gevraagd. Dat ad vies, dat waarschijnlijk bepalend zal zijn voor de toekomst van het tehuis, wordt eind deze maand of begin volgende maand verwacht. Aangenomen mag worden dat di recteur Helder zich na de reorgani satie zal terugtrekken. Helder is te vens eigenaar van het pand Oude Singel 146. Volgens de directeur is een van de mogelijkheden dat het pand alsnog geschikt worden ge maakt voor kamerbewoning, eve neens ten behoeve van jongens die onder toezicht van eén of andere in stantie (jeugdpsychiatrische dienst, voogdijvereniging, medisch opvoedkundig bureau etc.) worden geplaatst. Het pand zou dan vol gens Helder moeten worden over genomen door het WIJN. Een an dere mogelijkheid is dat het pand "commercieel wordt verkocht". Volgens Helder wonen er nu nog acht jongens in het tehuis. Ver wacht mag worden dat zij voorlopig niets van de reorganisatieplannen zullen merken. Inmiddels heeft Pro Juventute besloten in verband met de op handen zijnde reorganisatie geen jongens meer in het tehuis te (laten) plaatsen. LEIDEN - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is ernstig verontrust over de sterke stijging van het aan tal muskusratten in de pro vincie. Sinds de muskusrat vanuit België ons land bin nendrong en doorgedron gen is tot boven de grote ri vieren. vertoont het aantal muskusratten, dat in Zuid-Holland wordt gevan gen een scherpe stijging. De verontrusting van de provincie geldt de grote schade die deze rat ten aanrichten aan de dijkbe- scherming en het feit dat de jacht op deze rat slechts met beperkte mankracht kan worden üitgevoerd. Gedeputeerde Noorland vindt dat op korte termijn maatregelen ge troffen moeten worden om de muskusrat terug te dringen. Een van die maatregelen is, dat er tus sen de drie provincies Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht contact is over de bestrij ding. Zo wil men komen tot een uitbreiding van het aantal ratten vangers en een versnelling van de opleiding van deze vangers. Volgens gedeputeerde Noorland zijn er in Zuid-Holland op dit oge nblik zeven 'gespecialiseerde rat tenvangers aan het werk, mar zou den het er zeker twintig moeten worden. In de derde kwartaal van 1976 werden in de provincie 92 muskusratten gevangen, in het vierde kwartaal waren dat er al 106, en in de eerste helft van dit jaar is een verdere toename te constate- Meldingen van muskusratten zijn inmiddels al binnengekomen uit Waddinxveen en Alphen aan den Rijn. De rattenbestrijdingsdienst van de gemeenteVLeiden heeft tot dusver geen muskusratten gesigna leerd. Een woordvoerder van de reinigingsdienst zei: „Gelukkig hebben we ze hier in de stad niet. Ze worden meer gevonden in die ge bieden waar grote plassen aanwe zig zijn. We houden de zaak nauw lettend in het oog, en bij de eerste signalering zullen we "het direct melden aan Wageningen. Dat is voorschrift". dat Nixon de geluidsbanden die op Watergate betrekking hadden aan de justitie moest overhandigen en dat geen enkele Amerikaan, ook de president niet, boven de wet staat. President Carter reageerde op deze uitlating van Nixon met de verkla ring dat hij diens mening niet deelt. „Ik ben er vast van overtuigd dat tionale veiligheidsraad de verdwijning 1 geheime stukken had uitgeroepen „ik zal ze vernielen". Het tweede vraaggesprek van Da vid Frost met Nixon wordt van avond door de KRO uitgezonden. Om tien voor tien op Nederland BONN (SP)-Tijdens een plechtig heid in Aken heeft gisteren bond- i ae na- spresident Walter Scheel de Karel- bij het prijs van de gemeente Aken ont- ADVERTENTIE LEIDERDORP/ALKEMADE Het gemeenteraadslid Kret van de Vereniging Gemeentebelangen Alkemade (VGA) wil dat de moge lijkheid wordt onderzocht om in Leiderdorp een zelfstandige scho lengemeenschap te bouwen, die voor alle gezindten aanvaardbaar is. Ook zou volgens het raadslid moeten worden bekeken of het mogelijk is in Alkemade een scho lengemeenschap te stichten. Het raadslid heeft een en ander ge schreven in een brief aan het col lege van B. en W. van Alkemade, dat hierover al contact heeft opge nomen met het gemeentebestuur van Leiderdorp. Aanleiding