Gisteren opnieuw doden geborgen 79* Meisjes op huishoudschool roken Van Agt het spreken onmogelijk gemaakt J s li Eis: vijf jaar voor schieten op agent VVD: niets inleveren MSI 11101 CPN WIL GESPREK MET PPR EN PVDA Hotelbrand in Amsterdam In Nijmegen GPV WIL ABORTUS STRAFBAAR STELLEN Krachtige vakbonden zijn nodig hele liter tijdelijk Geldig t/m zaterdag 14 mei. Van Agt ontkent vraag over Anne Frank Stageloon kan ook wel WOENSDAG 11 MEI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Behalve op de huishoudschool 72.8 procent) bleek ook veel gerookt te worden bij de rest van het lager beroepsonderwijs (58.4 procent). Op de technische school was dat 54.4 procentDe Mavo en de Havo bleven maar weinig achter met resp.50,8 procenten 502 procent. Dat er op het atheneum (31,1 pro cent) en het gymnasium (31,4 pro cent) aanmerkelijk minder wordt gerookt is volgens prof. Droge- ndijk een bevestiging van de stel ling. "dat er over het algemeen minder wordt gerookt door men sen met een hogere intelligentie quotiënt". Van de rokers bleek 37.6 procent uit nieuwsgierigheid, om aan de weet te komen hoe het smaakt, te zijn gaan roken. Belangrijk bij het beginnen met roken was vol gens prof. Drogendijk ook het voorbeeld van vriendjes en PEKING - Prins Claus rookteen pijpje mee met enkele bewoners van de Chinese plaats Tachai. Prinses Beatrix en prins Claus brachten gisteren tijdens hun verblijf in China overigens voornamelijk een bezoek aan de volkscommune Oelantoeje in Binnen-Mongolié. vriendinnetjes te zijn. Ruim een- vijfde van de kinderen was daardoor aan het roken geraakt. Het "stoer zijn" bleek slechts een betrekkelijk geringe rol te hebben gespeeld. Dat was ook het geval ten aanzien van het voorbeeld van rokende ouders of onderwij- Van de niet-rokers bleek 272 pro cent een afkeer te hebben van de "nare smaak". Ongeveer een ge lijk aantal leerlingen rookte niet om gezondheidsredenen, een vijfde deel volgde een verbod van de ouders op en een zesde deel rookte niet om in goede cond it ie te blijven voor de sportbeoefening. Prof. Drogendijk is tot de conclusie gekomen dal met kracht de pro paganda tegen het roken door de jeugd dient te worden voortgezet. De voorlichting moet reeds op de lagere school beginnen maar de grootste kansen om het sigaretten NIJMEGEN (SP) - Honderden luidruchtige studenten en feministen hebben gisteren een verkiezingsbijeenkomst van CDA- lijstaanvoerder Van Agt in Nijmegen in het honderd gestuurd. Hem werd het spreken verschillende keren achter elkaar onmogelijk ge maakt door gejoel, gestamp, geklap en geschreeuw. Aanvankelijk zette Van Agt verbeten door. Maar de zaak liep uit de hand toen een meisje na een kwartier opstond en riep dat de CDA- lijstaanvoerder „schijnheilig gelul" stond te verkopen. Ogenblikke lijk viel de hele meute in met een donderend geschreeuw en ge stamp. CDA-affiches werden van de muren afgerukt. Overal in de zaal verschenen spandoeken. Al snel was de bijeenkomst ontaard in gegooi en-gesmijt. De aanwezige dames zetten massaal een anti-Van Agt lied in: "Vrouwtjes, vrouwtjes trekt ten strijde tegen deze agterlijke tijden". Tegen zoveel geschreeuw moest Van Agt het afleggen, zodat hij gedwongen was zijn spreekbeurt voortijdig te staken. Eerst stond hij er op op het podium te blijven. "Die lieden moeten zien dat het CDA zich niet laat wegdrukken", zei hij. Maar toen er zich in de propvolle zaal handtastelijkheden en gevechten begonnen voor te doen, werd Van Agt - samen met zijn vrouw - door een achterdeur in veiligheid gebracht. Tot het laatst toe wilde Van Agt terug de zaal in om het woord te hernemen. Op aandrang van zijn vrouw zag hij daar tenslotte maar vanaf. De CD A-lijstaanvoerder veroordeelde het optreden van de linkse activisten in scherpe woorden. "Dit tast de democratie in de kern aan", zei hij. Toch geloofde Van Agt dat dit incident het CDA goed zal doen. "Veel mensen zijn van zulke fascistoïde methoden niet