Meer geld zwakke regio Klaar met MAVO of HAVO? Kom op! De Gemeentepolitie zoekt mankracht. Punt weer snelste Bosbaan op HONGER KENT GEEN GRENZEN wwos Knap jubileumconcert van Rijnlands Orkest MET GEK EIS VAN FNV DSW houdt woensdag open huis Kom bij Heineken. MAANDAG 16 MEI 1977 HEERLEN (SP) - Economi sche zwakke regio's als de oostelijke mijnstreek moe ten snel financiële hulp krijgen van de rijksover heid. Op een demonstra tieve bijeenkomst heeft voorzitter Wim Kok van de Fedratie Nederlandse Vak beweging deze eis gesteld. Kok ried het kabinet-Den Uyl aan het potje voor subsidies op investe ringen voor dit doel aan te spreken. Hij prees het kabinet, dat het vrij dag niet is ingegaan op een voorstel van minister Lubbers om uit dit po tje alle ondernemers "een douceur tje toe te kennnen". Lubbers had financiële steun be pleit voor de ondernemers in ver band met de hoger uitgevallen prij scompensatie per 1 juli. Als gevolg van de hogere prijsstijgingen in het afgelopen halfjaar zal de compens atie niet 2,7 procent maar 3,3 pro cent moeten bedragen. Minister Lubbers vreest, dat veel bedrijven deze extra last niet kun nen dragen. Volgens premier Den Uyl is er "geen haast" bij het voor stel van Lubbers. Als lijsttrekker van de PvdA heeft den Uyl vorige week hetzelfde bepleit als Kok dit weekeinde: subsidie voor de ooste lijke mijnstreek uit het investe ringspotje van de regering. Kok betoogde, dat er niets terecht komt van het juist verdelen van de werkgelegenheid over de regio's als dat uitsluitend aan de ondernemers en het vrije marktmechanisme wordt overgelaten. Daarom zullen in de c.a.o.'s afspraken moeten worden gemaakt over de wijze waarop er met de winsten wordt omgesprongen en over het schep pen van nieuwe arbeidsplaatsen, zei Kok. LEIDEN - De Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorzie ning organiseert woensdag een "open dag". Dit in verband met de onlangs gereed gekomen verbouwing van het pand aan de Willem Barentzstraat op het industrieterrein De Waard en ook ter viering van het vijfjarig bestaan op 1 juni a.s. Op de eerste verdieping is een ten toonstelling ingericht, waarop een beeld wordt gègeven van de werkzaamheden. Het gebouw is 's morgens tussen negen en half twaalf en 's middags (bij voor keur op die tijd bezoek) tussen twee en half vijf. Het afgelopen weekeinde werden voor de eerste keer in dit voorMNautilus) eindigden zater- seizoen roeiwedstrijden op de Amsterdamse Bosbaan ge- dag in de twee zonder op de derde houden, onder de naam Randstadregatta. MANNHEIM - De nationale roei- top trad het afgelopen weekeinde in Mannheim tegen de Oosteuro- pese en Westduitse elite in het strijdperk. De gebroeders Ver- MENTMORE (UP1) - Te duur voor kinderhandjes is deze klok uit de beginperiode van Lodewijk de Zestiende. De officiële naam is dubbel staand horloge en het komt uit de nalatenschap van de zesde graaf van Roseberii. De zevende graaf Rosebery zette het antieke stuk samen met andere kostbaarheden ter veiling bij Sitheby om de schulden die de overle den graaf nog had. te betalen. ALPHEN - 't Is eigenlijk begonnen met een begeleiding van een ope retteavond van „St Bonifacius" in Avifauna, vijf en twintig jaar gele den. Van de werkende leden van het jubilerende, in de Adventskerk concerterende Rijnlandse Orkest, zijn er nog maar drie over van het eerste uur. Die repeteerden dan minstens 1000 keer. Dat is veel en lang gezien de daarin gekropen tijd. Het drietal werd door de voorzitter toegesproken en met een geschenk bedeeld. Indrukwekkend bedeeld was een andere parade: vier van de vijf R.O.V.