Oorzaak hotelbrand nog niet duidelijk Belastende verklaringen nog niet imponerend 'Afhaken prettig voor Den Uyl" "Schade nog niet te overzien" "Brandbeveiliging was in orde NliHHIIf.VI' II F -• DREES SR. „Stem niet bejaard" PSP neemt het op voor Kalma Verbod vanYolksuniegevraagd Wiegel: "Koffie is niet de boosdoen er EERSTE DAG IN RECHTSZAAK TEGEN PIETER MENTEN: DINSDAG 10 MEI 1977 AMSTERDAM (SP) - "Als het niet de grootste brand is, dan is het in elk geval de brand ge weest met de meest afschuwelijke gevolgen. De financiële schade is nu nog niet te overzien, maar het menselijk leed is in elk geval aanzien lijk groot". Terwijl hoteldirecteur Paul F. Ti- chelaar op het Amsterdamse Rokin triest kijkt naar de narokende puinhopen van wat eens het deftige en fraaie Hotel Polen was wist hij op dat moment zelfs nog niet hoe veel gasten de ramp overleefd had den. Door Jankees Kokke Het i r had die morgen om half i snel om zich heen gegre pen dat het hotelpersoneel zelfs niet de kans had gekregen het gas- metselwerk, stalen en houten bal ken. De stijfheid van de tegen woordige bouwwerken zit daar na tuurlijk niet in. Als zo'n constructie ergens een zwakke plek heeft dan komt de boel zo naar beneden." Indruk Pas later op de dag gisteren kreeg men enigszins een indruk van het aantal hotelgasten, dat bij de ramp betrokken was. Het waren allen buitenlanders, bestaande uit een grote groep Zwedenrën voorts on dermeer Argentijnen, Israëliërs, Australiërs en Britten. De groep van vijftig Zweden zou juist die morgen afreizen. Een groot tenboek te redden. Daarom bleef aantal van hen was reeds gewekt geruime tijd onzekerheid bestaan voorhet.ontbijt, toen de brand uitb- over het juiste aantal gasten. En dat ,^^eren werden door de rook was koren op de geruchtenmolen *"fi fi MM waaruit steeds wisselende aantal len slachtoffers tevoorschijn kwam. Het definitieve aantal kan echter eerst bepaald worden als alle restanten geruimd zijn. Onvoorstelbaar Dan zal er van het vier verdiepin gen hoge gebouw niets meer over zijn. Zelfs commandant Rudolf Baay van de hoofdstedelijke brandweer stond er verbaasd van hoe de onvoorstelbare vuurzee in zo'n korte tijd heeft kunnen ont staan. Hij kon daarvoor geen oor zaak aanwijzen, evenmin voor het ontstaan van de vuurhaard. Hotel Polen was weliswaar een meer dan honderd jaar oud ge bouw, maar het was van binnen re centelijk gerenoveerd en vervol gens zowel de brandweer als de ho teldirectie was de brandpreventie voldoende. Overigens is er enige dagen voor de brand wel overleg geweest tussen de hoteldirectie en de brandweer over verbeteringen van de brandpreventie. Maar dat gesprek hield volgens de brand weer verband met het streven naar tweehonderd procent beveiliging. Waren er dan toch bepaalde zaken niet helemaal in orde bij Hotel Po len. Brandweercommandant Baay: het gesprek ging over kleinighe den, zoals het hotelpersoneel meer bewust te maken van de brandpre ventie. Maar het ging zeker niet om zaken die deze gevolgen hadden kunnen voorkomen." Ook voor het feit dat het gebouw betrekkelijk snel na het begin t de vuurzee in elkaar stortte heeft men nog geen verklaring. Directeur Jan Nieuwenweg van bouw- en woningtoezicht: „Het was een zo genaamde stapelconstructie wakker, zoals de Japanse journalist Yoichira Niwa. "Ach, in paniek raakte ik niet. Ik heb zoal het een en ander meegemaakt in Vietnam en Cambodja. Dus ik verzamelde snel zijn aantekeningen bij elkaar en mijn portefeuille en stapte het raam uit". Om zich heen zag hij andere hotelgasten uit ramen hangen en op richels balanceren. Sommigen sprongen in doodsnood naar bene den. Anderen klommen naar het dak en sprongen over een steeg naar een naburig gebouw. Enkelen vielen naast de vangnetten van de brandweer, die binnen een minuut na de melding om 6.39 zig was. Om 6.44 uur werd groot damse hotel Polen alarm geslagen. Ruim tachtig verwoestte. brandweermannen wierpen zich met behulp van tientallen spuiten, ters, obers en soldaten van het Le- vijf ladderwagens en een hoogwer- ger des Heils verleenden hulp. De keropde vlammen. Later stroomde meesten zijn dankbaar de ramp in een zaal van hotel Krasnapolsky overleefd te hebben. Enkelen heb- op de Dam hotelgasten