Agressief gedrag in verkeer door uitbannen cursus Verdwijnen uranium moeilijker „Dodelijke" knelpunten in wegen Pleidooi voor gratis openbaar vervoer PAISLEY HALVE DAG IN ARREST Financieel Dagblad niet verschenen Privé, met de verhalen waarover Nederland praat! K privé opent deuren, die voor anderen gesloten blijven. WOENSDAG 11 MEI 1977 PAGINA 17 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Enkelbaanswegen zijn on verantwoord gevaarlijk. Op een beperkt aantal knel- puhten in onze snelwegen ge beurt meer dan een kwart van alle ongevallen. Op de zogena amde „black spots" lopen weg gebruikers duidelijk meer ge vaar dan elders. Deze conclusies worden ge trokken in een gedeeltelijk ge heim gehouden rapport van de Dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat, dat nu is opge nomen in „Wegkrant", de uit gave waarmee de wegenbou wers op geregelde tijden aan de openbare weg timmeren. Volgens deze „Wegkrant" wordt in het rapport keihard •vastgesteld, dat het aantal on gevallen belangrijk kan worden verminderd door enkelbaans wegen te veranderen in snelwe gen. Maar deze aanbeveling om meer snelwegen aan te leggen werd volgens „Wegkrant" ver zwegen in het persbericht van het ministerie. Evenmin werd besproken over de duidelijke waarschuwing van Rijkswa terstaat dat overbelasting van de snelwegen moet worden voorkomen. Letterlijk staat in het rapport „Ook voor 1975 blijkt het accepteren van zoda nige overbelastingen van au tosnelwegen dat dagelijks con gesties (opstoppingen) optre den te leiden tot aanzienlijk meer ongevallen". Handhaven van de bestaande toestanden zal dus onnodig veel ongeluk ken veroorzaken. Het rapport „De vraag dient te worden ge steld of deze prijs niet te hoog „Wegkrant" geeft een opsom ming van die zwarte plekken in het Nederlandse wegennet. Ra dioluisteraars zullen ze wel kennen van de dagelijkse ver- keersmeldingen. Opstoppingen bij Leidschendam, Van Briene- roordbrug en Vianen zijn ken nelijk rechtstreeks vertaalbaar in aantallen ongevallen. Met het verkeersplein Leidschendam als een van de trieste hoogte punten: in 1973 veertig ongeval len maar twee jaar later al 92. Ook Vianen is berucht 112 on gevallen in dezelfde twee jaar. En Diemen: 152 ongelukken. Met IJsselstein en de Velser Tunnel zijn hiermee de knel punten in het wegennet ge noemd, die in die jaren meer dan honderd ongevallen regi streerden. LEIDEN - Waar dr. Hauber in zijn proefschrift aan de ene kant een serie aanbevelingen doet voor een betere verkeersmentaliteit en verkeersveiligheid, pleit hij aan de andere kant voor gratis open baar vervoer in de stedelijke agg lomeraties. Op de interlokale lijnen zou iedereen een compu- terkaart moeten krijgen, die in de stations van vertrek en van aan komst in een controle-apparaat gestoken zou moeten worden, al dus de promovendus. "Ik heb uitgerekend"zegt Hauber, "dat een goed functionerend openbaar vervoer in de stedelijke agglomeraties plus invoering van het nultarief bijna twintig procent meer aan investeringen Hauber stelde kost dan we nu al subsidiëren. plaatsen Maar daar staat tegenover dat je besparingen hebt in de wegena anleg en in verminderde mate in de schade die door het autover keer wordt aangericht" zijn, dan kun je er nu in net alge meen niet makkelijk per auto ko men en ook niet per openbaar vervoer. Het beleid zou er dus op gericht moeten zijn, dat je de plaats waar je moet zijn, toch met at js e sbednjven, waar hij te horen kreeg dat in 1974 als gevolg van het niet betalen van de rit vijf procent van de inkomsten werd gederfd. beide voer kan bereiken. En ik wil de mensen opwekken van het open baar vervoer gebruik te maken. Daarbij zouden er wel mogelijk heden in de stad moeten blijven voor vrachtverkeer en voor auto's van mensen die in het centrum wonen. Ik zou dus wel een vrije keus willen