□nnd Goedkope nieuw bouw inNoord' Nieuw plan Stevenshof Pieterswijk: Plannen in stadhuis getorpedeerd... Onderwijzeres toch een baan? Volgend jaar begint bouw op Spoortje MDCTL Komst betoncentrale niet te verhinderen WCENSDAG 11 MEI 1977 Deze kaart geeft aan waa Spoorje ligt: tussen Herensingel en Willem de Zwijgerlaan, tus sen Os- en Paardenlaan en de Kooilaan. In het zuidelijk ge deelte worden de woningen ge bouwd. de. twicer Kooi. P«'K LEIDEN - Volgend jaar, waarschijnlijk in maart of april, wordt begonnen met de bouw van vijftig vierkamerwoningen op 't Spoortje, het voorma lige spoorwegemplacement aan de Herensingel. Deze woningen zijn voornamelijk bestemd voor bewoners van Plan Noord en De Kooi. „Autosloop moet nu verdwijnen' LEIDEN - "De autoslopers aan de Wassenaarseweg zullen moeten verdwijnen. Ondanks herhaalde waarschuwingen blijven ze ge bruik maken van de openbare weg voor het opslaan van wrakken. Deze situatie kunnen we niet langer dulden". Aldus wethouder Van Aken (economische zaken) gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden. Volgens de wethouder zullen de slopers aan de Wassenaarseweg binnenkort te horen krijgen dat ze het (tijdelijk) aan hun toegewezen terrein zullen moeten verlaten. "Er is voor hen geen andere mogelijk heid in Leiden", aldus Van Aken, "we hebben alle mogelijkheden nagagaan, maar er is geen ander terrein beschikbaar. Nu moet de provincie het maar uitzoeken". Van Aken liet duidelijk blijken dat hij ontstemd was over het gedrag van de autoslopers. "Zowel aan de Wassenaarseweg als op het terrein naast het woonwagenkamp gaat de sloperij de perken te buiten. Ik ver tik het om dat nog langer toe te staan". Op een suggestie van Van Oosten (PPR) om de slopers eerst een an dere plek aan te bieden, voordat zij worden weggestuurd van de Was senaarseweg, zei de wethouder niet in te kunnen gaan: "Er is voor au toslopers geen andere plaats in Leiden beschikbaar". De huizen worden gebouwd als •zgn. koopwoningen in de beschutte sfeer. Dit houdt in dat het premie koopwoningen zijn, die bestemd zijn voor de mensen met de lagere inkomens. In het geval van Plan Noord en De Kooi betekent dit, dat alleen die mensen voor de wonin gen in aanmerking komen, die in 1975 een belastbaar inkomen had den van 16.000 tot 24.000 gulden. De prijzen van de woningen liggen tussen de 80.000 en 105.000 gulden. De totale premie die bewoners over een periode van tien jaar krijgen, bedraagt 28.600 gulden. Het project op 't Spoortje wordt gerealiseerd onder auspiciën van de woning bouwvereniging Ons Doel. Toewijzing Van de vijftig woningen zijn er in ieder geval veertig bestemd voor bewoners van De Kooi of Plan Noord. De toewijzing hiervan ge schiedt door een speciaal begelei dingsteam, bestaande uit verte genwoordigers van de gemeente (inclusief Bureau Huisvesting), de N.S., de NationpJe Woningraad, Ons Doel en de Werkgroep 't Spoor tje, waarin een aantal bewoners uit de beide wijken zich verenigd heb ben. „Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk de laagste van de lagere inkomensgroepen in deze wonin gen terechtkomen", zegt Jan van der Vloet, eén der leden van de Werkgroep. Vijf woningen zullen worden toegewezen door de Spoorwegen (met de gebruikelijke voorwaarden, die voor toewijzing in Leiden gelden), maar ook dan geldt dat eerst mensen uit De Kooi en Plan Noord aan de beurt dienen te komen. De resterende vijf wo ningen worden door Ons Doel toe gewezen. Deze woningbouwver eniging zal bovendien op 't Spoor tje een aantal huurwoningen voor bejaarden laten bouwen. Het aantal hiervan kan variëren van twaalf tot vierentwintig, al naar gelang er overeenstemming wordt bereikt over de mogelijkheid om de huizen niet in ëén, maar in twee lagen te bouwen. Ook deze woningen zijn weer bestemd voor bewoners van Leiden-Noord. Meedenken Het is de bedoeling dat de toekom stige bewoners zoveel mogelijk meedenken over de wijze Waarop de woningen gerealiseerd moeten worden. Daarom bestaan er ook nog geen schetstekeningen van. Dat er veel belangstelling in de beide