'Wij willen door I I het Latijn de liturgie redden' j EEN DERDE 1 HET SPEL JGmmasmB Vereniging nu tien jaar op de bres Kerkdiensten Eeti rabbijn geeft les in de Tora. Twee van zijn leerlingen zien buiten een vogel opvliegen De rabbijn vraagt waaraan zij denken terwijl ze de vogel om hoog zien vliegen De eerste leerling zegt: "Ik dacht aan de ziel die opstijgt naar God". Daarop stuurt de rab bijn hem de klas uit. De tweede antwoordt: "Ik dacht: stel dat die vogel dood zou gaan en precies op de grens van twee stukken land neer zou vallen - aan wie behoort die vogel dan toe"? God- dank", zegt de rabbijn"ein delijk iemand die begrepen heeft waar het om gaat in de godsdienst" Dit verhaal illustreert dat godsdienst een zaak is van rechtsvragen, van rechtvaar digheid en gerechtigheid, en dat het niet gaat over iets vaags (vgl. Amos 5). Tegenover het feest, de cultus, wordt het recht gesteld; tegen over de extase de zakelijke vraag van het recht. In de godsdieiist gaat het er niet om, het leven te versieren, maar het vruchtbaar te maken. De verhouding tot God is niet een soort bekroning van de mens elijke verhoudingen. De rechtsvragen zijn het hart van het geloof. In de joodse traditie wordt de rechtvaardige maatschappij aangeduid met het symbool van "de dag waarop de regen valt". Deze dag is groter dan de dag van de opstanding, even groot als de dag waarop de Tora werd gegeven, even groot ook als de dag van de schepping. God laat zijn zon opgaan over bozen en goeden Hij laat zijn regen vallen op rechtvaardigen en onrecht- vaardigen. Dat is Gods ge rechtigheid. Wij moeten dit toepassen op de stand van za ken om ons heen, want het gaat niet alleen om iets in mij, maar vooral om de concrete stand van zaken. In het christendom staat de liefde tot God en de naaste centraal. Dat blijkt niet al tijd, maar dat is wel de bedoe ling. Maar daardoor komt de "stand van zaken" tekort t.o.v. de innerlijke gezind heid. De Franse jood Levinas criti- seert de liefde in naam van het recht. Volgens hem gaat het om een alomvattende gerech tigheid, terwijl de liefde in tiem is, tussen mensen die doen alsof zij alleen op de we reld zijn. Liefde heft de een zaamheid wel op, maar om vat niet de sociale werkelijk heid. Dat blijkt bv. ook uit het feit dat in de Tweede Kamer wel de gerechtigheid ter sprake komt, maar niet de liefde. Volgens Levinas hebben de christenen de liefde vaak te verinnerlijkt gedacht en om vat de samenleving meer dan de liefde. Zij die elkaar lief hebben zijn niet alleen; er is een derde in het spel en die derde dreigt in de kou te blijven staan. Daarom, zegt Levinas, gaat de wet boven de liefde. Dit stelt ons een aantal vragen. Hebben we niet vaak te ma ken met dubieuze liefde? Is het niet vaak vanzelfsprekend geworden dat het christen dom de liefde centraal stelt? Het gaat in de liefde niet in de eerste plaats om de intentie, maar om de concrete daad. Zouden we er niet goed aan doen, luisterend naar het Jo dendom, niet prat te gaan op de liefde als centraal thema van het evangelie, maar de liefde te zien als een nood maatregel? Een noodmaatre gel die geldt daar waar het recht nog niet is. De liefde wordt dan de test voor onze zin voor het recht. Liefde is niet een bekroning, maar een noodmaatregel, zoals in de gelijkenis van de wijngaard de zoon wordt ge stuurd als al het andere heeft gefaald. Sölle zegt dan: "De liefde komt de facto aan het kruis". Dat geeft aan hoezeer de liefde een noodmaatregel is op de weg naar het recht. DR. HANS JANSEN Het kerklatijn zou in ons land nagenoeg verdwe nen zijn als de Vereniging voor Latijnse Liturgie niet nét op tijd de alarmklok had geluid. Deze vereniging, die eind mei haar tienjarig bestaan herdenkt, heeft daarmee haar bestaansrecht be wezen. De energieke voorzitter van de vereniging, de 53-jarige Baambrugse advo caat jhr. mr. J. E. van der Does de Willebois, laat zich in een gesprek over het vrijwel ontbreken van enige medewerking van de geestelijkheid wat mistropstig uit. „Over het episcopaat heb ik het minst te klagen, hoewel de bisschoppen wel iets meer functie zouden kunnen geven aan onze