houden". Europees onderzoek Kijk, als je in een stad ergens moet Leiden sociale geografie, BELFAST (UPI) - De Noordierse politie de predikant Ian Paisley, leider van de militante protestanten, gearresteerd nadat hij met andere voorstanders van een algemene sta king geweigerd had barricades te verwijderen die het marktplaatsje Dallymena ontoegankelijk maakten. Hij werd in de loop van de middag weer op vrije voeten gesteld. Verhoging van veemarkttarief LEIDEN - De tarieven van de Leidse veemarkt gaan met vijf pro cent omhoog. Het tarief voor een paard, veulen, muilezel, ezel, hit, rund, schot, vaars of pink, om maar wat te noemen, stijgt van 8,- naar ƒ8,40. Alleen het marktgeld voor biggen blijft gelijk. Dit, aldus Groenoord-directeur André de Jong, met het oog op de sluiting Paisley had met zijn aanhangers maandag met boerentractors de voornaamste wegen geblokkeerd. De voedselvoorziening van het plaatsje was daardoor onmogelijk en de arbeiders die naar het indus triecomplex buiten de plaats wil den werden tegengehouden. Met Paisley werden stakingsleider Ernest Baird en "een aantal ande ren" gearresteerd en naar het plaat selijke politiebureau gebracht. De aanhouding van Paisley had tot grote beroering in Ulster geleid. Sommige kenners van de Noord ierse problematiek zijn van mening dat zijn arrestatie hem de publici- rc drie verschillende onderzoek in naar fraude bij het openbaar vervoer: Amsterdam, Kopenhagen en Zü- rich. Ook nam hij steekproeven bij de NS om na te gaan in hoe verre daar niet voor de reis be taald werd. Daarnaast polste hij een honderdtal Europese vervoer- i van de redenen waarom Hauber gratis openbaar vervoer bepleit in de stedelijke agglome raties. Kosteloos interlokaal ver voer, lijkt de promovendus niet nodig, al was het alleen maar omdat bij gratis vervoer per trein de NS vijftig procent meer subsi die nodig zou hebben. "Boven dien", zegt hij, "is in de interlo kale relatie het gebrek aan wegen niet nijpend. Die boer die van Groningen naar Amsterdam reist, die komt er wel. Maar wat ik wel zou willen is dat er voor het interlokaal vervoer meer ta riefsmanipulaties komen, zoals we die bijvoorbeeld nu kennen in het avondretour" Net als bij de agressieve automobi- TöleVCLTltie list ging Hauber er bij zijn onder- Het onderzoek var zoek naar frauderingen van uit bracht verder c dat er een wisselwerking bestaat tussen persoon en omgeving. Met andere woorden: als iemand min of meer wordt uitgenodigd een norm te overtreden dan hangt het van de persoon in kwestie af of hij van die uitnodiging gebruik zal maken. Hauber cs. deden hun onderzoek bij mensen die in een uitnodige nde situatie werden gebracht en bij mensen op straat, bij een hal teplaats. Daarbij bleek dat 15 tot 25 procen t wel eens zonder kaar tje reist. Van alle fraudeurs gaat 37,8 procent op den duur toch maar weer betalen, maar daar staan dan weer nieuwe fraudeurs tegenover. Al met al, zo heeft Hauber gerekend, zijn er jaar lijks steeds meer mensen die zon der te betalen gebruik maken van het openbaar i fraudeurs tot een subcultuur be horen, waarin het niet kopen van een kaartje tot het waarden- en normpatroon behoort. Hauber: "lk onderscheid vier typen van fraudeurs, waarvan de eerste twee naïeve fraudeurs zijn. Dan heb je een derde type, dat uit poli tieke motieven fraudeert, die mensen beschouwen het openbaar vervoer als een dienst ten alge menen nutte. Het zijn vaak erg tolerante mensen. Maar je hebt ook het zogenaamde type vier, dat waren mensen die het deden om er zelf beter van te worden. Typisch mensen die op alle vlakken hun kans grijpen om er een slaatje uit te slaan. In het algemeen ook weinig tolerante mensen". Overigens bleek uit het onderzoek wellicht ten overvloede dat de uitnodigende situatie een be langrijke rol speelt: een zelfbe diening ssysteem met kaartver