'Poezentransport' in bollenstreek Dit was ook een principiële JUBILEUMFEEST MET GRIEZELS Duinpark woonerf Drom oud-leerlingen naar schoolreünie Nederlandse schepen terug uit Ierland DINSDAG 10 MEI 197 KATWIJK - "Dat we ondanks de visserij-beperkende maatregelen van de Ierse regering toch bij Ier land zijn gaan vissen, is duidelijk ook een principiële actie geweest. Als we dat niet hadden gedaan, waren Engeland en Schotland namelijk ook meteen met derge lijke maatregelen gekomen. En geland is nu al hard bezig om een dergelijke regeling te treffen. Nou, als dat gebeurt dan zijn wij vissers rijp voor de WW..." Schipper P.C. Haasnoot (33) van de KW 49 "Schout Velthuys" van de Katwijkse rederij Kennemerland is één van de tien kapiteins van Nederlandse vissersschepen die in Ierse wateren begin mei door de Ierse marine werden opge bracht. Zij visten binnen de gren zen die dat land eenzijdig had ge trokken en waarbinnen onder meer de Nederlanders niet moch ten komen, nadat besprekingen om tot een Europees visserijbe leid te komen op 6 april waren vastgelopen. Met de KW 49 waren er nog drie Katwijkse schepen onder de ge arresteerden. Twee van rederij Ruilbeurs in 't Poelhuys LISSE - In gemeenschapscentrum 't Poelhuys in Lisse zal zaterdag een ruilbeurs worden gehouden voor allerhande verzamelaars. Niet alleen postzegels dus, maar ook munten, sigarenbandjes, luci- fermerken of suikerzakjes. De zaal gaat open om tien uur 's ochtends en blijft tot vier uur in de middag open voor de verzamelaars. ATLETIEK - De Keniaan Mike Boit heeft gisteren tijdens weds trijden in Eugene (Oregon) de 800 meter gewonnen in 1.45.87. Dit is de snelste tijd van het seizoen. Parlevliet en Van der Plas en één van rederij Ouwehand. Al deze schepen keerden begin deze week in de thuishaven IJmuiden terug van hun Ierse avontuur, nadat de tien kapiteins na beta ling van 1,1 miljoen gulden aan borgtocht waren losgelaten. Schipper Haasnoot vertelde ons thuis aan de Duinstraat 6 in Kat wijk aan Zee zijn verhaal. Prima vangst "Op 21 april waren we afgevaren vanaf IJmuiden voor de ma kreelvangst onder Engelse wal. Na twee dagen hadden we nog niets gevangen, de weersom standigheden waren zo slecht dat er niet viel te vissen. Toen hebben we de knoop doorgehakt. We hebben de andere schepen die in de buurt lagen gevraagd en zijn met z'n allen naar Ierland gegaan. Woensdagmorgen 27 april zijn we gaan zoeken binnen de 50- mijlszone naar makreel, 's Mor gens deden we twee korte trek ken en na drie uur vissen hadden we 50 ton gevangen. Een prima vangst, kan niet beter". "Donderdag zijn we, nadat die ma kreel woensdag was weggevro- ren, weer aan de slag gegaan. In vier uur 30 ton. Da's ook nog prachtig. Vrijdag hebben we de hele dag gezocht en 's middags liepen we pas weer makreel tegen 't lijf. In drie uur haalden we 40 ton. Net toen we echter aan het halen waren, kwam d'r een pa trouilleboot van de Ierse marine aan. Die ging naar de VL 89 en die werd als eerste gearresteerd. Een paar officieren gingen gewapend en al aan boord". "Wij zijn toen weer gaan uitzetten, vlak onder de snoet van die Ieren. Na drie kwartier riep de schipper van de VL 89 ons op. Dat-ie mee moest en dat wij de 50-mijlszonde' moesten verlaten. Anders wer den we ook opgepikt. Nou, toen heb ik gezegd: als jij mee moet, dan gaan we allemaal. Wij werden dus ook opgebracht. Onder lood sen moesten we naar Cork toe". "In Cork moesten we 's nachts om half drie voor de rechter komen, die een voorlopig proces-verbaal opmaakte. Zondags 's middags hebben we daar ook de hele tijd gezeten en daar ging 't er erg rus tig aan toe. We verstonden weinig van wat die Ieren allemaal te zeg gen hadden. Op advies van onze advocaat hebben we het proces verbaal uiteindelijk getekend. Per slot van rekening waren we netjes buiten de 