vereniging. De minste medewerking, nee. ik moet zeggen: tégenwerking ondervinden wij van de parochiegeestelijkheid". Wat de vereniging voor ogen staat - „het levend houden in de liturgie van het Latijn en de Latijnse kerkmuziek, met name het Gre goriaans, overeenkomstig de richtlijden van het Tweede Vati- kaans Concilie en vastgelegd in de Constitutie over de Heilige Li turgie" - wil zij bereiken zonder zich tegen wie ook af te zetten. Oppergezag Voorzitter Van der Does staat voor honderd procent achter de ver nieuwingen volgens Vaticanum II en achter de paus, ook in an dere veelbesproken kwesties. Hij is noch gewild progressief, noch verkrampt conservatief. Een man met een kritisch vermogen, maar die zich in geloofszaken graag laat leiden door het oppergezag van de paus. Hij staat weliswaar open voor „het nieuwe", maar wil in genen dele breken met het goede in,het ou de", waaronder hij het behoud van de latijnse liturgie rekent. Hij kan zeer bewogen worden als op oneerlijke manier de kerk en het gezag, maar meer nog de mensen die dit willen aanvaarden, bela chelijk worden gemaakt. Mr. Van der Does, de afgelopen tien jaar overziende, is toch niet onte vreden. „Wij hebben relatief wel iets be reikt. Er zijn nogal wat kerken (50) waar een Latijnse mis wordt opgedragen. En Nederland staat echt nog niet zo'n slecht figuur. In het buitenland is de afwezig heid van de Latijnse liturgie er ger. Het is ons gelukt, de kerke lijke overheden enige duidelijk heid te verschaffen waar het ons om te doen is, namelijk om het behoud van deze lithurgie en nergens anders om. Wij gebrui ken ons streven niet om andere dingen door te drijven. Het gaat ons er overigens niet om, het Latijn te redden, maar door dit Latijn de liturgie. Daarmee willen wij ook het persoonlijk ca chet van de voorganger in de volksmissen tegengaan. Als ik een priester aardig vind, zoek ik hem wel op. De volksliturgie moet zich toetsen aan de norm van de Latijnse liturgie". Door zich duidelijk voor een posi tief doel in te zetten, hoopt de vereniging te voorkomen dat er ook in ons land „Lefebvretoe- standen" ontstaan. Een neven doel is de bevordering en ver spreiding van het nieuwe mis saal. „Men doet wél, wat „Gooi en Sticht" zegt, maar niét wat de bis schoppen zeggen. Om van de paus maar te zwijgen". Geen pressie Jhr. Van der Does de Willebois, de voorzitter van de 3000 leden tellende Vereniging voor Latijnse Liturgie, die zaterdag 21 mei haar tienjarig bestaan herdenkt met een geheel Latijnse viering van de eucharistie in di SintJan in Den Bosch. De vereniging wil in de vernieuwde liturgie de rijke schat aan gebeden en gezangen uit de kerkelijke traditie levend houden. De tot nu toe verschenen bulletins (18) van de vereniging doorbla derend, krijgt men een goed idee van wat zij voorstaat. In het eerste nummer wordt al me teen gezegd, dat de vereniging geen discussiegroep of gespreks- centrum is, en zeker geen press iegroep, maar een werkgezels chap. Zij is noodzakelijk, omdat „enerzijds door een eenzijdig ac cent op het vieren van de liturgie in de volkstaal en door een wille keurige vormgeving daarvan het gebruik van de Romeinse ritus in het Latijn haast tot de uitzonde ringen is gaan behoren, zo al niet openlijk wordt tegengewerkt, en anderzijds er vele gelovigen zijn die deze ontwikkeling diep be treuren, en dit terecht, gezien de richtlijnen van het concilie". Een andere overweging voor de op richters - de Nijmeegse hoogle raar mevrouw dr. E. Allard, jonk vrouw R. M. J. van der Does de Willebois en haar broer - was daarin gelegen „dat ondeskun dige theorieën de oorzaak zijn van verwarring en vervlakking, hetgeen, gelet op de functie van de liturgie in het leven der gelo vigen, moet leiden tot afbraak van de geloofszekerheid". Al spoedig bleek dat een nadere verantwoording nodig was. Het bestuur, waarin in de beginjaren ook Godfried Bomans zitting had, kwam eind 1967 met een pleidooi voor een integrale vie ring van de Romeins ritus. „Om dat wij constateren dat het ge loofsbesef en de geloofspraktijk gaan kwijnen, als reactie op de massale en abrupte ontluistering van