Verdienstelijk debnnt Voorsehotens Kamerkoor mtum Zwak "Koninkrijk" bij Baal éw "ASTERIX VEROVERT ROME" ra. Chileen alleen „DE VERBORGEN TEMPEL" MAANDAG 16 MEI 1977 Andrei Amalrik, Wladimir Boekowski en Ljoedmila Aleks- ejeva hebben een brief geschre ven ter ondersteuning van deeis tot vrijlating van de zeven in de Sowjet-Unie gearresteerde le den van de Groep die erop wil toezien dat het Akkoord van Helsinki ook wat betreft de ge garandeerde rechten van de mens in de Sowjet-Unie wordt nageleefd De brief werd onder meer door The Times en Le Fi garo geplaatst. Omdat iemand hem verteld had dat de NRC een vergelijkbare Nederlandse kwaliteitskrant was, stuurde Andrei Amalrik de brief ook naar de NRC, maar deze stuurde hem terug. De kwaliteit van deze krant is zo hoog, dat ze geen "bedelbrieven" waarin om handtekeningen gevraagd wordt, opneemt. Daarom doe ik het nu maar even in deze rubriek, dat kan minder kwaad. Ik kan nog mel den dat prof. Orlow een Lon- dense advocaat in de arm heeft genomen, John MacDonalsQ.C maar dat deze geen visum voor de Sowjet-Unie heeft gekregen. Hem werd telefonisch medege deeld dat hij dat visum niet kreeg omdat de Sowjetrussische wetgeving voorzag in een volle dig en onbevooroordeeld onder zoek evenals in rechtskundige bijstand, en dat de wet het ge bruik van een buitenlandse ad vocaat niet toestaat. Een schrif telijke bevestiging van deze me dedeling weigerde men te geven Orlovs Engelse advocaat reage erde daarop als volgt: "Als er inderdaad sprake is van een volledig en onbevooroor deeld onderzoek van professor Orlows zaak, dan zal hij onge twijfeld worden vrijgelaten.Tot nu toe is in ieder geval geen sprake,geweest van een snel on derzoek. Orlow zit nu al drie maanden in de gevangenis, en al die tijd heeft hij nog geen ad vocaat gezien. Ook zijn vrouw heeft hij niet gezien. Niemand mag hem bezoeken. Bovendien belet niets in de Sowjetrussische wetgeving het gebruik van een buitenlandse advocaat". Dan volgt nu de brief van Ljoedmila Aleksejeva, Boe kowski en Amalrik, met dank aan de NRC. Voor alle zeker heid: op briefkaart alias an sicht naar Engeland moet 50 cent postzegels geplakt worden "De Sowjetrussische autoritei ten hebben zeven leden gearres teerd van de Groep ter Bevorde ring van de Naleving van het Akkoord van Helsinki in de USSR. Het betreft: Joeri Orlow (natuurkundige, 52 jaar), Aleksandr Ginzburg beheerder van het Solzjenitsin Fonds voor Hulp aan Politieke Gevangenen in de USSR, 40 jaar), Anatoli Sjaranski (natuurkundige. 29 jaar), Nikola Roedenko (schrij ver, 55 jaar), Oleksa Tichi (le raar, 50 jaar), Zwiad Gamsa- choerdia (filoloog) en Merab Kostawa (filoloog). De Groep werd in mei van vorig jaar gevormd om de uitvoering le bevorderen van de humani taire bepalingen in het Akkoord van Helsinki. Zij heeft haar ma teriaal over de schendingen van de mensenrechten in de USSR toegestuurd aan de regeringen van alle landen die het Akkoord van Helsinki ondertekend heb ben, waaronder ook de Sowjet- regering De arrestatie van de zeven leden van de Groep, die werd voorge zeten door professor Orlow, toont aan dat de Sowjet- autoriteiten niet van zins zijn het Akkoord van Helsinki uit te voeren, en evenmin zullen toe staan dat het publiek in de Sowjet-Unie hun activiteiten controleert. Zij zijn van plan de gearresteerden als gijzelaars te gebruiken in hun campagne te gen dissidenten en in hun on derhandelingen met het Westen. Als vertegenwoordigers in het buitenland van deze Groep, doen wij een beroep op het pu bliek in de landen die het Ak koord van Helsinki onderte kend hebben, om op vrijlating van de gearresteerden aan te dringen. Werkelijke veiligheid in de wereld is onmogelijk zon der naleving van de mensen rechten. en de schending van deze rechten in de USSR bete kent een bedreiging voor de hele wereld. De Sowjetrussische autoriteiten dienen rekening te houden met de openbare