25 mijl gebleven, waartoe we van de reders en de regering opdracht hadden ge had". "Maandagmiddag, 2 mei was dat, is de zaak voor het gerecht geweest. Die rechter zag er duidelijk geen gat in, die wist niet wat-ie met ons aan moest, hij kon niet tot een uitspraak komen. Die wist na tuurlijk ook wel dat wij en Ier land allebei lid van de EG zijn. Tenslotte heeft de rechter de zaak doorverwezen naar het Europese Hof. Een goede beslissing, anders zou elk land wel z'n eigen rechter- tje kunnen gaan spelen". De heer Haasnoot, die zegt goed te zijn behandeld door de Ieren ("We konden gaan en staan waar we wilden, we aten gewoon mee op het schip"), heeft wat betreft deze kwestie niets dan lof voor de Nederlandse regering: '"Ik ben erg blij met de uitspraken van de ministers Van der Stee en Van der Stoel, dat ze pertinent tegen de handelswijze van de Ieren zijn. Daaruit blijkt tenminste dat de overheid nog wat voor ons vissers wil doen, dat ze aan ons dénkt. Dat valt me honderd procent mee van de regering". Spanning Bij de familie Haasnoot thuis - de heer Haasnobt is overigens iets eerder teruggekeerd naar Neder land dan de anderen wegens het overlijden van zijn vader - heb ben vrouw en kinderen tijdens het Ierse avontuur danig in span ning gezeten. Mevrouw Haasnoot vertelt: "Ik heb die eerste nacht tot een uur of één naar de radio zitten luiste ren, of ik mijn man ook zou kun nen horen. Ik wist niet of hij er bij was, hoewel ik het wel vermoed de. Mijn man is altijd de eerste als het om collegialiteit gaat. Maar we zeiden na hun laatste reis ook al hè, toen er van die onderzeebo ten en helicopters om ze heen zwermden: het lijkt wel of je een stelletje boeven bent. Tja, en dan ben je dat keer natuurlijk wel erg benieuwd naar hoe alles af loopt..." In dierentuin: Waar kan een jubilerend dierenpark zijn bezoekers zo al mee verrassen? Een tijdelijke korting op de veelal pittige toegangsprijs? Een gratis consumptie in het restaurant? Bij het diérenpark Wassenaar (vorige week sprong er nog een krokodil door de ruit var. zijn verblijf) heeft men blijk baar andere gedachten over feestvieren. Daar wordt het 40-jarig jubileum luister bij gezet met de publiekspresen- tatie van een collectie grie zels: zo'n honderd vreemd soortige kruipers, sluipers en springers, die vanaf 1 mei in het gorillahuis te bekijken zullen zijn. De collectie is speciaal voor dit feest aangekocht. Grote afge sloten glazen bakken moeten er voor zorgen dat het jubi leumfeest niet wordt ontsierd door griezelige ontsnappin gen. Wat zal er in het gorillahuis zo al te zien zyn? Bijvoorbeeld de giftige vogelspin van het zelfde soort dat vorig jaar een complete Haagse woonbuurt op stelten zette nadat een bedden opmakende huis vrouw had rondgebazuind er één over de klerenkast te hebben zien tippelen. Ook schorpioenen komen op het jubileumfeest en de mees ten beschikken over een voor de mens dodelijke beet. Sommige vrouwelijke exem plaren blijken de gewoonte te hebben na de paring het mannetje met huid en haar te verslinden. Pogingen in die richting onder neemt ook de vrouwelijke bidsprinkhaan, eveneens van de partij, die de liefde van haar partners meestal bean twoord door hem tijdens de paring een of meerdere lede maten van het lijf te rukken en op te knabbelen. Miljoenpoot In de "jubileumaanbieding" van het Wassenaarse dieren park zitten ook miljoenpoten (in volwassen staat zich voortbewegend op 200 po ten), Afrikaanse reuzeslak ken, uit hetzelfde werelddeel vraatzuchtige treksprinkha- nen en bontgekleurde maan- vlinders. Op deze tentoonstelling van meer dan honderd griezels zullen informatieborden en wandplaten voor de nodige toelichting zorgen. Schipper Haasnoot uit Katwijk verenigd na zijn Ierse avontuur. NOORDWIJK - Het Duinpark wordt geheel woonerf. Dit was de slotconclusie