taal en stijl der mysterievie ring, is de vereniging van oordeel, dat zij bij haar streven op de bres staat voor het geloof als zodanig". Daar kwam nog wat bij. "De ont luistering van de sacramentele bediening, inzonderheid die van de heilige mis, brengt ook vele priesters in onzekerheid omtrent de zin van hun presentie en taak in deze tijd. Deze onzekerheid dragen velen van hen zondag aan zondag over op de gelovigen, waardoor het ongeloof in de hand wordt gewerkt". Geen polemiek Naar aanleiding van kritiek op de" vereniging waarschuwde de voorzitter de leden zich niet te la ten verleiden tot polemiek, maar het te zoeken in „het zelf wer ken", in een „rustig doorwer ken". Begin 1970 stelde het bestuur vast, dat de Latijnse liturgie niet los gezien kan worden van de opvat tingen van de celebrant. „Voor de heilige missen die onder auspi ciën van de vereniging worden gevierd zullen daarom slechts ce lebranten worden uitgenodigd die omtrent het ambt de opvat ting zijn toegedaan dat de pries ter de verkondiger is van Gods woord en bedienaar van de sa cramenten en dat zijn wijding hem belet voor te gaan in expe rimenten". Later adviseerde het bestuur, dat zich uitdrukkelijk van extreme stromingen als die van pater Kotte distancieerde, wen sen met betrekking tot de eigen uitvaart schriftelijk vast te leg gen, „omdat het herhaaldelijk voorkomt dat de liturgie beslist in strijd is met de liturgie van de kerk". In 1971 legde het bestuur een ver klaring af over de legitimiteit van de Latijnse liturgie, naar aanlei ding van het feit dat plaatselijke geestelijkheid medewerking weigerde aan Latijnse misvie ring, dit op grond van de overwe ging dat dergelijke vieringen min of meer illegaal zouden zijn. Maar in november van dat jaar werd toch geconstateerd, dat de tegen stand van de geestelijkheid in veel plaatsen óf was overwonnen óf minder was geworden. „Op andere plaatsen werken de pries ters mee". Gemiste kans In hetzelfde artikel moet de voorzit ter zich echter verweren tegen vermanende opmerkingen, zelfs van bisschoppen, zoals: „Denk erom dat u niet een zelfgenoeg zaam groepje estheten wordt", of 'God heeft geen Latijn nodig'. In een memorandum, waarin de verbondenheid met de bisschop pen werd uitgesproken, vroeg het bestuur het episcopaat om duide lijke richtlijnen op liturgisch ge bied, „om een eind te maken aan de heersende chaos". In april vorig jaar bleek, dat het be stuur, al wil het de doelstelling van de vereniging beperkt hou den, de polemiek toch niet schuwt als de essentie van de vereniging wordt aangevochten. De bisschoppen hadden een her derlijk schrijven het licht doen zien over de liturgie, waarom de vereniging ook had gevraagd. De vereniging ziet dit schrijven als „een gemiste kans", „een brief zonder kop of staart" en „een weinigzeggend stuk"; ondanks de toezeggingen van de kant van het episcopaat is er niets van de kritiek van de vereniging in terug te vinden. „De brief geeft de ind ruk dat van onze bisschoppen op liturgisch gebied weinig is te verwachten", aldus het bestuur in een verklaring. Vergadering Op 21 mei is er in Den Bosch een feestelijke vergadering ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de vereniging, waarin een boekje met richtlijnen voor de mis ten doop wordt gehouden. De vereniging wil meer houvast geven in ^n tijd waarin anderen dit nalaten. THEO KROON Rijnsburg viert deze maand twee domineesfeesten De hervormde ds. G. J. van den Bogerd en de gereformeerde dr. B. van Oeveren oefenen beiden 25 jaar hun ambt uit. Ds. Van den Bogerd krijgt volgende week zaterdag, 21 mei, een receptie aangeboden, en wel in "De Voorhof', om 3 uur vooij kerkeraadsleden en genodigden, om 5 uur voor iedereen. De dag daarna, zondag 22, is er om 5 uur in de Grote Kerk een "herdenkingsdienst". Het feest van dr. Van Oeveren is op vrijdag 27 mei: receptie van half 5 tot half" in "Het Centrum" bij de Immanuelkerk. Eén receptie dus voor iedereen. Kiezen én delen Vanavond om 7 uur verzorgt de jongerengroep "The Lord's Folks" c eucharistieviering in de Herensingelkerk in Leiden. Thema: "Kiezen delen" (met het oog op de