Callaghan dreigt te Vertrekken Bhoetto laat keuze aan volk Pakistan Degradatie wegens linkse opvatting Weer botsingen in roerig Rome Concorde toch ten dode opgeschreven Referendum over premierschap Toenemend geweld in Baskenland Young gaat toch naar Johannesburg ZATERDAG 14 MEI 197 BUITENLAND Chef kabinet Spaatise premier: MADRID (UPI) - Carmen Diez de Rivera, chef van het kabinet van premier Adolfo Suarez en hoogste jjn functie als vrouw in de Spaanse regering, heeft gisteren een lagere functie gekregen vanwege haar links georiënteerde politieke op vattingen. Dit hebben regeringsk ringen verklaard. De 35-jarige mejuffrouw Diez werd kort geleden lid van de socialisti sche volkspartij, de op een na grootste van de vele socialistische bewegingen in Spanje. Het liberale dagblad El Pais schreef dat haar werkelijke politieke sympathieën naar een nog linksere partij uitgin gen. Volgens genoemde kringen was een van de redenen voor de degra datie van Carmen dat de premier nu kandidaat van het centrum is voor de op 15 juni te houden algemene verkiezingen en dat het voor hem onmogelijk is een lid van een con currerende partij als chef van zijn kabinet te hebben. De blonde, blauwogige Carmen, bijgenaamd "de muze van de de mocratisering", heeft Suarez her haaldelijk in verlegenheid ge bracht. De geestige, veel talen sprekende en dikwijls zeer open hartige mejuffrouw Diez kwam op voor echtscheiding, geboorterege ling en abortus die volgens de Spaanse wet verboden zijn. Zij zei dat de Spaanse vrouwen niet langer onderdrukt kunnen worden omdat zij de genëugten van de liefde heb ben ontdekt. Ook sprak zij een vernietigend oor deel uit over het bewind in Chili en was zij de eerste Spaanse regerings functionaris die in het openbaar de communistische partijleider San tiago Carrillo - maanden voordat de regering de partij legaliseerde - de hand schudde. Deze handelwijzen maaktenCarmen Diez tot een doelwit van franquisten. Zij werd herhaaldelijk met de dood be dreigd en soms droeg zij een wapen uit zelfverdediging. Regeringskringen zeiden dat me juffrouw Diez een functie als "as sistente" van Suarez kreeg. Wat haar taak precies zal zijn werd niet meegedeeld. De beroepsdiplomaat Alberto Aza zal haar opvolgen als chef van het kabinet van Suares. Carmen Diez had eerder te kennen gegeven van plan te zijn tegen de tijd van de verkiezingen uit de openbare dienst te gaan. UONDEN (UPI) - De Britse premier James Cal laghan heeft gedreigd op te stappen vanwege het toenemende rumoer rond de benoeming van zijn schoonzoon tot ambassadeur in Washington, zo hebben parlementaire kringen gisteren meege deeld. Callaghan zou dit tijdens een stor machtige onofficiële bijeenkomst van Labourleden hebben gedaan. ,,Als het Lagerhuis besluit dat dit niet juist is. dan zij het zo. Maar ik moet u nu zeggen dat andere con sequenties kunnen volgen", zo werd de premier geciteerd. De parlementariërs van de La- bourpartij vatten de opmerkingen van Callaghan op als een dreige ment om met zijn regering te ver trekken en het land in een alge mene verkiezing te storten die de conservatieve oppositie vermoede lijk weer aan de macht zou brengen. De parlementaire storm ontstond na de bekendmaking die aankwam als een donderslag, dat Callaghan's schoonzoon, de journalist televisie-presentator Peter Jay (40) was benoemd tot ambassadeur in Washington als opvolger van de be roepsdiplomaat sir Peter Rams- botham (58). De minister van buitenlandse za ken. David Owen, die zelf pas 37 jaar is en een grote persoonlijke vriend van Jay en zijn vrouw, zei bij de bekendmaking woensdag dat al leen hij verantwoordelijk is voor het benoemingsbesluit. Maar par lement en Britse kranten zeiden vrijwel eenstemmig dat zij dit niet geloofden. In het Lagerhuis klon ken boze beschuldigingen zoals ..nepotisme" en „banen voor de