Nixon en het grapje over vrouw van Lot Zuid-Amerika open voor duizenden blanke kolonisten? "Bufferzones allen acceptabel voor Navigatiefont oorzaak van de vliegramp op Ceylon In Spanje bijna '00 partijen Carter over Midden-Oosten Commissie vraagt sjah toestemming onderzoek Voorwaardelijke straf voor Patricia Hearst Luns pleit weer voor hogere NAYObijdrage ,INSDAG 10 MEI 197 BUITENLAND NEW YORK(UPI) - In het tweede televisie-intervieuw van oud president Nixon met David Frost.vertelt Nixon over Henry Kissingers "koude voeten" na de inval in Cambodja en Kis singers toespelingen op aftre den aldus het weekblad News week. Het tweede van de vier inter- wiews op donderdagavond speelt zich af rond Nixons bui tenlandse politiek en volgens Newsweek zit er heel wat slof in voor de geschiedenisboek ies In dit interviewiis Frost niet meer de officier van justitie uit het eerste interview over Watergate en is Nixon niet langer de in het nauw gebrachte man die zich verdedigen moet. Nixom beweegt zich daarentegen als een vis in het water wanneer hij uitweidt over zijn successen in de buitenlandse politiek, waarvan hij hoopt dat zij hem uiteindelijk zijn reputatie zul len terug bezorgen. De ex-president vertelt hoe hij de twijfels van zijn minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger over bepaald optre den zoals Cambodja, wegnam. "Denk aan Lots vrouws'. placht hij te zeggen. De bijbelse vrouw van Lot werd in een zoutpilaar veranderd door God omdat zij een waarschuwing in de wind had geslagen niet om te kijken naar Gomorradat was vernie tigd omdat het in zonde leefde. iïxon vertelt ook hoe Kit toen hij nog adviseur v nationale veiligheid was, mi nister van Buitenlandse Zaken unger Rogers van bepaalde belang rijke besluiten had proberen uit te sluiten. Kissinger volgde la ter Rogers op. Af en toe. "niet dikwijls, aldus Nixon, zinspeelde Kissinger op aftreden. Als hij binnenkwam zei hij dan: "ik vraag mij af of ik nog wel van nut kan zijn" Kissinger was voorstander van het binnentrekken van Ameri kaanse soldaten in Cambodja in 1970, "maar toen kwam Kent State (een oproer op de campus van deze zeer grote emotionele schok voor mij was en een erg grote schok voor Kissinger. Er volgde een stroom van verwijten omdat de uitleg was dal wij door Cam bodja binnen te trekken indi rect verantwoordelijk waren voor de dood van drie (vier. in feite) studenten. Vlak daarop kwam Henry binnen en zei: "Ik ben er niet zeker van dat wij ons met Cambodja hadden moeten inlaten en misschien is het oge nblik aangebroken waarop we er ons wat eerder uit moeten te rugtrekken". Nixon zei dat hij antwoordde dat het nu eenmaal was gedaan en dat hij zich de vrouw van Lot moest herinneren en nooit ach terom kijken. Dit groeide daarna uit tol een grapje, aldus de ex-president. Telkens wanneer Kissinger bij hem kwam en begon met te zeg gen "Hadden we dit of dat nu wel moeten doen", zei Nixon: "Denk aan de vrouw van Lot". en daarmee zou dat onderwerp afgehandeld zijn. UIT AFRIKAANSE LANDEN Hebt u ook zo'n echtgenoot?... FLORIDIA. SICILIË - Toen de 42-jange Siciliaanse landar beider Giuseppe Volenti giste ren thuiskwam voor het midda geten en dit niet klaar stond, goot hij een kan benzine over zijn vrouw uit en wilde er een brandende lucifer bij houden. Buren kwamen tussenbeide en Volenti vluchtte naar het platte land. waar hij later werd aan gehouden MEXICO-STAD (RTS) - Argentinië en Bolivia treffen voorbereidingen voor het ontvangen op grote schaal van blanke kolonisten uit het zuiden van Afrika krachtens een plan dat wordt gefinancierd door West-Duitsland. Dat berichtte gisteren een tijdschrift in Mexico-Stad. President Assad van Syrië (midden) luistert naar een rechtstreekse vertaling Amerikaanse president Carter die aan hun persoonlijke ontmoeting voorafging i de redevoering i Het onafhankelijke politieke weekblad ..Proceso", liet officiële kringen in de Costarieaanse hoofd stad San Jose zeggen dat de bonds republiek 150 miljoen dollar heeft aangeboden als bijdrage aan be strijding van de onkosten van de migratie, en dat Groot-Brittannië en Nederland ook steun hebben toegezegd. West-duitsland heeft zijn aanbod volgens de