CBR: wachttijd voor rijexamens nog veel te lang Dominee is ook maar een mens Werk in instelling voor school verlaters "Mayday" in Rotterdam Zeven doden van hotelbrand geïdentificeerd 131 nu IKOON-EXPOSITIE Doden bij brand op olieveld Dode bij veldslag in Rome VAN "YOUTH FOR CHRIST" VRIJDAG 13 MEI 1977 7n het blad "De Waarheids vriend" van deze week 'ver maant de Wageningse predi kant C. den Boer kerkeraden en kerkvoogdijen zich te ma tigen wat de extra salariëring van predikanten betreft. De vraag is, volgens hemterecht of men er goed aan doet, de dominee zo in de watten te leggen "Soberheid heeft altijd nog wat te maken met onze christelijke, en kerkelijke levensstijl. Laat men andere gemeentendie minder draagkrachtig zijn, niet overtroeven. De dommee hoeft niet zo verwend te wor den. dat hij er, wanneer hij la ter een beroep aanneem t, al tijd op achteruit gaat.Laat de dominee de kans om ook te dienen in een gemeente waar de eindjes aan elkaar ge knoopt moeten worden". Ds. Den Boer, die behoort tot de modaliteit van de Gerefor meerde Bond in de Her vormde Kerk, meent, dat de predikanten bereid moeten zijn om de teruggang in het kerkelijke leven in ons land ook in zijn financiële konsek- wenties te dragen. "Ook dan zullen wij moeten dienen met vreugde. Laten kerkvoogdijen en predi kanten ook bij de bouw en de inrichting van een pastorie soberheid betrachten. Het hoeft geen paleis te zijn, waaraan geen kosten be spaard worden". De predikant verwijst nog naar het nieuwtestamentische bij belboek 1 Timotheüs 6 vers 8, waar staat: "Als wij echter onderhoud en onderdak heb ben. dan moet ons dat genoeg zijn". Zijn conclusie is: "Een welvarende gemeente houdt op die manier nog wat. over om een arme gemeente te hel pen. Er zijn genoeg kleine ge meenten met grote zorgen". Een dominee is ook maar een mens, stelt ds. Den Boer vast. Een beroep naar een gemeente met een zo aantrekkelijke fi nanciële kant en met een pa leis van een huis zegt wel wat. "Ook predikanten zullen als goddelozen gerechtvaardigd moeten worden, ook inzake hun overwegingen ten aan zien van een beroep". Via Sociaal- en diakonaal jaar": UTRECHT - Ook dit jaar is het weer mogelijk voor jonge mensen die van school komen om ge durende een jaar voor de landelijke Stichting So ciaal en Diakonaal Jaar te werken in instellingen in de medische en sociale sector. ,,Wie aan zo'n jaar deelneemt, helpt natuurlijk anderen, maar is tevens in de gelegenheid eigen mogelijk heden, grenzen en motieven ten aanzien van dienstverlenend werk beter te leren kennen via de werksi tuatie en de groepsbijeenkomsten tijdens het jaar," aldus de stichting. De stichting biedt jonge mensen van 17 jaar af de kans om te werken in ziekenhuizen, bejaardencentra, verpleegtehuizen, in de gezinsver zorging of bij lichamelijk of geeste lijk gehandicapten. Het sociale en diakonale jaar begint in augustus met inleidingsweken voor groepen deelnemers die ook verder in het jaar regelmatig bij el kaar komen. De groepsactiviteiten worden begeleid door regionale functionarissen Verder zijn de deelnemers volledig in dienst van de instellingen waar zij werken. Zij hebben alle rechten en plichten van een arbeidsovereenkomst. Samenwerking De activiteiten van de stichting da teren van 1958, toen in protestants-christelijke kringen het diakonale jaar in Utrecht van start ging in navolging van soortge lijke initiatieven in Duitsland. In 1963 besloot het nationale bestuur van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk tot een sociaal jaar. Omstreeks 1970 zijn beide groepen gaan samenwerken in de landelijke stichting Sociaal en Diakonaal Jaar. Dejongeren kunnen in instellingen werken van verschillende kerke lijke gezindten, maar ook in niet- kerkelijke instellingen. Wel blijven de deelnemers het gehele jaar in dezelfde instelling werken. De werkzaamheden zijn van huishou delijke en/of van verzorgende aard. •i.'