Haan na verlies Ander- lecht: Alle HSV. ploeg zonder zwakke plekken lof voor een Adelaar verovert brons Maertens ook op de cols in de voorste gelederen Brigitha gaat toch ifi beroep FEYENOORD ZIET AF VAN OBLAK Deze vader heeft zojuist een spaarrekening geopend. Fraaie speelboot voor nieuwe Amro spaarders. DONDERDAG 12 MEI 1977 SPORT PAGINA 13 I Kessler geen bondscoach DEN HAAG - Georg Kessler, de huidige trainer van Hertha BSC, heeft gisteravond aan de heer Zwikstra medegedeeld dat hij om persoonlijke redenen de aanbie ding van de KNVB om bondscoach te worden, niet kan accepteren. Kessler die dinsdag in Ratingen een gesprek had gehad met een de legatie van de KNVB, toonde zich toen zeer positief. Vier-en-twintig uur later heeft hij echter toch ne gatief geantwoord. Kessler zou wel een Nederlandse club onder zijn hoede willen nemen, maar voelt er niet voor om - opnieuw - in dienst van de KNVB te treden. LUDWIGSHAFEN - Ondanks dat Peter Adelaar tij dens de Europesejudokampioenschappen in de eerste ronde van de zwaargewichtsklasse een nederlaag had geleden tegen Nitsjeradse (Sov), herstelde hij zich later op de avond zo goed dat hij toch nog een bronzen medaille in de wacht kon slepen. Via twee overwinnin gen in de herkansing, tegen de Tsjech Koeman en de Belg Smets, kwam Adelaar tot dit resultaat. Beide ke ren versloeg hij zijn tegenstanders met een houdgreep, wat hem "ippon" (een vol punt) opleverde. Overigens deelde Peter Adelaar de derde plaats in het zwaarge wicht met de Oost-Duitsers Zuckschwerdt. In de finale van de zwaargewichtsklasse versloeg de Fransman Rouger de Sowjet-Rus Nitsjeradse. De Rus werd na 5 minuten 49 seconden gediskwalificeerd. Middengewicht Jan Bosman verloor in zijn categorie in de eerste ronde van de Zwitser Jórg Röthlisberger via waza ari (half punt). De partij duurde slechts vijf minuten. Erik Koenders verloor in de eerste ronde van de half zwaargewichtsklasse van de Bulgaar Tonu Atanassow, eveneens na vijf minuten. In het middengewicht veroverde Alexei Volossow uit de Sowjet-Unie de gouden medaille. Hij versloeg in de finale de Zwitser Jörg Roethlisberger, die in de eerste ronde Jan Bosman had verslagen. In de finale van het halfzwaargewicht had de Oostduit ser Detlef Lorenz weinig moeite met de Belg Robert van de Walle. Na precies 46 seconden had Lorenz Van de Walle op de mat. AMSTERDAM - Enith Brigitha gaat alsnog in beroep tegen het vonnis dat de president van de Utrechtse rechtbank twee weken geleden heeft gewezen in de bad- pakkenaffaire. Mr. V.J.A. van Dijk oordeelde toen in kort geding dat de KNZB niet onredelijk heeft gehandeld door leden van vertegenwoordigende teams te verplichten bij internatio nale wedstrijden uitsluitend bad pakken te dragen van de officiële KNZB-sponsor. De Amsterdamse zwemster heeft op advies van haar raadsman mr. R. Smit afgezien van een spoed-appèl. Hierdoor is de weg opengebleven om althans op tijdelijke basis tot overeenstem ming te geraken met de zwembond. De onrust, die de spoed-procedure zou veroorzaken, zou naar alle waarschijnlijkheid Enith's voorbe reiding op de Europese kam pioenschappen deze zomer in Joenkoping in gevaar hebben ge bracht. Enith Brigitha wil daar graag zwemmen. Desnoods in het badpak van de KNZB-sponsor, vooropgesteld dat deze voor een redelijk goede pasvorm zorg kan dragen. Bij het hoger beroep, dat naar alle waarschijnlijkheid