rfüüM Wijken tegen beton- centrale samen verantwoordelijk voor ontwikkelingssamenwerking stemCDAl van agt j 1 Mgr. Buis geëerd in vaderstad Partij voor monumenten Kind en Dierdag in het Vijf Hovenhuis Sleutelstad bokaal naar J. Flaton LEIDEN - Kringgroep "De Sleu telstad" heeft het afgelopen week einde een grote africhtingsweds- trijd georganiseerd door Duitse herdershonden. De wedstrijden hadden als inzet de "Sleutelstad Bokaal". Winnaar daarvan werd de heer J. Flaton uit Naaldwijk met 273 pnt. met Marko v.d. Zuider Maasoever. De verdere uitslag was: 2. J. v.d. Molen, Rotterdam 264 pnt, 3. L. Schonewille, Rotterdam 258 pnt, 4. R. Zonneveld, Den Haag 257 pnt, 5. P. Veenstra, Middelburg, 257 pnt. 6. F. v.d. Gaag, Naaldwijk 252 pnt. 7. L. Engels, Pernis 245 pnt. 8. T. v. Es, Naaldwijk 217 pnt, 9. N. Filippo, Leiden 186 pnt. 10. G. Brugge, Deventer 165 pnt. De wedstrijden concentreerden op drie onderdelen: het speuren en opzoeken van verloren voorwer pen, gehoorzaamheidsoefeningen en het "manwerk". Dat eerste on derdeel vond plaats nabij de Rhijn- hofweg, terwijl de gehoorzaam heidsoefeningen en het pakwerk werden gehouden op het terrein van het Jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg. voor korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: verhuur met zekerheid: Het lot van de allerarmsten in de wereld gaat ons allemaal aan. Want het is onaanvaardbaar dat honderden miljoenen mensen op de rand van de dood leven. Ontwikkelingssamenwerking is bouwen aan een rechtvaardiger wereld. Daarom mag op deze post absoluut niet worden bezuinigd. Het CDA wil dat de overheid het ontwikkelingswerk van particuliere organisaties - zoals de kerken - steunt. Kies voor ontwikkelingssamenwerking, in het belang van de mensheid! - MAANDAG 16 MEI 1977 3 - H LEIDEN - Het verzet tegen de mogelijke komst van een betoncentrale op het terrein van de firma Wernink aan de Morsweg groeit. Drie wijkverenigingen hebben nu laten weten dat zij tegen de vestiging van de betonmortelcentrale in hun omgeving zijn. Het zijn de wijkverenigingen Transvaal die o.m. de hele Morsweg 1 beslaat), Juweel en Muiderslot; 1 deze laatste verenigingen strekken r. zich uit over de wijken ter weers zijden van de Doctor Lelylaan. Het lijkt er niet op dat passende ver keersmaatregelen de bezwaren van de wijken zullen kunnen wegne- men. Want het is niet alleen de ver- q keersoverlast, die zij vrezen. Woordvoerders van de wijkvereni gingen noemden ook de te ver wachten geluidsoverlast. „Dat schijnt behoorlijke vormen te kun nen aannemen. Het storten van grind in silo's, het vullen van de wagens e.d. Vaak wordt er 's nachts gewerkt. Ook als de gemeente daar maar éénmaal per maand vergun ning voor zou verlenen, zal het be drijfseconomisch belang in de praktijk toch prevaleren". Ook noemen de wijkvereniging de sto- foverlast. "Tachtig a negentig hui zen (in het laatste gedeelte van de Morsweg) worden daar recht streeks door bedreigd. En als de windrichting ongunstig is, nog veel meer". Brug Overheersend zijn evenwel de ver keerstechnische bezwaren: hoe zul len de beton wagens afgevoerd worden? Weliswaar zal er in het ver lengde van de Churchilllaan in de richting van de Doctor Leylaan een route, inclusief Doctor Lelybrug worden aangelegd (wanneer?), maar daarmee is het probleem niet opgelost. In de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening vorige week is duidelijk geworden dat er van het terrein bij Wernink naar de nieuwe brug geen aparte oprit komt. Dat betekent dat in ieder geval de bewoners van het laatste gedeelte van de Morsweg de betonmortelwagens aan hun deur voorbij zullen zien gaan. Als de be- tonwagens vervolgens niet de brug