HAPJE ETEN IN RAI EN JAARBEURS Als je geen brood van thuis bij je hebt Minder auto-slaaptreinen Er ligt een stuk rots op jfif de rails bij Nice WOENSDAG 11 MEI 1977 EXTRA PAGINA 19 Utrecht en Amsterdam zijn in ons land de twee belangrijkste plaatsen voor grote manifestaties en beurzen. De gebou wen en hallen van RAI en Jaarbeurs trekken per keer vele tienduizenden mensen uit het hele land. Die mensen komen kij ken naar auto's, boten, caravans, geluidsappara tuur, doe-het-zelf spul len, allerlei handelswaar, en nog veel en veel meer dingen. Ze komen kijken, maar ze moeten ook eten. Want je bent altijd wel een heel dagje naar de beurzen in Utrecht en Amsterdam. Wie geen brood van huis heeft meegenomen, moet tussen de middag iets zien te krijgen. Dus hebben de RAI en de Jaarbeurs grote zelfbe dieningsrestaurants waarin zij grote menigten hongerigen kunnen ver werken. Je kunt er een broodje kopen, of koffie met gebak, maar ook warme dagschotels. De directe omgeving van de gebouwen biedt in de horecasector niet veel, en eigenlijk wil ook nie mand tussentijds lang van de beurs weg. De beursrestaurants ne men dus in de praktijk een monopoliepositie in. Ze zijn niet zo verschrik kelijk duur, maar toch wel weer duurder dan een gewone cafetaria. Wat bieden ze voor hun prijzen aan al die mensen die van ver zijn gekomen en 's middags hun maag horen knorren? Wij zijn dat met een klein team gaan proberen. Vooral de warme scho tels interesseerden ons, want die kosten het meest en daar verwacht je ook het meeste van. Wie warm gaat eten, is dubbel "uit". Eten in de restaurants van het RAI-gebouw in Amsterdam of het Jaarbeurs-complex in Utrecht, doe je uit noodzaak en zeker niet omdat het er zo lekker is. Wie een dag lang een manifes tatie of beurs moet bijwonen in de Jaarbeurs doet er zelfs beter aan te kiezen voor een brooclje want een warme maaltijd of een van de koude schotels zijn er ver beneden peil. De zelfbedienings restaurants in de RAI-hallen zijn iets beter. Het gebodene ligt daar op het niveau van een gewone ca fetaria. We hebben geprobeerd steeds zo veel mogelijk hetzelfde te eten, of anders iets wat er zo dicht moge lijk bij kwam. Dat was: groente soep; een Russisch ei: een schnit zel met frites of gebakken aar dappelen en groenten; of een ko telet met frites of gebakken aar dappelen en groenten. RAI-hallen De kop groentesoep in het erg kale restaurant van de RAI smaakte, naar het oordeel van een van ons, redelijk. Het Russisch ei, versierd met tomaat, augurk, stukjes zure haring en vier mosselen, was een beetje al te vochtig aangemaakt, maar smaakte niet slecht. Je proefde in elk geval wat je at en ook de mayonaise er overheen zag er echt uit. Twee sneden brood moesten we apart betalen. Het was van dat „plastic" brood en uitgedroogd. De totaal indruk van soep en ei was redelijk Prijslijst Jaarbeurs (pepperbox) koffie 1.50 thee 1,50 melk 1,50 limonades 1,65 chocomel 1,65 bier en vruchtensappen 2,00 glas w(jn 3,25 karaf wijn 4,75 sherry, port, vermouth 2,50 jenever, vieux 2,00 buit. gedist. 