Loop 's zomers af en toe naar de pomp Voor tuindeuren 'n vloerconvector Bij wie informatie? DINSDAG 10 MEI 1977 Het is voor de meeste mensen al weer een lange tijd geleden dat ze 's morgens heel vroeg in een door en door koud huis de ka chel moesten aanma ken. Dat gebeurde dan met behulp van oude kranten, wat houtjes en misschien een scheutje petroleum. Een verve lend, vuil, langdurig karwei. Die "knusse" anthraciet-kachels met hun door de handel zo uitvoerig geprezen leefwarmte zijn achter haald. We verwarmen nu onze woningen centraal. Gemakkelijke warmte keurig door een thermostaat gere geld. 's Morgens als we opstaan even die thermostaat wat hoger zetten en het huis is tot in alle hoeken binnen korte tijd warm. En wat die ther mostaat betreft, u kunt er ook nog een tijdklok laten inbouwen. Dan is uw woning zelfs al behagelijk warm als u opstaat, terwijl de ver warming 's nachts toch besparen- d uit is geweest. Op dit ogenblik wordt er geen huis gebouwd zonder centrale verwar ming. Koopt men een huis, zo'n in stallatie zit er al in. In vernieuw bouw worden cv's aangelegd. Maar ook voor oudere woningen is het aanbrengen van een cv-installatie een mogelijkheid. Voorjaar Het voorjaar is een mooie en zeer geschikte tijd om daar eens over na te denken en over te praten. U hebt dan net een stookseizoen, met ko len, gas of olie achter de rug. U her innert zich nog de ongemakken en- zo. Nu denken en praten en van de zomer aanleggen, geeft u in het na jaar een eigen cv-systeem. En bent u handig, erg handig, dan kunt u er misschien een heleboel zelf aan doen. Dan doet u er zeker goed aan daarmee tijdig te beginnen. Want een in haast aangelegde installatie is veelal een installatie met gebre ken. En die geeft u alleen maar na righeid, afgezien de kosten en het gevaar. Er kan heel wat worden geschreven over de vraag of de cv zelf kan wor den aangelegd of dat het door een installateur moet worden gedaan. De heer Jansen, een van de voor lichters van het Bouwcentrum in Rotterdam, ziet het meeste in een tussenoplossing. „Natuurlijk," zegt hij, „kan een goede, let wel goede, doe-het-zelver het wel. Maar het blijft een hele klus. Maak liever een afspraak met een echte installateur en overleg met hem welke werkzaamheden u zelf kunt doen en welke u aan hem moet overlaten. In veel gevallen kunt u zo al heel wat verdienen," aldus de heer Jansen. Capaciteit Zo'n echte vakklus is in feite al het eerste dat moet gebeuren namelijk de berekening van de benodigde capaciteit. En dat is vrij ingewik keld. Leveranciers van doe-het-zelf pakketten willen het ook wel doen, maar of het dan altijd juist en se rieus gebeurt, blijft de vraag. De adviseurs van het Bouwcentrum _willen dat ook wel doen als u aller lei tekeningen van uw huis mee neemt. Zo'n advie's is niet gratis. Vraag dan naar de afdeling „binnenmilieu-techniek". Een juiste berekening is in het belang van uw portemonnee, en uw com fort. Of u krijgt een systeem waar mee u uw woning niet warm krijgt, of u koopt onbenutte overcapaci teit. Door Aad Begemann Er komt bij het aanleggen van een cv-installatie veel meer kijken dan het monteren van wat buizen en ra diatoren. Zo mag een particulier helemaal niets doen aan het gasgedeelte. De aansluiting van de ketel mag alleen door een bevoegde installateur ge beuren. De GEB zal in de meeste gevallen eerst die installatie keuren voordat u gas krijgt geleverd. Maak daarom met uw leverancier, 'ook als u een bouwpakket koopt, de afspraak dat hij of de aansluiting en de controle en nacontrole van de hele installatie verzorgt of dat hij er voor zorgt dat een erkende vakman dat doet. Koopt u een doe-het-zelf systeem en klopt u dan bij een installateur aan voor een aansluiting dat loopt u het risico dat hij dat karwei niet wil doen. En geen vakman, geen gas. De GEB let evenwel niet alleen op de goede aansluiting maar ook of de ruimte waarin u uw ketel hebt opgesteld voldoende is geven tileerd, of er voldoende lucht kan Vloer In opkomst is verder nog de vloer verwarming. Dit is een netwerk van kunststofbuizen die op het