op kunnen, dan ligt het voor de hand dat ze het Dr. Lelyviaduct on derdoor gaan en vervolgens de route Damlaan-Vondellaan, rich ting Plesmanlaan kiezen. "Dat be tekent een aan- en afvoer van vrij zware wagens. De hele weg zal ge reconstrueerd moeten worden. Hoe is het kruispunt met de Dr. Lely laan veilig te maken?" De wagens kunnen vervolgens ook het kruis- LEIDEN - De geluidshinder op de Morsweg overschrijdt nu al de grens van het toelaatbare. Dit blijkt uit een meting die de Con sumentenbond vorige maand heeft verricht. Dat gebeurde om half drie 's middags - niet het drukste moment van de dag dus. De wijzer sloeg door naar 78 deci bellen; door de Consumentenbond wordt voor de Morsweg 55 decibel als grens genoemd. punt Vondellaan-Lage Morsweg gaan kruisen. "Wy hebben er jaren bij de gemeente op aangedrongen om dat veilig te malcen. Daar zijn ze tenslotte op ingegaan. Met als re sultaat dat er veel minder ongeluk ken gebeuren. Het kan dan nu toch geen route voor betonwagens wor den'" Ten slotte de Morsweg zelf: "De huizen zijn er niet geheid. In de muren zitten nu al scheuren en ga ten. Op een meter afstand gaan de auto's langs de huizen. Dat is toch niet toelaatbaar?" Overleg Wat de wijkverenigingen vooral dwars zit, is dat ze door de gemee nte niet betrokken zijn bij het over leg over de betoncentrale, dat ken nelijk al gaande is. Op een hoorzit ting van de PvdA in het Morskwar- tier maakte wethouder Verboom onlangs bekend dat de centrale mogelijk op het terrein van Wer nink gevestigd zou worden. De wijkvereniging bracht dit al bij de voorbespreking van de wijkhea- ring ter sprake. „Wethouder Ver boom zei toen: hoe weten jullie dat. Dat is toch een behoorlijk beves tigde uitspraak dat de centrale er gaat komen. Het is vooral op dit punt, dat we kwaad zijn. Als het gemeentebestuur inspraak hoog in zijn vaandel schrijft, waarom is er dan niet onmiddellijk contact op genomen met de wijkverenigin gen?" Intussen is het desondanks niet duidelijk of en wanneer de be toncentrale er komt. Een woord voerder van Van der Vliet-Wernink Beton, eigenaresse van het terrein, bevestigt dat er met de Leidsche Betoncentrale B.V. onderhande lingen gaande zijn. Hij verwacht niet - door de vakanties - dat er op korte termijn een afronding daar van op komst is. sluit seizoen af D antevereniging ADVERTENTIE De oud-Leidenaar monseigneur Ja cob Buis, emeritus-bisschop van Noord-Borneo, is gisteren in zijn vaderstad een grootse viering ten deel gevallen ter gelegenheid van zijn drievoudig jubilevfljz 50 jaar geleden werd hij tot pViester gewijd, dit jaar is het 25 jaar geleden dat hij de bisschopsstaf over het Bor- neose missiegebied opnam en bin nenkort hoopt hij 75jaarte worden. De dag begon met een feestelijke dienst in de Lodewijkskerk. In de mis werd mgr. Buis geassisteerd door mgr. Kramer, eveneens emeritus-bisschopnu wonende in Katwijk, en pastor Vreeburg. Op het priesterkoor hadden ook plaats genomen de nuntius uit Den Haag, mgr. Gordon, en de opvolger van mgr. Buis in Borneo, mgr. Tjie. Pastor Vreeburg las vóór de predi katie een brief van de paus voor, waarin deze mgr. Buis dankte voor zijn onverdroten ijver in de missie en zijn belangrijke bijdrage tot de vestiging van de rk kerk in dat deel van de wereld. De paus, die de jubi lerende bisschop de apostolische ze gen gaf, sprak in zijn brief de hoop uit, dat er ook nu vele jonge mensen gevonden mogen worden om de boodschap van de kerk in woord en daad uit te dragen. Mgr. Buis wenst deze dag geen ge schenken voor zichzelf. Hij ontving verscheidene enveloppenwaarvan de inhoud geheel aan het missie werk ten goede komt. Tijdens de re ceptie in Nieuw-Minerva, waarop ook de ambassadeur van Malaysia zijn belangstelling toonde, bood de heer Prinsen (rechts op de foto) na mens het jubileumcomité een be drag aan. Mej. mr. Vink vertegen woordigde op dit bisschopsfeest het gemeentebestuur. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40 - of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - In Leiden leeft sedert vorig jaar het plan om te komen tot een groep belanghebbenden, die er bij de politieke partijen op aan dringen een verbetering van de monumentenwet in te stellen. Het voormalige raadslid voor D'66 de heer W. Kuyper, die de groep naam „Monumentenpartij" gege ven heeft, betoogt in een brochure dat in de huidige praktijk de be staande monumentenwet gaten vertoont. Dat betekent dat oude gebouwen wijken voor goedkopere massabouw, kantoren, winkelcen tra en wegen. De "Monumentenpartij" meent dat het noodzakelijk is om de activitei ten te gaan ontwikkelen om "koe handel met monumenten" tegen te gaan. Als voorbeeld wordt ge noemd de bouwplannen van C&A hier in Leiden. De "Monumentenpartij" wil niet als politieke partij aan verkiezingen deelnemen. Voorals nog wil zij reacties loswe ken om individuele belangheb benden te bundelen, los van de po litieke parijen, om verbetering van de monumentenwet te bewerkstel ligen. En om, als dit doel bereikt is, slechts als pressiegroep te blijven voortbestaan. LEIDEN - De Stichting Meerburg hield afgelopen zaterdag het jaar lijkse wijkfeest in en rondom club huis Klein Matilo aan de Zaan- straat. In een aantal marktkramen was een groot aantal activiteiten ondergebracht, zoals een schiettent, een grabbelton, ballengooien, ver koop van oliebollen. De festiviteiten begonnen zaterdagochtend met een kinderoptocht voorafgegaan door het muziekgezelschap Concordia. Verder waren er op het feestterrein een fancy-fair en rad van avon tuur. In de middaguren werd de jeugd in de gelegenheid gesteld ba- lonnen op te laten en werden er te gen de avond touwtrekwedstrijden gehouden. Op de foto: de kinderop tocht. LEIDEN - In het "Internationale House" aan het Rapenburg zes wordt vanavond de laatste bijeen komst gehouden van de vereniging "Dante Alighieri". Om half acht is er voor de leden een vergadering, om half negen gevolgd door een le zing van de directeur van het Ita liaanse verkeersbureau in Amster dam, de heer Tornaghi. Onderwerp is het tourisme in Italië en dan met name die gebieden, die minder door vakantiegangers worden be zocht. Na afloop wordt er een glas wijn geschonken. De bijeenkomst staat niet alleen voor leden, maar ook vooor andere belangstellenden open. LEIDEN - B en W van Leiden hebben besloten een subsidie van 15.000 gulden te verstrekken aan de korfbalvereniging Ons Eiland. Het geld is bestemd als bijdrage in de kosten van de bouw van een clu blokaal op het sportveld aan de Brahmslaan. Poezen, honden, cavia's en konijnen: ze waren er zaterdag allemaal op de Kind- en Dierdag. LEIDEN - Voor de tweede achte reenvolgende maal werd afgelo pen zaterdag bij het Vijf hoven- huis aan de Hoflaan de Kind en Dierdag" gehouden. Op initiatief van de Leidse Pluimvee en Konij- nensport Vereniging in samen werking met het Vijf Hovenhuis konden ruim twintig kinderen hun favoriete huisdier laten beoordelen door een jury onder leiding van de dierenarts dr. A. W. Helder. Na een spannende strijd werd uit eindelijk de Siamese poes „Ram ses" van Anouska Vogelenzang winnaar met een puntentotaal van 47. Een punt minder kreeg het konijn „Boemsie" van Simone Dullingy, die daarmee tweede werd. De derde plaats van voor Hajo den Boeff en zijn konijn Yl- vie. De vierde plaats was een moeilijke aangelegenheid omdat een vijftal dieren met hetzelfde puntentotaal was