4,00 longdrinks 4,50 Irish coffee 5,00 warme snack 5,50 div. groenten v.a. 2,25 belegd broodje v.a. 2,10 soep v.a. 2,75 koude schotels v.a. 6,00 rauwkostsalade v.a. 3,00 Cotelette Suisse met geb. aardappelen of frites 11,00 Paprikaschnitzel met geb. aardappelen of frites 11,00 Russisch ei 7,50 nagerechten v.a. 2,75 ijs 3,00 Prijslijst RAI-restaurant koffie thee limonade bier en vruchtensappen jonge/oude jenever port, sherry, vermouth boterpunt gebak warme schotel (keus uit drie) soep 2 sneden brood/boter broodje vlees of kaas broodje warme worst hamburger huzarensalade Russisch ei 2 croquetten/2 snee brood zalmmayonnaise pudding yoghurt 1,30 1,10 1,65 1,75 1,75 2,25 1,50 2,00 11,50 2,50 0,50 2,00 2,10 4,50 3,75 4,75 2,00 6,00 1,0.0 1,00 Redelijk De varkenskotelet in hetzelfde res taurant was gelukkig niet gepa neerd en kwam ook niet uit de magnetronoven. Het vlees was kennelijk in de frituur gebakken en daardoor een beetje vettig. De kotelet was wel smakelijk bruin en in feite goed eetbaar. De groente - sperciebonen - was merkwaardig zout. Uit de inmaak zou je zeggen. De frites, van niet te beste aardappelen, gingen- wel. Een redelijke cafetaria-hap zo deelde een van ons deze schotel. Wel vettig De schnitzel die we voorts in de RAI aten was wel gepaneerd en zelfs erg dik. Door de paneerlaag smaakte het vlees daar ook erg vet, hoewel de kwaliteit van het vlees zelf heel behoorlijk was. Het uiterlijk was door die over dadige hoeveelheid paneermeel bepaald niet smakelijk. frites waren van de gebruikelijke kwaliteit. De schnitzel-schotel was van nor male cafetaria-kwaliteit, zo oor deelden wij. Pepperbox Het zelfbediendingsrestaurant waar we in Utrecht aten heet „Pepperbox"' en ziet er heel wat gezelliger uit dan de op een fa- briekskantine gelijkende de zelf bedieningsrestaurant in de RAI-hallen. Kreten als: dagelijks een attrac tieve snack", „gezellige dagscho tels in een dagelijks wisselend as sortiment" en „gevarieerde nage rechten om te smullen" beloven nog al wat, maar de „Pepperbox" maakt dit helaas allerminst waar. Bijsmaak Weer de groenteseop, om te begin nen. Door de grote brokken kip die erin zaten, smaakte ze als kip pensoep met een wortel en een erwt. Het Russisch ei was versierd met o.a. wortelsalade en roggebrood met kaas. We kozen uit de vele gratis sausjes iets dat leek op mayonaise met groene kruiden. Maar daar smaakte het helemaal niet naar. Het leek meer alsof er een vreemde soort smaakpoe- der in was gestrooid. De salade smaakte naar niets, of het moest de vreemde niet thuis te brengen bijsmaak zijn. Die zit er in Utrecht trouwens altijd aan, herinnerde onze collega zich van een vorige keer. Je kan niet herkennen wat je eet. Twee (weer van die plastic) bo terhammen hoorden er gratis bij. Totaal indruk van het Russische ei: slecht. In een kantine zou je het heel misschien net accepte- „Wij zyn gewend om in het nasei zoen naar Spanje te gaan, met de auto, maar omdat het zo ver is, ne men we altijd de auto-slaaptrein naar Narbonne in Frankrijk. We boeken dus ook dit jaar weer tijdig ons hotel. Daarna gaan we naar de spoorwegen. En wat blijkt daar? De trein, waarmee we altijd begin ok tober terugkwamen, die rijdt niet meer. Nou moeten we toch dat hele stuk zelf rijden...". Aldus het verhaal van een teleur gestelde mevrouw. Ze had er natuurlijk verstandiger aan gedaan om, voordat ze het hotel besprak, eerst de auto- slaaptreinenfolder van de Neder landse Spoorwegen te lezen. Aan de andere kant is het begrijpelijk, dat je denkt, dat treinen die het ene jaar nog gewoon rijden, het jaar daarop weer diezelfde rit maken. Navraag bij de spoorwegen leert echter, datje toch ernstig rekening moet houden met wijzigingen. De perioden waarin de auto- slaaptreinen rijden, is namelijk de laatste jaren beetje bij beetje inge krompen. „Deze vorm van vervoer is zo duur", zegt men bij de spoor wegen, „dat we het ons niet kunnen permitteren in het