beton van de vloer worden bevestigd en waarover cement wordt gestort. Door deze buizen stroomt ver warmd water. Het kan zelf worden gedaan, maar dan vergt het wel een goed samenspel met aannemers die overigens nog niet zo in zijn wat dit type verwarming betreft. Het kost hun nogal wat planningsproble men en toezicht. De vloerverwarming kan ook in be staande huizen worden aange bracht (mits die goed zijn geïso leerd) maar men moet dan rekenen met een verhoging van de vloer van vele centimeters. Vloerverwarming geeft een gelijkmatige verwarming. Als hoofdverwarming gebruikt niet zo ideaal omdat het een nogal traag systeem is. Het duurt lang voor dat een kamer op temperatuur is. En het reageert langzamer op een bin nenvallend zonnetje. In combinatie met een ander systeem werkt de vloerverwarming beter. Ideaal ze ker bij steenachtige vloeren, die dan aangenaam aanvoelen. Wat de kosten betreft, ongeveer twintig procent duurder dan warmwater- verwarming door middel van radia toren. Overigens is het natuurlijk een definitief systeem dat men later niet meer kan weghalen. Volgens de heer Jansen moet men dus wel veel vertrouwen hebben in de in stallateur. Luchtverwarming en vloerverwarming zijn echte toestromen en of de afgewerkte gassen goed via de schoorsteen het huis verlaten. Kluchten Er komen, ook bij het Bouwcen trum wel klachten binnen van mensen die zelf een installatie heb ben aangebracht en die nu willen weten hoe die klachten zijn te ver helpen. Vaak zijn de problemen ontstaan, zo meent de heer Jansen, door hulp van derden bij de aanleg. Electrisch Electrische verwarming is vlug aangebracht, gemakkelijk en goedkoop in aanschaf. Maar in ge bruik, zeker in ons land, nog veel te duur. Goed als bijverwarming. De capaciteit als hoofdverwarming is bovendien te gering. Sinds kort is er ookelectrische verwarming op de markt die kan worden aange bracht in een vloer. „De buurman en de goede kennis zijn meestal niet zo precies als uzelf. Rustig en nauwgezet werken is bij de klemfittingen die worden ge bruikt om buizen aan elkaar te ma ken van het grootste belang. Niet te stevig, niet te los. En de buizen recht afzagen," aldus de heer Jan sen. Dit opnieuw pleit voor het in schakelen van een vakman als een soort hoofdaannemer, die diverse onderdelen zelf uitvoert, maar ook af en toe kan controleren of wat u zelf hebt gedaan werkelijk goed is uitgevoerd. Fittingen De al eerder genoemde klemfittin gen gecombineerd met de dunne buizen hebben de doorbraak gege ven voor het zelf aanleggen van in stallaties. Het draaien van schroefdraden was voorheen een nauwkeurig, zwaar en omvangrijk karwei. Ook het gebruik van de bij passende fittingen was een moei lijke zaak. De huidige systemen werken veel gemakkelijker, sneller. De heer Jansen geeft wel de voorkeur aan zo'n traditioneel uitgevoerd sys teem, dat volgens hem duurzamer- zal blijken te zijn. De levensduur van een dergelijke installatie kan zeker dertig jaar worden. De techniek is ook ten aanzien van de gebruikte kranen veel verbe terd. Er zijn er die je inwendig kunt bijstellen. Dat is van belang als de berekening van de benodigde ca paciteit per kamer niet helemaal correkt was. Een thermostatische kraan is helemaal ideaal. Reken op veertig gulden extra per radiator. Voor een installatie voor een ge middeld eengezinshuis een inves tering van ongeveer 400 die er aan energiebesparing in enkele ja ren wel uitkomt. Denk er dan ech ter wel om bij de cv-ketel een om loopleiding aan te leggen om circu latie van het cv-water te waarbor gen. Al? alle thermostatische radia- itorkranen gesloten zouden zijn zou er ook geen circulatie meer zijn. De cv-pomp kan dan kapot gaan. Tot Viog toe hebben we alleen geschre-' yen over de traditionele warmwater 'cv gestookt met gas of olie. Lucht Maar er zijn ook andere typen, bij- Voorbeeld heteluchtverwarming. Hierbij wordt verwarmde lucht via roosters (meestal in de vloer) in de kamer geblazen. Voordelen zijn een betere warmteverdeling, een goe£ö ventilatie, een snelle opwarming geen kans op bevriezing of lekka ges. Nadelen: