Nieuwe acties wan winkeliers Istaan op stapel Begin restauratie van de Pieterskerk Speeltuin Groenoord na jaren uit impasse Als beroep wordt afgewezen NOG GEEN VAN STRAAT IN LEIDEN 1977 -DINSDAG 10 MEI 1977 ïefti- nm LEIDEN - De middenstand en het grootwinkelbedrijf in de Leidse bin- r nenstad zullen tot actie overgaan, wanneer het beroep dat het Leids City Centrum heeft ingesteld tegen de reconstructieplannen van de Breestraat, door de Kroon zal worden afgewezen. i Deze conclusie valt te trekken uit het feit, dat het LCC-bestuur gisteravond tijdens een door ruim 100 aanwezigen bezochte ledenvergadering middels een staande ovatie werd gemachtigd "maatregelen te nemen", wanneer het beroep van het LCC op 23 mei a.s. zou worden afgewezen. Welke maatregelen dat zouden kunnen zijn, werd niet gezegd. LCC-voorzitter Van Egmond deelde slechts mee, dat het bestuur "bepaalde plannen achter de hand" heeft. In zijn openingswoord had de heer Van Egmond erop gewezen, dat het afgelopen jaar "een opeenstapeling 'van moeilijkheden" te zien heeft gegeven. "Het verraad van Waal (wethouder stadsontwikkeling - red.) heeft ons diep geschokt", aldus de LCC- voorzitter, die zei zeer teleurgesteld te zijn in het huidige gemeentebe stuur "dat van leugens en bedrog aan elkaar hangt". In dit verband merkte hij op "dat notulen van hoorzittingen worden vervalst". Chaos toestanden gecreëerd" onder het motto: "Als je er een chaos van maakt, blijven de auto's vanzelf wel weg". Hij herinnerde aan de reconstructie van de Rijnsburgerweg, die hij een lachertje noemde en aan de "droeve situatie" die de reconstructie van het Stationsplein heeft opgeleverd. Ook de "belachelijke toestand" in de Haarlemmerstraat werd weer ten tonele gevoerd. Anderzijds blijkt het gemeentebe stuur ongevoelig voor pleidooien voor parkeergarages, aldus de LCC-voorzitter. terwijl wèl wordt doorgegaan met "het stokpaardje van Waal": de afsluiting van de Breestraat. Hij wees erop dat het daardoor binnenkort volslagen onmogelijk zal worden om de win kels in de binnenstad te bereiken, terwijl die winkels in sterke mate afhankelijk zijn van het publiek van buiten de stad. "Het woord inspraak staat bij de PvdA hoog in het vaandel", aldus de heer Van Egmond, "maar in de praktijk blijkt dat er gewoon niet naar je geluisterd wordt. Voorstel len tot' het oplossen van het par keerprobleem worden de kop in gedrukt. Ons voorstel om op de plaats van de school aan de Boom- markt eerf parkeerdek te bouwen, wordt doorkruist door het school gebouw op de monumentenlijst te plaatsen". Een tekening van de voorgenomen reconstructie van de Breestraat. De steen des aanstoots in de ogen van vele winkeliers. De reconstructie-op proef wordt voorlopig alleen ingevoerd op het gedeelte tussen het Gangetje en de KoornbeurssteegDe tekening laat een stuk hiervan zien. met links de toren van het stadhuis zichtbaar. Beroep "Praten met dit college heeft geen zin meer. We zullen dus naar andere wegen moeten zoeken om te trach ten ons leven te redden. Eén van de middelen daartoe is het beroep, dat w() tegen de plannen van het col lege hebben ingesteld bij de Kroon". De heer Van Egmond riep de aanwezigen op om maandag 23 mei a.s. mee te gaan naar Den Haag, waar het beroep door de Raad van State zal worden behandeld. LCC-bestuurslid Brummer her haalde nog eens de bezwaren van het LCC tegen de huidige plannen. Hij stelde dat er gewacht moet worden met ingrijpende maatrege len, totdat er beter zicht is op de gevolgen van dergelijke maatrege len. "Nu gaat men opereren, zonder dat men weet waar de patiënt aan lijdt", aldus de heer Brummer. Volgens hem heeft het gemeente bestuur op grond van politieke overwegingen "gewoon z'n zin doorgedreven" door de plannen met een meerderheid van slechts één stem door de gemeenteraad te loodsen. Bovendien heeft men vol gens de heer Brummer de betrok ken bedrijven niet voldoende tijd gegeven om met de afsluiting van de Breestraat rekening te houden, en hy concludeerde dan ook "dat er met de economische belangen in de binnenstad in het geheel geen re kening wordt gehouden". Ontslaan Dit laatste werd onderschreven door een aantal aanwezigen. Gara gehouder Blonk beet het spits af door op te merken, dat de tegen werking die hij van het gemeente bestuur heeft gehad, hem zijn ge zondheid heeft gekost. Slager Van der Zon was van mening, dat par tijpolitieke overwegingen in de discussie over de Breestraat door slaggevend zijn geweest. Niet alleen achter de bestuurstafel bleek men strijdvaardig. Schoe nenhandelaar Krol riep zyn collega-middenstanders op "een beetje rotzooi te trappen". Hij stelde voor om op 23 mei a.s., wan neer de Raad van State het