en bewo- ben familieleden verloren. Door de ners van belendende panden in gangen loopt een tierende Duitser, pvama of slechts in ondergoed ge- die vindt dat de brandweer veel te kleed binnen. Doktoren, psychia- lang op zich heeft laten wachten. e- Brandweerlieden Een groepje toeristen komt de brand zijn ontsnapt. i hotel Krasnapolsky op verhaal nadat ze de puinhopen van het Amster- de brand die het hotel volledig De Zweedse reisleider maakt zich ernstige zorgen omdat slechts een deel van zijn reisgezelschap zich in Kras heeft gemeld. Ontmoeting Hotel Polen heeft bijna een eeuw lang een belangrijke rol gespeeld in de hoofdstad als ontmoetingsplaats van notabelen, effectenhandelaren, advocaten en schrijvers. Talrijke beroemde gasten sliepen in het ho tel zoals staatshoofden en minis ters. In de hoofdstad kwam het be richt in 1974 van de sluiting van het restaurant en cafébedrijf in hotel Polen dan ook als een klap aan. Sindsdien is het benedengedeelte verhuurd aan een meubelzaak en exploiteert het Krasnapolsky- concern de etages als hotelbedrijf. Het winkelende publiek in de Kal- verstraat kreeg er een etalage bij, maar Amsterdam verloor weer een stukje sfeer. Enige jaren geleden verkocht Kras het hotel voor circa zeven miljoen aan de exploitatie maatschappij Watersnip BV. Daar- huurde Kras sindsdien een deel het gebouw. Nu gaapt er tussen de Kalverstraat en het Rokin een enorm zwart gat. Hotel Polen is voorgoed een herinnering. DR.DREESSR DEN HAAG (SP) - Het bestuur van de samenwerkende organi saties van ongeveer 400.000 be jaarden heeft de aangesloten mensen geadviseerd niet te stemmen op aparte politieke partijen van bejaarden. Men meent dat deze bejaarden-partijen in strijd zijn met de integratie van de ouder wordende mens ii ving. Het aantal v jaarden komt kamerzetels. de samenle- i 400.000 be- met acht Ria Beckers: het gaal niet best met links UTRECHT (SP) - „Het is niet best gesteld met de bundeling van links", Ria Beckers, lijst trekker van de PPR, zei dat gis teren in Utrecht. Volgens Ria Beckers spreekt Den Uyl alleen maar over een acht-plus kabinet, waarvan geen nieuwe oplossingen te verwachten zijn. „PvdA en D'66 praten niet over een nieuw beleid. Zij pakken de werkloosheid niet aan, er is geen creatief energiebeleid en er is geen echt veiligheidsbe leid", aldus Ria Beckers. DEN HAAG (SP) - De vroegere minister-president dr. W. Drees Sr. is van oordeel dat het afha ken van de PPR als regerings partij aangenaam is voor Den Uyl. de lijsttrekker van de PvdA. Drees schrijft in Hollands Maandblad van mei '77 over het regeerakkoord van PvdA en PPR. Zijn artikel werd gemaakt voordat de PPR verklaarde lie ver in de oppositie te gaan dan deel te nemen aan een kabinet met het CDA. "Het is denkbaar dat de pro gressieven zich, alvorens met het CDA te spreken, zullen ver staan met het herleefde D'66, dat zich onafhankelijk heeft opgesteld nadat het ervaren had dat het te gronde ging als men het uitsluitend zag als een aan hangsel van de PvdA. Toch moet deze partij tot de progress ieve combinatie gerekend wor den. "Als zij nu, na opgetreden te zijn met een eigen program, met de PvdA en PPR, of misschien al leen met de eerste, tot overeens temming zou komen voordat gesproken wordt met het CDA, dan is het nog wel niet zeker, maar toch waarschijnlijk dat de progressieve combinatie alsnog de grootste blijkt, "De kans op samenwerking tussen PvdA en CDA wordt groter als na overleg met D'66 de PPR afhaakt. Dan zou de PvdA verlost zijn van een bondgenoot, die als een kleine, hinderlijke lastpost wordt erva ren, en uit het regeerakkoord van PvdA en PPR zouden op aandrang van D'66 waarschijn lijk juist die punten verdwijnen of verzacht worden, die niet aanvaardbaar zijn voor het CDA. "Dit zou Den Uyl en de met hem verwante bewindslieden aan genaam zijn". SPIJKENISSE (SP) - PSP- lijsttrekker Van der Lek heeft het opgenomen voor zijn partij genoot, de Rotterdamse politie-inspecteur Kalma. "De manier waarop burgemee ster Van der Louw de zaak heeft behandeld is een schande", zei Van der Lek gisteravond in Spijkenisse. "Een jaar lang heeft Kalma de kwestie van de formulieren ge tracht de zaak intern te rege len", aldus de PSP-lijsttrekker. "Daarop