tegen het einde van het jaar in Amsterdam zal die nen, handhaaft mr. Smit zijn argu menten van het kort geding: de KNZB mag uitsluitend selecteren op criteria van sportieve- en spor tief technische aard. De keuze van het badpak is aan de deelnemers en deelneemsters zelf. AMSTERDAM - Arie Haan kende zijn sterkste momenten pas na afloop. In zijn terugblik op de Europa Cup Il-finale legde hij de oorzaak van het 2-0 verlies van zijn ploeg met .een paar simpele zinnen bloot: „Het verschil was in eerste instantie al dat wij met twee spitsen speelden en zij met vier. En met vier goede ook. Daarbij werd het een kwestie van conditie. Na een uur waren wij uitgespeeld; konden we alleen nog maar achter de tegenstander aanlopen. In de tweede helft heeft er maar één ploeg gevoetbald: HSV". Anderlecht - Hamburger SV, dat boeiend snelle EC-gebeuren in het Amsterdamse Olympisch Stadion, kreeg met die twee late treffers dan ook de juiste winna ar. Al was het alleen maar om de positieve instelling die de dyna mische Duitsers demonstreer den. Daar waar dat maar even mogelijk was immers, zochten zij de aanval en maakten zij de mid- weekse strijd. Met uitzondering misschien van de nerveuze eerste twintig minuten sleurde HSV het veel rustiger begonnen Ander lecht vol overgave mee in een to meloze slijtage-slag die wel tot winst moést leiden. Eenvoudig omdat de Duitsers over een completer ploeg beschikten. Een elftal met bij tijd en wijle ver rassend aanvallende verdedige rs; een op die momenten goed rugdekking gevend middeveld dat bovendien sterk kon opko men - en beweeglijke aanvallers die voortdurend op zoek waren naar de korste weg naar het doel. HSV. de technisch begaafde ploeg zonder franje, wist zich boven dien al snel gesterkt door de we tenschap dat vooral de mannen op de sleutelposities in uitste kende vorm verkeerden. Rob Rensenbrink. van wiens aanval lende orginaliteit veel, zo niet al les afhing voor Anderlecht, trof in Manfred Kaltz een koppelgenoot die permanent als winnaar uit het persoonlijke duel stapte. Peter Ressel kon verder geen moment van Hidien wegrennen en Arie Haan mocht alleen in het eerste kwartier een paar keer victorie kraaien over de al snel met geel geconfronteerde Nogly. Nadien moest de ex-Ajacied zich als „hangende" spits vaak beper ken tot het volgen van zijn oppo nent, die opvallend gretig op avontuur ging, waardoor de Bel gische aanvalskracht gedeva lueerd werd tot het nulpunt. In beginfase Natuurlijk, het had allemaal heel Door Paul de Tombe anders kunnen gaan als Ludo Coeck en Jan Dockx centimeters beter hadden gericht na twee van de weinige Rensenbrink- aangevertjes in de beginfase. Nu Coeck het doel net miste en Dockx de bal op de paal aan stuurde, viel Anderlecht door de mand als te behoudzuchtige ploeg. Een eenmalig gebeuren is niet te beslissen meten een traag func tionerend middenveld en een zo schrijnend gebrek aan man kracht in de voorste linie. Zeker niet als het sterkste wapen van een ploeg al bij voorbaat is ont kracht. HSV was slim genoeg niet in de val te trappen, die de door Anderlecht geliefkoosde tegen stoot tot gevolg zou kunnen heb ben. De fysiek sterke Duitsers kozen wel enthousiast voor de aanval, maar deden dat „stand- bewust", lieten achterin nooit „gaten" vallen. Vooralsnog kon den zij die ook zelf niet graven in de versterkte defensie voor sluit post Jan Ruiter, maar toen