Doe niet alles zelf er kan veel fout gaan HUREN Hoe zit dat Geen verhoging Subsidie voor opknap beurt METSELCURSUS VOOR DOE-HET-ZELVERS kastner ISOLATIE NU AL AANBRENGEN DINSDAG 10 MEI 1977 De overheid geeft subsidies aan ie mand, die zijn eigen huis opknapt. Het ministerie van volkshuisvesting heeft de mogelijkheden daartoe be gin dit jaar zelfs vergroot. Volgens de „beschikking geldelijke steun verbetering particuliere wo ningen" kunnen huiseigenaren een bijdrage ineens krijgen ter hoogte van 40 procent van de kosten of een jaarlijkse bijdrage beginnende bij 10 procent van de kosten, als het werk wordt uitgevoerd door een aanne mer. Geen subsidie wordt gegeven, wan neer de kosten lager zijn dan 1500 gulden. Een bijdrage ineens is slechts mogelijk als de kosten de 15.000 gulden niet te boven gaan. Subsidie wordt verstrekt over de verbeteringskosten tot maximaal 65.000. Ook de rijksbijdragen voor het aan brengen van voorzieningen zoals toi let, keuken, douche zijn per 1 ja nuari van dit jaar verhoogd. Voor verbetering van bet toilet krijgt men nu maximaal 1150 gulden en voor herinrichting van de keuken 2900 gulden. Doe-het-zelvers die verbeteringen aan hun eigen huis of het huis, dat zij huren, aanbrengen kunnen 40 procent subsidie op de materiaalkos ten krijgen, maar dan moet het wel minstens om 600 gulden materiaal gaan. Inlichtingen over de subsidie voor het opknappen van zijn huis kan men krijgen bij de afdeling bouw en woningtoezicht In de gemeente of bij het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. De „doe-het-zelver" is vandaag de dag heel wat Beunhaas mans. Er is vrijwel geen karweitje in en om het huis, dat hij niet aanpakt. De doe-het-zelf-markt groeit jaarlijks dan ook met miljoenen guldens. Op het ogenblik geven we met zijn allen meer dan twee miljard gulden per jaar uit aan eigen knut selwerk in en om het huis. Wat vroeger het onbetwistte terrein was van de vakman, wordt nu door menig doe-het-zelver onvervaard betreden. Niets is hem te dol. Metselen, wa terleidingen, elektriciteit, tegelzet- ten, timmeren, centrale verwar mingen, open haarden, dakbedek kingen; allemaal klusjes waar we vroeger de vakman bijhaalden. Menigeen draait daar nu zijn hapd niet meer voor om. Bij de doe-het- zelf-winkel is al het materiaal te koop en we schrikken er zelfs niet voor terug de meest geavanceerde, professionele machines en appara ten aan te schaffen. Toch loert er bij die ongebreidelde doe-het-zelf-drift een gevaar om de hoek. Een doe-het-zelver mag dan nog zo handig zijn: daarmee is hij nog steeds geen vakman. En als we doldriest allerlei karwei tjes aanpakken, zonder de zaken goed te hebben bestudeerd, zonder voldoende informatie te hebben ingewonnen, dan kan er heel wat fout gaan. Dat heeft menig doe.het-zelver tot zijn schade erva- De afdeling Bouw- en Woningtoe- zich van de gemeente kan daar meepraten. Talloos zijn de geval len, die men daar kent, van doe- het-zelf-activiteiten, die verkeert uitpakten. Basiskennis "De meeste mensen, die in hun ei gen huis gaan bouwen of verbou wen, overzien niet waar ze aan be ginnen", zegt de heer H. van der Borden, hoofd van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Delft. ""Bouwen is geen knutselen, daar moet je vakman voor zijn. De doe-het-zelver mist vaak de basiskennis. En dan zie je dikwijls, dat het verkeerd uitpakt. Ja, schilderen, behangen, eenvou dige onderhoudswerkzaamheden, daarbij kan men weinig kwaad. Maar zo gauw men aan de construc tie van een huis begint te sleutelen, dan is het oppassen geblazen", zo waarschuwt de heer Van der Bor den. Hij vindt het verstandig als de* doe-het-zelver in dat geval contact opneemt met de afdeling Bouw- en Woningtoezicht in de desbetref fende gemeente. Daar kunnen de mensen voor