naseizoen treinen te laten rijden, die niet be hoorlijk vol zijn. Daarom worden de reizen beperkt tot de vakantie periode, waarin het aanbod van rei zigers het grootst is". Gevolg Het gevolg daarvan is bijvoorbeeld dat de auto-slaaptrein naar Nar bonne, die een paar jaar geleden al eind maart begon te rijden, nu pas eind april start en op 24 september al weer ophoudt. Andere jaren kon je op 11 oktober nog terug. Op een aantal andere trajecten is hetzelfde gebeurd. Ook van de an dere treinen naar Zuid-Frankrijk (Avignon en Frejus) kun je pas later in het seizoen gebruik maken. Hun programma eindigt echter op on geveer dezelfde datum als andere jaren. De treinen naar Zuid-Zwitserland (Biasca) en Italië (Milaan en Genua) beginnen op ongeveer dezelfde da tum, maar eindigen eerder in het- seizoen. De ritten naar Oostenrijk (Salzburg en Villach) en naar Joegoslavië (Ljubljana) beginnen later en hou den eerder op. Al deze treinen rij den 's nachts. Er is een dagtrein, naar Lorrach, bij Basel. Wie van deze trein gebruik maakt, moet er rekening mee hou den, dat 10 september de laatste trein naar Nederland terugkomt, en dat is ook een paar weken eerder. Omdat er geen gewone kotelet was kozen we Cotelette Suisse met gebakken kleine aardappeltjes. De word telen en erwtjes moest je er apart bij kopen. De met ham gevulde en met ge raspte kaas bestrooide kotelet had een allesoverheersende smaak van warm nat wasgoed, aldus een van ons. Hij zei er ver der over proef je hem met de ogen dicht dan kan het evengoed de kipschnitzel zijn, die ik hier- een poosje geleden at. Zonder uitzondering waren de ge bakken aardappeltjes afschuwe lijk voos en glazig, met een niet thuis te brengen onaangename smaak. De worteltjes en erwten waren goed eetbaar, maar wel een klein hapje gezien de prijs. Het Heinekenbier, dat je bij de Pepperbox uit een soort Seven Up-pompje moet halen, smaakt als een godendrank tegenover de beroemde smaak van de cotelet. Erbarmelijk Vervolgens de Schnitzel De bleekselderij die we er bij kozen (er was ook keuze uit wortelen en erwten, specieboontjes en sprui ten) was heel behoorlijk en niet slap, zoals bij het blikprodukt. De paprikaschnitzel (gewone schnitzel was er niet) was echter erbarmelijk. Een slechte kwali teit vlees en erg droog, gepaneerd en dan nog overgoten met een onbestemde saus met sliertjes heel slappe parika. Het geheel smaakte gewoon onaangenaam. Zelfs voor een doodgewone cafeta ria 'zou de totaalindruk zijn ge weest: nauwelijks eetbaar. De inrichting van het Utrechtse zelfbedieningsrestaurant is erg gezellig en rechtvaardigt beter eten dan wat er te kiezen is. „Het treintraject Nice Vil- le-Monte Carlo is sinds enige maanden niet berijdbaar ten ge volge van een val van een reusach tig rotsblok op dit baanvak. Passa giers met verdere bestemming dan Nice Ville moeten daar uitstappen en zich buiten het station begeven, alwaar (gratis) bussen klaar staan om de reizigers naar Monte Carlo te rijden. Daar wordt in een lokale trein gestapt voor de overige be stemmingen. Voor oudere en/of gehandicapte reizigers is dit over- stappen een hele opgave, aangezien de mensen - na eerst in een file te hebben gestaan - zich verdringen om hun bagage in de laadruimte van de bus te krijgen en er zeifin te kunnen plaats nemen". Een me vrouw schrijft ons deze brief. Zij raakte in het gedrang, toen ze in Nice uit de Riviera-Flandres Ex pres moest stappen, een trein die normaal vanuit Nederland door rijdt tot net even over