"Van appel- en perebomen weet ik hens niet alles..." Schoolboek uit de oude doos Na bijna 3 jaar: Groen licht voor bouw 'Haf akker' PTT komt met "bel"-paspoort Politiek forum in Woubrugge "IK WEET VAN NIETS" DINSDAG 17 MEI 1977 NOORDWIJKERHOUT- Staatssecretaris Hend riks van Volksgezondheid heeft "groen licht" ge geven voor de bouw van "De Hafakker het woonexperiment van psychiatrisch centrum Sint Bavo in Noordwijkerhout. "De Hafakker" omvat de bouw van in totaal 39 huizen waarin zwakzin nigen en "gewone" mensen (familieleden, bege leiders bijvoorbeeld) naast elkaar wonen. WILLEMSTAD/BOSKOOP - Een boek over vijf eeuwen sierteelt licht dichtgeslagen op de lage tafel in het midden van de kamer. Het is pas die ochtend binnengekomen. Voor een zijraam staat een fleurige bos bloemen. Op het kaartje: Gefeli citeerd met uw benoeming. WD Boskoop. Te gen de muur een boekenkast, ervoor twee fau teuils, haaks erop een driezitsbank. Het decor in de ambtswoning van Boskoops nieuwe burgervader Reinders, 49 jaar, getrouwd en vader van twee dochters: één van achttien (studente in Leiden) en één van vijftien (atheneum-leerling). STREEK r Het echtpaar Rein der r het Mauritshuis, de secretarie in Willemstad. Van tijd tot tijd rinkelt de telefoon. Het "regent" gelukwensen. Tus sen de bedrijven door vertelt Reinders vlug. dat ook de andere politieke partijen uit Boskoop van zich hebben laten horen. Via de telefoon hebben zij felicitaties doorgeseind. "Perikelen? Nee, nee. daar weet ik niets van. Ja, ik heb inderdaad met het CDA vantevoren gepraat. Dat was erg gezellig. Het duurde wel een hele morgen. Dat de VVD en Boskoop 2000 zich buitenspel gezet voelden, ach, ik geloof, dat dit allemaal niet zo zwaar ligt. Al lebei hebben ze tenslotte positief gereageerd op mijn benoeming", manoeuvreert Reinders voor zichtig. Voordelen Zo'n gesprek vooraf met raadsle den staat dan wel nietin het boek je, toch ziet Reinders meer voor- en dan nadelen. "Voor de raad zelf is zoiets natuurlijk prachtig. Die kan dan wat exacter bekij ken wie er komt. Ik geloof dat dit al lemaal past in het stadium van het overschakelen van een be noemde naar een gekozen bur gemeester". Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman wers. Maar om nou te zeggen dat ik alles van appel- en perebomen weet, nee, dat niet. Ik denk ook niet dat men dit van mij in Bos koop verwacht. Natuurlijk zal ik me in de problematiek inwerken. Dat zal wel wat tijd vergen". Heeft Reinders, voor hij naar Bos koop solliciteerde, nog contact gehad met zijn voorganger, die slachtoffer is geworden van de polarisatie? "Ik ken Van Dedem. Hij is ook lid van de CHU. net als ik. Maar ik heb mijn licht niet bij hem opge stoken voor ik naar de vacante burgemeesterszetel solliciteer de", laat hij duidelijk weten. Zijn die problemen nog ter sprake geweest tijdens de gesprekken met de minister en de commis- Reinders: "Natuurlijk hebben we uitentreuren over Boskoop ge praat. Van mij mag je niet ver wachten dat ik op deze vraag ge detailleerd inga. De commissaris en de minister kennen de situatie in iedere gemeente. Zij zoeken daarvoor de juiste man. Ik hoop. wat mij betreft, dat ze gelijk heb ben". Zou hij een politieke portefeuille 'accepteren als hem dit zou wor den gevraagd? Reinders- "Laat ik eerst dit stellen over het reilen en zeilen van mijn voorganger praat ik niet. Ik begin gewoon met de gegevens die ik aantref. En verder: als de wet houders er op zouden staan, dat ik bijvoorbeeld de portefeuille ruimtelijke ordening zou gaan beheren, dan zou ik.dat accepte ren. Dan zou ik echter wel tégen de raad zeggen, dat ik anders