Politieke markt in Leiderdorp Koppeling met Haaswijk maakt bad duur agenda ,/IlSTffK Getroffen door onderscheiding" Voorlichting aan jonge kiezers Vrouw met mes in gezicht gestoken G. C. van Elburg uit Warmond: 99 W armundastraat: vragen in Kamer Jeugdbende betrapt in Stadsgehoorzaal STAD EN RAND WOENSDAG 11 MEI 1977 OEGSTGEEST - "Hoegenaamd niets staat thans een goedkeuring van Haas- wijk door GS nog in de weg", verklaarde wethouder Van Belle gisteravond tij dens de commissievergadering van fi nancien. "Maar die goedkeuring wordt echter pas in de herfst van dit jaar ver wacht. En als men dan pas de beslissing over het zwembad moet gaan nemen be tekent het een verlies van tonnen aan hogere kosten"! aldus Van Belle. De bouw van een overdekt zwembad te Oegstgeest is, vanwege gemaakte af spraken, gekoppeld aan de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het uit breidingsplan Haaseijk Dan komen i melijk rentelasten te vervallen die aan gewend kunnen worden ter dekking van de toekomstige exploitatietekorten. De koppelingsvoorwaarden werden des tijds ingebouwd om een deel van de VVD-fractie mee te krijgen voor de zwembadplannen. Het overdekte bad kost ongeveer vier mil joen, maar er zijn enkele extra's in ver werkt zoals een beweegbare vloer en een warmteterugwinningsinstallatie. "De financiële positie" van de gemeente is beter geworden, voegde wethouder Van Belle er aan toe. "Wij menen ons deze kapitaalsuitgave te kunnen permitte- Overigens noemde Van Belle "de taxering van het aantal bezoekers een zwakke plek" De commissieleden koesterden over het algemeen wel sympathie voor het advies van de verepiging van Nederlandse Ge meenten waarin wordt uitgeg§an van een bad met de afmetingen van 12V2X25 meter in plaats van 15x25 meter. Het smallere bad wordt dan wel voorzien van een beweegbare vloer waardoor de in structiemogelijkheden worden uitge breid en tijdens het recreatiezwemmen het sociaal kontakt wordt bevorderd. De liberaal Reijlingh constateerde dat de financiële opzet van het plan goed in el kaar zit, maar hij wilde evenals de CDA'er Hazel en Wolthaus (PPR) zijn stem voorbehouden voor fractieberaad. "Hoe gaat de WD reageren? Wil men ver snel bouwen of wachten totdat GS Haaswijk, en het daaraan gekoppelde zwembadplan hebben goedgekeurd"? vroeg PvdA'er Boesjes zich gisteravond af in de Oegstgeester commissie open bare werken en sport. Mevrouw Zoutendijk, WD- vertegenwoordigster in de commissie, wilde daarover geen uitspraak doen, maai^ ze zei wel onder de indruk te zijn van de plannen, zoals wethouder Thorn die nu op tafel heeft gelegd. De commis sie kwam overigens niet tot een uit spraak. Alle leden wensten eerst nader fractieberaad. Versnelde uitvoering van de bouw van het zwembad zal overigens voor Oegstgeest eveneens een aanzienlijke verhoging van de bouwkosten met zich meebren gen (gezien de rentelasten), die echter wel lager ligt dan te verwachten stijging van de bouwkosten in september van dit jaar. LEIDERDORP - Vanavond wordt in het Leiderdorpse jongerencentrum "Sjelter" een politieke markt georgani seerd, die tot doel heeft die jongeren die dit jaar voor het eerste gaan stemmen op de hoogte te brengen van wat er zich afspeelt en hen wegwijs te maken in de wir-war van politieke groeperingen. Het is de eerste keer dat in Leider dorp zo'n markt wordt opgezet. De organisatoren - Sjelter en de Lei derdorpse gemeentelijk voorlich tingsdienst - zien deze eerste markt als een test voor volgende projec ten. In Leiderdorp bestonden al langer plannen voor een betere aanpak van de voorlichting aan jongere kiezers. Enige tijd geleden kwam het idee van een politieke markt op de proppen, gelanceerd door en kele stagiaires die bij Sjelter werk zaam zijn. De Leiderdorpse