Opbrengst belasting met 12% gestegen School voor de journalistiek heeft er tien jaar opzitten Lubbers: terughoudendheid vereist bij uitbreiding voorzieningen De Koster: "Risico als we ons niet verdedigen' ZATERDAG 14 MEI 1977 HEERLEN (ANP) - Het is volks verlakkerij wanneer de Partij van de Arbeid het durft beweren dat de collectieve voorzieningen en het sociale stelsel in ons land nog meer uitgebreid zou kunnen worden en dat daarnaast ook nog meer werk gelegenheid geschapen zou kun nen worden". Dit zei gisteravond de minister van Economische Za ken drs. R. Lubbers op een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Heer len. „Dat soort beweringen irrite ren mij buitengewoon, zoals ik me ook erger aan WD-uitlatingen als zou er een eind moeten komen aan de door het CDA gepropageerde so lidariteit", aldus Lubbers. Volgens hem tekent zich een nieuwe polarisatie af zoals de re cente stakingen hebben bewezen. „Er was toen kennelijk geen poli tiek gezag om die stakingen te voorkomen. Wel waren er twee grote partijen, die PvdA en de WD, waarvan de eerste zich met de werknemers en de tweede met de werkgevers identificeerde." Hij pleitte voor het behoud voor het sociale reeds verworven erfdeel, maar tegelijkertijd voor het be trachten van de nodige terughou dendheid wanneer het om nieuwe voorzieningen zou gaan. „Dit kan niet, omdat die zouden leiden tot nog meer werkloosheid. We zul len", zo vervolgde Lubbers, passen op de plaats moeten maken en alles möeten richten op de werkgele genheid. Die moet voor een groot stuk uit het particuliere bedrijfsle ven komen, dat daarvoor ook ruimte moet krijgen, hetgeen bij verkiezingstoespraken te weinig wordt gezegd". Hij zei verder te pleiten voor het maken van winst om met het verdiende geld be drijven te kunnen voortzetten. Voor de problematiek in de ooste lijke mijnstreek merkte hij op, dat de sluiting van de mijnen nog altijd consequenties heeft voor deze en voor de volgende regering". Den Haag zal met bepaalde zaken ko men, maar de problemen die hier spelen vragen om een mentaliteit van gezamenlijke verantwoorde lijkheid. Volgens Bremen schort het bij de oplossing van de rnijn- streekproblematiek niet zo zeer aan geld, maar wel aan een behoorlijk ondernemingsklimaat. Dat moet verbeterd worden", aldus de minis ter. DEN HAAG (ANP) - Volgens een overzicht van het ministerie van Financiën hebben de belastingontvangsten op kasbasis in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 15,1 miljard gulden bedragen, wat ruim 1,6 miljard gulden of 12,1 procent meer was dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar. De stijging werd voor een belang rijk deel (ruim driekwart) veroor zaakt door de omzetbelasting en de loonbelasting: de opbrengst van wege de omzetbelasting steeg na melijk met 638 miljoen (16,1 pro cent), die vanwege de loonbelasting met 646 miljoen (12,6 procent). De stijging van de opbrengst van de accijnzen was relatief gering, name lijk 54 miljoen (3,9 procent). De opbrengst in de eerste drie maan den van 1977 vanwege de vennoot schapsbelasting bleef enigszins achter bij de opbrengst in de over eenkomstige periode van het voor gaande jaar, namelijk 32 miljoen (min 12,7 procent). De opbrengst vanwege de inkom stenbelasting steeg daarentegen met 72 miljoen (5,4 proc). Het to taal van de belastingontvangsten over het eerste kwartaal van 1977 in de sfeer van de niet- kohierenbelastingen blijft enigs zins achter bij het evenredige deel van de jaarraming. Dit is echter een gebruikelijke ontwikkeling, omdat - door de stijging van lonen en prijzen - de nadruk in de opbreng