Wie lust er nog'n khaki? Ondergang meeste tijgersoorten lijkt niet te voorkomen Streep aan wat u kwijt wilt/ streep aan wat u hebben wilt en plaats een sleuteltje in deze krant M m m W X M /L m W J M graag gedaan. JU gUS dB r O TS f" flrf 18 ft '(S. iol g8 ft g| Nu irweetwat u kwijt wüt, of hebben wflt,vuh u deze boo in. Stoor deze bon in dan staat ow slenteltje een paar dagen later in de krant BON I IK WIL GRAAG HULP') IK WIL WEL HELPEN') „Tijger, tijger, met vurige vacht in de wouden van de nacht, wiens onsterfelijke hand of oog ge smeed werd uw vreeswekkende strepen- kleed" de Engelse dichter William Blake zo'n 175 jaar geleden de machtige kat in enkele regels (hierboven vrij vertaald) zo groots schetste, doofde al vaker het vuur der tijgers onder de kogels van de jagers op groot wild. Van de gloed bleef niets meer over dan een fletse herinnering in de glazen ogen en de matte grauw van vergelende tanden in een opge zette kop. En als dof geworden huiskamersier was de symmetrie van zijn gevlamde huid niet langer angstaanjagend. Nog in de jaren twintig gloeiden de ogenparen van honderdduizend tijgers in de Aziatische nachten. Nu zijn er slechts enkele duizenden van deze grootste der katachtigen over. Juist in de jaren dat het de mensen duidelijk begon te worden op de verkeerde weg in de natuur te zijn, was de slachting het afschuwe lijkst. Van 1980 tot 1973 liep het aantal tijgers in het wild van der tigduizend tot amper vijfduizend- terug. Bescherming de Siberische tijger staan nu de laatste honderdvijftig onder strenge bescherming, voor zover dat tegen stropers helpt. De Chi nese tijger is vrijwel uitgestorven. De Bengaalse tijger, ofwel de ko ningstijger, staat er met bijna drie duizend overlevenden in India, Nepal en Bhoetan wat beter voor. In het noorden van Iran en Afgha nistan moeten nog een paar Kaspi sche tijgers over zijn. Zelfs in de onmetelijke jungle van Zuidoost- Azië zijn de Achterindische tijger en de Bengaalse tijger daar reeds lang niet veilig meer. Schattingen van het restant aan Sumatraanse tijgers lopen uiteen van vijftien tot honderdvijftig. Zeer onlangs kwam uit Java het bericht dat het Udjukulon-reservaat nog maar vier tot vijf tijgers telt, de laat ste van het eiland. In 1974 zocht een expeditie tevergeefs naar Balinese tijgers. De kleinste van alle tijgers was uitgestorven. Van Siberië uit versDreidde de tijger zich een miljoen jaar geleden over de hele zuidhelft van Azie. Hij paste zich uitstekend aan bij de ei sen des lands. Op vierduizend me ter hoogte in de Himalaya s, in de vlakten rondom de Kaspische Zee, bij veertig graden onder nul in de sneeuw, langs de randen van de re genwouden. Tot in de vorige eeuw toe woonden er tijgers in het oosten van Turkije. De omgevingen ont wikkelden hun eigen tijgertypen. De Siberische tijger bleef de groot ste, bijna vier meter lang van neus tot staartpunt. Behalve in afmeting kwamen er verschillen in kleur en huidpatroon. Menseneters menseters onder de tijgers komen voor in de eilandjes-rijke delta van de Ganges en Brahmapoetra in Bangladesj. Daar behoren vissers tot hun natuurlijke prooi. Gezonde tijgers elders mijden de mens. Hang naar water tijgers hebben echter een voor liefde behouden voor gebieden met hoog opschietende grassen. Daar trekken zij het volle profijt van hun gestreepte vel, dat hen volkomen onzichtbaar maakt in het wissels pel van fel licht en scherpe scha duw. Bijzonder vooreen katachtige is ook hun hang naar water. Zij ba den er graag in en plegen het maal herhaaldelijk te onderbreken voor een koele dronk. In een met prooidieren wélbe volkte streek is het jachtgebied van een tijger ongeveer zestig vierkante kilometer groot. Hij zet zijn territo rium af met gebrul, krabbomen, geurvlagen en uitwerpselen. Bij een krapper wildaanbod moet zijn terrein naar verhouding groter zijn. Dat moest wel botsen met de ruim- tebelangen van de snel groeiende mensheid. Er sneuvelderf niet al leen talloze tijgers door toedoen van de praalschutters, maar tevens werden grote lappen tijgergebied in landbouwgrond herschapen. Vergiftigd tijger werd aldus gedwongen zich te vergrijpen aan vee en, als hij te oud of te ziek was om echte prooi te vangen, soms een mens te eten. Om een streek tijgervrij te maken en ge lijktijdig een huid zonder kogelga ten in de wacht te slepen (een tij gervel leverde in de beschaafde we reld vijfduizend gulden op) legde men met insecticiden vergiftigd aas Om zijn dagelijkse tien kilo vlees te bemachtigen moet die, naar we ooit dachten, woeste en wrede koning van de wildernis zeer veel werk doen. Een gelukte poging op dertig mislukte besluipingen en spron gen, hebben onderzoekers bere kend. De tijger geeft de voorkeur aan runderen, herten