gratis advies terecht. Die staat de doe-het-zelver met raad en daad bij. Die waarschuwt ervoor als er iets verkeerd kan gaan. Daar kan men de al dan niet noodzake lijke bouwvergunning krijgen. "Het is echt niet zo dat we het on derste uit de kan halen", zegt de heer Van der Borden. "Ons advies kan er in sommige gevallen zelfs toe leiden dat de mensen zich kos ten besparen. Overleg met ons is al tijd zinvol. Bouw- en Woningtoe zicht is er voor om voorlichting te geven, maar we houden natuurlijk niet het dagelijks toezicht op het karwei". De heer Van den Borden waar schuwt ook dat een klus verkeert kan uitpakken als men er geen vakman bijhaald, maar een klus jesman of één of andere beunhaas. "Kijk, zo'n bouwvakker, die in zijn vrije tijd wat bijverdient, kan op zijn terrein best goed zijn, maar hij mist de theoretische achtergrond om het geheel te overzien. Hij is doorgaans gewend onder leiding te werken. Het vreemde is dat dit soort beunhazen vaak niet eens zoveel goedkoper is dan de vak man". Met voorbeelden van doe-het-zelf- activiteiten, die verkeerd uitpakten krijgt de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht vrijwel dagelijks te maken. Bijvoorbeeld met een dak kapel, die niet vakkundig werd aangebracht, waardoor de zaak gaat lekken en tochten, hetgeen ai- tijd een gevolg is van een niet- vakkundige aanpak. Zo'n dakkapel moet namelijk precies tussen de dakpannen worden uitgemeten. En als het hout nat wordt, dan gaat het zetten en werken, dan kan je na enige tijd binnen wel je paraplu op zetten. Het plakken op hout wat wel eens gebeurt, is bij het aanbrengen van een dakkapel helemaal uit den boze. Hoe vaak gebeurt het ook niet dat iemand onoordeelkundig in zijn huis gaat breken. Hele muren, waarop delen van het huis steunen, worden weggebrokken. Met gevolg dat de bovenliggende vloeren gaan zaken en de deuren klemmen. Het wordt heel moeilijk om zo'n ver zakking weer recht te krijgen. Een muur optrekken, zonder vol doende fundering, heeft natuurlijk ook tot gevolg dat de zaak verzakt. Het lijkt zo simpel, maar veel doe- het-zelvers houden er toch geen re kening mee. Schoorstenen worden nog wel eens weggesloopt, zonder dat men er re kening mee houdt, dat die ook op de volgende etage doorloopt, zodat het hele zaakje naar beneden komt. Dat wil ook nog wel eens voorko men, als men een open haard in een bestaande schoorsteen aanbrengt. Men houdt er soms ook niet vol doende rekening mee, dat een open haard een behoorlijke hitte veroor zaakt. Als men de muur niet vol doende isoleert, dan kunnen er scheuren ontstaan, waarmee de bu ren met de narigheid zitten. Met door doe-het-zelvers aange legde rioleringen komt Bouw- en Woningtoezicht voor de gekste dingen te staan als bewoners kla gen over verstoppingen. Camouflage Verbeteringen aan de muren wor den nog wel eens gecamoufleerd door dé rotte plekken met stukken board aan het oog te onttrekken. Dat zijn slechts tijdelijke verbete ringen, want als de muren vochtig zijn dan blijven de schimmels ach ter het board zitten. De kamer gaat steeds muffer ruiken. Bij vochtige muren moeten de rotte plekken weggehaald worden en als het wa ter uit de grond optrekt, moet er een waterdichte laag worden aange bracht. Een gat boren in de muur kan ook nog wel eens verrassingen opleve ren. Dat gebeurt, wanneer men niet heeft nagegaan of er niet toevallig een gas-, water- of elektriciteitslei ding zit. Het materiële leed is dan vaak niet te overzien, maar er kun nen ook ongelukken gebeuren. Jaarlijks komen er trouwens enige honderden knutselaars om het le ven bij het opknappen van karwei tjes. JAN KEES KOKKE De doe-het-zelver, die zich wil be kwamen In het metselen, kan een cursus van de Nederlandse Baksteen Industrie volgen. Sinds een paar jaar al geeft de