ü verzameling Russische ikonen tentoongesteld. Hier een afbeelding de "Hemelvaart van Christus", een ikoon uit de hofschool van Jaroslavl (zeventiende eeuw). De ikoon meet 37 bij 31 centimeter. De synodale commissie van de Evangelisch-Lutherse Kerk in ons land gaat een onderzoek instellen naar de teruggang van het ledental. Vorig jaar daalde dat met ongeveer 4 procent, van 18.700 naar 17.900. De lutheraan prof. dr. C.W. Mönnich meent, dat cijfers over 1 jaar niet voldoende zijn; men moet zeker over de gegevens van 5 jaren beschikken. "Men kan nu wel zeggen, dat er in het jaar 2000 geen lutherse kerk meer zal bestaan in Nederland, maar daar schiet niemand iets mee op". Prof. Monnich, die hierover in de lutherse synode het voord voerde, wil weten wat eraan te doen is. Vandaar dat onderzoek. Ruim 350 doopsgezinden uit zes Europese landen komen van 19 tot 22 mei in het Doopsgezind Broederschapshuis in Elspeet bijeen voor de tweede doopsgezinde Europese conferentie. Tot het houden van "regiona le" conferenties werd op het negende wereldcongres in 1972 besloten. Twee jaar geleden, toen het 450-jarig bestaan van het doperse christendom is herdacht, werden conferenties gehouden in Latijns Amerika, Afrika, Azië en Europa. Het thema in Elspeet is; "Het koninkrijk van God in een veranderende wereld". De deelnemers komen uit Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, België, Italië en Nederland. Van deze landen telt Nederland de meeste doopsgezinden: nominaal 25.000. Missaal Het nieuwe Nederlandse rk altaarmissaal zal vermoedelijk volgend jaar van de pers komen. De bisschoppen hebben deze week op hun verga dering in Den Bosch de gehele tekst goedgekeurd. Het missaal wordt nu, ter bevestiging, aan de "Heilige Stoel" voorgelegd. Deze heeft al aan grote delen ervan zijn goedkeuring gehecht. In een aanhangsel van het missaal zal onder meer het oecumenische "Onze Vader" worden opgenomen, waarvan de tekst is aanvaard door de Raad voor coördinatie en overleg inzake de Bijbel en de Raad van Kerken in Nederland. Een Nederlandse actie voor woningbouw in de christelijke nederzetting Nes Ammim(Israël)heeftonge 'eer j 576.000opgebracht. Bijna80procent van dit bedrag is van particulieren gekomen; de rest was een gift van het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken. In Nes Ammim, dat behalve door de grote protestantse kerken in ons land ook uit Zwitserland en Duitsland wordt gesteund, wonen ongeveer 100 mensen uit deze landen. Professor Berkhof noemde bij de overhandiging van het bedrag aan een van de bewoners van dit dorp Nes Ammim "de meest hoopvolle vorm van christelijke dienst aan Israël". Gezangenkwestie De synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken die deze zomer in Hoogeveen bijeenkomt, zal zich onder meer moeten bezighouden met de "gezangenkwestie". De regionale synode in het noorden des lands heeft namelijk voorgesteld, de kerkorde zo aan te vullen dat de generale synode naast de psalmen en berijmde bijbelgedeelten ook liederen voor de ere dienst mag vrijgeven "waarvan de inhoud in overeenstemming is met Schrift en belijdenis". De gezangen vormen ook in dit deel van de gereformeerde gezindte nog altijd een heet hangijzer. De geschiedenis van de Chr. Geref. Kerken gaat terug tot 1834, het jaar van de Afscheiding. Bij die breuk met de Her vormde Kerk speelde de verplichting om in de kerkdienst ook gezangen te zingen een zekere rol. Een ander kwestieus punt op de chr. gereformeerde synode-agenda be treft het lidmaatschap van de Internationale Raad van Chr. Kerken (de zich bijbelgetrouw noemende tegenhanger van de Wereldraad van Ker