geëindigd. Dat waren Jeroen van Halem met het hondje Rakker, Majolein Blóte met de hond Kiki, Hajo den Boeff met de poes Minies, Eugene Hüb- ner met de kanarie Frits en Henk van Duuren met de hond Sklppie. Besloten werd dat de stem van dr. Helder de doorslag zou geven en die viel uit in het voordeel van Je roen van Halem. Vlak voor de prij suitreiking deed zich nog een triest incidentje voor. Van een van de deelnemertjes bleek het muisje door onbekende oorzaak met zijn kopje beklemd te zijn geraakt tus sen de tralies van zijn kooitje. Tot groot verdriet van de jeugdige ei genaar bleek het diertje al te zijn overleden toen de ijlings toege snelde jury ter plaatse was. Om het verlies enigszins goed te ma ken kreeg hij van de heer H. Th. Opdam van de LPKV een nieuw beestje. Tegelijk met de verkiezing van het favoriete huisdier, waarvoor on der meer honden, katten, ko nijnen, cavia's, kanaries, en ham sters in de strijd waren, werd in het buurtcentrum een expositie gehouden van de LPKV. LEIDEN - LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin met 363 oude duiven. De uitslag was: 1,4, Comb. Montanje, 2,7, Gebr. v.d. Heijden, 3,8,10, M. de Lange en Zn, 5,9, J. Degen en Zn, 6, N. Bink. PV "De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin. De uitslag was: 1,3, H. Bodijn, 2, A. Pracht en Zn, 4, A. v.d. Dop en Zn, 5, N. Nievaart, 6,8,10, K. Lefe- bre en Zn, 7. A. Singeling. Voor dat echter op zondagmorgen, veelal in alle vroegte, de buitenlandse politiemensen en hun familie en vrienden weer naar huis terugkeerden, werd eerst met een bloemencorso op passende wijze afscheid genomen van de stad. In de zaterdagochtenduren kregen alle deelnemers de kans om met bloemen van Flora Rijnsburg hun auto's op te sierenEerder waren zij al in de gelegenheid gesteld om een spoedlesje bloemschikken te volgen bij één van de bloemschikkers van Flora. Het resultaat, dat heeft iedereen die zaterdagmorgen langs de route heeft gestaan kunnen zien, mocht er zijn. Dtfinitief moest echter pas 's avonds afscheid worden genomen. Dat ge beurde tijdens een groot slotfeest in de Groenoordhalwaar de afgelopen dagen een groot aantal van de sterritactiviteiten heeft plaats gehad. PV "LPC" hield een vlucht vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1,3,7, W. v.d. Hoogt, 2, J. v. Alphen, 4, N. de Groot, 5, P. Landesbergen, 6, P. Koenen, 8,9, J. Groenendijk, 10, P. Groenendijk. PV "Het Oosten" hield met 209 duiven een vlucht vanaf St. Quentin. De uitslag was: 1, T. V. As 2, C. Gijsman, 3,4 W. gijsman, 5,7, W. v. Klink, 6, P. Juffermans, 8,10 W. Fokker, 9, J. Gijsman. LEIDEN - "Sterrit 1977 in Leiden, een evenement om nooit te vergeten'', dat was de hoopvolle verwachting die commissaris Van Voorden schreef in het programmaboekje van de 31ste politiesterritdie van woensdag tot zondag de gemoederen in Leiden heeft beziggehouden. Dat hij in zijn verwachting niet te ver is gegaan, zullen de deelnemers en alle andere betrokkenen met hem eens zijn. De Leidse sterrit is een uniek spektakel geworden. De zes leden van het Leidse politiecorps die voor de organisatie hebben gezorgd, hebben hun onderscheiding in goud dubbel en dwars verdiend. PV "Columba" hield een wed vlucht vanaf St. Ghislain met 133 duiven. De uitslag was: 1,4,9, W. Siera jr, 2,6,8, W. v.d. Nieuwen- dijk en Zn, 3,5,7, J. Schipper, 10, C. v.d. Nieuwendijk. LPV "De Vriendenclub" hield met 468 duiven een wedvlucht vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1, J.J. Wansink, 2, J.M. Turk, 3, J. Beekman, 4, J. Knijnenburg, 5, M. Noordervliet, 6, J.J. Wansink, 7, C. Kop, 8, F. Ladan, 9, W. Vijl- brief, 10, J. Knijnenburg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3