voor lichtingsdienst haakt daarop in. Tot op heden kregen jongeren in Leiderdorp op hun achttiende ver jaardag een boekje dat hen wegwijs trachtte te maken. "Maar dat sprak niet zo aan", aldus Oscar Reijers, de Leiderdorpse gemeentevoorlich- ter. "Want er was geen directe mo gelijkheid om te stemmen. Dit jaar hebben we wel verkiezingen en daar hebben we nu al onze aan dacht en het hele budget op ge richt". Er is aan alle Leiderdorps jongeren een informatieblad toegestuurd. Daarin werd in het kort de functie en de werking van de Tweede Ka mer uitgelegd en verder kwamen de plaatselijke afdelingen van poli tieke partijen aan het woord. Bij het informatieblad was een schrijven van het Leiderdorpse college, waarin werd gewezen op de nood zaak van het uitbrengen van een stem. Uiteraard werden de jonge ren ten slotte opmerkzaam ge maakt op de markt van vanavond, die, als er voldoende belangstelling voor bestaat, op 18 mei nog een ver volg krijgt. Kort voor de verkiezin gen stuurt de gemeente Leiderdorp nog een oproep aan alle jongeren om toch vooral naar de stembus te gaan. Na de verkiezingen denkt de Lei derdorpse voorlichtingsdienst te gaan onderzoeken wat het effect van de voorlichtingsactie is ge weest "Want we willen natuulijk meer- doen. Volgend jaar zijn de gemeenteraadsverkiezingen en dan doen we sowieso weer wat. Hoe we dat aanpakken zal voor een deel afhangen van de resultaten van dit project. Verder willen we natuur lijk graag weten of deze opzet in derdaad een goede vervanging is van het boekje, dat we nu rondstu- Het Leiderdorpse initiatief is uniek voor de regio. De gemeente Leider dorp heeft voor voorlichting aan jonge kiezers een bedrag van circa 4500 gulden uitgetrokken: "Dat is eigenlijk een beetje weinig. Kijk maar eens wat drukwerk en porto met zich meebrengt aan kosten. Maar we kunnen ons ermee red den", aldus Oscar Reijers, die graag een plaatselijke noot aan deze lan delijke verkiezingen wil geven: "Want dat spreekt veel meer aan". Nieuwe Komedie LEIDEN - In de Dr. van Voorthuij- sensschool aan de Marnixstraat wordt komende zaterdagavond om acht uur een voorstelling gegeven van "Wonen of wijken" van de Haagse vormingstoneelgroep "Nieuwe Komedie". In "Wonen of wijken" staat een ge zin centraal. De vrouw is actief in het buurtcomité, haar man lid van de ondernemingsraad van de fa briek waar hij werkt. In de 19e strijdt het buurtcomité voor nieuwe huizen met betaalbare hu ren. In de fabriek wordt de loon strijd uitgevochten. Kaarten voor het spel zijn aan de zaal verkrijg baar of in voorverkoop bij het bu reau van wijkcollectief Plan Noord, aan de Sophiastraat. LEIDEN - Een 31-jarige inwoner van Leiden heeft gistermiddag bij een echtelijke twist zijn vrouw zo ernstig verwond dat ze in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De man maakte zich tijdens de ruzie zo kwaad dat hij een broodmes pakte en zijn zes jaar jongere vrouw daarmee enkele malen in het gezicht stak. Hoewel de vrouw niet in levensgevaar verkeert kon ze nog niet door de politie worden gehoord. Ze is opgenomen in het Diaconessenhuis. De agressieve Leidenaar is door de politie aangehouden en ingesloten in het bureau aan de Zonneveldstraat. Waarover het echtpaar, dat in de Merenwijk woont, ruzie had is nog niet duidelijk. Een driejarig dochtertje is tijdelijk elders ondergebracht. LEIDERDORP - „De PvdA zal zeker niet met de VVD in een nieuwe regering stappen. We willen dat eerst binnen de WD andere gedachten komen over sociaal beleid. Nu is de WD ook daarin veel te conserva tief', aldus PvdA- woordvoerdster Nel Barend- regt (tweede van rechts). Zij trad gisteravond, ter gele genheid van het vijftigjarig jubileum van de WD-afdeling Leiderdorp, in discussie met het WD-Tweede-kamerlid