ken) en de kerkelijke positie van ds. J.C. Maris te De Bilt, internationaal secretaris van deze raad. Het arbeidsconflict op het bureau van deze Raad in De Bilt is in een nieuw stadium gekomen, nu het gewestelijk arbeidsbu reau ds. Maris geen vergunning heeft gegeven, de vier medewerkers met wie hij in de clinch ligt te ontslaan. Links stemmen De Spaanse bisschop Iniesta Jimenez heeft verklaard, dat katholieken rustig op linkse partijen kunnen stetnmen. Hij heeft dat zelfs aanbevolen. Mgr. Iniesta, die hulpbisschop is van kardinaal Enrique y Tarancon van Madrid, voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie, is de enige Spaanse bisschop, die zich op deze wijze uitsprak. De Spaanse bisschop penconferentie stelt zich voor de verkiezingen van 15 juni partijpolitiek neutraal op. Andere bisschoppen, met name die van de kerkprovincie van Burgos (baskenland), hebben zich tegen de linkse partijen uitgesproken. Wijbisschop Iniesta Jimenez zei verder, dat christenen, die het niet- atheistische marxisme accepteren, niet om die reden uit de kerk kunnen worden gezet. Hij keerde zich hiermee tegen de recente veroordeling van de "Christenen voor het socialisme" door verscheidene bisschoppen. Ook vindt de Madrileense wijbisschop, dat de bepalingen inzake de abortus uit het wetboek van strafrecht zouden kunnen worden verwijderd. Waarschuwingen De Italiaanse bisschoppenconferentie, die nu in Rome vergadert, is be gonnen met ernstige waarschuwingen tegen abortus en echtscheiding, tegen geweld en het 'overlopen' van vele katholieken naar het commu nisme. Zonder het communisme te noemen, zei de voorzitter van de bis schoppenconferentie, kardinaal Antonio Poma van Bologna, met pijn in het hart, dat Gods wegen worden verlaten en leden van de kerk overgaan naar ideologieën die niet te verzoenen zijn met het christelijke geloof. De mogelijke goedkeuring van abortus in Italië noemde kardinaal Poma "een ramp, die de kern van het geestelijke en morele erfdeel van het land aantast". DEN HAAG (ANP) - Het in september vijftig jaar be staande Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (stich ting CBR) heeft in totaal ruim 17 miljoen personen het rij-examen afgenomen. Bedroeg het geslaagdenpercen- trage in de eerste jaren ongeveer 93 procent, dit percentage schommelt de laatste jaren rond de 30 procent. len. Ook zou men de examentijd kunnen inkrimpen met alle gevol gen van dien. Oorzaken van dit alles: gezien de inspanning, die het afnemen van de examens aan de examinatoren stelt, is hun werktijd van 2300 uur per jaar teruggelopen tot bijna 1800. Verder houdt men rekening met de vakanties van kandidaat en rij- schoolhouder. Bovendien is de werktijd van de examinatoren, die dit werk als nevenfunctie doen, wegens fiscale gevolgen meestal beperkt tot twee dagen in de week. Thans heeft men 240 man in vaste dienst als examinatoren onder wie vijf dames. Men wil het aantal vrouwelijke examinatoren opvoe ren, die dit als nevenfunctie gaan doen. Op deze manier kan men met vaste dienst voorzichtigheid be trachten. Als nevenfunctie nemen 250 personen rij-examen af. In 1939 kwam het aantal aanvragen voorheteerst boven de 100.000 en is opgelopen tot boven de 800.000 de laatste jaren. De prijs voor het af leggen van het examen is in de loop der jaren wel gestegen. In het begin was het slechts vier gulden, thans f 55,25. In 1955 was de toenmalige di recteur van het bureau van oordeel, dat het aantal aanvragen wel zou afnemen, maar het tegendeel bleek waar. Was het aantal examens in 1955 335.000, tien jaar later was dit getal 839.000. Het CBR stelt beslist geen percen tage vast wat het geslaagdencijfer betreft. Er wordt van boven af de examinatoren geen percentage op gelegd, zo werd met nadruk ver klaard. In het verslag