Feyenoord blijft met een lege kuip achter AZ OVER EUROPESE DREMPEL Ajax doet zijn bestom niet te scoren Willige markt voor Kamphues Deze moeder heeft zojuist een spaar rekening geopend. Poppenstoeltjes in plaats van kaart PSV: "Wie helpt ons aan 'n goede spits?" Fraaie speelboot voor Fhn nieuwe Amro spaarders. (2/ ^XOim apart MAANDAG 16 MF.I 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT LEIDEN - AZ '67, FC Utrecht en FC Amsterdam hebben belangstelling voor Ton Kamphues. De 22-jarige middenvelder van Telstar, het afgelo pen seizoen doorgebroken, mag voor rond de twee ton weg bij de Vels- ense club. Een transferbedrag dat zo laag is gebleven, omdat Telstar alle spelers van wie het contract afliep alleen een verlenging van de „oude" verbintenis heeft aangeboden. Kamphues: „En dat kwam wat betreft de transfersom voor mij natuurlijk gunstig uit. Toen ik twee jaar geleden bij Telstar tekende, moest ik aannemen wat ze boden. Nu kunnen ze niet meer dan rond de twee ton voor me vragen". De voorkeur van de Leidenaar zelf gaat uit naar AZ, dat zich vorige week als gegadigde meldde bij het bureau Inter Football, de zaakbehartiger van Kamphues. IF's Maarten de Vos had vandaag een gesprek in Alk- LONDEN - Een oud idee met nieuwe mogelijkheden: Dat was dë gedachte van de 19- jarige werkloze David Wil- kins toen hij kennis nam van de hitsige jacht op kaarten voor de grote Engelse cupfi nale van a.s. zaterdag tussen het landskampioen gebleven Liverpool en Manchester United. Hij plaatste zonder blikken of blozen een advertentie in enkele dagbladen, waarin hij een aantal zitplaatsen voor deze bekerwedstrijd te koop aanbood. Per omgaande post ontving hij spontaan uitgeschreven chèquis van tientallen be langstellenden, die enige da gen later tot hun opperste verbijstering een keurig postpakketje kregen thuis bezorgd, waarin zich een poppenhuis-stoeltje bevond. CUPKOORTS IN LIVERPOOL Op dat stoeltje stond in on berispelijk schoonschrift ge schreven: „Cup-finale 1977". De politie kwam er aan te pas en David Wilkins. heeft nu inmiddels een borgsom van 4000 gulden moeten beta len om in vrijheid te blijven in afwachting van zijn rechtszaak. De verleiding was hem te groot gebleken. In Liverpool en in Manchester vooral, maar ook daarbuiten wordt verbeten gejaagd op kaarten voor wat elk jaar weer geldt als de climax van het Engelse voetbalseizoen Liverpool heeft daarin kans om naast de titel ook de ei gen felbegeerde Engelse voetbalbeker te winnen, al vorens af te reizen naar Rome voor het duel met Bo- russia Monchenbladbach om de Europacup. Het winnen van drie trofeeën in één seizoen geldt als een unicum voor een Engelse club. En met name in Liver pool is men ervan overtuigd dat het daar de komende we ken toch van zal komen. Derhalve is de voetbalkoorts er tot ongekende hoogte ge stegen en kaarten voor de a.s. cupfinale op Wembley tegen Manchester United maken op de zwarte markt gemak kelijk bedragen van 500 tot ƒ600. Ondanks alle voorzorgsmaat regelen van beide clubs zijn er toch weer vele honderden kaarten op die zwarte markt terechtgekomen en weer wijzen vele beschuldigende vingers naar de spelers zelf, die het hun toegewezen kwantum toegangskaarten tegen een vorstelijke af koopsom op de zwarte markt zouden hebben afgezet. ROTTERDAM - „Opbouw" schijnt een vies woord voor Vujadin Boskov. Toch zou de trainer van Feyenoord er verstandig aan doen eens meer in die richting te denken nu het woord „prestatie" uit zijn mond een beetje vreemd klinkt. Feye noord verloor