in de tweede rondgang de conditie zwaar ging meespreken werden die als vanzelf gecreëerd. Voortdurend dreigende arbeid van de wervelende buitenspitsen was daaraan voorafgegaan, waarbij Arno Steffenhagen ("Ik heb hem r de verkeerde hoekVolkert brengt de stand op 1-0 nog nooit zo goed gezien" be wonderde Haan later) en aanjager Georg Volkert zich steeds na drukkelijker manifesteerden. Het woord is nogmaals aan Arie Haan: „Er was op een gegeven moment geen houden meer aan, de gaten werden gewoon te groot". Steunend Steunend op defensieve kwantiteit, slaagde Anderlecht er nog in dat tot halverwege de tweede periode te camoufleren, daarna dienden zich de eerste uiterlijke tekenen aan van de innerlijk groeiende onrust. Grove Belgische acties slopen het duel binnen, eerst re sulterend in een gele kaart voor de zwakke aanvoerder Vanden- daele en vervolgens in de collec tieve straf van een achterstand, op een moment dat Anderlecht wilde forceren. Via verdediger Thissen die onbezonnen solerend zijn frontlinie wilde gaan steu nen, zonder zich te bekommeren om rugdekking. Hij verspeelde de bal en kon omkijkend aan schouwen hoe effectief HSV de EL FORMIGAL - In de Aragoni- sche Pyreneeen is de Ronde van Spanje dan toch een beetje Spaans geworden. Na Carlos Melero dins dag boekte Pedro Torres gisteren de tweede Spaanse etappezege. Voor het klassement haalde het "Spaanse offensief' weinig uit, want Freddv Maertens verloor in de zwaarste Pvreneeën-rit slechts achttien seconden op Torres, maar liep hij wel weer uit op zijn voorna amste belager Miguel-Maria Lasa. De Spanjaarden hebben in deze Vuelta een veel te afwachtende houding aangenomen ten opzichte van de oppermachtige Freddy Maertens. Ze heten de Belgische wereldkampioen maar begaan, in plaats van hem onderweg voortdu rend met aanvallen te bestoken. In de zwaarste Pvreneeën-etappe van Monzon naar de top van de berg El Formigal werd Maertens weer na uwelijks aangevallen. De echte strijd begon pas 600 meter voor de eindstreep op de top. Daar demar reerde de voor het klassement on gevaarlijke Pedro Torres om de etappe te gaan winnen. Torres was in 1973 een belofte. In de Ronde van Frankrijk werd hij bergkoning. Hij kon het nooit waarmaken, hoewel hij dit seizoen weer recfelijke pres taties boekt. In deze Vuelta staat hij weer eerste in het bergklassement voor zijn landgenoot Andres Oliva, die vorig jaar bergkoning was in de Vuelta en de Giro. Achter Torres handhaafde Maer tens zich gemakkelijk in het voor ste gelid. Hij bepaalde zich tot het afslaan van zijn gevaarlijkste te genstrevers. Die aanvallen bleven uit, zodat de Belg zelfs de vijfde plaats kon veroveren. De uitslag van de vijftiende etappe van de Ronde van Spanje is: 1. Pedro Torres (Spa) 166 kilometer in 5 uur, 16 minuten en 43 seconden (met bonificatie 5.16.33)., 2. Jose- Luis Viejo (Spa) op 7 seconden (met bonificatie 5.16.46), 3. Gary Clively (Aus) op 11 seconden, 4. Michel Pol- lentier (Bel) op 12 seconden, 5. Freddy Maertens (Bel) op 18 secon den. Algemeen klassement na 15 ritten: 1. Maertens (Bel) 63 uur, 7 minuten en 9 seconden, 2. Lasa (Spa,) op 2 minuten en 29 seconden. 