Baksteenindustrie metselcursussen in 16 plaatsen in ons land. De nieu we cursussen beginnen pas weer in september. Maar de belangstelling voor de metselcursussen is zo groot, dat het zaak is zich tijdig op te ge ven. De cursus duurt 12 weken. Per week krijgt men een les, die drie uur duurt. De lessen worden gegeven op dinsdag en donderdagavond en in sommige plaatsen ook op zaterda gochtend. Per cursus is plaats voor ongeveer 40 mensen. De kosten van de metselcursus be dragen 285 gulden. Daarvoor krijgt men tevens een set metselgereed- schap, het studieboek en het mate riaal, dat men tijdens de lessen no dig heeft. De metselcursussen worden op het ogenblik onder meer gegeven in Rotterdam, Gouda, Amsterdam, Schagen, Zeist, Roozendaal en Val kenburg. Inlichtingen kan men krijgen bij de Nederlandse Baksteen Industrie in Arnhem, tel. 085-452083. Bij een huurverhoging is het van belang te weten in wat voor soort huis men woont. Grofweg is de volgende onderverdeling te maken: woningen, die worden ver huurd door gemeenten of wo ningbouwverenigingen, en O woningen van particiliere huiseigenaren. In die eerste categorie zijn weer vier onderverdelingen moge lijk, waar de huurverhoging ie dere keer anders is geregeld. a. Woningen, die op ofnal april 1976 in gebruik zijn genomen. Hier mag de huur dit jaar niet worden verhoogd. b. woningen, die tussen 1 april 1971 en 1 april 1976 voor het eer ste bewoond zijn. In deze cate gorie geldt een verplichte huur verhoging van zeven procent. Er kan geen bezwaar worden gemaakt. c. woningen, die in de laatste vijf jaar met rijkssubsidie zijn verbeterdDe huur kan hier met zeven procent worden ver hoogd, maar is niet verplicht. d. Voor de overige woningen kan de huur zeven procent of meer omhoog gaan, maar met een maximum van elf procent. In principe kan de huur ook met minder dan zeven procent ver hoogd worden of gelijk blijven of zelfs dalen. Dit hangt af van de kwaliteit van het huis. Wil een huurder bezwaar maken tegen de verhoging van zeven procent dan moet hij voor zijn protest gebruik maken van een speciaal formulier (D 1066), dat bij de verhuurder en de huu radviescommissie verkrijgbaar is. Dit bezwaarschrift moet vier weken na de ingangsdatum van de huurverhoging worden ge stuurd aan de verhuurder. De verhuurder (de gemeente of een woningbouwvereniging) stuurt het formulier voorzien van commentaar door aan de huu radviescommissie, die het mi nisterie van volkshuisvesting adviseert of de verhoging al of niet redelijk is. Het ministerie stelt daarna de verhoging vast. Gaat het echter om een verho ging van meer dan zeven pro cent, dan moet de verhuurder voor die aanzegging een spe ciaal formulier (D 1065) gebrui ken. Bezwaren tegen de huur verhoging kan de huurder op de achterkant van dit formulier schrijven en vervolgens aan de verhuurder terugzenden. Daarna is de procedure het zelfde als bij een verhoging van zeven procent. Particulier De huurverhoging ligt bij wo ningen van particuliere eigena ren veel ingewikkelder. Van be lang is te weten of u in gelibera liseerd of niet-geliberaliseerd gebied woont. Vorige ministers van volkshuisvesting voerden deze deling van ons land door met de bedoeling in de toe komst heel Nederland wat be treft de huren te „liberaliseren" oftewel vrij te geven. Deze regering gelooft met in het vrijgeven van de huurprijzen en zal in de toekomst de scheiding wel- of niet-geliberaliseerd la ten vallen. Bij deze huurverho ging van 1 april moet echter wel met deze erfenis rekening wor den gehouden. Over het alge meen zijn de grote steden in het westen (Den Haag, Rotterdam, Gouda, Amsterdam Utrecht) nietgeliberaliseerd gebied, de rest wel. Het gemeentehuis kan hierin altijd uitsluitsel geven. Wat ook van belang is te weten bij particuliere