stontwikkeling altijd op de tweede helft van het jaar valt. Voor de ko hierbelastingen is een vergelijking met de ramingscijfers zoals die in de jongste miljoenennota zijn ge presenteerd vanwege definitiever- schillen niet mogelijk. Met een op brengst van 5795 miljoen in het eerste kwartaal van 1977 was de loonbelasting de belangrijkste af zonderlijke inkomstenbron voor de overheid. De opbrengst is ten op zichte van het overeenkomstige kwartaal van vorig jaar met 646 "CDA accepteert geen gesol met defensiespanning" UTRECHT Als het tot een voortzetting van een regering CDA-PvdA komt, dan moet de PvdA nu al weten dat het CDA gesol met de Nederlandse defensie-inspanning niet zal ac cepteren". Dit heeft de CDA- lijsttrekker minister Van Agt gisteravond gezegd op een spreekbeurt in het kader van de verkiezingscampagne van het CDA te Utrecht. Het CDA vindt volgens mr. Van Agt dat de Nederlandse defensie-inspanning in NAVO-verband moet blijven op het voorkomen van oorlog, het beheersen van crisis en het be schermen van democratische waarden in de samenleving. Verder meent het CDA dat de defensie-inspanning afhanke lijke moet zijn van de interna tionale veiligheidssituatie. Die inspanning mag geen sluitpost van de begroting zijn, zei mr. Van Agt. De CDA-lijsttrekker zei in dit verband, dat de PvdA nu eens moet kiezen, of voor het beleid van Van der Stoel en Vrede- ling/Stemerdink, of programma dat pleit defensie-inspanning hoogste 3 procent. het ten ELST (ANP) - Volgens AR-fractievoorzitter Aaan stelt het CDA zich ten aan van de bezuinigingen, hoofdpunt van het kabinetsbe leid, zich heel wat loyaler op dan de PvdA. In Eist zei hij gis teravond dat de PvdA in de verkiezingsstrijd niets anders doet dan het CDA bestrijden op onderdelen van bezuinigings plannen, terwijl juist de PvdA het kabinetsbeleid en daarmee tevens de noodzaak van be zuinigingen tot inzet van de verkiezingen zegt te maken. Aantjes voorspelde dat de PvdA zich na de verkiezingen weer meer op de realiteit zal instellen Het vasthouden aan de drie procent betekent, zo zei Van Agt, dat er zonder overleg met de partners fors beknibbeld moet worden en dat Nederland de bondgenoten meer laat op knappen. Inzake de defensie belijdt de PvdA met de mond het kabinetsbeleid tot inzet te maken, maar de daad over te la ten aan partijgenoten, die daar voor de steun van hun eigen partij moeten missen zoals bij de order voor de f-16, aldus mr. Van Agt. De lijsttrekker van het CDA laakte recente uitspraken van WD-lijsttrekker Wiegel. Ken nelijk denkt. Wiegel, dat zijn po gingen om CDA-toppolitici uit elkaar te drijven hem in een re gering met het CDA zal bren gen. mr. Van Agt zei dat Wiegel zich vergist. Zo dicht staat het programma van de WD niet bij dat van het CDA. Op belang rijke punten zijn er afwijkingen, aldus mr. Van Agt. Hij zei de bewogenheid, welke in de PvdA te vinden is, te waarde ren, maar hij heeft afkeer van hun gedram, hun eisen, hun voorwaarden vooraf. Het CDA zal op die voorwaarden dan ook niet ingaan. PvdA wint in verkiezings- onderzoek HILVERSUM (ANP) - Volgens de laatste enquêtes in het ver- kiezingsonderzoek dat het bu reau Lagendijk voor de AVRO heeft gehouden, komt de PvdA op 25 mei als grootste partij uit de bus, want 34 procent van de ondervraagden zal op deze par tij stemmen. Eind april was dat nog 32 procent. het CDA werd in april gesteund door 26,9 procent, nu door 28,5 procent. Voor de WD gingen de cijfers sinds april terug van 18,3 naar 16,1 procent en voor D'66 van 9,4 naar 6,7 procent. De PPR haalde op van 3,2 tot 3,8 procent. In het AVRO-radioprogramma Delta