Paisley blijft in de politiek 69.- 49.- Twijfels o hogere olieprijzen Chinawilopeconomisch gebied wereldmacht worden m4 modes Don Juan erkent Carlos als koning vanSpanje Ondanks mislukken van staking Noord-Ierland Licht &Luchtig biifiSBMode f, Acht doden bij onlusten in Pakistan Nieuwe Finse regering VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële aevolsen ervan vaak wel. Young: overeenstemming over bezoek aan Zuid-Afrika MADRID (UPI) - Don Juan, de 63-jarige graaf van Barcelona, heeft zaterdag in Madrid af stand gedaan van zijn rechten op de troon ten gunste van zijn zoon, koning Juan Carlos. Na 36 jaar aanspraak op de Spaanse troon te hebben gemaakt, boog Don Juan voor zijn zoon en noemde hem "majesteit". Dit gebeurde op een besloten bijeenkomst in het paleis Zar- zuela, waarbij behalve de Spaanse minister van Justitie, Landelino Lavilla, alleen leden van de koninklijke familie te genwoordig waren. Koning Juan Carlos sprak van een "historische gebeurtenis". Zijn vader behoudt op zijn ver zoek alleen de titel "graaf van Barcelona". Don Juan was op 15 januari 1941 door zijn vader, Alfonso de dertiende, aangewezen als troonopvolger. Alfonso die een maand later als balling in Rome overleed, was al op 14 april 1931 afgetreden om plaats te maken voor de tweede Spaanse repu bliek. Bij die gelegenheid had hij echter zijn 'rechten op de troon niet opgegeven. Dit wei gerde hij bok zolang generaal Franco in Spanje aan de macht was. Toen de dictator in november 1975 was overleden, bood hij zich aan als democratisch alter natief. Franco had echter bij zijn leven al Juan Carlos aan gewezen als zijn opvolger. Vol gens politieke waarnemers is Don Juan er nu van overtuigd dat zijn zoon Spanje naar de democratie leidt. Om de positie van de koning daarbij te ver sterken, had hij besloten hem officieel zijn zegen te geven als hoofd van de familie Bourboiy Don Juan en zijn vrouw Dona Maria de las Mercedes waren hiervoor overgekomen uit Por tugal, waar zij als ballingen wo nen in Estoril bij Lissabon. VS rond eeuwwisseling minstens evenaren PEKING (AFP) - In de Chinese hoofdstad Peking is de nationale industrie-conferentie beëindigd waarin de Volksrepubliek zich heeft beraden op groeitempo en methodiek van een economische ontwikkeling die haar tussen nu en het jaar 2000 ook qua produktiecij- fer tot een wereldmacht moet ma ken. De Volksrepubliek stelt zich met het ambitieuze doel om de Ver enigde Staten rond de eeuwwisse ling economisch te evenaren of zelfs te overtroeven. Over de wijze waarop dat moet ge beuren is sinds 20 april vergaderd, eerst in het oliebekken van Tatsjing en later in de hoofdstad. Aan de conferentie werd deelgenomen door ongeveer 2000 gedelegeerden uit alle geledingen van landbouw en industrie. Behalve door partij leider Hoea Koeo-feng werd het ge zelschap toegesproken door vice- voorzitter en minister van defensie Jeh Tsjien-jing en andere kopstuk ken in partij en regering. Het slotwoord werd vrijdag ge sproken door vice-premier Tsji Teng-kwei. Zijn rede bevatte - evenmin als die van zijn voorgan gers - geen harde informatie over concrete besluiten of streefcijfers van wat een nieuwe „sprong voor waarts" moet worden. Maar uit wat de officiële persorganen zaterdag meldden blijkt dat de conferentie drie hoofdlijnen heeft getrokken: China vindt de snelle opbouw van een krachtig, modern defens ieapparaat van uitzonderlijk belang om zich te kunnen indekken tegen de risico's van een nieuwe werel doorlog, Belangrijke nadruk krijgt de olie-industrie. Afgaande op wat daarover in redevoeringen is ge zegd, stelt China zich voor de pro- duktie van deze industrietak tussen nu en 2000 te verdrievoudigen tot ca. 350 miljoen ton. De landbouw blijft voor China een voorwaarde als fundament