komende verkiezingen). Deze verkiezingen bepalen ook het thema waarover wordt gesproken in een jongeren misviering zondagmorgen om half 12 in de kerk "Jacobus de Meerdere" Oude Wetering. Aan deze dienst werkt het jongerenkoor "De Overbrug ging" van de Leidse Hartebrugparochie mee. Jan van Biezen, Wim Landsman en Onno Wiersma, alle drie ingezetene van Wassenaar, geven morgenavond om 7 uur in de Dorpskerk aldaar een orgelbespeling. Zij spelen werken van Bach, Buxtehude, Van Noord en Couperin. Op 22 mei hoopt ds. P. van der Horst (Giessen-Rijswijk) intrede te doen in de gereformeerde kerk van Katwijk aan Zee (vacature ds. Pijlman).! Zijn bevestiger is dr. K. Dronkert, emeritus-predikant, wonende te Gelse- laar. Beide diensten worden gehouden in de Vredeskerk te Katwijk. Ook op 22 mei krijgt de Dr. mr. Willem van den Bergh-stichting te Noordwijk een tweede predikant. Het is drs. J. G. Kuiper, die hervormd predikant inj Boxmeer is geweest. Bevestiging en intrede zullen plaats hebben in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen om 7 uur. Dr. W. Zijlstra, hervormd predikant in Amersfoort, is de bevestiger. Op Hemelvaartsdag, donderdag 19 mei, spreekt ds. G. Toornvliet in Katwijk aan Zee, en wel om 11 uur in het gebouw "Tripodia", Hoorne- splein 155. De titel van zijn preek is: "Onder open hemel altijd veilig". Helen Shepherd zingt. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Ridderkerk J. Jon- gerden Harderwijk, te Veenendaal en Wekerom W. Westland Veen; be dankt voor Ouderkerk aan de IJssel J. P. Verkade Montfoort. Geref. Ker ken: aangenomen naar Enter E. Overeem Luttelgeest. De hervormde synode heeft mevrouw T. de Nie (40) benoemd tot secre taris bij de hervormde zending voor Indonesië en voor het contact met de hervormde vrouwen-zendingsgroepen in Nederland. Mevrouw De Nie was eerst werkzaam als chemisch analiste en is nu voorlichter van de afdeling textielreiniging van TNO. In Utrecht volgde zij een theologische opleiding. Jaarorde De Raad van Kerken in Nederland heeft zich deze week uitgesproken voor een interkerkelijke liturgische jaarorde. Dat zou kunnen betekenen dat de kerken in hun eredienst alle dezelfde delen uit de bijbel lezen en die als uitgangspunt voor hun verkondiging nemen. Ook kardinaal Wille- brands zou zo'n orde toejuichen, maar hij moet wel de bisschoppenconfe rentie in de arm nemen over de vraag in hoeverre een aanpassing van de nieuwe Romeinsé jaarorde.mogelijk is. De rk en protestantse kerken van Ierland hebben samen het geweld, speciaal in Noord-Ierland, veroordeeld en verklaard dat zij de vredes- en verzoeningsbewegingen'actief zullen steunen. Kerkdienstopgaven voor Hemel vaartsdag (volgende week donderdag) moeten uiterlijk dinsdagmorgen om 10 uur in ons bezit zijn. Men kan ze ons ook telefonisch opgeven: maandag- en dinsdagmorgen tussen 9 en 10 uur: tele foon 144941-toestel 24. LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 dr. Lamping, mmv cantorij, 11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk L Morsweg 10 ds. v. Achterberg; Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek; Bevr. kerk Zuid-West 10.30 ds. Hemmes; Vredeskerk 10 ds. Steenstra; Waalse k. 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenh. 10 ds. Bakker; Diac.huis 10.30 drs. Baan; Merenwijk 10 ds. v. Leeuwen, 11.15 pastor Van Well. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Brederveld, 5 ds. Wilschut Haarlem; Petrakerk 10 ds. Wilschut, 5 ds. Hofman; Oude Vest 10 ds. Overduin Veenendaal, 5 ds. Elgersma Noordwijk; Mar. kerk 10 ds. v. Achterbe rg, 5 ds. BrederveldBevr. kerk 9 ds. v. d. Ree Alphen, 5 ds. Koolstra; Groenh. 10 ds. Koolstra; De Mirt 10 hr. v. Garderen; Mierennest 10 hr. Huigen; Merenw. 10 ds. v. Leeuwen, 11.15 pastor Van Well. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1): 8.30 en 5 ds. Vreug- denhil, Ede. Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. K. (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Carlier. Ge ref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boog aard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstf.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr 10 15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstr. 1): 10 ds. Kuipers. Baptistenge meente (O. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middels- tegr. 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 hr. v. Duren. Evangeliecentrum Zijl singel 2: hr. Hilbrink Vroomshoop, di. 8 evang. Zijlstra, vrijd. 20 mei 8jeugdsam. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 nr. Ei kerbout Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk(H. Rijndijk 24): 9.30 en 4. wo. 8 Christian Science (Steensch. 6): 40.30 Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steensch. 6): 10.15. Oud-Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10 h. mis. Vrij-Kath. Kerk (Vreewijkstr.): 10.30 h. mis. Rooms-Kath. kerken: Me renwijk zat. 7, zond. 10 en 11.15; Haag- weg zat. 7, zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steenschuur zat. 7, zond. 8.30,10,11.30,6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarlemmerstr. zat. 7, zond. 9.30, 10.45. 12.15 en 6.30; Rijndijk 281: zat. 7, zond 9.30UEN 9.30 en Bos- huizerlaan zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - herv. Gem.: 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 hr. Nap Woerden. Geref. Kerk: 10 ds. Van Es hallfweg, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. den Hartog Veenendaal. Rk Kerk zat. 7,zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Adventskerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. Lefeber; Kruiskerk 9.30 hr. Tazelaar; Opst. Oud-Geref. Gemeente: ds. Hoog- endijk, 6.30 ds. Gall Den Haag; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. Herderkerk 10.30 ds. v. Santen; De Bron 9 ds. v. Santen, 6.30 ds. Verheul; Oudeh. weg 10 ds. Oort; Sion- skerk 9.30 ds. De Jong Leiden, 6.30 ds. Verploeg. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. v. Harmeien;Salv. kerk 10 ds. v. Har- melen, 6.30 ds. Hartkamp Hillegom;G.H. kerk 9 ds. Koers, 6.30 ds. De Ruiter; De Bron 9.30 ds. De Ruiter, avondmaal, 10.30 ds. Verheul, avondmaal, 6.30 ds. Verheul, avondmaal. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borg- dorff. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent. Oud-Gerf. Gemeent: 9.30 en 4, wo. 18 mei 7.15 ds. Smits, Hoofdstr. 240. BaV tistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekoek; Noord (Sportlaan) 10 hr. Polderman, 7 ds. Agtereek. Volle-Evange. Gem. (school Preludewég): 10 hr. De Jong Rijswijk. Leger des Heils: 10 en 6.30, Corn, de Vlamingstr. Moluks Prot. Kerk- 9.30 ds. Molle Den Bosch. Moluks Evang. Kerk 11 DS. Sitanala. Rk kerken: Bonifacius zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 19.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30, zond. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem 9.30 ds v. Eijk Gouda, 6 dr. Broekhuis Schoonho ven.Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6 30 dr.Haitsma Woerden; Salv. kerk 10 dr. Huls Gouda, 6.30 ds. Droogers; Bethl. kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. De Vreugd, jeugd- dienst.Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Buiten huis, 7 appllausdienst. BOSKOOP: Herv. Gem., !.ij* en 6.30. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Modderaar Waddinx- vee, 5 ds. De Zwart V.schoten; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Biesma Veenendaal, 3 ds. Bilkes Bennekom. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Op wekkingsgemeente (Concordia); Lij*. Verg. va. Gelovigen (Nieuwstr.); !.ij* en 5. Rk kerken: kerk zat. 7, zond. 8.45,10 en 11.30; Ontmoeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv Gem.: 9.30 ds. Vermaat Vlaardingen, 6.30 ds. v.d. Lin den Koudekerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Versluys, 5 ds. Omta Boskoop.Rk kerk: Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.45; Bemardus zond. 10; Haz.-dorp zat. 7, zond. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.; ds. Van Brugven, 7 mevr. ds. Brekerhof Voor hout. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Pou- wels.Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Biesma Lisse, 7 ds. Slofstra Broek op Langedijk. Rk kerk martinuskerk zat. 7,zond. 8.30, 10,11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE Herv. Gem - 10 ds Blonk te Leiderdorp. Rk kerk: zat. 7.zond. 10. DE KAAG-Herv. Gem.: 10 ds. Carstens, Kolummerzwaag. Rk kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: dorpskerk 9.30 ds. De Vos, 6 ds. Gebraad; Ontm. kerk 10 dsGebraad, 6.30 ds. Kaai Nieuwveen: school Narcis- str. 10 ds. v. Vollenhoven Amstelveen. Geref. kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. Bos man Noordwijk. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15 KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Arkeraats. 6 ds. Vink; O. Kerk 10 ds. Vink 6 ds. Hovius; Ichtus- kerk 10 hr. Vink, 5 ds. Vroegindewey; Pniélkerk 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Van Roon Zeist, jeugddienst; Gr. v. Pr. school 10 ds. Boer; Hoeksteen 10 doven- dienst; Overduin 2 ds. Baas Geref. kerk: Vr. kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. Vro lijk; Tr. kerk 9.30 ds. Eringa Den Haag, 6.30 DS. V. Halsema. Geref. K. Vrijge.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. K. Vrijg. Buiten V.;-.?ceds. Roukema,7ds. Cornelisse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d; Ent. Geref. Gem.: 10 en 5 leesdienst. Volle-Evang. Gem. (Voorstr. 100): 9.45 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 4.45 hr. v. Kla veren Capelle aan de IJssel, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Swierts. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpsstraat 10 dr. Kamma; Hoofdstraatkerk 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Geursen; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Geursen, 5 Sipke v. d. Land, jonge- rendienst. Baptistengemeente: 10 br. De Vries. Rk. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. v. d. Heiden Zw.dam. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: grote kerk 9 ds. Carstens De Kaag, 7 jeugddienst; Pau- luskerk 10.30 ds. Carstens De Kaag. Ge ref. Kerk: 10 ds. De Wit, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 10.15 ds. Simpelaar, 3 ds. Gootjes, Leiden. Geref. K. Vryg. Buiten V.: 9 ds. Schuurman, 5 dienst. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Slofstra, Broek op Langedijk, avondmaal. Geref. Gem.: 10 en 4. Oud.-Geref. Gem.: 9.30 en 3, 19 mei 4 ds. Woltink. Rk kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zet. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond 8.30, 10 en 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 hr. Goedhart. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Treurniet Woerden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ni- colai, 6.30 ds. Boer, Zoetermeer. Geref. Kerk: 9 30 en 7.30 ds. v. d. Meulen Was senaar. Rk. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Heiv. Gem.: 9.30 doopdienst, 7 ds Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Slofstra Dok- kum. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lin- denburg, 7 dr. Bout, Huizen. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Noot- eboom, avondmaal. Rk kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv Gem Binnen gr kerk 10 dr. Jansen, gemeensch.dienst, 7 ds. Keuning; Zee Hoofdstr. 10 ds. Allers te O'geest, gemeensch.dienst, 5.30 ds. Jansen; De Rank 10 ds. v. d. Bergh R'dam, avondmaal, 3.30 ds. Van Eyk Gouda.Geref. Kerk: Hoofdstr. 10 ds. Warnink, gemeensch. dienst, 7 ds. Elger sma; Solo Mio 9 ds. Bouma; Vinkenlaan 7 ds. Warnink; v. d. Bergh-stichting 11 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond: 10.30 dr. Meyering O'geest. Rk kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; aula Boeren- burg 11; Zee zat. 7, zond. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv Gem.: 10 mevr. Goudt Santpoort; De Zilk 10 ds. Keuning Noordwijk. Rk kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Viktorkerk zat. 7, zond. 8, 9.30 en 6. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr. Kerk 9.30 ds. Ter Linden en pater Van Vliet, oec. dienst van Schrift en Tafel: Paulus- kerk 10 ds. Vegter; gem.centr. 10.30 ds. Zuurdeeg Maarssen; gem.centr. 