wijken voor de premiekoop woningen in de beschutte sfeer be staat, lijdt geen twijfel. De gemee nte heeft al eenffvia een advertentie in de krant ontdekt, dat veel inwo ners van Leiden, ook uit Noord, graag een dergelijke woning willen kopen. In de wijkbladen van De Kooi en Plan Noord hebben recen- Leerlvigetjes van de Maria- kleuterschool aan de Haarlem merstraat hebben gisteren een bezoek gebracht aan de brood- en banketbakkerij "De Sleutels" aan de Willemstraat in Leiden-Noord. Om precies te zien hoe het bakken van brood in zijn werk gaat, kreeg iedere kleuter een stukje deeg om daarvan een luxe broodje te maken. Het gebeurde allemaal in stijl: de kleuters hadden zelf een. koksmuts gemaakt. Het voormalige spoorwegemplacement in Leiden-Noord, beter bekend als 't Spoortje. telijke invulstroken gestaan, die in grote getale opgestuurd zijn. Informatie-avonden In de kantine van de L.A.F. worden op 16 en 17 mei twee algemene in formatieavonden gehouden over de voorgenomen bouw van de wo ningen. Deze bijeenkomsten be ginnen om acht uur. Met de Leidse Apparaten Fabriek is het bedrijf genoemd, dat eveneens voor uit breiding ruimte toegewezen krijgt op 't Spoortje. De L.A.F. krijgt er bovendien parkeergelegenheid, hetgeen een ontlasting kan beteke nen van de Os- en Paardenlaan. Zowel het bedrijf als de woningen worden gerealiseerd op het zuide lijk gedeelte van 't Spoortje, gren zend aan de Herensingel. In ieder geval blijft ook het speelterrein voor de Heilig Hartschool, dat nog niet zo lang geleden is aangelegd, gehandhaafd. Het is nog niet duidelijk wat er met het noordelijk gedeelte van 't Spoortje,, grenzend aan de Willem de Zwijgerlaan zal gebeuren. Voor lopig staan daar tijdelijk woningen in verband met de vele renovatie- werkzaamheden in beide wijken. De Werkgroep 't Spoortje zou het liefst willen dat de Bernhardlaan op dit gedeelte zou worden doorge trokken, om uit te komen op een vijver. Dat er op het Spoortje woningbouw gepleegd zal worden, is het resul taat van vele en langdurige onder handelingen tussen de gemeente en de Nederlandse Spoorwegen, die de grond in eigendom heeft. De N.S. hebben zich lange tijd op het standpunt gesteld dat op het niet meer gebruikte spoorwegempla cement kantoren of dure woningen zouden moeten worden gebouwd. Wijkbewoners hebben daar altijd bezwaar tegen gemaakt. "LEIDEN - Er zijn geen wettelijke gronden, die de komst van een be toncentrale op het terrein van Wer- nink aan de Morsweg kunnen be letten. Het bestemmingsplan en de Hinderwetverordening laten een dergelijke vestiging toe. Dit zegt het college van B en W in antwoord op schriftelijke vragen, die het WD-raadslid Kuijers over deze kwestie heeft gesteld. In hun antwoord zeggen B en W tevens dat "de verkeerstechnische problemen op de Morsweg nog opgelost zullen moeten worden. Hierover zullen uiteraard de bewoners worden ge hoord". Kuijers heeft het het col lege kwalijk genomen - zoals uit zijn vraagstelling bleek - dat wet houder Verboom op een hoorzit ting van de PvdA in het Morskwar- tier bekend had gemaakt dat er mogelijk een betoncentrale op de Morsweg gevestigd zou worden. Een zaak die tot dan niet in het openbaar was besproken. Volgens B en W was geheimhouding niet langer noodzakelijk, omdat de Kroon inmiddels had bepaald dat de betoncentrale niet in De Kooi, aan de Sumatrastraat, gevestigd zou mogen worden. Het college ontkent dat de bevolking voor vol dongen feiten is gezet. "Er is nog voldoende gelegenheid om in over leg met bewoners tot een aan vaardbare oplossing te komen". LEIDEN - De Leidse onderwijzeres Ria L., die bijna een jaar op de uitslag van een herkeuring wacht, kan, als de uitslag positiefis, een aanstelling krijgen als invalster bij de gemeente Leiden voor het lager onderwijs. Dat blijkt uit het antwoord van B en W op vragen van het PSP-raadslid Anne van de Zande. Ria L. werd in februari van het vorig jaar medisch gekeurd en kreeg in juni te horen dat ze was afgekeurd. Nog dezelfde maand diende de onderwij zeres zelf een verzoek om herkeuring in. De uitslag daarvan is nog steeds niet binnen. Volgens B en W komt dat doordat er ernstige vertraging is ontstaan in de procedure. Zo zou de onderwijzeres bij haar verzoek om herkeuring geen. "met redenen omklede" geneeskundige verklaring hebben inge diend, hoewel ze dat wel verplicht was. Bovendien, aldus het college, rezen er problemen bij de aanwijzing van een derde, onafhankelijke geneeskundige, die door de gemeente werd aangezocht om uit de im passe te komen. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds had al eerder te kennen gegeven dat het 't verhoogde risico van Ria L. (ze had een kwaal) niet aandurfde. B en W betreuren dat de onderwijzeres door deze complicaties langer dan normaal op de uitslag van de herkeuring moet wachten. Overigens vindt het college het niet terecht dat het PSP-raadslid de ge meente Leiden de kwalificatie van slechte werkgever toedicht. Ook bestrijden B en W dat de onderwijzeres onfatsoenlijk is behandeld. Het college deelt tenslotte mee dat geprobeerd zal worden "zo spoedig mo gelijk" de uitslag van de herkeuring te krijgen. Nu van Noorlander ten komen met daarboven wonin gen. Achter de winkels moeten groenvoorzieningen komen en parkeerplaatsen voor de bezoekers van de winkels en voor de bewo ners van de huizen boven de win kels. In het plan is men ervan uitgegaan dat er een rondweg komt in de pol der, die de toekomstige woonwijk ontsluit. De bedoeling van Noor lander is dat de bebouwingsdicht heid het grootst is rondom het cen trum en naar de randen geleidelijk afloopt. Daardoor zou het mogelijk zijn een geleidelijke overgang te krijgen naar de groenvoorzienin gen aan de randen. Het plan gaat ervan uit dat ruim 82 hectare beschikbaar komt als woongebied. Daarnaast wordt 3.9 hectare gereserveerd voor scholen en gymlokalen, een hectare voor win- en bijbehorende parkeer plaatsen, en 7.6 hectare voor het creëren van werkgelegenheid. Noorlander heeft in het rapport een viertal alternatieven ontwikkeld voor de bouw van zowel koop- als huurwoningen in verschillende prijsklassen. Zo is becijferd dat een woningwet-eengezinswoning (op prijspeil januari 1977) per maand 354 gulden zou gaan kosten en een premiehuurwoning 493,- per maand. Voor de premiekoopwo ningen is becijferd dat de mini mumgrens voor maandelijkse vaste lasten/ 154,- bedraagt en maximumgrens 544.-. Overigens wordt in het rapport gezegd, dat deze cijfers slechts een indicatie geven omdat het nog slechts om een zeer globaal plan gaat en bij voorbeeld van de bodemgesteld heid en de hoogteligging onvol doende gegevens bekend zijn. LEIDEN - De Leiderdorpse bouwonderneming Noorlan-' der BV heeeft het gemeentbestuur van Leiden een rapport aangeboden, waarin de bouwmogelijkheden in de Ste- venshofjepolder op een rijtje worden gezet. In het studie-, rapport wordt uitgegaan van de bouw van 4000 woningen in hét poldergebied achter de Rijndijk tussen De Vink en Haagsche Schouw. Vorige week publiceerden we al een bebouwingsplan dat door de Haagse projectontwikkelaar Wilma is gemaakt in samenwerking met het stedebouwkundig bureau Tet- tero uit Voorburg. In dat plan werd uitgegaan van ae bouw van 4335 woningen Wat de bouw in de Ste- ADVERTENTIE Woonwinkel Leeuwin Haarlemmerstraat 113 Leiden. Tel. 071-122074 venshofjespolder betreft heeft de gemeente op dit ogenblik nog geen vastomlijnde plannen. De rappor ten en plannen van bouwonderne mingen en projectontwikkelaars moeten daarom gezien worden als een soort ..sollicitatieformuliern" om straks bij de bouw te worden ingeschakeld. In het rapport van Noordlander BV wordt ervan uit gegaan dat er langs de Dobbe- en de Veenwatering, die in de Stevens- hofjespolder liggen hoofdstraten zullen worden aangelegd, die in het midden met elkaar verbonden zul len worden. Dwars op de hoofdstra ten komen de buurtstraten, terwijl daar weer parallel mee de woon straten komen te lopen die straks alleen toegankelijk zullen zijn voor fietsers en voetgangers. Ze monden uit in speelplaatsen voor de jeugd. De woningen die langs de buurt straten gebouwd zouden worden