over de vijftig jaar wordt ook aandacht besteed aan gehandicapten, die een rij-examen willen doen. Aanvankelijk stonden de examinatoren hier vreemd te genover. Nadat enkele geweigerd hadden een examen af te nemen, werd de bepaling uitgevaardigd, dat de examinatoren slechts de rij vaardigheid hadden te beoordelen. Dit onderdeel van het werk van het CBR heeft zich zo uitgebreid, dat er thans een afdeling aanpassingen is, die nadat het groene (medische) licht is gegeven, gaat bekijken of de auto dusdanig aan de handicap van de betrokkenen is aangepast en dikwijls zelfs omgebouwd kan worden, dat zelfstandig autorijden door betrokkenen volledig verant woord is. De medewerkers van deze afdeling zijn thans zover, dat er voor vrijwel elk lichamelijk eu vel een oplossing gevonden kan worden. Het Nederlandse rij-t aanvankelijk een kwartier duurde, maar is opgelopen tot een uur, is met Engeland en Zwitserland het langste in Europa. Dit bleek gisteren op een persbij eenkomst in Den Haag. Een van de doornen in het oog van het CBR is nog steeds de lange tijd, die er ligt tussen het aanvragen van het examen en het afleggen daar van. In de Randstad is deze looptijd nu drieënhalve maand (is vier ge weest) en in sommige gebieden buiten de randstad twee maanden. De gewenste tijd zou volgens direc teur mr. P. A. W. M. Verbeek tien weken moeten zijn. In de eerste plaats, omdat men niet ongelimi teerd examinatoren kan aanstellen: het aantal nieuwe aanvragen zal op grond van de cijfers zich stabilise ren op enkele honderdduizenden, waarop het bureau zich moet instel- TOKIO (Reuter) - Bij een brand op een olieveld in Saoedi-Arabië zijn zeker zes mensen om het leven ge komen, zo heeft de Japanse ambas sadeur in Saoedi-Arabië gisteren in een vraaggesprek voor de radio meegedeeld. Ambassadeur Tateo Soezoeki die zich voor dit nieuws beriep op em ployés van de Arabisch- Amerikaanse oliemaatschappij (Aramco), zei in dit interview dat er bij de doden Britten en Amerika nen zijn. Tussen de 20 en 40 arbeid ers zouden verwondingen hebben opgelopen. Er zou geen sabotage door guerrillastrijders in het spel zijn geweest. De brand in het olieveld Abqaiq is veroorzaakt door het springen van een pijpleiding. "De brand heeft aanzienlijke schade aangericht aan een pomp station. Ook drie olietanks werden beschadigd", aldus het qué. ROME (DPA) - Bij een veldslag die gistermiddag en -avond in Rome is geleverd tussen links- radicale jongelui en de politie, is een negentienjarig meisje door een schot in het onderlichaam gedood. Een tweede meisje liep een schotwond aan een been op. Daarnaast waren er nog tal van andere gewonden. Of het meisje getroffen werd door een politiekogel was gis teravond nog niet bekend. De betogers wierpen barrica den van auto's op en versperden een brug over de Tiber met een autobus. Door de gevechten is een aantal wijken van Rome urenlang voor het verkeer onbereikbaar ge- TENNIS - De Amerikaan Dibbs heeft zich geplaatst voor de halve finales van het wereldkampioens chap enkelspel voor profs in Dallas. In de kwartfinales versloeg Dibbs de Roemeen Nastase met 6-1, 4-6, 6-2, 6-3. ADVERTENTIE TURNEN - Het bestuur van de gymnastiekvereniging Pro Patria uit Zoetermeer heeft het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond en het voltal lige werkcomité keurturnendames uitgenodigd voor een gesprek. Het bestuur van de vereniging heeft dat gedaan naar aanleiding van de „volstrekt onbevredigende en au toritaire beslissing" om Monique Bolleboom niet uit te zenden naar de Europese kampioenschappen turnen, die vandaag en morgen in Praag worden gehouden. koop nudirekt. het meest komplete orgel voor een 1.1000.