koop buiten het vervoermiddel, een hoog tarief, een geringe con trole en een lage boete, dit alles leidt ertoe dat er vaak gefrau deerd wordt. Leidse promvendus na grootscheeps onderzoek: LEIDEN - Het verkeersonderwijs zou na de lagere school moeten, worden voortgezet en zou uitein delijk moeten leiden tot het beha len van het rijbewijs. In dit voort gezet verkeersonderwijs zou in het bijzonder aandacht moeten worden besteed aan de mens elijke aspecten van het deelne men aan het verkeer. Wie nog een "ouderwets" rijbewijs heeft, zou eenmaal, bij de verlenging ervan, een cursus moeten volgen om een betere verkeersmentaliteit op te doen. Wie dan nog agressief is in het verkeer, zou een zwaardere cursus moeten volgen. Dat zijn enkele van de aanbevelin gen die dr. A.R. Hauber (41) doet in zijn proefschrift "Gedrag van beweging, onderzoek het verkeer en fraude bij het openbaar vervoer", waarop hij vandaag aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Volgens Hauber, die werkzaam is bij het criminologisch instituut in Leiden, wordt agressief gedrag bij automobilisten vaak in de hand gewerkt door de situatie thuis of door hun opvoeding. Het agressieve gedrag is een aange leerde manier om conflicten op te promovendus. zegt de promovendus. Ruim een kwart van de automobi listen, zo constateerde Hauber bij een groep van een kleine duizend van deze weggebruikers, ge draagt zich agressief tegenover voetgangers. Hauber en een aan tal mede-onderzoekers staken op ongezette tijden een zebrapad over om dat te toetsen. Daarbij bleek dat automobilisten, onge acht of het vrouwen of mannen waren, minder agressief waren ten opzichte van vrouwelijke voetgangers dan ten opzichte van de mannelijke sexe. Spanningen afreageren Onder andere omstandigheden bleken de agressievelingen zich vaak minder onvriendelijk te ge dragen. Hauber noemt dit een ty- Door Wim Wirtz pisch geval van "verplaatste agressie": spanningen van thuis of ervaringen uit de opvoeding worden afgereageerd achter het stuur. Hauber "Uit gesprekken die we met automobilisten heb ben gehad, bleek dat degenen die agressief gedrag vertoonden in het verkeer, in een aantal geval len vroeger veel geslagen waren. Maar ook andere factoren speel den een rol: moeilijkheden thuis of op het werk. En dat was ook een van de uitgangspunten: de samenhang tussen agressief ge drag in het verkeer en de eigen omgeving". Volgens de promovendus zou dit "normovertredend gedrag" kun nen worden afgeleerd aan de hand van de cursussen die hij voorstelt. Hauber. "Achteraf bleek namelijk dat men zich veelal niet bewust is van zijn ge drag in het verkeer. Er waren au tomobilisten die zich hun agress ief gedrag niet konden herinne ren". "Daarom zou er meer be wustwording moeten komen mensenlevens kan kosten. Want ik moet zeggen: dat onderzoek dat wij gedaan hebben was niel helemaal gevaarloos. Het aantal ongelukken op zebrapaden is trouwens de laatste jaren weei toegenomen. En in een aantal van deze verkeersongelukken heefl agressie zeker een rol gespeeld Daarom is het zinnig dat je iets aan de verkeersmentaliteit pro beert te doen". DEN HAAG (ANP) - Het Fina ncieel Dagblad is gisteren niet ver schenen. Oorzaak hiervan waren wusiwuiunig uiucieii Kuinen ui het verkeer. En dat zou je kunnen dlscu.ss es b'n"e".het Pers0"eel - - - J het conflict dat gerezen is tus- de uitgever en het personeel het blad over de benoeming een nieuwe directeur, H. ten Brink. De directie van het dagblad noemde de verwikkelingen bij de wilde doen door middel van een soort verkeersop voeding" Andere methoden om die agressivi teit uit te bannen zijn in de visie van Hauber het aanbrengen van naamborden op auto's (omdat de k^rgisteravónd annnimitpit a arecci hmrr» rHortl b anonimiteit agressie bevordert) en een beloning voor goed ver keersgedrag, bijvoorbeeld door