bron van Proceso ge daan op een recente vergadering in Verkiezingen in Juni pADRID (UPI) Spanje bereidt kandidaten. Verwacht wordt r op zijn eerste vrije verkie- evenwel, dat de meeste kleine parti- 41 jaar. In bijna alle grote jen na de verkiezingen zullen i San Jose van vertegenwoordigers van Latijnsamerikaanse regerin gen. De Bondsrepubliek wil helpen bij het overbrengen van 30.000 blanke gezinnen uit Rhodesië, Zuid-Afrika en Namibië (Zuid-West-Afrika) naar landen in het zuiden van Zuid-Amerika. Proceso lichtte niet toe welke Latijnsamerikaanse re geringen in San Jose vertegen woordigd waren. Bolivia zou al een plan hebben voor de vestiging van 150.000 blanken uit Afrika in het zuidoosten van het land tegen de Braziliaanse grens. Het dagblad Excelsior in Mexico- Stad publiceerde een soortgelijk bericht over Bolivia twee dagen ge leden, het toeschrijvende aan uit ermate betrouwbare Boliviaanse kringen. Excelsior schreef dat de Bolivianen de totale kosten van hun project schatten op 387 miljoen dollar. Brazilië, Equador en Uru guay zouden ook belangstelling hebben voor blanke kolonisten uit het zuiden van Afrika. In Argenti nië zouden blanken uit het zuiden van Afrika gevestigd worden in vier noordelijke provincies, details over kosten of aantal op te nemen kolo nisten zijn niet bekend. DEN HAAG (ANP) - Navigatiefout van de vliegers is de oorzaak van de ramp met de DG 8 van Martinair op 4 december '74 op Sri Lanka (het vroegere Cevlon), waarbij de 192 inzittenden van het toestel om het leven kwamen. Tot die uitspraak kwam gistermiddag de raad voor de luchtvaart in Den Haag. Op die noodlottige decemberdag was de DC 8 van de Nederlandse chartermaatschappij op weg van Soerabaja naar Djeddah met aan boord Indonesische Mekka- gangers. Op ongeveer zeventig ki lometer afstand van de luchthaven van Colombo sloeg het Neder landse toestel te pletter tegen een bergwand. Op dat moment hadden de vliegers de daling naar de luchthaven van Colombo al ingezet. Zij verkeerden namelijk, zo is gebleken uit de ge sprekken tussen de vliegers en de verkeersleiding van de luchthaven, in de stellige overtuiging dat zij zich slechts op twintig kilometer af stand van het vliegveld bevonden en het gebergte dus al achter zich hadden. Aan boord van de DC 8 moet dus een verkeerde positiebepaling zijn gemaakt, waarschijnlijk bij het aanvliegen van de kust van Sri Lanka. De raad voor de luchtvaart heeft niet kunnen vaststellen waardoor de navigatiefout is ver oorzaakt. Het is echter mogelijk dat de vliegers zich misrekend hebben doordat juist dit toestel met een af wijkend type weerradar was uitge rust. Dat instrument wordt ter on dersteuning van de andere navigatie-apparatuur gebruikt. De navigatiefout had overigens volgens de raad van de luchtvaart niet hoeven te leiden tot de ramp wanneer tot een voorzichtige wijze van dalen en landen was besloten. Vooral ook omdat op deze route al leen positiebepaling met eigen middelen mogelijk is had het vlieg tuig op hoogte kunnen blijven tot boven de luchthaven om vervol gens de daling overzee te maken. De raad voor de luchtvaart heeft er met instemming van kennis geno men dat na het ongeluk een derge lijke .naderingsprocedure voor Martinair-toestellen op deze route verplicht is gesteld. plaatsen zijn in het afgelopen Weekeinde politieke bijeenkoms ten gehouden. Muren zijn volge plakt met leuzen en partijbiljetten en de media worden beheerst door perkiezingsnieuws. Toen zondag de tijdslimiet verstre den was, hadden 194 politieke par tijen bijna 6.000 kandidaten aange diend voor de verkiezingen op 15 juni van 350 leden van het congres jvan afgevaardigden en 207 senato- partijen hebben geen legale status verkregen van de regering en verscheidene van hen ihebben van een 'maas' in de kies dwijnen doordat zij de 'driepro- centsdrempel' niet halen. Meer dan 100.000 mensen hebben een socialistische bijeenkomst in Madrid bijgewoond en nog eens 100.000 een communistische sa menkomst bij Barcelona. De communisten, die volgens pei lingen op een aanhang van zes tot twaalf procent kunnen rekenen, hebben Dolores Ibarruri. "la pas- sionaria" (een legendarische figuur uit de Spaanse