Voorstellen Carter vallen goed bij NAYO-top Young begint reis Afrika onbezorgd op vakantie NAAST HET NIEUWS Inspectie ter plaatse is nieuwe eis voor SALT-2 Op afluisterzaak in W-Duitsland nieuw een Evenals vrijwel alle andere staats LEIDSE SPAARBANK Premier Den Uyl juicht plannen toe verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen WOENSDAG 11 MEI 1977flBHTTTTn^TVT^T? PAGINA 9 ABIDJAN (Reuter/UPI) - De Ame rikaanse VN-ambassadeur Andrew Young is gisteren zijn reis door Af rika begonnen, terwijl nog geen duidelijkheid bestaat over zijn om streden plannen voor een bezoek aan Zuid-Afrika. Young arriveerde gisteren in Abidjan, hoofdstad van Ivoorkust, waar hij besprekingen voert met Amerikaanse ambassa deurs in Afrikaanse landen. Hij reist daarna naar de Mozambi- kaanse hoofdstad Mapoeto voor een bijeenkomst van de dekoloni satiecommissie van de Verenigde Naties over Rhodesië en Namibië. Volgens zijn eigen reisplan volgt dan een bezoek aan Zuid-Afrika. Ook bezoeken aan Ghana, en moge lijk Nigeria, staan nog op het pro gramma. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een besluit genomen over Youngs bezoek en dat aan Was hington meegedeeld. Maar anders dan werd verwacht is de inhoud van dat besluit niet bekend ge maakt. Vorige week liet minister van buitenlandse zaken Botha we ten dat Young niet welkom was in Zuid-Afrika als hij geen verande ring brengt in zijn benadering van de Zuidafrikaanse autoriteiten. Young was uitgenodigd om een rede te houden voor een gehoor van studenten en zakenlieden. Hij was ook van plan om zwarte leiders te ontmoeten, maar hij had niet ver zocht om een onderhoud met leden van de Zuidafrikaanse regering. Botha zei dat voor Youngs bezoek een formeel verzoek gericht diende te worden tot de Zuidafrikaanse re gering. Maandag zei Botha op een politieke bijeerikomst dat de verhouding tussen Zuid-Afrika en de Ver enigde Staten in een zeer delicate fase is beland. Een verkeerde stap of een verkeerde beoordeling kan catastrofaal zijn, meende hij. We moeten ons krachtig opstellen in de contacten met de Amerikanen, maar hen niet provoceren, zo mee nde de minister. Waarnemers me nen dat Zuid-Afrika de kwestie niet op de spits zal willen drijven. Dat zou ook het stilzwijgen over het ge nomen besluit kunnen verklaren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaat gewoon door met het treffen van voorberei dingen voor het bezoek van Young aan Zuid-Afrika, zo deelde een woordvoerder gisteren mee. Hij zei dat uit Zuid-Afrika nog geen be richt was ontvangen of een visum zou worden verleend aan de Ame rikaanse ambassadeur. Hij wilde niet zeggen waarvan de 37-jarige Breytenbach ditmaal wordt beschuldigd. De minister zei ook niet wanneer het nieuwe pro ces begint. Volgens kringen van Krugers de partement zal Breytenbach wel licht worden beticht van een po ging tot ontsnapping uit de gevan genis uit Pretoria waar hij sinds zijn veroordeling in november 1975 verblijft. Het blad, „Die Burger" meldde gisteren dat de dichter eve neens beschuldigd zal worden van misdrijven op het gebied van de staatsveiligheid. De krant voegde hieraan toe, dat het een „sensatio neel" proces zal worden. Breytenbach werd in augustus 1975 aangehouden tijdens een geheim bezoek aan Zuid-Afrika. In het daaropvolgende proces verklaarde hij schuldig te zijn aan het verlenen van hulp bij de oprichting van een geheime organisatie voor omver werping van de regering. In de zich al jaren voortslepende MBFR-onderhandelingen in We nen heeft het Westen steeds als eis gesteld dat de troepenverminde ring moet leiden tot gelijke sterkte van oostelijke en westelijke con ventionele strijdkrachten. Gezien het overwicht van de legers van het Warschau-pact betekent dit dat het oosten meer troepen moet terug trekken dan het Westen om tot een gemeenschappelijk plafond te ko- "Soms wordt gezegd", aldus pre mier Den Uyl, "dat de MBFR- onderhandelingen geen resultaat zullen afwerpen voordat SALT- twee achter de rug is (de Amerikaans-Russische onderhan delingen over een beperking van de strategische bewapening). Ik vraag het mij af. Eerst moeten de MBFR- onderhandelingen wachten op het afsluiten van de conferentie over Europese veiligheid en samenwer king. Nu is het SALT twee, en als we nog enige tijd wachten is het SALT drie". Carter is inmiddels weer terugge keerd van zijn vijfdaagse reis naar Europa en besprekingen in Londen en Genève. Morgenavond geeft hij een pers conferentie, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De verwachting is dat vooral de be sprekingen die Carter in Europa heeft gevoerd over de economie, de NAVO en het Midden-Oosten, aan de orde zullen komen. HOESSEIN VERLIEFD? Volgens de Amerikaanse krant de "Orlando Sentinel Star", beleeft koning-weduwnaar Hoessein van Jordanië een romance met een jeugdige gids van het lunapark Disney World in Orlando, Florida. Volgens de krant ontmoette de koning de 23-jarige Honey Rex, doch ter van een plaatselijke makelaar, in 1975 voor het eerst. Vergezeld van zijn verongelukte derde vrouw koningin Alia, had hij toen een bezoek aan Disney World gebracht en was door Honey rondgeleid. De vorst brengt sinds begin mei een privé-bezoek aan de Verenigde Staten en volgens de Orlando Sentinel Star heeft hij vorige week vrijdagavond bij de ouders van Honey Rex gegeten. Zaterdag begaf de koning zich met zijn kinderen naar Disney World, weer opgevan gen door Honey Rex. Het blad meent ook te weten dat koning Hoessein en het meisje brieven hebben gewisseld en dat zij en haar vader Jordanië hebben bezocht. De archieffoto uit 1975 toont Hoessein en links de 23-jarige Honey Rex. BABY VOOR EEN PRIKJE Een Italiaanse heeft gisteren in Milaan een baby gekocht voor 56 gulden. De 36-jarige Benito Uggeri was op straat aangesproken door een zigeunerin, die hem het kind voor20.000lire te koop aanbood. "Als ik het niet had gedaan, had ze het in de goot gegooid", vertelde hij. Uggeri ging na de koop met het kind naar de burgerlijke stand, waar hij het op de gebruikelijke wijze liet inschrijven onder vermelding van de omstandigheden. De zigeunerin is spoorloos. SMARTEGELD De 26-jarige Geraldine Hauenstein uit Algona in de Amerikaanse staat Iowa eist via de rechter 100.000 dollar smartegeld van haar ex-vriend omdat hij haar in een kuisheidsgordel had gelast. Eerst had de 33-jarige lasser Leonard Tripp zijn vriendin op een plank gebonden en was de gordel op haar gaan vastmaken. Toen zij was gaan schreeuwen, had hij de gordel er weer met een lasapparaat afgehaald. Daarbij had zij tweede- en derdegraadsbrandwonden op gelopen. Kort na dit incident was Tripp voor een week in de gevangenis beland en beboet met 100 dollar wegens mishandeling. Van Verenigde Staten WASHINGTON (AFP/DPA) - Een nieuw Amerikaans-Russisch ak koord over de strategische bewa pening (SALT-2) dient volgens de Verenigde Staten afspraken te bevatten over inspectie ter plaatse - ondermeer van raket- lanceerinrichtingen. Dit is in Washington meegedeeld door Paul Warnke, directeur van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing en ontwape ningsvraagstukken. Warnke, als zodanig de voornaamste Ameri kaanse SALT-onderhandelaar, vertrok gisteren naar Genève waar met de Russen verder wordt gepraat over technische vraag stukken aangaande SALT-2. Warnkes nieuwe voorwaarde ver oorzaakte enige deining onder politieke waarnemers. De rege ring Carter had tot dusver met geen woord gerept over een daar gevoelde noodzaak tot inspectie ter plaatse. Moskou heeft zich over denkbeelden in die richting tot dusver steeds afwijzend uit gesproken. Volgens Warnke moet er op het grondgebied van beide super- mogendheden worden gecontro leerd omdat de inspectie vanuit satellieten niet steeds bevredigt. Een kunstmaan zou met name moeilijk kunnen uitmaken of het bij een specifieke raketbasis gaat om wapens met enkelvoudige, dan wel meervoudige atoomkop. In Genève vinden niet alleen de technische discussies rond het stagnerende SALT-2 