zal zondag tussen 13.30 en 14.00 uur nader op deze gege vens worden ingegaan. enigszins ach ter bij hetgeen op grond van de be lastbare loonsomstijging verwacht mocht worden. Dit vloeit mogelijk voort uit de wijzigingen in het fi scale regime per 1 januari 1976. Deze wijzigingen (per saldo verla gingen) kwamen nog nauwelijks in de ontvangsten van het eerste kwartaal van 1976 tot uitdrukking maar wel - via de betalingsoverloop - in die van de eerste maanden van dit jaar. De kasontvangsten vanwege de in komstenbelasting bedroegen in het eerste kwartaal van 1977 1413 miljoen, wat een toeneming t.o.v. het overeenkomstige kwartaal van 1976 betekent van 72 miljoen, ofwel 5,4 procent. Deze stijging vloeit in hoofdzaak voort uit het feit dat, tengevolge van een hoger be drag aan in 1976 opgelegde aansla gen ten opzichte van de in 1975 op gelegde aanslagen, de overloop naar 1977 groter is dan de overeen komstige overloop uit 1975 naar het eerste kwartaal van 1976. De opbrengst aan vennootschaps belasting in het eerste kwartaal van 1977 ad 221 miljoen bleef 32 miljoen achter bij de opbrengst in het overeenkomstige kwartaal van 1976. Veel betekenis kan hieraan niet worden toegekend omdat voor de vennootschapsbelasting de nad ruk in de opbrengstontwikkeling op de tweede helft van het jaar ligt vanwege het feit dat de aanslagen met name in de maanden juli en au gustus worden opgelegd. De afge lopen paar jaren bedroegen de ont vangsten in het eerste kwartaal gemiddeld genomen slechts acht procent van de ontvangsten over het gehele jaar. DEN HAAG (ANP) - Mr. C. van Veen, voorzitter van het VNO, heeft een kort geding aan gespannen tegen de uitgever van een politiekaffiche, de "Global Village Foundation" te Haarlem, alsmede tegen de ver kopers van deze affiche. De affiche is een fotomomtage, waarin de heer Van Veen lijst trekker Van Agt van het CDA enkele biljetten van honderd gulden in de zak stopt onder het motto: "Alle zegen komt van Ag- teren". Verder heeft de heer Van Veen beslag laten leggen op de voor raden van de affiche, die in drie Amsterdamse boekhandels wordt verkocht. Het kort geding zal dienen voor de rechtbank in Haarlem op dinsdag 17 mei. De heer van Veen wordt vertegenwoordigd doorjhr. mr. J. L.R.A. Huyde- coper van het kantoor De Brauw en Helbach te Den Haag Kort geding DEN HAAG (ANP) - Een vijftal Amsterdamse bakkers gaat een kort geding aanspannen tegen het supermarkt-concern Dirk van den Broek, dat sinds 28 april in zijn winkels in en buiten Amsterdam brood verkoopt voor 1,19 per 800 gram, dus beneden de minimum prijs van 1,26, die het produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten in overleg met de over heid heeft vastgesteld. De bakkers achten hun belangen door deze handelwijze geschaad en verwijten Van den Broek ook, dat hij in ad vertenties andere levensmiddelen- bedrijven uitnodigt zijn voorbeeld te volgen. Oorzaak van lichamelijke klachten niet psychisch (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het is een onjuiste ge dachte van sommige artsen dat als er geen lichamelijke ziekte of af wijking wordt gevonden, de licha melijke klachten van de patiënt een psychische oorzaak („Het zijn ze nuwen") zouden hebben. Er wordt vaak naïef gedacht over lichaam en geest als over twee te scheiden kas tjes: zit de oorzaak niet in het li chaamskastje, dan zal hij wel in het psychische kastje zitten. Dit onder zoek deugt niet. Dat zei gistermiddag prof. dr. H. G. M. Rooymans bij zijn ambtsaan vaarding als gewoon hoogleraar in de klinische psychiatrie aan de Leidse universiteit. Prof. Rooy mans is sinds 1 september