gisteren met 1-2 van FC Twente, dat zich beheerst liep voor te bereiden op de be kerfinale tegen PEC/Zwolle. HAARLEM - Tweede worden doet pijn. Ook voor PSV, dat na twee landskampioenschappen gisteren de inbreng van Haarlem-speler Piet Huyg nodig had om alsnog van Europees voetbal verzekerd te zijn. De voorstopper zette in de der- kei was vervangen, werd het hele- tiende minuut het lange rechter- maal een schamele vertoning, been iets te energiek achter een Haarlem kon niet meer en PSV voorzet van Adri van Kraay met als gevolg dat de bal onhoud baar voor Boersma in de uiterste hoek verdween. 'Een klassedoel- punt', memoreerde Huyg met de nodige zelfspot. In feite waren al leen de beide trainers na afloop van het rommelige treffen redelijk te vreden. Barry Hughes, omdat zijn prognose (30 punten in het ein dklassement) nagenoeg bewaar heid is geworden, Kees Rijvers, omdat hij op de valreep gespaard is gebleven voor het lot dat Feye noord trof en dat hem als een na chtmerrie door het hoofd moet hebben gemaald. 'Vijf punten stond Feyenoord op een gegeven moment voor op Ajax en dan toch nog naast alles grijpen. Dat had ons ook kunnen overkomen'. Een blik op het veldgebeuren leerde hoezeer Rijvers in dat opzicht gelijk had. Haarlem zocht de aanval, maar bij afwezigheid van Piet van den Berg, (spierscheuring) was niemand in staat afmakend op te treden. De kleine rechterspits De Winkel kreeg drie fraaie kansen, waarvan één op nog geen meter van het PSV-doel. Verder dan een kopbal tegen de lat reikten zijn acties ech ter niet. Na rust, toen ook De Win- wilde niet. Zozeer werden de spe lers beziggehouden met het ver loop van Feyenoord - FC Twente, dat Smits en Van der Kuylen het scoren maar achterwege lieten, toen zij door grove dekkingsfouten vrije doorgang kregen naar het doel van Boersma. De beide trainers vonden elkaar na afloop in hun wens om een echte spits in de gelederen te mogen ver welkomen. Met een budget van niet meer dan zestig mille is Barry Hug hes bij voorbaat uitgepraat. 'Van de week zal de transfer van Martin Haar (Go Ahead Eagles) wel rond komen. Verder hebben we vijf ama teurs een contract gegeven en mag ik blij zijn als ik het team bij elkaar houd'. Rijvers' ambities en fina nciële mogelijkheden zijn heel wat groter. 'Maar', realiseert hij zich. 'Wie helpt me aan een goede spits. De man die wij zoeken moet beter zijn dan Deacy of Nilsson. Geels en Nanninga zijn de enige twee, die in aanmerking komen maar die jon gens zitten vast. Veel zal er bij ons dan ook niet veranderen', waarna hij zijn vertrouwen uitsprak in zijn huidige selectie, hetgeen zo pal na het rommelpartijtje tegen Haarlem lichtelijk vals klonk. Feyenoord zelf degradeerde de ontmoeting voor toch nog 3.000 toeschouwers tot een formaliteit en viel definitief buiten het Europese voetbal. Voor vele ploegen (zoals bijvoorbeeld PSV enige jaren gele den) reden om van onderaf op nieuw te beginnen. Maar het eerste dat Boskov na af loop zei, was dat Feyenoord zo snel mogelijk tenminste twee zeer sterke spelers moest aankopen. Hij liet onder andere de naam van Lin nen (Arminia Bielefeld vallen, een speler die internationaal nog wij- wel onbekend is). Het lijkt overi gens dat Borussia Mönchenglad- bach in deze de Rotterdammers te snel af zal zijn. Boskov derhalve wil zijn ploeg zo snel mogelijk weer de Europa Cup zien winnen. Geduld kan hij niet opbrengen. Dat is toch de basis voor succes. In zijn eenvoudigste vorm demonstreerde FC Twente dat. De ploeg had in het geheel geen