ge diend en begrijpen dat het een gevaar is". Minister Lubbers JOURE (SP) De demissionaire minister Lubbers (economi sche zaken) heeft gisteren ge zegd dat een krachtige en zelf standige vakbeweging en een krachtige en zelfstandige on dernemersorganisatie naast de overheid van enorme betekenis "De democratie is echter ge- AMSTERDAM (ANP) - In de puinhopen van hotel Polen zijn gistermiddag nog drie doden geborgen. In totaal zijn nu tien slachtoffers van de brand, die het Amsterdams hotel volledig verwoestte, gevonden. Het aantal vermis ten werd gisteren van de zijde van de het hoofdstedelijk gemeentebestuur geschat op tweeëntwintig personen. m- od en en on en o- ?n te m 't- AMSTELVEEN t ANP) - "Meisjesop de huishoudschool roken als ket ters". Tot deze conclusie us prof. dr. A. C. Drogendijk gekomen in een door hem met steun van hef. Koningin Wilhelminafonds, hel "preventiefonds" en de gemeente Amstelveen gehouden onderzoek naar de rookgewoonten van de schooljeugd in Amstelveen. Daarbij werden voor het eerst in ons land ook de tien- tot 14- jarigen betrokken. Bij het onderzoek, dat drieëneen half jaar heeft geduurd, is vastge steld, dat van de in totaal 2536 leerlingen van basis- en voortge zet onderwijs (1536 jongens en 1000 meisjes) 41 procent wel en 59 procent niet rookt. Van die 41 procent rookt 16,6 procent rege lmatig en 24.4 procent "af en toe", aldus prof. Drogendijk, wiens er- NIJMEGEN (ANP) - CDA- lijsttrekker Van Agt heeft giste ren tamelijk verbeten gereage erd op een passage in een poli tiek jaarboek dat Dick Hou- waart, hoofd voorlichting van Binnenlandse Zaken en voor zitter van de Anne Frank Stich ting, binnenkort publiceert. In dit boek staat dat de demissio naire minister Van Agt op een bijeenkomst met rabbijnen ge vraagd zou hebben: „Wie is Anne Frank?". Van Agt die gisteren ten stellig ste ontkende een dergelijke vraag te hebben gesteld zei: „Wie nooit van Anne Frank heeft gehoord verdient geen plaats in de Nederlandse poli tiek. Het is een zeer verdrietige zaak. Dit wordt weer een inci dent, maar ik hoop dat de heer Houwaart de gewraakte pas sage zal intrekken". Inmiddels heeft de Haagse rab bijn M. Fink, tegenover wie Van Agt de opmerking over Anne Frank zou hebben gemaakt, de uitlating van de bewindsman ontkend. De Almelose dominee A. Otten echter heeft ten stellig ste beweerd dat Fink vorig jaar op een forumavond minister Van Agt een naieve figuur noemde omdat Van Agt tegen Fink zou hebben gezegd niet te weten wie Anne Frank is. ROERMOND (ANP) - Met de kreet zijn vrouw te hebben vermoord, heeft de 32-jarige fabrieksarbeider H G. zich gisteren bij de politie in Roermond gemeld. Bij nader on derzoek bleek dat G. uit jaloezie geprobeerd had om zijn 34-jarige hospita door wurging om het leven te brengen. V varingpn zijn neergelegd in het, in de "Nederlandse bibliotheek voor onderwijskunde" verschij nende boek "jeugd en roken". Van de regelmatige rokers inha leert 72 procent waarbij jongens en meisjes gelijk opdoen. Prof. Drogendijk heeft overigens tijdens het onderzoek de indruk gekregen dat jongemannen min der maar jonge vrouwen steeds meer gaan roken. Ook bleken meer jongens te stoppen met ro ken dan meisjes. Wat de hoeveelheden per dag ge rookte sigaretten betreft, bleken de oudere leerlingen de kroon te spannen. Van de 89 leerlingen van 17 jaar bleek 112 procent 13 tot 25 sigaretten per dag te roken 1.1 procent zelfs nog meer. Bij de 18-jarigen waren deze cijfers verdubbeld: 21,7 procent rookte 13 tot 25 sigaretten. 