voor de industrie en als voedster van de achthonderd miljoen Chine zen. Maarschalk Jeh Tsjien-jing herinnerde in zijn toespraak aan het citaat van Mao waarin de over leden roerganger "algemene onlus ten" aanzegde als de landbouw- produktiviteit bij de behoefte zou achterblijven. Wat betreft de te volgen methodiek lijkt China te streven naar een uit erst strakke, op militaire leest ge schoeide proauktiewijze - zowel in de industrie, de landbouw als de distributie. In dit economische groeiperspec tief moet ook de val worden gezien van Mao's weduwe en haar drie ge estverwanten in de partijtop, sindsdien de "bende van vier" ge heten. tsjiang Tsjing en haar "tra wanten" worden ervan beschul digd dat zij de economische ont wikkeling van het land jarenlang hebben trachten af te remmen om zodoende "het kapitalisme terug te brengen" en China met huid en haar uit te leveren aan "het Sowje- trussische revisionisme". Inhakend op de agressieve bedoe lingen die het Kremlin volgens Pe king heeft, schrijft het volksdag blad zaterdag nogmaals dat wapens in een oorlog weliswaar "belang rijk" zijn, maar dat het volk altijd de "doorslaggevende factor" is. "Zelfs wanneer de Russische sociaal-imperialisten hun waters tofbommen afvuren op China, zal China niet worden vernietigd", schrijft een commentator van het Volksblad, "en zal de nucleaire mogol alleen maar zijn eigen on dergang verhaasten". In laatste instantie, aldus het Volksdagblad, "zal de geschiedenis bewijzen dat de menselijke soort de kernwapens zal vernietigen en niet omgekeerd". BELFAST (AFP) - De militante dominee Ian Paisley, de voornaamste organisator van de mislukte protestantse al gemene staking in Noord-Ierland, heeft zaterdag meege deeld, dat hij zich niet uit de politiek zal terugtrekken. WASHINGTON - Mevrouw Carter houdt haar jongste kleinzoon vast, die helemaal niet onder de indruk schijnt te zijn van het optreden van een volksdansgroepje ADVERTENTIE ■k ISLAMABAD (AFP/Reuter) - Bij 'schietpartijen in de Pakistaanse stad Muitan zijn zaterdag acht mensen gedood en veertig mensen gewond. De stad is onder militair gezag gesteld en er is een uitgaans verbod van kracht, zo meldt de Pa kistaanse radio. In Lahore heerst reeds enige tijd de staat van beleg, evenals in de ste den Karatsji en Hyderabad. De Pir Pagaro, de laatste oppositie leider in Pakistan die nog op vrije voeten was, is gisteren onder huis arrest geplaatst. Sinds de arrestatie i de andere oppositieleiders is de hy Hij had aangekondigd dat hij het politieke veld zou ruimen, als de staking geen succes zou zijn. Vol gens hem was de actie die vrijdag na elf dagen werd afgelast, een ge deeltelijk succes en zelfs een groot succes in zijn kiesdistrict, Noord - Antrim. De militante protestanten hadden vrijdag de algemene staking die zij elf dagen geleden afkondigden beëindigd. "Het is afgelopen", zei Andy Tyrie van de Ulster Defense Association tegen journalisten na een spoedvergadering van de Ul ster Unionist Action Council in Oost-Belfast. Opgewonden Stakingsleider dominee Ian Pais ley kwam toen nogal opgewonden uit de vergadering en verklaarde dat de beëindigde staking een "klinkend succes" was geweest. Hij uitte de waarschuwing dat de protestantse leiders andere midde len zouden aangrijpen om de Britse regering te dwingen tot het krach tiger aanpakken van het Ièrse re- publikeirise leger en de protes tantse meerderheid weer het roer in handen te geven. Om deze doelstel lingen was de staking uitgeroepen. De Britse regering heeft geschat dat tachtig procent van de Noord- ierse werknemers niet aan de sta king heeft meegedaan. Het grootste succes waarop de mili tante protestanten hebben kunnen bogen, was de staking in de havens tad Lame, die ongeveer een derde van de Noordierse