jongens" aan het adres van de pre- Storm Callaghan verdedigde de benoe ming, betogend dat deze niets te maken had met het feit dat Jay ge trouwd is met zijn dochter Marga ret. Maar volgens parlementaire kringen explodeerde later op de partijbijeenkomst een nog boos aardiger storm die leidde tot zijn bedekte argument tot aftreden. De zaak werd nog aangewakkerd door kennelijk geïnspireerde ver halen in twee Londense avondbla den waarin verzekerd werd dat de werkelijke reden dat Ramsbothan plaats moest maken voor Jay gele gen was in het feit dat hij een „vre selijk ouderwetse snob, duf en con tactloos is". Twee conservatieve parlementsle den beschuldigden de premier schriftelijk van het voeren van een lastercampagne „die er alle teke nen van draagt door de regering te zijn geïnspireerd". Regeringsfunctionarissen ontken den dat de verhalen geïnspireerd waren maar het conservatieve par lementslid Peter Blaker zei dat zij gebaseerd waren op een particu liere informatie aan politieke ver slaggevers door de perssecretaris van Callaghan. Andere politieke zegslieden zeiden dat daar in feite de bron lag van de verhalen die ook in bijna alle vrijdagochtendkranten herhaald werden. Callaghan antwoordde op de be schuldiging van de „lastercampag ne" met een verklaring dat Rams- botham (in Washington) „zijn ambt met distinctie vervuld had". Minister Owen, die op het ogenblik een officieel bezoek aan Saoedi- Arabië bréngt, liet zijn ministerie gistermiddag een verklaring uitge ven waarin hij „zich schaarde" ach ter het eerbewijs van Callaghan aan het adres van Ramsbotham. Ook wenste hij dat het ministerie van buitenlandse zaken herhaalde dat hij veel respect heeft voor Sir Peter die de hele periode van drie jaar in Washington zijn ambt met distinctie vervulde. Hij wilde daar aan toevoegen dat hij alle persoon lijke aanvallen op overheidsdiena ren. wat ook hun rang of positie is, en die geen recht van verweer heb ben, ten zeerste betreurt. ISLAMABAD (Reuter/AFP) - Premier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft besloten de politieke crisis in zijn land op te lossen met een referendum waarin het volk zich moet uitspreken over de vraag of het zijn leiderschap ja dan nee wenst. Nederlander verongelukt DUSSELDORP (DPA)-Bij een bot sing met een schoolbus is gisteren bij Bocholt in West-Duitsland de Nederlandse chauffeur van een kleine vrachtauto omgekomen. Het is de 43-jarige G. Kolenbrander uit Dinxperloo. Drieendertig kinderen werden ge wond, deels ernstig. De aanrijdingdie zeer hevig was gebeurde in een bocht. De vracht wagen sloeg verscheidene malen over de kop. De schoolbus kwam te gen een boom en stortte vervolgens in een bermsloot. De chauffeur van de bus werd zwaar gewond. - De Concorde mag in New York landen. Een rechter heeft be paald dat de luchthavenautoritei ten van New York en New Jersey in strijd met de grondwet handelden toen ze het Brits-Franse superson ische toestel verboden om het J. F. Kennedy-vliegveld aan te doen, terwijl de federale minister van vervoer de Concorde een proefpe riode had toegestaan. De luchthavenautoriteiten vinden dat het vliegtuig voor ontoelaatbare geluidsoverlast zorgt. Air France en British Airways hadden daarop een proces aangespannen. Na de uitspraak zijn de luchthave nautoriteiten meteen in hoger be roep gegaan. Ook milieu actiegroepen in New York geven de strijd tegen het supersonisch vlie gen niet op. Het kan nog een maand duren voor de eerste Concorde op het Kennedy-vliegveld landt, de be langrijkste Amerikaanse luchtha ven voor de Noordatlantische rou te. Zonder landingsrechten in New York heeft de Concorde geen toe komst, zo hebben Air France en British Airwaysaltijd beweerd. British Airways altijd beweerd. New York nu voor of tegen Con corde besluit, het Brits-Franse toe stel is alscommercieel als commer cieel