te genover hen sta dan de wethou ders". Nevenfuncties Nevenfuncties heeft de heer Rein ders niet zo bar veel. Naast het burgemeesterschap is hij voorzit ter van de CHU-commissie bin nenlands bestuur, diij onder meer praat over de begroting en zo. Verder is hij voorzitter van een bejaardentehuis, tweede voorzitter van een maatschappe lijke instantie, lid van de milieu- commissie van de Vereniging 'van Nederlandse Gemeenten en heeft hij zitting in de redacties van het handboek voor raadsle den en de gemeentegids". Meyrouw Reinders zegt na het beantwoorden van het zoveelste telefoontje: "Ja. het is een wat warrige tijd. Ik vind het wel leuk dat we naar Boskoop gaan. Het verhuizen ben ik wel .gewend. Want ik kom uit een ambtenaren- familie. Helaas moet ik veel ach terlaten. Het werk voor de Raad van Kinderbescherming en het RIJNSBURG - Niet een tweede kamerlid, maar een raadslid uit Woerden, de heer drs. Gabor, zal vanavond de disco-discussieavond van het CDA in Rijnsburg leiden. De disc(o)ussieavond wordt ge houden in het Vooronder aan de Kerkstraat. gevangeniswezen ligt me na aan het hart. Dat moet ik vaarwel zeggen. Zeker, dat gaat me aan m'n hart Beste zoute haring Katwijkse schipper KATWIJK - De Katwijkse schipper F Plug krijgt een prijs van het Pro- duktschap voor Vis en Visproduk- ten. Hij krijgt de prijs voor de best verzorgde gezouten haring bij een hoeveelheid van tenminste 2000 kantjes, aangevoerd in 1976 door een vissersvaartuig in tenminste acht reizen. De heer Plug is schip per van de KW 15 "Rijnmond I" van rederij en haringhandel N. Parle- vliet jr. BV te Katwijk aan Zee. De prijs zal worden overhandigd op za terdag 28 mei. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in de Caroussel- zaal van het- congresgebouw aan het Churchillplein (Den Haag), die om 12 uur begint. Twee andere schippers zullen dezelfde prijs als de heer Plug ontvangen. Deze zijn: schipper J L. v.d. Harst van de VL 89 van rederij Kwakkelstein uit Vlaardingen en schipper J. Taal van de Sch 22 van rederij Jaczon uit Scheveningen. Al vorige maand had het Ministerie van Volksgezondheid voor het pro ject een subsidie van zes miljoen gulden beschikbaar gesteld. Bij "De Hafakker" wordt van de zoge naamde "verdunnings-filosofie" uitgegaan. Deze filosofie houdt in dat ieder mens zich het best kan ontwikkelen tot zelfstandigheid in direct contact met een zo rijk moge lijk geschakeerde samenleving: net als voor de "gewone" mens geldt voor zwakzinnigen dat ze zich het best kunnen ontplooien wanneer ze in een zo normaal mogelijke omge ving kunnen leven en werken. Zwakzinnigen, hun familieleden, de werkers en de "verdunners" zul len samen hun wijk moeten ont werpen en leefbaar maken. Dit idee wordt al sinds 1974, het jaar waarin de aanvraag voor toestemming voor bouw van "De Hafakker" werd gedaan, gehanteerd. Be- leidsman Kay Okma van "De Ha fakker": "In feite verandert er met die officiële toestemming niet zo veel. Onze ideeën nemen we ge woon mee. Alleen dan in de nieuw bouw en met het verschil dat er "verdunners" komen te wonen". Realiseren Kay verder over die officiële toe stemming: "Het hing natuurlijk al maanden in de lucht, maar nu kun nen we eindelijk de plannen gaan realiseren. Wat er nu eerst gaat ge beuren: Er zal zo snel mogelijk een begeleidingscommissie worden samengesteld. We gaan vlug de schetsplannen indienen bij het col lege voor ziekenhuisvoorzieningen en deze natuurlijk bespreken. Vervolgens, maar dat loopt eigen lijk al, gaan we met de gemeente Noordwijkerhout praten over een aantal facetten van "De Hafakker" zoals de plaats van bestemming Sommige