middel van "groene golven" in het verkeerslichtensysteem. tie", de vakbonden niet achter staan. Later op de dag werd bekend dat de directie van Hendrik Sijt- hoffs'financiële bladen, uitgeefster van onder meer het Financieel Dagblad aan de heer J. F. Richard, J Onge mannen directeur van het Financieel Dag blad, op zijn verzoek eervol ontslag had verleend met ingang van 1 juli. De heer Richard beëindigt zijn werkzaamheden aan het eind Uit het onderzoek van Hauber en de zijnen waarbij een kleine 9000 mensen waren betrokken, bleek dat agressief gedrag achter het w stuur het meest voorkwam bij week al Hij vertrekt, eerder jonge mannen (onder 40 jaar) met een geringe opleiding, die 's mid dags voor hun werk autoreden. "Het is duidelijk", zegt Hauber "dat deze verkeersmentaliteit dan aanvankelijk de bedoeling v Maar of er verband bestaat met de moeilijkheden binnen het bedrijf over zijn opvolger, de heer Ten Brink, is niet bekend. HET VERVOLG OP LOVESTORY BEGINT! Dat mag u niet missen. ERICH SEGAL schreef OLIVER'S STORY: een meeslepend en aangrijpend vervolg op het mooiste liefdesverhaal van deze tijd. Hoe het Oliver verder verging na de dood van Jennv. OLIVER'S STORY staat nu nummer 1 op de bestsellerslijst in Amerika. PRIVÉ brengt OLIVER'S STORY exclusief voor Nederland als wekelijks^-^ De romance van SETH GAAIKEMA. Wie is de jonge vrouw die zijn hart veroverde? STEMT DE KONINGIN OP DEN UYL OF VAN AGT? En hoe liggen de politieke sympathieën van Beatrix, Claus. Pieter, Margriet en. prins Bernhard? f-7r) I_j JOHNNY KRAAYKAMP'S ZOON werd té vroeg volwassen. Lees waarom vader en zoon onafscheidelijk werden en hoe zelfs een nieuw duo ontstond. Waarom WILLEKE VAN AMMELROOY nog altijd alleen is. Ik werd geslagen door de man die met mij wilde trouwen." /7\\ H_F En PRIVÉ BIEDT MEER: Een uniek schilderij van PRINSES IRENE, een onthulling over RUDY JORDACHE'S huwelijk, het drama van FRANS VAN DUSSCHOTEN, en nog veel meer! Nu overal te koop, 1.25. Ook de Utrechtse veemarkt heeft belangstelling voor de Goudse big gen. Met het oog daarop leek het niet wenselijk het marktgeld voor biggen in Leiden hoger te maken dan in Utrecht. De verhoging van het tarief voor andere dieren was wel mogelijk, aangezien het Leidse tarief iets la ger ligt dan op andere veemarkten. Rectificatie LEIDEN - Abusievelijk hebben wij in de krant van gisteren in het arti kel onder de kop "Nieuwe acties van winkeliers staan op stapel" gemeld dat schoenen-handelaar Krol zijn collega-middenstanders opriep "een beetje rotzooi te trap pen" en voorstelde om op 23 mei a.s., wanneer de Raad van State het beroep van het LCC zou afwijzen., al het winkelpersoneel te ontslaan. De betreffende heer Krol is echter eigenaar van de kinderspeciaalzaak Bambi en blijkt niets te maken te hebben met Krol schoenenbe- drijven. Onze excuses voor deze onzorgvuldigheid. De meeste winkels en kantoren in Ulster waren gisteren open. Zo is van de zijde van het Britse ministe rie van handel in Londen meege deeld. Het spoor- en wegverkeer ondervond ook weinig hinder. Al leen in de belangrijke haven van Lame in het noordwesten van Ul ster werd niet gewerkt. Het Europese Parlement wond zich destijds niet openbaar is gemaakt, gisteren nogal op over de affaire. De antwoordde Sleicher: Er was geen socialisten wilden opheldering en verplichting om het publiek of ie- hun woordvoerder, de Brit John mand anders ervan op de hoogte te Prescott, wilde ook weten waarom stellen", de zaak pas nu aan het licht is ge komen. "Deze hele zaak riekt naar Watergate", zo riep hij uit. Men had Yoor het eerst sinds de opening vo- naar zijn mening het Europese Par- n6e week van conferentie over lement in.moeten lichten, maar tot- kernenergie is gisteren een disso- dat het in de Amerikaanse pers ver- nar?