Hoofdverpleegster stelt eisen met hongerstaking Leidse ijshal trok 315.000 bezoekers Geluidshinder in Zwanenzijde Jaren slepend conflict leidt tot kortgeding Lezers schrijven 5Eerherstel en oude baan bij AZL terug Leidsevaart blijft nog twistpunt gemeenten. Met borden einde aan kalk- en plakoorlog? EI 19, ZATERDAG 14 MEI 1977 LEIDEN 20aJ LEIDEN - De 45-jarige hoofdverpleegster Tine Oli vier, die in oktober 1974 door het Academisch Zie kenhuis Leiden werd ge- dejschorst, en sindsdien pro- eta"'j beert haar recht te krijgen, is naasten hongerstaking gegaan. =nge-| Door Wim Wirtz Na een jarenlange rechtsgang, een groot aantal formele en minder formele gesprekken, en een recent psychiatrisch-psychologisch on derzoek eist zij nog steeds volledig eerherstel en een functie in het zie kenhuis. Haar advocaat, mr. A. L. Chr. M. Oomen, uit Den Haag, zal op 3 juni via een kort geding vorde ren dat zij weer in het AZL aan de slag kan gaan. Hij zei deze week goede hoop te hebben het kort ge- I ding te zullen gaan winnen, aange- I zien mej. Olivier, ondanks haar j schorsing recht heeft op arbeid. I Mej. Olivier meent inmiddels dat zij het slachtoffer is geworden van al- I lerlei duistere manipulaties, die tot I doel zouden hebben haar kostte wat het kost buiten de hekken van het ziekenhuis te houden. Een 'voorbeeld hiervan ziet zij in het psychiatrisch-psychologisch on- derzoek, dat op 11 januari van dit i jaar in opdracht van het AZL werd uitgevoerd. De uitslag van dat on derzoek was voor haar vrij gunstig. Het kwam erop neer dat grote spanningen in de werksfeer haar in het verleden weliswaar parten hebben gespeeld, maar dat ze ten 1 tijde van het onderzoek niet psy chiatrisch gestoord was. Een func- I tie in het ziekenhuis werd aanbevo- len als „minnelijke oplossing" voor j het tussen haar en het AZL gerezen conflict. Overplaatsing Inmiddels sleept de kwestie- .Olivier zich al enkele jaren moei zaam voort. Het begon allemaal in 1973, toen er klachten kwamen over het werk van mej. Olivier op de af deling kindergeneeskunde, waar ze hoofdverpleegster was. Later werd min of meer erkend dat die klach ten mede het gevolg waren van het arbeidsintensieve karakter van de afdeling en de ontoereikendheid van de organisatie. Maar de hier door ontstane relatie- en communi catiestoornissen waren toen al zo diep geworteld, dat de toenmalige directeur van de kinderkliniek, prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, de knoop doorhakte: mej. Olivier moest maar worden overgeplaatst naar een andere afdeling. Dat gebeurde in januari 1974. Ze kwam op de afdeling algemene heelkunde terecht, waar ze na een vertrouwenscrisis in oktober van hetzelfde jaar werd geschorst. Bij de ambtenarenrechter vocht ze de overplaatsing en de schorsing aan, maar ze verloor. Ook in latere in stantie bij de Centrale Raad van Be roep in Utrecht, haalde ze het niet. Op 8 december van het vorig jaar Ziekmelding Mej. Olivier legde de brief naast zich neer omdat ze meende dat niet was vastgesteld, dat ze door ziekte verhinderd zou zijn haar werk zaamheden te vervullen. Op 17 de cember herinnerde de directeur van het AZL haar eraan dat als ze niet aan het geneeskundig onder zoek zou meewerken, haar bezoldi ging krachtens het algemene rijks ambtenarenreglement zou komen te vervallen. Vijf dagen later bestreed de advo caat van mej. Olivier, mr. Oomen, in een brief aan de AZL-directie de stelling dat zijn cliënte door ziekte verhinderd zou zijn haar