akkoord plaats. Van 18 tot en met 21 mei komen ook de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Vance en Gromyko, naar het Zwitserse conferentieoord. Volgens Warnke mag van hun be sprekingen echter niet meer worden verwacht dan een "raamwerk voor verdere discus sies". Washington wacht nog steeds op een Russisch "tegen bod" op de jongste Amerikaanse voorstellen. Vance bracht deze in maart over bij zijn bezoek aan Moskou, maar het Kremlin wees ze als "onaanvaardbaar" van de hand. Terwijl Warnke nog naar Genève onderweg was, arriveerde daar de Russische SALT-delegatie onder leiding van Gromyko's ondermi nister Semjonow. Deze ver klaarde bij aankomst dat de "overeenkomst van Wladiwos- tok" - een eerste ruwe schets die werd opgesteld door oud president Ford en partijleider Brezjnew - het uitgangspunt van de SALT-besprekingen dient te blijven. In Washington vertelde Warnke dat hij in Genève zal blijven pleiten voor het essentiële punt in de jongste Amerikaanse voorstel len Dit is een keuze tussen het buiten beschouwing laten van de omstreden wapens van beide Partijen - de Russische "Backfire"-bommenwerper en de Amerikaanse "Cruise"-raket - of een ingrijpende beperking van het aantal "kernwapendragers" (ballistische raketten en lange- afstands bommenwerpers). Breytenbach moet opnieuw terechtstaan KAAPSTAD (Reuter) - De Zuidaf rikaanse dichter Brevten Breyten bach die in 1975 wegens samenzwe ring tot omverwerping van de rege ring tot negen jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, zal opnieuw te recht moeten staan. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van justi tie, James Kruger, gisteren be kendgemaakt. LONDEN (ANP) - De voorstellen die de Ameri kaanse president Jimmy Carter gisteren op de NAVO-topconferentie in Londen heeft gedaan om het bondgenootschap te versterken zijn door alle deelnemers met instemming begroet. Na afloop van de middagzitting kennelijk een geanimeerd gesprek. „La pasionara krijgt paspoort MADRID (UPI) - De Spaanse regering heeft Dolores Ibarruri "La Pasionaria" van de burger oorlog, een paspoort toegezegd voor terugkeer naar Spanje uit Moskou, Waar zij 38 jaar in bal lingschap heeft doorgebracht, aldus het persbureau Cifra. De 81-jarige zal nog deze week in Madrid aankomen. Zij staat aan het hoofd van de commu nistische partij voor de alge mene verkiezingen van 15 juni in haar geboorteprovincie As- turië. tekst van zijn van te voren opge stelde rede. In de versie die in Londen werd verspreid reageerde hij niet op het voorstel van het Amerikaanse staatshoofd, de nationale defens ieinspanning der NAVO-landen te toetsen aan de algemene defensie doelstellingen op lange termijn. Hij verklaarde wel dat de toekom stige economische groei minder zal zijn dan in de jaren vijftig en zestig, "hetgeen ongunstige gevolgen voor onze gezamenlijke defensie dreigt te hebben". Dit is een reden te meer Premier Den Uyl verklaarde Car ter's voorstel om het politieke over leg binnen het bondgenootschap te intensiveren "van ganser harte" toe te juichen. Carter's idee, "te analy seren wat wij van de Sowjet-Unie kunnen verwachten, en hoe wij ontving de Amerikaanse president Joop den Uyl. De twee heren hadden moeten handelen en reageren, is nuttig en komt op het juiste tijd stip". Zo spoedig mogelijk moet worden nagegaan hoe de inspan ning van de regeringen, van het NAVO-secretariaat en van deskun digen kan worden gebundeld. regeringsleiders week premier Den Uyl, na het aanhoren van de rede van Carter, sterk af van de BONN (SP) - Opnieuw is de pu blieke opinie in de Bondsrepubliek geschokt door het bekend worden van een afluisteraffaire waarvan de rechtsbasis zacht gezegd nogal wankel lijkt. Drie jaar geleden, zo onthult het weekblad Quick van deze week, zijn op last van de West- duitse procureur-generaal de tele foons afgeluisterd van voorzitter Wolfgang Kassebohm van de ver eniging van Duitse Verkeerslei ders (VDF), van twee ander be stuurders alsmede het bureau van