vorig jaar hoofd van de afdeling klinische psychiatrie in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Deze afdeling be handelt uitsluitend klinische en po liklinische patiënten van het zie kenhuis. De afdeling psychiatrie van de Jelgersmakliniek behandelt patiënten die door artsen buiten het AZL worden verwezen. Prof. Rooymans (40) ging bij zijn ambtsaanvaarding uitvoerig in op de diagnostiek van de psychiater en de wisselwerking tussen lichaam en geest. PPR-film kwam niet op tv DEN HAAG (ANP) - De PPR zal een klacht indienen tegen een NOS-regisseur, die zij er voor verantwoordelijk stelt dat een verkiezingsfilm van deze partij gisteravond niet op de te levisie is verschenen. De PPR eist van de NOS nog vóór de verkiezingen alsnog tien minu ten zendtijd voor deze film, zo heeft een woordvoerster van deze partij gisteravond meege deeld. De Politieke Partij Radikalen had zowel voor afgelopen maandag- als voor vrijdag avond een film ingestuurd. Maandag was die wel te zien. Vrijdag was hij „nergens, vin den", zo had de regisseur van de hoofdcontrolekamer in Hilver sum de PPR meegedeeld. Toen is ijlings een geïmproviseerde band gemaakt, die op Neder land 2 was te beluisteren. Het enige wat de kijkers konden zien was een verkiezingsaffiche van de partij. Een woordvoerder van de NOS deelde desgevraagd mee dat de NOS zich volledig distantieert van deze gang van zaken. De NOS wist niet dat de betref fende film ook vrijdagavond uitgezonden moest worden. Dat was bij het inleveren van de film maandagochtend niet meege deeld, aldus een NOS- woordvoerder. ALPHEN AAN DEN RIJN - „Defensieminister mr. A. Ste- merdink handelt als een scha ker die voordat het spel begint al een aantal stenen van het bord wil gooien". Dit zei oud-minister van de fensie H. J. de Koster gister avond op een verkiezingsbij eenkomst van de WD in Alp hen aan den Rijn als reactie op het artikel in onze krant van gis teren „Nee tegen NAVO bij voortgaande geldverspilling". De Koster is met Stemerdink van mening dat een betere sa menwerking bij de aanschaf van grotere wapensystemen een dringende noodzaak is, maar hij sprak zich nadrukke lijk uit tegen wat hij noemde het dreigement van de demissiona- Vragen D'66 maatregelen bij olieramp DEN HAAG - De fractievoorzit ter van D'66 Jan Terlouw heeft vrijdagmiddag vragen gesteld aan de ministers van Milieuhy giëne en Economische Zaken over opmerkingen die de Ame rikaan Red Adair, de bedwinger van de oliespuiter bij Noorwe gen, onlangs heeft gedaan. Red Adair wees er toen op dat het niet onmogelijk was dat zich zoiets in Nederland zou afspe len en dat dan half het land zou moeten worden geëvacueerd. Terlouw herinnert er de minis ters aan dan nog niet zo lang ge leden Schoonebeek al ten prooi viel aan vervuiling door olie. Hij wil nu weten of de veiligheids maatregelen van dergelijke in stallaties met name in de omge ving van Den Haag en Leiden de toets van de kritiek kunnen doorstaan. ire minister om projecten te gaan schrappen en zo het ver spilde geld te compenseren. „Zolang zowel voor de Ameri kanen als voor de Russen het woord .détente' (ontspanning) niets betekent lopen we risico's als we ons niet verdedigen. Bo vendien gaan de Russen zich nog steeds meer bewapenen en bestaat de nucleaire voor sprong die de Amerikanen hadden bijna niet meer. Hier door wordt de politieke druk van de Warschau-pactlanden op West-Europa te groot We moe ten alles doen om dat te voor komen. Defensie is niet de ver dediging van het kapitalisme, zoals dat in PvdA-kringen beti teld wordt, maar de verdediging van onze vrijheid en democra tie". Het