^ gehoord. De Zweedse Nobel- scheen hield iedereen in Europa prijswinnaar dr. Hannes Alfven gaf zijn mond stijf dicht. zlJn gehoor in een toespraak te ver staan dat de nucleaire technologie De Europese commissie, het dage- Hans Sleicher, hoofd van de veilig- ^aar huidige vorm achterhaald lijks bestuur van de EG, heeft nu heidsdienst van de Europese orga- 1S' voorstellen gedaan voor EG- nisatie voor kernenergie (Euratom) De jongelui staken de tractors normen voor bescherming van het verklaarde gisteren in Salzburg op Alfven zei dat de belangrijkste be- daarop in brand of wierpen ze in de transport en de opslag. De minis- de conferentie over kernenergie, zwaren tegen een verdere toepas rivier. ters van de negen zijn het er achter da^een dergelijk incident niet zal sing van kernenergie zijn "de STRAATSBURG (ANP/Reuter) - Het is praktisch onmogelijk dat er nu en in de toekomst nog eens tweehonderd ton uraniumoxyde T e Toombridge kwam het tot ge- ^"verdwijnen zoals dat tien jaar .«■hfpntmJmilitante nrntettan. geleden gebeurd is tijdens een transport per schip tussen Antwer pen en Genua. Dit verklaarde De ^nge'ui, vermoedeUjk lid van ^g^rTn [n h^u™^ de IRA, schoten op een groep pro- lemen^in straatsburg. De controle testantse boeren die met tractors de is nu bet maar nogBlang niet vol. brug naar Toombebridge opreden maai.t om de weg te blokkeren. De boeren lieten hun voertuigen in de steek renden voor hun leven. het aandeel in de energievoorzie- De nieuwe techniek werd afgelo- ning, dat kernenergie pen vrijdag onthuld door dacht tot het jaar 1990, te vervangen Franse afgevaardigde r door besparing op het energiever- ferentie over kernenergie in Salz- bruik, door een verandering van de burg. Van officiële zijde werd in levenswijze en door een toenemend Frankrijk de techniek geroemd gebruik van kolen en zonne- omdat zij slechts de mogelijkheid energie. biedt uranium licht te verrijken en niet zo hoog dat er kernbommen i gemaakt kunnen worden. nog niet over eens geworden of zij kunnen worden voorkomen. In Larne waren de meeste winkels deze voorstellen zullen accepteren. "De vraag is alleen hoe snel er dicht en de voornaamste wegen Commissaris Brunner benadrukte alarm wordt geslagen", aldus Slei- waren geblokkeerd, maar de elek- geen speciale Euratompolitie te cher, die benadrukte dat van het triciteitscentrale Ballylumford, die willen, maar wel een voorstander te verdwenen uraniumerts geen driekwart van de provincie van zijn van op zijn minst minimum- atoombommen kunnen worden electriciteit voorziet, werkte nor- normen, waaraan de negen landen gemaakt. ma?l. gebonden zijn. Op een vraag waarom het incident enorme produktie van radio actieve vergiften", de onontkoom bare koppeling van vreedzame kernenergie en atoombommen, het verdwijnende kostenvoordeel van kernenergie en de mogelijkheid be tere energiebronnen te benutten. Volgens Alfven >3 het eenvoudig Na die tijd is kernenergie eveneens overbodig doordat dan de techniek wat betreft alternatieve energie bronnen zover gevorderd zal zijn, "dat niet het geringste risico be staat dat wij dan energie-honger moeten lijden". De Franse groep., .van geleerden voor informatie over kernenergie (GSIEN), heeft gisteren geprotes teerd tegen "de campagne die erop gericht is de mensen te doen gelo ven dat de nieuwe Franse techniek ter verrijking van uranium, de ver spreiding van kernwapens verhin dert". De groep geleerden wijst erop dat kernbommen over het algemeen niet gemaakt worden van uranium maar van plutonium, dat gewonnen kan worden uit het afval van kern reactoren. Dit afval ontstaat zowel bij gebruik van lichtverrijkt ura nium als van hoogverrijkt uranium. Een kerncentrale van 1.000 mega watt produceert volgens de groep "'250 kilo plutonium per jaar, terwijl vijf tot 10 kilo daarvan genoeg is voor een kernbom".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17