werk te doen. Dit „omdat cliënte nimmer arbeidsongeschikt werd verklaard door de Bedrijfsgeneeskundige Dienst, althans haar nimmer een beslissing van voormelde dienst derzoek binnengekomen, waarin gesuggereerd werd dat „uit het oogpunt van billijkheid en rede lijkheid gezocht zou kunnen wor den naar een oplossing van de con flictsituatie, die zowel voor directie en medewerkers van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden als voorzr. C. Olivier aanvaardbaar is". Ook stond er in het rapport dat mej. Olivier - om haar recht te krijgen (red.) - middelen had gebruikt die verbazing en weerzin hadden ge wekt, maar dat ze dat gedaan had vauit een noodsituatie. Het was dus begrijpelijk, aldus het rapport, dat ze zich bediende van orthodoxe overtuigingsmiddelen en een ort hodoxe verdediging. Terzijde werd nog in het rapport opgemerkt: „De reden waarom de beroepsprocedures, die zr. C. Oli- kreeg mej. Olivier een brief van de algemene directeur van het AZL, drs. J. Verhey, waarin deze haar liet weten een geneeskundig onder zoek te willen laten instellen. „Sinds 14 oktober 1974 bent u door ziekte verhinderd uw werkzaam heden te vervullen. Inmiddels hebt u onze bedrijfsarts, de heer W. B. de Heus, laten weten, dat u door de heer Mojet (psychiater red.), uw behandelend specialist, arbeidsge schikt bent verklaard", aldus de brief. Verhey vervolgde: „Mocht het onderzoek leiden tot de conclu sie dat volledige dienstuitoefening niet blijvend uitgesloten moet worden geacht, dan zal de directie zich aan de hand van dat gegeven nader beraden over de vraag welk beleid verder ten aanzien van u ge voerd dient te worden." heeft bereikt, zoals het rijksambte narenreglement zulks vereist". Te gelijkertijd verzocht de advocaat - met het oog op het recht van arbeid - mej. Olivier per 2 januari '77 in haar functie op de afdeling te her stellen, omdat hij dat anders in kort geding zou vorderen. Volgens mr. Oomen zou later uit een briefje van februari 1977 van de bedrijfsarts van het AZL aan een directie-secretaris van het zieken huis moeten blijken dat mej. Oli vier was ziekgemeld. „Het is onbe grijpelijk dat dit interne briefje als een ziekmelding moet worden be schouwd van een werkneemster van ongeveer tweeënhalf jaar gele den", zegt hij. Orthodoxe verdediging Intussen was de uitslag van het psychiatrisch-psychologisch on- vier heeft aangespannen, zijn afge wezen, zou gelegen kunnen zijn in het feit dat men haar psychologisch niet normaal aanspreekbaar achtte; betwijfeld kan echter worden of dat achteraf bezien wel terecht is ge weest". Op 14 april j.l. werd er een gesprek georganiseerd tussen zes verte genwoordigers van het academisch ziekenhuis, advocaat mr. Oomen en mej. Olivier zelf. Er kwam een rap port op tafel met notities van ge sprekken die op 23 maart waren ge voerd tussen de directie van het AZL en medewerkers van de afde lingen algemene heelkunde, kin dergeneeskunde en neonatologie (baby's tot een week oud). Het oor deel over een eventuele terugkeer van mej. Olivier op het AZL-terrein was eensluidend: er is teveel ge beurd, mej. Olivier zou niet te handhaven zijn. Pieterswijk Bij deze wil het bestuur van de Ver eniging voor Pieters- en Acade- miewijk reageren op het verslag van de ledenvergadering van 10 mei. Het bestuur citeert uit het openingswoord van de voorzitter: "De contacten met de heren amb tenaren ten stadhuize zijn optimaal en voor maatregelen, die niet af hankelijk zijn van commissies of