beroep van het LCC zou afwijzen, al het winkelpersoneel te ontslaan. Dit onder het motto: "Ik sterf liever snel dan langzaam". Het PPR-raadslid Laurens Beijen, die - evenals de wethouders Van Aken en Waal en een groot aantal andere raadsleden - in de loop van de avond de zaal was binnengeko men, trachtte nog uit te leggen dat de gemeenteraad "er echt niet op uit is om autootje te pesten". Hij wees erop dat de huidige verkeers situatie in de binnenstad niet erg bevorderlijk is voor het bedrijfsle ven, en dat het beleid er op gericht is het autoverkeer in banen te lei den. Het radicale raadslid vond echter weinig gehoor. heren Van Leeuwen, LEIDEN - Je zou het „verkrot ting" kunnen noemen wat er gebeurd is. Van de schommels is niet veel meer over dan oud roest. En dus behoorlijk ge vaarlijk. Zo is het ook met het andere materiaal van wat er nog over is van een vroeger bloeiende speeltuin. Het is het gevolg van een zo'n vier jaar durend conflict tussen het oude speeltuinbestuur en een groep buurtbewoners die wel initiatieven had, maar belem merd werd ze ten uitvoer te brengen. En het oude bestuur, late we eerlijk zijn, had de laat ste periode weinig opbou- wends gedaan. Het kwam er uiteindelijk op neer dat initiatieven niet door kon den gaan ondat een oud be stuur niet wilde wijken. De speeltuin aan de Musschen- broekweg in de wijk Groe noord, zou, als hij weer opge knapt is een ideale plaats zijn om de kinderen veilig te laten spelen. Aan de impasse is nu een einde gekomen. Veertien dagen ge leden heeft er een gesprek plaatsgevonden waarbij, door de bemiddeling van de heer Steinbach van de Leidse Jeugd Actie, in redelijkheid besloten is om een werkgroep, waarin zeven buurtbewoners zitting hebben, in te stellen, die alle verantwoordelijkheid voor de speeltuin gaat dragen. Daarna ast zal het oude bestuur voort blijven bestaan tot 10 juni. Op die dag wordt dan een nieuw bestuur gekozen uit de mensen die zich daarvoor aangespro ken voelen in de buurt. Dit zul len dus mensen zijn die zelfde gang van zaken voor hun kin deren willen gaan regelen. De speeltuin is noodzakelijk. De buurt heeft vrij smalle straten; er gaat vrij veel grof verkeer om de buurt heen. Er is in de buurt weinig groen om in te gravennf om je achter te kunnen ver stoppen. Bij de flats is groen, maar dat wordt nogal sterk bemest door de honden, die ook hun ruimte nodig hebben. Verder aan de overzijde van de Willem de Zwijgerlaan, maar voor de kleinere kinderen is het ondoenlijk de drukte zonder toezicht over te steken. De werkgroep heeft komende za terdag 14 juni voor het eerst de vrijheid om. samen met een paar handige mensen in de buurt, iets aan de speeltuin op te knappen. Het is dan de be doeling de beton tegels weg te nemen; het materiaal zo veel mogelijk te repareren. In plaats van de tegels komt nu, onge vaarlijk, fris groen gras. Nu er in het geschil bemiddeld is, is er ook meer duidelijkheid wat betreft de financiële moge lijkheden. Uit de gelden die ge stagneerd zijn bij het oude be stuur is het nu mogelijk om de geplande voorzieningen te kunnen bekostigen. Als u zin heeft een handje te ko men helpen? Dan is er een begin gemaakt met de verbetering van de buurt; in ieder geval hoeven de leidsters van de peuterspeelplaats die op het terrein van de speeltuin staat, dan niet meer met het kroos naar de Marespeeltuin of naar de Leidse Hout) HANS DE REGT LEIDEN - Een zich "Medio. Mundi noemende stichting heeft het Leidse college onlangs een brief gestuurd met het verzoek te melden of er in Leiden al een straat, plein, zwem bad of iets dergelijk genoemd is naar Van Agt. En zo niet, of een dergelijke vernoeming in de nabije toekomst wordt overwogen. De vraag past in een onderzoek dat wordt ingesteld door een commissie van de stichting luisterend naar de naam "Commissie positieve ten densen Van Agt". Het college van B. en W. heeft op dat verzoek dezer dagen het volgende antwoord gestuurd: willen wij vooreerst opmerken, dat wij over uw activiteit zeer verheugd zijn. Het noemen van een straat of plein naar de lijsttrekker van het CDA is op zichzelf een daad, die zeker ge rechtvaardigd is en voor een sym pathieke figuur als de heer A. van Agt een duidelijke erkenning zou betekenen voor zijn onverdroten en moedig ijveren voor het welzijn van onze Nederlandse samenleving. Zeer tot onze spijt echter wordt in Leiden de opvatting gehuldigd.dat eerst overleden personen voor ver noeming in straatnamen in aan merking komen. Aangezien de heer Van Agt duidelijk nog tot de leven den behoort en naar wij hopen nog lang zal behoren, kunnen wij op uw verzoek niet ingaan. Anderzijds echter komen de in Leiden reeds be staande Nonnensteeg