krijgen parkeervoorzieningen op het eigen erf met een aanvulling via de aanleg van enkele kleine par keerplaatsen. De verbinding tussen de hoofdstra ten moet volgens Noorlander het karakter krijgen van een stads straat die in het midden onderbro ken wordt door een centrumplein. In dit „hart" van de Stevenshofjes- polder zouden straks winkels moe LEIDEN - De gemeente Leiden werkt op een heel speciale manier mee aan de verkeerschaos in de stad. Een drukkerij in de Pieters- kerkkoorsteeg heeft van over heidswege de beschikking over een rood-wit gestreept hek. Daarmee sluiten zij wanneer er een lading papier gelost moet worden voor een paar uur de Langebrug af'. Dat vertelde een vrouw uit de Pieters- en Academiewijk op de le denvergadering, die gisteravond in Auberge Francaise gehouden werd. Een aanwezige politiefunc tionaris bevestigde het verhaal. Het was hem niet bekend of de drukke rij er een vergunning voor heeft. Hij beloofde een onderzoek in te stel len. Alle leden van de vereniging waren het over het absurde van de toestand eens. Te meer daar de firma tot voor een half jaar zonder veel problemen elders loste. Overigens was dit niet het enige verwijt, dat de vereniging de ge meente maakte. Zij is van mening dat veel plannen en adviezen vanuit de wijk door het stadhuis getorpe deerd zijn, vooral die ter voorko ming van verkeerschaos bij het op breken van de Breestraat. Voorts, B en W eens met benoeming directeur SAD LEIDEN - Burgemeester en wet houders hebben besloten in te stemmen met de benoeming van drs. J. L. de Bil tot directeur van de Leidse schooladviesdienst. De be stuursraad van de schooladvies dienst had De Bil al eerder be noemd tegen de wil van het person eel van de SAD. Een conflict was daarvan het gevolg. dat men op het stadhuis van achter een tafel beslissingen neemt die in de praktijk slecht functioneren. Wel wenst de wijkvereniging zich te distantiëren van de bezwaren van het LCC, aangezien zijn gron den tot klachten andere zijn. Het pleit voor de leefbaarheid en vei ligheid van de stad, niét voor de winkelfunctie. De vereniging vraagt zich af waarom de gemeente geen inte resse heeft in het bestemmen van gedeelten van de wijk tot wooner ven. Bijvoorbeeld het stukje Gal gewater. dat nu blijkbaar toch woongebied gaat worden. Men opperde voorts het idee om een samenwerkingsverband te zoeken tussen plantsoenendienst en bewoners van de wijk bij het be planten van een stuk geopend pla veisel langs de huizen. De samen werking met de gemeente zou vooral gunstig zijn bij het bepalen of zo'n "tuintje" geen last zou be zorgen aan eventuele voorbijgan gers. Zulks naar voorbeeld van an dere gemeenten zoals Den Haag en Haarlem. De vereniging heeft een brief naar de gemeente in voorbereiding. waarin deze kritiek en aanbevelin gen zullen zijn verwerkt. Maar zij zijn er bang voor dat ook deze brief weer weinig zin zal hebben. Betere toegang Kikkerpolder II LEIDEN - De toegang tot het sportveldencomplex Kikkerpolder II aan de Oegstgeesterweg zal ver beterd worden. Er wordt naar ge streefd de verbeteringen uit te voe ren voor het nieuwe voetbalseizoen begint. Dat antwoorden B en W van Leiden op schriftelijke vragen van de PvdA-raadsleden mevrouw Ko ning en de heer Duivesteijn. Het verbeteringsplan omvat onder meereen versmalling met ongeveer drie meter van de middenberm van de Oegstgeesterweg bij het sport complex over een lengte van onge veer 75 meter en de aanleg van een doorsteek. De kosten worden ge raamd op een bedrag van 80.000 gulden. Het voorstel zal binnenkort 'worden behandeld in de gemeente- raad. ADVERTENTIE Hotel Café Restaurant Slijterij "Het Wapen van Voorschoten" Voorstraat 16, Voorschoten, telefoon 01717-2887 Na overname en ingrijpende verbouwing van bijna twee maanden heropenen wij op donderdag 12 mei 1977 om 15.00 uur. In onze zaak waar veel vernieuwd is, maar toch ook het oude karakter bewaard is gebleven hopen wij dat u zich in de toekomst thuis zult voelen. Namens de directie F. J. M. Stikvoort

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3