burgeroorlog) geko zen tot lijstaanvoerder. Don Juan van Bourbon, het hoofd van de Spaanse koninklijke familie en 36 jaar lang pretendent naar de ivet gebruik gemaakt door het Spaanse troon, zal zaterdag tijdens een plechtigheid zijn zoon Juan Carlos officieel als koning van Spanje erkennen, aldus is uit mo narchistische kringen vernomen. De 63-jarige vader van Juan Carlos zal officieel al zijn rechten op de kroon aan zijn 39-jarige zoon af staan ten overstaan van leden van de Spaanse koninklijke familie en de Spaanse minister van Justitie Lavilla. De overdracht van rechten zal een eind maken aan een conflict tusserf vader en zoon. dat duurde sinds wijlen Franco Juan Carlos in 1969 uitverkoos als toekomstige koning van Spanje en Don Juan afwees, die hij wantrouwde vanwege diens li berale politieke opvattingen. LONDEN (Rtr) - President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft gisteravond in Londen ge zegd dat alle leiders uit het Midden-Oosten met wie hij heeft gesproken, het algemeen denk beeld aanvaarden van bufferzo nes tussen Israël en zijn Arabi sche buren. Carter zei dit tegen verslaggevers bij zijn terugkeer in de Britse hoofdstad uit Genève, waar hij heeft gesproken met president Assad van Syrië. Hij sprak reeds eerder in Washington met de af tredende premier van Israël, Ra bin. president Sadat van Egypte en koning Hoessein van Jorda- Proceso schreef dat de Westeuro- pese landen terzake samenwerken in de intergouvernementele com missie voor Europese migratie. Zij hopen volgens het blad te voorko men dat zich een grote stroom ,,1C' mensen van Duitse, Nederlandse en Britse afkomst aan hun grenzen De Amerikaanse president had te- meldt, zoals Portugal te verduren voren gewaagd van de mogelijk- had toen het zijn Afrikaanse kolo- heid dat Israels leger teminste nies aan zwart meerderheidsbe- tijdelijk gestationeerd zou wor- wind had overgegeven. den buiten 's lands aardrijkskun- 'Naleving mensenrechten Invasie in Zaire lijkt voorbij INSHASA - De invasie van de latangese gendarmes in de Zairese rovincie Shaba (het voormalige atanga) is vrijwel achter de rug, zo leidt de Zairese staatsradio. De Invallers zijn op de terugtocht, al- lus de radio, 'ze hebben hun tijd iehad'. marionetten in Luanda (de An golese hoofdstad) die hen over de Zairese grens hebben gestuurd om Van hen af te komen, hebben hen ben zekere dood in gestuurd orn Van hen af te komen, hebben hen ben zekere dood in gestuurd, aldus de radio. Volgens radio-Kinshasa had de Sowjet-Unie ook de hand in de rebellie, teneinde 'het Zairese i-'olk te laten lijden, en hen vrede, ■ust en voorspoed te onthouden'. Volgens Westerse diplomatieke wringen maakt het tegenoffensief an Zairese en marokkaanse troe- >en inderdaad vorderingen, maar iun opmars zou traag verlopen en U'ote delen van Shaba zouden nog n handen zijn van de rebellen. DEN HAAG - Een onafhankelijke internationale commissie van juris ten, artsen en hoogleraren heeft de sjah van Iran toestemming ge vraagd voor een onderzoek in zijn land naar de behandeling van poli tieke gevangenen en, meer in het algemeen, de naleving dei- rechten. LOS ANGELES (UPI) - Patricia Hearst, de 23-jarige dochter van de Ame rikaanse krantenmagnaat William Randolph Hearst, is maandag tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld wegens haar aandeel in een gewapende overval op een sportwinkel in een voorstad van Los Angeles in mei 1974. Op 14 februari van dat jaar was zij uit haar flat in Berkeley ontvoerd door leden van het "svmbionese bevrijdingsleger". Later sloot zij zich bij haar radicale ontvoerders aan en nam deel aan een reeks roofovervallen. Zowel de verdediging als de openbare aanklager hadden gepleit voor een voor waardelijke straf In zijn vonnis zei rechter Talbot Callister dat er geen gevaar schijnt te bestaan, dat de verdachte nieuwe misdrijven zal begaan Patricia Hearst is eerder tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld in verband met een bankroving. In afwachting van een behandeling van deze zaak in hoger beroep was zij op vrije voeten gesteld. Het (enige) Nederlandse lid van deze commissie, de Haagse psy chiater dr. C. van der Kroef, ver telde dat men