en Paters traatje wellicht enigermate aan uw bedoelingen tegemoet. Voor de goede orde en ter voorko ming van misverstanden, vestigen wij er uw aandacht op, dat de straatnamen Uilenhorst en Wiekei- horst (deze schrijfwijze berust waarschijnlijk op een ambtelijke fout) slechts een toevallige gelijke nis vertonen met bestaande perso nen, evenals dit geval is met straat namen die naar leden van ons col lege zouden verwijzen zoals Vis markt, de (Ver)Boommarkt, de Akenwerf, de Damlaan.de Van der Waalsstraat.de Tesselschadestraat en de Oosten(man)straat" LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met de restaura tie van de Pieterskerk in Leiden. Het gaat daarbij om een eerste fa se, die consoliderende werkzaam heden omvat. Voor de restauratie van de Pieters kerk is in opdracht van de Stichting Pieterskerk, die op het ogenblik ei genaresse is van het bouwwerk, een restauratieplan gemaakt door het architectenbureau Van Dam, Van Drie maanden voor rovende vrouw DEN HAAG/LEIDEN - Een 19- jarige in Leiden verblijvende vrouw is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie maanden cel wegens diefstal en geweldpleging. De vrouw was in een woning aan de Oranje Boomstraat binnengedron gen en had een klein bedrag aan geld gestolen. Toen de 82-jarige bewoonster van het pand pro beerde haar buiten de deur te zet ten, viel zij en brak haar schouder. Buren waarschuwden echter de po litie, zodat de inmiddels gevluchte vrouw toch nog kon worden aan gehouden. De officier van justitie had tegen de vrouw, die verstek liet gaan en f3000 borgsom verspeelde, zes maanden cel geëist. der Sterre en Van Straten in Lei derdorp. De minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk is inmid dels in principe akkoord gegaan met dit plan. Wel heeft hij daarbij aangetekend, dat nader overleg over bepaalde details nodig zal zijn. Om te voorkomen dat de Pieters kerk nog verder in verval raakt, heeft de minister zich bereid ver klaard een bedrag van 1.250.000 gulden beschikbaar te stellen voor de eerste restauratiefase. Dat is de helft van de totaal geraamde kos ten. Van dit bedrag kan nog dit jaar een bedrag van een half miljoen worden uitbetaald. Het resterende bedrag van f 750.000,- volgt vol gend jaar. Er wordt vanuit gegaan dat de pro vincie Zuid-Holland tien procent van de kosten - zijnde een kwart miljoen voor haar rekening kan nemen en de gemeente Leiden der tig procent, ofwel een bedrag van 750.000 gulden. Voor de stichting Pieterskerk Leiden resteert in dat geval nog een bijdrage van 250.000 gulden, die zal moeten worden ge leverd. Overigens zullen de uiteindelijke restauratiekosten van de Pieters kerk aanmerkelijk hoger worden als het totale plan wordt uitge voerd. Dat plan voorziet onder meer in het aanbrengen van een verwarmingsinstallatie en de res tauratie van het kerkorgel. Volgens een al in 1975 opgestelde begroting zouden de totale kosten meer dan vier miljoen gulden bedragen. Over de toekomstige bestemmin gen van de Pieterskerk is op dit ogenblik nog weinig bekend. Het stichtingsbestuur streeft naar een ruime gebruiksmogelijkheid, waarvoor het noodzakelijk is, dat de bestaande kerkbanken in het middengedeelte, de zogenaamde „kuip", worden vervangen door verplaatsbare stoelen. De restauratie van de Pieterskerk komt donderdagavond aan de orde in de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening en open bare werken. LEIDEN - De Leidse raad heefter sinds gisteravond weer een nieuw gezicht bij. Voor de PSP werd tot raadslid geinstalleerd mevrouw Hilda Passchier. Zij neemt de plaats in van Anne v.d. Zande die tot dusver de pacifistisch- socialistische belangen in de Leidse gemeenteraad behartigde. Overi gens gaat het hier om een geval van "stuivertje wisselen". Anne van der Zande, blijft fractie assistente, een functie die tot dusver door Hilda Passchier werd vervuld. Ter verwelkoming van Hilda Pas schier waren er rode tulpen en een bakje met radijsjes Vier jaar voor smokkelen van heroine LEIDEN - Wegens deelneming aan smokkelen van heroïne, heeft het Haagse gérechtshof een 24-jarige zeeman uit Singapore veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In eerste instantie had de recht bank hem veroordeeld tot drie jaar. De man was betrokken bij het smokkelen van 12 kilo heroïne uit Singapore, via Kopenhagen en Brussel naar Leiden. Hij deed dat samen met nog twee landgenoten, r de politie had een tip gekre- Toen de mannen in Leiden Holiday Inn betrokken hadden, deed de po litie er een inval en vond de koffers waarin de heroïne zat. i de Musschenbruekweg waar zaterdag door de buurt opruimactie gehouden zal

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3