Rietkerk, (rechts). De laatste betoogde op de jubi leumavond in Alberts Corner dat de plaats van de arbeid in de samenleving aan het veran deren is: „Maar het gaat niet alleen om het plezier dat de werknemer in zijn werk heeft. Het gaat ook om het rende ment van de onderneming, die ervoor moet zorgen dat het ge- investeerde kapitaal be schermd wordt en dat er een inkomen is voor iedereen en die bovendien zorgt elke on derneming voor een flink aan deel in de rijksinkomsten." Rietkerk wilde daarom zo veel mogelijk aan het particulier initiatief overlaten, om een zo gezond mogelijk onderne mersklimaat te scheppen. Nel Barendregt daarentegen betoogde dat de overheid zeker een taak heeft, vooral wanneer de grondstoffen- en energie- schaarste een rol gaan spelen. „Het particulier initiatief komt bovendien uit een heel klein kringetje", aldus me vrouw Barendregt. De Leiderdorpse VVD-afdeling vierde het vijftienjarig be staan gisteren met dit debat en een.bal, waar een combo uit de Marinierskapel voor muzikale omlijsting zorgde. Hoog bezoek LEIDERDORP - Minister Van Kemenade van Onderwijs, com missaris van de koningin in Zuid- Holland mr. M. Vrolijk, de Japanse ambassadeur Massao Takashima en B. en W. van Leiderdorp zullen aanwezig zijn bij de opening van het nieuwe gebouw van het Rijn lands Instituut voor Ondernemers onderwijs (RIO), die woensdag 1 juni door prins Claus verricht zal worden. Het Rio - beter bekend als de Leidse Scholen voor Detailhandel - zit al enige tijd in het nieuwe ge bouw aan de Leidsedreef, naast de Leidse Onderwijs Instellingen. Ter gelegenheid van de opening van de school hebben leerlingen de tentoonstelling "Nederland, Japan en de handel" voorbereid. WARMOND - Op het gemeente huis van Warmond werd dinsdag ochtend de heer G. G. van Elburg onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Elburg was van 1939 tot 1968 directeur van de War- mondse drukkerij Elwa; van '56 tot '72 voorzitter van de Stichting R.K. Parochiehuis in Warmond (Stich ting De Burcht); van '46 tot '67 re gisseur van "Nut en Vermaak" (St. Matthias); van '49 tot '67 voorzitter van het werkverband Katholiek Amateurtoneel kring Rijnland en voorzitter van de Nederlandse Amateurtoneelunie. Onder de vele functies was hij ook nog een pe riode na de oorlog directeur van de Leidse Courant. George van Elburg werd vandaag "door een onderscheiding getrof fen", zoals hij zelf zegt. "Er is aan leiding om verwonderd terug te zien op een verleden dat daartoe, kennelijk, aanleiding gaf'. Zijn le ven, dat in Den Helder begon voerde hem via de Verenigde Sta ten, waar hij tot zijn zeventiende jaar woonde, en de Zaanstreek naai Warmond. De drukkerij is de rode draad dooi zijn leven. In New York waren hel met voetbediende drukpersen, in Purmerend steendruk en nu staal er een geperfectioneerd off-set be drijf in Warmond. De hele ontwik keling in de drukkerij heeft hij meegemaakt. Zijn zoon heeft de leiding nu overgenomen, maar nog steeds neemt hij deel aan de werk zaamheden. Uit de periode van Hoboken (een New-Yorkse wijk) dateert ook zijn belangstelling voor toneel. Achter buren hadden een Vaudeville achtig theater en de uren dat zijn ouders hem achter de studieboe ken verwachtten, was hij in het theater te vinden. Sprekend over de oorlog blijkt het verzet een periode te zijn waarin zijn maatschappelijke betrokken heid een belangrijke bestemming vond. Politiek bezien blijkt Van El burg een individu die door zijn le venservaringen een beschouwe lijke wijsheid over zich heeft ge kregen. "Plicht en verantwoordelijkheid! Je doet wat voor je handen komt en je komt waar je belangstelling je leidt". De hobby waar zijn indivi dualiteit het meest tot zijn recht komt is vissen. Dat is ook te be grijpen als je in Den Helder bent opgegroeid. Zo nu en dan ging hij naar Ierland om zich, door de wijdte omringd, over te geven aan bespiegelingen. Over Ierland: "De mensen zijn arm de omstandighe den armoedig, maar bij dit soort materiële schraalheid kan men juist echte warme gastvrijheid vin den". Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa- I tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werlc- avond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Nooreinde 2, advie scentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefd- rukken, volksdansen, jazzballet, astro- logie, pottenbakken, tekenen en schil- deren, alle groepen vanaf 8 uur nam. Buurthuis "Op eigen wieken", Meren wijk, open-huis, 10-12 uur vm. Morsweg 10, vergadering werkgroep j leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Leidsch Studenten Toneel met "Onbekende aangespoeld", 8.15 uur nam. de Vrouwencafé, Nieuwe Rijn 20a, film over abortus, 2 en 4 uur nam.; lezing over "Vrouw en politiek", 8 uur nam. Stadhuis, fractievergadering PvdA, 8 Gemeentehuis Oegstgeest, commissie onderwijs en commissie maatsch. aan gelegenheden, 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, middenstand, 8 uur nam. WARMOND - "Wat mij nou zo dwars zit is dat er voor de Warmun- dastraat een heel aannemelijk re novatieplan ligt. Dat is opgesteld door het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing, in samenwer king met de bewoners. En het be stuur van die woningstichting kapt elke vorm van overleg af en deelt mee dat men verder gaat met de voorbereiding van de nieuwbouw. Dat terwijl staatssecretaris Jan Schaefer nu juist heeft meegedeeld dat hij terugkomt op zijn besluit om beëindiging van'de exploitatie van de woningen goed te keuren", al dus het tweede-kamerlid Cees van Kuijen (PPR) die vandaag aan staatssecretaris Schaefer schrifte lijke vragen heeft gesteld over de gang van zaken rond de Warmun- dastraat. Van Kuijen vraagt zich met name af of Schaefer bereid is gebruik te maken van de mogelijkheden van het vernieuwde artikel 14 van de overgangswet volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dat artikel, door de Kamer aangenomen na op Donderdag Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies. 8-9 uur nam., tel. 142771. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Nooreinde 2a, kreagroep, fotogra- de Warmundastraat gelijkende moeilijkheden in Kerkrade, geeft de staatssecretaris de mogelijkheid om overleg tussen woningbouwor- Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, ganisaties en bewoners af te dwin- open café-avond, 9-12 gen. In noodgevallen kan de staats secretaris zelf beslissingen nemen over de vraag of er gerenoveerd, dan wel herbouwd moet worden. "Ik vind dit een beetje een testcase voor dat artikel", aldus Van Kuijen, die zich verder afvraagt hoeveel in vloed bewoners nu werkelijk heb ben op het beleid van woningbou- worganisaties ten aanzien van re novatie en sanering. Van Kuijen verwijt het bestuur van de woningstichting Warmunda en het college B. en W. van Warmond onzorgvuldig handelen. De bewoners van de Warmunda straat blijven intussen rustig onder de plotseling opnieuw opgelaaide controverse. "Ze hebben lak aan de mededeling van de woningstich ting", aldus actieleider Arie Zeven hoven. "Ik heb het idee dat men ge noeg vertrouwen in het actiecomité en het ombudsteam heeft". Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. druk- puntmassage, 8 mm filmclub, speelgoed maken, Go, alle groepen vanaf 8 uur LAK-Theater. Levendaal 150, het Werk theater met "Avondrood", 8.15 uur nam. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde- Lakenhal, opening tentoonstelling "Moord en doodslag", 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, De heer A. M. P. van Aelst heeft tijdens de algemene ledenverga dering van de Koninklijke Neder landse Ondernemers Vereniging de onderscheiding van officier in de orde van Oranje Nassau gekre gen. Van Aelst, die in Leiden een secretariatenbureau voor tal van middenstandsorganisaties heeft, is bestuurslid van de 3 October- vereniging, voorzitter van de ten nisvereniging Roomburg en commissaris van de Nederlandse Middenstands Bank. In 't Breehuys, Breestraat 19 wordt morgenavond een politieke forumavond gehouden, met als deelnemers de heren Houtman (oud-gemeenteraadslid; SGP), Couprie (kandidaat Tweede Ka mer; CDA), Van der Meulen (afde lingsvoorzitter Leiderdorpse WD), Meijer (gemeenteraadslid PvdA), Van Oosten (gemeente raadslid PPR) en Anne van de Zande (oud-gemeenteraadslid PSP). De discussie zal vooral toe gespitst worden op punten die voor jongeren van belang zijn. Aanvang om half negen. Het Tweede Kamerlid Gardenlers-Berendsen van het CDA spreekt vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal over het onder werp ^'Het CDA en de verkiezin gen van 1977". Om acht ("agt" zeg gen ze bij het CDA al) uur. Gemeentehuis Oegstgeest, schoolraad,8 VRIJDAG De Bron, 20.00 uur: uitvoering door de Lenteklokjes. De Dillen (bovenzaal), 20.30 uur spreekbeurt door H. de Koster (kandidaat Eerste Kamerlid WD). ZATERDAG Madonna, 20.00 uur: optreden groep Hymalaya. Adventskerk, 20.15 uur: jubileum concert Rijnlandse Orkestvereni ging. Het Blikkie (Raadhuisstraat 44), 20.30 uur optreden popgroep. Midas (Veldbloemweg), 21.00 uur optreden groep Flavium. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden telefoon 123235. Moeders voor Moeders. 071-153652. Leiden - Stichting Gezinsverzor ging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp voor bejaarden langdurige zieken en gezinsverzor ging, ma. t/m vr. van 9-10 en van 13-14 uur. In de periode van 13 tot en met 17 mei organiseert de werkgroep Amnesty International Voorschoten-Wassenaar enkele activiteiten. Vrijdagavond van zeven tot negen uur en zaterdag van tien tot vijf uur wordt er een boekenmarkt gehouden op het Kerkplein bij de Dorpskerk in Voorschoten. Maandag is er in het J. P. Huis (Leidseweg 33) een schrijfavond, waarop iedereen te recht kan om brieven te schrijven naar ambassadeurs, of regerings leiders van landen, waar politieke AHvoffltpri onrppkimr gevangenen zijn. Dinsdagavond 17 -^ClVOCaien bpreeKUUT mei wordt in samenwerking met Pieterskerkgracht 11, iedere donderda het NUT in het Cultureel Centrum gavond van 7-8 uur. in Voorschoten een informatie avond gehouden over Amnesty In ternational. Diezelfde avond houdt de Wereldwinkel een bij eenkomst over Namibië in het J. P. Huis. Ook daar zal Amnesty Inter national bij vertegenwoordigd zijn. LEIDEN - De Leidse politie heeft twee scholieren uit deie stad aan- «ens van ™sp' veertien en vijftien gehouden, die gistermiddag met *>ar, konden echter in de kraag een aantal andere jongens de worden gepakt. De andere jon- S tads gehoorzaal waren binnenge- gens. onder wie waarschijnlijk de slopen. De jongens werden door maar HANS DE REGT Van Elburg: "Je doet wat je voorhanden komt" personeel van de Stadsgehoorzaal betrapt op het moment dat ze in de garderobe bezig waren kleding van examenkandidaten te door zoeken. Toen de politie werd ge alarmeerd sloeg de groep jongens op de vlucht. Twee van hen, jon- aanvoerder van de bende, zag kans te ontsnappen. De politie ver wacht de aanvoerder, een bekende op het bureau aan de Zonneveld straat, binnenkort aan te kunnen houden. De twee gepakte scholie ren zijn na verhoor door de kin derpolitie naar huis gestuurd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch. Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2