beleid van het huidige kabinet ten aanzien van het be drijfsleven noemde De Koster een aanfluiting. Men houdt de hand op en bevordert hiermee de willekeur. De VVD wenst een verlaging van de vennoot schapsbelasting, bezuiniging van de overheidsuitgaven en meer ruimte voor het bedrijfs leven. Dit zal de werkloosheid doen verminderen", aldus de heer De Koster. H.J. de Koster Slechte imago neemt af UTRECHT (ANP) - "De aard van de eerstejaars is veranderd. Ze staan minder onwennig tegenover ons schoolsysteem in dan een paar jaar geleden. Ze zijn op de middelbare school al een stuk aan die vrijheid gewend. Daarnaast komen de meesten naar school met het idee: we willen iets doen, journalist worden. Dat groepen leerlingen wel op school kwamen maar daar alleen maar rondhingen, zie je niet Aan het woord is drs. P. Zijlstra, directeur van de school voor de journalistiek (SVDJ) in Utrecht. Ooit noemde hij de school in een overmoedige bui "één van de beste onderwijsinstellingen in Euro pa". Hij lacht een beetje als hem wordt gevraagd of hij die mening nog steeds is toegedaan. "Ik heb het natuurlijk niet zo serieus be doeld", zegt hij dan. De school voorde journalistiek, in september 1968 officieel gestart in een uit 1890 daterend schoolgebouw aan De Biltstraat, heeft er tien jaar op zitten. Vandaag wordt dat feit gevierd met ondermeer een journalistiek forum en natuurlijk een feest. Eigenlijk had men liever met dat feest gewacht totdat de school een wat moderner en meer aan de eisen aangepast onderkomen zou hebben. Maar hoewel de plannen daarvoor al rond zijn, verwacht directeur Zijlstra niet, dat voor 1980 nieuwbouw tot stand zal zijn gekomen. Het wachten is op geld uit Den Haag; het rijk subsidieert de school volledig. De geschiedenis van de SVDJ tot nu toe is er één geweest vol conflic ten maar vooral één van een moeizaam zoeken naar een eigen weg. Het democratiserings- en vernieuwingsproces in het vaderlandse onderwijs, eind zestiger begin zeventigerjaren, betekende voor de SVDJ, dat men het tot dan gevolgde schoolse onderwijssysteem de rug toekeerde om daarvoor in de plaats de volledige democratische bestuursvorm binnen te halen. De algemene schoolvergadering (ASV met daarin studenten, docenten en niet-onderwijzend person eel) kreeg daarin een belangrijke rol toebedeeld. Los van de organi satorische problemen stond de schoolgemeenschap echter voor de gigantische opgave een degelijk onderwijsplan te ontwikkelen. Vrijheid, blijheid In het leerplan, dat docenten en studenten uiteindelijk na vaak lang durige en emotionele discussies tot stand wisten te brengen, neemt de vrijheid van de individuele student om te kiezen wat hij van belang vindt voor zijn opleiding tot journalist, een fundamentele plaats in. Die vrijheid-blijheid-gedachte kreeg in de eerste jaren na de democratisering met name gestalte in het zogenaamde projec tonderwijs, waarbij de nadruk ligt op een thematische aanpak. Het was echter ook duidelijk, dat niet iedereen de hem geboden vrijheid aankon en er gebruik van wist te maken. Er was bij tijd en wijle veel absentisme en daarnaast waren er veel studenten die we liswaar op school kwamen, maar niet goed wisten wat ze daar moes ten. Zelfs kwamen er op een gegeven moment agogen aan te pas om zaken als het groepsproces te bevorderen. Een succes is dat nooit geworden, al was het alleen maar omdat tegenstanders van een der gelijke benadering zich verzetten tegen het sociale akademie- karakter van de school en pleitten voor een meer doelgerichte vak school voor journalisten. Ook al omdat de school in Utrecht de enige was in haar