het is moeilijk de warmte per vertrek te regelen, het huis moet zeer goed geïsoleerd zijn, anders gaat er teveel warmte (ener gie) verloren. Toch komt de heteluchtverwar ming meer opzetten, aldus de heer Jansen. Juist omdat de woningen steeds beter worden geïsoleerd. Isolatie is echter niet alleen een Kosten Wat kost nu een verwarmingsin stallatie voor een gemiddeld eenge zinshuis? Als u het laat uitvoeren toch wel zo'n 5000 gulden. (Lucht verwarming ongeveer 20 procent meer). Een doe-het-zelf-installatie kost tussen de 3000 en 3500 gulden. zaak van dubbele ramen, ook mu ren, vloeren en dak moeten geen warmte kunnen doorlaten en, dat is wel het belangrijkste, er mogen geen tochtkieren meer te vinden- _zijn. Het zelf doen, afgezien dan van de capaciteitsberekening, is zeer wel mogelijk. In de meeste gevallen zal het installatiebureau het geheel be rekenen en pasklaar maken. Wel vergt een dergelijk systeem meer ruimte en ook bouwkundige voorzieningen omdat de buizen veel en veel dikker zijn dan die bij warmwaterverwarming. De kosten zijn, niet gelet op het geld dat bouwkundige voorzieningen ver gen, te vergelijken met die van warmwaterverwarming. Juist om die bouwkundige voorzieningen is dit type verwarming het best aan te brengen tijdens de bouw. Maar er zijn veel verschillende aan biedingen. Daarom het advies om zoveel mogelijk bedrijven offerte te laten maken. Vraag verduidelijking bij diverse posten die niet worden genoemd. Vraag ook naar het ver schil tussen zelf-doen en toch maar laten doen. Bij sommige doe-het- zelf-Jeveranciers met ervaren mon teurs is het verschil zo gering dat het het zelf doen niet waard is. Laat de doe-het-zelf firma dan wel het leveringscontract uitbreiden met de voor installateurs gebruikelijke bepaling dat schade door montage- fouten nu zij het aanleggen ook voor hun rekening is. De prijsopga ven kunnen overigens vaak sterk uiteenlopen, soms zit er per woning een „gat" in van 4500 gulden. Komt u er niet uit, ga dan met zo'n stapel offertes om advies naar het Bouw centrum of naar het GEB. Beslis niet overhaast. Begin nu met de voorbereidingen als u met het vol gend stookseizoen uw woning cen traal verwarmd wilt hebben. Onjuist gebruik van uw cv-installatie is de oor zaak van vele te hoge gas- en elektriciteitsreke ningen. Hier enkele tips: De pomp van uw cv-installatie verbruikt per jaar tussen de 400 en 1400 kWh aan stroom. Als het stookseizoen ten einde is, is het zeker de moeite waard die pomp uit te zetten. Maar laat hem wel een keer per maand gedurende een kwartier draaien, om vastlopen te voorkomen. Kunt u 's winters uw kamer niet lekker warm krijgen, terwijl in de vertrekken op de boven verdieping de temperaturen tropisch zijn? Dan kunt u er wel van uitgaan dat uwinstallatie niet goed is "ingeregeld". Water volgt de weg van de minste weerstand en kiest dus, als de ketel op zolder staat, voor de korte weg via de boven verdieping. Door de voorinstelling van de ra diatorkranen te veranderen, dus door de radia- torkranen dicht bij de cv-ketel krapper af te stellen, kan de warmte "eerlijker" worden ver deeld. Dat opnieuw inregelen betaalt op den duur zichzelf, via besparing op uw brandstof rekening. Het opnieuw inregelen is overigens ook vaak nodig als u uw woning hebt laten isoleren. Een uur voor het naar bed gaan de kamerther mostaat zo'n 50 graden lager zetten kan maar liefst zo'n 10 procent op uw brandstofkosten schelen. Als u een regelmatig mens bent en dus op vaste tijden gaat slapen is het de moeite waard om een thermostaat met tijdklok aan te schaffen, 's Avonds wordt de verwarming dan automatisch lager gezet en bij het ontwaken is het huis weer behagelijk warm. Om de grootste verspilling van energie in Ne derland, en dat is die in de huishoudens, tegen te gaan, geven de gemeentelijke energiebedrij ven ook folders uit met tal van nuttige informa tie. Er wordt vooral veel aandacht gegeven aan het belang van de ketelthermostaat. Bij talloze cv's is deze op één - en dan nog vaak te hoge - temperatuur ingesteld. Weersafhankelijk sto ken bespaart