Boeiend avontuur met licht en lamp Interlubke Meubelen interieurverzorging Jan Bentveld b.v. Nieuwe Ri)n 24, hoek burgsteeg Lelden tel. 134671 DINSDAG 10 MEI 1977 Hoewel Lubke een gerenommeerde Duitse meubelfirma is, heeft deze eethoek in blank eiken een sterk Deens karakter. Het "dressoir" bij de Denen nooit weggeweest, krijgt een nieuwe kans. Dit gaat dan gedeeltelijk ten koste van de vaak tot het plafond reikende bergwandsystemen Charmante lampjes van Art'e- mide. De ontwerper Mario Bellini nam een blad van glasvezel om het vrijelijk rond een kopspiegellamp te draperen. Als staande lamp, op een ruwe, gietijzeren voet en een ge lakt dun steeltjeen verder als tafel-, wand- en hanglamp. Een stijlvolle hanglamp van Fog en Morup, Denemarken. Voor een hanglamp boven de werktafel is een pendellamp heel handig opdat men haar dan hoog en laag kan trekken. lijk wisselend spel van licht en scna- duw. Licht een donkere hoek of een hele wand aan met zacht diffuus licht, werp een spot op een schilderij of ander mooi object en laat goed geconcentreerd licht vallen op de eet- en werktafel en bij de stoel waarin u gewoonlijk leest. Tot de meest geëigende middelen daar toe behoort de spot die de laatste jaren al aardig populair is geworden. Kies verder een hang- of wand-armatuur die goed licht geeft op de eet-werktafel, een staande of wandlamp bij de leesstoel of Moderne ronde tafel op een zuil die ruimte biedt voor flessen en andere zaken, een soort bar. Het laagste blad kan, als op de foto, worden uitge draaid en dienen als extra ruimte voor schalen enz. tijdens de maaltijd en voor kinderen is het een meer aangepaste hoogtemaat. Op de Keulse meubelbeurs bleek mahonie voorlopig een blijvende come-back te vieren. De bergwand met secretaire en het bergmeubel hebben beide in dit interieur in vlakken verdeelde fronten waarbij de spiegel in stijl werd aangepast. De rond gelijnde en gedecoreerde armstoel is of lijkt zo uit een mu seum te zijn weggehaald. (WK- möbel). Spelen met licht is een avontuur want de taal van het licht verstaan wij nog maar nauwelijks. Het is wel een boeiend avontuur want niets bepaalt zo de sfeer in ons huis 's avonds als juist dat (kunstdicht! Om bij het begin te beginnen: de gloei lamp levert het licht. Wat daaromheen zit, is de houder, de armatuur. Ga na, hoe sterk die gloeilamp moet zijn om aan het gewenste doel te beantwoorden. De meeste armaturen verdragen shchts een bepaalde maximale sterkte. Ook daarvan moet u zich vergewissen alvo rens u zich een gloeilamp (plus een re serve!) gaat aanschaffen. Wat u eveneens dient te weten, is dat er tientallen gloeilampen voor huiselijk gebruik in de handel zijn: heldere gloei lampen met zichtbare gloeidraad; in wendig gematteerde lampen (voor- huis-tuin-en-keuken gebruik) van bin nen wit geopaliseerde, spéciaal voor sfeerverlichting; lampen met een licht- venster voor gerichte verlichting; de comptalux spiegellamp waarvan het halsgedeelte is verspiegeld voor een ge richte lichtbundel (spot); de kopspie gellamp in helder of mat die met een parabolisch gevormde spiegel een sterk geconcentreerde bundel geeft, enz. 'Zaak is dat u zich in de winkel goed laat voorlichten opdat de juiste lamp op de juiste plaats komt. Daar kunt u pok naar een foldertje van Philips vragen waarin u uw licht kunt opsteken over het gebruik van welke gloeilamp waar. U krijgt de mooiste verlichting als u het daglicht kunt imiteren met zijn natuur Een leuk mobiel licht ontwierp de Japanner Hosoe vok Valenti. Bij de bol wordt een ketting bijgeleverd, zodat men haar ook kan ophangen. De dop op de bol is in zwart, wit, rood of groen verkrijgbaar, 108. bank en ten slotte eventueel een tafel- of vloerlicht als een aangenaam sfeer accent. Bij de lichtopstelling moet u ervoor waken dat de kamer dode, donkere hoe ken krijgt. Een goede spreiding, spe ciaal langs wanden en in hoeken, sugge reert een maximum aan ruimte. Kies met zorg de armatuur. Let erop dat de gloeilamp niet hinderlijk in de ogen schijnt maar degelijk afgeschermd is. (Een kopspiegellamp kan in sommige gevallen uitkomst brengen als u er thuis last van hebt). Er zijn te kust en te keur goede moder ne, eigentijdse lampen die overdag geen dood ding in de kamer vormen maar als een mooi object te pronk staan. Daar mee bedoelen we dan wat anders dan de bazaarachtige schermlampjes met kleurige stoffen kapjes, met liefst nog een randje franje eraan. Deze dingen dragen niet bij tot een knus maar tot een kneuterig interieur. Laat u geen moeite te veel zijn. Maak veel werk van uw verlichting. Wij leven per slot jaarlijks zo'n twee duizend uur bij kunstlicht! De trends in de meubelwereld voor 1977 is voor ons land nog het best af te lezen op de Keulse meubel beurs. Daar staat elk jaar in de tweede helft van de maand januari de grootste verzameling meubelen als waar ter wereld