ten dode opgeschreven". Dat was, enige tijd voor de ontknoping, het commentaar van directie-leden van Aerospatiale in Toulouse, waar het supersonische vliegtuig in Frankrijk wordt gebouwd. Bij dit staatsbedrijf wordt nu de laatste Franse Concorde, de vijf tiende, afgebouwd. Het is de laatste in een serie van zestien waartoe de Britse- en de Franse regering toe stemming hebben gegeven. De laatste wordt in Engeland ge bouwd. Londen en Parijs zijn niet van plan door te gaan met een toe stel dat niemand wil kopen. „Zelfs als New York ons laat lan den. is dat een jaar te laat", ver zuchtte een andere topman van Ae rospatiale kort voordat de beslis sing viel. Nu werken er nauwelijks twintig man aan „Concorde-15", tegen 1250 mensen aan het begin van de jaren zeventig. Toen hadden de Fransen en de Britten er nog ver trouwen in. Bezoekers in de montagehal wordt gevraagd om niet met de arbeiders te spreken over de slechte vooruit zichten. „Dit is het laatste toestel voor Toulouse en iedereen weet dat", aldus Aerospatiale's publici- teitsman Henri Detappie. De eerste twee Concordes worden gebruikt als „studievliegtuig". Air France en British Airways hebben er negen gekocht en voor vijf toe stellen is nog geen koper gevonden. Volgens de Nederlander D. Krook, Concorde's promotor voor Europa, kwamen de moeilijkheden „op een erg moeilijk moment dat we niet eerder konden voorzien". „De brandstofprijzen zijn in de eerste helft van de jaren zeventig vervier voudigd", zegt Krook, „bovendien werd het milieubeheer in die tijd erg belangrijk". Prestige Prestige maakt de controverse rond Cor- corde dan zoveel hartstochten los, vooral in Frankrijk? En waarom werd de beslissing van New York dan met zoveel spanning afgewacht?" „Het is nu een belangrijke prestige-kwestie", is het standpunt van Aerospatiale. Want het gaat niet langer erom vijftig of honderd Concordes te kunnen bouwen; die hoop is allang opgegeven. Maar om Air France en British Airways de garantie te geven dat ze tenminste door kunnen gaan met de exploita tie van de supersonische vliegtech niek. „Dit symbool van Frans-Britse am bities is door de Amerikanen op een oneerlijke manier de grond inge boord", is de mening van Concorde-ingenieur Jean-Michel Fourtanier al voordat New York de knoop doorhakte. Hij geeft toe dat je de Verenigde Staten niet hele maal de schuld kunt geven van de magere verkoopresultaten. Maar volgens Fourtanier zouden de Amerikanen nooit zoveel bezwaren hebben gehad als ze zelf een su personisch toestel hadden ge bouwd. Bij Aerospatiale voorspelt men ook dat de Verenigde Staten de ko mende jaren zelf een supersonisch toestel op de markt zullen brengen, twee maal zo groot als de Concorde. „Als we daarin met Amerika zou den samenwerken, moeten we in die tussentijd toch alert blijven aldus Fortanier, „over tien jaar is de Concorde verouderd. Willen we bij die samenwerking meetellen, dan moeten op wetechnisch gebied toch vooruit blijven zien". Fourtanier staat aan het hoofd van een Concorde-comite' Concorde- comitToulouse, dat onlangs New York wilde vermurwen met 15P.000 15.000 Hij heeft er al zijn hoop op gevestigd dat Toulouse het centrum blijft van de superson ische techniek voor de burger luchtvaart. Maar Londen en Parijs hebben daar al meer dan zeven mil jard gulden in ge/.nvesteerd. geïn vesteerd. het ziet er niet naar uit dat ze daarmee willen doorgaan. MADRID (UPI) - In Spaans Bas kenland heeft gisteren de stakings golf zich uitgebreid en is het geweld toegenomen naar aanleiding van botsingen tussen betogers voor amnestie voor politieke gevange nen en de politie. De 28-jarige "maoïst" Juan Erice Erviti werd door een kogel in Pam plona gedood. De kogel was afge vuurd door een politieman tijdens een linkse betoging, zo meldt het persbureau Europa Press. Een jon gen van 15 jaar werd door