energie. De temperatuur dient bijvoorbeeld in september te zijn ingesteld op 50 graden, 70 graden in december, 80 graden in januari en februari en dan weer aflopend. Waarbij een vroege of late vorstperiode natuur lijk tot veranderingen kan leiden. Zo'n wisse lende instelling voorkomt "doorschieten" van de temperatuur in uw woonkamer in voor- en naseizoen. Als het water te heet is blijven uw radiatoren namelijk nog lange tijd warmte af geven, ook al is de behaaglijke temperatuur in uw woonvertrek al bereikt Als u tuindeuren in uw kamer hebt en de vloer is van hout, dan kan het ideaal zijn om de verwar ming weg te stoppen onder de vloer. In plaats van een opzich tige radiator een verstopte con- vector. Zo'n convector bestaat uit buizen waarop enkele milimeters uit elkaar dunne metalen plaatjes zijn aangebracht. Het warme water stroomt door de buizen en verwarmt zodoende ook de me talen plaatjes. De kamerlucht - circuleert door de convector- kast en wordt dus door de warme plaatjes verwarmd. Het voordeel van deze manier van verwarmen is vooral dat de koude die 's winters door die tuindeuren komt buiten de deur wordt gehouden door het gor dijn van opstijgende warmte. De convectorbak, die Kant en klaar verkrijgbaar is maar die u eventueel ook van spaanplaat kunt timmeren, moet wel zo'n 35 centimeter breed zijn. Meestal is het nodig om aan de rand van die bak een nieuwe vloerbalk aan te brengen. Rooster De convectorbak wordt afgedekt met een rooster. Die zijn door gaans zeer kostbaar. Zelf maken is ook mogelijk en soms nog mooier: hardhouten latten van I x 2,5 centimeter op de volle breedte van de kamer. Boor in het hart van de latten om de 40 centimeter gaten, om er een on geveer 5 mm dikke massieve metalen staaf door heen te bren gen. Dat boren dient erg nauw keurig te gebeuren want alle ga ten moeten op precies dezelfde plaats zitten. Veel timmerbed rijven beschikken over de appa ratuur om dat tijdrovend klusje van u over te nemen. Het op ge lijke afstand vastzetten van de latten aan de staaf kan even tueel gebeuren door van de on derkant af kleine gaatjes te bo ren in lat en staaf en er dan spij kertjes of schroefjes in aan te brengen. Voor een rooster moet u niet meer dan elf latten gebruiken - anders beperkt u onnodig het door stromingsvermogen van het rooster. Bij wie en waar kunt u zich ob jectief laten informeren en voor lichten over de aanleg, het sto ken, en onderhouden van een centrale verwarmingsinstaal- atie? Drie mogelijkheden. Ten eerste het verwarmingsinstallatie? in Rotterdam. Het volledig adres Bouwcentrum Rotterdam, Weena 700 schuin tegenover het Centraal Station), Postbus 299, tel.010-116181U kunt daar ad viezen (betaalde en onbetaalde) krijgen. En u kunt er enkele spe ciale uitgaven bestellen. Een heet "centrale verwarming" en behandelt klimaat tempera tuur, de verschillende systemen, overzicht van de soort verwar mingsbron, verwarmingsele menten, aangevuld met gege vens over de diverse brandstof fen met de stookwaarde. De tweede heet luchtverwarming en gaat in op het principe van de luchtverwarming in de wo- ning, de voor- en nadelen, plaats van roosters, ventilatie temperatuurverschillen, moge lijkheid van luchtbevochtiging en uitbreiding tot airconditio ning. Deze uitgaven kosten zes gulden afgehaald en toegezon den 6.70., na overmaking van dat bedrag op giro 357696. Dan is er nog het ACl, dat staat voor Algemene Vereniging voor de Centrale verwarming en luchtbehandelingsindustrie Dit adres luidt: Surinamestraat 24, Den Haag. Hier kunt u wel namen aan de weet komen van erkende leveranciers. En infor matie over de garantieregeling die deze vereniging heeft inge steld. Een garantieregeling die in feite over het hoofd van uw cv- mstallateur gaat, mits deze is erkend, in het geval dat het be drijf in gebreke blijft, zoals bij voorbeeld bij een faillisement. En natuurlijk kunt u bij het ge meentelijke energiebedrijf te recht, speciaal met vragen over het juiste gebruik (veiligheid en lage kosten) van uw installatie.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 33