de raad, hebben wij alle medewerking. Ten aanzien van contacten met de raadsleden moeten wij constateren, dat deze minimaal zijn...." Daaruit kan men concluderen, dat een titel als "plannen in stadhuis getorpedeerd" meer suggereert dan het bestuur van de wijkvereni- ging in het maandenlange onder linge gesprek met onder anderen wethouder voor Verkeer en zijn ambtenaren voor mogelijk heeft gehouden. Bekend als "vrouw" is bij ons "vrouw Holle". Het klinkt al iets vriendelijker om te spreken over het "vrouwtje van Stavoren", maar voor het overige kennen wij alleen dames, die wij "i plegen te noemen. Het bestuur van de wijkvereniging wil de goede contacten met het be stuur van het LCC en de Stichting voor de binnenstad niet laten doen vertroebelen door verslaggevingen zoals vermeld in het Leidsch Dag blad d.d. 11 mei. Het bestuur van de wijkvereniging pleit voor de leef baarheid, veiligheid, woon- en winkelfunctie in de Leidse bin nenstad. Het bestuur meent, dat het ook in de toekomst bij het gemeentebe stuur moet blijven aandringen op het treffen van maatregelen, die de viervoudigheid van de binnenstad zullen blijven garanderen. Het be vreemdt het bestuur, dat de plaat selijke journalistiek dan ook alvast maar stelt, dat de wijkvereniging geen heil verwacht van het verstu ren van een brief terzake de huidige problematiek. Per slot van reke ning is "inspraak" een noodzake lijk keerpunt; ook in 1977. R.J. Eerste seizoen morgen afgesloten LEIDEN - Zondagavond sluit het eerste seizoen van de Ton Menken Ijsbaan aan de Vondellaan. In de eerste zes maanden van het bestaan van de Leidse ijshal kwamen er 315.000 bezoekers. Dat waren 81.000 volwassenen. 191.500 jeug digen en 43.000 in school-, verenigings- en groepsverband. Aantallen die veel hoger liggen dan initiatiefnemer vorig jaar veron derstelde toen eind oktober de poorten werden geopend. Als in de zomermaanden de hal vrij van ijs is zullen er diverse evene menten worden georganiseerd. Zo wordt er van 20 tot en met 22 mei een Rommelmarkt/Sport Inn ge houden waaraan 56 sportvereni gingen uit Leiden en omgeving deelnemen. Vijf dagen later, op 27 mei begint "Sport '77" een informa- tiebeurs van en door sportbonden, verenigingen en bedrijven op sportgebied. Deze beurs duurt tot en met 5 juni. Op 11 juni doet de Avro Rallye-cross de ijshal aan. Aqua-Flora Voor de ijsbaan op 19 augustus weer opengaat is er in de periode van 22 juli tot en met 7 augustus de grote aquariumtentoonstelling "Aqua-Flora". Aan deze tentoonstelling kan ook worden deelgenomen door aqua riumliefhebbers, die niet aangeslo ten zijn bij een landelijke vereni ging. Een speciaal gedeeelte van de hal wordt voor hen gereserveerd. Gebleken is, dat ook onder buiten landse werknemers veel animo be staat voor de aquarium-hobby. Daarom kan ook deze groep in schrijven voor de expositie. Het or ganiserende comité stelt voor de buitenlandse werknemers aparte prijzen ter beschikking. Een spe ciale vakcommissie uit de zg. Leidse school (een bekend begrip in de internationale aquariumwe reld) zal voor begeleiding van dit project zorgen. Voor deelname kan men zich opgeven bij J. Visser, Ho- gewoerd 131, tel. 071-123747. Tijdens speciale uren op de ten toonstelling kan de jeugd haar ei gen 'bak' opmaken onder deskun dige leiding. IBRlNK Luchtverwarming /M Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 LEIDEN/NOORD WIJKERHO UT - Het ziet er niet naar uit, dat er snel een oplossing gevonden zal zijn