10.30ds. De Mooi) jeugkerk; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Vegter. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk, avondmaal 7 ds. De Haan, avondmaal. Geref. K. Vryg. Buiten V.: 8.45. ds. v. d. Berg, 4 ds. Janse. Rk kerk: Willibrordkerk zat.7,zond.9,10.30en 12; Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evang. Gem. (gem. centr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADA- Rk kerk: zat. 7, zond. 8.30en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds Heule Leerdam, 6.30 kand. Van Loo A'dam. Rk kerk: zat. 7, zond. 8.15,9.45 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Cossee, Dordrecht. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: S. P. Bandan zat. 7, zond. 8, 9 30, 11 en 12.15; M. Presentatie zat. 7, zond. 8,9.30 RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Bronsgeest Nieuw koop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v. d. Bogerd; Bethelkerk 9.30 ds. v. d. Bogerd, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Huisman. 5 hr. Brouwer Katwijk; Immanuel 9.30 hr. Brouwer, 5 ds. v. d. Kooy Lochem, jeugddienst; Mar. kerk 9.30 ds. Hart kamp H'gom, 5 ds. Huisman. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5.15 prof. Douma. Chr. Ge ref Kerk: 9.30 en 5. Evang. Christenge meente (aula mavo): 10 u. Rk gemee nschap (aula tuinb.sch.): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30. 9 en 10.30. SASSENHEIM-Herv. Gem 9ds Keu ning Noordwijk, 10.30 ds. Veldkamp Den Haag, 6.30 ds. v. Niel Rijnsburg. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. v. Santen, 7 ds. Huis man Rijnsburg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. Rk kerk: zat. 7, zond. 8,9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Katten- berg Voorschoten, 6.30 ds. Stehouwer te Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6 30 ds. De Wit Lisse. Rk kerk: kerk Langeraar zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 12.15; Ter Aar dorp zond. 9 en 12. VALKENBURG - Herv Gem 10 en 6.30 ds Overgaauw. Geref. Kerk: 9 30 kand. Rootselaar A.dam, 6.30 ds. Vrolijk. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. Rk kerk: zat. 7 zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv Gem.: Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. v.d. Schoot; aula NH 9.30 ds. De Zeeuw; Hulp en Heil 10 ds. Verheule; kapel Rijndijk, 10 ds. v.d. Schoot. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zwart, 5 ds. Versluys H.woude. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Janssens Den Ham. Rk kerken: M. Godskerk zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Laurentiuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10.30 en 12; aula NH. 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 ds. Verwe- lius; De Hoeksteen 9.30 ds. Lam, 6.30 ds. v.d. Heuvel; Bethelkerk 9.30 ds. Vcrwe- lius, 5 ds. Verboom; Imanuelkerk 9.30 ds. Van Gelder, 5 ds. Schoch Zoeter- woude. Geref. Kerk: Kruiskerk 9.30 ds. Omta; Ontm. kerk 9.30 ds. Bolwijn, 3 be vestiging en intrede ds. v.d. Berg. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop Volle-Evang. Gem (Lindengaarde 17a): 9.30. Rk kerk: Viktorkerk 10; Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. Rk kerk: zat. 7, zond, 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem Dorpskerk 10 dr. Frederikse, 4.30 ds Tukker, 7 orge lconcert; Kievietkerk 10 mevr. ds. Sy- brandi Den Haag; Messiaskerk 10 ds. Van Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 en 7 prof. Veen- hof Amsterdam: Zuid 10 dr. Oranje Kampen, 7 dr. Vlijm Leiden. Ned Prot. Bond: 10.30 ds. Cuperus Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 mr. Reugebrink Leiderdorp, 6.30 ds. Beze mer. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv Gem.: 9.30 ds. Kaai Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 dr Wind Leiden. Rk kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Schoch, heden 7.30 tot 8 avondgebed, elke morgen 7.15 tot 7.45 ochtendgebed. Rk kerken: Janskerk zat. 7.30,zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Los Leimuiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4