-lagere prijs Het orgel beschikt o.a. over Trio. presets, synthesizer- stemmen en vele, vele andere extra's V^^de Riha orqi i Ook u kunt firekt orgelspelen op orgels met het inieke Speed Music systeem. riha vanaf f. 2450.- mossel versteege I Winkelc. Leidsenhage Weigelia 14 I I Leidschendam. Tel. 070-274583 I I Den Haag/Delft/Rijswijk/Zoetermeer/ I I Heerlen/Gromngen/Letdschendam/ I Middelburg/Goes 1 Hemelvaartsdag19 mei, houdt I Youthfor Christ-Nederland voorde v ijfde keer Maydayhaar jaarlijkse grote jongerendag, evenals in 1974 en 1975 in Ahoy-RotterdamThema van deze dag is: Mens uit één stuk. Naast twee gebruikelijke pro- gramma's met toespraken en veel muziek, is nieuw dit jaar: een af wisselend en ontspannend mid dagprogramma met een zeskamp, toneel, J'olkzangers, een kunst markt, een ruilbeurs en een schaak- simultaan tegen schaker Coen Zuidema. Verder kunnen de jonge ren in speakerscorners discussiëren met mevrouw Hannie van Leeu wen, politicusmevrouw Nel Be nschop, dichteres, en mr. J. F. van Maanen, hoofd televisie NCRV. Muzikale medewerking komt onder anderen van de internationale mu ziekgroep Oasis en van de Engelse zanger Adrian Snell. De Nederlandse Spoorwegen zet uit diverse plaatsen speciale treinen (Mayday-express) in. Youth Jor Christ verwacht ruim 9000 jonge ren. Onder hen is een 50-tal Denen. Eind vorig jaar is Youth for Christ-Nederland evangelisatie werk in Denemarken begonnen. Voor alle informatie over Mayday kan men terecht bij de bijna hon derd plaatselijke afdelingen van Youth for Christ of via telefoon nummer 023-321809. Idi Amin wil kernreactor van Russen NAIROBI.(Reuter) - President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren gezegd dat hij speelt met de ge dachte aan een overeenkomst met de Sowjet-Unie voor de bouw van een kernreactor in zijn land en de "vestiging van de grootste militaire basis in Afrika in Oeganda", zo heeft de Oegandese radio, beluis terd in Nairobi, bekendgemaakt. Volgens het bericht maakte Amin zijn opmerkingen tijdens een gesp rek in Kampala met de Sowjet- ambassadeur in Oeganda. Volgens Amin is het bezit van een "moderne kernreactor" in Oeganda "zeer belangrijk" voor de onafhan kelijkheid van het land. De president zei dat Oeganda en de Sowjet-Unie voortreffelijke relaties onderhouden. Hij persoonlijk is de "beste vriend" van de Sowjet-Unie en de samenwerking moet inniger worden. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft gistermiddag de namen bekendgemaakt van zeven tot nu toe geïdentificeerde slachtoffers, die maandagmorgen omkwamen bij de brand in hotel Polen en boekhan del De Slegte. Het zijn drie Zweden, drie Argentijnen en één Nederlandse. De Zweedse slachtoffers zijn de 71-jarige weduwe Carin CarlssonuitHabo, de 65-jarige mevrouw Alva Samuelsson uit Johanneshoven en de heer Nils Göthe Lindberg (62) uit Vasteras. Mevrouw Samuelsson logeerde met haar man in hotel PolenDe politie wist niet of deze de brand heeft overleefd of tot de vermisten behoort. De Argentijnse slachtoffers komen allen uit Buenos Aires. Het zijn de 62-jarige mevrouw Eloisa Castro de Cattaneo, mevrouw Maria Rivolta de Monferrer (leeftijd onbekend) en de 31-jarige heer Alberto Lopina, wiens vrouw tot de geredden behoort. De naam van het Nederlandse slachtoffer was woensdag reeds bekend. Het is de 80-jarige mevrouw L. Westra, die boven boekhandel De Slegte woonde. De Amsterdamse recherche verwacht naast de zeven tot nu toe herkende stoffelijke resten nog meer doden te kunnen identificeren aan de hand van ringen, armbanden en dergelijke. De identificatie gaat "tamelijk voor spoedig", aldus een woordvoerder, maar het is zeer de vraag of alle doden herkend zullen worden. De geïdentificeerde lijken werden in de loop van gisteren gekist. Waar- r Zweden en Argentinië overgevlogen om daar te

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11