42 procent meer dan 25 sigaretten. Een woordvoerder van de gemee nte deelde mee dat de helft van de hotelgasten de Zweedse nationali teit bezat. Van hen slaagden zeve nentwintig er in het hotel onge deerd te verlaten, negen werden in zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80 000 15 cent per km bij Multileasebv Postbus 44, Vondellaan 80, Leiden, tel 071 -76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 - 1 30 25) persoonsnaam adres plaats tel nr wil nader informatie wil prijsopgave voor leasing - (merk en type) doorhalen wat niet wordt gewenst en opsturen naar: Multilease BV, LO Postbus 44, Leiden. een ziekenhuis opgenomen, twee overleden bij sprongen uit het raam en vyftien stonden gisteravond nog als vermist opgegeven. Naast de Zweden bevonden zich nog eenenvijftig andere gasten van diverse nationaliteiten in het hotel (het totaal aantal hotelgasten wordt voorlopig nog steeds geraamd op 105) Van die eenenvijftig wisten er ach tentwintig de vlammen ongedeerd te ontvluchten, dertien moesten er in het ziekenhuis worden opgeno men en elf staan er nog als vermist te boek. Bovendien worden vier Nederlanders vermist die in wo ningen boven de boekhandel van De Slegte woonden. De balans van de hotelbrand luidde gisteravond om zes uur dat van de 105'gasten er dus vijfenvijftig on gedeerd zijn gebleven, dat er tien doden zijn gevonden (van wie ze ven nog niet konden worden ge ïdentificeerd en waarbij de moge lijkheid wordt opengehouden dat zich hieronder omwonenden be vinden) en dat er tweeëntwintig gewonden in verschillende zieken huizen liggen. AMSTERDAM (ANP) - De offi cier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. L. van den Berge, heeft gisteren tegen twee Marokkanen, de 25-jarige A F. en de 27-jarige A. E. A., wegens poging tot doodslag, diefstal en illegaal vuurwapenbezit, gevange nisstraffen geëist van respec tievelijk vijf en drie jaar. Te gen een derde betrokkene, de 27-jarige Marokkaan A B. eiste hij wegens medeplich tigheid aan diefstal en illegaal vuurwapenbezit een gevan genisstraf van zes maanden. De drie vrienden, die samen een huis bewoonden werden op 5 februari jl. in de auto van B. in Amsterdam-Noord door ARNHEM (ANP) - Het GPV wil, als datnodig mocht blijken, samen met de SGP een initia- tiefwet indienen, waarin de ab ortus strafbaar wordt gesteld. "Abortus is alleen dan toege staan als het voor de moeder een levensreddend karakter heeft. Het CDA is te zwak om zo'n initiatiefwet in te dienen, deze partij staat onder een te grote druk van de publieke opinie. Ze zijn dan ook bereid om water in de wijn te doen in zake de abortuswetgeving. Het CDA stelt dat abortus niet straafbaar is als de moeder bij de ingreep geen gevaar loopt. Dat is voor ons onaanvaard baar, want God beschermt de ongeboren vrucht". Dit zei lijst trekker dr. A.J. Verbrugh van de GPV gisteravond in Arnhem op een bijeenkomst van die par tij. Dr. Verbrugh betitelde het CDA als „gevangen door een geest van diepe slaap, met oren om niet te horen en ogen om niet te AMSTERDAM (SP) - De CPN heeft in een brief aan PvdA en PPR aangedrongen op een ge sprek tussen de besturen van de drie partijen. "Gezien het optreden van Van Agt's CDA en ter bevordering twee surveillerende agenten aangehouden voor een routine-controle. Het drietal had juist op die avond een overval beraamd op een ben zinepompstation aan de Leeuwarderweg. F had in verband daarmee eerder op de dag een auto gestolen Tevens had hij voor vuurwa pens gezorgd. Hijzelf en E.A. hadden een revolver op zak. Volgens hun zeggen hadden de mannen op het moment van de aanhouding het plan voor de overval al laten varen, omdat zij de gestolen auto niet meer aan de gang konden krijgen. De twee agenten vroegen de drie inzittenden naar hun roken door kinderen te liggen volgens hem bij de oude "Als wij meer ouders dan voi heen ertoe zouden kunnen bre gen hun kinderen een rookverh op te leggen.zou er veel gewonn zijn. Er zouden minder kinder gaan roken, als gevolg daarvi zouden er ook minder voorbe den van rokende leeftijdsgenc tjes zijn en een belangrijke bri voor het krijgen van sigarett (volgens de enquete krijgt 60 pi cent van de rokers de sigaretti van vriendjes) zou opdrogen Prof. Drogendijk vindt tenslot ook dat men de jeugd zou moeti aanmoedigen lid van een spoj club te worden. "Ook dat zou z ker een gunstig