een rub berkogel ernstig gewond en ook een politieman liep ernstige ver wondingen op Donderdag verloor in San Sebas tian al een demonstrant het leven. Uit vakbondskringen is vernomen, dat een kwart miljoen arbeiders in staking is gegaan, uit protest tegen het optreden van de politie en voor d eeis, dat de regering van koning Juan Carlos de nog resterende ge- vangenzittende politieke gevange nen vrijlaat. Ongeveer dertig van hen zijn Bas- ken, die beschuldigd of veroor deeld zijn wegens politieke terreur. Werd er donderdag nog maar hoofdzakelijk gestaakt in Guipuz- coa. gisteren breidde de staking zich uit naar de andere drie Baski- sche provincies Vooral het indus triegebied van Bilbao werd getrof fen. Ook scholen en winkels gingen dicht. Auto's en bouwmaterialen werden gebruikt om wegen te ver sperren. Sommige versperringen werden in brand gestoken. Maar het centrum van de onrust was de stad San Sebastian, bij de Franse grens. Volgens het persbu reau Europa Press wordt de situatie daar hoe langer hoe slechter. Bhoetto, die het parlement gisteren inlichtte over zijn plan, zei dat een referendum de enig juiste en eer volle uitweg is uit de politieke chaos. Deze ontstond twee maanden gele den na algemene verkiezingen die Bhoetto won. Maar volgens de ver bonden oppositiepartijen (PNA) heeft Bhoetto's regeringspartij (PPP) op grote schaal geknoeid. De PNA ontketende en campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid. Dit appel was het beginsein tot een reeks bloedige ongere geldheden waarbij in Lahore en andere grote steden minstens 255 mensen om het leven kwamen. De meest PNA-kopstukken zitten nu gevangen, in de grote steden heerst een klimaat van bijna-anarchie en de Pakistaanse economie heeft zware klappen gekregen Deoppositie eist kamerontbinding, het aftreden van Bhoetto en nieuwe algemene verkiezingen. In een emotionele toespraak tot het parlement verklaarde Bhoetto dat hij niet op deze eisen kan ingaan. Nieuwe verkiezingen, betoogde de premier, zouden een fatale ramp voor Pakistan betekenen en de deur openzetten voor beïnvloeding door het buitenland. (Bhoetto heeft kortgeleden gezegd dat de opposi tie steun krijgt uit de Verenigde Staten. Washington heeft dat cate gorisch tegengesproken. De 49-jarige Bhoetto, aan de macht sinds december '71, verklaarde dat Pakistan „een nachtmerrie, een af schuwelijke ervaring" heeft door gemaakt. De premier zei dat het niet fair zou zijn om het land, zo pal na de 7e maart, opnieuw naar de stembus te roepen. Liever, aldus Bhoetto, zet hij zijn persoonlijke positie op het spel dan de nationale vergadering. De premier zei neit op welke ter men het referendum plaats zal vin den. Om het te houden moet de na tionale vergadering een amende ment op de grondwet goedkeuren. Negatief De PNA heeft meteen negatief ge reageerd op Bhoetto's referendum-plannen. „Dit is niet wat het volk eist", verklaarde de Pir van Pagaro die optreedt als PNA- chef zolang de echte kopstukken vastzitten. De Pir deelde mee dat de oppositie Bhoetto's rede „natuurlijk niet op prijs stelt". Bhoetto had gisteren in het Ahiwalkamp bij Islamabad, waar de meeste PNA-kopstukken zijn geïnterneerd, een laatste po ging gedaan om met de oppositie tot een vergelijk te komen. Maar, vertelde hij het parlement, „de op positie heeft de deur tot een dialoog in mijn gezicht dichtgeslagen". Bhoetto las een brief voor waarin de PNA zijn aanbod tot een gesprek beoordeelde als „een poging tijd te winnen terwijl het oppakken van militante PNA-leden gewoon doorgaat en de strijdkrachten on schuldige mensen blijven doden". De brief was getekend door de hoogste PNA-chef, Maulana Moefti Mahmoed. Hij schreef Bhoetto niets te zien in het voortzetten van „loze praatjes" en wil de premier ook niet meer ontmoeten. In Pakistan is nog nooit eerder een directe