werd niet gereageerd. Het is begrijpelijk dat hij de zaak nu in de openbaarheid heeft gebracht". DEN HAAG (SP) - PvdA en JOVD willen dat de Neder landse Volksunie (NVU) van de Hagenaar Joop Glimmerveen wordt verboden. Het PvdA-Kamerlid Kosto heeft in schriftelijke vragen aan de minister van justitie om het verbod gevraagd, omdat de NVU, die aan de verkiezingen deelneemt, als symbool een ru nenteken gebruikt dat in de oor log hoorde bij een Duitse pant serdivisie. Kosto wil ook dat strafvervol ging wordt ingesteld tegen de die het symbool ge bruiken. De liberale jongere norganisatie JOVD meent dat Glimmerveen en de zijnen bij de verkiezingen moeten wor den geweerd, omdat iedere vorm van discriminatie en ra- scisme moet worden bestreden. UTRECHT (SP) - WD- lijsttrekker Wiegel vindt het "bijzonder laf' van Den Uyl om de schuld van de prijsstijgingen af te schuiven op de duurder geworden koffie. "De totale prijsstijging bedroeg in één maand 1,7 procent. De koffie nam daarvan 0,2 procent voor haar rekening", zo zei Wie gel gisteravond in Utrecht. "En ook de prijsstijging van de huurverhoging zou er gekomen zijn. Maar als de PvdA zijn zin gekregen had pas op 1 juli, na de verkiezingen derhalve", aldus de WD-leider. Wiegel noemde het bitter nood zakelijk dat het kabinet op korte termijn met een plan zou komen om de lasten van het be drijfsleven te verlichten. "Het is onredelijk dat het bedrijfsleven en de zelfstandigen die toch al in de klem zitten opdraaien voor de prijsexplosies". Wiegel: "In een paar weken Hans Wiegel tijds is gebleken dat het beleid van Den Uyl en de zijnen onver antwoord is geweest". Hij wees daarbij op de werkloosheid, de lagere groei van het nationaal inkomen en de hogere inflatie. "Het kabinet laat een onbe schrijfelijk trieste boel achter". AMSTERDAM (SP) - Misschien moet het nog komen, maar de eerste, belastende, verklaringen die op de eerste dag van het pro ces tegen Pieter Menten op de ta fel van de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank werden gedeponeerd waren niet om over naar huis te schrijven. 'Twee getuigen werden gehoord, beiden afkomstig uit Israël. Maar zowel de 64.-jarige journalist Cha- viv Kanaan als de 69-jarige juriste Mina Cygielstrejch-Pistyner hadden alles van horen zeggen. Via-via, zogezegd. De eigenge reide Blaricumse miljonair kon gisteravond om tien voor tien de rechtszaal dan ook, hoewel flink vermoeid, met een spoor van een glimlach verlaten. Op enkele hoognodige onderbre kingen na had de zitting precies twaalf uur geduurd. De andere procesdagen zullen waarschijn lijk niet zo ver uitlopen omdat van de kant van de verdediging, met bijval van de verpleger die achter Mentens verdachtenstoel heeft postgevat, is gevraagd de zittingsduur te beperken. Menten wordt tenslotte over goed twee weken al 78 jaar. Bovendien is hij een zware suikerpatiënt. Belastend voor Menten was wel de verklaring van de heer A.J. van der Leeuw, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. Hij deelde mee: "Er bestaan Amerikaanse archieven originele Duitse documenten waaruit blijkt dat Pieter Menten Sonder- führer is geweest bij een zogena amde Einsatzgruppe van de SS- generaal Schöngarth. En gevraagd om een toelichting liet hij weten: "Een Sonderführer was iemand die men nodig had voor het verrichten van speciale diensten. Hij hoefde niet per sé ook een SS-opleiding te hebben gehad, of zelfs maar lid van de SS te zijn geweest. Nee, in het alge meen had zo iemand geen be velsbevoegdheid." Als een soort inleiding op het pro ces gaf de heer Van der Leeuw op verzoek van officier van justitie mr. A. Habermehl, een historisch overzicht van wat er zich in de jaren 1939 tot en met 1941 in Oost-Galicië had afgespeeld. De oorlogsmisdaden waarvan Men ten wordt beticht zouden zijn ge pleegd in die tijd en in die streek. Het gaat met name om de dorpen Sopot, waar Menten zijn land goed had, en Podhorodce en Urycz, waar massa-executies zijn verricht. De dorpen liggen op on geveer tachtig kilometer ten zuidwesten van Lemberg (het toenmalige Lwos), waar Menten ook heeft gewoond. Zowel de Russen als de Duitsers hadden er destijds executies ver richt, evenals trouwens de Oe- kraïnse nationalisten. De