mening in de we reld, zodat de zeven gearres teerde Sowjetrussische gijze laars wellicht vrijgelaten wor den als uw lezers ons steun ver lenen door hun handtekening te zenden aan: Post Office Box 90, Bromley, Kent, Engeland, ten name van de ondergetekenden Ljoedmila Aleksejeva. Andrei Amalrik en Wladimir Boekows ki". Slogan Slogan van de CPN op de ver kiezingsborden "Voor een de mocratische politiek". Ik ben er ook voor, maar ik denk toch: waarom lees ik nooit in adver tenties van de spoorwegen "Ge bruik vaker de auto!", of in ad vertenties van margarinefa brikanten: "De lekkerste mar garine is roomboter"? Waarom dan opeens wel: "Voor een de mocratische politiek" bij de CPN? Willen ze dan niet dat we op hen stemmen? NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Over één ding zal men het waarschijnlijk roerend eens zijn, nl. dat "Het Koninkrijk" niet de beste acteerprestaties oplevert van de tot heden door de toneel groep "Baal" opgevoerde toneels tukken. "Baal", als eerste confron tatie met het publiek, maar zeker ook "Mattheus Passie" en "De laat ste der Onverstandiger!" waren j stuk voor stuk afgeronder, volledi ger en vaak ook temperamentvoller kunstuitingen. Als men dat echter iemand niet kwalijk kan nemen, dan is het wel Hidde Maas. die een fantastische rol speelde. Maas, die voor de betere Nederlandse film- produkties geschapen lijkt (hij maakte ooit screentests voor de rol van "Erik" in "Turks Fruit" en speelde een glansrol met Carola Gysbers van Wijk in Claus' "Thyes- tes" kon zich zaterdagavond in de Schouwburg in zijn rol helemaal uitleven. Alles zit er werkelijk in: diepe droefheid en buitennissig ge luk, hevige verontwaardiging en botte geilheid. Maas, die verdiens telijk en functioneel ondersteund werd door Herman Naber, Elja Pel- grom, Els Ingeborg Smits. Elsje de Wijn, Jack Vecht en Trudy de Jong, snelt in een ijltempo door ruwweg dertig jaar Nederlandse geschiede nis. Het grootste bezwaar lijkt daarom inmiddels, dat bijna geen enkel onderwerp met diepgang wordt behandeld. Er wordt even (en bij de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog zelfs zeer summier aan een thema geroken om het vervolgens voor een nieuw thema te verlaten. De "Bevrijding van Indië" is wel vaak zeer ko misch, maar mist toch de gefun deerde benadering, die men van een toneelgroep als "Baal" zou mo gen verwachten. De teksten zijn van Ruud Engelander en Leonar Frank, waarbij de aantekening, dat vooral van de laatste bekend is. dat hij zeer begaafd door dit leven snelt. Daarom is het des te meer te betreuren, dat met grote regelmaat de indruk ontstaat, dat men "teveel tegelijk" heeft willen doen. Acteer- technisch was het ondanks alles niet slecht. Maar wanneer men met eerdere toneelstukken in staat is gebleken aan hooggespannen ver wachtingen te beantwoorden, kan men het zich eigenlijk niet meer veroorloven zo nonchalant met thema en tekst om te springen. On danks (dankzij de speciale subsi die van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Bert Koekebakker LEIDEN - Na een werkterrein dat tot nu toe beperkt bleef tot oecu menische liturgische diensten, is het Voorschotense Kamerkoor on der leiding van Rita Eriks voor het eerst in de openbaarheid getreden met een concert in de Laurentius- kerk in Voorschoten. Het is een koor met zo'n twintig leden, koor- technisch goed geëgaliseerd, intel ligent van interpretatie en afwer king. Dit is een groot pluspunt voor dirigente Rita Eriks, die zich een muzikaal en knap koorleidster toonde. Er waren nog wat vlekjes die men juist bij kleine ensembles vlugger hoort. Zo zou men zich kunnen voorstellen, dat de tenoren nog wat meer aan stemvorming kunnen doen, en de sopranen, althans een aantal zich moeten hoeden voor domineren. Dit laatste kan op rekening komen van een niet ideale akoestiek in deze overigens prachtige kerk, die slechts voor een deel gevuld was. Het