voor de brief van Kret is de beslissing van staatssecretaris De Jong van Onderwijs om in Leiderdorp geen dependances van de Leidse scho lengemeenschappen Bonaventura, Louise de Coligny en Visser 't Hooft toe te staan. De scholenge meenschappen dreigen hierdoor irj grote huisvestingsmoeilijkheden te komen. In zijn brief wijst het raadslid erop dat er van Alkemade 294 leerlingen deze drie scholgengemeenschap- pen bezoeken. Alkemade kan daarom niet lijdzaam toezien wat er in Leiden gebeurt, aldus Kret, die er verder op aandringt een vorm van overleg op gang te brengen tus sen de rectoren van de drie scho lengemeenschappen en de gemee ntebesturen van Alkemade en Lei derdorp. Ook wijst het raadslid op het belang dat Rijnsaterwoude en Leimuiden kunnen hebben £>ij de stichting van een scholengemee nschap in Alkemade. B. en W. van Alkemade hebben al eerder laten weten dat een zelf standig scholengemeenschap in Alkemade zeker tot de mogelijkhe den behoort. Men vindt bovendien dat er aan dependances en noodlo- kalen diverse nadelen kleven. Overigens is het gemeentebestuur ook een voorstander van een scho lengemeenschap in Leiderdorp. vangen voor de bevordering Europese gedaóhte. Het Westduitse staatshoofd pleitte tijdens een rede voor een eenvoudige en voor de burgers begrijpelijke Europese grondwet. Scheel, die voor zijn benoeming tot bondspresident, een aantal jaren minister van Buitenlandse Zaken is geweest, uitte scherpe kritiek op het feit dat in de EG het stelsel van beslissingen door de meerderheid in de praktijk heeft plaatsgemaakt voor het beginsel van de eenstem migheid. In de gemeenschap van negen staten heeft dit principe reeds een remmende werking. Wanneer de EG over enige tijd uit 12 landen zal bestaan, zal het in het geheel niet meer mogelijk zijn be slissingen te De secretaris-generaal van de NA VO, mr Luns (die zelf de Karelprijs in 1967 heeft gekregen) schetste in zijn lofrede Scheel als de man die sterk heeft bijgedragen tot de ver breiding van de Europese gedachte en de politieke eenwording van dit werelddeel. Terecht beschouwt Scheel zich als „een president in Europa". GENEVE (UPI/DPA) - In Ge- intcrnationaal ontwapenings verdrag inzake milieu-wapens opengesteld voor onderteke ning. Het verdrag heet offi cieel „conventie over het ver bod op de toepassing van mi- lieuveranderende technieken voor militaire of andere vijan dige doeleinden" of kortweg, met het Engelse letterwoord „Enmod". Over „Enmod" is vorig jaar succesvol onderhandeld in het kader van de Genêefse ontwapeningsconferentie waaraan wordt deelgenomen door 30 landen, inclusief de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Het nieuwe ver drag zit een beetje in de „science fiction"-sfeer omdat de wapens die het verbiedt (nog) helemaal niet. dan wel in de kinderschoenen bestaan. Mogelijk te ontwikkelen oor logsmethoden die „Enmod" verbiedt zijn o a.: het „opla den" van wolkenformaties (zodat de vijand getroffen wordt door regen of hagel), het (b.v. door ondergrondse atoomexplosies) opwekken van vloedgolven en aardbe vingen en - maar dat schrik beeld is helemaal aan romans ontleend - het laten smelten van de antarctische ijskap zo dat er enorme overstromingen zouden ontstaan. „Enmod" is gelanceerd en krachtig bepleit door de twee militaire supermogendheden - de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten. Vanwege „Enmods" geringe concrete waarde (de wapens die wor den verboden bestaan immers op zijn best in theorie) is er nogal wat gemeesmuild in de richting van Moskou en Was hington. De supermogendheden, zeg gen de critici, zouden zich be ter kunnen bezighouden met het ontmantelen van hun kernwapenarsenalen dan met een symbolisch akkoord over wat misschien nooit werke lijkheid zal worden. Leo Jansen (PPR) komt naar Leiden LEIDEN - Het PPR-Tweede Ka merlid Leo Jansen komt volgende week maandag naar Leiden. Op zijn programma staat een fietstocht door de stad. een bezoek aan De Kooi, de Leidse Rechtswinkel en enkele middenstanders. Rond het middaguur is er in het Van der Werfpark een pick-nik. 