ook hoog opge tast. Als u geen stoel, tafel of keu ken wilt overslaan, moet u rekenen op een wandeling van zo'n zestig ki lometer. U zult, terecht, een bos- of strand wandeling prefereren. Daarom keken wij er voor u omdat de cijfers nu eenmaal uitwijzen dat wij de meeste meubelen uit Duitsland importeren. Wij zijn er allerminst geschokt van daan gekomen. Er is geen durf bij de fabrikanten die willen (en moeten) verdienen, voor het experiment en dat dooft bij de vormgevers de inspiratie. Dus blijven wij terug kijken naar oude stijlen, imiteren en spreken, nostal gisch, van romantiek. Of herontdek ken de natuur nu zij door de mi lieuvervuiling bijna verdwenen is. Meer kwaliteit, meer luxe, dat wel. Zoals dit ook met onze auto's het geval is. De prijken van de meube len lopen de laatste jaren dan ook even hard op als die van de auto's, al speelt in het laatste geval de be lasting nog een duchtig woordje mee. Trends? Als u daarover toch wat wilt horen, welnu, de blokken-doos- zitelementen doen het niet meer zo. De volumineuze zittoestanden zijn wat afgekalfd. Dat is dan winst, want al leven we op grote voet in de overtuiging dat het-niet-op-kan, onze leefruimten zijn niet navenant van afmeting. Ronde belijnen in de stoelen brengt wat meer elegance. Kijkt u maar naar de foto's. Maar steevast zult u constateren dat u die modellen wel meer hebt gezien. In uw kinderja ren, of in de musea en boeken, zo u al voor deze culturele materie be langstelling hëbt gehad. Het is alles vriendelijk, „gemutlich" - maar saai en zeer braaf. Herkenningsmeubelen voor de ouderen onder ons. Behalve deze soort waarop wij een romantische stempel kunnep druk- Romantisch slapen is duidelijk wat anders dan slapen in de cabine van een ruimte vaartschip. Het besloten bed dat wel even aan de oude bedstede doet denken, uitvoering met een bont sportieve jongelieden. Zelfs de oude linnenkast ontbreekt niet. (WK-möbel). ken, zijn er de sportieve, de terug- naar-de-natuur meubelen in blank vuren, grenen, eiken, essen enz. Als de portemonnee het toelaat, mag u er op kloppen. Hoort u wel? Echt massief! Degelijk, solide. Nog meer sportief en voordelig zijn de meeneem-meubelen. Verrassingen uit de doos van Pandora. Blank hout en canvas. Er zit soms best wat leuks bij voor de ietwat non chalante smaak. Nu hebben we het nog niet over het statusmeubel gehad. Wat dat is, laat zich afmeten aan de buurman. U behoeft zich daarvoor niet te scha men. Wij l(jden er allemaal onder. Status is een verschijnsel waarbij de buurman, de relatie en de kennis senkring een belangrijke rol spelen. Om het even of hij arts, monteur, winkelier of „medewerker" op een kantoor is. Het statussymbool beperkt zich overigens niet tot dat sjieke bank stel. Het kan een afwasmachine zijn, een vijver of fontein in de tuin of een echte Friese staartklok. Is het de klok, pas dan op. Het bezit daarvan kan op de zenuwen inwer ken. Het is wel jammer maar hang haar toch maar niet zichtbaar van de straat op. U gaat geen dag meer rustig op stap of met vakantie. Bij ons in de „laan" zijn alle zicht bare antieke klokken al spoorloos verdwenen. Zelfs op klaarlichte dag gebeurde dit, het onvermijdelijke. Misschien wel rustgevend want is de man waarvan u mogelijk de klok kocht, wel de rechtmatige eigenaar geweest? Er is slechts een beperkt j aantal antieke klokken in ons land. Ze gaan van hand tot hand middels rechtmatige of onrechtmatige eige naars die slechts een doel met el kander gemeen hebben: het spekken van hun portemonnee. Laten we dus hopen, ter voorkoming van compli caties, dat uw buur; nan geen antie ke klok heeft maar een kostelijk bankstel dat een ongewenste gast niet zo onder zijn arm kan meene men. Een vijver is ook nog wel een rustig bezit. Wat te doen als u voor de aankoop van meubels staat? Wel, uw aard en instellingen zullen zich nooit verloochenen. nen. U koopt wat u mooi vindt, u richt uw huis in met dingen waar mee uw dagelijks wilt omgaan. Het kan. De meubelfabrikanten leg gen het commerciële oor genoeg zaam te luisteren en onmiddellijk te reageren. Dat vraagt veel inspan ning want, net als in de mode. alles kan, er is geen bepaalde stijl, er is helemaal geen stijl. En zo kunnen alle sDortieve. romantischijnostal- Moderne slaapkamer. De ouder wetse gebreide sprei die wat on wennig op het bed ligt, is kennelijk een commerciële concessie aan de doorsnee smaak. gisch ingestelde, moderne en op sta- tusbeluste mensen vandaag aan hun trekken komen. De tafel van opaal perspex is hier tegelijk een lichtobject. Laag licht, licht van onder, flatteert. Een idee van de Deen Verner Panton. Twee gemakkelijk te monteren tweezitsbankjes in hun eenvoudigste vorm, van de Friese meubelfabriek Koelstra. Voor jongeren tegen een populaire "meneemeeneemprijs"Bij de Bijenkorf te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29