3. Thaler (Wdl) op 3 minuten en 4 seconden. Gerrie Knetemann is gisteren als tweede geëindigd in de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinkerken voor beroepsrenners. plotseling ontstane ruimte op vulde. Steffenhagen trok een lange sprint, hield in toen Ludo Coeck hem de weg wilde afsnijden en zette op nieuw aan, waarna de verslagen Coeck hem naar het gras zond. Volkert wees zijn ploeg (78ste minuut) vanaf elf meter de weg, die later leidde tot de subliem ge vonden 2-0. De treffer die Magath op de valreep nog scoorde als produkt van een combinatie Steffenhagen-Volkert was niet belangrijk meer, maar bena drukte wèl het verschil. HSV-trainer Klötzer, vertrekkend naar Hertha BSC waar hij Kessler gaat opvolgen, kon triomferen. "We hebben het in het begin van beide helften moeilijk gehad, maar tenslotte heeft toen het agressiever en aanvallender voetbal gezegevierd. We hebben verdiend gewonnen". Arie Haan was de eerste om dat toe te geven: "Als je een wedstrijd verliest die je kunt winnen, kun je kwaad zijn. Daar is nu geen sprake van. Alle lof voor HSV. Een elftal zonder zwakke plek ken". ROTTERDAM - Feyenoord ziet af van Branco Oblak. De Rotterdamse delegatie, die het Joegoslavische elftal tot tweemaal toe volgcfe, gaf al eerder te kennen het niet te zitten in Dusan Bajevic, de spits van Velez Mostar. Feyenoord heeft nu ook besloten de 30-jarige Oblak, die in ongenade is gevallen bij het West- duitse Schalke '04, niet verder te volgen. Ger Blok, trainer-coach van de Nederlandse UEFA-jeugd, heeft gisteren zijn groep van zestien spe lers samengesteld, die zal deelne men aan de eindronden van het UEFA-jeugdtoernooi, die op 19 mei in België beginnen. Nederland is in groep d ingedeeld met Bulgarije, Zweden en Italië. De zestien geselecteerde spelers zijn: Korpershoek (Groningen), Heeren (Feyenoord), Kalper (Haarlem), Fi- lippo (UVS), Brard (Feyenoord), Jan (PEC), Koenen (NEC), Bru- nenberg (VW). Molenaar (Volen- dam), Jansen (PSV), Valke (Spar ta), Hiele (Feyenoord). Ophof (NEC), Hendriks (NEC), Huis in 't Veld (Almania) en Schouwenaar (Haarlem). De eerste elf speelden gistermid dag een oefenwedstrijd tegen het jeugdelftal van FC Amsterdam en verloren met 1-3. Uit de kerngroep van Blok was gisteren een aantal spelers niet beschikbaar wegens studieredenen. Winnaar van de eerste rit over 173 kilometer van Duinkerken naar Grande Synthe was de Belg Jos Ja cobs. Van de overige Nederlanders eindigde André Gevers als vijfde en Hennie Kuiper als zesde. De Tsjech Pavel Galik heeft de vierde etappe van de Vredeskoers .over 150 kilometer van Torun naar Poznan gewonnen in de tijd van 3 uur 44 minuten en 17 seconden. Tweede werd Aavo Pikkuus uit de Sowjet-Unie, die leider blijft in het algemeen klassement. De Tsjech Vlastimil Moravec eindigde op de derde plaats. Beiden in dezelfde tijd als de winnaar De eerste etappe van de Ronde van Romandië in Zwitserland is gisteren in een massasprint geëin digd. De 21-jarige Ier Sean Kelly bedwong zeer verrassend de gere puteerde sprinters Patrick Sercu (tweede) en Pierino Gavazzi (vier de). De Spanjaard Enrique Cima, die gisteren de proloog had gewon nen, behield de leiding in het alge meen klassement. Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschaffen voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f 7,50 spaar- premie krijgt bijgeschreven. Overigens is deze premie één maand lang niet opvraagbaar. De minimum-inleg bedraagt f 15,-. Dus snel aktie ondernemen. Want het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! Nu bij elke Amro Bank.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13