's Avonds spreekt Jansen op een bijeenkomst in 't Breehuys (Brees- traat 19), terwijl 's morgens voor zijn aankomst om half tien op het station al een PPR-actie voor het openbaar vervoer wordt gehouden. voor K" SEHSATie raar HAARLEMMERSTRAAT 122 Dixons LEIDEN 071 123448 Waterkwaliteit Het artikel in het Leidsch Dagblad van 12 meijl. betreffende de inkoop van water door de LDM van de Haagse Duinwaterleiding behoeft enkele verduidelijkingen. Zo wordt in het bericht gesuggereerd, dat zich bij de LDM een watertekort voordoet. Dit is onjuist, er is geen tekort, het geen onder andere in de zomer'van 1976 wel is gebleken. De L.D,M. heeft enige tijd geleden ge heel vrijblijvend en voornamelijk met het oog op het handhaven van een constante waterkwaliteit, die als gevolg van het lange uitblijven van de vereiste vergunningen voor geplande uitbreiding van voorzui- veringswerken en winningsmidde len in gevaar zou kunnen komen, prijs opgevraagd bij het Haagse be drijf voor een tijdelijke levering van Schuld ligt bij het kabinet zelf DEN HAAG (SP) - De Raad State, de hoogste adviseur van regering, werkt niet vertragend. Dr. M. Ruppert, de vice-voorzitter van de Raad van State, heeft alle verwijten van zijn 'club' eert sta- in-de-weg is bij een snelle totstand koming van wetten en besluiten krachtig tegengesproken. ,an en verdragen op zijn bordje kreeg de (in 1975: 780) en dat 850 zaken afge daan werden (tegen 752 in '75). Door het kabinet-Den Uyl is de Raad van State meer dan eens als excuus voor het lang uitblijven van een voorstel gebruikt. De regering is verplicht vooraf over alle ont werpen in het geheim eerst het ad vies van de Raad van State te vra gen. "De Raad werkt snelzegt hij het jaaroverzicht van de Raad v State c schuld voor oponthoud ligt meestal bij de regering zelf. Als bewijs voert hij aan dat de Raad van State vorig jaar 890 voorstellen, maatregelen Ruppert beweert dat vertraging in 1976 onverbloemd. De de regel niet aan de Raad van State. naar aan de regering ligt. Het is olgens hem niet zo dat wanneer iremier Den Uyl vrijdags na afloop an het wekelijkse kabinetsberaad aankondigt dat de ministers het eens geworden zijn over een wets ontwerp het maandag al bij de Raad van State binnenkomt. 'Tussen de aankondiging en de aanhangigma- king bij de Raad van State kunnen vele weken verstrijken", meent Ruppert. Ook gebeurt het nogal eens dat het kabinet de over een ontwerp uitge brachte adviezen van andere in stanties niet meestuurt. Ruppert: "Aangezien de Raad van State de adviseur in hoogste en in laatste in stantie van de Kroon is, behoort de Raad daarop te wachten bij de vast stelling van zijn oordeel." Dr. M. Ruppert voorgezuiverd ruw water. De eigen ruwwaterproduktie zou dan met eenzelfde hoeveelheid water kun nen worden verminderd. In tegen stelling tot het krantebericht, waarin gesproken wordt van meer dan de helft van de jaarlijkse be hoefte, kan worden vermeld dat de door Den Haag genoemde hoeveel heid niet meer dan 1/3 deel be draagt. Overigens moet het verzoek van de LDM worden gezien als eén der mogelijkheiden om tot het gereed komen van tenminste de voorzui- veringswerken de kwaliteit van het afgeleverde drinkwater te conti- NV Leidsche Duinwater Mij. Ir. Driesstenstraat 1. Leiden Russen moeten Soedan verlaten CAIRO (DPA) - De Soedanese re gering heeft alle Russische mili taire deskundigen opdracht gege ven het land te verlaten. Naar het Soedanese nieuwsbureau meldt, hebben woensdag al enige deskun digen met hün gezin met drie vlieg tuigen Chartoem verlaten. Een reden voor het besluit van Soedan is niet bekendgemaakt. Het gaat om 90 Russische militaire experts, zo meldt het Soedanese nieuwsbureau. De militaire afde ling van de Russische ambassade in Chartoem moet worden gesloten. Van officiële zijde wordt verno men, dat Soedan Moskou heeft ver zocht het diplomatieke personeel in Chartoem te verminderen. De betrekkingen tussen Soedan en de Sowjet-Unie verslechterden na de mislukte staatsgreep van juli vo rig jaar in Chartoem tegen de rege ring van president Noemeiri.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23