-dirigenten in een rij: Bouw Lemkes, vooraanstaand or kestmusicus, Otto Hamburg, be kend musicoloog, Leo Peys, direc teur van de Streekmuziekschool, Bastiaan Blonkert, de huidige diri gent. In een recensie van 1962 (tweede lustrum) hebben we „Bouw en Jeanne" bevorderd tot onbe noemde ereburgers, want Bouw is geboren en getogen Alphenaar. Zinvol dus, dat hij er met partner weer bij was voor het vijfde lus trum. Jeanne is mevrouw Lemkes-Vos en dit echtpaar so- lieerde in het Dubbelvioolconcert van Henk Badings, een kapitaal werkstuk gemaakt voor het duo Olaf/Krebbers. We vermelden dat de aanwezige Badings ook een dubbelconcert schreef speciaal voor het duo Lemkes, waarmee de componist tot uitdrukking bracht beide duo's gelijkwaardig te ach ten. Persoonlijk vinden we de Lemkes-sen nog homogener Het concert is knap en veelal briljant gestructureerd, wat navrant van sfeer en heeft recht op een pro- .grammaplaats naast bijv. Bartok. De moeilijkheidsgraad is ongena dig en verlangt een vaardige stok- voering. Badings heeft zich zodanig welwillend opgesteld, dat hij de or kestratie aangepast maakte aan de capaciteiten van het Rijnlands Or kest, dat de partijen loffelijk wist in te vullen, iets ten koste van de voorafgegane Ouverture Matnmo- nia Segreto van Cimaross. Het snoepje van het jaar is het sprookje Peter en de Wolf gewor den van de Rus Prokowjew. Daar bij hoort een toelichter; in dit geval was dat Leo Peys. Het Rijnlands Orkest is in deze pre sentatie erg gelukkig geweest. Kees Verhoef Bonn helpt ook communisten: Bonn - Bij de discussie in Neder land over hulp aan Cuba is een van de argumenten van de tegenstan ders - naast uiteraard de rol van de Cubanen in Afrika - dat een ons in wezen vijandig gezind systeem op onze kosten wordt versterkt. Dat zelfde argument wordt veel ge hoord in de Bondsrepubliek, waar de christen-democratische opposi tie haar stem verheft tegen de hulp die Bonn verleent aan een beperkt aantal communistisch geregeerde landen. Op hulp aan Cuba hebben de be zwaren van de Westduitse opposi tie zich nooit gericht om de een voudige reden dat de Bondsrepu bliek die hulp nooit heeft verleend. Dit was geen principieel besluit, maar berustte op het uitgangspunt dat Bonn alleen die ontwikkelings landen ten dienste kan staan waarmee het diplomatieke betrek kingen onderhoudt. Tussen Ha vanna en Bonn is het daartoe pas vorig jaar gekomen. In het pro gramma van 1977 voor de techni sche en financiële hulpverlening komt Cuba nog niet voor, maar het ministerie van economische sa menwerking sluit een dergelijke hulp voor het volgende jaar nie- tuit. Minderheid De communistische landen die in de Bondsrepubliek wel voor ont wikkelingsprojecten in aanmer king komen, zijn overigens verre in de minderheid. Zij krijgen tesamen slechts enkele procenten van de rond 3,2 miljard mark die in dit be grotingsjaar voor de „economische samenwerking" beschikbaar is. Door Ewout Janse Dat zijn Vietnam en Jemen (elk drie miljoen), Laos en de Volksrepu bliek Kongo (elk een miljoen), Mo zambique (voor de eerste maal een half miljoen) en als uitschieter So malië (bijna