haast, bewoog eigenlijk een beetje te weinig, maar compenseerde dat met een grote dosis individuele techniek. Feyenoord wilde nog eventjes, maar strandde door eigen onkunde. Twente liet in de tweede helft zijn tegenstander nog meer met zichzelf worstelen en profi teerde toen twee keer zeer lako- niek. Jeuring kopte na goed voor bereidend werk van hemzelf en Van der Val de bal voor voeten van ADVERTENTIE Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschaffen voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f 7,50 spaarpremie krijgt bijgeschreven Overigens is deze premie één maand lang niet opvraag baar. De minimum-inleg bedraagt f 15,-. Dus snel aktie ondernemen. Want het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! Nu bij elke Amro Bank. Mühren, die eenvoudig kon intik ken (0-1). Feyenoord kwam direct daarop nog terug door een actie van Schneider waaruit Nico Jansen met een volley kon inschieten (1-1) Bij Feyenoord viel naast Wim Jan sen hoofdzakelijk de jonge link sachter Wijnstekers op. Hij was gre tig en speelde Gritter uit de weds trijd. Nadat Wim Jansen met een enkelblessure was uitgevallen, verving Twente-trainer Kohn Grit- tre door Van Oosterom. Die had minder moeite met Wijnstekers. Opnieuw was het na goed doorzet ten van Jeuring, dat Van Oosterom een fraaie lob kon geven waarna Thoresen zijn hoofd alleen nog maar achter de bal behoefde te zet ten (1-2). Bekerfinale Twente kan zich met dit rugge- steuntje opmaken voor de bekerfi nale. Daarin beschikken de Ens- chedeefs weer over Drost en Over weg. Het centrale duo zat gisteren langs de kant. Drost moest rust hebben en bij Overweg wordt van daag het gips van de geblesseerde pols gehaald zodat hij donderdag kan spelen. Vrijdag gaat het gips er dan weer om. Feyenoord bleef vol ledig met lege handen in de bijna lege kuip achter. De catastrofe is een feit: geen Euro pees voetbal voor Feyenoord. Het totale dieptepunt in de historie van Feyenoordwant dit heeft de club nog nooit meegemaakt. Het is ook te hopen dat dit het laatste is wat we in de Kuip moeten door staan, maar dat zal toch voorna melijk aan het beleid liggen. De vraag is wat er nu gaat gebeu ren: wat de club gaat doen om het succes terug te krijgen Ik weet op dit moment nog niet of ik dat ooit nog zal meemaken. Vandaag moet mij een nieuw contract wor den aangeboden. Aan de hand daarvan kan dan worden be paald wat mijn transfersom is en dan kan Coster de zaak verder afhandelen. Volgens hem is er belangstelling van verschillende clubs voor mij, maar daar weet ik verder echt nog niets van. Dat handelt hij verder voor me af. Ik zie wel waar ik terechtkom. Waar Feyenoord tegen Twente te recht zou komenwas van te voren wel te voorspellen Niemand ge loofde er nog in dat de theoreti sche mogelijkheid op Europees voetbal realiteit zou worden. Nee, ook ik niet. Ik had eigelijk liever helemaal niet willen spelen, gisteren, want ik had vreselijk last van de schou- derblessure die ik bij VW had opgelopen. Het kapsel is bescha digd en dat is zo gevoelig, dat ik daarmee vorige week niet heb kunnen trainen. Bovendien ben ik vorige week va der geworden van een zoon (Bob) en dat gaf ock de nodige span ningen. Toch heb ik het tenslotte nog een helft geprobeerd. Voor Boskov, want die man zat met z'n handen in het haar. Het ging dus niet: we geloofden er geen van allen nog in. Zelfs nu Twente ons geen strobreed in de weg wilde leggen en met de ge dachte al bij de bekerfinale ver toefde, slaagden we er nog in te verliezen. Dat is typerend