van de Noordwijkse raadscommissie voor verkeersaan- gelegenheden, die gisteravond uit voerig over de inrichting van het Duinpark van gedachten wisselde. Daarbij ging het in de eerste plaats over de vraag of de gehele wijk het karakter van woonerf diende te krijgen of dat de hoofdverbinding Derk Bolhuisstraat - Van Konij nenburgstraat hiervan uitgezon derd zou moeten worden. In dit laatste geval wordt het begrip "woonerf' gedevalueerd, betoogde de politiedeskundige, hoofdin specteur Basten. Hij bleek er een voorstander van om het gehele Duinpark als woonerf aan te wijzen. Autobussen en vrachtwa gens horen daar niet thuis. De hui dige situatie achtte de woordvoer der van de politie onoverzichtelijk en onbevredigend, al was hij er zich van bewust, dat de consequenties van de inrichting van de wijk tot woonerf op bezwaren van de Duin- parkers zou kunnen stuiten. Burgemeester mr. Bonnike accen tueerde de bezwaren. Zo zag hij problemen voor de gasten, die met touringcars worden aangevoerd en hun bagage naar de logiesadressen moeten zien te krijgen. De reisbu- reau's mogen dan wel met steek- wagentjes klaar staan, meende Noordwijks eerste burger. De waarnemend directeur van openbare werken zei in dit ver band, dat de woonwijk leefbaar be hoorde te blijven. Zo zullen de wo- Noordwijkse wijk zal in het gehele Duinpark verbo den zijn. Wethouder Van Duijn deelde nog mee, dat de meerkosten ongeveer 250.000,- zouden bedragen, maar deze som valt binnen de exploitatie-opzet van de woonwijk. Tenslotte was het Rubingh. die (aandacht vroeg voor de groenvoor zieningen in het Duinpark. ningen bereikbaar moeten zijn voor de vuilnisophaaldienst, de brand weer, ambulances en dergelijke. Andere commissielieden atten deerden op mogelijke verkeers- stagnaties als touringcars bezig zijn om in de wijk hun passagiers te los- Tenslotte werd men het er unaniem over eens, dat het hele Duinpark de bestemming krijgt van woonwerf met een zo simpel mogelijke aan passing van de bestaande situatie. De toegang tot de wijk voor auto bussen, vrachtwagens en soortge lijke grote voertuigen op de hoofd- baan wordt niet verboden. Maar wel zal dit verkeer zich door de aangelegde "hobbels" zo langzaam mogelijk moeten voortbewegen. Met nadruk verklaarde De Geus de bewoners niet te willen duperen door hen de "slapers met ontbijt" te onthouden. Om in de zijstraten te komen zal zwaar verkeer als ver huiswagens, installateurs en derge lijke, een ontheffing van de politie krijgen. Het parkeren van autobus sen en dergelijke grote voertuigen BASKETBAL - De mini- basketbalsters van MSV (Noord- wijk) hebben in Den Helder het Nederlandse kampioenschap ver overd. De meisjes wonnen achte reenvolgens van Red Star, Hille- gom en Hoogvliet. In de finale ze gevierde MSV met 53-10 over NoordkoD. Inbraken in Katwijk KATWIJK - In de nacht van zondag op maandag zijn in Katwijk een tweetal inbraken gepleegd. Bij de firma Gebr. H. aan het Prins Hend rikkanaal verdwenen verschillende kantoorbenodigdheden en een aan tal girokaarten. De inbrekers kwa men binnen door een dakraam. Uit een container van de firma M. in fase 2 van plan Rijnsoevef werden diverse gereedschappen gestolen ter waarde van, in totaal, zo'n 1000 gulden. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Voor geboortebeperking bij katten Mevrouw Meyboom .ingrijpen nu nodig Omdat ze "erg geschrokken zijn van het diere- noverschot en de toestanden in de asiels in de Bollenstreek" wil een groep Lissenaren op korte termijn van start gaan met een vereni ging dierendienst. Met als voornaamste doel: bevordering van de geboortebeperking bij kat ten. Want daar lopen er in de Bollenstreek eigenlijk teveel van rond, zo heeft de vereniging in op richting (donderdagavond worden in het Poelhuis voor het eerst alle koppen bij elkaar