onderdelen van het plan gaan nu, na de toestemming, in werking treden, zoals het schets- plan maar ook het instellen van een begeleidingscommissie". Een lid van die commissie is be kend: de inspecteur voor gezond heidszorg in de zwakzinnigen sector, drs. J. Hoeing. Hij is door het departement als lid naar voren geschoven. Of Kay Okma zelf in de begeleidingscommissie zitting gaat nemen weet hij nog niet: "Dat hangt af van de preciese taakom schrijving die deze commissie gaat krijgen. Ik kan natuurlijk moeilijk mezelf gaan begeleiden. Maar ik laat dat nog even open". Vast staat in elk geval dat de com missie tot taak krijgt de eerste fase van "De Hafakker" (de bouw van twintig huizen, waarvan er zeven voor zwakzinnigen bestemd zijn) te j begeleiden en later te evalueren. De proef zal in twee gedeeltes ge realiseerd worden, omdat pas bij het slagen van het eerste gedeelte het tweede en laatste deel gebouwd en in gebruik genomen zal worden. Met het eerste gedeelte hoopt men j in 1978 te kunnen beginnen. De ideologie van "De Hafakker" wordt door de medewerkers van deze Bavo-afdeling verder om schreven als "een goede buurt, j waarin mensen tolerant tegenover elkaar staan, waar burenhulp en saamhorigheidsgevoel vanzelf sprekend is en waar iedereen elkaar nog kent. Iedereen moet z'n zegje kunnen doen. Zo'n buurt moet worden gezien als een proeftuin voor een nieuwe sa- menlevingsvorm". MIEP DE GRAAFF BODEGRAVEN - Partijvoorzitter Glastra van Loon van D'66 is van avond in Bodegraven. In het Wage nwiel spreekt (vanaf acht uur) hij over "de plaats van D'66 in de poli tiek" Wat zijn de nadelen? Reinders: "Je komt volop in de pu bliciteit. Al maanden geleden stond er in de kranten dat ik naar Boskoop zou komen Voormij en mijn vrouw geeft zoiets niet. M'n dochter is er op school nogal eens over aangesproken. Zij zou het als een afgang hebben gezien als die benoeming niet was doorge gaan". ritshuis is de secretarie van de gemeente ondergebracht Maar er zijn veel meer bezienswaar digheden. Binnen de wallen bij voorbeeld mag er niets verande ren. Erbuiten is voldoende ruimte om te bouwen. "Natuurlijk gaat het afscheid je aan je hart, dat is wel duidelijk. Je laat onnoemelijk veel achter We hebben hier acht mooie jaren ge had. Ook niet altijd koek en ei, maar toch fijn. Echt we zijn be slist niet uitgekeken op Willems tad. Een keertje jong bloed kan geen kwaad", aldus Reinders Toen Boskoop als standplaats vrijkwam, trok hem deze gemee nte in het groene hart wel. "Het heeft een stadse ontwikkeling. Als je erdoor rijdt krijg je die ind ruk tenminste. Boskoop doet me een beetje denken aan Zoeter- meer en Waddinxveen. Dat trekt me wel", beweert Reinders. Uit het vak Wat voor burgemeester krijgt Boskoop? Reinders resoluut: "Een man die uit het vak komt. Geen politieke figuur, maar wèl één met poli tieke kleur. Ik vind dat een bur gemeester a-politiek moet zijn. maar wèl politiek inzicht moet hebben. Hij is burgemeester van iedereen in de gemeente. Als neu trale man moet hij tussen de mensen staan. En zeeker niet achter éen club. De deur van zijn kamer moet altijd open staan voor iedereen die ergens mee zit". Heeft hij sierteeltkennis? "Ik kom", zegt Reinders, "uit een agrarische wereld -Mijn familie bestond uitsluitend uit landbou- WOUBRUGGE - "Gemeentebe lang" organiseert morgenavond een politiek forum in het Oude Readthuys. Van de verschillende politieke stromingen zijn aanwe zig: ir. N. Buvsert, lid gedeputeerde staten Zuid-Holland voor het CDA, Gert-Jan van Otterlo voor de PvdA. De WD-vertegenwoordiger is nog niet bekend. Namens D'66 komt Meta van Beek kandidaat