de sjah zondagavond, een telegram heeft gezonden. Als tijdvak voor het onderzoek suggereert de commissie 15-30 ju- bestaat uit die in de vertegenwoordigde lan den - de VS, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, België en Neder land - oorspronkelijk werden be naderd door Iraanse studenten. Na ruim een jaar lang op gezette tijden over de Iraanse mensenrechten si tuatie te hebben vergaderd houdt de commissie een voorlopig afron dende zitting op 22 mei, waar schijnlijk in West-Berlijn. Om die reden is de sjah verzocht voor 21 mei op het request van de commis sie te beschikken. In haar telegram aan de sjah maakt de commissie met bezorgdheid gewag van aanhoudende berichten over de "onmenselijke behande ling van arrestanten tijdens ver hoor. de mishandeling en marteling van politieke gevangenen, de grote aantallen politieke delinquenten en de veronachtzaming der rechten in uw land". dige grenzen. Gisteravond had hij het over een vredesleger dat gestationeerd zou kunnen wor den in bufferzones aan weerskan ten van toekomstige grenzen in het Midden-Oosten. Hij wilde niet ingaan op de vraag welke landen volgens hem soldaten aan dat vredesleger zouden moeten bijdragen. In antwoord op aandrang zijn ge dachten wat nader toe te lichten, zei Carter dat hij niet specifieker kon zijn vanwege terremverschil- len in het Midden-Oosten. Hij noemde het van vitaal belang dat er radar met lange radius in de Sinai-woestijn is vanwege de af standen en de topografie van de woestijn. Ten Aanzien van de Go- lanhoogte gaat het om veel min der grote afstanden en hij zei dat visuele waarneming daar vol doende zou kunnen zijn. Vooruitgang Carter zei dat hij zijn minister van Buitenlandse Zaken, Vance, naar het Midden-Oosten zal sturen om het vredesoverleg te bevorderen. Hij gaf als zijn mening, dat 1977 een jaar zal zijn voor „aanzien lijke vooruitgang" in de richting van een vredesregeling, nu „wij gezegend zijn met sterke en ge matigde leiders in het Midden oosten". Assad verklaarde dat vrede afhan kelijk is van „leiders met beginse len inzake rechtvaardigheid en vastberadenheid". Een lid van zijn delegatie deelde mee, dat er „enige tekenen van goede Ame rikaanse bedoelingen" waren. Met name probeerden de VS het Syrische standpunt beter te be grijpen en spraken zij nu een „nieuwe taal". Van Syrische zijde liet men evenwel tegelijkertijd doorschemeren, dat men nog niet een precies beeld heeft van de Amerkaanse denkbeelden over een oplossing. De beraadslagingen in Genève duurden aanzienlijk langer dan oorspronkelijk de bedoeling was. Daardoor aanvaardde de Ameri kaanse president de terugreis naar Londen anderhalf uur later dan w r Luns had kennelijk moeite met de vragen van de journalisten Brzezinski trok de juistheid van een bericht in twijfel, dat de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) zou hebben ingestemd met een erkenning van Israels recht op bestaan, mits Israël bereid is het recht van de Palestijnen op een nationaal tehuis te erkennen. Volgens Brzezinski is er geen aanwijzing, dat de PLO haar be leid tegen aanvaarding van Israel als onafhankelijke staat zou heb ben verzacht. LONDEN - Secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft gisteren in Lon den voorstellen van de Amerikaanse president Carter aangekondigd over versterking van de NAVO door verhoging van de Amerikaanse defensiebijdrage. Luns sprak op een persconferentie, aan de vooravond van een NAVO- topconferentie. Hij sprak de hoop uit, dat de Europese bondgenoten positief op dit Amerikaans initiatief zouden reageren en eveneens hun NAVO-bijdrage zouden verhogen. Volgens Luns ziet Carter zich geplaatst voor het feit van "d egeforceerde Sowjet-bewapening". De afschrikkende kracht van de NAVO was nog intact, maar of het in de jaren tachtig nog het geval zou zijn, was te bezien. "Ik zeg niet. dat de Sowjet-Unie wil aanvallen, maar zij beschikt wel over het daartoe vereiste militaire vermogen", aldus de secretaris generaal van de NAVO. Luns zei verder, dat Carter hem de verzekering gegeven had, dat de NAVO een hoeksteen was van de Amerikaanse buitenlandse politiek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9