gestoken) geconcludeerd. Wat daar de oorzaak van is? Mevrouw Meyboom, secretaresse in de r vereniging: "Voor de bestrijding hebben veel bollenboeren en grote bedrijven katten op hun terrein rond lopen. Maar over het algemeen neemt men niet de moeite die dieren te laten steriliseren. Met als gevolg dat er elk jaar weer zoveel zwerfkatten bijkomen. We zijn nu op een punt dat er nodig moet wor den ingegrepen". De Lissese heeft afgelopen jaar al de daad bij het woord gevoegd. Ze maakte van haar beschei den eengezinswoning een zoete inval voor zwerf- en afstandskatten en ook voor in de steek gelaten honden. Voor de katten reser veerde ze een aparte kamer. Daar zitten er nu elf in. pen. Hun frisse lucht krijgen zo doordat ëen van de kamerramen is vervangen door een met gaas bespannen hor. Mevrouw Meyboom heeft ook nog vijf eigen katten en twee honden. r Zo zijn er meer in Lisse die een klein asiel in huis hebben, in afwachting van gegadigden die voorgoed of voor tijdelijk (totdat er weer plaats is in het asiel) de zorg voor een gestrande poes of kater op zich willen nemen. De vereniging gaat dat coördineren! Maar voorop blijft staan de bevordering van de geboorte beperking. Daarvoor wil men een soort vervoersdienst gaan opzetten voor mensen uit Lisse en omgeving die wel bereid zijn hun huisdier te laten sterili seren, maar voor wie het problemen geeft de poes bij de dierenarts te brengen en haar weer een paar uur later op te halen. Het p!— is nu om op een paar vaste tijdstippen in d«. eek met wat vrijwilligers die over een auto t hikken katten te komen ophalen, naar de dLienarts te brengen en weer thuis af te leveren. Gratis. Vrijwilligers De dierenartsen, zo vertelde mevrouw Mey boom, zien dat plan wel zitten. "Ze zijn dan zelfs bereid de prijs van het steriliseren te laten zakken. De particuliere dierendienst zoekt nu vrijwilli gers voor de "poezentransporten". Naar schatting zo'n duizend oud-leerlingen zullen a.s. zaterdag van de partij zijn op de reünie die de rk. St. Antoniusschooï in Sassenheim dan organiseert ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan. Deze schorpioen is een van de gasten" op het jubileumfeest i dierenpark Wassenaar. In totaal zijn er ongeveer 2000 uitnodigingen de deur uitge gaan. De helft heeft positief gereageerd, onder wie een 82-jarige, de oudste nog in le ven zijnde oud-leerling. De reünisten kunnen de hele dag terecht in de 12-klassige school aan de Hoofdstraat, die van binnen zo is aange kleed dat ieder er zijn eigen stukje schoolverleden kan gaan opzoeken. Zo hangen er op de bovenste verdieping bijvoorbeeld al leen klasse foto's uit de pe riode 1902-1940. Er worden in' de school ook wandplaten ge ëxposeerd zoals- die vroeger bij het rk. lagere onderwas als lesmateriaal werden ge bruikt. Sn wie nog een tastbare herin nering wil hebben aan de ja ren van toen kan in één van de lokalen taal- en rekenboekjes uitzoeken die al lang niet meer in gebruik zijn, maar die wel bewaard zijn gebleven. Voor een appel en een ei kan men die oude schoolboekjes kopen. Om te voorkomen dat antiek handelaren er met een hele partij vandoor gaan zal per persoon maar één boekje kunnen worden gekocht. Wie naast de boekjes grijpt kan die dag op een veiling een bod doen op schoolwandplaten uit de jaren twintig. Er wor den er vijf te koop aangebo den. De St. Antoniusschooï houdt gedeeltelijke uitverkoop, omdat er over twee jaar ver huisd gaat worden naar een nieuwe school, waar lang niet zoveel bergruimte is als in de school aan de Hoofdstraat. Dus moet er één en ander worden afgestoten. Op de dag van de reünie is er ook van alles te beleven op de speelplaats van de school. Daar zal toneel worden ge speeld en er zullen wat kermi sachtige attracties zijn. Leimuiden: Militaire tehuizen krijgen geen subsidie meer LEIMUIDEN - De