programma, vóór de pauze te veel het geijkte patroon voor dit soort concerten vertonend, was na de pauze boeiend en gevarieerd, culminerend in de drie (van de zes) chansons van Hindemith (heel knap gezongen!) en met als uitsmij ter Diepenbrock's ,.Den Uil. die in de pereboom zat", een niet onver makelijke associatie oproepend in deze verkiezingstijd. Twee solisten, van wie hoboïst Han Kapaan (met een mooie toon) het meest over tuigde, iets dat wij niet kunnen zeggen van Sander van Marion als organist, die onritmisch en vrij slordig was. BEP RIJNDERS De Chileense toneelschrijver/re gisseur Oscar Castro droeg zater dagmiddag in het LAK-theater zijn stuk "Casimiro Penafleta (politieke gevangene) voor. Hij voerde zijn monoloog op in het Spaans wat overigens geen be lemmering was voor de overdracht van zijn stuk. Castro herbeleefde verschillende situaties uit zijn ge vangenschap, die wisselend ko misch en aangrijpend waren. Dit was te merken aan de aanwezige Chilenen die hun emoties de vrije loop lieten. Ondanks het gemis aan verbaal heb ik door de interessante expressie van de sympathieke, tra gisch eenzame Castro de "onderti teling" nauwelijks gemist. L.C. Galerie "Ja". Prinsenweg/Zandenjlaan (Sportfondsenbad), Wassenaar schilde rijen, gouaches en tekeningen van Joop Hoogerbrug. beeldhouwwerk van Jan van Ipenburg Van 21 april t/m 8 mei Openingstyden: woensdagavond 20- 22.00 uur, dond. t/m zond. 10-17.00 uur. Morsstraat 13. Foto-expositie Jolande Boer. Geopend gedurende de weekein den en op donderdagavond Vm-Sl mei. Galerie Denise Stephan. Bakkersteeg 18, Leiden: Ronald Tolman exposeert bronsplastieken en etsen. De tentoon stelling duurt tot en met 12 juni. Geopend: zaterdag- Galerie de Poort Herensteeg 11, Leiden: Greet Rosin (keramiek) en Leny Noyen (olieverf, aquarel, pastel, etsen). Van 16 april tot 14 mei: di. t/m zat. 12-17.30 uur, do. 19-21 uur. Galerie v. d. Vlist, Boternfarkt 3, Leiden: Bettien Scherft (tek). Jan Bos (gouaches, en I^ie van Oudenhoven (metaal plastie ken) van 19 april - 21 mei, dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur. Galerie De Ouden Ryn, Oude Rijn 40. Leiden: schilderijen en gouaches van Lucia Steinbach. Van 22 april t/m 25 mei. Openingstilden: di. t/m zat. 10.30 -17.00, dond. 19 - 21.00 uur. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie Van Zwieten, Hooftstraat 121, Alphen. Tentoonstelling Joh. Timmers - aquarellen, t/m 21 mei. Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoonstelling. Vine Snoek - ke ramiek, etsen, gouaches en teke ningen. Geopend di. en woe. van 12-16 uur. do. van 12-16 en 19-21 uur. Tot 15 juni teuux* 16 T i 197 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De Berlijnsche dagbladen vernemen uit Odessa, dat de laatste tien dagen meer dan dertig duizend inwoners van deze stad naar het nooraen of naar Cherson en Nikolajef ge vlucht zijn. Toen zich onlangs vijf gepantserde Turksche sche pen op de reede vertoonden, vluchtten duizenden naar de dieper in het land gelegen dor pen, die alle meer dan overvol zijn en waar maandelijks voor een smerig kamertje in eene boerderij gemiddeld 40 tot 60 roebels huur betaald wordt. Daar het onophoudelijke natte weer het verblijf in de open lucht onmogelijk maakt en er in de dorpen evenmin geneesheren als apothekers zijn ,heerschen in een omtrek van eenige mijlen van Odessa vreeselijke ziekten. Volgens officieele Turksche tele grammen moet in de omstreken van Batoem een belangrijk ge-, vecht geleverd zijn, waarbij de Russen na een verwoeden strijd teruggeslagen werden met ach terlating van vierduizend doo- den. Vijftig jaar geleden: - Een apotheker in Birmingham had onlangs bij vergissing aan een cliënt, van wien hem het ad res met bekend was, pillen afge leverd met een dosis strychnine welke tienmaal te groot was. Het gebruik van deze pillen zou ongetwijfeld den dood tenge volge hebben. De apotheker