de Italiaanse grens. Dat is natuurlijk vervelend en mevrouw vindt dan ook dat „de bevoegde instanties hieraan meer bekendheid zouden moeten ge ven". Ze redeneert vanuit de ge dachte: dan weet je tenminste wat je te wachten staat. Weten ze het? Nou is het natuurlijk maar de vraag of ze bij de Nederlandse Spoorwe gen weten dat er ergens in Zuid- Frankrijk een stuk rots op de rails ligt. Laten we aannemen dat de NS wordt ingelicht. Kun je dan verlan gen dat vervolgens het hele leger lokettisten die gevallen rots in zijn geheugen prent? En dat al die da mes en heren er elke Rivieraganger uitvoerig over gaan vertellen, ter wijl er vermoedelijk nog vijf onge- duldigen voor het loket staan...? Bovendien kun je ook nog spoor kaartjes kopen bij reisbureaus. Op wat die zeggen - of juist niet zeggen - hebben de spoorwegen natuur lijk geen enkele invloed. We hebben de NS om uitleg ge vraagd. De spoorwegen bleken inderdaad op de hoogte van de problemen in Frankrijk, maar het bericht kwam wel wat vertraagd naar Nederland. „Op 7 januari viel tussen Eze en Cap d'Ail een zwaar rotsblok op de rails. Van dat gebeuren kreeg de NS pas kennis van de Franse spoorwegen rond 23 februari", meldt een woordvoerder van de NS. Normaal geven de spoorwegen be richten over oponthoud via het ANP aan de Nederlandse kranten door. Dat gebeurt in ieder geval als er problemen zijn in het binnen lands verkeer. Hef gebeurt ook wel als er iets in het buitenland aan de hand is, alhoewel de NS zich daartoe niet verplicht voelt. („Het is eigenlijk de taak van het buitenland om bekend te ma ken wat daar gebeurt"). Het bericht van 23 februari de NS in ieder geval niet meer doorgegeven, omdat der gelijk „oud nieuws" de krant toch niet haalt. Het is, eerlijk gezegd, ook nog de vraag of de krant ook op een eerder tijdstip plaats heeft voor zulk soort - veelal weinig zeggende berichten. Zelf vragen De spoorwegen hebben wel de NS- inlichtingenbureaus (te vinden op elf beangrijke stations), de informa tiecentra in Den Haag «n Hengelo, de afdeling verkeersberichten van het Nationaal Bureau voor Toe risme en het treinpersoneel ge waarschuwd. De spoorwegen vinden eigenlijk dat mensen, die internationale rei zen maken, zelf de moeite moeten nemen om te vragen of er ergens oponthoud is. „Wij kunnen dat niet aan elke reiziger gaan mededelen. Het interesseert de een wel, en een ander helemaal niet. Het kan som mige mensen helemaal niet schelen of ze moeten overstappen, of niet. En als het wel erg bezwaarlijk voor ze is, dan kunnen ze bij ons vragen wat ze te wachten staat. Daarmee voorkom je dan nog niet alle pro blemen, want er kan altijd wat on verwachts gebeuren". Conducteur „Maar kan de conducteur dan niet waarschuwen?" vraagt de me vrouw die het overstappen in een bus en daarna in een plaatselijke boemel maar een doffe ellende- vond. Ook op dat punt kan de NS niets garanderen. „De Nederlandse con ducteur rijdt tot aan de grens mee. Daarna komt er een man in de trein, over wie wij niets te vertellen heb ben. En dat de Nederandse conduc teur van alle Nederlandse reizigers de kaartjes knipt, is helemaal niet zeker. Je hebt er weinig aan als de conducteur wel op de hoogte is, maar net jou coupe niet contro leert". Kortom: Zelf vragen is de enige na- nier om zoiets aan de weet te ko men, als je slecht ter'been bent. En voor wie het interesseert: dat rots blok ligt er volgens de informatie van de spoorwegen nog steeds.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19