Centrale voor Katholieke Militaire Te huizen, het Humanistische Thuisfront en de Koninklijke Militaire Bond Pro Rege krijgen Géén subsidie meer van de gemeente Leimuiden. In totaal schonk het dorp vij fenzestig gulden. Burgemeester en wethouders motiveren hun besluit als volgt "In het verleden was deze subsidie alleszins ge rechtvaardigd, omdat de mili tairen, die van de tehuizen ge bruik maakten een uiterst ka rige, om niet te zeggen onvol doende vergoeding, voor hun verblijf in militaire dienst ont vingen." Het gemeentebestuur ver volgt "Hierin is echter veran dering gekomen door het toe passen van de wet op het mi nimum loon voor militairen. Thans wordt een behoorlijke vergoeding uitbetaald en is het, naar onze mening, niet meer nodig dat de militaire te huizen met tekorten werken. De bedragen die in rekening worden gebracht kunnen en moeten zeker kostendekkend zijn." Daarom stellen burgemeester en wethouders de gemeente raad, die donderdag (12 mei) vergadert, voor met ingang van het volgend jaar géén sub sidie meer te verstrekken aan de drie genoemde instellin gen. Politie grijpt twee inbrekers BODEGRAVEN - De rijkspolitie Bodegraven heeft vannacht twee Italianen gearresteerd die hadden geprobeerd in te breken bij een ju welier aan de Kerkstraat. Aanvankelijk trachtten zij de sponningslatjes weg te halen en een winkelruit te verwijderen. Toen dit niet lukte werd met een gestolen auto een poging gedaan de ruit aan diggelen te rijden. Ook dit misluk te. Het kabaal dat de inbrekers hierbij maakte wekte een aantal omwo nenden, dat de politie waarschuw den. Op de grens van Bodegra- ven/Reeuwijk werden de Italianen aangehouden. Half miljoen voor grond aankoop KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een half miljoen gulden moet de gemeenteraad van Koudekerk vol gende week (maandag 16 mei) uit trekken om in het bezit te komen van een stuk grond in het Midden gebied (terrein waarop Van der Meijden is gevestigd). Na veel overleg met de beleg gingsmaatschappij Noordam en raadplegen van de fractievoorzit ters in de raad hebben burgemee ster en wethouders overeenstem ming bereikt over de aankoop van 4644 vierkante meter grond. Het gemeentebestuur meldt in zijn voorstel dat met èn door deze aan koop de totale realisering van het reconstructieplan - onder de meest gunstige omstandigheden - kqn worden veiliggesteld. In het Mid dengebied zullen, zoals al eerder is gepubliceerd, ruim zeventig huizen worden gebouwd. Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare). Donkersteeg, Kuipersteeg Dullebakkersteeg, Hooglandsekerksteeg, Pelikaan straat, Koestraat, Lege Werfstraat, Bouwelouwensteeg, Duizend- draadsteeg, van der Werfstraat, Meermanshof, Druckerstraat, Ma- redorpsedwarsstraat, Grevens- traat, Voldersgracht, Noord- en Zuid Rundersteeg, Janvossens- teeg, Koddesteeg, Clarasteeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Ma re), Lange Zandstraat, Volmolen- gracht, Oostdwarsgracht, Kool straat, Emmastraat, Baatstraat. Wijk 23 Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerrit- steeg, Prinsessekade, Turfmarkt, Steenstraat, Beestenmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Kort Gal gewater, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le en 2e Binnenvestgracht, St. Aagtens traat, Lammermarkt. Marktsteeg, Lange Scheistraat, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turf- marktbrug), Fokkestraat, Oude Vest, (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoorsteeg, Dolhuis- steeg, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Ag- metenstraat, Spijkerboorsteeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht, Reineveststeeg, Langegracht, Vre dehof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hendrikstraat.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4