de organisatie. Aanleiding tot deze ingreep was het vermoeden dat Kassebohm en zijn vereniging ver antwoordelijk waren voor de orga nisatie en coördinatie van de „wilde staking" waarmee de verkeerslei ders in de zomer van 1973 betere arbeidsvoorwaarden wilden afd wingen. Het merkwaardige van de zaak is datafschoon het afluisteren slechts van november 1973 tot januari 1974 heeft geduurd en geen strafbare fei ten aan het licht heeft gebracht, Kassebohm en de andere betrok kenen in strijd met de wettelijke bepalingen tot op heden niet over de destijds door justitie onderno men stappen zijn ingelicht. Kasse bohm die wel officieus de klok al enkele malen had horen luiden, kon gisteren dan ook naar waarheid verklaren: „We zijn verbijsterd". Het is de derde afluisteraffaire in korte tijd die het rechtssysteem van de bondsrepubliek in opspraak brengt. Tien weken geleden werd bekend dat de atoomgeleerde Traube op verdenking van contac ten met terroristen met een in zijn studeerkamer door de Westduitse BVD aangebrachte mini-spion ge durende enige tijd was bewaakt. Spoedig daarop lekte het opzienba rende feit uit dat in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim enkele malen gesprekken tussen verdedi gers en leden van de Baader- Meinhof-groep waren afgeluisterd - en dat ondanks het feit dat kort tevoren het Westduitse parlement zich tegen het bewaken van de mondelinge contacten tussen ad vocaten en hun cliënten had uitge sproken. Het hoofd van de federale recher che in Wiesbaden, Horst Herold, is overigens na de onthulling van Quick tot de tegenaanval overge gaan. Hij heeft een aanklacht inge diend tegen alle die voor publicatie en verspreidig van het artikel ver antwoordelijk zijn. Door de bewe ring van het blad, dat de telefoon bewaking bij Kassebohm c.s. we derrechtelijk in strijd met het recht zou zijn, acht Herold zichzelf en zijn organisatie in eer en goede naam aangetast. Bovendien wijst hij er op dat niet zijn dienst, maar de procureur-generaal deze ingreep heeft gelast na daarvoor - zoals wet telijk voorgeschreven - de zegen van een rechter van het federaal ge rechtshof in Karlsruhe te hebben verkregen. om "nog harder te streven naar ra tionalisatie en een zodanige verde ling van de verantwoordelijkheid dat kosten kunnen worden be spaard". Overleg Duidelijk aan het adres van de secretaris-generaal van de NAVO- oud-minister Luns, verklaarde premier Den Uyl dat zijns inziens overleg binnen de NAVO en de po litieke samenwerking van de negen landen van de Europese Gemee nschap geenszins met elkaar in strijd behoeven te zijn. "Al ons overleg heeft ten doel de belangen van alle betrokkenen te dienen en tot resultaten te leiden. Ik ben blij dat president Carter, door het uit spreken van zijn steun voor de Eu ropese eenwording, getoond heeft zich hiervan bewust te zijn". Mr. Luns'had eerder verklaard dat het merendeel van de NAVO- landen thans tot "andere Europese internationale organisaties" be hoort, en dat "het hen soms moei lijk valt aan het NAVO-overleg die aandacht te besteden die voor de vitale belangen van alle lidstaten nodig is". "In de huidige periode van onze kerheid", aldus drs. Den Uyl, "be horen wij een geloofwaardig af schrikwekkend en defensief ver mogen te handhaven, en hiervoor is een passend defensieapparaat ver eist. Ik wil al mijn collega's hier verzekeren dat mijn land zijn NAVO-verplichtingen wil nako- MB FR Weliswaar verklaarde premier Den Uyl dat het Westen, in de bespre kingen over wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in centraal Europa (MBFR) "geen van zijn essentiële voorwaarden zoals de collectieve aard van het gemee nschappelijk plafond zal opgeven", maar hij voegde hier aan toe dat, zoals wij in Wenen het initiatief op nieuw in handen willen nemen, en wij resultaten willen boeken, wij de moed zullen moeten opbrengen om op die terreinen waar wij ons dit kunnen veroorloven handelend moeten optreden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9