woningen is of het huis is gebouwd met finan ciële steun van de overheid. Het ministerie van volkshuisves ting trekt jaarlijks miljoenen uit om onze woningbouw te subsi diëren. Dat geld wordt meestal niet in een keer aan de bouwer uitgekeerd, maar over een ter mijn van een aantal jaren. Voor een al wat ouder huis kan dus nog steeds subsidie worden ver leend. Over het algemeen zijn vooroorlogse woningen niet- door de overheid gesubsideerd Wil u weten of voor het huis, waarin u woont, subsidie is ver leend, dan kan men terecht bij de verhuurder of de gemeente. Op grond van deze gegevens zijn de volgende categorieën mogelijk en is de huurverho ging als volgt geregeld: a. Na oorlogse nog gesubsidieerde woningen in het gehele land. De huurverhoging van zeven pro cent is hier verplicht met uit zondering van de huizen, die op of na 1 april 1976 in gebruik zijn genomen. Hier mag de huur niet worden verhoogd. Is de woning ouder dan vijf jaar en schort er het een en ander aan het huis, dan kan de huurder op grond van het puntensysteem (dat de kwaliteit van het huis bepaald) de minister van volks huisvesting vragen een huur-, ronde over te slaan. Op grond van deze waarderingsmethode kan de verhuurder ook overwe gen de huur met maximaal elf procent te verhogen. Deze huurverhoging moet worden aangezegd op een speciaal for mulier (D 1065, verkrijgbaar bij het ministerie). Voor bezwaren moet de huurder gebruik ma ken van hetzelfde formulier, b. Na-oorlogse niet meer ge subsidieerde woningen in niet-geliberaliseerd en voor oorlogse woningen in niet- geliberaliseerd gebied. De huur zal in het algemeen met zeven procent worden verhoogd, maar als de huur achtergeble ven is bij de kwaliteit mag er een aanpassing plaats hebben van maximaal elf procent. Vindt de huurder de verhoging gezien de kwaliteit onterecht dan moet hij zijn bezwaren kenbaar maken op formulier D 1066, dat hy aan de verhuurder verstuurt. Deze zal het be zwaarschrift aan de huuradvie scommissie voorleggen, c. Na-oorlogse nooit (of niet meer) gesubsidieerde wonin gen in het hele land en voor oorlogse woningen in gelibera liseerd gebied. Hier is de huur verhoging vrij. Als regel wordt aangenomen dat zeven procent verhogen redelijk is. Wil de ver huurder met meer verhogen (er is geen maximum) moet hij dit melden aan het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Folder Er zijn nog veel meer mogelijk heden denkbaar, maar in deze categorien zijn de meeste hui zen in Nederland gevangen. Bij huuradviescommissies en bij het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning, (Van Alkemadelaan 85, Den Haag 070-26 42 01) kunt u altijd terecht voor advies. Hier kan u ook de folder „huuraan- passing in 1977' worden ver strekt. Als gevolg van gebrekkig onderhoud staan in oude wijken vaak slechte huizen. Voor het grote onderhoudswerk is de huisbaas ver- antwoordelijk, voor een aantal kleinere zaken de huurder. Komt de huisbaas zijn onderhoudsplicht niet na, staat voor de huurder de mogelijkheid open de huurverhoging te weigeren. Dit kan al jaren, maar de mogelijkheden om tegen huurverhoging bezwaar te maken zijn uitgebreid dank zy de introduktie van het puntensysteem. Als een huurder vroeger de huurverhoging weiger de, omdat er in het huis bij voorbeeld geen douche was, of de keuken ernstig was verouderd, kreeg hij nul op het rekest. Een huisbaas is nu eenmaal niet verplicht een douche of een mooie keuken aan te bren gen. Die douche kan nu bij de huurverhoging wel een rol spelen. Omdat er geen douche is kunnen er hiervoor geen punten worden gescoord, wat mogelijk tot gevolg heeft dat het huis in totaal te weinig punten verzamelt om de huur te mogen verhogen met zeven procent. Huuradviescommissies vrezen als gevolg van deze uitbrei ding van