elf miljoen). Het percentage is ook al niet nauw keurig aan te geven omdat de gren zen tussen wat West-Europa ge makshalve als communistisch en niet-communistisch beschouwt, soms 'uitermate vloeiend en veran derlijk zijn: een land in beweging als Ethiopië vormt daarvan een duidelijk voorbeeld en mogelijk ook Zambia, Tanzania en Bots wana, die veel grotere bedragen ontvangen en althans door een deel van de oppositie worden be schouwd als „schild voor nationale (lees: socialistische) bevrijdings bewegingen". Chili Het ministerie gaat er van uit dat de ontwikkelingshulp geen zaak van ideologische overwegingen mag zijn omdat de technische en fina nciële hulp vooral de eenvoudige mens ten goede komt en „de hon ger geen grenzen kent". Maar dit verheven beginsel vindt toch geen onbeperkte toepassing. Onder Egon Bahr, de voorganger van de huidige minister voor ont wikkelingshulp Maria Schlei, viel het besluit de programma's voor hulpverlening aan Chili en Oe ganda niet voort te zetten. Bahr rechtvaardigde deze inbreuk op de regel der niet-discriminatie met het argument dat het in deze twee lan den ging om een rechts-dictatoriaal regime dat een democratisch stels el omver had geworpen. Deze Bahr-stelling geldt nog steeds, maar is ook in het rege ringskamp van sociaal-democraten en liberalen sterk omstreden omdat de consequente toepassing ervan zeer moeilijk is (wanneer bijvoor beeld is er sprake van democratie?) en omdat bovendien niet is in te zien waarom in rechtse dictaturen de honger potseling wel grenzen- zou kennen. Schijntje De scherpste kritiek van voorstan ders van ontwikkelingshulp is ech ter het inderdaad lachwekkend lage bedrag dat West-Europa's wel varendste land daarvoor uittrekt. Ondanks alle fraaie leuzen over so lidariteit is onder deze tweede rege ring van Helmut Schmidt het aan deel van het bruto nationaal pro- dukt dat voor ontwikkelingshulp beschikbaar is, van 0,40 tot 0,31 procent gedaald. De zaterdag stond, naast de gewone wedstrijden, in het teken van de door de „lichte" TAC georgani seerde test over 4 x 1500 meter voor lichte tweeën zonder en skiffs, hierbij legden Het Spaarne en Skadi in de twee en Harald Punt (Njord) in de skiff het snelst hun baantjes af. Leidse zeges werden verder geboekt door de junioren van Die Leythe en door de lichte elite vier zonder, de lichte senior A-acht en de nieuwelingen-acht van Njord. De Technische Adviescommissie voor het lichte roeien is na de 4 te straces tegen het horloge (de ploe gen startten 30 sec. na elkaar) wel enigszins op de hoogte geraakt van de krachtsverhoudingen in de twee zonder, maar ze is niet erg opge schoten in het streven om de snelste combinaties in de vier zonder- en de acht op het WK aan de start te brengen. Bij de betrokken verenigingen bestaan de nodige bedenkingen om tot combineren te komen, een oud probleem in de va derlandse roeiwereld Men wil het liever zelf proberen met vereni- gingsploegen. Zaterdag bleken Ly- clema en Pieterman (Skadi) en het duo Schous/Povel (Spaarne) ge middeld het snelst te gaan, terwijl nog vier andere ploegen steeds minder dan een lengte daar achter zaten. Wie nu met wie gaat combi- nere is ook na het uitproberen van allerlei combinaties op zondag nog volslagen onduidelijk. De lichte TAC wil de volgende week dan ook de top weer bijeenroepen om nog eens allerlei ploegen te testen. De