heer Van der Leeuw: "De Russen exe cuteerden hun niet welgezinde mensen, die al gearresteerd en gevangen gezet waren. Het ging niet om joden. Toen de Duitsers op 30 juni 1941 Lemberg binnen vielen stonden de Oekraïnse na tionalisten klaar om de nieuwe bezetters te helpen, op te treden als een soort hulppolitie. Ze dre ven dan ook talloze joden naar de gaskamers. Na die Duitse inval ging het niet meer om excessen, maar om een stelselmatige, geor ganiseerde massamoord. Om Hit ler's definitieve oplossing van het jodenvraagstuk." Volgens de heer Van der Leeuw zijn er in de acht weken dat de Einsatzgruppe van Schöngarth in het bedoelde gebied geope reerd heeft twintig- tot vijfent wintigduizend mensen, voor het merendeel joden, geëxecuteerd. Ook de Lemberger professoren- moord (3 op 4 juli '41) wordt op haar rekening geschreven. Vol gens beschuldigingen is ook Menten daarbij betrokken ge weest. Het is hem in ieder geval niet tenlaste gelegd. Over de executies in Podhorodce zei Menten dat hij wist dat dat vergeldingsmaatregelen waren van Oekraïners, die in Duitse uni formen liepen, in Duitsland wa ren opgeleid en vanuit Hongarije Oost-Galicië waren binnenge komen. "Ach, aan de opgaven van de Duitse commandanten over de aantallen geëxecuteer den moet u niet zwaar tillen. Ze gaven veel meer doden op dan er waren. Alleen om in de gratie te komen in Berlijn", aldus Menten. Het al vele malen gepubliceerde re laas van Chaviv Chanaan, mag de Israëlische journalist tijdens de middagzitting zelf vertellen. De man, die Accent's hoofdredac teur Hans Knoop, een jaar gele den op het spoor van Menten zet te, werd 64 jaar geleden ergens in Oost-Galicië geboren. In 1918 vertrok hij met zijn ouders naar Podhorodce, waar zijn vlader en kele jaren landgoederen beheer de. Chanaan: "Ik kende Menten goed. Hij was aardig voor me. Vertelde veel over Holland, nam me mee uit jagen en vissen. We spraken altijd Duits, hoewel Menten ook redelijk Pools sprak. In 1935 ben ik naar Israël vertrokken. Uit Is raël heb ik zelfs nog een kaart naar Pieter Menten gestuurd. Pas jaren later hoorde ik van de kant van de joden die vanuit Rusland naar Israël kwamen wat er ge beurd was met mijn familie. Een vriend van ons uit Lemberg ver telde me dat al mijn familie was omgebracht. Dat was het treurig ste moment in mijn leven. Het op één na treurigste moment volgde onmiddellijk daarop. Dat was Op de eerste dag van het proces MENTEN werden twee getuigen ge hoord: Links: De Israëlische journalist CHAVIV Chanaan en rechts mevr. M. Cygielstreich-Pistyner uit Israël, dochter van Podhoroce. toen hij vertelde dat. Pieter Men ten dat had gedaan. Vervolgens kwamen er meer details los. Ik hoorde de verhalen: Hoe Menten door Podhorodce had gelopen, op zoek naar mijn oom Pistyner. Hij zocht hem, vermoedelijk om een oude rekening te vereffenen. Mijn oom had namelijk een proe ces tegen Menten gewonnen en dat moet hem niet lekker hebben gezeten. Toen hij mijn oom niet kon vinden heeft hij familieleden meegenomen en doodgescho ten." Na de oorlog had Chanaan de zaak nog aangekaart, maar van de toe nmalige procureur-generaal in het voor het Amsterdamse hof lopende proces-Menten, had hij te horen gekregen dat de zaak- Menten net gesloten was. Mentens' reactie is kort: "Deze man heb ik nooit in mijn leven gezien, of gesproken. Het is allemaal waanzin wat hij hier staat te ver tellen. We verdoen tijd met hem. Het is allemaal een wraakactie van de familie Pistyner tegen mij Ze beweren dat Pistyner het pro ces tegen mij had gewonnen. Het is juist andersom. Daar zijn offi ciële stukken van. Ze hebben het ook over Urycz. Daar ben ik mijn hele leven niet geweest." Als laatste wordt mevrouw Cygielstrejch-Pistyner gehoord. Haar verhaal: "Menten had van mijn vader een perceel bos ge kocht. De verstandhouding was goed, maar bekoelde na de pro cessen, ook ik ken hem van horen zeggen. Maar uit onverdachte bron. Mijn broers en mijn zwager, Menten heeft ze allemaal neerge schoten. Ook een meisje van één jaar oud gooide Menten uit een raam, waarna hij op haar schoot, overigens zonder haar te raken." De zitting wordt morgenochtend om tien uur voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7