effect sorteren' OSS (SP) - Het VVD-Kamerlid Annelie Kappeyne van de Cop- pello heeft gisteravond in Oss gezegd dat in de verkiezings campagne te veel het accent wordt gelegd op personen. "Het gaat in de politiek om be ginselen en beleidsprogram ma's", zei het Kamerlid. "De VVD volgt daarbij een duide lijke lijn: zij kan niet samengaan met de PvdA. vanwege te grote van de eenheid tegen rechts, is dat van het grootste belang", zo staat in de brief. De CPN zou het „ronduit ver derfelijk" vinden als PvdA en PPR een debat uit de weg blijven gaan. "Ouderwetse identiteitspapieren Alleen B, die de auto bestuurde, kon die tonen, de andere twee hadden niets bij zich en werden ge sommeerd om in de surveil lancewagen over te stappen om mee naar het bureau te gaan. F en E.A. raakten toen in paniek. Tijdens het overstappen open den ze beiden het vuur op de agenten. De ene agent werd vrijwel onmiddellijk uitge schakeld door een schot van F. dat hem in de neusvleugel trof en bleef bewusteloos op de rijbaan liggen. De ander zette in zijn eentje het vuur gevecht met de twee Marok kanen voort, waarbij hij in de kaak werd getroffen. Zelf verschillen van opvatting om trent het sociaal economisch beleid". "De VVD is bereid een coalitie aan te gaan met het CDA, maar dan op basis van zakelijke on derhandelingen nadat de kie zers hun voorkeur hebben uit gesproken. Er wordt niets bij voorbaat ingeleverd", betoogde zij. MIDDELBURG (SP) - CDA- fractievoorzitter Andriessen vindt dat jongeren die een op leiding krijgen in een bedrijf niet het minimum-loon hoeven te krijgen. Tijdens een forum in Middel burg zei Andriessen dat als het accent meer op leren dan op werk ligt, best alleen een anti-communistische argumen ten kunnen geen enkel excuus vormen voor het ontwijken van een gesprek", zo schrijft het CPN-bestuur. De CPN probeerde de afgelo pen maanden een paar keer tot raakte hij F. in borst en hand. B. en E.A. gingen er daarna in de auto vandoor, de drie ge wonden op de rijbaan achter latend. Zij werden korte tijd later aangehouden. „Het mag een wonder heten dat iedereen die schietpartij heeft overleefd", zo begon mr. Van den Berge zijn requisitoir. Hij vond dat de handelwijze van de mannen niet als een panie kreactie kon worden aange merkt, maar veeleer als een doelgerichte actie om de agenten uit te schakelen. F die de wapens had geleverd, de auto had gestolen, en wiens geldzorgen bovendien aanleiding tot de voorgeno men roofoverval waren ge diend met duidelijk gescheiden verantwoordelijkheid tussen vakbewegingen en politieke partijen", zo betoogde Lubbers in de Friese plaats Joure. Hij waarschuwde dat een rode familie van FNV, PvdA en VARA leidt tot "oogkleppenpo- litiek, dogmatisme en verstar ring". Lubbers: "De stagnatie bij de bekende vier wetsont werpen was voor een goed deel hieraan te wijten." stage-vergoeding kan worden gegeven. Het WD-Kamerlid Smit-Kroes zei daarop dat dan wel de leer lingen hogere eisen mogen stel len aan de opleiding. En D'66- voorzitter Glastra van Loon be toogde dat wel één lijn moet worden getrokken. Ook begin nende ingenieurs zouden dan slechts stageloon moeten ont vangen. een gesprek te komen met PvdA en PPR. Zo nodigde CPN-leider Marcus Bakker premier Den Uvl uit voor een debat, maar daar ging de demis sionaire minister-president niet op in. weest, beschouwde hij als de belangrijkste dader. F.'s raadsman wees in zijn plei dooi op het onberispelijke le ven dat zijn cliënt tot dusver had geleid. Ook de raadslie den van E.A. en B. vonden een lagere straf op zijn plaats, gezien het blanco strafregis ter van hun cliënten. Alle verdachten betuigden in hun laatste woord nadrukke lijk spijt over het gebeurde, en boden hun verontschuldi gingen aan aan de twee agen ten, die op de zitting als getui gen waren gehoord. Uit spraak 24 mei. Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in' Andriessen:

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7