voor de problemen rond de Leids evaart in Noordwijkerhout, die ei gendom is van de gemeente Lei den. Zoals bekend verkeert het wegdek in slechte staat en heeft de gemeente Noordwijkerhout aan Leiden verzocht er iets aan te doen. Besprekingen tussen beide ge meenten die de afgelopen week hebben plaatsgehad hebben nog niet tot resultaat geleid. Zo bestaat er een duidelijk verschil van me ning tussen Leiden en Noordwij kerhout over de kosten die de ge meente Leiden zou dienen te beta len. Leiden wil eventueel een ton spenderen aan de verbetering van het wegdek, maar Noordwijker hout vindt dat het viereneenhalve ton moet zijn. De gemeente Leiden beroept zich in deze kwestie onder meer op het feit, dat de weg slechts te boek staat als een jaagpad en dat de politie in Noordwijkerhout on voldoende toezicht houdt op de snelheid van de auto's ter plaatse, zodat het wegdek aan extra slijtage onderhevig is. Inmiddels heeft de provincie Zuid-Holland aangebo den om in de kwestie te bemidde len. Brieven Mej. Olivier is nu een week in hon gerstaking. Ze voedt zich slechts met thee. Ze heeft brieven geschre ven aan de minister van Justitie, staatssecretaris Hendriks, de in spectie van de volksgezondheid en de ombudsvrouw. Aan de directie van het academisch ziekenhuis heeft ze geschreven dat ze haar hongerstaking niet eerder zal beëindigen dan nadat haar (vele) ei sen zijn ingewilligd. Ze eist volledig eerherstel, „intrek king van valse beschuldigingen", alle brieven en andere documenten over haar op tafel, een „zeer goede functie" op het AZL-terrein, een vergoeding van de door haar ge maakte kosten, uitbetaling van een achterstallig salaris vanaf mei vorig jaar en nog enkele andere dingen die op individuele medewerkers van het AZL betrekking hebben. Haar advocaat mr. Oomen, die met het kort geding van 3 juni op reha bilitatie mikt - „Bij wijze van pres tige" - noemt de wijze waarop het AZL laatstelijk de kwestie-Olivier Olivier heeft behandeld „zeer ama teuristisch". „Krachtens het amb- tenarenregelment hadden ze bij voorbeeld twee jaar na de schorsing mej. Olivier kunnen laten keuren. Dat hebben ze nagelaten. En dan die bijeenkomst van 14 april, ik zag daar helemaal de zin niet van in, omdat het nou eenmaal zo is dat overheidsinstanties niet kunnen schikken. Maar omdat ze al zoveel gekke dingen hebben uitgehaald, had ik de hoop dat ze het wel zou den doen." De directie van het AZL was overi gens wel bereid om commentaar te geven, maar zei dit - in verband met het delicate karakter van deze zaak - pas in een later stadium te kunnen doen. Woningen slecht geïsoleerd Bord voor niet commerciële doeleinden (Hooigracht) Mej. Olivier OLIVIER: niet psychiatrisch gestoord. aldus onleesbaar gemaakt. Om aan de kalk- en plakoorlog een einde te maken, besloot de gemeenteraad om dan maar speciale borden op te richten, waar de Muurkrant en an dere niet-commerciële plakkaten op aangebracht kunnen worden. Maar of de muren daardoor verder verschoond blijven? Wie zijn ogen in de stad te kost geeft, heeft reden tot twijfel. De borden staan op de volgende plaatsen: Nieuwstraat bij De Burcht, Hooigracht/hoek Nieuwe Rijn, Korevaarstraat, par keerterrein Garenmarkt, hoek Zoe- terwoudseweg/Vijf Meilaan, Stad huis bij de Vismarkt/Kapelstraat, op de zijmuur van het pand Mors singel Ia, op de zijmuur van het pand Stationsweg 46, aan het begin van de Wassenaarseweg en in de Pieterskerkchoorsteeg. Noorderkwartier Op de hoek van de Marnixstraat