volksraadpleging via refe rendum gehouden. Volgens staats rechtgeleerden in Islamabad zal de grondwet nu moeten worden ge amendeerd tijdens een gezamen lijke zitting van beide huizen dei- volksvertegenwoordiging. Minder aandacht voor tweede gesprek Nixon NEW YORK (AFP) - Het tweede vraaggesprek dat de Britse journa list David Frost met oud-president Richard Nixon heeft gevoerd, heeft minder belangstelling getrokken dan het eerste. Volgens een peiling van het bureau "Arbitron" heeft 20 pet van de Newvorkers het donderdag uitgezonden interview gevolgd, dat handelde over de buitenlandse politiek. Het eerste vraaggesprek dat het Watergate-schandaal tot onderwerp had, was door 42 pet van de Newyorkers bekeken en beluisterd. In Los Angeles bedroeg de belangstelling donderdag 25 pet, tegen 42 pet voor het eerste gesprek. Niet-officieel bezoek KAAPSTAD (AFP) - De Zuidafri- kaanse regering is ermee akkoord gegaan dat Andrew Young, ambas sadeur van de V.S. bij de Verenigde Naties, op 21 of 22 mei een "niet- officieel" bezoek aan Johannes burg brengt. Dit heeft de Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, "Pik" Botha, gisteren be kendgemaakt. Hij verklaarde dat verscheidene voorwerpen van ongerustheid bij de Zuidafrikaanse regering naar aanleiding van het bezoek van Young waren weggenomen na een officiële stap van de Amerikaanse regering vorige week. Botha zei dat de Amerikaanse rege ring gistermiddag op de hoogte was gebracht van het besluit van de Zuidafrikaanse autoriteiten. De minister gaf niet te kennen of met Washington overeengekomen was dat Young zich zou beperken tot zijn aanvankelijke programma en geen ontmoeting met zwarte lei ders zou nastreven. ROME (UPI Reuter) - Omstanders kijken naar bloemen en de rode vlag op de Garibaldibrug over de Tiber in Rome waar donderdag avond bij felle gevechten tussen po litie en leden van de Radicale Partij de 19-jarige Giorgina Masi om het leven kwam. Gisteren laaiden de onlusten in Rome opnieuw op toen linkse de monstranten in een voorstad een kantoor van de neö.-fascistische partij met brandbommen bestook ten. De onlusten zijn donderdag ont staan toen de links-radicalen on danks een verbod op het houden van openbare bijeenkomsten toch een manifestatie hadden georgani seerd. Deze bijeenkomst in het centrum van de stad was bedoeld om het feit te herdenken dat drie jaar geleden bij een volksraadpleging de moge lijkheid van echtscheiding in een beperkt aantal gevallen werd ge opend. Het verbod op het houden van openbare bijeenkomsten werd vo rige maand afgekondigd, nadat bij felle studentendemonstraties een politieman om het leven was ge komen. De Italiaanse regering heeft giste ren overigens een aantal maatrege len goedgekeurd tot versterking van de strijd tegen terreur. Het pakket dat ter goedkeuring aan het parlement mo-t worden voor gelegd, houdt een wetsvoorstel in, dat de straffen voor aanslagen op het leven of de vrijheid var» parle mentsleden, leden van de regering, justitiële functionarissen, politie mannen en gevangenisbewakers verhoogt. Ingeval een dergelijke aanslag een dodelijke afloop zou hebben, zou de dader levenslang moeten krijgen, hetgeen de zwaar ste straf is in Italië. Personen die advocaten aanvallen of bedreigen, zouden gevangenis straf, variërend van zes maanden tot drie jaar moeten krijgen. Men sen die geld in omloop brengen dat bij een roofoverval of een ontvoe ring is verkregen, zouden met vier tot tien jaar gevangenisstraf moe ten worden bestraft. De goedgekeurde maatregelen houden voorts een stroomlijning van de gerechtelijke procedure in waardoor men de grote achterstand bij de berechting wil wegwerken. Tenslotte wil de regerihg de gevan genisreglementen strenger maken ten einde de veiligheid in de stra finrichtingen te vergroten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9