voor het huidige Feyenoord NIJMEGEN - Het leek in ons met systemen volgepropte voetbalspel letje niet meer mogelijk nog iets nieuws te brengen. Toch beleefde het afgeladen Nijmeegse De Gof- fert op de allerlaatste competitie dag zowaar nog een primeur een Ajax dat voor op „de nul'" speelde. Niet even, om het tegen degradatie hikkende NEC ook een momentje te laten dartelen, maar heel conse quent negentig minuten lang. Ajax deed tegen NEC tweemaal drie kwartier ongelooflijk zijn best. om maar niet te scoren. En omdat de ploeg van Hans Croon aan een punt genoeg had om het verblijf in de eredivisie met nog een jaar te verlengen, degradeerde NEC dus niet. En daarom ook vierde De Goffert feest. Wat een „spanning", wat een „sensatie" om de landskampioen van scoren af te houden. Ja zeker, het Nijmeegse legioen was dolge lukkig. Suppoosten gooiden hun petten omhoog, drukten de Ajacie- den (4) de hand en de speaker be dankte heel erg overdreven alle spelers maar eventjes persoonlijk. Maar de jubelende stem had en passant ook die twaalf Amster damse spelers mogen bedanken. Want zo was het wel, NEC degra deerde niet, omdat Ajax het zo- wilde. Zeker, Ajax kwam heus wel enkele keren „verrassend" dicht bij Harry Schellekens. Dick Schoenaker bij voorbeeld, stoof in de 17e minuut ongehinderd door de Nijmeegse defensie, maar wist toen niets an ders te bedenken dan onbenullig naast te mikken. En daarmee is me teen het enige echte „hoogtepunt" van de eerste helft genoemd. Mocht hierdoor de indruk zijn gewekt dat NEC dan in elk geval defensief wel aardig in elkaar zat, dan is dit ten' onrechte. In het gemaakte degrada tiesfeertje redde NEC het eredivi sieschap. Gezien de verrichting van de landskampioen (die als „ex cuus", zonder Ling, Krol, Arnesen en Schrijvers aantrad) moest de be slissing elders vallen. In De Goffert gaven Ajacieden en NEC'ers elkaar na afloop een hand; „gefeliciteerd met het kampioenschap.„De complimenten voor het behoud van jullie plek in de eredivisie. Zo gaat dat in het betaalde voetbal. EREDIVISIE Eindhoven-Telstar Eagles-Utrecht Feyenoord-Twente Amsterdam-VW Roda JC-NAC NEC-Ajax Graafschap-Sparta AZ'67-Den Haag Haarlem-PSV Nico Jansen scoort de gelijkmaker. De akelige lege tribunes op de achter grond tonen, aan dat ook het publiek er niet meer in geloofde. 34 23 6 34 20 7 34 19 8 34 16 12 34 17 8 34 16 6 34 12 12 34 11 12 34 12 9 34 10 12 34 10 11 34 11 7 34 8 11 34 7 12 34 7 11 34 6 12 34 6 12 34 6 10 5 52 62-26 7 47 64-31 7 46 75-29 6 44 65-35 9 42 53-35 12 38 59-66 10 36 52-47 11 34 41-53 13 33 52-40 12 32 50-42 13 31 43-63 16 29 35-47 15 27 37-60 15 26 35-57 16 25 41-58 16 24 41-54 16 24 28-63 18 22 29-56 Aad Mansveld had het voorspeld. „Wij nemen onze spor tieve plicht zeer hoog op", sprak FC Den Haags aanvoer der vorige week plechtig. En hij voegde daar als zijn pers oonlijke mening aan toe, dat hij Feyenoords trainer Vuja-. din Boskov best ter wille zou willen zijn. Drie factoren hebben er uiteinde lijk toe bijgedragen dat FC Den Haag zijn Joegoslavische ex- trainer toch dat UEFA-geschenk niet heeft aan kunnen bieden. Over Feyenoords roemloze af gang tegen FC Twente leest u el ders in deze krant. Mentaliteit EERSTE DIVISIE Den Bosch-Volendam 0-3 In Alkmaar viel de mentaliteit op Amersfoort-Veendam 1-3 van AZ '67 (zestien vrije trappen Helmond SP.