kamerlid en voormalig ombudsvrouw Het forum zal worden voorgezeten door wethouder D. Faber. Aanvang acht Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. schept door een snelle 4-deurs Cadillac, dubbel slaat door een achterop komende motor, van de sokken wordt gereden door een snelle fiets er, een oplawaai krijgt van een solex en als apotheose met zijn step onder een auto bus verdwijnt. De nevenstaande illustratie laat Jan Klaassen zien, gillend van de pijn, half onder de bus ge schoven, terwijl één van de grote voorwielen de onder liggende knie en dij tot moes drukt. De step van Jan is gebroken, zijn puntmuts ligt in de plas. En de chauffeur achter zijn stuur lijkt alweer aanstalten te maken om zijn rit te vervol gen. "Griezelige verhalen en illustra ties willen we in dit boekje voorkomen", laten de schrij vers in het voorwoord weten. Een psychologische aanpak anno 1955.. Fris en Fraai Ik kocht voor een stuiver "Fris en Fraai", een eenvoudige leesoefening voor het eerste en tweede leerjaar met versjes waar vandaag de dag geen onderwijzer zich meer aan waagt. Zoals: "Klein en bruin is die nikker, de regen valt op zijn knikker" (met illustratie). En dan wat boekjes van een duidelijke katholieke signa tuur, waarin tussen span nende avonturen (Karei en de Elegast, Paul haalt zich moei lijkheden op de hals) ook ruimte was ingeruimd voor bijvoorbeeld verhalen over de missie "Onze-Lieve-Vrouw van Lourdes". Ik kocht de "Mei-boom" (uit gave van het r k. jonge nsweeshuis in Tilburg), "Het heden uit het verleden" (va derlandse geschiedenis tot aan de Deltawerken), "De klokken van Haarlem" en wat instructieboekjes over de biecht en de H. Communie. Wandkaarten Er waren er tekort van, dit weekeinde, zoveel gegadig den waren er voor. Die ver koop leverde tegen de 1300 gulden op. Ook zeven oude wandkaarten werden geveild. Die brachten gemiddeld 100 gulden in het laatje. Zo'n 1500 oud-leerlingen lieten hun inventariseren. zien volledig de reünie. Velen hadden elkaar tientallen jaren niet gezien. Als opvolger van de toeristische telefoonkaart, sedert een paar jaar in omloop, heeft de afdeling telecom municatie van de PTT het Telefoonpaspoort 1977 la ten ontwerpen. CD A-raadslid Paul v.d. Meer: Het Roelofarendsveense ge meenteraadslid Paul v.d. Meer, fractievoorzitter van de CDA, is zeer ontstemd over een paar regels uit het verhaal dat ik kortgeleden in deze rubriek plaatste over het Roelofarendsveense echtpaar Stockmann. Die konden het niet verkroppen dat de gemeenteraad had be sloten dat zij van de goede ren die in hun garage lagen opgeslagen niets meer moch ten verkopen aan particulie ren. Het echtpaar was niet in het bezit van een gemeente lijke vergunning die daar voor is vereist. Mevrouw Stockmann vertelde toen dat ze niet begreep dat het CDA-raadslid Paul v.d. Meer ook tegen particuliere verkoop had gestemd. "Want", zei ze, "waarom koopt hij bij ons dan wel een com pleet slaapkamer ameublement?". Met andere woorden: het raadslid keurt fiarticuliere verkoop af maar nmiddels heeft hij er zelf wel van geprofiteerd. Van der Meer is die beschuldi ging in het verkeerde keelgat geschoten. "Ik word er voor op straat aangekeken", zegt hij, "terwijl ik van niets weet. Het bed waar ik nu op slaap is nog prima. Ik heb het al vijftien jaar en doe het voorlopig niet weg. Ik snap niet waarom ze zo'n verhaal ophangen. Op zo'n manier kom je in een kwaad daglicht te staan". Qua formaat stemt het met een echt paspoort en het heeft ook ongeveer hetzelfde aantal bladzijden. Belang rijkste verschillen: er is geen perforatie in aangebracht, het zwart van de omslag