lichte vier van Njord, weer met Ebeling op slag, maakte de situatie nog gecompliceerder, door in de tweeën achteraan te eindigen, maar op zondag de race in de vier zonder met vrij groot verschil te winnen. Vóór de start van die wedstrijd werd echter waren een drietal ge duchte tegenstanders te zwaar be vonden, zodat de Leidse overwin ning moeilijk op waarde te schatten valt. In de skiff(licht) ligt de situatie aan zienlijk simpeler: Harald Punt is weer ongenaakbaar. Hij won alle vier de testraces met vrij ruim ver schil, voor Lucassen (Tromp) en Dooren (Aegir). Ook de dames hiel den een test binnen het kader van deze Randstadregatta. Zij roeiden voor het eerst wedstrijden over 2 km in plaats van de gebruikelijke één kilometer. Al geruime tijd leefde het idee om de damesafstand te vergroten: dat zou fysiologisch gezien verantwoorder zijn dan de korte krachtsexplosie over 1000 meter. Bij deze test vielen nauwe lijks verrassingen te noteren. Trudy Jongenelen (DDS) won in de skiff, terwijl Liesbeth Vosmaer (Nereus) en Barbara de Jong (Njord) in de dubbeltwee het hardst gingen. De dubbelvier was voor de seniorploeg van De Hunze/Okeanos vóór een combi met o.a. eerdergenoemde Vosmaer en De Jong. Het bleek dat de dames niet moeite hadden met de tweede ki lometer; de tijden lagen meestal minder minder dan een minuut bo ven die van de lichte heren; een normale zaak. Tevens werd duide lijk dat de damestop maar smal is. Slechts in de skiff, dubbeltwee en twee zonder roeien ervaren elite- roeisters, in de overige nummers moeten jonge senioren het gaan maken. Onder hen leverde de ge stuurde vier van Njord met een tweede en derde plaats een veelbe lovende prestatie. In de normale wedstrijden (geen test) bleek de organisatie, gewend aan kleine wedstrijden in Leids- Haagse regio, niet gerekend te heb ben op de grote inschrijving, zodat nogal wat ploegen zich moesten te rugtrekken. Aan het Leidse front leverden de junioren Van de Loo en Snaterse (Die Leythe) een prima prestatie door zowel mét als zonder stuurman in de twee te winnen. Beide keren ging ze.dat vrijwel ge- LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen farmacie mej. E.W. van Dongen (Leiden) en A.H.M. van Rijzen (Sassenheim), doctoraal criminologie A. van Beek en mej. C. Verwoerd, doctoraal Nederlands recht mej. M.A.W. Nederhand, J. Calème, J.W.F.G. Deurvorst, mevr. H.G. Huls-Uittenbroek, P.C. Kre kel, T.J.P. de Bruine, A. Vinken- borg, mej. A.J. Mearpeau, F.A.J. Bakket, A.B.B. Beelaard, mej. J.B. v.d. Berkhof, M.J.J. v.d. Honert, mevr. M.M.A.M.M. v.d. Lande- Mersmans, mej. J. Michels, mej. A. de Jong, G. Noorlandt en P.J. Wint- gens, doctoraal staatkundige rich ting mej. J.J. van Tuijl, doctoraal plaats 4 sec. achter Rusland en 0,15 sec. achter Polen. De vier van Ne reus (Varsitywinnaar) roeide on gestuurd naar een vijfde plaats. Hetzelfde resultaat boekte de La- ge/Nereus/Dudok gestuurde vier van bondscoach Iwan Vanier. De Nederlandse zware top roeit donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) op de Bosbaan de laatste TAC- test, waarna over combinaties ge- r sproken gaat worden. makkelijk af. Njord beleefde ook een prettig weekeinde: naast de eerder genoemde zege van de lichte elite vier zonder, maakte de tweed ejaars lichte senior A-acht met stuurman-coach Paymans aan het roer korte metten met de concur