-Cambuur l-l tegen in een half uur) en mocht er Wageningen-PEC 1-2 nbgaan worden getwijfeld dat de Willem II-Vitesse 0-2 Noordhollandse brigade speelde Heerenveen-SW M om te winnen, in de mudvolle Groningen-Excelsior 2-2 Alkmaarder Hout hielp het stun- Heracles-Dordrecht 2-3 telige arbitrale trio Mulder-Van MW-Vlaardingen 0-0 Hoef-Vinken de plaatselijke club definitief over de Europese drempel. Twee-één vermeldden achteraf de scoreborden maar in PEC 35 21 11 3 53 61-24 de kleedkamer van de FC werd Vitesse 34 23 6 5 52 70-28 gemord over de wijze waarop de MW 34 19 9 6 47 71-29 doelpunten van AZ '67 tot stand Excelsior 34 15 14 5 44 56-36 kwamen. Terecht werd gemord Volendam. 34 16 9 9 41 58-40 want aan het eerste ging een over- Wageningen 34 15 10 9 40 58-42 treding tegen Kila vooraf en het Groningen 34 13 12 9 38 40-36 tweede riekte kwalijk naar 'bui- Fortuna SC 34 14 9 11 37 52-44 tenspel. Vlaardmgen 35 12 11 12 35 39-42 Waarmee geen afbreuk gedaan wil Cambuur 34 12 9 13 33 37-52 zÜn aan het feit dat AZ '67 het als Willem II 35 11 10 14 32 44-49 provinciale club beter deed dan Den Bosch 35 10 11 14 31 45-54 de voormalige topclub Feye- Veendam 34 9 11 14 29 48-51 noord, want daarvoor manifes- Heerenveen 34 10 9 15 29 34-46 teerde men zich in Alkmaar op Helmond Sp. 34 7 12 15 26 36-54 bestuurlijk niveau té slagvaardig. Amersfoort 34 9 6 19 24 30-63 Sportief gezien stond het tegen Sw 34 7 8 19 22 30-56 FC Den Haag echter bol van de Dordrecht 34 7 8 19 22 32-59 zenuwen. Begrijpelijk maar met Heracles 34 3 9 22 15 29-60 een extra portie ijver werd veel balverlies vrijwel onmiddellijk weer te niet gedaan. Daar komt SnY*^ëTA^ y|i grqa bij dat de conditie van Willem van 1§J fAlKliltflM Hanegem precies op tijd van dien aard is geworden dat de kromme tegen FC Den Haag een actiera- 1 Ruud Geels (Ajax) 34 diu? had' die men b«,?eyenoord 2. Kees Kist (AZ3Ï7) 27 niet meer voor mogel«k had ge- 3. Van der Kuylen PSV) 24 ,h°uden' Van H?n?ge,T de/d, g.ls" 4. Dick Nanninga (Roda 23 tere" meer dan behoudend als te- 5 Nico Jansen (Fevennnrri l 79 ruggetrokken middenvelder cor- o. Nico Jansen (Heyenoord) ...22 rigerend werken. Zo dreunde hi) in de 22ste minuut vanuit de tweede lijn de bal achter de uit blinkerdoelman Galjé (1-0) nadat Kist en Nygaard hadden gezon digd tegen Kila. Het ontging flui tist Egbert Mulder, zoals het zijn secondant later zou ontgaan dat Kist en Metgod op de Haagse speelhelft stonden toen Mans veld zijn verdediging een buitenspel-val liet opzetten. Uit-' eindelijk trachtte Koorevaar met de hand onheil af te wenden, de toegestane strafschop werd rake lings langs de handen van Galjé door Metgod in een doelpunt omgezet: 2-0. Daarna viel Mansveld op als per manente spitsspeler. Met Ouwe hand voor Toet en Schoenmaker voor Kila werkte FC Den Haag eensgezind aan het mislukte ca deau voor Boskov. Van Leeuwen en Noel excelleerden daarbij in negatieve zin en een communica tiestoornis Spelbos-Meskovic bracht FC Den Haag zowaar nog wat gewin. De gelukkige was Noel maar meer dan die ene tref fer (2-1) zat er niet in. Daarvoor werkte AZ '67 nadien te alert en had FC Den Haag, dat in Fred Goemans misschien een belofte telde, kwalitatief te weinig in huis. Noest Resumerend, stapelde AZ '67 giste ren de kroon op een brok noeste arbied door internationaal voet bal af te dwingen. Met een rem- placant voor libero Spelbos en een qua mentaliteit betere doel man voor Meskovic moet de ploeg op Europees niveau van zich doen spreken. Hans Kraay maakt dat niet meer mee. Niet temin verdient de man van de ondiplomatieke woorden lof voor de wijze waarop hij dit seizoen zijn werk heeft verricht. GER STOLK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11