soort in ons land, trokken met name de gebeurtenissen rondom en vlak na de democratisering sterk de aandacht van de buitenwereld. Een docent, die de school verliet, gaf in zijn afscheidstoespraak de SVDJ "het voordeel van de twijfel". De school was er alles aan gelegen om dat voordeel van de twijfel waar te maken en hoewel er ook nu nog meningsverschillen zijn staat in ieder geval vast dat zij er in is ge slaagd in rustiger vaarwater terecht te komen om van daaruit zelf te werken aan het oplossen van de moeilijkheden. Stromingen Volgens directeur Zijlstra zyn er momenteel twee stromingen op school. Eén groep docenten legt de nadruk op de eigen verantwoor delijkheid van de student, die zelf moet kunnen kiezen terwijl een andere groep meer voelt voor een strakke aanpak. De journalist heeft een taak in de maatschappij en de school kan zich geen luxe veroor loven door tijd verloren te laten gaan, zo is hun mening. De SVDJ, een driejarige opleiding, kent een cursusjaar, dat bestaat uit drie trimesters. Aan het begin van elk trimester is er een vraag en aanbod-procedure, die bepalend is voor de inhoud van het onderwijs in dat trimester. Docenten geven aan wat zij hebben te bieden en studenten kunnen op die manier hun opleiding naar eigen keuze inhoud geven. In het tweede schooljaar is een stage van drie maan den bij een dagblad verplicht en in het derde jaar kan men desge wenst stage lopen. Hoewel sommigen menen, datje het vak van journalist in de praktijk en niet in de schoolbanken kunt leren, zijn inmiddels toch ongeveer 450 leerlingen aan de SVDJ afgestudeerd. Tweederde van hen blijkt - al dan niet via omwegen - in de journalistiek terecht te zijn geko- Een jaarlijks terugkerend probleem is de verwerking van het enorme aantal aanmeldingen voor de school. Omdat er slechts ongeveer 130 eerstejaars toegelaten kunnen worden en er elk jaar vele honderden aanmeldingen zijn, heeft de SVJD haar toevlucht moeten nemen tot loting. Zeer onbevredigend, aldus directeur Zijlstra, die aankondigt, toelating zal worden ge- Voorlichting Onderzoek heeft namelijk uitgewezen, dat, in tegenstelling tot de verwachting, de meeste aanmeldingen komen van middelbare scho lieren, die de SVDJ als eerste keuze nemen. De helft van de aanko mende studenten wil zeker journalist worden terwijl de andere helft de politiek-maatschappelijke richting uit wil. "Dan kun je niet zo maar een sprong in het duister wagen door middel van een loting", aldus Zijlstra. Bij een betere methode denkt hij bijvoorbeeld aan het houden van voorlichtingsweekeinden. Praktische ervaringen doen de studenten overigens niet alleen op tijdens de stage maar ook op school, waar elke week een blad wordt gemaakt en waar ook wordt gewerkt met audid-visuele hulpmidde len in een zelfgebouwde studio. Daarnaast is het onderwijs, met name in de werkgroepen, sterk gericht op de praktijk en probeert men zoveel mogelijk het journalistieke element erin te betrekken. Dat gebeurt bijvoorbeeld door een bepaald onderwijspakket af te sluiten met een journalistiek verhaal. Een werkgroep politicologie is momenteel druk bezig met de komende verkiezingen. In het gebouw van de SVDJ is een stemlokaal ingericht en daar gaat men de kiezers enqueteren. Aan de hand van dat onderzoek hoopt men nog tijdens de verkiezingsdag prognoses te kunnen maken over de einduitslag. Directeur Zijlstra: "De school heeft lange tijd een siecht imago /^e- had, maar dat neemt af. Het besef groeit, dat hier eigenlijk niets aan de hand is. En van de afgestudeerden hoor je niets dan goeds".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7