wendde zich terstond tot het om- roepstation en de omroeper las de mededeeling voor den micro foon voor. De cliënt, die zich ge lukking onder de luisteraars bevond, hoorde de boodschap uit den luidspreker en dankte hieraan zijn leven. -Uit Amerika komt het bericht, dat Lee de Forest, de beroemde uitvinder van de 3-electroden lamp, een nieuwe lamp uitge vonden zou hebben, die zonder batterijen werkt en bovendien als lichtlamp dienst kan doen. PANDA EN HET HELDERKIJKERTJE 7 - 137 - Jollipop keerde op zijn schreden terug en keek nieuwsgierig op de beeldbuis van het nieuwe televisie-toestelDaar was nu een vliegende schotel zichtbaar, waar een merkwaard ige figuur uitklom "Dat is toch niet zoals het hoort", sprak hij. "De programma's schijnen door elkaar te lopenIk zou het toestel terug brengenals ik u was. Trouwens: eigenlijk hebben we geen tijd om naar de tv te kijken U moet een goede positie zoeken -en ikzelf ben al de hele ochtend druk bezig met beredderen Verder kwam hij niet-want uit het tv-toestelletje klonk plotseling een vreemde stem. "Dat is jokkensprak die"Je was niet aan het beredderen. Dat zie ik heel duidelijk op je voorhoofd. En ik versta je heel goed, want ik heb een spraak-vertaler bij me". Die woorden verbaasden de beide toeschouwers, dat is te begrijpen "Wat was dat, Jollipop'?" vroeg Panda. "Had hij het tegen jou?" "Eh hm D-dat kan toch niet?" prevelde de bediende, pijnlijk getroffen. "N-nee, meneer Panda. Dat moet toeval zijn. H-hoewel ik vanmorgen inderdaad even heb uitgerust, moet ik bekennen" Snijd 500 g riblappen in stukken en braad deze aan in 75 g spekvet. Voeg 2 dl heet water toe en laat het vlees zo 2 uur stoven. Snipper 1 ui en fruit de snippers in wat boter, te za- men met 100 gr. ge kookte ham. een winterwortel en een halve selderijknol, alles in dobbelstenen gesneden. Voeg na 5 min. het mengsel toe aan het vlees, met een verkruimelde snede Duits kum- melbrood, wat ge sneden peterselie en selderij en zout en peper naar smaak. Giet er nog wat heet water bij en laat het geheel nog 60 min. sudderen. Als u geen kummelbrood kunt krijgen vervangt u dit door een snede gewoon Duits brood en een theelepel kummelzaadjes. Geef hierbij ge kookte aardappelen. WINA BORN vlA- OtoZ HUIS IS» VANHO&tE* Poo^. 'r 14^ 4"EZ.ArfCT UJAAPöp •HET qE.&ÖUtAJP l/JAC Welbeschouwd vind ik dis tweelingen melende jochies! De avonturen va ti Jommeke En de grote overwinnaar van deze kwis is ontegen spreke lijk papegaai Flip Hij gaf -/3 juiste antwoorden Bravo Agenda LUXOR: „De zeeduivels van Kau-Lun dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.3 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. CAMERA „l'Innocente", dag. 7 00 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). de i. 2.00 e Nachtvoorstelling: ..The day of the Jac kal", vt. en za. 11.30 uur. 18 jaar LIDO I: „Silver streak expresse", dag. LIDO III: „Cabaret", c 9.15 uur, zo. ook 4 45 u STUDIO: „Le juge et REX: „Bloed zien", dag. 7.00 en 9.15 uur Kindermatinee: „Peter en de vliegende autobus", za. en woe. 2 30 uur AL. Nachtvoorstelling: „Meisjes die geen kleintjes willen", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 14 00-14.45 uur,. Avondbezoekuur. 18.30-19.30 uur. Kirfr derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuis: 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14 45 uur en van 1830-19.30 uur. Kraamafdeling: dag van 11.15-12 00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18 30-19.30 uur. Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek ba byshow. Kinderafdeling: dag. van 1500-18. 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks v 11 15-12 00 uur en van 14.00-14 45 uur v?n 18.30-19.30 uur. 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kmderkhniek: Dagelijks: 15 00-15 45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Sohip- hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21