en de Molenstraat in Leiden-Noord' staat een bord, waarop aspirant- kopers van woningen worden ge waarschuwd dat Noorderkwartier een rehabilitatiegebied is. "Koop geen woning zonder overleg", staat er op het bord. Het buurtcomité vindt dat er nog veel meer borden moeten worden geplaatst, omdat het voor veel geld slechte panden kopen intussen doorgaat. Wethou der Verboom heeft toegezegd dat nog een aantal kleinere borden in de wijk zal worden geplaatst. Men is dus gewaarschuwd. LEIDEN - Op verschillende fron ten zijn er dezer dagen op last van de gemeente in Leiden borden ge plaatst, met daarop mededelingen van zeer uiteenlopende aard. Zo zijn er nu tien borden geplaatst voor zg. niet-commerciële doelein den. Dat is de reactie van de gemeente op de hevige plakwoede die in Lei den al weer geruime tijd heerst. De Muurkrant verscheen op een goed, dan wel kwaad moment, en zoals de naam van dit schriftuur al aangeeft, op de muur. De stad werd er door ontsierd, vonden velen, onder wie wethouder Van Aken. Niet op diens bevel vooraf, maar wel met diens instemming achteraf ging de ge meentelijke reinigingsdienst over tot actie. Een bijkans antieke kar werd van stal gehaald om de plak katen, liefst zo snel mogelijk, van de muur af te stomen. Toen dit sys teem niet afdoende bleek, werd naar een radicalere methode ge zocht en gevonden: de affiches werden voortaan witgekalkt. Actie roept reactie op en zo gebeurde het onvermijdelijke: er ontstond een actiecomité dat zich tegen de activi teiten van de reinigingsdienst keerde. Met succes: het plakken bleef doorgaan, het witkalken kon er op den duur niet tegenop. Al werd in de Kraaierstraat, om streeks Koninginnedag, een tegen zet van de kalkers gesignaleerd: een illegaal opgeplakte aankondi ging van een 1-mei bijeenkomst werd van oranje kalk t Waarschuwingsbord in Noord LEIDEN - De bewoners vah de Zwanenzijde in de Merenwijk ondervin den al sinds zij hun woning betrokken hinder van de slechte geluidsisola tie. Dat is nu al zo'n goed jaar het geval. Volgens enkele bewoners van de 36 woningen, die ver weg liggen van alle verkeersgedruis, kunnen ze van de buren de geluiden van radio en tv horen. Ook kunnen ze gesprekken woordelijk volgen en de telefoon horen rinkelen, waarbij ze dan niet weten of het de eigen telefoon is of die van de buren. Mevr. Van Rooij, die we opzochten: "Zal ik even hiernaast de radio aanzet ten?". De dochter des huizes, Mae, kan alleen maar piano oefenen als de buren niet thuis zijn. Per woning varieert de geluidshinder. Soms is het de woonkamer, soms zijn het de slaapkamers. Dat hangt af van de stoffering van de woningen. Zij die een vloerbedekking hebben liggen of de wanden bekleed hebben, veroorzaken hun buren minder overlast. De oorzaak van de overlast is dat de wanden tussen de woningen onderling zijn opgetrokken uit grijze blokken grindsteen, die nogal poreus zijn. Natuurlijk zijn het spouwmuren, maar tijdens de bouw is daar gruis tussen gevallen en dat geleidt het geluid voort. Er zijn geluidsproeven genomen, het laatst in december vorig jaar, maar het lijkt er veel op dat de zaak in een papieren stadium zal blijven steken. De gemeente heeft begin dit jaar bouwondernemer Van Wijnen in een brief verzocht het euvel te herstellen; de bouwer heeft laten weten dat hij de gevolgde procedure, juridisch onjuist acht... Alleen als de buren niet thuis zijn kan Mae van Rooij rustig piano oefenen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3