is vervangen door een stemmig groen met een speelse tekening en de bladzijden binnen zijn louter bedoeld om gelezen te worden In het paspoort staan op even zoveel pagina's 26 landen vermeld waarvan wordt aangegeven hoe men van daaruit automatisch met Ne derland kan bellen. Wie bijvoorbeeld vanuit een dorpscafé in Algerije het thuisfront aan de lijn wil heb ben kiest eerst het internatio nale toegangsnummer (00), wacht op de kiestoon en draait daarna zonder onder breken het land- (31), net- en abonneenummer Kiesrecept Op de eerder genoemde toeristi sche telefoonkaart stonden al leen de kiesreceptenver meldt van de Westeuropese landen en als buitenbeentje vakantieland Israél. In het te lefoonpaspoort (de PTT liet er voorlopig 250.000 van druk ken is het aantal landen aan zienlijk uitgebreid. Het Telefoonpaspoort, bestemd voor touroperators, grenswis selkantoren etc., kan ook gra- ties door particulieren besteld worden. Bellen met 004 is vol doende om er één thuisge stuurd te krijgen "Maar" Er zit wel een "maar" aan het informatieve werkje. Me vrouw Roeleveld van de afde ling telecommunicatie: "In sommige landen zal men al leen vanuit een bepaalde streek of stad met Nederland kunnen bellen". Waarschijnlijk is er nog nooit zo gretig naar lees-, taal- en rekenboekjes ge grepen als dit weekeinde in Sassenheim op de r.k. basisschool St. Antonius. De ontrouwe Jan Klaassen wordt een been afgereden door een bus. Een psychologisch hoogstandje uit 1955 De dat gebeurde dan bij gele genheid van de viering van hte 75-jarig jubileum waarbij een van de attracties was dat oud-leerlingen in éen van hun vroegere klaslokalen (met zo'n erg hoog wit plafond) naar hartelust konden gras duinen in het lesmateriaal dat ze in hun prille jeugd al dan niet met tegenzin, hadden moeten doorworstelen. Tassen vol Datzelfde materiaal konden ze nu voor een paar dubbeltjes mee naar huis nemen. En die kans lieten de oud-leerlingen zich niet ontgaan. Tassen te gelijk sleepten ze er weg. Ik zag bijvoorbeeld de oud- gemeente-secretaris van Sas senheim, de heer Stolwijk (was lange tijd burgemeester van Voorhout en zwaait sinds kort de scepter over Monster) glunderend het schoolplein verlaten met een stapel die reikte tot onder zijn kin. Hij werd op de voet gevolgd door zijn vrouw die ook een stapel tje meetorste. Ook niet-oud-leerlingen pro beerden hun slag te slaan. Zoals een aantal opkopers, die wel handel zagen in nos talgisch leermateriaal. Zelf wrong ik me ook langs de snel slinkende stapels om wat boekjes te pakken te krijgen die mogelijk mijn vervaagde herinneringen aan de lagere school weer tot leven zouden kunnen brengen Onder meer kwam ik thuis met een serie boekjes over met hodisch verkeersonderwijs, samengesteld door Anne de Vries en A M. Koppejan.twee schrijvers die er destijds nog vanuit gingen dat de ernst van een verkeersregel alleen tot een kind kan doordringen, als in verhaal en illustratie de mogelijke gevolgen van een overtreding duidelijk naar voren komen. Wat kreeg een 7-jarige zoal van ze voorgeschoteld? Voor 30 cent kocht ik "Jan Klaassen, kijk uit!", een dun lees- en kijkboekje over het mannetje uit de poppenkast die op een dag zijn geliefde Katrijn in de steek laat en in vierde versnel ling de wijde wereld intrekt. Maar wat weet Jan Klaassen, die zijn leven lang in een stil bos woonde, van verkeersre gels? Bladerend van bladzij 3 tot en met 32 zagen de bedeesde schoolkinderen dat de ont rouwe echtgenoot Klaassen achtereenvolgens wordt ge- Versjes waar vandaag de dag geen onderwijzer zich meer aan waagt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4