en zwijnen. Ook olifanten, krokodillen -en be ren overmeestert hij wel eens. Wat om welke reden ook niet meer mee kan valt in zijn klauwen. Zo zorgt hij voor een gezonde wildstand, nooit meer dodend dan hij op kan. Loopt het evenwel niet best met de jacht, dan voelt de tijger zich niet te min om een kikker of een sprink haan tot zich te nemen. De opvoeding van de jonge tijgers gebeurt geheel door de moeders. De opleiding duurt een jaar. De jongen mogen mee op jacht wan neer ze een half jaar oud zijn. Ze worden geacht eigenhandig hun eerste rund te doden op anderhalf- jarige leeftijd. Mannelijke tijgers zoeken uitsluitend in de paartijd, vooral winter en vroege voorjaar, (vrouwelijk) gezelschap. In de om gang met medegegadigden zijn ze niet makkelijk, al zijn de gevechten om de vrouw zelden dodelijk. Een tijgerman duldt uitsluitend op doortocht zijnde andere tijgerman nen in zijn territorium. De jachtter reinen van wijfjestijgers mogen zijn gebied echter rustig overlappen. En hij zal rustig op zijn beurt wach ten met eten, al rommelt de maag nog zo. Altijd na het wijfje en de kinderen gaat hij zijn gang. Zijn de jongen rijp voor de maat schappij, dan stelt het wijfje zich opnieuw ter paring beschikbaar. Zodoende werpt het wijfje sinds haar geslachtsrijpheid, wanneer ze drie of vier jaar oud is, eens in de twee, driejaar een nest van twee tot vier jongen na een dracht van drie en een halve maand. De vorige lich ting blijft dikwijls bijeen tot het voortplantingsvermogen daar is. In •het wild kunnen tijgers hooguit vij fentwintig jaar worden. Reservaten jammerlijke ondergang van de meeste tijger-ondersoorten is waarschijnlijk niet meer te stuiten. Over de koningstijger komen er echter uit India wat opgewekter be richten. In een streng bewaakte en met geld van het World Wildlife Fund ingerichte reservaten is het aantal tijgers weer groeiende. Se dert vier jaar is er het tijger-project gaande. Getallen: in 1973 waren er 1.827 tijgers, begin dit jaar 2.500. In het uiterste oosten van het land nam het aantal in het wild levende tijgers toe van 27 tot 180. Men is in India de zaken zelfs aan het omdraaien. Hele dorpen zijn er al verplaatst om de tijger zijn grond terug te geven. X 1 (§5 41 wat 11 kwijt wilt, of hebben wilt. ZET IN ELK VAKJE EEN LETTERTEKEN advertentie x plaatsen, woordsleutel of regelsleutel: rekening zenden aan adres woonplaats telefoon ZO MOET U HET DOEN tot 20 woorden 6.10 tot 30 woorden 9 50 alléén de rubrieken personeel aange boden. woonruimte gevraagd, woning- ru'l. huisdieren, kennismaking, diverse goederen en diensten gevraagd, of regelsleutels 1 of 2 kolom breed (1 kolom 4 cm breed). 1 of meer regels groot of extra groot, geen kaders, vignetten, foto's etc prij»: 63 ct per kolom/millimeter, ex clusief 4% b.t.w. 1. Sleuteltje sturen aan Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 214, Leiden (U hoeft er geen postzegel op te plakken) of bel 071-144941. 2. Of lever deze bon in bij onze bijkantoren. Katwijk: Badstraat 9. Telefoon 01718-16151. Alphen: Julianastraat 19. Telefoon 01720-93961. Arnhem, Den Haag, Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Hoogvliet,'IJsselmonde, Leiden, Leidschendam, Maastricht, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Vlissingen, Zeist. BON UITKNIPPEN EN ZENDEN AAN GRAAG GEDAAN p a Stichting Dienstencentrum Leiden Noordemdsplem 2b. Leiden. »el 071 - 1 40483 09 00 -1 7 00 of p/a Troubadourweg 2, Alphen aan den Rijn, tel. 01720-21714, werkdagen 14.00-15.00 uur; of p/a Mevrouw P. M. van Uffelen-Muyselaar, Langeraarseweg 19, Langeraar, tel 01722-2756 of 2503. 18.00-19.00 uur; of p/a Dienstencentrum Noordwijk. Zeestraat 1Noordwijk, tel. 01719-13113 of 10113, maandag-vrijdag 9.00-17.00 uur adres woonplaats telefoon leefti/d aar \X'aar je wezen moet met 'n beetje mode-moed. Uniek CCC t- shirt gratis voor niks. Als je morgen iets koopt in de nieuwe Crazy Coster Corner krijg je het unieke enige-echte Crazy Coster Corner T-shirt kado. Dus komen dus! De aktie "Vergeetme niet... Graag gedaan" wil mensen, die hulp kunnen gebruiken en mensen die willen helpen bij elkaar brengen. De bon is ervoor, vul hem in. Doorhalen, wat niet bedoeld wordt. Soort hulp. die gevraagd of gegevên wordt: A. Verschrikkelijk goede tropen-outfit van Bobos. Luchtig wijd-vallend hemdjasje met diepe rugplooi. Uitstekende soepele broek. J 9Q Koel katoen. Khaki. B. Perfekt Lois tropen-uniformhemd met luchtige korte mouwen, epauletten en borstzakken. Laat-de-zon-maar-komen-katoen. Qf\ 5 mt ES t/m L, khaki f 49.-/ecru t)t/« C. Zonbestendig khaki-pak. Heerlijk hemd met parelmoer drukknopen. Ook aan de manchetten. Broek met perfekte pasvorm, mt 44-52

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11