de mogelijkheden ook een forse uitbreiding van het aantal weigeraars. In het Burgerlijk Wetboek is geregeld tot welk onderhoud de huur der en welk onderhoud de huisbaas verplicht is. Tot de verplichtin gen van de huurder behoren als regel het witten of sauzen van bin nenmuren, het binnenschilderwerk, het vervangen van gebroken ruiten, het aanbrengen van tochtstrips, kleine reparaties aan hang en sluitwerk, het onderhoud aan kranen en sanitair, het ontstoppen van het riool, kleine reparaties aan de elektrische installatie en derge lijke. De verhuurder is verantwoordelijk voor onderhoud aan grotere zaken als het dak, muren, de elektrische installatie, het schilderwerk aan de buitenkant. Wanneer een huisbaas het onderhoud op deze essentiele punten nalaat, kan de huurder de verhoging weigeren. Het is wel zo, dat als de huurder overweegt protest aan te tekenen, de gebreken bij de verhuurder bekend moeten zijn. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening merkt dertien gebreken als zo ernstig aan, dat huurverhoging onredelijk is. Deze zogeheten nulpunten zijn: 1.De woning is ongeschikt voor bewoning door verzakking. 2. De schoorsteen kan niet op veilige wijze worden gebruikt door lekkage of doorslag. 3. Er is geen raary in het hoofdvertrek. 4. De elektrische of gasinstallatie is zo onveilig, dat het energiebed rijf niet bereid is elektriciteit of ggs te leveren. 5. In een woon- of slaapkamer zijn geen lichtpunten of wantcon- tactdozen. 6. De woning is niet aangesloten op de waterleiding. 7. In de toiletruimte, die vanuit kamer of keuken bereikbaar is, is geen ventilatiekanaal aanwezig. 8. In keuken, bad- of doucheruimte is geen ventilatiëkanaal aan wezig. 9. In een woon- of slaapvertrek is geen beweegbaar raam of mecha nische ventilatie aanwezig. 10. De toilet heeft geen waterspoeling. 11Een op de omvang van dé woning afgestemde keuken ontbreekt. 12. Blijvende schimmelplekken van meer dan een kwart vierkante meter of verrotte plinten en vloerdelen als gevolg van doorslaand- vocht. 13. Op de woning rust een aanschrijving zicht. Bouw- en woningtoe- De klachten over het onderhoud moeten een „ongestoord gebruik" van het huis in de weg staan, is de regel die de huuradviescommissie aanhoudt bij het beoordelen van de weigering van de huurder. Wan neer de huurder of de verhuurder (dit geldt alleen bij particuliere huiseigenaren) het niet eens is met het advies van de huuradvie scommissie en beide partijen het niet eens kunnen worden over de huurprijs, kan men de kantonrechter om een uitspraak vragen. Deze uitspraak is bindend. ADVERTENTIE voor verlichting en voorlichting haarlemmerstr. 217 Wie overweegt zijn huis te isoleren tegen warmteverlies, kan beter op korte termijn de knoop doorhakken. Het is verstandiger de werkzaamh- den nu te laten uitvoeren en niet te wachten tot de herfst en de winter Iedere huiseigenaar kan onder een aantal voorwaarden subsidie krij gen voor het verbeteren van de warmte isolatie in zijn huis. De hoogte van de subsidie is vorig jaar wel wat teruggedraaid, maar het blijft desondanks de moeite waard. Voor warmteisolatie (bijvoorbeeld het aanbrengen van dubbele beglazing, het plaatsen van voorzetramen, het vullen vein spouwmuren, het isoleren van da ken en buitenwanden) kan men tweenegende (2I9) van de kosten vergoed krijgen door de overheid. De kosten moeten dan minimaal 500 gulden bedragen. De subsidie kan maximaal 666 Gulden bedra gen. Wie voor de subsidie in aanmerking wil komen, moet zich richten tot de directie volkshuisvesting van de provincie Zuid-Holland, Konings kade 1-2, Den Haag. Voor informa ties over het uitvoeren van isolatie werkzaamheden kan men het beste terecht bij het Bouwcentrum, Weena 700 in Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23