invoer voor haar rekening neemt. Het mislukken van de staking wordt beschouwd als een zware slag voor dominee Paisley. gens de Britse regering als gevolg van de staking altijd nog 25 miljoen pond sterling en kunnen investeer ders met plannen voor de provincie zijn afgeschrikt. De verslagen stakingsleiders zei den dat zij de staking hadden beëindigd omdat „al teveel levens in de afgelopen zeven jaar verloren zijn gegaan om er nog één risico te laten lopen". Zij verklaarden het welslagen van de actie afte meten naar het licht van de publiciteit in het buitenland op de „betreurenswaardige veilig heidssituatie in Noord-Ierland. De stakingsleiders staan voor een geloofwaardigheidsproef wanneer hun politieke partijen deze week meedoen aan plaatselijke verkie zingen in de provincie. Ds. Ian Paisly HELSINKI (Reuter) - Finland heeft sinds gisteren een nieuwe regering, die gevormd wordt door vijf partijen. Premier is geworden de sociaal-democraat Kalevi Sorsa. De nieuwe coalitie volgt de minderheidsregering van pre mier Martii Miettunen op, die tot september vorig jaar regeer de. In de coalitie hebben zitting de sociaal-democraten, de communisten, de centrum partij, de liberalen en de Zweedse volkspartij. De sociaal-democraten bezet ten in de nieuwe regering drie ministeries, de centrum-partij vijf waaronder dat van land bouw en van handel en indus trie. De communisten beheren drie ministeries waaronder dat van arbeid. De liberalen en de Zweedse volkspartij hebben elk een ministerie. De nieuwe premier, de 47-jarige Kalevi Sorsa, die voorzitter is van de Finse sociaal-democra tische partij, zei dat de voorna amste taken van zijn regering het terugdringen van de werk loosheid en de opvoering van de produktiviteit zijn. De deelne ming van de communisten aan' de regering duidt erop dat pre sident Kekkonen een zo breed mogelijke basis wil om aan de inflatie -12 percent per jaar - en de werkloosheid rond de 7 per cent - een eind te kunnen ma ken. ADVERTENTIE Ster Daarentegen is de ster van de Britse minister voor Noord-Ierland, Roy Mason, gestegen. Hy heeft vanaf het begin van de staking gezegd dat bezwijken voor druk e Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt, goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK P.'LPf5ï°,.Wa.anler"™_d.™OIZitt»e,r h« 2egde steun en bescherming toe aan Noordierse werknemers die zich niet bij de staking zouden aan- A. Koel en fris als 't B. Slank en jong in weer warm is. Deux khaki of écfu. 100% piècesafgezet met katoen. Maat 36 army ruit. 100% t/m 46. katoen. Maat 36 t/m 48. i de Pakistaanse Nationale Al liantie (PNA), de bundeling van oppositiepartijen.' De oppositie sluiten" voert sinds maart een felle cam- pagne voor het aftreden van pre- ,son verklaarde zaterdag dat het mier Ali Bhoetto en het uit- aanzlen van deNoordierse web schrijven van nieuweverkiezingen. nemers m het Verenigd koninkrijk „enorm is gestegen' Zaterdag keerde de Pir Pagaro zich Maar hoewel de schade aan de eco- in scherpe bewoordingen tegen nomie van Noord-Ierland groter Bhoetto's voorstel een referendum had kunnen zijn, bedraagt zij yol- te houden over zijn aanblijven als premier, als middel om uit de poli tieke crisis te komen. Hij NICOSIA, CYPRUS (AP)/Reuter)- Een meerderheid van de lidstaten van de organisatie voor olie- exporterende landen (OPEC) wachtte niet dat het referendum Dod.611 Lil vlicffshoW hebben afgezien van een verhoging eerlijk/zou verlopen, en bleef bo- J o van de olieprijzen met 5 procent, vendien bij de kiezingen. s voor nieuwe ver- Meer dan 40 vestigingendoor heel Nederland. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) Leidsehage: Jasmijnhof 8 (donderdag- koopavond) Biggin Hill (UPI/Reuter) mensen zijn gisteren omgekomen Gisteren was hex in Pakistan be- en verscheidene anderen gewond trekkelijk rustig. Volgens onoffi- bij een botsing tussen een helikop- ciële schattingen heeft het politieke ter en een vliegtuigje tijdens een geweld sinds de verkiezingen van 7 luchtvaartshow op de engelse maart aan zeker 275 mensen het le- luchthaven Bigging Hill, ven gekost. Die verkiezingen, waarbij volgens de oppositie be- Alle slachtoffers zouden inzitten drog in het spel was, brachten den zijn geweest 1_ Bhoetto's volkspartij een grote die een rondvlucht maakte boven overwinning. het vliegveld. LISSABON (UPI/Reuter) - De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Andrew Young heeft gisteren in Lissabon ver klaard dat overeenstemming is be reikt over zijn bezoek aan Zuid- Afrika. De ambassadeur zei dat nu voorbereidingen worden getroffen voor zijn reis. aanvaardbare wijze", aldus Young. De ambassadeur was in Lissabon voor besprekingen met de Ameri kaanse vice-president Walter Mon- „Ik heb er vertrouwen in dat deze dale die gisteren aan een reis door voorbereidingen kunnen worden Europa begon, afgerond op een voor beide partijen Young vertrekt vandaag naar Ma- poeto waar hij zal deelnemen aan een conferentie over Rhodesië en Namibië. De conferentie staat on der auspiciën van de Verenigde Na ties. Young had vrijdag in Ghana een onverwachte ontmoeting met de verhoging achterwege te laten zou in houden dat de marktprijs voor ruwe olie op 12,70 dollar per vat zou blijven staan en niet naar 13,30 dol lar per vat zou stijgen. Maar de mi nister voor oliezaken van Koeweit, Abdel-Muttaleb Al-Kazimi, heeft zaterdag tegengesproken, dat zo'n besluit zou zijn genomen. Minister Kazimi zei dat er nog gesproken wordt over beëndiging van de si tuatie waarim Saoedi-Arabië en de verenigde Arabische emiraten hun prijzen minder willen vertogen dan de overige 11 leden van de OPEC. President Carter had al verheugd gereageerd op het bericht in het ge noemde blad. Hij noemde dat PARIJS (AFP) "goed nieuws". Ook Qatar heeft gisteren tegenge sproken dat'de 11 olieproduce rende landen zouden hebben beslo ten de olieprijzen niet met vijf pro cent te verhogen. Volgens welingelichte functiona rissen in Qatar is een derg overeenkomst niet bereikt, wordt nog steeds onderhandeld over het beëndigen van de twee Armeense" ten dat het onderhoud volkomen verschillende prijssystemen (die onverwacht was geweest en dat binnen de organisatie van olie- Armeense volk te steunen welke voor 1 juli gepland was, aldus is in Nicosia gemeld door de "Mid- die East Economie Survey".Het weekblad liet weten dat deze be slissing waarschijnlijk op 20 mei formeel bekend zal worden ge maakt. Dit zou zijn vernomen uit bronnen bij de OPEC. In december van het afgelopen jaar besloten 11 opec-landen in Qatar o hun olieprijzen op 1 januari met 10 na a w procent te verhogen en op 1 juli met nog eens 5 procent. De beslissing om de tweede prijs- Rhodesische nationalistische lei der ds. Ndabaningi Sithole. Young vertelde later aan journalis- zijn gedaan, is er nog geen over eenstemming bereikt", zo werd ge zegd. "Welk compromis ook bereikt wordt, dit zal niet eerder dan op de OPEC-conferentie van 12 juli in Stockholm bekendgemaakt wor den". Bomaanslag In de nacht van zaterdag op zondag is in Parijs een bomaanslag gepleegd op het ge bouw waarin de ambassade en het verkeersbureau van Turkije zijn gehuisvest. De bom ontplofte in de hal van het gebouw aan de Champs Elysees. Een bewaker werd licht rofut -pv ëewond- De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door twee organisaties: het "nieuwe verzet" en een 'jongeren-actiegroep" die zei "het Sithole „indruk" op hem had ge- exporterende landen gehanteerd maakt. worden). Hoewel veel voorstellen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7