rentie. De eerstejaars zware acht, schudde het syndroom van eeu wige verliezer van zich af. De ploeg van coaches Meewis en Nieuwen- h.uis kwam wat aarzelend uit de startblokken, maar wist de concur rentie te achterhalen en zelfs voor bij te gaan, zodat de medailles naar de Morsweg gingen. Asopos- skiffeur Ed Maan bleef stadgenoot Robbers in de elite-skiff weliswaar de baas, maar moest op zjjn beurt z'n meerdere erkennen in Gent- winnaar Stegeman (Willem III). Toch een goede prestatie van Maan die dit jaar nog maar kort in trai ning is. KEES DE RUIJTEK naar), W.J.A. de .Waal (Leiden). M.A.M. van Wijk (Leiden), R.E. Zaaijer (Rijnsburg), P.G.H.L.M. Zeegers (Wassenaar), geneeskunde 2 oude stijl C.D. Voorhorst (Lei den), artsexamen nieuwe stijl W.L. Adam (Leiden), E.W.N. Loening (Leiden), J. Rus (Leiden) en H.T.A.S. Tan (Leiden. Prof. Bordewijk onderscheiden LEIDEN - Verlaat,, wegens e ..me «au xux x uv»vviacu vert>lijf buitens lands, heeft de geneeskunde nieuwe stijl C. Bier- Ldde^woonachtige prof.^dr. man (Leiden), cum laude, L.J. de Boer (Wassenaar), C.P.J. Hanrath (wassenaar), mevr. H.J. Mak- Huisman (Leiden, W.T. J. Jap Tjoen San (Leiden), P.J. Leedekerken (Voorschoten), W.M. Muys v.d. Moer (Leiden), T.A. Sim (Leiden, A.W.J. Teunissen (Leiden), J. Vess- eur (Leiden), J.J.A. Vrolijk (Wasse- W.L. Bordewijk een koninklijke onderscheiding gekregen uit han den van burgemeester dr. A.J. Vis. De heer Bordewijk, die gewoon hoogleraar in de transmissie van in formatie in de afdeling der elektro techniek aan de TH in Delft is, werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. ADVERTENTIE HJfW 3-ploegendienst (week-ends vrij) in de bottelarij: Vlfi ItUiEI vanaf 22 jaar f 2025 - per maand 8% vakantie- VUTIkT VlkTa toeslag en een winstdeling, fij Al «OrcalIëkSAJrcS ÜjJwa Vraag nü inlichtingen, tel. 071 -814265 VOAOd Burgemeester Smeetsweg 1, Ja Zoeterwoude. Mavo- of Havo-examen achter de rug? O.K. Dan hebben wij een moeilijke, maar interessante baan voor je. Een baan als politieman bij de Gemeentepolitie. Want bijna overal in Nederland zoekt de politie mankracht (je kunt dan ook bijna overal waar je wilt geplaatst worden). Dit zijn de kenmerken van een baan als politieman: Het werk is moeilijk, maar boeiend en afwisselend. Een baan vol verantwoordelijk heid. De opleiding is gedegen, interessant, veelzijdig en...betaald. Start naar keuze op 1 juli of 1 oktober. Het salaris. In de opleiding heeft een 17-jarige adspirant f1129,—. Na de opleiding start hij - als 18-jarige - met f1648,-. De sociale voorzieningen zijn al even goed. Gunstige ziektekosten-regeling, 8% vakantie toeslag en alle zekerheid van een overheids baan. De eerste vereisten zijn, behalve je diploma, een goede gezondheid en een lengte van minimaal 1.70 meter. rr, Vraag informatie. Naam: Adres: Plaats: MAVO/HAVO (doorstrepen wat niet van toepassing is) Leeftijd: Stuur mij complete informatie over het werk, het salaris, de toelatingseisen en toekomst- I mogelijkheden van een Gemeentepolitieman. Stuur mij meteen het sollicitatieformulier. D Ik ben 1.70 meter lang (of langer) en heb een I goede gezondheid. Invullen en in gesloten envelop opsturen aan: I De Heer J.J. van der Zwan, Bureau Personeelsvoorziening Gemeentepolitie, Binnenhof 19, I 's-Gravenhage. I MH-ïirS GEMEENTEPOLITIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9